Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » ned lis 20, 2022 14:27

Takže tam taky mažeš kovovou osičku skrz plastový kolečko ?

Mažeš pružiny u auta ? A co se stane s nenamazanou pružinou ?
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 20, 2022 14:46

O té pružině jsem četl, že by se to měla jednou za čas promazat. Třeba u velkého servisu v cykloservisech mají tuším napsané rozebrání vidlice a promazání pružiny.

Nohy vidlice mažu silikonovým olejem. Cca jednou za deset jízd na ně trochu šplichnu, zapéruju a otřu, což mi připomíná, že jsem na to dnes ráno zapomněl po mytí a mazání řetězu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » ned lis 20, 2022 14:53

Jo pružina uvnitř vidlice, to nevím. Nedoporučuju to ale dělat doma, rozebrat a dát dohromady tu vidlici není žádná prdel (aby zas fungovala), jednu jsem takhle vyhodil.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned lis 20, 2022 14:58

Nemám patent na rozum, pouze popisuju co a jak JÁ dělám a nenárokuju si "je to správně".
Návod pro mojí vidli (RX SID) předepisuje "velký servis" (= rozebrání celé vidle, výměna těsnění, nová náplň) po každých 200 motohodinách (to už najeto mám) - dělat ho ale nebudu (musel bych vidli sundat z bajku a odvézt/poslat do servisu RX a to semi nechce). Budu ji jezdit (bez servisu) tak dlouho až umře a pak koupím novou (jednodušší než ten servis sic dražší řešení).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 20, 2022 15:15

Když jsem se díval na ceny servisu vidlic u některých cykloservisů, tak mi přišlo, že levnější varianta je jezdit bez servisu a až umře, tak koupit novou. Ale asi záleží podle typu vidlice a ceníku servisu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ZbynekN » ned lis 20, 2022 16:02

pavproch píše:trenažér

Kup si i plast na trenazer. Normalni dela dost bordel-hluk. Hlavne u horského kola
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned lis 20, 2022 16:23

Hluk vadit nebude - budu "yezdit" v garáži.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » úte lis 22, 2022 14:27

já teďkonc v bagu tak jednou za tejden vzal kolo a kýbl do výtahu, před barákem opřel o strom, bordelsmetáčkem omyl bahno, hadrem štěrbiny, doma na chodbě to oschne, tam kde pp cáká védéčko, cákam silikon - osky na přehazce, klouby na pružení, vidli, tlumič, sedlovku a pružiny pedálů
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte lis 22, 2022 15:48

Na těsnění vidle WD? :shock:
To bych u majitele fabriky technologický výroby nečekal
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 22, 2022 16:49

Reaguji jen na poslední příspěvek, s obsahem topicu nejsem seznámen.

WD opravdu ne, když tak silikon. WD časem rozežere gufera. Dřív, (u vidlic
s otevřenou olejovou lázní, třeba Marzošky do roku 2007 - než se rozhodli,
že na pár let pohřbí značku a přesunou výrobu do Asie), tak to dělalo velkou
neplechu i dole ve spodním monobloku, smíchalo se to s olejem do vidlic.
A bylo jedno, jestli si vzal kluzáky WD nebo silikonem.

Uzavřené olejové patrony jsou v tomhle "přívětivější"
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte lis 22, 2022 16:49

Vždyť jsem to tu už psal. Rozpouštědla typu WD-40 neřeší v podstatě nic. Třeba zde.

Přestože je tento výrobek prezentován jako mazivo a obsahuje i trochu minerálního oleje, tak na obalu nenajdeme nic o mazání. Je to antikorozní ochrana a rozpouštědlo a tak když s ním "namažeme" skřípající řetěz, jen rozpustíme zbytky starého maziva a na nějakou dobu jsme řetěz zachránili.

Dobrým začátkem je pochopit, že WDčko prostě není mazivo. V lepším případě rozpouštědlo a konzervant (ale lepší je v mnoha ohledech třeba na kole kvalitní vazelína, na místech kam patří).

Jak jsem řekl, kolo prakticky nemeju. Mažu jen řetěz, rozhodně ho nestříkám hadicí, hadrem jednou za uherák ho očistím, kazetu kartáčem a jen jezdím. Kolo je i po 20k zcela tiché.

Důležitý je mít promazaný spoje kde dosedají šrouby do závitů, tam je pak tendence vrzat a skřípat značná, ale jak jsem řekl, stačí trochu kvalitní vazelíny.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte lis 22, 2022 17:53

EjdouuRotacak píše:Reaguji jen na poslední příspěvek

Ber to jakože nic, protože reaguješ na moji reakci na příspěvek ohledně WD, který psal pp, že tím zakonzervoval kolo na zimu - a pak ho zeditoval, smazal, či co já vím - můj příspěvek o WD se tak rázem stal zcela nesmyslným a bezpředmětným, jelikož to byla reakce na něco, co tu bylo a už není.
Vidlice má těsnění - pryž - čili silikonový olej, který pryž nepoškozuje je správně, samozřejmě.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte lis 22, 2022 18:25

Furt to tu je...
pavproch píše:ref mytí bajka: Já teda tak jak přijedu zabahněný z výletu, opřu bajka o plot a tak ja je (žádné přípravy, žádné utěsňování apod) a vezmu ho hadicí s tryskou (ostrý proud vody, ale ne takový tlak jak wapka), pak ho omeju houbou a ještě jednou ostříkám hadicí. Dříff, dyž sem ešče vozil na výlety na rámu pumpičku, tu sem sundaval před mytím (stejně ale zrezla = přestala být funkční = šla z kola pryč). Po mytí nechám bajk pár hodin/do druhého dne uschnout v garáži a pak všechno pohyblivé namažu (WD40 resp řetez DryLube). Nemyslím si, že by se voda (v nějakém významném množství) mohla dostat/škodit např. do ložisek pedálů.

..a stejně jste mě nepřesvědčili, že je to nesprávně. Ale (a to už taky je) - nemám patent na rozum.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte lis 22, 2022 19:03

Mně to přijde jako technickej základní rozhled vědět co čím můžeš mazat / čistit. Radši stejně vždycky kouknu na pokyny k údržbě od výrobce toho či onoho, některý věci, zejména ty high tech, můžou být trochu jiný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte lis 22, 2022 19:11

Zítra si udělám radost - (doufám, že) vybalím ten trenažér a snad i hned vyzkouším, jak to bude mému bajku na něm slušet a o víkendu zkusím točit nohama. Aspoň malý důvod k těšení se.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » stř lis 23, 2022 10:18

Včíl jsem z toho slezl. 2C, bezvětří, pocitově teplo. Ze začátku sice relativně sucho, ale v půli vyjížďky začlo chcát, takže jsem stejně přijel domu jako bych se vyválel v bahně. Nikde nikdo, jen jednoho bikera jsem potkal a pozdravili jsme se, paráda. 8)
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř lis 23, 2022 11:07

Před poslední jízdou jsem vše vyčistil a promazal. Po ní otřel řetěz a zaparkoval kolo k posteli, na který stejně nikdo nespí, tak si tam může lapat prach do jara. No a až přijde jaro, tak jen dofouknu koka, jestli to bude potřeba, a můžu jet.
Kua, ať už je jaro. Ale to si ještě 4-5 měsíců počkám :cry:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » stř lis 23, 2022 12:16

Stejně jako loni, tak i letošní zimu bych rád občas vyrazil. Ale potřebuji alespoň trochu sucho, jinak mi to je jedno. Blatníky nasazeny, nějaké zimní hadry taky mám, tak uvidíme :wink:
Jen furt přemýšlím nad zimními tretram. Na ty moje zimní hodinové vyjížďky jsem je nikdy nepotřeboval, ale rád bych letos zkusil něco drobet delšího.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř lis 23, 2022 12:47

Trenažér mám (je to teda velká a těžká krabica), odvezu si ho dom a odpoledne se budu bavit (skládáním a pak doufám i šlapáním).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » stř lis 23, 2022 12:56

Zdéňa - je to fajnovej kousek výbavy, dlouho jsem se jim bránil, přišlo mi to trochu zbytečný. Ale s nima je pozdně podzimní a lehce zimní jízda příjemnější.
Pořídil jsem Shimana po přečtení recenzí na různé boty, vč. Force apod. a po dosavadních zkušenostech toho příplatku nelituji. Zapínání BOA, překrytí neoprénem na sucháč přes celý nárt plus sucháč přes kotník, GTX. Model teď nevím, ale už jsem ho tu zmiňoval.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř lis 23, 2022 14:00

Taky mám zimní tretry (SPD) Shimano - SH-MW701ML. A max spokojenost, i dyž mi po dvou/třech hodinách venku (dyž je těsně nad nulou) začnou bělat/tuhnout prsty na nohách (mám nějaké poblbané prokrvování).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř lis 23, 2022 18:23

KUWA! Ten trenažér není kompatidebilní s mým bajkem, teda rychloupínákem na zadním kole, mám zkažený den. Zítra nad tím budu bádat, esli by nepomohlo si vyrobit jinak tvarovaný rychlupínák... ](*,)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ZbynekN » stř lis 23, 2022 18:26

Prodávají se ruzne redukce, podle toho, co mas vzadu za osu.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv lis 24, 2022 11:52

Kuju za podnět, našel zadní osu boost 148/10 přímo určenou pro trenažér, objednáno, snad to bude pasovat.

EDIT: Později odpoledne: už je na to cestě ke mně, to sem zvjedaff, esli to ČP stihne do zítra, abych dyžtak mohl už o víkendu točit nohama.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát lis 25, 2022 11:32

RapiLock mám fprackách, doufám, že to bude pasovat... odpoledne budu vědět víc (= esli zítra budu v garáři točit nohama nebo zas bude vycházka v gorateksu - má scat).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát lis 25, 2022 18:35

Dyž se séře, tak se séře pořádně.... Zadní osu mám 148/12, RapiLock sem objednával v rozměru 148/12, v potvrzení obj. i na faktuře je 148/12, ale skutečnost je 164/12... takže malé mínus pro kupkolo.cz.... strojař si ale nakonec poradil, bajk už trenažéruje (ale znamenalo to neplánovitě jet do prce a to hned 2x). Takže zítra budu točit nohama, teda pokud zdraví dovolí (je mi už zase jak jinak než blbě). Sem ukrutně zvjedaff, jak dlouho (minut/hodin) mě to bude bavit (točení nohama na místě s čuměním po dílně). Ono to totiž vydává dost ostrý/hlasitý zvuk (terénní Ritchey Zmax vs opěrný/brzdící váleček) = do obýváku (před telku) nebudu připuštěn. Ale aspoň na mě nebude scát (jako že zítra má) a v dílně není taková kosa jak venku.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » pát lis 25, 2022 18:47

Tady se dnes udělalo hezky, tak jsem po práci vyrazil. 8 stupňů, když jsem přijel za šera tak 4. Jako jo, v tomhle počasí jezdit můžu, ale tak hodina až dvě, víc ne. Potřebuji ty zimní tretry a návleky :((
Zkusím ještě vyrazit zítra jestli bude počasí.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ZbynekN » pát lis 25, 2022 18:50

@pp: Ano, dela to bordel. Taky asi bude litat z plaste guma. Proto jsou ty speciální plaste na trenazer. Nebo aspoň starší sjety.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát lis 25, 2022 18:54

Ten Zmax už moc vzorku nemá...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » pát lis 25, 2022 18:58

V pondeli tu bude inzerat, ze pp prodava trenazer :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika