Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, kytky

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv bře 30, 2023 18:46

Dneska jsem koukal, kolik stojí substrát pro pěstování, bral jsem vpotaz jen ty bez přidaných chemických hnojiv a podobně. No ty vole... Tolik peněz za to chtěj, že se to pěstování ani nemůže vyplatit.
Kde vy z měst berete zeminu? Kupujete? Já tohle nikdy neřešil, substráty jsem nikdy nepoužíval, vždycky jen vlastní kompost a letos tomu nebude jinak. Naplnit květináč substrátem na papriky by vyšlo za víc než stovku na jednu rostlinu, to je šílenost. Pak další plodiny co mám v květináčích a truhlících, to bych se nedoplatil... Mám rostlin dost. Třeba květináč na dýni pojme zeminy opravdu hodně, tohle si nedovedu představit kupovat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2023 0:38

To teda nevim, co myslis. Kupuju docela drahy substrat na rajcata a papriky, vyjde asi 6.5 Kc na litr. Stovku by teda dalo 15 litru. Nevim, jak ty, ale ja mam na velke rajce 6 - 10 litru, na papriky min (2 - 3), ale pestuju jen male chilli.

Kdyz to odhadem prepocitam na penize, vyjde mne kilo rajcat tak na 20 - 30 Kc a kdyz k tomu pripoctu cas a praci s tim stravenou, tak se to samozrejme "nevyplati". Jenze tak dobra rajcata, co mam z balkonu, proste nekoupim. Mit cele leto a cast podzimu denne ke snidani 10 - 20 deka skvelych rajcat je k nezaplaceni. Navic mne to docela bavi.

Drazsi substrat kupuju proto, ze funguje (a ano, je v nem hnojivo). Pred nekolika lety jsem byl liny jit pro druhy balik nekam dal, koupil jsem levny substrat v Penny a rajcata z nej blbe rostla a jeste hur plodila. Vzpamatovala se, az kdyz mne napadlo je prihnojit, ale to uz bylo pozde. Nikdy vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát bře 31, 2023 4:29

Jalapeňo potřebuje 20l minimálně. Mám jich letos 5. Rajčata mám velká, která budou chtít taky 15l minimálně. Dávat do menších nádob se mi neosvědčilo.
Když to naplním vlastním kompostem, nemusím tomu žádný hnojiva přidávat. Pěstuju mj proto, abych se těm umělým sračkám vyhnul, nepoužívám chemii nikdy a k ničemu, mám odrůdy, který prosperujou i bez ošetřování chemií, netrpí na nemoci i škůdce, tedy ne tolik, jako ty šlechtěný. Dalo hodně práce sehnat semena těch původních odrůd, ale už si vše semenařím sám. Ty původní odrůdy jsou chutnější a mají násobně vyšší obsah živin, než ty přešlechtěný.
Jinak práce s tím pěstováním není skoro žádná. Nejvíc práce dá přesát ten kompost, ale když porovnám se substrátem, ta práce je pak ohodnocena přes 500Kč na hodinu /když sebou hodím, tak i 2x tolik/, to už se vyplatí. Podobně jako vlastní marmelády, tam vzhledem k jejich ceně v obchodech to vychází ještě lépe. Nehledě na to, že ty kupovaný nejsou nic moc, ani ty nejdražší.. Sirupy to samý. Hlavně kvalitou je to o několik tříd nad tím nejdražším a nejlepším z obchodů..

Jestli se letos povedou rajčata, chcu zkusit vlastní kečup. Zavařit si po menších skleničkách, když su sám. Loni bylo rajčat málo, blbý počasí, mělo to dlouhou dobu moc vody a vzdušný vlhkosti, tak to chytlo plíseň a šlo to do pryč. Letos to chcu dát na místo, který je víc krytý, uvidíme..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Lipon » pát bře 31, 2023 8:35

Přivezeme na jaře dycky hlínu z kompostu na chalupě, normálně to roste.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 31, 2023 9:05

A má smysl pěstovat rajčata nebo něco takového za oknem (v bytě)? Mám tu docela široké parapety, kde by se to snad dalo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát bře 31, 2023 9:19

Na parapetech klíčíš a pěstuješ sazenice. Rajčata pak pěstuješ na zemi, plody máš akorát tam, kde jsou okna
To stejný třeba to jalapeňo i pozdní odrůdy chilli Ale musíš to štětečkem naprcávat. Výhoda je, že ti nehrozí plíseň, mráz, můžeš to sklízet opravdu dlouho, dozrajou ti i ty pozdní (na ty už je pozdě vysévat) a pokud nebudeš mít už v substrátu nějakou havěť, pak se ti do toho doma nic nedá. Ale musíš to prcat. Mně už jalapeňo jde do květu, začíná se rozvětvovat, tak ty květy naprcám, ať z nich něco je.
Za okny toho jde pěstovat mraky, hlavně listová zelenina, ale i ty rajčata a papriky. Taky mám kus úrody doma za okny.

Rajčata jsem před pár dny dal do kokosových tablet, tak schválně, kolik jich vyleze, jsou to dva roky starý semena...

Už leze pórek, mám původní divokou odrůdu, která je trvalka a sama se rozmnožuje, a pak klasickej pórek. Samozřejmě jsem si nepoznačil, kterej je kterej, ale tak to snad poznám, až to povyroste, ten normální by měl být větší.

Ještě mám doma cherry chilli gelbe kirschen, malej keřík na kterej stačí malej květináč, na parapet ideální.

Edit: takto.
IMG_20230331_103025.jpg

IMG_20230331_103116.jpg

A ještě jeden takovej. Přesadim papriky do větších, rajčata taky až vzejdou, plus další, bude to plný. Mám tam plechy, zvětšují trochu použitelnou plochu. Ustřihneš plech, ohneš, pak to neprotejká. Lepší než podmisky.

Až bude venku hezky, všechno to vylifruju ven až na pár rostlin a zbytek místa obsadím jinými, dalšími plodinami
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 9:47

S tim pestovanim na vnitrnim parapetu za oknem bacha na jednu vec - musis zabezpecit dostatecne vetrani v mistnosti, jinak se sice mozna nedostane plisen do pestovane plodiny, zato se lehce dostane nekde do mistnosti...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát bře 31, 2023 10:08

Větrání mám tak, že všude jsou otevřený dveře a větrá se na opačným konci bytu, logicky, je moc kosa. Pak, až bude hezky, rozvalim okno u toho parapetu. Desátým rokem to tak dělám a žádnej problém. Stokrát horší co do vlhkosti je sušit prádlo v bytě, než mít tam ty rostliny v takovým množství. Mám tu krásnej, zdravej vzduch a v bytě plným rostlin je mi líp :) vlhkost ok. Když to tam nebylo, dýchalo se hůř.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 10:39

Tak to taky trochu zavisi od materialu zdi... Kdyby Dromedaro bydlel v panelaku, je to o necem uplne jinem nez v dobre postavenem cihlovem rodinnem domku.
Casto totiz si lidi zacnou pestovat zel(en)inu, ktera dobre predava vodu i do ovzdusi v kuchyni, ktera ma jen jedny a to jeste uzsi dvere, tj. vetrani "bokem" tak uplne dobre nejde. K tomu to vareni, tak se to muze pekne nascitat.
Jasne ze kdyz mas dobre postaveny byt, tak jsi na tom lepe a muzes si dovolit vice. Ja jsem uz par spatne postavenych bytu zazil (casto ale ne vylucne panelakovych), kde proudeni vzduchu nebylo optimalni a byly rohy, kde se ta vlhkost pekne usazovala.

Tou poznamkou jsem chtel jenom Dromedara upozornit, ze i na toto je dobre dat pozor, treba vybrat nejvhodnejsi misto.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát bře 31, 2023 10:50

Je třeba nepřelévat, případně samozávlaha.
Tady kde bydlím je starý, masivní dům, vlhkost ve sklepě velká, vlhkost u mě nad sklepem vyšší než v libovolným paneláku. Ale co jsou tam ty rostliny, je tam líp. Každej, kdo spal v tý pěstební místnosti, kde je postel hned vedle rostlin, si pochvaloval, jak se tam nádherně vyspal a jak se tam cítí dobře :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 12:11

Tak tomu vyspani verim - ale to rozhodne nebude jen tou "spravnou vlhkosti" :-). Ale
Etheric píše:vlhkost u mě nad sklepem vyšší než v libovolným paneláku
S tim "libovolnim" by se dalo docela polemizovat. Neni vzdy pravda, ze v panelacich je vsude a vzdy nizka vlhkost vzduchu...

U nas napr. rozhodne ne. Bydlime v prizemi, pod nama sklep, konkretne pod kuchyni a koupelna+WC je zrovna mistnost, kde se mistne "vari" tepla voda ze studene pomoci pary teplovodu, je tam i usti kanalizace, tam je vhlkost skoro 100 a skoro vzdy - no a k nam se to stupackami (pro jistotu je mame dvoje) a vlhkostni (ne)izolaci podlahy dost prenasi. Navic bydlime "v divocine". Pod vsemi oknami (na 3 strany) jsou huste krikove tuje, jalovce az do vyse 2m, nekolik kriku bezu, krik seriku pod kuchyni uz vykaceli - pry vadil sousedum NAD nama... Kazdopadne, na meteostanici mame skoro vzdy o neco vyssi rel. vlhkost nez venku, cca 10 cm od oken (tam je cidlo). Jo, k tomu jeste plastova okna (a zatepleni baraku polystyrenem) - sice proti hluku nic moc, zato vlhkost (i to zatepleni) drzi vevnitr "skvele" :twisted:

My jsme ale i kvuli zvysene vlhkosti vzdali pestovani cehokoliv vevnitr. Mame tam v kuchyni akurat jeden vanocni kaktus, tomu ale vesele staci vlhkost ze vzduchu... I tato zkusenost (ale nejenom moje) vedla k te poznamce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16550
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát bře 31, 2023 14:50

V paneláku bývá sušší vzduch, čili odpadaj problémy s přebytečnou vlhkostí. Tedy u většiny paneláků
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2023 16:39

Etheric píše:Jinak práce s tím pěstováním není skoro žádná.

Seti, presazovani, staveni konstrukci, privazovani, zavlazovani... ono se to nascita a kdybych to mel pocitat na hodinu sve prace, tak mam drazsi rajcata, nez nejdrazsi prodavana. Ale samozrejme to nepocitam, jak pisu, bavi mne to. Jen tim chci rict, ze cena za substrat je prkotina.

Etheric píše:Jalapeňo potřebuje 20l minimálně.

Hmm, mne se do truhliku vejde akorat 20 litru substratu a mam v nem 2 rajcata, ktera dorustaji pres 2 m a je na nich prumerne okolo dvou kil rajcata na rostline. Papricky, aspon ty, co mam, potrebuji vyrazne min.

Dromedaro píše:A má smysl pěstovat rajčata nebo něco takového za oknem (v bytě)? Mám tu docela široké parapety, kde by se to snad dalo.

Za mne spis ne. Letos jsem opet na podzim vzal jednu papriku dovnitr, sice zije, ale nic moc. Chybi proudeni vzduchu a hmyz, takze to musis opylovat rucne, coz neni moc uspesne a listy chytaji choroby. Nove papricky z ni jeste nemam, v zime se jim nechtelo, teprve ted se objevuje dalsi vlna. Ale jednou jsem to tak mel a ty zimni nemely moc chut.

Na parapetu mam sazenice a nekdy v kvetnu pujdou vsechny ven. Porid si balkon otoceny na jih az zapad :) Nebo zahradku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát bře 31, 2023 20:22

mike píše:Seti, presazovani, staveni konstrukci, privazovani, zavlazovani... ono se to nascita a kdybych to mel pocitat na hodinu sve prace, tak mam drazsi rajcata, nez nejdrazsi prodavana.

Máš to blbě zautomatizovaný ;)... Tohle všechno mi zabere dokupy hodinu na celej pěst rajčat + paprik. Nepočítám přesávání kompostu.

Cena za substrát je nesmyslná kterou nejsu ochoten platit. Toť můj pohled vidláka.

Balkon je výhoda, je krytej, většinou... Já to můžu dát na dvůr pod stříšku, kde na to nebude tolik pršet.

Ten rozdíl velikosti nádob - dám přírodní substrát a nehnojim, proto větší nádoby. Výsledný výnos a chuť jsou lepší. Chemii ne, ani v substrátu. No way [-(

Papriky teda vždycky sázím rok co rok, nenechávám přes zimu bo bordel v bytě a ta hlína v květináči je akorát na jeden plodnej rok.

Mně se tedy čemukoliv za okny nadmíru daří. Rohový okno, svítí ráno i odpoledne, dá se větrat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2023 20:53

Myslis hodinu denne nebo tydne? :twisted:

Jo, balkony mam kryte a jo, je to vyhoda.

Co se chemie tyce, prijde mi uplne jedno, jestli si rostlina ty same prvky (NPK) vytahne z kompostu nebo hnojiva. Naopak, v druhem pripade nad tim mas vetsi kontrolu. Z kompostem se ti muze stat (a stava), ze mas plody plne dusicnanu, protoze jsou prehnojene. Hnojivo se da davkovat po troskach a podle vyvoje plodu. Vynos mam az 3 kila na rostlinu (rajce), chut asi neporovname, ale mozna by ses divil ;-) On ten slunecny a vyhraty balkon udela hodne.

Papriku pres zimu doma je samozrejme potreba prihnojit. Zimni slunce ale nestaci na dobre plody, to az ted jarni, taky to bylo pekne znat, jak se rozjela. Ale v podstate je to jen takovy pokus, co to udela. Uz mi pekne rostou nove sazenice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » sob dub 1, 2023 4:27

Hodinu celkově. Od semene až po sklizeň a likvidaci rostliny. Počítáno na celý výsev, ne na jednu rostlinu. Ok, občasný dolití vody do zavlažování nepočítám... Už to mám vychytaný ;) přesazuju vždy jen 1x. Žádný 3x, jak to dělá spousta lidí...

Nevlastní brácha má balkon, co se dá úplně uzavřít. Takovej mini skleník, svítí mi tam většinu dne, daří se tam všemu, obzvláště těm rajčatům.

Chceš mi tvrdit, že synteticky vyrobený NPK je to samý, co NPK vzniklý přírodní cestou? Jinak pokud nepoužíváš sračky typu Cererit, pak to na chuti nebude znát a věřím, vím, že ty rajčata budou vynikající. "brácha" valí v kokosovým substrátu a leje tomu přírodní, drahý hnojiva. Stačí toho trochu, zas tak draho to nevyjde, rajčata má vynikající.

Jinak nad kompostem máš taky kontrolu, když je tvůj, víš, co jsi tam dal a pak to smícháš s jinou zeminou /letos do toho nadrobim ten lisovanej, levnej kokosovej substrát aby půda byla vzdušná/. Můžeš to smíchat s čímkoliv, prostě víš přesně, co tam je. Dělal to tak děda (RIP) celej život a měl všechno úplně luxusní, sousedi záviděli. Já to dělám stejně, jak jsem se naučil od něj. Měl v tom přes 80 let praxe, tak věděl, co a proč dělá ;) Jen jsem k tomu přidal pár moderních fičur a výsledek je maximum jídla za minimum práce a téměř žádné peníze..

Paprika přes zimu doma u mě být nemůže, nemá kde - na světle je na přezimování moc hic a kde je ideální teplota, není zas světlo. Tak dávám každej rok nový. A jako vždy - chcu 2 papriky, zaseju 2, nevzejde žádná. Tak pro jistotu zaseju 5.... A vzejdou všechny.... Mám tedy 2 sazenice jalapeňo navíc, pokud někdo chcete a budete mít cestu přes Žďár nad Sázavou. Nemám FB, abych to nabídnul tam.. Nic za ně nechcu. Akorát 60Kč jako vratnou zálohu na květináč ;) ale jedním Radegastem ryze hořkou 12 jako poděkování nepohrdnu :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » sob dub 1, 2023 13:05

To zas bude bouře nevole: (Upřímně závidím váš zahradnický entuziasmus.) Jak tady čtu, co všechno "ne" a je "fuj" (IMHO těžké přehánění) tak to cítím správně, že sem vás ve svým geronto vlkně neposlech s tou alternativní meducínou. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » sob dub 1, 2023 13:33

Byl jsi někdy v hypermarketu a četl složení "potravin"? U většiny najdeš sloučeniny, které rozhodně do žaludku nepatří. Zelenina a ovoce z obchodu je všechno možný, jen ne zdravá a chutná
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » sob dub 1, 2023 15:24

@pp: unika mi souvislost mezi alternativni medicinou a timhle vlaknem. Zvlast kdyz ten "fuj" pohled ma jen Etheric.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » sob dub 1, 2023 15:34

Mně ne.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » sob dub 1, 2023 15:37

Etheric píše:Hodinu celkově. Od semene až po sklizeň a likvidaci rostliny. Počítáno na celý výsev, ne na jednu rostlinu.

To je podle mne zcela mimo realitu, vem si na to priste stopky ;-) U mne je to o rad vic, pricemz mam celkove 10 - 15 rostlin.

Etheric píše:Ok, občasný dolití vody do zavlažování nepočítám...

Zrovna tohle aspon tu ctvrthodinu tydne zabere. Za sezonu se nascitaji na hodiny.

Etheric píše:přesazuju vždy jen 1x. Žádný 3x, jak to dělá spousta lidí...

Ja jednou az dvakrat. Podle toho, jestli dam seminka rovnou do kelimku nebo hromadne do krabicky od zmrzliny.

Etheric píše:Chceš mi tvrdit, že synteticky vyrobený NPK je to samý, co NPK vzniklý přírodní cestou?

V zasade ano. Pouzivam tohle, protoze jsem to kdysi koupil a spotreba je fakt mala. Taky to primichavaji do tech substratu, funguje to, tak co resit :)

Etheric píše:Jinak nad kompostem máš taky kontrolu, když je tvůj, víš, co jsi tam dal a pak to smícháš s jinou zeminou /letos do toho nadrobim ten lisovanej, levnej kokosovej substrát aby půda byla vzdušná/. Můžeš to smíchat s čímkoliv, prostě víš přesně, co tam je.

Znas vstupy, ale ne vysledek. A uz vubec nevis, kolik tam toho NPK je. Prehojeni prirodnimi hnojivy je pry u zahradkaru celkem bezna vec a kdyz se udela rozbor plodu, tak se divi, kolik je tam dusicnanu. Cimz nerikam, ze bys to mel nejak resit, jen ze realita muze byt jinde, nez si myslis :)

Etheric píše:A jako vždy - chcu 2 papriky, zaseju 2, nevzejde žádná. Tak pro jistotu zaseju 5.... A vzejdou všechny....

Njn, taky mam chilli, kde vzeslo z puvodnich seminek jedno z osmi. Chutnaly mi, proto jsem si seminka z paprik vybral a pro jistotu jich vysadil sest po dvou. A ted mam 4 dvojite a 2 jednoduche :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 1, 2023 16:36

Tak s prouděním vzduchu a vlhkostí by problém nebyl. Jaro, léto mám skoro pořád otevřené okno. A to proudění vzduchu by stejně šlo řešit nějakým malým větráčkem u rostlin. Ale pozdní jaro a pak celé léto mi do bytu tak od 12hod až do noci svítí slunce a z toho důvodu zatahuju žaluzie. To by pro ty rajčata asi nebylo to pravé ořechové.
Ale taky toho mám pocit, že takhle doma nevím, jestli to bude stát za to, jak píše Mike. Jinak tu časovou náročnost vidím jak Etheric, tedy malou. A i kdyby to bylo náročnější časově, tak to asi nejde úplně brát takhle. Přepočítávat to na peníze. Tohle dělá člověk i pro to, že ho to baví.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » sob dub 1, 2023 18:32

Zaluzie ne, rajcata potrebuji slunce. Hodne slunce. Je fakt znat rozdil mezi hodne slunecnym letem a tim, co bylo vloni. Na urode i na chuti, tam hlavne.

Vsak jsem psal, ze to neprepocitavam, slo ciste o Ethericovu stiznost na cenu substratu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » sob dub 1, 2023 18:44

Každý máme své postupy, já bych krystalon nepoužil ani omylem. Slepičince, když už ;)
Přehnojit můžeš ať použiješ libovolný substrát.. Ale není to zas až taková věda.
Jdu kolem těch rostlin x krát denně, takže když jdu jednou s konví, nepočítám ten čas, nedává mi to smysl. Do toho času počítám jen manipulaci a péči, ne zálivku.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » sob dub 1, 2023 19:12

Kdyz budes u hnojiva dodrzovat davkovani, tak ho neprekrocis. Ja spis poddavkovavam. Vloni jsem na hnojeni zapomnel uplne a bohuzel to bylo na vysledku hodne znat. Prvni vlna dobra, to jeste bralo ze substratu, ale dalsi uz skoro nebyla. Takze se bez toho obejit neda.

Ja mam na balkonech zavlazovaci system, ktery vyzaduje tak jednou za tyden naplnit kanystry a PETky a pak propojit s hladinou v truhlikach a kvetinacich hadickama. Coz nejaky ten cas zabere.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » ned dub 2, 2023 5:07

Furt méně času, než cesta do obchodu pro předražená hydroponická rajčata :vom:
Doporučuju navštívit skleníkový peklo ve Španělsku. Všude sudy od chemie, igelit, vítr to žene do moře, bordel jako kráva.. Všechno jede hydroponicky, ta zelenina v životě zeminu neviděla. To je jak maso vypěstovaný v laboratoři :roll:

Su zvědav na máslovou dýni, sehnal jsem původní odrůdu, minulej rok jsem měl hokaido, plazilo se po plotu, bylo z něj nějakých 30 dýní, cca půlka pro mě a půlka pro souseda, dohoda byla, že na čí straně dýně bude, tomu patří. Letos zkusim tu máslovou, snad se zadaří
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 7, 2023 6:12

Letos chcu zkusit rajčata pěstovat v tomhle https://www.plastia.eu/samozavlazovaci- ... cit-29716p
Vyrábí to kousek od nás a je to zpracováním fakt pecka. Ještě aby ne, za ty prachy
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 7, 2023 6:33

Podle mě je to zbytečně levné... Ještě bych to osolil.
Jak je to u těchto samozavlažovacích truhlíků s hnojením?
Když tam člověk nalije vodu s namíchaným hnojivem, neklesá to hnojivo pak ke dnu, takže ho pak rostlina spotřebovává nerovnoměrně?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 7, 2023 6:47

I samozavlažovací občas musíš zalejt, tak to zaleješ hnojivem, ale ne na suchou zeminu, spálilo by to kořínky.
K tomu truhlíku je i pěstební konstrukce za necelých 1600, určitě lepší, než tam jen vrazit tyč. Tedy co se rajčat týče. Paprikám stačí ta tyč.
Papriky dám do toho truhlíku taky, mám místa na dva trojitý a dva dvojitý. Takhle to místo využiju nejlíp a viděl jsem, jak to v těch truhlíkách nádherně roste. Rostlo to lépe než ve vedle stojícím klasickým květináči o stejným objemu. A nevyžaduje to tolik času.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod karaya1 » pát dub 7, 2023 7:42

Máme na balkoně dva přesně tyto truhlíky, jen dvojité, a v nich kanadské borůvky. Už loni, když jim byl rok, z nich pár kilo borůvek bylo, tak su zvědav na letošek, to už by mohlo stát za to.

A pěstuje se v nich dobře, jen zalévání třemi kýbly trochu trvá :wink: (A v mém případě jsem musel i vymyslet, jak je zazimovat, aniž bych s nima manipuloval. Nicméně už se zelenají, tak zimu nejspíš přežily v pohodě.)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

PředchozíDalší

Zpět na Pokec