Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv led 27, 2022 18:12

UZ ne. :twisted:
Mi to nevadi koupit, ale je to zase zbytecny cas navic. Ke vsemu mame nejblizsi pairnictvi tesne nad postou. Jenze bud pujdu pro papir, doma radne zabalim, podepisu (pozadavek na cenny balik), oblepim, nalepim stitek a vratim se na postu nebo si vezmu sebou nuzky, lepici pasku, lepidlo, vytisteny stitek, koupim papir, na chodbe na spinave zemi (ted je to opravdu vhodny podklad :-)) to postriham, zabalim, atd. a zajdu o poschodi niz na postu (odkud me asi poslo s tim zablacenym balikem do prcic :-D).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » pát led 28, 2022 19:15

mike píše:edit: 13 minut a dost. Zkusim to mailem...

Supaci z CP se mi na mail neobtezovali odpovedet, to jsou teda sluzby :vom:

Uz jsem trochu pohledal a vypada to, ze celni prohlaseni podat musim :roll:

https://celnicka.cz/caste-dotazy píše:DPH jsem zaplatila na e-shopu. Musím ještě podávat celní prohlášení?

Pokud jste DPH zaplatila na e-shopu v režimu jednoho správního místa pro dovoz a zásilka nejprve dorazí do jiného členského státu EU, dojde s největší pravděpodobností k celnímu řízení v tomto státě, a pak už celní prohlášení nepodáváte (zásilku vám dopravce přímo doručí).

Pokud jste DPH zaplatila na e-shopu v režimu jednoho správního místa pro dovoz a zásilka nejprve dorazí do ČR, celní prohlášení musí být v ČR podáno vždy. Je jen otázka, zda za vás celní prohlášení podá váš zástupce anebo se můžete při dopravě Českou poštou rozhodnout, že si to uděláte sama

IOSS prodejce uz jsem sehnal, to je zda se nejdulezitejsi. A ted je otazka, jestli to mam vyplnit CP nebo si to cele udelat sam na http://www.celnicka.cz. Mate s tim nekdo zkusenost? Kouknut se na formular celnicky jednoduse nemuzu, jelikoz to vydaduje bankovni identitu. Tu sice asi mam, ale nevim, jestli ji chci pouzit...

BTW, CP ma ve formulari IOSS - Identifikační číslo prodejce (Nepovinné) a IOSS jednoznačně určuje prodejce. Číslo obvykle bývá na objednávce nebo faktuře. Pokud ho nenajdete, nevyplňujte. Zadne upozorneni, ze kdyz ho clovek nezada, nejspis zaplati DPH podruhe a ze je to mozna nejdulezitejsi udaj...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod sobb » pát led 28, 2022 22:22

Když tě tak čtu, tak mi vychází, že je pomalu lepší si do UK udělat výlet a při té příležitosti nakoupit, než podstupovat tohle martyrium :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » pát led 28, 2022 22:57

Taky mi to tak prijde... :? Vsimni si ale, ze kdyz zasilka vstoupi do EU v jinem state, tak nemusis nic resit, ale kdyz u nas, tak nastane cely ten opruz s celnikama. Pritom zamerem IOSS bylo prave to, abys nemusela nic resit, DPH odvede prodejce a zasilka by mela jit primo. Takze tipuju, ze za to muzou nasi debilni byrokrati :evil: Kdybych byl konspiracni teoretik, tak reknu, ze je to zamer, abys udelala chybu a pak zaplatis DPH dvakrat. Ale nejsem, takze tipuju obvyklou stupiditu a neschopnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod pavproch » sob led 29, 2022 14:21

Dík za připomenutí existence tohodle vlkna a prudících celníků - moje čerstvá zkušenost: Koupil sem fusekle DarnTough na SportShoes.com (UK based online shop), platil sem v EUR, mají tam kdesyk poznámku, že EU clo+DPH pořešeno a jo, ta zásilka přišla po 10 dnech od objednání absolutně bez prudění se s českýma celníkama. Takže ano, jde to nakupovat ve (správném) UK shopu a neprudit se s celníkama.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Hafi » sob led 29, 2022 14:54

ja taky doufám, že to je spíše výjimka. Objednal jsem na SportPursuitu, ještě mi to rozdělili a posílaj ve dvou balících - to bych byl dost nerad řešit celní a ještě navíc dvakrát.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » sob led 29, 2022 19:57

pavproch píše:Takže ano, jde to nakupovat ve (správném) UK shopu a neprudit se s celníkama.

Cetls ty podminky vyse? Neni to shopem, ale tim, kudy zasilka vstoupi do EU. A to moc neovlivnis. Tipuju, ze v mem pripade sla letecky, proto primo k nam. Postovne bylo drazsi, ale nebylo na vyber.

Podminky jsou asi takhle:
- nad 150 Euro => opruz s celnikama vzdycky
- do 150 Euro a eshop nema IOSS tj. neplatis DPH => opruz s celnikama
- do 150 Euro, eshop ma IOSS a zasilka prijde primo do CR => opruz s celnikama
- do 150 Euro, eshop ma IOSS a zasilka vstupi do EU v jinem state => jediny pripad bez opruzu

Pricemz u levneho postovneho je ten posledni pripad nastesti pravdepodobny. Taky bych uz mel mit ponozky na ceste.

Treti varianta je jeste zpestrena tim, ze kdyz nemas cislo IOSS toho eshopu, tak ti DPH nauctuji a budes ho muset zpetna vymahat ](*,) To dokonce pisou na Celnicce ve FAQ, ale Ceska posta o tom cudne mlci a naopak se tvari, ze cislo IOSS je nepodstatny udaj, vic vyse.

Nakonec jsem to zadal pres CP, jelikoz se mi nechtelo blbnout s bankovni identitou. Formular je prasacky, ma chyby a nektere veci nejsou jasne. Mam neprijemny pocit, ze toho budu litovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » sob led 29, 2022 21:05

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod oodoow » sob led 29, 2022 21:22

Hafi píše:ja taky doufám, že to je spíše výjimka. Objednal jsem na SportPursuitu, ještě mi to rozdělili a posílaj ve dvou balících - to bych byl dost nerad řešit celní a ještě navíc dvakrát.

Též jsem teď objednal na SportPursuit. Očekávám, že to projde hladce jako nákupy na sportsshoes.

pavproch píše: Koupil sem fusekle DarnTough na SportShoes.com

Tak koukám se ti DarnTough fusky nakonec zalíbily. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod karaya1 » úte úno 1, 2022 8:16

Máte někdo zkušenosti se zasíláním cenností přes Fedex/UPS? Prodáváme přebalovák po první dceři a ozvali se dva zájemci, jeden to chtěl nechat vyzvednout Fedexem, druhý UPS. Platbu že by poslali po kurýrech hotově (obálka za zboží). Nicméně oba se dožadovali, abych předem zaplatil jakousi pojistku oné obálky s penězi (jde o 1500, takže žádné velké bohatství), že pak o pojistku zvýší objem peněz v obálce, "abych o nic nepřišel".

Na webech ani jednoho dopravce jsem se ničeho nedopátral a přijde mi to krajně podezřelé (moje jediná osobní interakce s kurýrem bude obálka za přebalovák), elektronicky tu pojistku může zaplatit kdokoliv, tedy i kupující. Což jsem jim taky dnes ráno napsal :wink:

Je to podvod nebo to má reálný základ?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Lipon » úte úno 1, 2022 8:57

Smrdí to, řekl bych.
Někdo koupí přebalovací pult, což předpokládám mění úplně dráha položka, nechá s tím poslat poněkud dražší kurýrní službou (která jezdí spíš business zásilky) a nabízí platbu hotově v obálce.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » úte úno 1, 2022 9:01

Standardni to urcite nebude... Otazkou je - a uplne jasne z prispevku to neni - jestli ucet/misto kna ktery/kde se ta pojistka ma platit, je ucet FedExu/UPS. Pokud ano, tak je to spise dotaz na jejich helpdesk (coz za urcitych okolnosti muze - teoreticky, neznam uctovani volani - vest k vydejum vyssim nez samotna pojistka :-)). Pokud ne, tak je to jasne.

Ale mne osobne to prijde minimalne divne. Uz jen to, ze to chteji UPS a hlavne FedEx, teda kdyz spravne predpokladam, ze v CR. S vyjimkou, pokud nekdo u nich pracuje napr. na depu (mel jsem takovy pripad u jineho prepravce). Nejjednodussi by bylo pro vsechny poslat to na dobirku jakoukoliv sluzbou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 1, 2022 9:07

karaya1: V diskuzi pod články na novinkách a idnesu o různých podvodech alá americký generál atd. někteří pisatelé varovali před praktikami, které zmiňuješ. Popisovali to stejně jako ty. Také prodávali přes internetové bazary a kupující po nich chtěl platbu předem za výdaje spojené s dopravou s tím, že to bylo vždy přes kurýry Fedex.

Mně to také přijde divné.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » úte úno 1, 2022 10:05

Mozna to bude i tim, ze FedEx je opravdu silne zamereny na business klientelu a jeste bych rekl, ze na mezinarodni prevoz do/z jistych krajin. Vsak i mike popisoval sve trampoty, jak se dostaval k podpore. Takze se da ocekavat, ze kdyby nekdo chtel zjistit neco blizsiho, tak v 99-ti procentech to vzda...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod aksam » úte úno 1, 2022 10:10

Prodával jsem na bazoši pár věcí a dostal jsem stejnou výhodnou nabídku, rovnou jsem si je v telefonu zablokoval, podvodníci.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Hafi » úte úno 1, 2022 14:32

Karaya - čistý podvod, pokud na to máš náladu, rovnou kontaktuj policii.
Platba zálohy by nejspíše nebyla na účet, ale platební kartou přes platební bránu. Link by ti poslali, vypadalo by to jako Fedex....ale byl by to asi Feclex (a nestálo by to jenom 1500...).

Spíš mi přijde hustý, že nad tím někdo vůbec uvažuje.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 16:00

Mne to taky na prvni pohled prijde jako podvod, o kterych se pise.

@karaya1: muzes si s nima trochu pohrat a dostat z nich nejake info pro policajty. Evidentne to zkouseji bezne a obcas se nekdo chytne.

apuka píše:Vsak i mike popisoval sve trampoty, jak se dostaval k podpore.

Abych to uvedl na pravou miru, dostat se k podpore problem nebyl, problem je s domluvou, jak to rozumne dorucit, jelikoz FedEx nema pouzitelna vydejni mista. Problem s podporou je akorat u Ceske posty. Neda se tam dovolat a na mail mi proste neodpovedeli ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » úte úno 1, 2022 17:43

mike píše:Abych to uvedl na pravou miru, dostat se k podpore problem nebyl, problem je s domluvou,
Hm... :-k
mike píše:Tak jsem tam volal... Nedriv otravna plechova huba, kde se musi zadat cislo zasilky. Pak 10 minut otravne hudby, nez to nekdo zvedne a cislo se musi nadiktovat znovu, protoze ho nemaji :roll:
Tomu Ty rikas "dostat se k podpore problem nebyl"??? :((

Mimochodem, vsiml sis, ze Po - Pa 9 - 18 h si muzes s nimi chatovat? (Teda, pokud nenajdes tam spravu, jako je ted v Ut 17:42 "Zástupci nejsou momentálně k dispozici." :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 18:01

Potřebuju poslat balík na adresu, a příjemce preferuje Zásilkovnu. Tak studuju jejich web, ... to opravdu nejde jinak než přes mobilní aplikaci?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 18:17

apuka píše:Tomu Ty rikas "dostat se k podpore problem nebyl"???

Urcite to mohlo byt vyrazne lepsi, ale nakonec jsem se k podpore dostal. U CP ne. Otravna plechova huba je bohuzel standard a 10 minut cekani taky nic neobvykleho.

sobb píše:Tak studuju jejich web, ... to opravdu nejde jinak než přes mobilní aplikaci?

Nakonec si ten smartfoun budes muset poridit :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 18:25

Ne, pošlu to ČP :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 18:27

Ceska posta ani celnici nikam nespechaji:

1.2.2022 Příprava zásilky k celnímu řízení. 22000 specializovaný útvar vyměňovací pošta Praha 120
29.1.2022 Převzetí zásilky vyměňovací poštou. 22000 specializovaný útvar vyměňovací pošta Praha 120
27.1.2022 Odeslání zásilky do České republiky.
26.1.2022 E-mail adresátovi - výzva k upřesnění celních a adresních údajů.
26.1.2022 Zásilka převzata do přepravy.

Ten formular jsem jim vyplnil uz 29.1. brzo rano.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 18:29

@sobb: napis na Zasilkovnu mail nebo jim zavolej. Cekal bych, ze to pujde preb web, ale nikdy jsem to nezkousel. Posilal jsem pres ne akorat veci zpatky a to mi carovy kod vygeneroval obchod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 18:57

Jsem jim napsala, ale v automatické odpovědi tvrdí, že mají zvýšené množství požadavků, a že reakční doba může být delší. A já to potřebuju poslat co nejdřív.
Stejně si myslím, že to jinak, než přes tu mobilní aplikaci opravdu nejde. Předpokládám, že bych možnost přes web někde našla.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 19:02

Fajn, kdyz uz nic, tak aspon maji feedaback, ze o webovou aplikaci je zajem. A ze jsou mezi potencianimi zakazniky lide bez smartfounu, to je mozna nenapadlo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 1, 2022 19:08

Chtěl jsem poslat balík přes Zásilkovnu asi rok zpět. Došel jsem s balíkem na jejich výdejní místo a prodavačka mi sdělila, že poslat balík lze jen za pomocí mobilní aplikace, ale nebyla si tím jistá (byla tam nová), tak tam přede mnou volala na jejich infolinku a tam to potvrdili, že je k tomu zapotřebí mobilní aplikace.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Hafi » úte úno 1, 2022 19:12

Bez appky nejde. Ale teoreticky by měla jít stáhnout do PC přes nějaký android emulátor. A appka není třeba k fyzickému odeslání, jen k platbě, tj. jestli chceš, tak pošli, kam a kontakt na příjemce a já ti pošlu, kam mi to zaplatíš a kód, který dáš při podání zasilky. (Alternativně totéž může udělat adresát...)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 19:21

Hafi, moc díky za info i za nabídku. Právě jsem psala příjemci, jestli mu nebude moc vadit, když to pošlu přes ČP, tak uvidím. Android emulátor asi s mými pc skills nedám, tak kdyby to opravdu raději chtěli poslat přes Zásilkovnu, tak bych zítra dala vědět a poprosila Tě o pomoc, ju? :)

mike: jeden smartfoun máme, akorát s Windows mobile :wink:
Dromedaro: též díky za info
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 19:26

Muzes jim jeste napsat, jestli maji aplikaci pro WM, ale pak te mozna daji na blacklist :twisted:

Android emulator nechces, jsem to pred lety z nejakych duvodu zkousel a je to silene pomale. Opravdu bude nejlepsi vyuzit Hafiho nabidku.

Nemit aspon webovou aplikaci mi prijde prastene, dal bych ji prednost i kdyz Android mam. Uz jen proto, ze se mi nechce instalovat dalsi aplikace, kterou bych pouzil jednou za uhersky rok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Hafi » úte úno 1, 2022 23:35

myslím, že je v tom záměr - že když ti nabídnou nějakou službu exkluzivně v aplikaci, tak si ji většina lidí stáhne, čímž ji spíše bude používat. Marketing si asi myslí, že to pokryje ztrátu lidí, co si aplikaci nechtějí/nemohou stáhnout. A není to až tak vyjimečné - část služeb má pro aplikaci vyhraněné leckdo - třeba Airbank v aplikaci zajímavý cashback program, Equabank má např. jen v appce okamžité platby, ...

@Sobb, klidně se ozvi. Budu nejmíň tak do 16h online, tedy obratem.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

PředchozíDalší

Zpět na Pokec