Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » stř říj 20, 2021 16:52

ja jsem spíše názoru, že vnitrokorporátní komunikace až tak dobře nefunguje. Prostě se Horosvaz zeptal, jestli by byli ochotný udělat nějakou rámcovou smlouvu s jinýma podmínkama, sedli si k tomu, Horosvaz zaškrtal, co mu vadí, Uniqa to nakalkulovala a plácli si.
Výluka nenapadla nikoho na Horosvazu a nedivil bych se kdyby ani v pojišťovně jim nedošli dopady, neb tam prd vědí, kam se jezdí do hor.

@apuka: já tomu rozumím, ale to už se blížíme tomu mikovu příkladu, že cestou do hor překročili povolenou rychlost. Chápu že, že když řídím ožralej a způsobím nehodu, tak mě pojišťovna s havarijkem pošle k brdíčkům, ale nechápu, že udělá totéž na základě toho, že jsem týden před nehodou řídil ožralej. Člověk očekává v té chvíli, že mezi příčinou a následkem má být prokazatelná souvislost, aby se daná výjimka uplatnila. Ano, napsaný to tam není.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 16:57

Mozne to urcite je. Kdyby se rakouske pobocky zeptali, tak jim urcite odpovi, ale je klidne mozne, ze se nezeptali (Vnitrokorporatni komunikace nefunguje skvele, ale tohle by zafungovalo i v te nejhorsi, co jsem byl. Pravda, ani jedna nebyla pojistovna ;-)).

Nakonec to muze byt opet Hanlonova britva. Nebyl to nici zamer, ale kdyz uz se to tak vyvrbilo, proc to nepouzit. Coz mne osobne staci k tomu, abych se takove pojistovne vyhnul.

edit: psal jsem to driv, nez jsi dopsal posledni vetu :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 17:07

Mimochodem, az v prubehu diskuse se sobb mi doslo, jak je tahle podminka jedovata. I v pripade, ze si predem vsechno dukladne prostudujes a pochopis.

Vloni se totiz stalo tohle. Na zacatku roku (unor?) odjeli do Svedska. S pojistenim CHS a vsechny podminky splnovali. Pak prisel covid a rozhodli se, ze tam zustanou, nez to prejde a zpatky se vraceli az na podzim. Nekdy na jare vydalo MZV nedoporuceni cestovat do Svedska a vyjimka na covid, co tam ted CHS ma, tam urcite jeste nebyla. To by se mozna dalo uhrat na to, ze v okamziku odjezdu tam to varovani jeste nebylo, ale uz tady bych si na vysledek nevsadil. Jenze jsem si skoro jisty, ze bylo obdobi, kdy MZV durazne doporucovalo, aby lidi z ohrozenych oblasti vratili domu a Svedsko bylo v nejhorsi kategorii. Tohle uz by myslim neuhrali. No a jde o to, ze jsme byli celou dobu v kontaktu, ale nikoho z nas nenapadlo, ze by tady mohl byt problem. Nastesti se nic nestalo a pojistku nepotrebovali, ale takhle obecna podminka je proste spatne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » stř říj 20, 2021 18:30

btw nedivil bych se, kdyby ta výjimka nenapadla ani likvidátora v pojišťovně při nějaké předchozí pojistné události s nižším plněním. Že to začli řešit až teď, když jde o miliony a dostalo se to na stůl někomu odbornějšímu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 19:35

Jj, to by klidne mohlo byt. Nakonec to miliony nebyly, pul milionu za tohle je fakt dobra cena, ale to asi v pojistovne nevedeli, kdyz se zacali cukat. Myslim, ze vysledek je pro ne kontrapoduktivni. Za pul milionu by meli skvelou reklamu a takhle akorat o zakazniky prijdou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » stř říj 20, 2021 20:43

Co se týče našeho pobytu ve Švédsku v dobách prvopočátku covidu (jen raději podotýkám, že jsme odjížděli ještě předtím, než to v Evropě vypuklo), tak ve chvílích počátečního chaosu si člověk nebyl jistej absolutně ničím, natož nějakým cestovním pojištěním. Ale doufám, že to byla situace ojedinělá, a něco dalšího, co si ani nedovedem představit, nás už nepotká ... :?

A co se týče té výluky na základě nedoporučení či zákazu cestování ze strany MZV, tak ta je u pojišťoven natolik běžná, že si oblasti výskytu pojistné události nejspíš likvidátor všimne.

Asi by to chtělo nějaký zdroj z ČHS, zda si uvědomili, že tím vylučují některé velehory, anebo jen při vyjednávání dělali různé kompromisy a tohle prostě pojišťovna neakceptovala.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 20:45

mike píše:Vloni se totiz stalo tohle.
Ja tam problem v te podmince nevidim. Bylo to pred zacatim cesty, meli malo kontaktu s civilizaci, ne to jeste s internetem. OK, s Tebou ano, ale to jste neprobirali tyto veci a tudiz se k nim info dostat nemohlo. Nevi, jestli byli sobbove zaregistrovani v DROZDu, pokud ano, ocekaval bychm ze by jim mohla prist SMS-ka s tim doporucenim - a to by uz byla jina situace.

Jak jsem se koukal na podminky pojisteni DAV na rocni pojisteni, kde bylo uvedene, ze max. doba expedice, resp. platnosti pojisteni na jednu expedici je nejakych 93 nebo 98 dnu, tak bych se spise kouknul do vseobecnych podminek pro rocni pojistne, jestli tam taky neni nejake podobne omezeni. Toto je totiz jedno z podminek, ktere byvaji v podobnych dlouhodobych pojistkach. I proto nejsou bezne rocni cestovne pojisteni vhodne napr. na pracovni nebo studijny vyjezdy na dlouhou dobu - ocekava se, ze jednou za xx dnu se clovek ocitne v CR. Dokonce uz jsem parkrat cetl, ze si to pojistovny zjistovaly - pomoci mobilniho pripojeni, plateb kartou nebo chteli alespon jizdenky, atd. Jsme se na to koukali, kdyz sel syn na Erasmus na rok do Stuttgartu - nakonec si takove rocni pojisteni udelal, ale kvuli teto podmince si jednou za danou dobu vracel na ceske hranice na ceskou stranu (teda pokud nejel az domu).
No a pokud to tam nekde uvedene je, tak by s tim mohli mit problemy - takze pro sobba rada, aby si to dobre prostudoval. Ono totiz neni v beznych vylukach pojisteni, ale nekde v nejake casti, kde se pojednava o delce pojisteni je vetsinou uvedena nejaka nenapadna veticka, ktera lehce zapadne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 20:50

@sobb: kde se v tobe bere ten optimismus? ;-) V Cine uz jiste davno pracuji na vylepsecnych verzich viru. U tehle se osvedcilo sireni, u dalsi zapracuji na letalite... Mne slo hlavne o to, ze jsem si skoro jisty, ze na jare MZV durazne vyzyvalo k navratu z rizikovych zemi, kde Svedsko bylo na prvnich mistech, a spojitost s pojistenim mne vubec nenapadla.

Jako klient nebo clen CHS jim muzes napsat ;-) To ja nejsem a nikdy jsem nebyl.

apuka píše:ale to jste neprobirali tyto veci a tudiz se k nim info dostat nemohlo

Proc si myslis, ze jsme to neprobirali? Samozrejme, ze jsem je o situaci prubezne informoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » stř říj 20, 2021 20:55

apuka píše:jestli byli sobbove zaregistrovani v DROZDu, pokud ano, ocekaval bychm ze by jim mohla prist SMS-ka s tim doporucenim - a to by uz byla jina situace.
Nebyli jsme registrováni. SMS od ministerstva nám přišly celkem dvě (zřejmě dostali operátoři za úkol rozesílat všem simkám nacházejícím se v zahraničí) - jedna s tím, že máme následovat nařízení země, kde se nacházíme. Druhá s tím, že pokud se chystáme domů, že návrat je jednoduchý :twisted:

apuka píše:takze pro sobba rada, aby si to dobre prostudoval.
Teď asi nerozumím co máš na mysli? Měli jsme ČHS Evropa 180, podmínky i výluky jsou tam stejné pro všechny délky pojistky.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » stř říj 20, 2021 21:01

mike: jo, jenže tohle teď už bohužel patří do oblasti, kterou si představit dovedem :| Tehdy to pro nás bylo docela sci-fi, že by se situace vyhrotila natolik, že nám zakážou cestovat a že se pomalu ani nebudem moct vrátit domů. (jen pro úplnost - chaos v tranzitu asi panoval jen relativně krátkou dobu, ale chvíli ty hranice asi opravdu byly uzavřené)

Nejsem teď člen ČHS a stejně si myslím, že tyhle informace asi na emailový dotaz zveřejňovat nebudou. Leda, že by to tu četl nějaký tamní bafuňář a chtěl se vyjádřit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 21:04

sobb píše:Leda, že by to tu četl nějaký tamní bafuňář a chtěl se vyjádřit.

Zvlast kdyz ho tak hezky zadas :lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 21:24

mike píše:UNIQA dlouha leta zajistovala pojisteni pro AV a pozadavky tudiz znala
Miku toto je Tvuj zakladni predpoklad - ze CHS rekla UNIQUe, ze chce stejne pojisteni jako ma AV. Toto ale nemuze byt pravda, uz jen protoze je to uplne jine pojisteni - AV bez Premium plati jen pro Evropu krome zachrany a repatriace, Premium zase ma taky dost jine veci nez CHS pojisteni. Ale to se opakuji.
Mnohem blize ke skutecnosti asi bude Hafi:
Hafi píše:se Horosvaz zeptal, jestli by byli ochotný udělat nějakou rámcovou smlouvu s jinýma podmínkama, sedli si k tomu, Horosvaz zaškrtal, co mu vadí, Uniqa to nakalkulovala a plácli si.
Uz jen proto, ze individualni upravy podminek (i ramcoveho) pojisteni se cca takto delaji. TJ. Uniqua nemela proc studovat AV pojisteni (a ja byt na jejich miste bych to ani nebyl ochotny delat), ona urcite chtela at CHS si prostuduje Vseobecne podminky a vyznaci, kde jakou zmenu chteji. Uz jenom kvuli tomu, ze to melo byt napasovane na tyto vseob. podminky (ktere jsou zakonem vyzadovane a docela mozne - ale tvrdit to netvrdim -, ze je nad tim i nejaky dohled, napr. CNB). Jinak by to musel byt novy pojistny produkt se vsim vsudy, co by CHS vyslo asi citelne draz.

Jeste je tu jedna vec - uz jsem to spominal, ale se to jednoduse preslo: Celorocne pojisteni CHS pro Svet je za necelych 6000,- Kc a to obsahuje pomerne vysoke castky lecebnych vyloh, odpovednosti i pravni pomoc - a to pojisteni si muze udelat kdo chce. AV Premium stoji min. (do 31 dnu) 400 EUR, na 4 mesice 1.150 EUR dele to nejde, navic individualne nad 6000m MUSI odsouhlasit pojistovna, tj. neni na to tak uplne automaticky narok, muze to odmitnout. Jen rakusane mohou mit rocni "Premium" pojisteni se zvysenymi castkami za osetreni za 20 EUR k beznemu pojisteni, tam je ale omezena delka jedne akce na 8 tydnu, potom se to da prodlouzit tim jednorazovym Premium, navyse to neplati na vystupy nad 6000m a na Arktidu.

Ted srovnej ty ceny a premyslej, kde muze byt zakopany pes, proc je tak obrovsky rozdil? Toto klidne muze byt z velke casti prave v tech dvou vylukach.
mike píše:Clovek s normalnim uvazovanim si precte nedoporuceni MZV, zamysli se nad nim a rekne si, ze nic z toho se na nej nevztahuje.
To by me zajimalo, ze kdyz MZV nedoporucuje nekam cestovat kvuli nebezpeci teroristickych utoku, unosu, sektarskeho nasili a vojenskych akci, tak co z toho by se na Tebe nemelo vztahovat kdyz lezes na nejakou horu v oblasti, kde plati toto nebezpeci???

Dal jsem Ti priklad hodne odlehle oblasti, daleko od vseho - Nanga Parbat. Taky tam sli lezt, Rekni, jestli takto meli uvazovat i vsichni tam usmrceni? Vztahovalo se to na ne - a stejne tak to nebezpeci se vztahuje na kazdeho, at dela, co chce.
Toto jednoduse neni zadny extenzivni vyklad - kdyz je nejake vseobecne nebezpeci, tak se to vztahuje na kazdeho, jen ceske mysleni si rika, ze mne se to prece netyka.

Az mi rozumne na tyto otazky odpovis a zduvodnis, ale kokretne a ne jen obkecavanim, co a proc se na ty horolezce nemelo vztahovat, tak potom muzes rict, ze mam neco vzhuru nohama.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 21:33

Hafi píše:to už se blížíme tomu mikovu příkladu, že cestou do hor překročili povolenou rychlost
Ale houbelec. Kdyz nemeli permit, tak neporusili pravidla pouze tehdy, kdyz vyrazili ze "zakladneho tabora" (ktery ani nemeli) a tudiz kdyz se meli zachranovat, tak uz to bylo davno pryc. Vubec ne, kdyz je zachranovali, vyzvedavali je nad 6000m - a tam v Pakistanu bez permitu nemaji vubec co delat, tudiz celou dobu porusovali predpisy a to rozhodne vedome, vedeli dobre, ze jeste permit nemaji (a meli by taky vedet, ze vlastne ani nemohou mit). To same s ostatnymi pravidly, souvisejicim s permitem - stycny dustojnik, zakladny tabor, vlozene penize na pripadnou zachranu. Abych nerikal o propadlych vizach.

Tady spise plati srovnani, ze jeli celou dobu hodne nad povolenou rychlosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » stř říj 20, 2021 21:42

apuka píše:ceske mysleni si rika, ze mne se to prece netyka.

nikdo neříká, že se jich to netýká, jen tohle riziko byli ochotni vzít na sebe. Riziko potřeby záchrany z kopce nebyli ochotni akceptovat, tak se pojistili. Kdyby byl argument pojišťovny, že z důvodu, že tam je to nebezpečná oblast plná teroristů, to výrazně zvyšuje náklady na záchranu, a proto by chtěla krátit plnění, tak mi to příjde taky jasné, ale to nebyl tenhle případ.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 21:48

apuka píše:Miku toto je Tvuj zakladni predpoklad - ze CHS rekla UNIQUe, ze chce stejne pojisteni jako ma AV.

Muj predpoklad je, ze CHS chtelo pro sve cleny pojisteni stejneho typu jako AV. Ne nutne uplne stejne, ale takove, ktere by fungovalo velmi podobne. Zajisteni zachrany v horach v libovolne situaci.

apuka píše:To by me zajimalo, ze kdyz MZV nedoporucuje nekam cestovat kvuli nebezpeci teroristickych utoku, unosu, sektarskeho nasili a vojenskych akci, tak co z toho by se na Tebe nemelo vztahovat kdyz lezes na nejakou horu v oblasti, kde plati toto nebezpeci???

No dobre, asi jsem to mel napsat polopaticky pro zvlast natvrdle... Kouknu se na zduvodneni. Teroristicke utoky, neklidna oblast, OK, musim si dat cestou do hor bacha a kdyz se neco stane, tak mi to pojistovna nezaplati. Dobra, risknu to. Uz mne ale nenapadne, ze by to vylucovalo pojisteni zachrany v horach.

apuka píše:Dal jsem Ti priklad hodne odlehle oblasti, daleko od vseho - Nanga Parbat. Taky tam sli lezt, Rekni, jestli takto meli uvazovat i vsichni tam usmrceni? Vztahovalo se to na ne - a stejne tak to nebezpeci se vztahuje na kazdeho, at dela, co chce.

Ale jiste, vsak tady nikdo netvrdi, ze by tohle mela pojistovna proplatit. Proste nejak odhadnes sve riziko a kdyz ho povazujes za prijatelne, tak to risknes. Tady jim to bohuzel nevyslo. Jenze my se furt bavime o riziku, na ktere MZV upozornovalo a o tom, ze ti nemusi dojit, ze to vylucuje i vsechna ostatni rizika.

apuka píše:Toto jednoduse neni zadny extenzivni vyklad - kdyz je nejake vseobecne nebezpeci, tak se to vztahuje na kazdeho, jen ceske mysleni si rika, ze mne se to prece netyka.

Vsak o tom taky nikdo nic nepsal... ja fakt nevim, jestli to nepochopeni jen hrajes nebo mas vazne tak poskozeny mozek, abych byl slusny. Cos presne nepochopil na Extenzivni vyklad je vztahovat konkretni nedoporuceni na vsechno? Kdybychom se tu o tom uz nebavili nekolik tydnu :roll:

Ha, nez jsem to dopsal, tak Hafi napsal v zasade to same :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 21:56

apuka píše:Kdyz nemeli permit, tak neporusili pravidla pouze tehdy...

Co sem tahas permit? Ten ted prece nikdo neresi. Bavime se akorat o tom nedoporuceni MZV a snazime se ti vysvetlit, jak funguje normalni lidske mysleni :roll:

Permit je druhy problem, ktery je nejspis horsi. Osobne si myslim, ze kdyby slo jen o to nedoporuceni MZV, tak soud vyhraji, s permitem nevim, tam uz by to dopadnout nemuselo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod obda » stř říj 20, 2021 23:30

Hafi píše:A stejný je to s tím doporučením MZV - akceptuji, že problémy způsobené zmíněným důvodem toho doporučení nejsou kryty. Ale takto extenzivní výklad nikoho normálního nenapadne (a právníka si kvůli uzavření pojistky najímat nechci).


Tak asi nejsem normální :cry: Pro mne je to kříšťálově jasné: kam MZV nedoporučuje, tam tě nepojistíme. Vůbec by mne nenapadlo, že by to někdo mohl číst jinak.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » čtv říj 21, 2021 0:13

Protoze uz to vis, jelikoz se tu o tom tydny bavime. Resime ovsem situaci, kdy sis letmo precetl podminky pojisteni, mas vagni predstavu, ze se nevztahuje na nedoporuceni MZV, a tak se tam kouknes a prectes si ho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » čtv říj 21, 2021 12:11

mike píše:musim si dat cestou do hor bacha a kdyz se neco stane, tak mi to pojistovna nezaplati. Dobra, risknu to. Uz mne ale nenapadne, ze by to vylucovalo pojisteni zachrany v horach.
Teda toto je uz fakt zajimave uvazovani.
Pocitam s tim, ze z meho cestovniho pojisteni pojistovna nic nezaplati, kdyz se mi neco stane. (Nebo jinymi slovy, moje cestovne pojisteni je CELE neplatne.) Ale pritom mne nenapadne, ze to "nic" se vztahuje i na zachranu v horach. :roll: :((

Fakt bud ja nejsem normalni, kdyz si myslim, ze kdyz je napsane "CELE POJISTENI NEPLATI" bez sebemensiho dodatku, tak to vztahuji na vsechny soucasti pojisteni. I na "pojisteni zachrany v horach", ktere je soucasti CELEHO pojisteni.

Uvedom si, ze Ty uzavres s pojistovnou jedno cestovni pojisteni a vsechny "podpojisteni" jsou jen soucasti tohoto cest. pojisteni. To ale znamena, ze Ty nemas samostatnou smlouvu na ty jednotlive pojisteni, napr. na pojisteni asistencnich sluzeb (kam zachrana patri!), ale jen na to cele cest. pojisteni. A vyluka je dana na to cestovne pojisteni, timpadem naprosto jasne na uplne vsechny "podpojisteni".
Navic asi by ses nedivil, ze by Ti na dane misto pojistovna odmitla proplaceni vyslani opatrovnika - a to je pritom bod c) zahrnuty do "podpojisteni" asistencnich sluzeb, stejne jako zachranovaci naklady, bod h). V tom pripade bych asi nechapal, ze zrovna vyluka zachrany by Te nenapadla.

Tady se furt tocime kolem toho, ze nekteri si mysli, ze "mne to nenapadlo, ze to neplati ani pro xxxx, kdyz je jasne napsane, ze cele pojisteni je neplatne", tak je to chyba pojistovny, ze mi to nezaplati a mohl bych na nich zaplaceni vysoudit. Houby bych mohl. Naprosto jasne a jednoznacne napsana podminka vztahujici se na vsechno je jednoduse jasne a jednoznacne napsana podminka nezavisle na tom, jestli mi doslo, ze se to - podle mne, podle vlastniho uvazeni - na neco nevztahuje.
Toto je proste uvazovani prichyceneho decka, ktere se snazi vykroutit z toho, co udelal tim, ze si prekrucuje vyznam a smysl vseho.
mike píše:my se furt bavime o riziku, na ktere MZV upozornovalo a o tom, ze ti nemusi dojit, ze to vylucuje i vsechna ostatni rizika
Ne, to je jenom Tvoje prekrouceni. Bavime se o tom, ze MZV NEDOPORUCILO cestovani a zduvodnili to njakym rizikem. Dulezite ale neni to riziko, resp. zduvodneni, ale samotne nedoporuceni.

Ale to je taky o mysleni... Kdyz si nekdo mysli, ze jen stat ma vuci obcanum povinnosti a obcan vuci statu jen prava, tak neco neni v poradku. Kazdy obcan ma i povinnosti - a vztahuje se to i na takove nedoporuceni MZV. Tj. uvedomit se, ze pokud tam pojedu, tak ciste na vlastni riziko - a kdyz me tam pojistovna nepojisti, tak proste vsechno pujde na moji hlavu, je to jen moje vule, ze jsem se ochrany zbavil, tak si za to sam musim vzit i zodpovednost.

A vlastne cely ten pripad je pouze o zodpovednosti - ja jsem zodpovedny si precist pojistne podminky (teda alespon vyluky z pojisteni) a zhodnotit, jestli mi to takto vyhovuje. Ne nadarmo se musi pri uzavirani podobnych smluv odskrtnout souhlas se vseobecnymi podminkami. Pokud to nekdo u takto zavazne veci, jako jeho pojisteni v tak rizikove oblasti jako vyskove horolezectvi si to odskrtne jenom tak, bez cteni, tak at se na mne nikdo nezlobi, je to jeho nezodpovednost. I kdyz si mysli, ze kdyz je to od CHS, tak je kryte vsechno.

Navic tady je dokonce primo uvedene, ze "pojisteni nelze sjednat" do nedoporucenych oblasti. Samozrejme, pojistovna nemuze vedet u rocniho pojisteni, kam pujdes, ale kdyz si sjednavas pojisteni z duvodu, ze chces do te oblasti, tak je to zase Tva zodpovednost, ze si ji sjednas. Pojistovna Te v podminkach vyslovne upozornila, ze to platne nebude...
Je to ale stejne, i kdyby si to sjednali na Gaserbrum a ten by spadal do "povolene" oblasti - Ty jsi se rozhodl zmenit cil cesty, Ty jsi zodpovedny za zjisteni, ze jsou tam jine pojistne podminky.

Proto jsem psal, ze tady neni zadny extenzivni vyklad cehokoliv - rusi se POUZE JEDNA JEDINA smlouva, jedno pojisteni, to cestovni. Vcetne vsech zahrnutych "podpojisteni".
mike píše:Muj predpoklad je, ze CHS chtelo pro sve cleny pojisteni stejneho typu jako AV. Ne nutne uplne stejne, ale takove, ktere by fungovalo velmi podobne.
Ano, to je (asi) spravny predpoklad. Jenze to nikoho nezajima. Zajimat nas muze to, co dalo CHS na stul a co nakonec odsouhlasil.

Ani moc neobstoji ani predpoklad, ze o te podmince "nedoporuceni" CHS nevedel. Aktualni pojistne podminky totiz plati (a aktualni zneni musel CHS odsouhlasit!) od 1.1.2021 a az tam se tato formulace "nedoporuceni" objevilo. Predtim se pouzivalo "oblast, kterou organ statni spravy oznacil za rizikovou oblast", jinak to bylo stejne bez jakekoliv vyjimky pro CHS. No a tento bod se novych podminkach zmenil i jinak, viz vyjimky pro CHS cervene:
4.4. Pojištění nelze sjednat do oblastí, které ústřední orgán státní správy (např. Ministerstvo zahraničních věcí) označil jako válečnou zónu nebo do oblastí, kam ústřední orgán státní správy (např. Ministerstvo zahraničních věcí) uveřejní na svých webových stránkách nedoporučení či zákaz cestovat, není-li v pojistné smlouvě dohodnuto jinak.
RS výjimka k bodu 4.4: Pojištění nevylučuje krytí nemoci COVID 19 a to ani z důvodu zařazení do tzv. „červené země“ na vládním semaforu uvedeném na www.mzv.cz.
Tj. tento bod si museli v CHS precist, kdyz si nechali tam dat vyjimku pro COVID. No a co si o nich mam myslet, kdyby si pritom nevsimli, ze to vylucuje krome COVIDu cele pojisteni??? Ze je to chyba pojistovny?
Mne to jednoduse ukazuje spise na to, ze to CHS nevadilo - nebo to od nich delali lidi, kteri ani netusili, ze kde jsou hory a ze jaka je tam situace. Nebo jen jim pojistovna rekla "OK, toto vyhodime. Timpadem ale bude pojisteni na svet za 15-20.000/rok" a to si nikdo c CHS si na triko vzit nechtel, protoze vedeli, ze takove pojisteni by si malokdo od nich vzal. Tech par lidi, co tam jezdi za rok by jim asi nepomohlo. A samostatnou smlouvu sjednat s pojistovnou pro nekolik (nebo nekolik desitek) jednotlivcu se nevyplati nikomu - ani CHS ani pojistovne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » čtv říj 21, 2021 12:26

apuka píše:Teda toto je uz fakt zajimave uvazovani.
Pocitam s tim, ze z meho cestovniho pojisteni pojistovna nic nezaplati, kdyz se mi neco stane. (Nebo jinymi slovy, moje cestovne pojisteni je CELE neplatne.) Ale pritom mne nenapadne, ze to "nic" se vztahuje i na zachranu v horach

ty jsi fakt vtipnej. Všimnul sis toho slova "cestou"? A nutno dodat, že kdyby to cestou byla. zlomená noha při vystupování z autobusu, tak bych rovněž neviděl důvod pro uplatnění vyjimky.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » čtv říj 21, 2021 17:06

TVL, predstav si, ze potrebujes neco vyridit na urade a narazis na takhle tupeho urednika :roll: Druha moznost je trolling, ale kdyz to od sebe nejde rozeznat, tak je to ve vysledku jedno. Ja to vzdavam. Nema smysl diskutovat s nekym, kdo neni schopen nebo ochoten pochopit, co pisu. A misto toho pise naprosto mimozni litanie, kteryma "vyvraci" neco, co nikdo nepsal...

Snad jen tohle:
apuka píše:nebo to od nich delali lidi, kteri ani netusili, ze kde jsou hory a ze jaka je tam situace.

Bingo. Tys snad pred timhle pripadem vedel, ze jsou nekde oblasti se zajimavyma horama, kam MZV nedoporucuje jezdit?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » čtv říj 21, 2021 21:01

Hafi píše:Všimnul sis toho slova "cestou"?
mike píše:Nema smysl diskutovat s nekym, kdo neni schopen nebo ochoten pochopit, co pisu.
Hele kluci, cetli jste vubec, co jsem na napsal nebo jste si z toho pouze vybrali pouze slovicka, ktere se Vam hodi? Kdybyste to cetli, jak je napsano, tak Vam musi byt uplne zrejme, ze to slovicko "cestou" nema sebemensi vyznam - to jsem tam vysvetloval, i kdyz jsem zrovna to slovo nezminil.

Ale kdyz jste tak natvrdly v chapani, tak uz uplne polopaticky:
Mam pojisteni, ktera je na nejakou konkretni oblast X neplatna, resp. do te oblasti ji pojistovna neuzavira. Z jakeho duvodu, je to naprosto jedno.
Cesta na hory se nachazi v oblasti X, hora samotna se nachazi v oblasti X. Tak kdyz cekam, ze z pojisteni mi nic neproplati, kdyz se mi neco stane "cestou", z ceho mam usuzovat, ze na hore (ktera lezi v te same oblasti X, kde pojistku nemam) mi z pojistky nejakou pojistnou udalost zaplati?

Vy se furt odvolavate na to, ze nejake duvody nedoporuceni MZV na celou tu oblast X sice plati nekde, ale neplati jinde - a ze kde neplati, si urcujete svevolne sami. Neprijde Vam to ujete?
Ve vyluce z pojisteni je uvedeno, ze "pojisteni nelze uzavrit do oblasti, kam MZV nedoporucuje cestovani". Kde tam vidite nejake duvody???

Vas obrovsky problem je, ze zijete v tom, ze pojistovny maju fungovat tak, jak si to sami predstavujete a podle pravidel, ktere Vam vyhovuji, resp. jake si myslite, ze by mely byt. Tak to ale nefunguje - kazde pojisteni u kazde pojistovny ma sva (v pripade probirane pojstky) jasna pravidla a Vy si muzete vybrat z nabizenych pojisteni, ktere nejvice vyhovuje (nebo, chcete-li. nejmene nevyhovuje) Vasim pozadavkam. Jenze k tomu se do tech podminek musite podivat. Kdyz to neudelate a i tak si koupite nejake pojisteni, tak se nedivte, ze budete prekvapeni. Tou koupi jste se smluvne zavazali dodrzovat podminky pojisteni (a Vase povinnosti vyplyvajici z nej) a zaroven souhlasite s podminkami pojistovny ohledne pojistnych udalosti. I v pripade, ze o nich nevite, bo jste se o ne nezajimali.

Pokud Vam nekdo (v tomto pripade asi CHS) nejakym zpusobem naznacoval neco jineho a kvuli tomu jste pojisteni uzavreli, tak se budete zlobit na pojistovnu, ze ona svoji praci dela presne podle podminek, ktere jste se vzajemne zavazali dodrzovat? To se muzete nastvat na CHS a pripadne u soudu resit problem s ni, pokud mate dukaz, ze oni Vam tvrdili, ze je to jinak jako ve skutecnosti.

Tak jednoduche to je.

Pojistovnictvi patri mezi financni sluzby, uplne stejne jako bankovnictvi, je pod podobnym dozorem CNB. Je vazane spoustou pravidel, zakonu ceskych, predpisu EU, atd.
Povazovali byste banku za neseriozni, kdyby s Vama uzavrela smlouvu o budouci pujcce, kde by jste souhlasili (tj. bylo by to uvedene v nejakem bode smlouvy) mimo jine i s podminkou, ze pujcku banka odmitne dat, pokud nebudete v tom case mit dost prijmu na splaceni+normalni zivot - no a Vy byste mezi podpisem teto smlouvy a zadosti o pujcku prisel o dobre placene zamestnani a banka by Vasi zadost o pujcku podle te smlouvy odmitla s tim, ze ted mate ledva na normalni zivot, ale na splaceni uz Vam nezbyvaji penize? To je hodne podobna situace.

Taky tady casto rozebirate prave jine financni sluzby, kde jsou jake nuance, tam min. mike asi zvykne si precist podminky - tak proc to neudelate u jine financni sluzby, u pojisteni?
mike píše:Tys snad pred timhle pripadem vedel, ze jsou nekde oblasti se zajimavyma horama, kam MZV nedoporucuje jezdit
Jsem doted nemel skoro zadne znalosti o zemepisu a podminkach tam. Ale taky jsem se tam na zakimave hory nikdy nechystal. Kdybych se chystal, tak si projdu podminky pojisteni a kdyz tam uvidim vyluky, tak se snazim zjistit aktualni stav - i tech nedoporuceni.
Mozna se budes divit, ale i kdyz jdu jen do Alp (napr. do Italie nebo Svycarska) a zajistuji si cestovni pojisteni, tak si podminky projdu a koukam se prave na vyluky - a rozhoduji se podle nich. A netyka se to vzdy jenom oblasti rizikovych sportu, co se tam zahrnuje. Ale zase vim, ze kdyz mam pojisteni platne do 3000 nebo 3500m a chystam se na vyssi kopec, tak si musim davat sakra pozor, ze nad tou hranici se na mne pojisteni nevztahuje. To same kdyz je tam uvedene, ze jen po znackach, tam bud mimo nechodim nebo si taky dam pozor a jdu jen tam, kde je to pro mne bezpecne. No a pocitam s tim, ze kdyz se mi zrovna tam neco stane, tak holt se musim zaridit nejak jinak a nespolehat se na to pojisteni - sam jsem do toho rizika sel, vedel jsem o nem a pocitam s tim.

Proste a jednoduse, musim to opakovat - zodpovednost (za to, ze si prectu smlouvu, co podepisuji), zodpovednost (zato, ze budu dodrzovat smlouvu), zodpovednost (za to, ze kdyz ji nedodrzim, tak si za nasledky bez reci ponesu dusledky).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » čtv říj 21, 2021 21:10

ale tady nerozporujeme text tý smlouvy, Uniqa si to obhájí. Jen běžný uživatel po přečtení, že ministerstvo nedoporučuje cestovat do X kvůli covidu, tak chápe, že pokud koupí covid, má smůlu, ale nepochopí, že tatáž vyjimka ovlivní i plnění za zlomenou nohu. A já v tom nevidím ani nějakou zákeřnost nebo úmysl pojišťovny, jen prostě stejne laicky uvažoval někdo z ČHS.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » čtv říj 21, 2021 22:18

To je fakt neuveritelne. Kohokoliv jineho by uz tolika upozornenich trklo a minimalne by se zamyslel, jestli nahodou nedela neco spatne, ale apuka bez premysleni sesmoli dalsi litanii na tema, ktere uz nikdo neresi :roll: Proste vsichni o voze, ale apuka o koze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » pát říj 22, 2021 15:43

Miku, ja mam obavy, ze to jen Tobe a Hafimu netrka. Protoze
Hafi píše:běžný uživatel po přečtení, že ministerstvo nedoporučuje cestovat do X kvůli covidu, tak chápe, že pokud koupí covid, má smůlu, ale nepochopí, že tatáž vyjimka ovlivní i plnění za zlomenou nohu.
bezny normalni clovek (a ne uzivatel) ale si precte, ze "ministerstvo nedoporucuje cestovat do X" a tecka. Ze proc nedoporucuje, ho muze zajimat ale nemusi, ale je mu jasne, ze tam jednoduse nema cestovat. Tecka. Jak jsem rikal, takove nedoporuceni se vydava proto, ze je tam nejake vazne nebezpeci, ktere muze kazdeho, kdo tam jde ohrozit a kvuli cemu se stat nemuze zarucit za plnohodnotnou podporu.

Taky proto, ze bezny clovek by mel po zakladni skole pochopit, ze na nejakem tak zavaznem sdeleni nejdulezitejsi je CO se sdeluje a ne pripadne zduvodneni, PROC.
A to jeste mi Ty casto pises o nepochopeni vyznamu psaneho textu... Zase musim zopakovat Tvoje vety
mike píše:Kohokoliv jineho by uz tolika upozornenich trklo a minimalne by se zamyslel, jestli nahodou nedela neco spatne... Proste vsichni o voze, ale mike a Hafi o koze.
:twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 22, 2021 16:25

Ja uz nevim, co na to rict, porad to same:
mike 15.10.2021, 17:42 píše:Nebo mas neco s hlavou. Nerozumis vyznamu napsaneho, vykladas si texty uplne nesmyslne, polemizujes s necim, co nikdo nenapsal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » úte říj 26, 2021 10:36

ten popis celkem dává smysl a odpovídá pákistánské realitě tak, jak si ji pamatuju
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » úte říj 26, 2021 20:16

Jo, akorat je prilis strucny a nejasne veci okolo zachrany vynechava. Cekal bych treba otazku na ten clifhangerovsky nastup do vrtulniku. Podle jeho popisu se to stat nemohlo.

Zajimave ovsem bude tohle: Povolení jsme ale zaplatili a už ho máme. Mozna nakonec dojde na soud ohledne nedoporucene oblasti. Navic se chova profesionalnejsi, nez pojistovna, ac profesional na rozdil od nich neni:

Co teď řešíte s pojišťovnou?

To je mezi námi a pojišťovnou, k tomu se teď nemůžu vyjadřovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » stř říj 27, 2021 0:00

Úplně si neumím představit motivaci k tomu, aby tu část o počtu letů v popisu měnil, pokud by chtěl nějak zamlčet nesmyslný pokus o nástup do vrtule.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 27, 2021 0:38

No, ta jeho verze se s pakistanskou vylucuje prave na poctu letu. To by motivace mohla byt. Kazdopadne jedni z nich kecaji a v tomhle pripade tipuju spis Pakistance, coz jsem psal uz kdyz s tim prisli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec