Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 10, 2023 8:20

Tak jsem se do toho včera pustil a brzdu odvzdušnil. Byl jsem překvapený, že to nebylo tak složité, jak to vypadá a podle videa jsem to měl do hodiny hotové. A bavilo mě to. Ale :

První zádrhel byl v té odvzdušňovací podložce od kupkolo. Píší, že je pro brzdy Shimano, ale evidentně není pro všechny brzdy od Shimana, což tam uvedené nemají. Nešla mi tam vložit do té brzdy, protože to bylo hrozně na těsno. Nakonec jsem ji tam narval, ale ten výčnělek pro závlačku použít nešel, protože tam nedosahuje. Ale drželo to tam jak to tam bylo narvané a svůj účel to plnilo. Když jsem ji pak horko těžko vyndával, tak ten výčnělek pro závlačku rupnul a upadnul, aby taky ne, když je to uvnitř duté. Ještě, že to stálo jen 19kč. Ještě než jsem ji koupil, tak jsem posílal dotaz ohledně toho vybavení, jestli mám vše co potřebuji, do kupkola, protože jsem naivně doufal v dřívější odpověď. Dnes mi po 4 dnech odpověděli, že ta podložka mi tam nebude pasovat a tak ji mám seříznout nožem, abych ji tam dostal. Fakt super rada... Kdybych to seřízl nožem, tak už to nebude plnit svůj účel pro zarovnání pístků, protože nožem bych to těžko seříznul do roviny...

Dělal jsem to podle videa od Štěrby, protože neumím anglicky a tak jsem nevěděl, co tam u těch Liponových videí říkají k tomu. Ale něco jsem z toho taky pochytil alespoň dle sledování. Při vstřikování oleje do systému jsem mačkal tu brzdu, abych z toho dostal vzduch a do stříkačky mi proudily neustále desítky bublinek. Byl jsem z toho nervozní, protože jsem myslel, že dělám něco špatně (ve videích mluvili o pár bublinkách nebo bublince), ale pak to přestalo a kapalina byla bez bublinek. To jen bylo takhle zprasený asi, takže Etheric měl pravdu. Brzda mi teď zabírá skoro hned po zmáčknutí a je to lepší. Předtím jsem to musel mačkat víc.

No ale když jsem to teda odvzdušnil a nasadil nové destičky, tak teď řeším problém, že je to tam tak na těsno, že mi kotouč brzdí o destičky, takže kdybych na tom jel, tak pojedu přes odpor. Už tam není prostor pro nějaké centrování, viz foto. Podle mě to způsobuje, že jeden z těch pístků mi nešel zatlačit úplně. Je asi o dva tři mm vylezlý. Já jsem na to dost tlačil, abych ho dostal celý dovnitř, ale pak jsem se bál, že by to mohlo rupnout, tak už jsem to dál nezkoušel. No a podle mě tam teď ty dva mm chybí. Nevím.

brzda.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát bře 10, 2023 9:11

Ty pístky se musí srovnat úplně. Takže sundat a znovu :mrgreen:
Jde to, musí to jít, pokud ne, máš vadnej třmen.

Jak mohl vylézt píst, když byla celá mezera vyplněná tou odvzdušňovací vložkou? Nebo že bys tam tu vložku dal i přesto, že byl vylezlej píst? :-k Že tys něco udělal blbě.. Ta podložka tam jde úplně natěsno, pístky jsou úplně zamáčklý. Jedině že by píst vylezl až při následný manipulaci, ale sám asi těžko... ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pát bře 10, 2023 9:54

pístky musí zajet, jinak ti nové desky budou škrtat
teoreticky tam může být nějaká nečistota, která brání pístku, aby zajel celý
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 10, 2023 10:01

Ten pístek byl vylezlý o 2mm a ani za nic nešel zatlačit zpět. Je to ten na fotografii napravo. Tu vložku jsem tam narval, i když ten pístek byl vylezlý. Ona tam ale šla špatně hned od začátku, kde ještě není ten pístek. Navíc já jsem si myslel, že jsem to udělal já, ale při detailním zkoumání videa (když něco rozebírám, tak už si to pro jistotu nahrávám, abych to pak složil dohromady), jsem zjistil, že už to tam bylo, že maličký kousek toho pístku je na povrchu odlomený. Volal jsem do servisu, jestli se prodávají náhradní pístky a prý ne, že musím koupit celý třmen. Zároveň jsem se s ním o tom bavil a on v tom servisu říkal, že pokud je ulomený malý kousíček a neprotéká olej, že to ničemu nevadí a můžu to nechat. Jen se teda může stát, že mi to nečekaně někde rupne celé v náročnějším terénu a vyteče, když už je to takhle načaté. Díval jsem se na internet a tenhle samostatný třmen už skoro není k sehnání. Jsem našel jeden kus. Pak leda celá brzda i s brzdovou pákou kterou nepotřebuji cca za 800Kč a ta už je taky jen ve třech malých eshopech, tak nevím co si o tom myslet, protože všude píší prodej ukončen. Mám BR-MT400. Tak nevím, jestli není lepší rovnou koupit nějaký vyšší model brzdy.

Tak jsem si říkal, že to tam zatím nechám jak to je, smontuju to a vyřeším později až zjistím, jak to je, když bych si tam chtěl dát lepší brzdu a zatím budu jezdit s tímhle, ale to evidentně nevyjde, tak teď nevím. Objednat poslední kus toho třmenu BR-MT400 nebo koupi lepší brzdu?

EDIT: Leda, že by BR-MT410 byla stejná, nějaká novější verze, protože vypadá stejně a je hojně k dostání.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát bře 10, 2023 10:31

Tak to jestli je na nově koupeným kole něco, co už není k sehnání, je to blbý.
Dal bych tam něco z vyšší řady. Ale nejprve bych to zkusil reklamovat..
Jinak ta destička na odvzdušňění tam má jít ztuha - logicky - aby se pístky nemohly hnout a zůstaly tam, kde mají být
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 10, 2023 13:19

Psal jsem do koloshopu (kde na rozdíl od kupkola předají na chatu dotaz technikovi a ten odpoví do pár hodin) a prý ta BR-MT410 nahrazuje tu moji a mohu ji použít. Objednal jsem ji za 340Kč z TS Bohemia, kde uvádí, že mi ji dodají zítra na jejich pobočku v Brně, tak doufám, že to dodrží.

Bral bych, kdyby na těsno, ale toto není na těsno, ale prostě je to pro tu brzdu velké a nevhodné, viz jejich odpověď:
Dobrý den,
půjde vám to použít, jen odvzdušňovací podložka je větší, musel by jste ji jedině seříznout, případně stačí tam vložit něco 1cm široké


Přitom tam mají uvedené, že je to pro brzdy Shimano.

Jinak nevím, ta tvoje potřeba furt bránit kupkolo. Jako jo, extrarychlé odeslání bylo jediný plus.
Ty praktiky s údajnýma slevama, na dotaz odpoví za 4dny, info u produktů není spolehlivé.

Koloshop je pro mě funkčnější, mají tam slevový program díky kterému už mám lepší ceny než ty pro nezaregistrované , mají lepší web a mám s nimi dobrou zkušenost.

Jo a ta sada na odvzdušnění od kupkola za těch 150Kč je v pohodě a dobře použitelná. Na jedno použití to není. I když teda ty origoš sady Shimano jsou vychytanější, co jsem se díval na ty videa. Ale zatím mi toto stačí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát bře 10, 2023 15:18

Nezávidím ty starosti s brzdama.

Já sem se těšil, žeby v březenci už mohlo jít točit nohama "the real thing", ale když fčíl koukám na předpopičasí na so i ne, tak bohužel zase budu točit nohama na místě. Škoda, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát bře 10, 2023 16:25

@Dromedaro: good luck. Já bych to bral přes reklamaci - problém zcela nepochybně existoval už při koupi. Ale tvá věc.

Jinak já kupkolo nijak nebráním, prostě normální krám, co nedělá levou, když na to přijde.

Destičky a podobně se nezkrajují, nýbrž zbrousí jedna plocha, pak je to rovnější. Jo a mně taky nesedlo umístění dírky pro závlačku - jakej problém vzít aku a navrtat díru o kousek dál, kde je potřeba ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 10, 2023 16:43

PP: Jo, je to na prd, ale zase jsem rád, že díky tomu už vím, jak na odvzdušnění brzd a něco jsem se naučil. I tak jsem rád, že jsem to nedal do servisu.

Akorát je na prd, že nemám furt ten stojan. Servisoval jsem to tak, že zadní část rámu jsem položil na židli a přední část kola jsem chytil mezi postel a sedačku, aby to aspoň trochu drželo. I tak jsem ale musel dávat pozor aby se mi to celé nezhroutilo.

Etheric: A jak bych jim dokazoval, že už to tam bylo, že jsem to neudělal já? A posílat kolo zpátky do ehopu kamsi do Liberce, kde to budou zkoumat a pak někdy za 30dní mi napíšou, že to není jejich vina a pošlou mi to zpět. Já se odvolám, pošlu jim to zase zpět... Mezitím bych nemohl jezdit. To si to raději opravím sám. To ještě není finančně tak hrozný. Něco podobného jako ty a firma T. Nějak mi to za to nestojí.

No ale on nemyslel, abych okrajoval destičky, ale tu plastovou vložku, co jsem od nich koupil.
Problém vyvrtat dirku pro závlačku by nebyl žádný, ale ten výčnělek na kterým ta dírka je, je krátký. Mně tam vůbec nedosáhne k té závlačce.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob bře 11, 2023 13:25

Rosničky to trefily, večer +12, ráno +1 a sněžilo/sněží = už je tam bílo (3-4cm) = nebajkovatelno. Čuli byl indoor bajking.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob bře 11, 2023 15:22

Dromedaro píše:A jak bych jim dokazoval, že už to tam bylo, že jsem to neudělal já? A posílat kolo zpátky do ehopu kamsi do Liberce, kde to budou zkoumat a pak někdy za 30dní mi napíšou, že to není jejich vina a pošlou mi to zpět.

No ale on nemyslel, abych okrajoval destičky, ale tu plastovou vložku, co jsem od nich koupil.
Problém vyvrtat dirku pro závlačku by nebyl žádný, ale ten výčnělek na kterým ta dírka je, je krátký. Mně tam vůbec nedosáhne k té závlačce.

Se dokáže samo - to je vidět. Ale....... Můžou vytáhnout cosi o neodborný manipulaci a jiný nefér praktiky, nedivil bych se... Jenže máš naději - servisní prohlídka a její dokumentace - tady ti každý znalec potvrdí, že na to ani letmo nekoukli.
Jo, podobná situace jako já a Tilak :) Hádej se..... Když si to spočítáš, nemá to cenu.
Ale ber si aspoň ponaučení - všechno - jak nový, tak bazarový - důkladně zkontroluju, jestli je to jak má a sebemenší odchylku okamžitě řeším. Přece jen, je to věc za desítky tisíc...

Já taky myslel zbrousit = ztenčit odvzdušňovací vložku. Ale což, koupil sis blbou vložku. Já taky. Příště se raději zeptám. Respektive teď už vím, která to je :) Ale asi ju nepotřebuju, ta "špatná" má vnitřní rozměry ok a díru jsem si udělal, jak potřebuju
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 11, 2023 16:23

Etheric píše:Já taky myslel zbrousit = ztenčit odvzdušňovací vložku.

Psal jsi:
Etheric píše:Destičky a podobně se nezkrajují, nýbrž zbrousí jedna plocha, pak je to rovnější. )

Etheric píše: Ale což, koupil sis blbou vložku. Já taky. Příště se raději zeptám.

Ptal jsem se, jestli mám vše potřebné a psal jsi:
Etheric píše:Jinak máš vše.


A jak už jsem psal, měli tam uvedené, že je to pro brzdy Shimano. Tomu já rozumím, že je to pro všechny brzdo Shimano.

Jinak už jsem si vyzvedl ten nový třmen a večer to budu měnit. Musím jen najít nějaké video, jak se to dělá, respektive, jestli musím nejdříve vypustit všechen olej a pak znovu naplnit nebo jak se to děla při té výměně třmenu. Mám strach s tou vložkou, jestli ji tam budu muset rvát, abych na tom novém třmenu nic nepokazil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 11, 2023 19:23

Ještě jedna věc mi nebyla jasná při tom odvzdušňování. Jestli se ten olej, který tam je před odvzdušněním vypouští a dává se tam komplet nový nebo se tam normálně nechává a jen se doplní. Tohle v tom videu nebylo a mě to napadlo až když jsem tam začal tlačit ten shimano olej, takže jsem si jej vlastně promíchal s tím, který tam byl...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob bře 11, 2023 19:57

Sry, špatně jsem se vyjádřil. Zbrousit max tu odvzdušňovací vložku - musí tam sedět úplně napevno. Ale můžeš tam dát kus prkna, čehokoliv, co má požadovanou tloušťku a sedne téměř bez rezervy do toho třmenu.

Měnit podle videa od Štěrby. Je správné. Mně to taky šlo zezačátku blbě - bylo to zprasený. Příště fakt natočit a poslat jim to do prodejny, ať vidí jejich dvě chyby - první, vzniklá při montáži, a druhá, že při garanční prohlídce maj vyndat destičky a vše zkontrolovat, což prokazatelně neudělali. Za to bych jim udělal zle. Tady bych se s nimi hádal a závisejíc na jejich reakci bych reagoval i já.
Btw, proč sis k tomu třmenu tedy nekoupil přímo vložku? Jsi Brňák, vem třmen, obejdi pár prodejen a najdeš správnej.

Nic se nevypouští, prostě protlačíš olej odspod nahoru, poklepáním a mačkáním páky při soustavným tlačení oleje vzhůru odejdou všechny bubliny
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 11, 2023 20:25

Etheric píše:Btw, proč sis k tomu třmenu tedy nekoupil přímo vložku? Jsi Brňák, vem třmen, obejdi pár prodejen a najdeš správnej.

Protože na TS Bohemia žádnou neměli. Vyzvedával jsem to až dnes odpo a to už cykloprodejny otevřené nejsou. Nakonec jsem to dnes nedělal a pustím se do toho zítra dopoledne, protože jsem nervozní a akorát bych se u toho vztekal a dodrbal to. Uvidím, jak to půjde a kdyžtak to nechám na pondělí a budu to muset pořešit tu vložku. V úterý ale musím mít kolo složené a funkční.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob bře 11, 2023 20:38

Jestli v Brně nekoupíš vhodnou vložku, pak už nemá cokoliv cenu kupovat jinak, než po netu.... Ale nedivil bych se, u nás v několika prodejnách ani nevěděli, že taková věc jako bezdušový systém existuje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 11, 2023 20:48

Etheric píše: u nás v několika prodejnách ani nevěděli, že taková věc jako bezdušový systém existuje

V cykloprodejnách?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned bře 12, 2023 4:49

Jj, je jich tu 5. Ve třech netušili, co to je, v jedný věděli ale neměli a v druhý že by to šlo objednat. Za týden až 14 dní, přičemž výběr určitě né pro náročnější klientelu. Že prý bezduš kola prodávají, ale komponenty na to nemají, prý to na krám kdysi vzali a vůbec tu o to nebyl zájem...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned bře 12, 2023 9:05

Tak to je tristní, že v cykloprodejně nevěděli co to je.
Že se jim někde na malém městě nevyplatí skladem držet bezduše, to celkem chápu.

Napadl mě ještě decathlon, že by tam mohli mít ty vložky a který má dnes otevřeno, ale tam je tak dementní spojení, že autobusem tam jedu hodinu a další hodinu zpět... na kole bych tam byl po cyklostezce za dvacet minut, ale kolo je nepojízdné.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned bře 12, 2023 9:27

Já to mám do Jihlavy stejně. Nebo vlakem a přes celý město až nahoru :roll:
Navíc Decathlon.... Naházel jsem na to ty nejlepší doplňky a v tomto módu zůstanu. Koneckonců, všechno už mám. Teda nemám kazetu, převodník a věci na výměnu, to stejný ohledně středu, ale to se bude řešit až nastane časem problém. Nebo až budou mimo sezónu akce..


Ptal jsem se oficiálního kontaktu Rock Shox ohledně údržby vidlice. Přeposílám.

Dobrý den,
mám stručný dotaz, na který jsem nikde v manuálu nenašel odpověď.
Je ve vidlici Rock Shox Recon něco, čehož hladinu je třeba kontrolovat a doplňovat (např nějaké mazivo)? Nemyslím samozřejmě vzduch :)
Děkuji mockrát,
Xx

Dobrý den,
dle doporučení výrobce by se měl každých 50 motohodin provádět základní servis vidlice spojený s vyčištěním a výměnou oleje.

Xx

Jaký je názor zdejšího osazenstva?
Jestli tam je olej, jak to mám kontrolovat? Fotografickou paměť ano, ale rentgenový zrak nemám :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned bře 12, 2023 13:29

Mám RX Sid (olej-vzduch) a... taky sem se někde dočetl, že by se měl dělat malý servis po 50 motohodinách a velký po 200. Vím, že to není správně, ale nedělám - ani ten ani ten, yezdim (aktuálně odhadem 300 motohod) a vidle furt sqěle vidluje, tak proč do toho hrabat. Až ta vidle přestane vidlovat/umře, koupim novou.

Ref to vaše povídání o brzdách - nějak nechápu k čemu je taková (pasující) vložka dobrá - brzdy si servisuju sám (včetně montáže na bajka a následného prvotního napuštění woleje a odvzdušnění) a NIKDY sem žádnou vložku do brzd nepotřeboval.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 4:34

Si myslím, že než dávat do servisu vidlici každých 50 motohodin, bude snad i levnější ju za několik let "vylítat" a koupit novou, Recon není zas tak drahá..

@pp: jak odvzdušňuješ bez odvzdušňovací vložky? Leda bys po celou dobu procesu nehnul páčkou, to pak jo, ale pak tam může zůstat bublinka
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 6:35

Tak ono by to bez té vložky mělo jít taky. Když při odvzdušňování nemačkáš brzdu a ty bublinky vytáhneš stříkačkou. I Štěrba to v tom videu popisuje, že můžeme mačkat během odvzdušňování brzdu,ale pochopil jsem, že to nutné není.

Já to včera udělal tak, že další možností je, že do stříkačky se vejde vícé oleje než do hadiček, tudíž, když celý obsah protlačím skrz systém do odvzdušňovací nádobky, musí mi to do ní vytlačit i všechny bublinky. To mě včera tak napadlo, tak jsem to tak udělal.

Jinak do tohoto třmene mi ta vložka pasovala krásně a i otvor pro závlačku by byl tam kde má, kdyby mi před tím neupadl. Zkusím to přilepit Loctaitem.
U toho třmene byly i komplet brzdové destičky. Dal jsem je tedy do přední brzdy i když to nebylo ještě nutné, ale tak ať to mám oboje když už to dělám. U té přední brzdy jsem taky udělal odvzdušnění pro jistotu. Pak jsem ještě čistil kazetu a dal nový řetěz Shimano Deore za cca 490Kč. Teď už budu sledovat na kolik km mi vydrží. Jak dlouho vydrží řetěz vám?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 7:24

Řetěz mi vydrží 800 než jr ideální ho vyměnit. Přesně ten co máš ty.

Jinak mi furt vrtá hlavou ta zatracená vidlice. Rád bych se koukl, jestli je uvnitř dost oleje, ale to zřejmě bez rozdělání zjistit nepůjde. Nebo jo?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 8:22

Vím, že když jsem se díval na ceníky servisů, tak mi z toho vyšlo, že než dávat ty prachy za servis vidle, vyjde lépe servis nedělat a až doslouží, koupit novou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon bře 13, 2023 9:25

Já sem se rozhodl servis vidle nedělat, když sem zjistil, že tady v okolí žadný značkový servis RX není.

Mám 1x12, používám ten nejobyčejnější řetěz SRAM NX 12s, měním po každých 15-ti výletech (venku = bago, písek, voda atak) což je odhadem (15*3 hod*12kmph) něco přes 500 km. Fčíl přes zimu, dyž byl/je indoor (= bez baga, písku, vody atd v řetězu) sem měnil řetěz po 30-ti "výletech" (odhadem 30*3 hod *12"kmph") = něco přes 1000 "km" (uvozovky protože sem ve skutečnosti neujel ani metr).

Sem zvjedaff, esli to příští víkend už pude (vyndat bajka z trenažeru, dát mu normální zadní osu a vyrazit ven).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 9:38

@Dromedaro: Já to asi udělám tak, že po týhle sezóně ju vyndám, zabalim a pošlu na kompletní servis. Kam? To vyzjistim přímo u Rock Shox. Jedině ofiko servis. Do 1500 i s dopravou to bude. Jednou za dvě, tři sezóny by to neškodilo..
Nebo servisdoma s.r.o., věci na to jsou levný. Nevypadá to složitě, jen nevim, jestli bych zrovna na tohle měl nervy /a napoprvé snad půl dne času/.. Ale třeba bude v zimě tak prd co na práci, že se do toho pustim. Mám stojan na kolo i pracovní stůl s velkou deskou, stačí dokoupit pár drobností..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 11:43

Jak jsem psal. Když jsem se díval, jak často by se měl servis dělat a na ceny servisů, tak bych se po pár servisech dostal na cenu nějaké lepší vidle. Pokud si to člověk servisuje sám, tak pak je to asi jak s tím odvzdušněním. Nakoupit nářadí a pak už je to asi cenově jde, nevím. Nezkoumal jsem to.

Ten řetěz si musím hlídat, já už to měl teď na té měrce skoro na 100%...
U toho Deore jsem v recenzích četl, že jim vydrží na 1500Km. Ale to jsem teď asi tak nějak měl já a už je to vytahané.

Já právě bez toho stojanu těžko zkontroluju to vycentrování třmene. Koukal jsem na to vizuálně, zkoušel to nějak protáčet a vypadá to Ok. Tak když jsem tam měl ty vložky, pístky zasunuté, destičky nové, tak snad to bude v pohodě.

V Brně je sice u nádraží cyklo dílna, kam člověk může přijít a oni mu dají k dispozici profi nářadí a může se tam hrabat ve svém kole. Myslím, že je to za symbolickou stovku nebo zdarma. Je to nějaká hipsterský a alternativní klub zároveň, že tam točí škopky, dělají kafe atd. Ale to není nic pro mě. Jednou se mi na starším kole něco lehčího pokazilo, jel jsem zrovna kolem, tak jsem se tam stavil, půjčili mi nářadí a nic za to nechtěli. Ale seděli tam okolo hipstři jeden jak druhej - s vousama, kšiltovky, tetování, košile, v pohovkách popíjeli pivo a čuměli na mě. To mě znervózňovalo. Navíc tam zrovna přijel nějaký týpek, že chce servis kola, tak jim ho tam nechal a za chvíli se vrátil, že by chtěl potvrzení, že jim tam nechal kolo. A on mu řekl, že žádný potvrzení nedávají. Borec, že jim tam nechává docela drahý kolo, tak by to potvrzení chtěl. Ten hipster chytl nějakýho nerva a začal hulákat na toho zákazníka prý, o co mu jde... nakonec tam z nich vymámil na kus papíru jakýsi potvrzení. Bych to kolo drapl a odnesl po takovým chování. Hlavně bych tam kolo ani nedal.

Jinak, jak často musíte dopumpovávat kolo. Já teď 14dní nepumpoval a kleslo mi to z 2,55 na 2,20. To mi přijde dost. A nevím, čím to je. Nekvalitní duše?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 12:11

Dromedaro píše:v recenzích četl, že jim vydrží na 1500Km.

bez toho stojanu těžko zkontroluju to vycentrování třmene.

To nevim..... Asi záleží, jestli drtí terén nebo silnici a na dalších věcech... Já teda po těch 800km měnil, ačkoliv měrka ukazovala, že by ještě trochu zvládl, řekněme 200. Ale podobně jako pp raději vyměním dříve, kazeta i převodník se mi odvděčí.

Otočit kolo vzhůru nohama a pomoci si světlem?

Dofukuju přední kolo jednou za několik měsíců a zadní.... To budu předělávat, tak doufám, že na tom pak bude podobně, jako teď přední
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon bře 13, 2023 12:20

Taky yezdim bezduše (29", fučím na 3,0 bary) a v sezoně (výlety venku mj. i v pichlavém bordelu) dofukuju zadní co 14 dní, přední jednou za měsíc. Fčíl přes zimu v trenažeru sem za tři měsíce dofoukával enem 1x (a to ešče asi nebylo třeba, zvyk no).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika