Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 30, 2022 19:22

Já byl na vandru na Šumavě začátkem podzimu, když jeleni byly v říji a mám z toho zážitek. Byla to super atmosféra, když začala padat tma, všude okolo typické šumavské lesy a mlhy s mrholením a do toho troubení jelenů. Připadal jsem si jak v pravěku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4331
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod ntz » pát zář 30, 2022 19:28

na me jelen (?v riji) jednou na sumave nabihal a pokousel se me zastrasit .. ani uz si nepamatuju jestli jsem se bal, od te doby (je to asi 10 let) jsem ale uz jelena s parozim na vlastni oci (takhle blizko 10m) nevidel .. letos jsem v krkonosich potkal srnku, sedl jsem si u cesty a neco ji povidal, pasla se ode me asi 5m a kaslala na me (mozna mela vzteklinu) a u nas na chalupe jeleni rvou jak pominuty, akorat jsem zadneho nevidel ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2020
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod pavproch » pon říj 3, 2022 15:35

pavproch píše:
pavproch píše:Náš pan starosta sa zase škaredě "uťal".... potvrzení toho, že do guvna, co nesmrdí sa nešpárá (anebo dyžuž, tak pořádně).
Část polemlesemloukou3 je asi před 5-tima rokama udělaná obecní lesní cesta (štěrková). Za ty roky ji (každý silnější) déšť "přeoral" (naplavené námosy štěrku resp. korýtka kudma teče voda), až se to dostalo do stadia "lehce rozebraná" cesta a v něm to setrvávalo už nekolik let a ani sebevětší déšť už to víc nerozrýval, už ta voda prostě měla svoje cestičky... No a ve čtvrtek tam starosta nahnal (asi na kilometr dlouhý úsek) buldozer a ten tu nerovnou cestu srovnal. Bohužel bez následného uválcování resp. ideálně uválcování + prolití asfaltovou emulzí. No a nešní noční extra silný déšť tu čertsvě ubuldozerovanou (= krásně rovnou, ne že ne) cestu rozebral doslova na prvočísla, tam snad fčíl už ani ten buldozer neprojede. Tožtak. Zdravím pana starostu. :finga:

Repete - bagr právě celou tu cestu (opět, už podruhé = Syfilis, pardoň Sysifos) krásně srovnal, opět bez uválcování. Dávam tomu čas do prvního in(g)tenzivního deště.... :twisted:

... a repete repete = repete syfilis
Fčíl, jaxem šel dom, tak ten bagr opět tu cestu srovnává, už potřetí a opět polovičatě - bořil sem se v tom čerstvě rozhrnutém štěrku fest, tohle (v tomhle stavu) bude fuckt jen do prvního dalšího (vydatného) deště. Že ho to baví... ](*,)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod pavproch » úte říj 4, 2022 11:20

pavproch píše:(budoucí) soused naproti (právě začíná stavět chalupu = kanalizace a tak) tu opravenou cestu přes víkend překopal = je tam díra, že by i tank si v ní mohl urazit pás.

Po pár dnech díru zasypali, že už je místo ní "jen" výmol.
A jak pozoruju ty dělníky, jaxe topí (po kulena) v bagu, úplně si vzpomínám nato, jaxem já začínal stavět - taky to byl deštivý podzim, taky fšude baga fpysk.... akoráth, že já sem se v tom bagu topil sám, tady to jsou nájemní dělníci (budoucího souseda sem tu viděl prozatím enem raz, dyž ešče bylo sucho).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod pavproch » úte říj 4, 2022 17:30

Obvykle, dyž v Bruseli (dle vzoru "prtel") něco schválí, tak pyskuju - tentokrát ale nevím, esli pyskovat nebo chválit. Co vy NATO?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 4, 2022 19:14

Jako jo, taky mě štve, že každý zařízení má jiný typ kabelu a byl bych rád za jeden. Zase na druhou stranu jsem četl názor, který má něco do sebe. Že kdyby se takové nařízení zavedlo v době Scartu, tak ho možná používáme dodnes. Tedy, jestli to nezbrzdí inovace a vývoj.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4331
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Hafi » úte říj 4, 2022 19:15

Uživatelsky na první pohled OK. Ale než všechna svá elektro zařízení v rámci běžného životního cyklu nahradíš, tedy využiješ výhody jednoho kabelu ke všemu, tak bude USB-C zastaralý, tedy proběhne aktualizace nařízení.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 4, 2022 20:28

V tomhle bych byl spis optimista, USB-C ma potencial nezastarat docela dlouho, bylo tak navrzeno. Vem si, jak dlouho stacilo puvodni USB.

Obecne jsem pro to, aby se velci vyrobci rozumne dohodli a zavedli obecne standardy. Coz se tady stalo a zadne narizeni by nebylo potreba. Pak jsou tu ale bohuzel kriplfirmy typu crAAPL, co se snazi budit zdani exkluzivity, pricemz ve skutecnosti jde o vendor lock, a kvuli nim je asi lepsi narizeni mit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Hafi » úte říj 4, 2022 21:19

Nemám k tomu technický znalosti, jak moc dobře je to navržený, ale byl bych přesvědčen, že nejpozději tak 2030 to bude zastaralý. USB-C je primárně náhrada těch USB mini, micro koncovek. A generační životnost těch byla výrazně kratší. Od doby, co došlo k nějaké standardizaci, byly nejmíň 4, doma mám běžně užívaný zařízení na 3 z nich. Stav, že všichni výrobci (tedy ano, musel by to používat i Apple) používaj v rámci jednoho období, stejnou koncovku, je super. Ale ztížit tím inovace a jejich prosazení - nejsem si jistý, že je to cesta. Navíc životnost části zařízení je furt naštěstí docela dlouhá, tedy k nějakému sjednocení reálně dojde až za dlouho.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 4, 2022 21:45

Standard se prubezne vyviji, ale hlavne na urovni protokolu a prenosovych rychlosti. Kabely a konektory zustavaji, ty jsou prave navrzene tak, aby snesly i vyssi rychlosti. Aktualni maximum je 10 Gbps a to uz je sakra hodne. Pro sitove karty je dneska standard 1 Gbps, coz je desetina, a staci to. Od urcite rychlosti uz vic nepotrebujes, zacinal jsem na Ethernetu s 10 Mbps, to znat bylo, 100 Mbps bylo znacne zlepseni a zpomalovalo jen obcas, no a 1 Gbps uz pro mne neni uzke hrdlo v nicem.

Male konektory byly mini a micro, vsechno, co jsem kdy mel, bylo na nich. Teda, vlastne jsem mel jeste nejakeho mini-bastarda s jednim rovnym a jednim sikmym koncem, ale to uz je hodne davno. Byl to opruz, jelikoz funkcne byly uplne stejne a prave tohle USB-C resi.

Rad se necham poucit, ale myslim si, ze omezeni inovaci tady nehrozi. Puvodni USB melo 4 draty a relativne malou maximalni rychlost, tohle ma 8 a maximum hodne vysoke. Pro ucely, na ktere je navrzeno tj. jako seriova sbernice, mi prijde naprosto dostacujici i do budoucna. Pricemz my aktualne vyvijime hardware s high speed USB tj. 480 Mbps, na ktere staci puvodni kabely. Protoze vyssi rychlost nepotrebujeme a hw pro ni je samozrejme drazsi. Pricemz moralni zivotnost tech kramu by mela byt minimalne 5, ale spis 10+ let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » úte říj 4, 2022 22:17

Spise hrozi to, ze za pet let sice budou konektory stejne, ale technologie bude na napr. 200 W napajeni misto soucasnych 100W a ze to nezvladnou soucasne kabely (ty puvodni USB-C taky nezvladnou 100W nabijeni). Hlavne aby udelali alespon 100% zpetnou kompatibilitu, ne jako ted, kdy nabijecky nenabiji zarizeni s nizkym odberem (napr. standardu USB 1.0, tj. 5 V a 500 mA) nebo pokud tam das datovy kabel, tak se nabijeni bud ani nespusti nebo po chvilce total prestane i kdyz ten kabel puvodni standard zvlada.

Proste aby se vyrobci prinutili dodrzovat zpetne vsechny standardy - a to jak na strane nabijecek, tak zarizeni ale i kabelu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 4, 2022 22:27

No, ja jsem USB 3.x specifikace jeste nestudoval, jelikoz si zatim vystacime s 2.x, ale jsem si skoro jisty, ze protokoly nabijecek soucasti specifikace nejsou. Bojim se, ze tohle si dela kazdy vyrobce sam a podle toho to vypada... Tj. kabely musi byt schopny fungovat na napetich a proudech dle specifikace, ale co s tim udela konkretni nabijecka uz je jeji vec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » stř říj 5, 2022 4:14

Ano, teď jsem kupoval kabel s kritériem rychlonabíjení. To byl porod vůbec najít takovej, kterej bude plně kompatibilní. Každej kabel úplně jinej. Tím nemyslím vzhled, ale vlastnosti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 5, 2022 4:43

jenze kompatibila a 100% vyuzitelnost dle me neni to stejne

konpatibilni = jde to zamenit a pouzit mezi sebou

na druhou stranu to ze tam tecou data nebo stava neznamena, ze to 100% vyuziva potencial jak zdrojovyho/koncovyho zarizeni tak kabelaze...

ja ted hledala usbc kabel s 60w pro napajeni tabletu a taky sem jich musela par projit, nez sem nasla, na druhou stranu takovej kabel je drazsi nez nejakej obyc za par korun k telefonu.

nevadi mi stravit 5 minut hledanim, ale problem je spis v tom, ze kdo tomu nerozumi, si proste koupi silnej zdroj a nejakej kabel a pak se divi ze mu to treba neukrmi ten notebook a kolegyni jo... to vlastne nevadi, nikdy nikdo nerozumi vsemu ale u takove banality jako koupit "usbc kabel" lidi asi ani nenapadne ze tam je zrada a meli by se optat...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » stř říj 5, 2022 6:14

Já slovo kompatibilní chápu jako "jde to s tím použít tak, aby vše fungovalo, jak má". Pokud to slovo chápu špatně, tak pardon.
Hledal jsem něco, co plně využije potenciál. Jeden jedinej kabel jsem našel, kde výrobce přímo uvádí, že dokáže nabíjet dle standardu rychlonabíjení Huawei bla bla. Dokáže, vyzkoušeno. Ale překvapilo mě, jaká omezená nabídka je v tý kategorii kabelů k rychlýmu toku energie
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » stř říj 5, 2022 8:02

Etheric píše:Jeden jedinej kabel jsem našel, kde výrobce přímo uvádí, že dokáže nabíjet dle standardu rychlonabíjení Huawei ... překvapilo mě, jaká omezená nabídka je v tý kategorii kabelů k rychlýmu toku energie
"Standardu" rychlonabijeni je cela kopa a vzajemna kompatibilita je takova "vselijaka"... Kdyz uz se doctes, ze nabijecka/kabel rychlonabijeni podporuje, tak je to vetsinou podpora Quickcharge, ktera je kompatibilni s nejvice "standardy".
No a zrovna Huawei "standard" neni uplne nejrozsirenejsi.

Ja jsem myslel svuj prispevek spise ve smyslu, co vysvetlim na priklade u nas doma:
Mam mobil X, syn ma mobil Y (od jineho vyrobce, starsi model), manzelka ma hodinky (S) a nabijeci svetla na kolo (Z). Mame asi tri pouzivane nabijecky (K, N, M). Za ty dlouhem mesice a roky zkouseni se prislo na to, ze funguje dobre napr. tyto kombinace:
X - K al. M, Y - N, S - N, K, Z - N, M. Jenze do toho jeste vstupuje otazka kabelu, protoze ty to cele prevraceji - Z se sice nabije dvema nabijeckama, ale musi se pouzivat kabel dodavany ke svetlam, pro Y a nabijecku N se musi pouzit konkretni kabel - nebo se da jeste jeden jiny, ale to se nabiji hodne pomalu.
Ono je to jeste trochu vice zasmodrchane, kdyz se zacnou brat do uvahy jeste powerbanky... Manzelka napr. svuj Samsung mobil zasadne nabiji pres powerbanku, bo to funguje dobre, jinak je problem najit dobrou kombinaci, kazda powerbanka ma sve "oblibene" nabijecky a je pouzitelna s necim a neni pouzitelna s necim jinym.

Nejlepsi sranda je, ze synuv mobil se dobre nabijel original (starym, jeste k S3 Neo) Samsung nabijeckou a kabelem k ni. Nabijecku zapomeli ve Svycarsku, vzali jen kabel. Dal jsem jim druhou novou original Samsung nabijecku, ktera ale podporuje (pry "i") novsi rychlonabijeni - a se starym "zachranenym" kabelem se mobil nabil za celou noc asi na 40%. Tj. kompatibilita dvou firemnich nabijecek, ktere by kompatibilni mely byt s pouzitim kabelu ke starsi v novejsi nabijecce je naprosto nepouzitelna pro dany mobil.

Proto se uz snazim kabely ani nabijecky nezamenovat, co dostanu k zarizeni, to na to pouziju a tak to funguje.

Clovek by rekl, ze kdyz se schvali jednotne pouziti standardu USB-C, tak se muze tesit, ze bude mit jednu nabijecku, jeden kabel a tak bude dobijet vsechno - tablety, mobily, ale i nektere notebooky. Skutecnost bude nejspise takova, ze sice vsechno bude pouzivat konektory USB-C, ale (s prehnanim) zase bude mit kazdy mobil a tablet jiny "standard" nabijeni a bude pozadovat nabijecku i kabel podporujici tento standard.
Naposledy upravil mike dne stř říj 5, 2022 22:01, celkově upraveno 1
Důvod: zmrsene URL, uz zas...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 5, 2022 8:14

bacha dobry sou tksy nabijecia datovy microusb kabeky kdy nektery uki nabijet nokii a nektery neuki nabijet cestovni nokii tak mi muz ten cestovni prepajel :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » stř říj 5, 2022 8:18

Prave tak vypada, kdyz se schvali pouziti jednoho standardu na te nejnizsi technicke urovni, ale na tom standardu je postavenych nekolik jinych "vyssich" standardu nabijeni - samozrejme vzajemne ne moc kompatibilnich a jeste s poznamkou, ze si je kazdy vyrobce nejak upravuje podle sveho (asi se uci od Microsoftu :twisted:)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod oodoow » stř říj 5, 2022 16:47

apuka píše:ale technologie bude na napr. 200 W napajeni misto soucasnych 100W

Mobil nebo tablet co bude potřebovat 200W bych rád viděl. Tolik nepotřebuje ani většina notebooků a v budoucnu čekám naopak, že se spotřeba bude snižovat díky větší efektivitě.
apuka píše:Clovek by rekl, ze kdyz se schvali jednotne pouziti standardu USB-C, tak se muze tesit, ze bude mit jednu nabijecku, jeden kabel

Přesně takhle to mám. Tedy mobil a notebook, laptop nevlastním.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » stř říj 5, 2022 17:04

oodoow píše:Mobil nebo tablet co bude potřebovat 200W bych rád viděl.
Ja pisu o technologii, to neznamena, ze je to momentalne k necemu opravdu zrealizovane, resp. netusim, kolik "stavy" zere muj notas, ale mam dojem, ze ta cestovni USB-C nabijecka je na 65W. Technologie by ale mela umoznovat momentalne 100W (myslim, ze je to 20V a 5A).

Tady jde o budoucnost rychlonabijeni a tam se da odhadovat, ze se bude nejako ten cas zkracovat - no a tu stavu do baterky dostat musis. Kdyz chces snizit cas napr. z 1 hod na 10 minut, to znamena (zprumeruji!) min. 6x max. vetsi vykon, 6x vice wattu maximalne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod pavproch » stř říj 5, 2022 17:48

Čili dyž si to přeložím do čestyna - k rychlo-nabíječce bude potřeba kabel tlustý jak ruka, aby přenesl ten výkon. A to nabíjené zařízení budeš muset při nabíjení strčit do mražáku, abys ho přitom uchladil. Brrr.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28249
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » stř říj 5, 2022 18:37

No jo, volovina - ale ruku na srdce, jake procento lidi by chtelo aby se jeho mobil nabil za (max) deset minut i za cenu, ze se z nej stane docasny radiator? Navic zacina byt v mode bezdratove rychlonabijeni a tam nebudes mit tlusty kabel, i kdyz nejspise budes hrat jeste vice.
Ale to je uz mimo USB-C.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » stř říj 5, 2022 22:21

Tady se micha dohromady nekolik veci...

1. USB specifikace a kabely. Ta rika, jake tam maji byt draty a jake jsou tam napeti a proudy, mozna i maximalni odpor. Tj. kolik to musi byt schopno prenest vykonu. Kazdy kabel, co to splnuje, je kompatibilni. Kompatibilni nejsou kabely, kterym chybi nejake vodice. Mam treba kratky kabel pro USB mikro a mini, ktery nosim na treky, ale chybi v nem datove vodice tj. jsou tam jen 2 ze 4. Na nabijeni OK, ale data se s tim neprenesou a prenos dat je hlavnim ucelem USB. USB-C ma tech vodicu 8 a kdyz nejake chybi, tak muze byt problem i s nekterymi nabijecimi protokoly (netusim, jestli specifikace vyzaduje vsechny nebo jsou nektere volitelne).

2. Nabijeni. Standardni nabijeni by melo projit pres jakykoliv kompatibilni kabel. Akorat ze to nebude nijak rychle. Puvodni USB pouzivalo maximalne 500 mA pri 5 V, tady je to myslim vic, ale furt malo.

3. Rychlonabijeni. To uz je nadstavba a musi se na ni domluvit oba konce. Protoze se pouzivaji nestandardni tj. vyssi napeti a proudy a nepripravene zarizeni by to mohlo odpalit. Probehne tam tedy nejaky handshake, ktery muze pouzivat jak napajeci, tak datove vodice tj. na kabelech s mene vodici nemusi vsechny fungovat.

4. Vykon. Cim vetsi vykon chceme prenest, tim je potreba vetsi prurez vodicu. Protoze odpor je neprimo umerny prurezu a odporu jsou primo umerne ztraty, tudiz zahrivani. S prurezem ovsem zase roste tloustka, vaha a hlavne cena kabelu. Takze na nadstandardni vykony to holt chce lepsi a drazsi kabely. Coz ovsem neznamena, ze ty tenci jsou nekompatibilni a/nebo porusuji specifikaci.

Dalsi vec jsou ztraty na nabijecce a zarizeni, oboji se zahriva a myslim, ze to s vykonem roste nelinearne. Zaroven roste opotrebovani, vysoke nabijeci proudy nedelaji baterkam dobre.

5. Bezdratove nabijeni. To je uplne jina kapitola, je to sice pohodlne pro uzivatele, ale ztraty jsou tam vetsi a chteli byste mit vedle postele zapnutou indukcni plotynku? Ja teda ne. Navic vas bude v noci strasit Greta, protoze je to min efektivni a jen pro sve pohodli nicite planetu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv říj 6, 2022 7:52

Miku, mas samozrejme pravdu, jenze tady se debatuje ted o tom, ze EU prijalo usneseni na sjednoceni koncovek, pricemz to interpretuje tak, ze "bude stacit mit jednu nabijecku a kabel na vsechno". Pricemz oni nuti pouzivat pouze ten standard USB-C, tj. Tvuj prvni bod. Nic vic.

Nabijecky ani mobily/tablety/... nemaji narizene podporovat nijaky standard rychlonabijeni (teda alespon jsem o tom neslysel), tj. pokud chces nabijet rychleji nez zakladni USB protokolem (0,5A, 5V) a Tvych nekolik zarizeni podporuje ruzne (ne moc kompatibilni) protokoly, tak budes muset sehnat sadu nabijecek dokopy podporujicich vsechny protokoly, bo maloktera nabijecka podporuje vsechno. No a k tomu jeste mit kabal, ktery ma vsechny potrebne draty - i na pripadny datovy prenos.

Nejvetsi for na tom vsem je, ze v soucasnosti ne vsechny nabijecky jsou schopne nabijek v tom zakladnim USB rezimu. Nektere alespon maji tlacitko, ktere to umoznuje, nektere ale automaticky chteji posilat vyssi proud, resp. (alespon si myslim, ze to muze byt kvuli tomu) chteji "domluvit" se zarizenim, jaky proud a napeti maji pouzit - tj. nejspise tam musit byt datovy kabel a hlavne zarizeni schopne komunikovat.
To uz radeji nepisu o nizkoodberovych zarizenich, na kterych si (hlavne ty inteligentnejsi) nabijecky casto vylamou zuby.

Tj., sice (mozna) bude stejna koncovka vsude, ale, abych tak rekl, "nabijeci komunikace mezi nabijeckami a zarizenimi" standardizovana stale nebude.

Bezdratove napajeni jsem uvedl jako priklad, ze vyvoj se klidne muze ubirat uplne jinym smerem. Mas pravdu, ja bych urcite nechtel nejenom u hlavy ale ani v blizkosti neco takoveho, ale mnoho lidi (rekl bych ze to bude vetsina) chce "pohodli" bez ohledu na dlouhodobe nasledky, ktere "zatim nikdo nedokazal" a hlavne nejsou hned viditelne. A to bezdratove nabijeni oproti kabelovemu urcite je. Tudiz se muze stat, ze se neco standardizuje, ale za par let bude stejne vetsina lidi pouzivat neco jineho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv říj 6, 2022 13:23

Tak jsem se prolouskal tim narizenim :(( ... (Koukam, ze se za dobu kym jsem napsal tento prispevek se tam uz objevila i HTML verze, predtim byly jenom PDF a Word verze.)

Resi to USB-C rozhrani podle dane normy a precejen i to, ze pro rychlonabijeni zarizeni (nabijecky i mobily/tablety/sluchatka/...) musi podporovat protokol USB Power Delivery podle normy (aby se - zjednoduse receno - domluvili na prenasenem proudu a napeti). Tady je vsechno dulezite ze 40-ti stranek narizeni ( :smt119 ](*,) :
1. Požadavky uvedené v bodech 2 a 3 této části se vztahují na tyto kategorie nebo třídy rádiových zařízení:
1.1. kapesní mobilní telefony;
1.2. tablety ;
1.3. digitální fotoaparáty;
1.4. sluchátka,
1.5. náhlavní soupravy;
1.6. ruční videoherní konzole;
1.7. přenosné reproduktory;
1.8. elektronické čtečky;
1.9. klávesnice;
1.10. myši;
1.11. přenosná navigační zařízení;
1.12. bezdrátová sluchátka do uší ( pecky);
1.13. laptopy.

2. Pokud je lze nabíjet pomocí kabelového nabíjení, kategorie nebo třídy rádiových zařízení uvedené v bodě 1 této části musí splňovat tyto podmínky:
2.1. musí být vybaveny zásuvkou USB typu C, jak je popsáno v normě EN IEC 62680-1-3:2021 ... – Část 1–3: Společné části – Specifikace kabelu a konektoru USB typu C®“, která musí být vždy přístupná a funkční;
2.2. musí být možné je nabíjet pomocí kabelů, které splňují požadavky normy EN IEC 62680-1-3:2021 ... – Část 1–3: Společné části – Specifikace kabelu a konektoru USB typu C®“.

3. Pokud je lze nabíjet pomocí kabelového nabíjení při napětí vyšším než 5 voltů nebo proudu vyšším než 3 ampéry nebo příkonu vyšším než 15 wattů, kategorie nebo třídy rádiových zařízení uvedené v bodě 1 této části musí:
3.1. v sobě integrovat protokol USB Power Delivery, jak je popsáno v normě EN IEC 62680-1-2:2021... – Část 1–2: Společné části – Specifikace výkonového USB“;
3.2. zajistit, aby jakýkoli další nabíjecí protokol umožňoval plnou funkčnost technologie USB Power Delivery uvedené v písmeni 3.1. bez ohledu na použité nabíjecí zařízení.

Podle mne je docela dulezity ten zvyrazneny text, protoze (zase - podle meho chapani) pokud je mozne nabijet pouze pomoci 5V, max. 3A a max. vykonem 15W, tak vlastne - podle teto normy - nemusi splnovat prakticky zadny nabijeci protokol, resp. muze pouzivat pouze jiny. Myslim si,z e do teto kategorie spada docela hodne soucasnych zarizeni. Na ne se vztahuje pouze to, ze musi mit USB-C a pouzivat normovane USB-C kabely. Nic vice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2022 15:02

apuka píše:Nabijecky ani mobily/tablety/... nemaji narizene podporovat nijaky standard rychlonabijeni (teda alespon jsem o tom neslysel), tj. pokud chces nabijet rychleji nez zakladni USB protokolem (0,5A, 5V)

To je puvodni USB protokol, USB-C ma ale zaklad vyssi. Nejspis tech 15 W, coz by melo stacit. Plus jak pises dal, muze podporovat Power Delivery.

apuka píše:Nejvetsi for na tom vsem je, ze v soucasnosti ne vsechny nabijecky jsou schopne nabijek v tom zakladnim USB rezimu.

V tom pripade jsou vadne a takovou patri vyhodit, reklamovat a vyrobci poslat srapnel.

apuka píše:Tudiz se muze stat, ze se neco standardizuje, ale za par let bude stejne vetsina lidi pouzivat neco jineho.

To se sice stat muze, ale u bezdratovych nabijecek je problem s kompatibilitou jeste vetsi a nejspis vzdycky pasuje jen ta ke konkretnimu zarizeni. Prehled o tom ovsem nemam, tohle fakt domu nechci. Na indukci varim.

Co se kabelu tyce, doporucuju k precteni tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/USB-C#Pow ... ith_cables. Many cables claiming to support USB-C are actually not compliant to the standard. Using these cables would have a potential consequence of damaging devices that they are connected to. There are reported cases of laptops being destroyed due to the use of non-compliant cables.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2022 15:52

Kuryrovi Kosiku se nelibilo, ze mu vracim flasky v tasce od Rohliku :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv říj 6, 2022 16:30

mike píše:V tom pripade jsou vadne a takovou patri vyhodit, reklamovat a vyrobci poslat srapnel.
S poslednim souhlasim, ostatni neni pravda - ty nabijecky pisou pouze, ze podporuji takovy a makovy protokol rychlonabijeni, resp. kombinaci V a A, ale o standardnim USB pisou jen, ze maji standardni USB konektor. Ze ale jejich elektronika si mysli, ze pri 5V/0,5A uz pripojene zarizeni nema odber, tak o tom mlci. Ale protoze to ani netvrdi, tak nejsou vadne - koupis si rychlonabijecku na rychlonabijeni a to dela dobre. Ze mu nejde pomale nabijeni - no a co, chtel jsi rychlonabijecku, ne pomalou :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2022 22:48

Trval bych na tom, ze kdyz neco ma USB konektor, tak to musi splnovat USB standard. Protoze ten ke konektoru patri. To uz bys mohl rovnou tvrdit, ze na tom konektoru muzes mit 230 V, protoze netvrdi, ze tam je standardnich 5 V. Jestli nechteji podporovat USB standard, tak at si tam daji vlastni konektor. No a tech 5 V / 500 mA soucasti standardu je.

BTW, ten konektor je nejspis patentovany a jeho pouziti ma nejake podminky, ke kterym dodrzeni standardu patri. V tomhle oboru si nemuze delat kazdy, co chce. Kdyz vyvijime USB zarizeni, tak musi projit USB-IF certifikaci, coz neni nic jednoducheho a levneho. Ale bez toho je proste nemuzeme prodavat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » pát říj 7, 2022 10:37

Nevim miku, trvat muzes na cemkoliv, ale skutecnost je ponekud ruznorodejsi :wink:. Zamysli se, proc asi maji nektere (rychlo)nabijecky specialni tlacitko, kterym zapnes specialni nizkonapetovy mod na 5V, tj. klasicky standard 5V/0,5A? Kdyz to nezapnes, tak mas se zarizenim toto ocekavajicim smulu.
No a nektere (rychlo)nabijecky takove tlacitko nemaji...

Mohu jen hadat - predpokladam, ze ty rychlonabijecky jsou udelane tak, ze se potrebuji domluvit s protistranou na prenosu a az potom pousti do dratu prislusny proud. No a kdyz protistrana se neozyva, protoze bere "standardne" tech 0,5A a 5V, jako z bezne USB zasuvky, tak to vyhodnoti, ze neni zadna protistrana a do dratku nepousti nic. Standardni USB by melo mit stale napajeni, tj. je tam pripojenych 0,5A a 5V neustale a kdyz tam zasunes kabel, tak je i na prislusnych dratech kabelu. Nabijecka toto ale takto delat nemusi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec