Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

na weby s outdoor tématikou

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » pát říj 2, 2009 13:52

Možná některé (že Cvrk/u) z vás potěší, že tramping není mrtev. Trampské hnutí (byť nepochybně v ilegalitě) stále žije a výhonky tohoto života jsou patrny i na všemocné a vševědoucí SÍTI.

Přiznávám, narazil jsem na trampy náhodně. To když jsem hledal oddíl, do kterého dám děti (podotýkám, těžká věc... zvlášť při mém vztahu ke skautíkům, polovojenským formacím, zapšklým katolíkům, pedofilům a dalším takovejm).
Přiznávám rovněž, že mě trampové na síti zaujali a pobavili. A našel jsem na jejich nejrůznějších stránkách ledacos zajímavého (nejenom že na každé z těch stránek jsou např. odkazy na zpěvníky), a dokonce i kempy, na které bych se rád po letech podíval.

Tak tedy pidirozcestníček trampských odkázků:
- tak třeba tihle, co jsou zrovna na cestě, aneb trampské stránky, na kterých lze najít všelicos, např. „Malá úvaha o trampech“ (ve skutečnosti základní typologie, ze které se mi zalíbil zejména typ 12 – tzv. Goráč)
- Liga lesní moudrosti
- stránky kotlíků sužujících nejsevernější sever Dubska (Dubsko = označení horolezecké oblasti), kterému po svém svérazně říkají Roverky...
- trampský rozcestník
- něco o trampingu
- další takovej o trampingu a tábornictví
- tremping na Outdooring.cz
- trempové do světa zavátí

A na závěr:
Naprosto neuvěřitelné informace na oficiálních stránkách MZV ČR, dva dokumenty na téma archeologie ca tramping, plus úvahy o dopadech trampského činění v Dubkách: ZDE a ZDE a TADY, a navrch ještě: Kterak usárnu a tele zabaliti, a seznámek, copak připraviti dítku na jednodenňák i na tábor.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » pát říj 2, 2009 14:16

Nakonec jsem neodolal a tu typologii Vám prostě stáhnul :mrgreen:


Jsou trampové různí:

1. Tramp stálý, tzv. Furťák. Jezdí na "svoje" místo se "svou" partou. Udržuje kemp v pořádku a v souladu s okolím. Hraje na hudební nástroj a umí narazit sud. Nejstálejší furťák se osobně zná s lesníky a myslivci a vzájemně se tolerují.

2. Tramp Srubař: Je to varianta Furťáka, který má svůj srub (v místech kde nejsou převisy to ani jinak nejde).

3. Další vývojový stupeň je pak Furťák Kutil s variantou Srubař Kutil, který, i když to není nutné, vytváří množství zábradlí, kolových ohrad, a dalších velkých maličkostí až po WC s pokyny vydrápanými do skály. Je pak trnem v oku stráži přírody.

4. Amík je tramp, důsledně vybavený vším vojenským, nikdy by na sebe nevzal něco nezeleného. K jeho cti je nutno přiznat, že ho není vidět ani slyšet, vždy si pomůže sám a se vším, nezbude po něm ani památky a je taky na to patřičně hrdý. Nenosí zpravidla kytaru, protože není zelená a je ji slyšet. Nosí snad píšťalku, ale nikdy ji nepoužije. Nosí extrémně hubenou usárnu, všechno potřebné má v kapsách a má opravdu všechno.

5. Skaut je snadno identifikovatelný podle klobouku, netřeba popisovat. Je až nápadně slušný a vzdělaný, až z něho mám komplex. Přesně ví, které dřevo jak a kde hoří. Tyká si s faunou a osobně se zná s rosnatkou okrouhlolistou a hlaváčkem jarním. Alkohol zná z vyprávění a jednou ochutnal pivo.

6. Moralista je směs Amíka a Skauta. Krom toho všude byl, všude trefí a nazpaměť zná jízdní řád a statut ochrany přírody. V kapse mívá výtisk Listiny práv a svobod. Zpravidla dobře hraje a zpívá. Nosí usárnu, v krajním případě tele. K jeho cti nutno dodat, že z lesa vždy chodí s pytlem posbíraných odpadků.

7. Zvláštní kategorie je Samotář. Závidí Furťákům i Skautům, ale nikdy u nich nevydržel, nebavilo ho to. Musí jít sám a hlavně jinam. Sám pod skálou nejméně 20 km od civilizace ve vánici při -5oC je teprve to správné. Kytaru nenosí, snad foukací harmoniku, ale na tu nehraje, buď je zamrzlá nebo to jinak není vhodné.

8. Básník prérie se pozná podle zasněného pohledu pod atypickým kloboukem. Jeho vybavení je mizerné, ale efektní. Nosí sbírku básní a brýle, ale cíl čundru ho moc nezajímá. V nouzi je na něj spolehnutí, bývá výborný kamarád až do sebezničení. Nosí placatici a půjčí i sirky. Ty musí mít, četba poezie sedíce na pařezu bez cigarety je nemyslitelná.

9. Ženská varianta typu Básník prérie je Víla. Liší se snad jen tím, že používá nějakého Skauta jako kuliho (úsměvem placeného dobrovolného soumara), aby si batohem neničila mejkap.

10. Pionýr je vývojový typ, kterého chce Moralista přetvořit na Skauta a nyní je v mezistadiu Rambo. Zpravidla mu není více než 15 let, bývá špatně ovladatelný a dobře slyšitelný. Nikdy se nevyskytuje jednotlivě. Kupodivu bývá odolný a vytrvalý.

11. Tzv. Takytramp je kombinací všeho. Chodí a vůbec se chová jako Rambo, je ho slyšet a vidět na kilometry. Kemp hledá zásadně až k půlnoci, zatímco nikdy neviděl jak pod převisem vypadá svítání. Zůstává po něm spálené dříví včetně spálené sedačky a spálené dřevěné vybavení kempu. Plechovky, vajgly a lahve nechá na místě, stejně jako igelit. Má pravdu v tom, když si myslí, že by to někdo mohl potřebovat nebo to uklidí. Nemá problémy s lesní stráží, to spíš ta stráž má problémy s ním. V hospodě nechává "otevřený" účet.

12. Okrajovým týpkem je Goráč. Jeho hlavní ideou je "vždy v pohodě". Má moirové spodky, flísové triko, goretexovou bundu, nafukovací karimatku, péřový spacák Sir Joseph, plynový vařič Coleman, piezoelektrický zapalovač, turistického průvodce po Evropě v angličtině a instantní potraviny. Nosí ibiškový čaj v termosce. Nesedává u ohně, protože jiskry dělají díry do drahých syntetických materiálů. Místo rumu pije jonťák. Přestože vypadá, že přežije každou situaci, málokdy ho někdo viděl podruhé.

13. Všechny tyto sorty se vyskytují v ženském i mužském podání. Jedinou výjimkou jsou Máma Vlčice a Starý Bobr. Ačkoli oba jsou rození vůdci smečky, ženská varianta mívá příchuť Furťáka a Moralisty, zatímco mužská se staví do pozice Básníka prérie ač je spíš Amík a Rambo. V přírodě se žádný z výše uvedených týpků nevyskytuje v čistém druhu, vždy je někam ujetý (typově i prostorově) a často s příměsí piva, rumu nebo obojího. Ze všech těchto vzácných druhů mám nejraději někoho z typů 1 až 13.

Na základě 45 let trvajícího terénního výzkumu sepsal Lišák.
Copyright © Lišák: Autor tohoto paskvilu bude vděčný za rozšiřování a kopírování se souhlasem i bez.

dle výše uvedeného doporučení ze stránky Ontheroads.net pro pobavení mnohých drsných zádveřáků stáhnul Tomík, BETEPAH AЛЬПNHNЗMA
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod amigo » pát říj 2, 2009 14:18

jen k tomu názvu: kotlíkáři na síti, to je spíš konec romantiky, ne??

a podle typologie spadá 99% OF do kategorie č.12 :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » pát říj 2, 2009 14:25

amigo píše:jen k tomu názvu: kotlíkáři na síti, to je spíš konec romantiky, ne??

:-k
Asi máš pravdu :cry:

amigo píše:...a podle typologie spadá 99% OF do kategorie č.12 :mrgreen:

Existuje zde několik čestných výjimek :twisted:
Třeba bývalý horolezecký bafuňář Dag. A několik kousků zařaditelných do kategorie Retro/12, jako třeba já :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod zbuddy » pát říj 2, 2009 14:34

Dag je nezařaditelný, je to lycantrop :wink:

Já nejsem tramp a už asi nebudu.
BTW, já se nejvíce setkávám ve vlaku s ožralými, vulgárními, smradlavými a roztaženými Takytrampy :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » pát říj 2, 2009 15:09

zbuddy píše:Já nejsem tramp ...

Nikdo tě z něčeho podobného nikdy nepodezříval :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod mike » pát říj 2, 2009 19:36

Tomík píše:12. Okrajovým týpkem je Goráč. Jeho hlavní ideou je "vždy v pohodě". Má moirové spodky, flísové triko, goretexovou bundu, nafukovací karimatku, péřový spacák Sir Joseph, plynový vařič Coleman, piezoelektrický zapalovač, turistického průvodce po Evropě v angličtině a instantní potraviny. Nosí ibiškový čaj v termosce. Nesedává u ohně, protože jiskry dělají díry do drahých syntetických materiálů. Místo rumu pije jonťák. Přestože vypadá, že přežije každou situaci, málokdy ho někdo viděl podruhé.

:smt044 kdo se nepoznal, at se prihlasi, Dag nemusi :twisted:

Jen je mi divne, ze tu diskutuji sami modi. Ze by kvuli tomuhle? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » pát říj 2, 2009 20:30

mike píše:...Jen je mi divne, ze tu diskutuji sami modi. Ze by kvuli tomuhle? :twisted:

No, já myslím, že tohle "Nesedává u ohně, protože jiskry dělají díry do drahých syntetických materiálů. Místo rumu pije jonťák." je neobyčejně výstižné, no ne?
:twisted: :mrgreen: :twisted:

:rock:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod mike » pát říj 2, 2009 20:36

Nikdy v zivote jsem zadny jontak nepil [-X :twisted: :mrgreen: Ani nevim, co to je a urazi mne to :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » pát říj 2, 2009 20:46

mike píše:... Ani nevim, co to je a urazi mne to :twisted:

Od útlého věku ve Středisku vrcholového sportu mi bylo vštěpováno, že jonťák musím dát po každém sportovním výkonu. Naučil jsem se v těchto případech pít desítku, a doporučení trenérů a sportovních felčarů se snažím dodnes dodržovat (občas je problém, že jonťák by dali všichni a někdo musí mít rozum a řídit).

Ale nevím, uráží-li tě pivo, jestli tu jsi správně :mrgreen: :twisted: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod mike » pát říj 2, 2009 21:05

Ja ti nejak nevim... Znal jsem par vrcholovych sportovcu a ti pili cosi, cemu rikali jontak. Vypadalo to jako extrakt z chobotnice a pivo to nepripominalo ani vzdalene :twisted:

Kdyz uz jsme u toho urazeni, tak se priznam, ze v Rakousku si na chatach davam Radler. Ktery vetsina pivaru povazuje za urazku a ja kdysi taky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Cvrk » pát říj 2, 2009 21:11

To je teda úctyhodný počin Tomíku :prayer:
Na "toulavcích" jsem dokonce zaregistrovaný, ale musím se přiznat, že jsem ostuda a moc to poslední dobou nesleduju. Jsem už teď jenom zkrátka takový "Goráč kombinovaný s typem, který tam neomluvitelně chybí a to je "čundrák"....takže lépe řečeno "Goráč alkoholik" :oops: :-.. :-$ :mrgreen:
Doma už jsme taky měli debatu, kam ta naše malá jednou půjde a protože BVÚ holky nebere, tak to bude SKaKS Dakota, který vede můj dobrý kamarád Pyšta Greš
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » pát říj 2, 2009 21:47

@Cvrk: nojo, našel jsem toho ještě víc... jak jsem už psal, i ty kempy :-)
Ale ještě tohle by Tě mohlo zajímat: http://www.etsetoninstitute.org/woodcraft-bibliography/
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Schnappi » pát říj 2, 2009 23:32

Hm, já střídám 12 s takovou šizenou 4, to záleží, kam se zrovna chystám... Ale co se vaření týče, tak na 12 nedosáhnu - sice jsem nedávno pořídil nerez nádobí, ale na lihové kostičky plápolající ve skládací postýlce nedám dopustit. :) (zatím jsem měl štěstí, že jsem nebyl vytrestán živly)
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod tuso » sob říj 3, 2009 9:09

Tomík píše:
mike píše:...Jen je mi divne, ze tu diskutuji sami modi. Ze by kvuli tomuhle? :twisted:

No, já myslím, že tohle "Nesedává u ohně, protože jiskry dělají díry do drahých syntetických materiálů. Místo rumu pije jonťák." je neobyčejně výstižné, no ne?
:twisted: :mrgreen: :twisted:

:rock:



Tak toto zase uráží mně. :mrgreen: Jedině, že zařadíme kofilu mezi jonťáky. :drinkers:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod tuso » sob říj 3, 2009 9:11

Jinak já proplouvám kategoriemi. Když jdu do divadla, tak beru oblek, když lezu na hory tak goretex a když jdu na akci spojenou s ohněm a povalováním kolem něho tak oblíkám staré hadry k tomu určené.
PS Alkohol piju v každé kategorii.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod conny » sob říj 3, 2009 18:02

ja pijem iontak ked to prezeniem s alkoholom :ú
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod tuso » sob říj 3, 2009 18:04

Ja keď to preženiem som úplne v prdeli. Nemám totiž klasický poopicový stav- hlava ma nikdy nebolí. Mne odchádza žalúdok. A to do seba nedostanem ani vodu. Jediné, čo pomáhalo bola Iskra- šumivý roztok minerálov bez sladidiel- vyrábali to v Bardejove. A potom práve voda z Lekárskeho prameňa v B.Kúpeľoch. Ale inak nič.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Schnappi » sob říj 3, 2009 19:10

Tuso, a co Juwík? Kdysi mi to na veletrhu fešná hosteska doporučila na kocovinu a musím říct, že když jsem si jeden, dva sáčky lupnul hned po procitnutí, bylo to znatelně lepší než bez něj... ;)
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod conny » sob říj 3, 2009 20:32

tuso píše:Ja keď to preženiem som úplne v prdeli. Nemám totiž klasický poopicový stav- hlava ma nikdy nebolí. Mne odchádza žalúdok. A to do seba nedostanem ani vodu. Jediné, čo pomáhalo bola Iskra- šumivý roztok minerálov bez sladidiel- vyrábali to v Bardejove. A potom práve voda z Lekárskeho prameňa v B.Kúpeľoch. Ale inak nič.


jeee, iskra - to je klasika. este neni uplne zly hydrocol - su to prasky s mineralmi a enzymami, lenze v CR sa bohvie preco nepredavaju. ale je to financne celkom darda oproti iskre na z 5 korun, ci kolko.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod tuso » sob říj 3, 2009 22:18

Schnappi píše:Tuso, a co Juwík? Kdysi mi to na veletrhu fešná hosteska doporučila na kocovinu a musím říct, že když jsem si jeden, dva sáčky lupnul hned po procitnutí, bylo to znatelně lepší než bez něj... ;)



Ne. Nic pro mně. Obsahuje to kofein a vit. C. Obě tyto látky působí dráždivě na žaludeční sliznici. Iskra byla čistá směs minerálů, který mírnila kyselost žaludečního prostředí.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Schnappi » sob říj 3, 2009 22:31

Pravda, těch jsem si nevšimnul. A jiné jejich výrobky? Mají myslím i bez vit. C a kofeinu, Laktosyl nebo tak nějak a myslím, že ještě jeden.
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » stř říj 7, 2009 10:11

Jojo, děti... zas jste (pohříchu) OT. Volové, místo romantiky táborových ohňů řešíte kocovinu.
Nemám slov :twisted:

Abych vás vrátil z5 :mrgreen:
Ještě dvě sajtny kde lze zakoupit tu správně romantickou literatůru!
- Stránky Kapitána Kida
- Sdružení Avalon
(sakra nepatří to do bibliografie :(( aby mi to nějakej mod nepřesunul :lol: )

A ještě k výše uvedené typologii:
Další, zcela seriozní pojednání lze nalézti zde pod názvem: Typologie zjevů brdských.
Jistě není náhodou, že toto přísně vědecké hledisko se nachází na stejné stránce, jako základní informace o nejvýznamnějším světovém pohoří, Brdech – viz Základní fakta o Brdech od předního českého brdologa.
Musím sebekriticky konstatovat, že jsem nejvýznamější světové pohoří dlouho opomíjel a nenavštívil. Asi se projevila přirozená změkčilost, která vedla k tomu, že jsem místo opravdových hor jezdil do jejich nevýznamných předhůří (např. předhůří Himálajského a někdy i ak hluboko klesnul, že jsem trávil vzácný čas v Alpské pahorkatině).
Staženo ze stránky kamaráda Hřiba:
Jedna brdská sajtna („vítejte ve světě kotlíků“)
(nelze než soudit, že se jedná o Hřiba z kdysi slavné SOH - to byl ostatně samej brdolog, byť mívali sněmoviště na Sázavě)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod conny » stř říj 7, 2009 10:49

Tomík píše:Jojo, děti... zas jste (pohříchu) OT. Volové, místo romantiky táborových ohňů řešíte kocovinu.
Nemám slov :twisted:


tym si chcel povedat, ze TEBE dosla rec?! :mrgreen:

mozem ja za to, ze mam romantiku taborovych ohnov spojenu s chatou mojich rodicov a falosnym spevom mojej mamy? :twisted:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » stř říj 7, 2009 10:51

mike píše:Ja ti nejak nevim... Znal jsem par vrcholovych sportovcu a ti pili cosi, cemu rikali jontak. Vypadalo to jako extrakt z chobotnice a pivo to nepripominalo ani vzdalene :twisted:

Jo. Tenhle nápoj jsem také několikrát viděl. Ale jak říkám, mé útlé mládí se vyznačovalo zdravým návykem dát si po tréningu desítku. Nikdo nic nenamítal... Byť někteří do sebe lili něco podobného nápoji který popisuješ. Dalším (jistě ne nevýznamným) faktorem, který vedl k volbě desítky, spočíval i v mé neutěšené finanční situaci mladistvého odkázaného na kapesné a později studenta odkázaného na neříliš výnosné brigošky. Pivo bylo prostě výraznou měrou levnější (byť tehdy už stálo 2,50). Zároveň jej často pochvalně zmiňoval sportovní felčar, do jehož kompetence jsem spadal, a navíc mělo i tu pozitivné vlastnost, že jím bylo zároveň možno zavodnit organismus (dvě mouchy jednou ranou). No, a nezanedbatelnou roli sehrál i fakt, že Středisko vrcholového sportu v té době kdejakýmu reproši hradilo tzv. "kaloričné", cž byla pohříchu obdoba dnes tolik oblíbených stravenek (pro které se málem stávkuje). A tento podivný výdobytek reprezentantů bylo možno utrácet pouze v několika podnicích. Já chodíval do Merkuru na Kubáni (nedaleko Slávie, kde jsem se měl teoreticky soustředěně věnovat třífázáku), kde bylo možné stravenku na příslušné množství jonťáku proměnit. Musím tedy pohříchu přiznat, že s tebou uváděným nápojem nemám osobní zkušenost. Pokud snad ano - v mládí člověk nadělá spoustu blbostí, tak jsem ji vytěsnil; prostě si nepamatuju, že bych to ochutnal. Dokonce ani pzději, když jsem celkem pravidelně chodíval ke Karešovi na stěnku, kde (to víš, tihle vědečtí trenéři) podobné hnusy nabízeli, netrvalo dlouho a byli nuceni instalovat pípu, abych nedělal ostudu, když jsem chodil pro jonťák do hospody za rohem a nosil si to na stěnu.
Asi záleží na přístupu. Někdo holt radši ty vdolky...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » stř říj 7, 2009 10:59

conny píše:...mozem ja za to, ze mam romantiku taborovych ohnov spojenu s chatou mojich rodicov a falosnym spevom mojej mamy? :twisted:

Nojo. Za to ti fakt nemůžu :twisted:
Ani za to, že už dávno minuly časy, kdy v nejedné pískařské oblasti horolezci sdíleli při svém přespávání pod převisy s kotlíky stejný kemp :-) To bylo pěkné. My říkali, že jedem do "Labáku", kotlíci do Zadní Země", my jeli na "sever Dubska", Kotlíci na do "Roverek". Ale vzájemná symbioza bývala prospěšná. Trampové udržovali kemp a my tudíž veřer přišli k ohni a jen donesli vodu (bývala često daleko a obtížně dostupná a trampové byli často na krok ještě línější než horolezci), trampové budovali přístřeší a často udržovali v pořádku studánky, my zas měli informace o protitrampských opatřeních přijímaných orgány OP...
Zkrátka a dobře jsi prostě moc mladá :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod conny » stř říj 7, 2009 11:08

Tomík píše:[(bývala često daleko a obtížně dostupná a trampové byli často na krok ještě línější než horolezci),


toto zaujalo. som si az doteraz myslela, ze podstatou trampingu bolo dostat sa od niekial niekam. ako dieta som im casto zavidela, ze maju vsetko, co potrebuju so sebou a su teda volni ako vtaci a mozu kamkolvek.
(uz vobec nejdem zmienovat, ze si nedokazem vobec, ale vobec predstavit ako moze byt niekto na chodenie este lenivejsi ako horolezci - to snad bola len basnicka parabola?)
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod Tomík » stř říj 7, 2009 11:19

conny píše:...uz vobec nejdem zmienovat, ze si nedokazem vobec, ale vobec predstavit ako moze byt niekto na chodenie este lenivejsi ako horolezci - to snad bola len basnicka parabola?...

Jasně že jo :mrgreen:
Něco na krok línějšího než než horolezec fakt najdeš dost těžko...

Ale zpátky k trampům. To je tak. Už výše uvedená typologie uvádí mezi základními druhy a podruhy tohoto živočišného řádu druh "furťák", případně "Furťák kutil". Ze své zkušenosti vím, že se jedná o nejčastější druhy, s nimiž se lze při terénním přírodovědném pozorování setkat.
Mezi náma, vůbec nikdo se tomu nediví! Zkus si (ve snaze o stylovost) vše zabalit do usárny nebo telete a s touto vojenskou výbavou používanou zcela vážně před sedmdesáti lety, někam jít. To prostě nejde! Lze to všechno (se zoufalstvím v očích) odnést z nádraží na kemp (je-li kemp dál a v hlubších hvozdech, musíš použít postupové tábory zvané ve svérázné trampské mluvě "k-najpa"; od slov "Kemp" a "najn" - ve smyslu "tohle ještě není kemp" čili jde o kemp toliko dočasný, postupový a jen za mimořádných okolností používaný k přenocování).

btw: jsem si vědom, že nespravedlivě vynechávám ty opravdu "potulné" jedince tohoto řádu... Ale těch není mnoho a dnes zpravidla buď kazí styl neb mají kletry (pravda, zelené či maskované), nebo prošli vývojem a zařadili se k typu "goáč", neboli větrovkář farebný (a tím definitivně odpadli od trampského hnutí). Zda se mezi těmito fázemi zakuklí nebo ne, není známo (resp. nebylo pozorováno).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod conny » stř říj 7, 2009 12:35

musim ti podakovat Tomiku, ze si ma zbavil jednej velkej traumy s detstva. pretoze som im vzdy strasne zavidela, ale nasi ma predsa len v 13 nechceli pustat s mladencami samu do lesa.
a v 18 som uz mala inu partiu a tak. ale som prilis prakticka na taketo nieco, i ked proti taborovym ohnom nemam nic :ú
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Vrchol romantiky = aneb kotlíkáři na síti

Příspěvekod mike » stř říj 7, 2009 19:26

Tomík píše:Musím tedy pohříchu přiznat, že s tebou uváděným nápojem nemám osobní zkušenost. Pokud snad ano - v mládí člověk nadělá spoustu blbostí, tak jsem ji vytěsnil; prostě si nepamatuju, že bych to ochutnal.

To poznas celkem snadno. Narostla ti snad chapadla? ;-)

Kontakt s jedinci, kteri to pili, jsem ztratil docela brzo. Takze netusim, jake to melo dlouhodobe nasledky. Z kratkodobych to vypadalo na funkcni poruchy mozku, ale tady mozna zamenuju pricinu a nasledek ;-)

Jinak koukam, ze jsi gentleman a potvrdil skutkem, co dama napsala :twisted:
conny píše:tym si chcel povedat, ze TEBE dosla rec?!
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Odkazy

cron