Jeskyně v Adršpachu

na weby s outdoor tématikou

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jeskyně v Adršpachu

Příspěvekod vašek » čtv srp 7, 2008 12:42

V srpnovém National Geographicu vyšel velmi zajímavý článek o objevu pseudokrasového jeskynního systému POSEIDON v Teplických skalách. Doporučuji k přečetení.Tady je rozhovor s autorem a pár fotek. Je to vlastně objev neprozkoumané, divoké přírody pár metrů od turistických i lezeckých cest.

Skoro bych tam jel i na "exkurzi" 8)
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod Indy » čtv srp 7, 2008 12:48

myslim ze zhruba vim kde je.

asi by slo se s mistnima jeskynarema domluvit.

Adr znam celkem dobre a mam to tam rad, ale kdyz jsem zjistil ze tam je takovato jeskyne, cost jsem se divil.
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod Tomík » čtv srp 7, 2008 12:53

Jo, Poseidon je úžasná záležitost. Kousek jsem už viděl - vidět to celý by stálo pár měsíců úsilí.
Autoři (článku, ale koneckonců i objevu) jsou dost dobří draci. To teda můžu prohlásit zcela zodpovědně :-)
Jednoho znám skoro od dětství (s Petrem Zajíčkem jsme studovali téměř totéž, jen jeden v Praze, druhý v Brně - a logicky se docela často potkávali, protože předmět našeho zájmu byl shodný), duhého jen zběžně z řádky setkání na AOPK, a o něco víc z bájných historek našich společných spolulezců. S nebezpečným badatelem Mlejnkem totiž často leze - či spíše jezdí na dlouhé výlety Honza Boček (mj. jeden z "abecedních" autorů).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod vašek » čtv srp 7, 2008 13:02

A dá se někde o tom Poseidonu zjistit něco víc (na netu) - třeba nějaké fotky, aspoň schematický plánek...?
Docela mě ten článek fascinoval, to jak je uprostřed ČR tak těžce přístupné a neznámé místo. Navíc to není vůbec typické podzemí, ale systém šílených puklin a škvír. Prostě labyrint :shock:

Myslíte, že může být něco podobného třeba v Českém Švýcarsku?(já tam nikdy nebyl :oops: )
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod Tomík » čtv srp 7, 2008 13:44

vašek píše: A dá se někde o tom Poseidonu zjistit něco víc (na netu) - třeba nějaké fotky, aspoň schematický plánek...?

Pokud vím, zatím ne. Něco málo "problesklo" na SSS, ČSS, a mam pocit ze i Jeskynar.cz. V každém případě to bylo na Speleoforu - takže minimálně základní (odborné; lokalizační) informace musí být ve sborníku. Ale Roman ještě asi nemá k publikovaní (v odborných periodicích) věci připravené...
vašek píše:Myslíte, že může být něco podobného třeba v Českém Švýcarsku?(já tam nikdy nebyl :oops: )

Myslím, že v podobném rozsahu ne. Pseudokrasové jeskyně tam jsou (dokonce dost), ale právě v Teplických skalách se dalo něco podobného tak trochu předpokládat. Ostatně i ty předchozí "nejrozsáhlejší" pseudokrasové systémy byly právě tam.

A jestli tě zaujak pseudokras, mazej bádat na Ralskou vrchovinu :-)
Ta má ještě stále netušené možnosti.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod tata_FIDO » čtv srp 7, 2008 13:45

tata_FIDO
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 2, 2008 11:36
Bydliště: HK

Příspěvekod vašek » čtv srp 7, 2008 14:10

tata_FIDO píše:hledej šmudlo


Většinu toho jsem už viděl a nejlepší je ten článek v tištěném NG. Myslel jsem spíš něco jeskyňářského - zpráva o objevu, mapka :wink:


Ale každopádně dík.
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod vašek » čtv srp 7, 2008 14:13

Tomík píše:mazej bádat na Ralskou vrchovinu :-)
Ta má ještě stále netušené možnosti.


Tam jsem taky nebyl 8) A taky díky za informace. Sborník z (loňského?) speleofóra si seženu.
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod Tomík » čtv srp 7, 2008 14:27

vašek píše:... A taky díky za informace. Sborník z (loňského?) speleofóra si seženu.

Ne. Letošního. Sakra... se podívám na stránky ČSS (www.speleo.cz), ne? A dočtu se u Speleofóra 08: "zvláštní cenu za dokumentaci... Poseidonu" schytali Roman Mlejnek a Vráťa Ouhrabka.
A dostali-li nějké ocenění, museli to prezentovat na dostatečně "uznatelné" odborné úrovni :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod vašek » čtv srp 7, 2008 14:50

Pohledám, díky
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod ZbynekN » čtv srp 7, 2008 22:44

Článek jsem v NG taky četl, vypadá to hezky, mam zhruba představu kde to je. Jsem si řikal, že se musim zeptat Tomíka, jestli tam už byl * a vidim, že byl :mrgreen:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod Tomík » pát srp 8, 2008 8:13

@Zbyněk: no jasně... nejen, že všicí objevitelé jsou známí... ale hlavně já v Ádru začínal a (lezecky) rostl.
Tohle bych si nemohl nechat ujít.
:ú
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)


Zpět na Odkazy