Stížnost

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 18:32

Ja mam rad clarety, co je nieco medzi :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod Hafi » stř úno 22, 2017 19:26

Zajímavý je, že mě nikdy nenapadlo asi použít bílý do vaření. Červený do něčeho leju každou chvíli (naložený kančí a jiná divočina, hovězí, kořenová zelenina,...), ale bílý jsem ještě asi nikdy nepoužil. Ale na pití souhlasím s Grcem, studený bílý je prostě svěží a mnohem příjemnější. Červený piju jen takový, nad kterým vinař ohrnuje nos. Typicky buď hodně sladký, nebo aspoň přechlazený. Jinak mi strašně divně svírá v krku.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 19:43

Mne to taky driv nenapadlo, ale pak jsem na to v nejakem receptu narazil a prisel tomu na chut. Ted ho klidne naleju na pecene kure nebo kralika, da to stave prijemny pikantni smak, ale nesmi se to prehnat (par lzic, deci uz muze byt moc). Rozumi si s cesnekem a cibuli a jemnejsimi masy (teleci...), ktere by cervene zabilo. Jinak se zverinou mas pravdu, to je dalsi pouziti krome hoveziho. Treba do srnciho na smetane se cervene vylozene hodi.

Napada mne priklad, kde bych cekal cervene, ale dava se bile -- dusene cervene zeli.

Za svirani v krku muzou trisloviny, u tech zalezi na odrude, vyzralosti vina a miste pestovani. Treba takovy Cabernet Savignon pestovany na Morave se kvuli tomu malokdy da pit, francouzsky vyzraly je skvely.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 20:12

Tak biele mozes pouzit do kazdej druhej svetlej omacky ku svetlemu masu.

Opecies kuracie maso, vyberies, hodis salotku, zalejes bielym vinom, nechas zredukovat, pridas muskatovy orech a omacka hotova. Pripadne sa moze pridat horcica, alebo houby, alebo smetana...

Z toho bieleho vina sa prave daju velmi lahko spravit chutne omacky. A samozrejme podla toho ake vino pouzijes, tak bude ina chut. Ked chces jemnejsiu chut, tak sa da pouzit napriklad Chardonnay, ked chces nieco vyraznejsie, tak fortifikovane vina, jak moja oblubena Marsala, alebo Sherry.

A takisto do italskeho rizota (tu ale urcite nie tu Marsalu). :)

Alebo aj jak pise majk, normalne ked pecies kure, tak do vypeku...

Toho vina sa netreba bat, jedine na co si treba dat pozor je, ze ho treba davat ako prvu tekutinu a dat si pozor na to, aby sa alkohol vyparil skor, jak tam prilejes nieco dalsie, napriklad vyvar...

Ja ale najviac asi pouzivam ryzove vino :) to sa dava do kazdeho druheho cinskeho jedla...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod booze » stř úno 22, 2017 20:14

CS ma vzdy vic trislovin a musis si najit vinare, kteremu se dany rok podaril.
grco píše:Tak biele mozes pouzit do kazdej druhej svetlej omacky ku svetlemu masu.

Jsem nekolikrat maso dokurvil, protoze jsem pouzil kvalitni vino a to zanechalo svou chut v mase.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 20:16

Tak to nevim, ja pouzivam do varenia len kvalitne vino, ale dokurvit maso sa mi este nepodarilo :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 20:19

grco píše:Toho vina sa netreba bat, jedine na co si treba dat pozor je, ze ho treba davat ako prvu tekutinu a dat si pozor na to, aby sa alkohol vyparil skor, jak tam prilejes nieco dalsie, napriklad vyvar...

Presne tak, idealne vydusit az na tuk, aby zustala jen chut. Jen bych byl trochu opatrny s mnozstvim, uz se mi stalo, ze jsem to prehnal a v chuti bylo moc vyrazne. Na experimenty radej min a podle vysledku kdyz tak priste pridat.

@grco: dokurvis to prave kdyz to prezenes ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 20:21

booze píše:CS ma vzdy vic trislovin a musis si najit vinare, kteremu se dany rok podaril.

Nastesti neni CS vino povinne ;-)

Uz jsem pil i dobre cervene z Moravy, ale proc riskovat, kdyz u italskeho mam mnohem vetsi sanci, ze bude dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 20:27

Ja davam kludne aj 2 dc vina a nedokurvi to nic :P

Do chilli con carne 4dc, ale cerveneho :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 20:30

A pul kila glutamatu :D

Proste se smir s tim, ze jsou lidi, co si jeste nevypalili chutove bunky a rozeznavaji jemnejsi chute ;-)

Na prvni experimenty bych doporucil maximalne pul deci, sam davam obvykle do deci, malokdy vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 20:41

Prd rozeznavate, to neumite uvarit :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 20:45

Nemame glutamat :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 20:49

Ja tiez nemam doma glutamat.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 20:53

:shock: detox?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 20:59

Ja som nikdy nemal doma glutamat, len nie som posraty z neho jak niektori ludia, ktory ani nevedia co to je, ale myslia si, ze ich to zabije, podobne ako lepok :)

Chapem, ze narazas na nase MSG debaty, ale ja som vzdy len tvrdil, ze MSG je prirodzena sucast niektorych potravin, a ze sa daju tieto potraviny vyuzivat na zvyraznenie chuti.

Nikdy som nevravel, ze mam doma cisty glutamat niekde v solnicke a pridavam si to do jedla po lyzickach, takze neviem kde si na to prisiel :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 21:02

Mam prave pocit, zes psal, ze do jidla glutamat sypes, ale hledat se mi to nechce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 21:07

Tak to urcite nie, nikdy som to nevlastnil.

Ja len tvrdim, ze MSG nie je o nic horsi a skodlivejsi jak cista sol, ale ma zle meno, kvoli jednej studii (chinese restaurant syndrome), ktora bola aj tak vyvratena, pretoze to bola uplna blbost, nieco jak vakciny...

Tak sa snazim robit osvetu :) Aby sa ludia poucili a nebali sa toho zbytocne, a nepytali sa hovadiny ako napriklad Which soy sauce is MSG Free?

Na druhu stranu netvrdim, ze to mas vsade sypat po kilach :P MSG je proste sol, ked to clovek pouziva rozumne, tak na tom nic spatne nie je.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 21:13

Joooo, ja uz som si spomenul na co narazas, v Irsku som si kupil nejaku "zmes" na maso a tam bolo v nej aj MSG. To myslis! Tak to jo! :)

Toto to bolo https://www.knorr.com/uk/knorr-products/aromat/aromat-seasoning.html?_escaped_fragment_=
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 21:17

Ne, na to si ani nepamatuju :) Glutamat je prece v takovych smesich bezne nebo aspon byval (nekupuju to).

No vidis, delas osvetu a pak si lidi mysli, ze sypes do jidla glutamat po lzickach :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod booze » stř úno 22, 2017 21:42

grco píše: MSG je proste sol, ked to clovek pouziva rozumne, tak na tom nic spatne nie je.

Ted tomu rikaji kvasnicovy extrakt.
Na pecene kure a kapra dava 3/4 pul litru cerneho piva a je to boozi. S vinem bych si to nedovolil max do 2dcl pak to citim na chuti. Do rizota davam ty 2 dcl a je to tak tak. Nejlepsi je RV na cokoliv. S CH a RS se neda vubec varit.
mike píše:No vidis, delas osvetu a pak si lidi mysli, ze sypes do jidla glutamat po lzickach

Psal ze to nepouziva jen se toho neboji uz driv. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 21:46

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 21:53

Ha! :twisted: Ha! :twisted:
grco píše:Jo, tak som vcera robil perkelt a dal som si tam glutamat a je to bozi!
grco píše:dal som tam trochu pretlaku a pridal este trochu glutamatu, a vobec tomu ten glutamat teda neuskodil

S mou pameti to jeste neni tak spatne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod monaro » stř úno 22, 2017 22:05

To vysvetlenie beriem na vedomie, aj keď logiku to nemalo, ale nejdem sa o to prieť.

Vy, tí preborníci v počtoch príspevkoch, veríte na reinkarnáciu? Lebo pravdu povedať, žasnem, koľko ešte snáď životaschopných osôb majúcich do stareckej nevládnosti (relatívne :)) ďaleko tu plkaním o ničom trávi zvyšky svojich životov. Je tu plno užitočných informácií, no aspoň toľko isto hluchého balastu a nechápem, že ste tým ochotní tráviť svoj vlastný čas.

(Toto nie je možné považovať za sťažnosť, ak by to niekoho vzhľadom k názvu témy zvádzalo.)
V2 foreva
monaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon bře 19, 2012 14:55

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 22:08

@booze: co je RV, CH a RS?

jo, kvasnicovy extrakt obsahuje MSG, ako kopa dalsich veci...

ja zas som nikdy nevaril s pivom a ani ma to nelaka, pivo mi smrdi... pijem ho, ale smrdi mi a nemam vobec na nic s pivom chut...


@mike: ano, to je presne ten knorr aromat, tie prispevky som pisal ked som bol v dubline, a pod "glutamatom" som myslel presne tu zmes :)

ciste msg by som musel objednavat z nejakeho specialneho obchodu a to sa mi nechce, v tescu priamo som to nikdy nevidel :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 22:32

grco píše:pivo mi smrdi... pijem ho, ale smrdi mi

Takove sebeobetovani :smt023

grco píše:ano, to je presne ten knorr aromat, tie prispevky som pisal ked som bol v dubline, a pod "glutamatom" som myslel presne tu zmes

Najednou. Predtim o zadne smesi rec nebyla. Na koho to tady hrajes? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 22:37

@monaro: mozna by nebylo spatne nechat na kazdem, jak travi svuj cas ;-) Ale kdyz uz se tak hezky ptas... na druhem monitoru mi bezi prace. Dneska se temer nic zajimaveho nedelo, a tak jsem vzdycky chvili kouknul, jestli se neco zmenilo a kdyz ne, tak prepnul na forum a napsal dalsi prispevek. Stejne jsem dneska nejaky chciply a nechce se mi nic jineho delat.

Proste si tu plkame, jako bychom sedeli v hospode. Ma to i sve vyhody, takhle na dalku grco nesmrdi (cigaretama) :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 22:43

Ta zmes je aj tak len susena cibule, suseny cesnek a glutamat, a ten glutamat je tam najpodstatnejsi :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 23:04

Kolik tam ceho je? Na tom hipsterskem webu jsem to nenasel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » čtv úno 23, 2017 7:36

Nevim, uz to nemam, vyhodil som to, ked som sa stahoval :)

Proste ked varim nieco poriadne, tak taketo zmesi do jedla nedavam, ale ked pridem vecer z prace a chcem si nieco narychlo uvarit, tak je to jednoducha a rychla vec, ktora chut aj priemerneho masa fakt vyzdvihne. Takze tak. :)

Je to proste v praxi rovnaka vec ako sojovka, worcestrova omacka, maggi... len je to v prasku :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod booze » čtv úno 23, 2017 10:28

grco píše:booze: co je RV, CH a RS?

Ryzlink vlassky chardonnay rulandske sede nechodis na kosty? :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Pokec