Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 14:43

Etheric píše:Otočit kolo vzhůru nohama a pomoci si světlem?


Do toho mého třmene je právě vidět, když není vzhůru nohama.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 16:19

Dám světlo na zem aby svítilo nahoru, nadzvednu předek, roztočím kolo a čumím :)
Nebo stativ a telefon či foťák - nahraješ a pak koukneš
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 19:14

Byl jsem to krátce projet, jestli je vše OK. Asi jo, ale myslel jsem, že brzdy budou zabírat víc.
Taky mi na asi třech nejmenších kolečkách občas při záběru přeskočí řetěz na další převod. Řetěz je nový, takže mám opotřebenou kazetu na malých kolečkách? Mám shimano a tam jdou prý měnit nejmenší tři (nebo čtyři) a nemusí se měnit kazeta celá.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 19:49

Jj a vyměň hned, nebo půjde i řetěz. Jestli někde v Brně seženeš ty kolečka skladem. Ale to bys snad mohl. Doporučuju udělat ještě před další jízdou.
Btw to máš z toho řazení do kříže.
Jo ale vlastně nevím, jestli to jde na všech kazetách Shimano - na té mojí ano.. Koukni co je na ní napsáno, zadej do Googlu a uvidíš, jestli půjde vyměnit jen část, nebo celá.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 19:55

Já zítra jedu na pár dní na Vysočinu, kde jsem chtěl jezdit...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 19:58

Tak ty poškozený kola buď neřaď, nebo počítej s tím, že půjde i řetěz. A zbytek kazety též vděčný nebude.
Tady je místy sníh, místy marast, místy bláto, místy namrzlo, nestojí za to sem teď jezdit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 20:09

Já tam nejedu primárně jezdit. Budu tam u příbuzných na návštěvě, tak že bych si vzal kolo.
Mám Shimano SLX CS-M7000, tam by to mělo jít. Ale jak dokoupit jen tři pastorky, všude jsem našel jen, že celá kazeta. Kdyby měli v Brně na prodejně někde, mohl bych to vzít zítra ještě.
Jinak bych to musel udělat, jak píšeš.

EDIT: Už jsem vygooglil samostatné pastorky.
EDIT II: Si to vlastně mohu nechat poslat tam kdyžtak...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 20:29

A ještě ty vehementy na povolení kazety. To taky budu muset koupit, ale asi až budu objednávat kazetu /a k ní ty malý, zadní pastorky/
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 20:31

Jo no, teď na to koukám na videu, že to není jen tak vyměnit s normálníma nástrojema co mám doma...
A koukám, že to nářadí taky není levný...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon bře 13, 2023 20:41

Nářadí je levnější než jedna výměna kazety v servisu :D
Bič si udělám ze starýho řetězu a ten zbytek /ani vlastně nevím, co všechno budu na to svoje potřebovat/ koupím
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 13, 2023 20:57

Jsem koukal asi na nějaký prémiový nářadí, bič za 1500Kč a stahovák za 1000Kč, ale už jsem našel i za tři stovky bič a stahovák do stovky. Z toho starého řetězu mě nenapadlo. Zrovna jsem chtěl staré dva vyhodit. Jen nevím, jaký ten stahovák na ořech.
Co jsem tak pochopil z dotazů u produktů, tak asi tento:Kovys stahovák

Zítra zavolám technikovi do toho shopu, ať mi poradí, co mám koupit.

Potřebuješ bič, stahovák, novou kazetu nebo nové pastorky, vazelínu.

EDIT. Než mi to přijde, dám zpět starý řetěz, ať neničím ten nový.
Zajímavý, jak málo videí je o výměně kazety u kola.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pon bře 13, 2023 23:28

Dromedaro: spojoval jsi řetěz rychlospojkou nebo odlamovacím nýtem od Shimana?
Nepřečuhuje ti někde kousek nýtu? Na menších pastorcích to pak chytá za okolní a přeskakuje. A pastorky v tom můžou být nevinně.

Toč pomálu dozadu, dej prst ze strany řetězu, vnitřní i vnější část - ucítíš větší nebo neobvyklou nerovnost.
Takhle se projevuje naprasklý nebo vyhnutý článek - vlastní opakovaná zkušenost. Ale jestli máš nový řetěz, není to moc pravděpodobné.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 14, 2023 4:57

Mám řetěz s rychlospojkou.
Ale mně to takto začalo přeskakovat už krátce před výměnou řetězu, což jsem slyšel ve videu, že by prý nemělo.Že vytahaný řetěz se na tom prý neprojeví, ale až se tam dá nový, tak to prý začne dělat a podle toho se pozná opotřebená kazeta.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte bře 14, 2023 8:24

Tak si aspoň pamatuj, že do kříže se neřadí, nebo to budeš zanedlouho dělat znovu :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte bře 14, 2023 9:52

Ha, další výhoda 1x12: nemusím myslet NATO, že do kříže se neřadí, ono to jinak s 1x12 ani nejde. :twisted:

Já (kdyžtak) budu měnit celou kazetu (SRAM XX1 10/50z - už ji asi rok mám doma a čeká až na ni přijde řada, tím že měním často řetěz ale stávající kazeta není opotřebená), bič sem si (kdysi) vyrobil z flahajzu a kusu řetězu a ořech+klíč (myslím že to je 32, prostě "óbr" klíč) sem koupil.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř bře 15, 2023 19:02

Předpopičasí na čété1 mě fčíl naladila.... v sobotu i v neděli (ráno) by to mělo jít. Kéžby.... :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 15, 2023 19:58

Nebyl jsem si jistý, které všechny pastorky to dělají a tak jsem to zjišťoval až jízdou na Vysočinu. Byly to ty dva nejmenší. Hned jak jsem přijel, spoléhal jsem na kupkolo a balíkovnu, že i přes objednání v 16hod opět doručí do druhého dne. A tak se i stalo. Objednáno včera v 16hod a dnes v 9hod jsem si to byl vyzvednout na vesnické balíkovně. :shock: :prayer: Balíkovna fakt super.

Pastorky pro SLX jsou stejné jak pro XT, jak mi poradili na koloshopu a jak to uváděli v jiném eshopu v popisku. Bál jsem se aby to byla pravda a naštěstí pasují. Ten technik v koloshopu si tím totiž nebyl podle hlasu moc jistý. Ještě, že to dělaly jen ty dva nejmenší. Ty větší už nemají všude a musel bych objednávat z vícero eshopů. Nejvíce mi dalo zabrat povolit tu kazetu. Chtěl jsem ušetřit za bičík a tak jsem na desku přibil hřebíkama i chytil vrutama starý řetěz. Šlo to špatně, ale podařilo se nakonec povolit závit. Samotná výměna už byla rychlá a v pohodě.

Pak jsem ještě centroval ty třmeny, jak etheric radil, když nemám stojan. Obrátil jsem kolo vzhůru nohama a je tam taky vidět. Úplně srovnané to nebylo, tak teď už ano.

To neřazení do kříže stejně moc nechápu. Přeci když mi vyhovuje převod velký kotouč a větší pastorek a přeřadím vepředu na malý kotouč, aby se to nekřížilo, tak už to zase bude moc lehký převod a když to dám na menší pastorek, tak se to už taky bude křížit... :-k

Takže ta výměna mě i s poštovným stála 450Kč. Dva nejmenší pastorky plus stahovák. Pak kouknu do ceníků, kolik za to chtějí v servisu, ale jsem si skoro jistý, že jsem významěji v plusu a zase umím další věc v servisování kola.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř bře 15, 2023 20:51

Řazení není podle toho, jak ti vyhovuje, ale jak je to technicky správně
Jinak ničíš komponenty. Proto jsem říkal, že mi vyhovuje 1x12 a už bysem víceplacku vepředu nechtěl. Protože 3x8 rychlostí nerovná se 24 použitelných rychlostí...

V servisu si účtují i za sundání kola, to centrování brzdy by tam taky započítali...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 15, 2023 22:00

Etheric píše:Řazení není podle toho, jak ti vyhovuje, ale jak je to technicky .

To slyším poprvé.

Než jsem koupil kolo, tak jsem pročítal bike forum a tam byl někdo, kdo koupil nové kolo a že mu kazeta vydrží jen cca 800km. Že koupil 1x12 ale jezdí jen po asfaltu na cyklostezkách a tak jezdí jen na těžké převody, které se kvůli tomu rychle opotřebí. A to on nevěděl, to mu psali v tom foru, že koupil blbý tip kola a ještě k tomu se sramem, kde nejde měnit jednotlivé pastorky. I proto sem chtěl to Shimano.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » čtv bře 16, 2023 5:31

Neslyšíš to poprvé. I ten technik v servisu, kde jsi byl, ti říkal, že takhle se to nepoužívá...
Tak když si někdo koupí mtb 1x12 a drtí to na nejtěžší převody po asfaltu, je to jeho blbost, respektive blbej výběr kola. Já z toho měl taky strach ale ukázalo se, že mi to maximálně vyhovuje. Taky drtim ten kus asfaltu, než se dostanu do terénu, na nejtěžší převody. Ale nesnažím se to nohama urvat, mám zařazeno tak, že šlapu zlehka a sviští to. Samozřejmě, chybí mi tam těžší převod, kterej by se pro tyto situace hodil. Ale jelikož jezdím převážně mimo asfalt, je to v pohodě. Jsem si říkal, že bych mohl zkusit vyměnit 32z převodník za 34, ale pak by mi zas v terénu chyběly ty lehčí převody. Holt všechno je kompromis, univerzál neexistuje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 17, 2023 6:28

Jsem to včera zkoušel se tím řídit na rovince i do kopců, abych neřadil do kříže a to půjde. Poznačil jsem si na hazce, kdy je už potřeba přeřadit na menší/větší kolečko ve předu. Já právě z toho důvodu, že jezdím i po silnicích dost, chtěl jsem 2x11. Ale stejně to moc taky nechápu ten argument, protože i když tam mám 2x11, tak stejně tam mám nejčastěji právě na té silnici ty nejtěžší převody, takže je jedno jestli tam mám vepředu dvě nebo jedno kolečko. A přeci u té 1x12 to musí řadit taky do kříže...

Je možný, že ten chlap došel na prodejnu, řekl, že chce kolo a oni mu něco prodali, aby něco prodali. Když jsem obcházel prodejny, tak tam často přišli lidi, že mají třeba třicet tisíc a chtějí kolo. Prodavač jim tam něco vybral, že je to ideální, zákazník se na tom jednou projel a koupil to, i když na mě to působilo, že jim je to malé nebo velké.

Jak jsem vycentroval ty třmeny, tak už ty brzdy zabírají a brzdí o dost lépe.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát bře 17, 2023 8:22

Tak už to budeš dělat správně :)
Mně to vysvětloval táta už jako malýmu, jak se pracuje s řazením na kole..

Dromedaro píše:nechápu ten argument, protože i když tam mám 2x11, tak stejně tam mám nejčastěji právě na té silnici ty nejtěžší převody, takže je jedno jestli tam mám vepředu dvě nebo jedno kolečko. A přeci u té 1x12 to musí řadit taky do kříže...

Co nechápeš, respektive jak to myslíš?
Když máš nejtěžší převod - tj největší převodník a nejmenší pastorek, je to ok. Ale když posuneš řetěz o převodník níže a necháš na nejmenším pastorku, už je to špatně.
U 1x12 to celý funguje úplně jinak. Vybral jsem se o víkendu na prázdný obrovský parkoviště jedný fabriky, abych mohl jet a čumět na řazení namísto před sebe. Zkus to taky, určitě nějakou plochu najdeš. Pak je krásně vidět, jak to řadí, jak jde ten řetěz, je to zajímavý.

Já taky kupoval s tím, že "kolo do 60k", ale měl jsem představu, co chcu, a věděl jsem přesně, co nechcu a podle toho vybíral. A dobře vybral, su maximálně spokojen.
Ještě by to chtělo gravel, užil bych si i fatbike /u nás opravdu dost/. Ale na to můžu zapomenout - než našetřim dalších 60k který budu moct utratit za kolo, bude s velkou pravděpodobností už na konci životnosti moje současný mtb, těžko říct.. Gravel za 20k neseženu, když mám podmínku rovných řídítek, tzv flat bar gravel, taky ty levný kola jsou prostě o ničem, sám vidím rozdíl jako prase, no prostě na to nemám, abych si koupil druhý kolo, musím platit tisíc dalších věcí, tak mi holt musí stačit jen jedno kolo. Aspoň je z těch lepších a má dokoupený prémiový doplňky, když už je tedy jediný....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát bře 17, 2023 14:34

Já se na zítra - "the real thing" - těším jak malé děcko na vánoce, to sem zvjedaff, co se poséře. :bike:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát bře 17, 2023 16:36

Sem to přivolal.... trenažérová zadní osa nechtěla jít z bajku ven, musel sem ji rozebrat na prvočísla, paxe to teprve povedlo ji z pravé zadní mufny vydolovat. A jemi tak strašně "blbě", že na točení noham nemám fčíl ani pomyšlení, snad bude ráno líp. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob bře 18, 2023 12:51

Jaj! Hezky! Letošní první bajk venku byl a hned tři hodiny. A i přes blbý start sem si to užil, slunko, pofukovalo (proti, jak jinak) ve stínu zmrzlé louže, na Kopci zbytek sněholedu (50 metrů tanečků, aji z bajka sem slezl), přenášení skrz padlé stromy, prostě bajking po mojemu se vším všudy. Akurváth na začátku (první protikopec) to byl neskutečný potrat, nohy se vůbec, ale vůbec nechtěly točit, zastavoval sem (na vydýchání) tam kde ještě nikdy ne. Ale co už, nemládneme. Na druhou stranu, dyž už sem se rozjel, taxem neska (hned při prvním výletu!) vyšlapal 26/50z to, co mnohdy ani v plné sezoně neušlapu a tlačím. A i bajk (celou zimu v trenažeru dal pokoj) začal vydávat vrzavé zvuky, to zas bude duchařina NATO přijít, co vrže. Prostě krásný mix všehochuti. Fčíl ňa bolijou nohy ale už přemýšlím, kde sa budu proti kopci trápit zítra.

Jo, a celozimní šlapání na místě mělo minimálně smysl v tom, že prtel sa vůbec neozvala, asi je fuckt zvyklá na sedlo (+ sem si neska fšim, že 30 tříhodin na trenažeru = sem už zase prodřel kůži na sedle až na plast). Až mi to bude vadit moc, vyměním (náhradní sedlo mám v zásobě), ale prozatím to nechávám tak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 18, 2023 19:36

Etheric píše:Co nechápeš, respektive jak to myslíš?

Když jeden převodník obsluhuje škálu 12 pastorků, tak tam musí taky docházet ke křížení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod oodoow » sob bře 18, 2023 20:09

@dromedaro: No jasně, u jednopřevodníku dochází k většímu křížení než u dvoupřevodníku, tím pádem se taky u jednoplacky opotřebuje řetěz rychleji.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned bře 19, 2023 8:48

Ikdyby, tak to nemá nijak vliv na opotřebení pastorků, viz pp, co jezdí furt jednu a tu samou kazetu. Ale zas se mu hodně opotřebovává krom řetězu i převodník /což je tím malým počtem zubů, prý/.
Já su zvědav na výdrž svého 32z převodníku.

Že se na 1x12 rychleji opotřebuje řetěz nemůže být dáno také tím, že je užší, subtilnější?

Takže evidentně není křížení jako křížení, jak říkám, jinej systém, holt se to chová jinak. Ale spíš bych řekl, že na 1x12 to nejde zařadit do kříže ani zdaleka tak, jako na několik krát několik. Aspoň podle toho, co jsem vypozoroval na parkovišti /to už ale beru vpotaz, že jsem měl schválně zařazeno blbě, abych viděl, jak moc křížem to je/
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned bře 19, 2023 11:44

Tak já si nejsem jistý, narozdíl od tebe, že mi ty pastorky zlikvidovalo křížení. Vzhledem k tomu, že už byla ta kazeta používaná před koupí a já jezdím hlavně ty nejtěžší a poslední řetěz jsem jezdil do úplného vytahání, si myslím, že na vině je hlavně ten vyjetý řetěz, který jsem si nehlídal.To křížení je problém hlavně proto, že šlapání je pak méně efektivní. Podle toho, co jsem si tak dříve pročítal.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned bře 19, 2023 11:54

To zničení bude synergií všeho, co jsi vyjmenoval ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika