Mapy

na weby s outdoor tématikou

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kompass.de - turistické značky

Příspěvekod FrantaKrajta » pát kvě 24, 2019 12:26

Tohle bude delší :)

@Mitau, a zkoušel jsi zaplatit :D ?

Kompass.de má, stejně jako třeba Outdooractive, předplatné pro přístup k lepším mapám. Na měsíc za 5€, na rok za 20€. A přesně tam jsou ty víc turistické podklady.

Alpenvereinácké mi pořád přijdou lepší, ale ty seženeš leda s předplatným za 60€ ročně (ale zase v tom máš i komplet mapy Swisstopo, asi nejpodrobnější mapy Alp vůbec, a francouzské IGN).

Jinak existuje ještě způsob, jak se dostat k offline Outdooractive Topo (v něčem trochu horší jak Kompass, v něčem zase dost lepší - třeba skály a ledovce) mapám Rakouska, jestli sis kdysi koupil jejich premium aplikaci. Nejsou to úplně AV mapy, ale pořád dobré.

A taky způsob, jak se (zatím) dostat (online ve vlastním počítači) k mapám Outdooractive Topo + Slope (vybarvené svahy podle sklonu, skvělé na laviny) a těm Kompass (té verzi s turistickými cestami a ferratami). Ale musíš být aspoň trochu počítačově zdatný. Vygoogli si Google Earth Overlay Server (GEOS). Akorát tam nejsou největší přiblížení.

Další tipy na online mapy Rakouska (spíš na zimní sporty, s vrstvou sklonu svahů) najdeš zde

Určitě zkus OpenSlopeMap.org - kromě mnoha podkladů (včetně oblastních úřadů, třeba Tyrolska a Salzburgu) mají dost možností vrstev sklonů svahů (včetně podrobných v 5m rozlišení) a několika radarových vrstev.

No a nakonec na plánování Geoland.at - jejich topo mapa je obyčejná, ale mají docela podrobná radarová (tvar terénu) data (Oberflache a Gelande). Dobré proti satelitním snímkům, když chceš zkontrolovat jak je třeba ostrý ten hřebínek a jak je to skalnaté a průchozí okolo.

No a nakonec, pokud mi někdo odepíše, ať použiju Mapy.cz nebo OSM, tak se mu hezky vysměju :twisted: Podívejte se třeba zde, jaké totální nepřesnosti má výškový "model" OSM, a ne, opravdu tam nejsou půlkilometrové krátery do hlubin země... (z OSM Mapy.cz všude jinde po světě kromě ČR vycházejí).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Kompass.de - turistické značky

Příspěvekod fps » sob čer 15, 2019 16:53

mitau píše:Už asi půl roku se mi na kompass.de nezobrazují turistické značky. Resp. cesty se zobrazují jen šedě, ale ztratila se "červená vrstva" - tj. označení, co jsou značené cesty a informace, že je něco ferrata. Stalo se to všem? Je nějaký podobně dobrý zdroj map nebo nezbývá nic jiného než kombinovat topo z kompass.de se značkami podle map.cz (OST)? Zvlášť zmizení značek o ferratách mi přijde dost omezující.

ve webovém prohlížeči už je truistické značení zpoplatněno, já používám Mobile Atlas Creator (MOBAC), v mapsources je nejenom mapový podklad Kompass s truistickým značením zdarma, je tam třena i pro Alpy Bergfex, Outdooractive, Swisstopo, pro CZ a SK Cykloserver, Seznam, Hiking
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mapy

Příspěvekod maty » pát čer 19, 2020 12:31

Víte někdo co přesně znamenají ty červene křížky na cestách ? Nebo kde pro tu mapu najdu legendu ?

https://openstreetmap.cz/#map=14/47.1806/11.5251&layers=mH

díky
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Mapy

Příspěvekod dudy » pát čer 19, 2020 13:28

Uzavřené stezky?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Mapy

Příspěvekod Kjuba » pát čer 19, 2020 13:34

Myslím, že se jedná o interval vzdálenosti vzhledem k aktuálnímu měřítku mapy.

Vzdálenost dvou křížků je na obrazovce konstantní a nezávislá na aktuálním měřítku a je to tuším 1/5 vzdálenosti vyznačené vlevo dole (dynamické měřítko). Spočítáním počtu křížků a vynásobením se dá snadno celkem přesně odhadnout vzdálenost trasy i v případě, že není moc rovná, ale je to spíš zmlácenej had.

Příklad:

Vlevo dole je vyznačeno aktuální měřítko jako vzdálenost 100m. Interval křížek-křížek je teda 100/5=20m.

Opravte mě, pokud se mýlím.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Mapy

Příspěvekod apuka » pát čer 19, 2020 14:13

Uzavrene stezky urcite ne, leda tak v zime, ale to se v Alpach moc neuzavira.
Ani nejake intervaly vzdalenosti ne.
Viz napriklad stezka na Wildes Mannle z Ventu, ktera urcite nebude uzavrena a ani vzdalenosti jesou vzdy stejne.
Navic kdyz se trocha pojezdite, najdete stezky s krizkami cervenymi, zelenymi i fialovymi (mozna i dalsi barvy)- v Paznauntalu je toho na vyber...

Edit: Ted jsem koukal, ze nejak vypadlo "ne" u uzavretych stezkach :evil: (i kdyz z kontextu pokracovani vety to melo byt jasne).
Naposledy upravil apuka dne pon čer 22, 2020 9:43, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy

Příspěvekod FrantaKrajta » pát čer 19, 2020 19:05

Ale houbeles uzavrene stezky :) Podivej se na zdroje, mas vrstvu z mtbmap.cz, coz je mapa pro mountainbajky. Takze hadam uzavrene spis pro kola.

edit: jo, na mtbmap.cz mas i legendu, je to tak:

cerveny krizek - No access for bicycles
zeleny krizek - No access, bicycles allowed (hmm, to jako zakaz pro pesi, nebo co? asi spis silnice a auta)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Mapy

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 20, 2020 19:31

Pokračuji zde a reaguji na příspěvky z vlákna odkazy na články:

Mike
Já jsem to tam už popisoval, že jsem to moc neřešil a jen jsem podle vrstevnic odhadl, že to bude pomalý postup nebo rychlý.Ale nějak detailně jsem převýšení nezkoumal a nedokáži odhadnout z toho, za jak dlouho to ujdu. Spíš jsem to počítal na kilometry, což je k ničemu a dostával jsem se do časové tísně.Proto to chci dělat jinak a nějak se v tom začít orientovat a zpětně si to vyhodnocovat na základě těch grafů.Za jak dlouho a s jakou zátěží jsem schopen to a to ujít.

Mawenzi
Ano, na základě těch grafů převýšení a rozepsaných úseků si chci najít nějaký svůj průměr a naučit se to odhadovat a orientovat se v tom.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Mapy

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2020 20:57

Precti si tohle: https://www.tulenipasy.cz/26894-priprav ... v-horach-/, sekce Rovnice pro výpočet času.

Osobne si v horach vystacim s tim, ze pocitam 400 m stoupani za hodinu a 600 - 800 m klesani. Jako hruby odhad, vzdalenost neresim. Na dobre stezce s jednodennim batohem muzu stoupat az 600 m/h, ale vys uz dobre stezky moc nebyvaji. U nas v kopcovitem terenu pocitam 4 km/h. Dlouhodobe mam prumer u nas asi 4.4 km/h, v horach pod 2 km/h, tam opravdu nema smysl vzdalenost moc resit. Vsechno v pohorkach s batohem.

Neni to zadna raketova veda, kdyz teren neznas, jde stejne jen o hruby odhad. V dobrem terenu budes o neco rychlejsi, jinde se muzes necekane zasekat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mapy

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 21, 2020 5:00

mike píše:Precti si tohle: https://www.tulenipasy.cz/26894-priprav ... v-horach-/, sekce Rovnice pro výpočet času..


Super, díky za odkaz.Podívám se na to.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Mapy

Příspěvekod Reccol » sob kvě 14, 2022 11:07

Uvědomil jsem si, že jsem používáním elektroniky dost zlenivěl a schopnost analogové navigace šla docela do háje. Rád bych se k tomu vrátil a jedna z věcí, kterou řeším, je - jaké mapy?

KČT? Shocart? Geodézie? Někdo jiný? Podrobnosti, přesnost, použitelnost... Dlouho jsem to nezkoumal.

Nechci jít nad 1:50000, jinak si rád nechám poradit. Díky
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Mapy

Příspěvekod pavproch » sob kvě 14, 2022 13:15

Mému woku (i mysli) jsou "příjemnější" (přehlednější, čitelnější a "rozumné" nepřikrášlené barvy) papírové mapy KČT, Shocart mi nikdy do woka nepadnul, Ale každý to může mít jinak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Mapy

Příspěvekod Mawenzi » sob kvě 14, 2022 18:29

reccol nebyl jsi od brna nebo to si pletu? ja bych nejaky shokarti 40 mohla pujcit, na vanoce 2016 sem dostala tu vyrocni edici od maminky k vanocum, takze mam asi vetsinu map a zas tak se to nemeni (6let stary nejsou zadna hruza).

Osobne mam ty KCT taky radsi, prijdou mi prehlednejsi a u shocartu mi nevyhovuje ta oboustranost, ale myslim, ze z hlediska presnosti jsou +/- podobny, teda na chozeni po cr. Posledni asi 4 roky uz chodim skoro podle mobilu, ale tim ze chodim hodne po znackach tak krasy tech map stejne uplne neocenim.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Mapy

Příspěvekod mike » sob kvě 14, 2022 18:37

Ja uz u nas papirove mapy taky dlouho nepouzivam, mapy v mobilu plus znacky v terenu naprosto staci, ale driv jsem taky daval prednost KCT pred Shock-artem. Protoze to druhe byly obcas docela omalovanky a znacky vedly jinudy. Rozdil asi jako mezi Komp-assem a dobryma mapama. Aktualni stav ale neznam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mapy

Příspěvekod Reccol » sob kvě 14, 2022 19:31

Mawe: V Brně jsem pár let strávil, ale už to chvíle bude:) Díky za nabídku, na to vizuální porovnání Shocart/KČT se můžu zastavit asi někde v Luxoru nebo tak. Na to bych ale ideálně potřeboval dvě aktuální mapy stejné oblasti, kterou znám, abych to mohl porovnat, proto hledám někoho kdo už to zkoumal za mě :)

Obecně - taky jsem papírový mapy skoro přestal používat, ale nedávné, lehce trapné zkušenosti mi připomněly, že není úplně dobře nechat ty základní věci totálně vyhnít - takže si prostě potřebuju připomenout práci s mapou, buzolou, azimutama. Prostě něco jinýho než jen "pět kiláků po červený".
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Mapy

Příspěvekod irem » ned kvě 15, 2022 21:24

KČT se mi zdají přesnější a vizuálně příjemnější - můj mobil mapy nemá a neumí, takže chodím jenom podle papírových a už mi rukama prošlo kdeco.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Předchozí

Zpět na Odkazy