údržba kola (tipy, triky, rady)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod tuso » čtv črc 23, 2009 13:37

Mám kolegu, který je do údržby kola fanatik. Já jsem jeho pravý opak. Kolo myju jen když ho dávám do servisu. Občas na to plácnu nějaký maglajz a je to. Není to možná nic na chlubení, ale je to všechno spotřebák. A já nechci být otrokem ani kola, ani auta ani lyží.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod horis » čtv črc 23, 2009 13:41

@semo: někdo tráví na biku celý den a třeba jednou za čas, si pročistí řetěz v myčce za 10 min :o) Myslím si, že na tom není nic neobvyklého... Lidi nemusí čistit kola proto, aby se blýskaly, ale proto, aby se jim příjemně jezdilo a nemusely se trápit zvuky, které kolo vydává... Pokud jedeš na kole do hospody a jezdíš s ním celý den po horách, tak je to rozdíl...
Uživatelský avatar
horis
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: pon úno 23, 2009 11:29
Bydliště: Havířov (Ostrava)

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod jonza » čtv črc 23, 2009 14:01

mam pocit, ze tady spousta lidi plete pojmy NAMAZANY-SPINAVY. Spinavy retez muze byt namazany stejme dobre jako cisty, cisty nenamazany bude vrzat vic, nez spinavy :)
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod horis » čtv črc 23, 2009 14:08

@jonza: souhlas... znám i lidi co jsou vyloženě leštiči kol .o)) ale to už je přeháňka... ale i takové chápu...
Uživatelský avatar
horis
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: pon úno 23, 2009 11:29
Bydliště: Havířov (Ostrava)

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod mvaldo » čtv črc 23, 2009 14:32

tuso píše: ... Kolo myju jen když ho dávám do servisu ...

naprosty suhlas :)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ONDRA » čtv črc 23, 2009 15:44

Kdyz uz je kolo zasvinene poradne, tak ho vemu u mycky wapkou a hotovo. Akorat vidli, hlavu a naboje se snazim moc necistit tlakem. Jinak Cyklo star je celkem fajn. Pracku na retez vymyslel nejaky koumak co si chtel namastit kapsu. Staci retez s rychlospojkou, jednou za cas sundat, vydrhnout kartacem nasadit opacne a hotovo.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ZbynekN » pát črc 24, 2009 19:23

Větší bahno oloupu po uschnutí, pak vezmu houbu a vodu se saponátem a umeju celé kolo, hlavně tou pěnou z jaru. Pak to celé umeju vodou a houbou, nakonec utřu suchým hadrem. Řetěz většinou otřu hadrem s benzínem, jednou za čas sundám řetěz rychlospojkou a důkladně umeju. Mažu mazivem od finish line (cross country), nechám zatéct a přebytek otřu. Také otírám benzínem ráfky a špalky, aby v nich nebyl bordel a kolo brzdilo. Také kontroluji dotažení důležitých šroubů (hlavovka, kliky, převodníky...)
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod teoretic » pon črc 27, 2009 7:13

Akorát něco k tématu tady.

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ZbynekN » pon črc 27, 2009 8:18

Dobré rady na údržbu kola najdete tady
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Doktor_z_hor » stř črc 29, 2009 23:00

Souhlasím s tím, že pračka není úplně o.k. JÁ OSOBNĚ ( = vysoce subjektivní názor) sejmu řetěz s rychlospojkou ( ty se mi při jízdě v plný palbě často rozpojí), nebo vytlačím nýt u Shimana, vymeju v čistidle od Motorexu, nechám vyschnout, raději ne teplem, šoupnu do spec. kastůlku s olejem a slabě zahřeju. Olej se krásně natáhne do všech spáááárrr.... :drinkers: .....pak vyjmu a otřu. Tohle dělám podle potřeby, většinou tak po 500km (u XC kola), přemazávám po 150. Pokud to budete dělat později, tak je to každého věc, ale hliníkové převodníky, zejména ten 22z jdou do kopru velmi brzy! Používám Pedrose, TF2 se zdá o.k., ovšem trochu moc řídký, na mě :(( . Jinak URČITĚ čistím i napínací kolečka od přehazky, vyčištěná a namazaná jsou o hoodně lepší :wink: Kotouče hydraulik čistím perchlorethylenem, občas přesmirkuji kotouče - odstraní se rez mimo dosedací plochu a zooxidovaná vrstvička na destičkách (netřeba u HAYESů).
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ZbynekN » čtv črc 30, 2009 7:28

Kolečka v přehazovačce taky čistím a mažu. A už tam nikdy nedám hliníkové, ty se docela rychle zničí. Plast je plast :ú
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod pripluv » čtv srp 13, 2009 10:00

Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ZbynekN » pon zář 21, 2009 10:52

V aktuálním Velu je článek o mytí kol. Zkoušeli mýt kolo wapkou. Zapouzdřené náby na průmyslech to přežijou. Nezvládnou to tlumiče, vidle, obyč náby, bowdenum to neudělá dobře
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod ivan. » sob pro 26, 2009 17:04

Teprve letos jsem zacal jezdit skoro obden a celorocne, doted jen v lete kdyz bylo hezky. Jezdim brzo rano, za tmy, kolo mam v garazi. Takze jsem si az ted vsiml, ze mi lehce zarezl retez. Nedavno jsem ho cistil a mazal, cca 3 tydny az mesic. Najeto cca 350km. Posledni vyjizdky byly na snehu a ted v mokru a na povrchu je retez rezavej - nemyslim ze by byl uplne ko, ale stejne uz ma najeto a je potreba ho vymenit. Takze ho nepotrebuju zachranit. Chci se zeptat jak retez (a vubec cele kolo) po vyjizdce v mokru, blate, snehu... cistite? Osetrujete nejak specialne retez? Co delat abych se techto problemu vyvaroval? Po kazde jizde umyt a namazat retez? Ta rez je po celem clanku, to mam retez namocit do mazani cely? Diky za vase zkusenosti.

sloučeno a.
ivan.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: ned lis 8, 2009 20:19

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod dadmtb » sob pro 26, 2009 17:19

skús WD40 alebo možeš používat na normálne mazanie špeciálne oleje na reťaz..su aj určene niektore na zimu atd...ale na tu rez WD40 ;)
dadmtb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv pro 17, 2009 14:38
Bydliště: Prievidza

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod DAV » sob pro 26, 2009 17:26

Nejdříve vyprat pomocí nějaké pračky na řetěz v benzínu. Pračku na řetěz seženeš v každém slušnějším koloshopu. Potom nastříkat olej ve spreji GT85, nechat zaschnout a zbytek co po cca hoďce nezaschnul otřít. Popřípadě mazat ještě jednou. Rozhodně nemáčet, nevařit v oleji. [-X
Edit: Pokud máš ráfkové brzdy, tak určitě umýt ráfky, dále záleží na blatnících, nejvíc trpí přesmyk a přehazka, já to čistím obyč kartáčkem na zuby a benzínem a nakonec to přestříknu GT nebo WD, ono je to téměř stejné. Jinak mne udivuje číslo 350 km co to máš za kolo-řetěz, že je řetěz už vytahaný?
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod ivan. » sob pro 26, 2009 18:31

Diky za odpovedi. Prekvapuje me ten benzin, mam motorku a tam je to o zniceni retezu, ale kola to maj asi jiny. Ocistu teda provest po kazde jizde kdy neni sucho? Retez nema 350km, to jsem spatne napsal, byl jsem s kolem v servise a tam mi rekli ze jeste tak 500km zvladne - a od te doby jsem najel tech 350.
ivan.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: ned lis 8, 2009 20:19

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod pavproch » sob pro 26, 2009 18:36

(někdy - zřídka) celé kolo wapkou, potom řetěz omýt benzínem (mám speciální udělátko - podélnou hlinikovou nádobku+štětec), nechat do druhýho dne vyschnout a namazat Chain-lube nebo podobným sfinstvem
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod DAV » sob pro 26, 2009 19:23

Chain-lube je výborný akorát kdo to má platit #-o Jinak s tou vapkou opatrně, také mne jednou popadla taková generálka a nastříkal jsem si vodu do kazety -takové to 7,8,9 ozubené kolečko na zadní kole :-.. - nevšiml jsem si toho a stalo se, že mi tam zrezly praporky a celé se to stalo nefunkční, nastala nepříjemná několika hodinová servisní záležitost u svěráku a spešl stahováku. :-k
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod pavproch » sob pro 26, 2009 19:36

šak píšu zřídka (čti max 1x ročně....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod DAV » sob pro 26, 2009 19:47

Jako už jsem slyšel takovou pohádku o průjezdu auto myčkou a jiné zlepšováky. :lol: Prý to nechává na zadním nosiči. :lol:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Jak osetrujete retez po jizde v mokru?

Příspěvekod Cvrk » sob pro 26, 2009 19:48

Já bych z toho opravdu nedělal vědu....před jízdou v mokru WD40 - po jízdě v mokru WD40 a šlůs :wink:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Radas » pát led 15, 2010 21:50

Ahoj mám dotaz, stavím novou silničku ale vypleteny kola bych si nechal z ty starý. Chci se zeptat zda pujde na ten ořech kde je 7kazeta dát novou 9kazetu. :(( Pardon v tomhle jsem amatér 8-[
Radas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon črc 31, 2006 19:08
Bydliště: Ústí pod Labem

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod DAV » sob led 16, 2010 8:23

EDIT: :oops: tak jsem to popletl. 7 stupnová kazeta není kompatibilní s 8-9 kazetou. Co lze, tak strčit do rámu jak 7 tak 8-9 náboj. Na 8-9 karetu už je potřeba spešl přehazka.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Radas » sob led 16, 2010 12:54

DAV píše:EDIT: :oops: tak jsem to popletl. 7 stupnová kazeta není kompatibilní s 8-9 kazetou. Co lze, tak strčit do rámu jak 7 tak 8-9 náboj. Na 8-9 karetu už je potřeba spešl přehazka.


Myslel jsem to tak, že sundam z ořechu, který tam je, kazetu ktera je 7stupnova a jestli na nej pujde nasadit 9 stupnova plus samozrejme vymenim i kliky s prevodnikama, prehazovacku, retez a řazení ale jde mi o to jestli ten ořech je stejnej pro 7 i pro 9 vzdyt tam nejsou rozdilný délky pro ořech nebo jo?
Radas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon črc 31, 2006 19:08
Bydliště: Ústí pod Labem

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ZbynekN » sob led 16, 2010 15:36

Já myslím, že to kompatibilní není. Ale jestli chceš stejně přejít na 9kolo, tak si kup kazetu a vyzkoušej to. Když to nepůjde, tak ti nezbyde nic jiného, než koupit i nová kola. A jen pro doplnění: Campagnolo a Shimano mají jiný ořech, to ale víš
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Radas » sob led 16, 2010 15:47

ZbynekN píše:Já myslím, že to kompatibilní není. Ale jestli chceš stejně přejít na 9kolo, tak si kup kazetu a vyzkoušej to. Když to nepůjde, tak ti nezbyde nic jiného, než koupit i nová kola. A jen pro doplnění: Campagnolo a Shimano mají jiný ořech, to ale víš

To že Campa má jiný drážkování vím, ale ještě mne něco napadlo - sehnat ořech na 9 kazetu ale nevim jestli nebude lepsi to celý přeplíst na novej náboj :( zase peníze navíc grrrrrrr ](*,)
Radas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon črc 31, 2006 19:08
Bydliště: Ústí pod Labem

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ZbynekN » sob led 16, 2010 15:51

A v jakém stavu máš ta stará kola? Jestli už to mají za sebou, tak je lepší to rovnou vyměnit
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Radas » sob led 16, 2010 15:59

Právě že jsou ve stavu dobrým a nejsou starý ani bouchnutý.
Radas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon črc 31, 2006 19:08
Bydliště: Ústí pod Labem

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod ZbynekN » sob led 16, 2010 16:00

Tak to zkus prodat :wink:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika

cron