Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, kytky

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » sob dub 2, 2022 16:37

Do tuha/bíla zmrzlé ruce (při práci venku) - part II. Neska bylo repete - kutil domácí venku ve vánici. Ale truchlík mám hotový, vč. demontovatelné stěny, už mi zbývá jen nasazovací rámeček (distační a opěrný pro kitky) na něj nahoru (ten udělám v těple garáže). Ufff.

EDIT: A je to opravdu kus truchlíku, sem měl záchvat matěmatiky v hlavě a vypočet sem objem (hlíny v něm) na skoro přesně půl kubického metru, není to teda žádný drobek.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » úte dub 5, 2022 17:29

I přes bolavé kuleno sem (poskakujíc víceméně po jedné noze) ten truchlík dokončil, odšiboval na místo, dodělal distanční ohrádku zvrchu na něj, mám splněno. Uffff. Bohužel ale: "dyž se osvědčí, na příští pěstitelskou sezonu budu chtít další". :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » úte dub 5, 2022 17:35

Musis to udelat tak, aby se neosvedcil :twisted:

Sakra, furt mi pripominas, ze uz konecne musim zasadit rajcata a papriky, na ty uz je skoro pozde...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř dub 6, 2022 5:52

Na papriky jak na který, třeba na chilli už je moc pozdě. Ale jednu rostlinu bhut jolokia ti můžu darovat, pokud si pořešíš dopravu ;)
Na rajčata je teď čas akorát.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » stř dub 6, 2022 11:51

Aftermath k DIY sochání truchlíku: právě sem z prstu vydoloval (snad) poslední třísku, už zanícenou.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod ratel » stř dub 6, 2022 12:44

@PP / foto by nebylo? Tedy toho truhliku, triska men nezajima. Zjistil jsem ze plastove truhliky na okne i jinde na slunci fest degradujou a rozhodl se že takovy aušus na par let nebudu podporovat a vysocham též něco z desek plus nějaká vložka dovnitř. To je zámět, teď hledám inspiraci...
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » stř dub 6, 2022 13:25

Nebylo.
a) sem fpraci, ne doma
b) až budu doma - mobilem nefotím a ve foťáku mám scíplou baterku (a sem leniff koupit novou)

Ten truhlík (na pěstění lián nebo kýho šlaka) je kvádr z desek o rozměrech ca 1metr x 0,6metru (půdorys) o výšce taky asi 1 metr, bez dna, jedna kratší stěna demontovatelná, nahoře odnímatelná ohrádka s distanční tyčkou pro přivázání špagátků po kterých se ty liány budou pnout prý až do 3,5m, truhlík prý bude ze 2/3 písek, na tom vrstva humusu, ty liány prý mají až metr dlouhé kořeny (proto hlouba 1m), které se z toho písku na podzim vyhrabávají (proto ta odnímatelná stěna). Nejsem pěstitel, takže pořádně nevím, co je to zač ta liána (a esli je legální ji v CZ pěstit) a k čemu ty kořeny sou (a je mi to jedno, já dostal zadaní na truchlík, to sem splnil a fertig).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2022 14:53

ratel píše:Zjistil jsem ze plastove truhliky na okne i jinde na slunci fest degradujou a rozhodl se že takovy aušus na par let nebudu podporovat

Mam plastove samozavlazovaci truhliky na rajcata 11 nebo 12 let. V lete dostavaji od slunce slusny zahul, mam balkony na zapad a odpoledne tam prazi. Kdyz bylo v Praze v minulych letech pres 35, tak tam klidne 50, jelikoz jsou na rozpalene dlazbe. Jako nove uz davno nevypadaji, ale svemu ucelu slouzi a predpokladam, ze budou slouzit dal jeste dlouho.

BTW, v takovych podminkach se rajcata v podstate neobejdou bez stale dodavky vody. To zajisti prave samozavlazovaci truhliky a ty by se ze dreva delaly tezko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2022 14:57

Etheric píše:Na papriky jak na který, třeba na chilli už je moc pozdě. Ale jednu rostlinu bhut jolokia ti můžu darovat, pokud si pořešíš dopravu ;)

Diky, ale to by bylo zbytecne komplikovane. Papriky jsem kdysi koupil rostlinu a od te doby pouzivam seminka z ni. Ani nevim, co to je, takove klasicke male cervene papricky, prijemne palive. Vyrostou vzdycky, na rozdil od chilli, co jsem koupil vloni. Seminka nebyla uplne levna a nevyklicilo ani jedno :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 19, 2022 7:48

Zaznamenal jsem tu Ethericův dotaz ohledně nějaké praktické knížky o bylinkách, kde by bylo uveden její popis a k čemu se využívá, kde se sbírá atd. Už ten dotaz nemohu dohledat, tak to dávám sem. Já občas s sebou nosím do přírody tuto knížku, která má "kapesní" rozměry 19x11cm, má 254 stran a jsou v ní nejčastěji se vyskytující byliny. Kupoval jsem ji před nějakými třemi lety a jsem s ní spokojený. Vyhledávání v knížce je podle barvy květů, je tam rozepsané, na co se používají jednotlivé části, kdy je období sběru, na co si dát pozor atd. Žádné sáhodlouhé rozepisování, stručné nejdůležitější informace.

IMG_20220419_083138.jpg

IMG_20220419_083203.jpg

IMG_20220419_083300.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » úte dub 19, 2022 7:58

Na seznámení, nutno podotknout širší seznámení, naprosto super. Ale já vše z toho znám, potřebuju něco pro pokročilé..
Btw tuto knihu mám v top stavu a přenechám za 180Kč včetně Zásilkovny, kdo má zájem, stačí napsat SZ ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 27, 2022 17:22

Etheric píše: potřebuju něco pro pokročilé..


A co třeba Herbář léčivých rostlin?

Nejen zde to má velmi dobré hodnocení a recenze. Má to celkem 7 dílů a na internetu jsou k sehnání ve svazku včetně doplňků.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod ret255 » čtv kvě 5, 2022 22:36

Trosku OT ale za opytanie nic nedam, da sa niekde kupit relatovne lacno polykarbonat na sklenik? Zbezne som po nete pozeral lexan alebo nieco podobne, no zda sa mi to strasne predrazene.

A druhy dotaz, pouziva niekto vahu co vazi aj pod 1g? Rad by som si vazil postreky, s beznou kuchynskou vahou je to dost nepresne. Ak by mal niekto nejaky tip.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát kvě 6, 2022 4:29

Urob si skleník z pet lahví. Funguje skvěle, cena zanedbatelná :)

jennings hp-200x vynikající, spolehlivá
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod ret255 » pát kvě 6, 2022 8:12

Dik za tip s vahou.

Ku skleniku, doteraz tam bola folia, ta sa po 7 rokoch rozpadla, rozmyslal som nad niecim pevnejsim, polykarbinat by bol fajn, sklenik je 3x6m, a tie polykarbonatove platy nie su 2x lacne, potom uz zase iba kupit tu foliu.

Este ked sme nemali ten vecsi sklenik, tiez som rozmyslal nad plastovymi flasami, mozno si spravim nejaky mensi, akurat uz asi tych flasi bude pomenej, lebo od noveho roka sa zacali zalohovat, kazda 15 centov.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát kvě 6, 2022 8:15

Polykarbonát ti vydrží do prvního krupobití a lety také křehne.
Vykupujou i český petky? 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod ret255 » pát kvě 6, 2022 21:17

No musim zaklopat, ze nejaky silny krupec sme zatial nemali, naokolo vidim skleniky s pk, maju ich par rokov a zatial su v pohode...

