údržba kola (tipy, triky, rady)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod pripluv » úte črc 20, 2010 13:51

pred stelovanim vzdycky radsi zastav, nebo vsechny chyty budes muset brat dvouma prstama :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod amigo » úte črc 20, 2010 14:07

:mrgreen: :D
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Semo » úte črc 20, 2010 15:42

pripluv píše:pred stelovanim vzdycky radsi zastav, nebo vsechny chyty budes muset brat dvouma prstama :twisted:
Riadit jednou rukou snad zvlada 90% ludi, nie? Pokial jazdi po cestach a ukazuje smer odbocovania, tak zvladne aj za jazdy potocit srubku na packach/gripoch.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod pripluv » úte črc 20, 2010 17:26

sem necetl pozorne, myslel jsem, ze bude hrabat k ozubenemu soukoli 8-[
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod jedik » stř črc 21, 2010 11:34

Jinak včera, když jsem kupoval nové lanko, tak jsem se ptal, jestli nemají ty RUMcajsovy teflonové a prodavač mi říkal, že je neodebírá, protože prý mají docela zásadní nevýhodu. Že prý, když se na nanese při mazání sprej, tak to ten teflon nějak zdrsní a na prd to pak prokluzuje :((
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod RUMcajs » stř črc 21, 2010 11:47

Jedik:
Ale prd velebnosti. Vsimni si ze napr. XTR sada ma cerna lanka (poteflonovana) tez.
K X9 packam od Sramu je take dostanes.
Teflonova panvice na smazeni mi pri vareni na oleji take ne a ne zdrsnet :)

Pac mam jeden dlouhy bowden a ted ho ani promazavat nemuzu tak jsem do nej pri sestavovani kola(2009-10-11) kapnul mazivo na retez a od te doby se servisu nevenoval. A to tam mam nejlevnejsi "supermarketovej" bowden.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod pavproch » pon dub 15, 2013 17:57

neska sem otlouk loňský bahno (přes zimu pěkně přischlo, sfiňa jedna), dofouk kola a vidli, napatlal řetázku a asi ve čtvrtek vyrazim.... :bike:

má být přes plus dvacet, čili už cyklisticky akceptovatelná těplotka.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Lipon » pon dub 15, 2013 21:58

Pp: lepší oklepat bláto, než stírat saharský prach :-)
Minulé sobotní dopoledne:
http://www.runtastic.com/sport-sessions/56616246
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Chmeld4 » úte dub 16, 2013 11:15

pavproch píše: ...má být přes plus dvacet, čili už cyklisticky akceptovatelná těplotka.... :twisted:


:x ... to umřeš! Sem teď jel 70km v 16°C v kraťákách a krátkym triku a záda sem měl durch :evil: batožina zatracená ...
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Čmelda » úte črc 30, 2013 10:34

Ahoj, mám dotaz k řazení (revoshift) na přesmykači (Shimano). Když chci zařadit na 3 - největší převodník, musím to "přetočit" úplně nadoraz ještě trochu za "3", aby se převod zařadil.
Seřídit lankem to nejde - pak by zase nešly dobře ostatní převody. Kde může být problém?
Čmelda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte zář 13, 2011 20:27

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Chmeld4 » úte črc 30, 2013 15:15

@ Čmelda: Mno řeknu ti to takhle. Otočné řazení je PEKLO a to vysvětluje jeho cenu a použití na kolech nižší střední třídy a nebo tak kde chce prodávající ohromit cenou aby mohl kolo lépe prodat. Vím že tímhle sem ti vůbec neporadil, ale já bych ho vzal a zbavil se ho jak by to šlo ( i za cenu toho že bych tam dal nějakou naprosto základní řadu páčkového). Pokud trváš na opravě tak bych zašel do nějakého cyklo-servisu a prubnul to tam.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod mayya » úte črc 30, 2013 19:39

@Chmeld4: :roll: To už dávno neplatí. Já osobně bych sice otočné řazení přes gripy nechtěla, ale to nic nemění na tom, že se naopak začíná opět používat. Například značka Sram ho začíná masověji dávat, protože jde o hodně rychlý způsob řazení.

@Čmelda: Biker vedle mě říká: můžou to být různé věci..
1. nemůže to být jen nevhodným řazením, tj. necpeš tam křížem největší kolečko vpředu (přesmykač) s nejmenším vzadu (přehazovačka), případně naopak?
2. špatné seřízení dorazu na přesmykači (ale to prý asi nebude ono, pokud to dokážeš přetočit až "za" 3)
3. špatně seřízené krokování na přesmykači - asi nejspíš

Zkus dát vzadu nejmenší kolečko na přehazovačce a pak zkus vepředu z prostředního talíře přehodit na největší. Co to dělá?

A jaký konkrétní typ přesmykače od Shimana máš?

Jinak doporučení je ve finále stejné jako od Chmeld4 - pokud nejsi moc cyklo-zručný, hoď to do servisu.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod pavproch » úte črc 30, 2013 19:54

májo, drobný nesouhlas s tvým rádcem: pokud to dokáže (násilím) přetáhnout až ZA třetí placku, tak má špatně nastavený doraz, tohle prostě nesmí jít
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Čmelda » úte črc 30, 2013 20:50

Mayyo,
ad 1) nevhodným řazením jak píšeš to nebude, myslím, že řadím "velmi slušné" kombinace vpředu a vzadu
ad 3) bohužel nevím co to je to krokování a jak to seřídit či opravit
Zkusil jsem dát to nejmenší vzadu a pak vepředu řadit ze 2 na 3 a žádný rozdíl - jde to stejně blbě (s tím přetočením) jako u jiných kombinací
Mám přesmykač Shimano C201. Manželka má Shimano C101 a jí to řadí jako víno - zkoušel jsem to a je to úplná pohádka.
Jinak - když to teda přetočím za tu trojku, přehodí to a pak řazení uvolním, přesmykač se tedy trochu vrátí zpátky a je v poloze, že má řetěz pěkně uprostřed, tedy podle mě tak, jak má být.
Nemůžou být orvané nějaké náběhy (nebo trny či co tam je) na tácu?

Pavproch: v mém případě to jít musí, jinak bych nepřeřadil:-)
Čmelda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte zář 13, 2011 20:27

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Semo » úte črc 30, 2013 21:28

1.) Prilis stara vytahana retaz - stranovo viac ohybna ako by mala byt. Pri radeni sa ochotne ohne namiesto toho, aby ju to prinutilo preskocit.

2.) Nespravne uchytene lanko na smykaci. Mozes skusit chytit lanko na tu stranu uchytovej srubky, ktora je blizsie bodu otacania smykaca - na bezny posun lanka sa smykac pohne viac ako predtym, co je to, co potrebujes.

3.) Zle natoceny smykac alebo v zlej vyske. Toto je najviac "fuzzy" vec a chce to bud skusenosti alebo pokus/omyl. Najdi si navody na webe (asi na ivelo.cz).

4.) Vola v stredovom zlozeni - pri zabere sa velka placka nenachadza tam, kde ju smykac ocakava.

5.) Nie az tak malo ludi poriesi voditko trocha kliestami, aby ho prisposobilo do tvaru, ked robi presne to co ma. Ale az ako posledna moznost.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod mayya » stř črc 31, 2013 8:35

Čmeldo, já byla jen tlumočník :(( , "rádce" už po ruce nemám, takže se te´d vyjádřit nedokážu. Ale jiní už snad poradili :wink:
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod perbot » ned srp 18, 2013 14:42

Ahoj, hledám někoho z Brna, kdo by mi pomohl s výměnou destiček a s pístkama na třmenu (shimano SLX). Nevysouvají se stejne, chce to nejspíš jen trochu rozchodit. Naposledy, když jsem se o to pokoušel, tak jsem jeden pístek skřížil tak, že s ním už nešlo hnout a musel jsem do servisu.
Neměl jsem zatím možnost od někoho se přiučit, jak na servis hydraulických brzd. Budu moc rád, když se najde někdo ochotný pomoct. Samozřejmě můžeme pak vyrazit do lesa.

Ať vám to šlape!
perbot
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob říj 15, 2011 10:04

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Dundee » úte bře 25, 2014 18:15

Je možné že promazání vidlic (stříknutí teflonového oleje pod stírací gufero a následné otření dosucha) má velký vliv na pružení vidlice, resp na její citlivost - komfort jízdy?

Ptám se protože jsem před dvěma dny promazal vidlici a až dnes se jel projet. Jel jsem trasu, kterou jsem jel už několikrát, a přišlo mi, že to dnes (s namazanou vidlicí) pružilo líp jak jindy.

Kolo má 2týdny a mám najeto jen 120km, takže jsem si stále hrál trochu s tlakem ve vidlici i v pneu...ale mám za to, že s podobnými tlakem to dřív drncalo a dnes to krásně plulo.

Jedná se o vidlici Suntour Raidon RL-R 29".
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod pavproch » úte bře 25, 2014 18:22

půlatmosféra nahoru nebo dolů (okolo tlaku optimální rovnováhy) u mojí reby výrazně změní její charakteristiku... (a nevím, proč by u suntouru to mělo být jinak) :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Dundee » úte bře 25, 2014 19:33

Tak možná ta vidlice měla "vyschlé" horní gufera ...na teleskopech to nechávalo takové černé fleky (jak pogumované), které nešly snadno utřít prstem, teď to zanechává mastný kroužek podle největšího propružení....což dělalo když byla vidlice nová.

Jak často se mají mazat ty horní gufera? Prodejce mi říkal, hlavně po každé jízdě očistit a vytřít dosucha ty teleskopy, nesmí zůstat mastné, jinak by se na ně chytal prach a vydíral gufera.

Jestli se pletu tak mne opravte, ale zanechávání těch mastných kroužků není naškodu ne? Nebo už je to znak, že je vidlice přemazaná a mám ji mazat méně, nebo po promazání propérovávat a otírat až to ty kroužky přestane dělat?
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod sandy » úte bře 25, 2014 20:25

Prostě otři kluzáky do sucha a občas ji stříkni silikon olejem, pak ji propruž a otřido sucha. Jde o to aby se namazaly gufera a u některých jsou molitanové stíráky ty se musí napustit. Silikon olej proto, že neničí gumové kroužky.
Valhala čeká.... :twisted:
Uživatelský avatar
sandy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 159
Registrován: čtv zář 22, 2011 0:21
Bydliště: Jihlava

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Aldo » pon črc 18, 2016 13:04

Zdar chlapi, potřebuju poradit.
U hydraulické brzdy se mi seknul jeden ten váleček, co vyjíždí s destičkou k disku. Rozhýbal jsem ho ale asi by to chtělo prochu namazat. Někdo mi říkal ať jsem u toho opatrný, že některé maziva rozleptají to těsnění co tam je.
Máte někdo nějaký tip nepbo je to jen fáma a můžu použít jakékoliv mazivo ?

Díky za radu.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod wawrik » pon črc 18, 2016 13:07

Vymeniť tesnenie. Ak ho brzdová kvapalina naleptá (čo je po nejakom čase asi tak skoro vždy), tak pohybu často bráni práve ono.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod RUMcajs » sob črc 23, 2016 8:18

Aldo zalezi na tom jaka brzda to je.
Pouzia se bud mineralni olej, nebo brzovka DOT.

Jestli nemas odvzdusnovaci sadu k brzdam tak se do toho doma nepoustej.

Tesneni z pistku jde vyjmout ("O" krouzek) ocistit a dle kapaliny i namazat.
Tusim ze se pouziva kosmeticka vazelina ktera nelepta a hlavne se do krouzku nevsakuje, tudiz nenabobtna.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Chmeld4 » pát říj 7, 2016 17:48

Potřebuju radu.
Odjezdil sem úplně kladky na Sramu X9 (rok 2008), 11zubů. Velice rád bych ložiskovou verzi. V obchodech je v tom ale děsnej bordel, takže vůbec nevím čím se řídit, aby to bylo kompatibilní. Rozhodně nehodlám kupovat origoš Sramy bez ložisek za litr. To bych raději vyměnil celou přehazku. Ideálně mi dejte link na kupkolo (popřípadě do SZ) páč tam provedu rozsáhlejší nákup. Po pár letech je totiž třeba vyměnit na kole skoro všechno co se hejbe :D
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod DAV » pát říj 7, 2016 18:35

Abych pravdu řekl, tak jsem taky tunil přehazku ložiskama a nějak se mi to neosvědčilo. Jak bych to popsal, nalisovaná část kladky (dural) se mi z neznámého důvodu stáhla z ložiska, celé se to s řetězem záhadně zalisovalo mezi třmen kladek a nadalo se šlapet. Samozřejmě se to vysralo 15 km od domova, cajky nemaje jsem z kola musel udělat koloběžku a odrážet se 15 km. domů. ](*,)
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: údržba kola (tipy, triky, rady)

Příspěvekod Chmeld4 » čtv lis 3, 2016 9:29

Tak svůj problém s asymetrickejma kladkama na X9 sem vyřešil koupí kladek na X7 přičemž bylo potřeba o milimetr zvětšit u spodní kladky ďouru. Taky mi konečně dorazil tlumič a vidle z repasu, tak sem to dal do kupy a jak sem se tak těšil že se hnedle projedu, tak sem zjistil že mám vůli na ložisku v sedlové trubce na kterém je připevněné vahadlo tlumiče. Tak sem nasrán znovu odmontoval tlumič a zjistil že ložisko je na kaši. V návalu nasranosti sem rozebral komplet celou zadní stavbu kola a zjistil že polovina ložisek je KO a zbytek k tomu má blízko. Ach ... teď najít nějaký cyklo kde mi vylisujou ložiska a potom nalisujou nové. :(
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Předchozí

Zpět na Cykloturistika