Světlo na kolo

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 21:05

Ahojte,
vybíráme s přítelem nové světlo na kolo (má děsnou bludičku http://www.tandem-bike.cz/zbozi/845-svetlo-smart-bl-116ww) a zaujaly nás 1W LED. Jenže ať hledáme jak hledáme, nikde jsme nenašli ani rozumné srovnání (každý výrobce udává svícení v jiných jednotkách a přepočítat se to nedá) ani rozumnou recenzi (podle přispěvatelů na bike-fóru jsou 1W LED úplně k ničemu...). Chtěli bychom vědět, "o kolik víc svítí" než 3- nebo 5LED světla s obyč diodami (já mám Smart Polaris 3LED a svítí obstojně) a jestli jsou nějak výrazné rozdíly mezi svítivostí levnějších (např. Author http://www.vseprokolo.cz/jizdni-kola/Osv%ectlen%ed//AUTHOR/2446-AUTHOR+A-VISION+1W+LED.html ) a dražších (Cateye http://www.vseprokolo.cz/jizdni-kola/Osv%ectlen%ed//CATEYE/2133-CATEYE+HL-EL520.html ). Nemáte někdo zkušenosti?
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod ZbynekN » pon led 26, 2009 21:11

Tak k tomu můžu něco málo říct * Tohohle smarta mám já, jen je dost úzký kužel světla, jinak svítí dosti silně. V absolutní tmě po silnici se s tím dá jet v pohodě a docela svižně. Do terénu bych volil silnější světlo, nebo dvě tyto světla, kvůli většímu světelnému kuželu. Já vozím jedno + tikku od petzlů a nemůžu si stěžovat. Něco málo jsem v noci najezdil a viděl jsem, co jsem potřeboval :wink: . ALe v noci to stejně chce dávat mnohem větší pozor než ve dne.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Cvrk » pon led 26, 2009 21:22

Nemůžu moc sloužit porovnáním výkonu, já jen pár postřehů....
-přední světlo musí mít fci blikání (čímž ti odpadá ko kočičí oko, které to zřejmě nemá), protože je třeba pro řidiče tisíckrát viditelnější, než když konstantně svítí.
-dobré jsou čočky, které dělají paprsek, který osvětluje cestu tak, že opravdu vidíš, co na ní je a taky svým způsobem šetří baterky
-důležitý je dobrý držák, který pásne přesně na řidítka, nepovoluje se při nárazech v terénu a světlo se dá lehce sundat, což se nedá říct o kočičím oku, tomu bych teda vůbec nevěřil...
-víc než 600 bych za lampu nedal, ale to je jen můj subjektivní názor...

to jsem ti moc nepohl, co? :mrgreen:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 21:28

Takhle rychlou odpověď jsem nečekala :-) Dííky :-) Párkrát se nám stalo, že jsme zatměli někde cestou, zejména jednou v Chřibech, v nohách asi 50 km (na mě dost, jsem lemra), před námi 20, unavená, nasraná, v lese, po rozbité silnici na silničce a na nebylo vidět pod kolo... Příště už bych si to odpustila:-) Uvažujeme i o čelovce (asi Tikku XP), tak by to v kombinaci mohlo být ok. Ale to světlo by mělo být dostatečné aspoň po městě a vedle města aby si člověk v zimě při cestě z práce nerozbil hubu... :-)
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 21:35

Cvrk píše:Nemůžu moc sloužit porovnáním výkonu, já jen pár postřehů....
-přední světlo musí mít fci blikání (čímž ti odpadá ko kočičí oko, které to zřejmě nemá), protože je třeba pro řidiče tisíckrát viditelnější, než když konstantně svítí.
-dobré jsou čočky, které dělají paprsek, který osvětluje cestu tak, že opravdu vidíš, co na ní je a taky svým způsobem šetří baterky
-důležitý je dobrý držák, který pásne přesně na řidítka, nepovoluje se při nárazech v terénu a světlo se dá lehce sundat, což se nedá říct o kočičím oku, tomu bych teda vůbec nevěřil...
-víc než 600 bych za lampu nedal, ale to je jen můj subjektivní názor...

to jsem ti moc nepohl, co? :mrgreen:



- blikání je fajn, ale na svícení na cestu nic moc :-) nicméně neblikání by asi tak moc nevadilo
- no, čočky právě z obrázku moc poznat nejsou...
- držák cateye vypadá dost fórově, taky si nejsme jistí... ale za tolik prachů už snad musí držet jak přibitý :-)
- taky se nám do toho nechce vrážet tolik peněz, ale pokud bychom věděli, že to za to stojí, dalo by se to obětovat; vydrží dalších x let a bude se hodit i na pěšmo výlety a do stanu a tak

každá odpověď pomůže ;-)
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Cvrk » pon led 26, 2009 21:41

Alča píše:- blikání je fajn, ale na svícení na cestu nic moc :-)


ty jsi trumpeta, to je jasné, že na lesní cestě někde uprostřed hvozdů si nebudeš svítit blikačkou :wink: :mrgreen:
to je jenom super věc na cestu, kde je provoz....je lepší to mít a nevyužít, než potřebovat a nemít! :wink:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 21:45

Cvrk píše:
Alča píše:- blikání je fajn, ale na svícení na cestu nic moc :-)


ty jsi trumpeta, to je jasné, že na lesní cestě někde uprostřed hvozdů si nebudeš svítit blikačkou :wink: :mrgreen:
to je jenom super věc na cestu, kde je provoz....je lepší to mít a nevyužít, než potřebovat a nemít! :wink:



:-P jasněéé, já vím :-) ale já ho stejně nepoužívám, mně to blikání nedělá dobře na oči ;-)
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Lipon » pon led 26, 2009 22:18

ja mam na kolo kombinovane svetlo - jak LEDka (rezim stale sviceni, blikani) tak i zarovka (rezim slabe svitit, silne svitit); kdyz jedu po ulici, pustim LEDku na blikacku, jak prejedu na polnacku nebo do lesa, dam silny svit zarovkou - jet se s tim da vcelku svizne, chce to cerstvou baterku - je to Smart 2 Beam; ted se uz delaj ne LEDka+zarovka ale 3 vysoce svitivy LEDky s prepinanim sviceni/blikani - stranky vyrobce, model BL116WW

na poradny lesni jezdeni to pak stoji za to koupit poradny sajny, ktery maj velky externi akumulator pridelavany na ram - s tim uz se da jet svizne i dolekopcom, ale stoji to peknej ranec - treba tlencta
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Cvrk » pon led 26, 2009 22:23

a ta akumulátorovka má ten samej systém na upínání....že by nebyl tak špatnej, jak vypadá? :(( to si musím někde osahat..... :-k
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod jedik » pon led 26, 2009 22:35

Možná jenom postřeh, ale třeba mi se docela osvědčila kombinace předního světla (a to mám řádného chcípláčka) a čelovky. Hlavně protože čelovka svítí tam, kam se zrovna díváš.

Zvlášť pokud je tma jak prd.... jako v temném hvozdu kde ni hvězd, ni luny :mrgreen:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 22:41

Jsme si právě mysleli, že by ta 1W LED mohla stačit místo toho halogenu - nesvítilo by to o tolik míň a přitom by to málo žralo. Ale právě jsme to nikde neviděli, tak nevíme, jestli koupit nebo ne :-)

S čelovkou to není vůbec špatný nápad, taky uvažujeme, že do ní půjdeme a jako kombinace by to bylo určitě super. Baterka ale taky musí svítit aspoň dost na to, aby si člověk nerozbil čumák cestou z práce :-) Jezdit do práce s čelovkou... no asi ne :-)
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod George81CZ » pon led 26, 2009 22:50

Já mám stejné světlo jako ZbynekN (Smart 184-WW) a kombinuju to s čelovkou.
Ten Smart svítí daleko, ale úzký kužel. A čelovka mi osvítí šroký prostor před kolem.
George81CZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř led 3, 2007 17:20
Bydliště: Fryčovice

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod ij1 » pon led 26, 2009 22:53

Taky nyní řeším přední světlo. Již mám vybráno. Tento odkaz mi pomohl: http://www.cateye.com/sites/cateye/uplo ... %20POS.pdf
"všichni mluví o tom jak piju, ale nikdo o tom jakou mám žízeň"
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 23:03

A které jsi teda vybral? ;-) Nám tahle tabulka moc nepomohla, protože nemáme jak s čím srovnat :-( Nevím, kolik svítí ten můj smart... (asi tu ten http://www.eod.cz/cyklistika/cyklo-prislusenstvi/osvetleni/predni-osvetleni/predni-svetlo-smart-polaris-white-led-3-220893.html)
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod RUMcajs » pon led 26, 2009 23:08

Konkretni model neporadim, ale par poznatku pridam:
2 svetla jsou lepsi nez jedno.
Na dalku to chce neco na riditka a pro koukani po kamenech atd. celovku.
Vyplati se koupit neco "znackoveho", protoze se tam pocita s vysokou vodeodolnosti ci dokonce vodotesnosti.

No a blikacku to chce samostanou. Svitit si blikajicim svetlem je magorina, boli z toho oci a oslnuje to.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod ij1 » pon led 26, 2009 23:16

Alča píše:A které jsi teda vybral? ;-) Nám tahle tabulka moc nepomohla, protože nemáme jak s čím srovnat :-( Nevím, kolik svítí ten můj smart... (asi tu ten http://www.eod.cz/cyklistika/cyklo-prislusenstvi/osvetleni/predni-osvetleni/predni-svetlo-smart-polaris-white-led-3-220893.html)


Volba padla na toto světlo http://www.cateye.cz/micro-site/cat-eye ... eid=603994
"všichni mluví o tom jak piju, ale nikdo o tom jakou mám žízeň"
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 23:28

Krásné, ale ta cena už je v poněkud jiných dimenzích :-)
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod RUMcajs » pon led 26, 2009 23:31

ij1: Zvaz odolnost baterii proti chladu v pripade ze jezdis celorocne...

"Stále častěji používaným typem je typ NiMH (nikl-metalhydridový), který je jen o málo dražší a jehož záporem je prakticky nepoužitelnost při teplotách pod bodem mrazu a značné samovybíjení (až o 10 % v prvních 24 h). Poněkud nižší je i počet nabíjecích cyklů (500 až 700). Kladem je velmi malý tzv. paměťový jev, až o 30 % vyšší dosažitelná kapacita (oproti stejnému rozměru NiCd) a také to, že neobsahuje žádné toxické látky."
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod RUMcajs » pon led 26, 2009 23:41

Alča píše:Krásné, ale ta cena už je v poněkud jiných dimenzích :-)


Mam tohle a jsem s nim spokojeny. Navic je vodotesne.
http://www.cateye.cz/micro-site/cat-eye ... eid=602654

Na silnici by slo pouzit samotne, do terenu ma prilis uzky kuzel.
Vykon je dostatecny, ridici zhasinali dalkova svetla ve dvojnasobne vzdalenosti oproti nasledujicimu:
http://www.cateye.com/en/product_detail/263
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » pon led 26, 2009 23:54

[/quote]Mam tohle a jsem s nim spokojeny. Navic je vodotesne.
http://www.cateye.cz/micro-site/cat-eye ... eid=602654

Na silnici by slo pouzit samotne, do terenu ma prilis uzky kuzel.
Vykon je dostatecny, ridici zhasinali dalkova svetla ve dvojnasobne vzdalenosti oproti nasledujicimu:
http://www.cateye.com/en/product_detail/263[/quote]

Nám se víc líbilo tuto http://www.cateye.com/en/product_detail/326. Svítit by mělo jen o málo méně, je levnější a hezčí. Asi nemáš tušení, jak moc/málo by mohlo svítit tuto, co?: http://www.kola-cykloshop.cz/svetlo-predni-author-a-vision-1w-led-1392.html
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod RUMcajs » úte led 27, 2009 0:08

Do svetla od Authora bych bez prohlidky nesel.
Je to pro ne jen doplnek sortimentu a nemusi si tak hledet kvality, jako Cataye, ktery by prisel o svoji hlavni produktovou radu.
Sice muzes porovnavat ocima, ale krehkost plastu posoudis tezko...

HL-EL510 nevypada spatne. Nejezdis-li v desti nebude rozdil vyrazny (vodeodolnost).

Na silnici me nejvic vadila protijedouci vozidla se zapnutyma dalkovkama. Ridic me proste nevidel vcas a kdyz uz me uvidel, tak nestacil nebo se mu nechtelo je vypnout, takze jsem v dusledku toho videl velke kulove i tech 2-5m pred kolem....
"Bodove" svetlo jasne viditelne z dalky je to, co na silnici potrebujes.
Do terenu je vhodna jeste celovka.
Naposledy upravil RUMcajs dne úte led 27, 2009 0:11, celkově upraveno 1
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » úte led 27, 2009 0:10

Hm, tak teď jsem si všimla, že ten Author je na mikrotužky... To je k ničemu... V tom případě jedině 1/2W Smart nebo 1W Cateye...
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » úte led 27, 2009 0:15

Asi je to jasný :-) - Cateye HL-EL520 a Petzl Tikka XL. Fuj, to bude zase peněz... :-(

Díky všem za rady.
Naposledy upravil Alča dne úte led 27, 2009 0:28, celkově upraveno 1
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod mike » úte led 27, 2009 0:26

Alča píše:...Petzl Tikka XL. Fuj, to bude zase peněz... :-(

Nedavno tu nekdo upozornoval na zajimavou slevu, zkus se kouknout do vlakna o slevach. Normalne u nas byva docela predrazena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Alča » úte led 27, 2009 0:30

_mike_ píše:
Alča píše:...Petzl Tikka XL. Fuj, to bude zase peněz... :-(

Nedavno tu nekdo upozornoval na zajimavou slevu, zkus se kouknout do vlakna o slevach. Normalne u nas byva docela predrazena.


Nejlevněji jsem ji našla za 1068 Kč (+poštovné), ale určitě mrknu, děkuji.
Alča
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte srp 5, 2008 8:52

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod mike » úte led 27, 2009 0:40

Tohle uz je celkem rozumna cena, levneji ji u nas asi nesezenes a ze zahranici se to prodrazi na postovnem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Lipon » úte led 27, 2009 8:54

kombinace s čeloffkou je taky řešením, ale jak ji spolehlivě přidělat na blembák? blembák je vepředu lehce do špičky a na tom ještě kšilt, nějak nevidim místo, kam by šla čeloffka přidělat abych ji cestou nesetřás
a bez blembáku ani kilák
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Ryba » úte led 27, 2009 9:51

Mi teda čelovka za rychlého pohybu vůbec nevyhovuje. To osvětlení ja tak ploché, že vůbec nejsou vidět nerovnosti. Když třeba běžím někde, kde je to opravdu hrbaté, raději držím čelovku v ruce, co nejníž - hrby a díry začnou dělat stíny a pravděpodobnost, že hodím tygra ](*,) je podstatně menší. Na kole to samý - raději světlo na řidítka, ještě líp na vidli nebo blatník.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod RUMcajs » úte led 27, 2009 10:42

Lipon: stahovaci "elektrikarske" pasky a celovka s moznosti smerovani svetelneho kuzele to jisti :-)
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Světlo na kolo

Příspěvekod Lipon » úte led 27, 2009 12:21

hmm, pridelavat pred kazdou jizdou elepaskama a zas oddelavat, to se na to muzu ...
nehlede na to, ze by to slo pridelat az dost nahore a to si zas neposvitim na cestu ale tak maximalne do stromu (Tikka+)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Další

Zpět na Cykloturistika

cron