Ceske petky nemaju zaloh, takze smola 8)
Musia mat ten znak pripominajuci istu vojensku operaciu a mozno je to osefovane este niecim dalsim, ciarovym kodom, alebo niecim.
https://www.odpadovyhospodar.sk/podcast ... lechoviek/
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod sobb » sob kvě 7, 2022 0:07

Moji rodiče si letos koupili pidiskleník z polykarbonátu a výrobce uvádí, že to kroupy vydrží.
Přesto jsem tátu raděj donutila, ať aspoň uvažuje o tom, že v případě krup na to hodí nějakou lepenku, páč tomu až tak moc nevěřím. Krupobití a větší bouřky se nám tu zatím naštěstí vyhly.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » sob kvě 7, 2022 4:22

Nový polykarbonát vydrží nějakou kroupu, ale jak jsem psal, časem křehne a teb náš 5 let starej loni kroupy dobily. Nebo jsem viděl fajn skleník ze zavařovaček.
Osobně bych asi šel do nějakýho pevnějšího igelitu, je to levný a je s tim málo práce.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 21:05

Usoudil jsem, ze extra kosa v noci uz nebude a konecne jsem presadil rajcata a papriky a dal je na balkony. Pres dve hodiny i s uklidem bordelu, co jsem pritom nadelal. Zada mi ted nadavaji #-o Desny, jak se clovek na home office nadre :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 2:05

Mam takovy problem. Pred lety jsem vyvinul zavlazovaci system na balkonova rajcata a papriky zalozeny ciste na gravitaci. Zasobniky vody tvori plastove kanystry 15 - 25 litru a za beznych podminek tj. kdyz neni 40 C vydrzi zavlazovat tyden az dva. Tj. pokryje mi dovolenou, coz byl hlavni ucel, druhy abych nemusel denne zalevat.

Roky to fungovalo skvele, ale vloni se objevil problem s tesnenim vicek kanystru. Uz maji neco za sebou, puvodni testeni je vymackane a kanystr prisava vzduch. Coz je pruser, protoze vodu v nem drzi prave atmosfericky tlak a takhle vytece behem jednoho dne. Takze soused pode mnou ma umyty balkon a mne uschnou rajcata... Souvisi to s tepelnou roztaznosti, kdyz naplnim kanystr pres den, tak drzi, ale v noci se ochladi, tesneni povoli a kanystr vytece. Utahnout nepomuze, ted jsem to zkousel i sikovkama a tece furt. Pomalu ale jiste.

Vicko a tesneni vypada takhle:
vicko.jpg
vicko.jpg (65.95 KiB) Zobrazeno 5532 krát

Fotka je trochu zkreslena, ve skutecnosti se zavit tak nerozbiha, ale to je fuk. Vstup do kanystru ma prumer asi 5 cm a visi na nem vodni sloupec do 45 cm, takze tam vzduch natahuje asi 3.5 kila (35 Newtonu). Coz mi neprijde az tak moc, ale evidentne staci. Vzduch neni slyset, kdyz byl, tak stacilo dotahnout, jenze i neslysitelne prisavani zpusobi vytecneni vody.

Takze otazka, co s tim. Zkousel jsem tam dat mikrotenovy sacek, normalne ho zasroubovat do zavitu. V koupelne to vypadalo nadejne, za cely den nevyteklo nic, ale tam byla stala teplota. Venku to nejdriv drzelo, ale pri nocnim ochlazeni to tece... Prelepit a omotat stribrnou paskou nezafungovalo ani v koupelne, je moc silna a nedala se poradne zasroubovat do zavitu.

Nejlepsi by asi bylo nove tesneni, ale kde ho vzit? Napadlo mne ho vytvorit primo na miste, pouzit neco jako tohle nebo tohle a udelat nove tesneni primo ve vicku a mozna i na kanystru. Mate s tim nekdo zkusenosti? Ma to sanci na uspech? Pripadne nejaky jiny napad?

Podminka je, aby to bylo rozebiratelne, musim do kanystru vodu nejak dostat. Spodem vyteka dirkou u prumeru 10 mm. Jako ne ze by neslo tam vicko natvrdo prilepit a napoustet to nejakou hadickou spodem, ale to bych videl az jako posledni zoufalou moznost, kdyz vsechno ostatni selze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » ned črc 3, 2022 3:44

mike píše:Nejlepsi by asi bylo nove tesneni, ale kde ho vzit?

U nás na náměstí v železářství & domácích potřebách. Sice bude černý, ale maj tam snad všechny těsnění a o-kroužky. Možná tam ještě maj funglovku Vařík, jestli ho už neprodali :)
Hledat po netu můžeš, bych se ptal tam, kde prodávaj kanystry.. ale jestli znáš někoho, kdo má přístup k 3D tiskárně, máš vyřešeno.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, ky

Příspěvekod Kjuba » ned črc 3, 2022 7:21

Taky bych volil nová těsnění. Ideálně silikonová, kulatého průměru. Ta když stlačíš, tak se roztáhnou a těsně lépe než klasická plochá. Ten průměr na katastru bude jistě nějaký normovaný, takže sehnat těsnění by neměl být problém. Chce to ale obchod, co se tím zabývá. V Praze jistě něco bude. V nouzi nejvyšší OBI, Hornbach, Baumax apod.

Pokud neseženeš, čemuž nevěřím, tak bych do víčka zkusil dát trochu sanitarního silikonu. Nechat ztuhnout a zkusit dotáhnout. Pokud to nepůjde, tak se dá celkem snadno odstranit.

A nebo zkusit koupit nová víčka. E-shopy jako

www.obalcentrum.cz

Je na většinu kanystrů co prodává vede.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 18:29

Jo, kulate silikonove tesneni by asi bylo nejlepsi. Njn, kanystry jsem koupil v Bauhausu, asi tam zajdu se zeptat, jestli nemaji tesneni nebo nahradni vicka. V tom e-shopu vyse neco maji, ale kanystry jsou jine, nez mam. On se totiz kazdy pro muj ucel nehodi, slabsi se pod tlakem hrouti. Vicka maji s odvzdusnenim, coz sice nevim, co ma byt, ale vypada to jako pravy opak toho, co potrebuju ;-)

Ted jsem zkusil druhe vicko a po navratu z vychazky za dve hodiny zjistil, ze vytekla pulka kanystru tj. aspon 10 litru vody. Sousedi maji umyt balkon #-o A to jsem ho dotahnul sikovkama natvrdo...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, ky

Příspěvekod zonn » ned črc 3, 2022 18:48

Zkus teflonovou pasku co pouzivaji remeslnici vodaci
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 18:50

Tu na omotani zavitu? O tom tady dost pochybuju, zavit je nepresny a puvodne vubec nestesni. Proti vode by to mozna stacilo, ale muj problem je vzduch, ten je horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, ky

Příspěvekod zonn » ned črc 3, 2022 18:54

Jojo, tu na omotani zavitu. Je celkem pruzna a tenoucka. Za vyzkouseni das desetikorunu.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 18:56

A dalsi umyty balkon ;-) Ale jo, mozna to zkusim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » stř zář 14, 2022 18:03

Dochazeji mi rajcata. Letos zatim jen asi 6.5 kila, coz by nebylo spatne, kdyby tam byly dalsi, normalne sklizim az do zacatku listopadu. Jenze nejsou resp. je jich docela malo. Proc? Protoze je jedno pako zapomnelo pohnojit ](*,) Tohle je vsechno z prvni vlny kvetu, ktera spotrebovala hnojivo v substratu (pisou tam na 6 tydnu) a pak prijde dalsi. No, aspon jsem si opravdu overil, ze hnojeni potreba je i u dobreho substratu. U spatneho to bez nej nejde vubec, jednou jsem mel z Penny, protoze jsem byl liny jit pro nej dal a nedopadlo to, kontrast mezi rajcaty v tomhle a normalnim by enormni (tak 5:1). Holt ta rajcata jen ze slunce a vody nerostou.

Zato u papricek je uroda normalni, mensi rostliny i plody a puvodni hnojivo zrejme stacilo
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát úno 17, 2023 17:41

Pro zájemce: nabízím nejlepší topinambur v ČR k sadbě i jídlu, mám hlízy i přes půl kila, jsou to přebytky pro vlastní potřebu, takže 100 % bio, hnojeno pouze domácím kompostem /ze zahrady, bez odpadu z domu/
Mám i různé byliny, kdyby nekdo chtěl.
Rajčata, papriky jalapeňo a bhut jolokia,..
Za symbolickou cenu či výměnu za jiná semena ;)
SZ
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec