Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » čtv úno 9, 2023 22:25

Dromedaro píše:Jako, že ještě míň? Na těch 2.5baru? Já jezdím dost po asfaltu.

Na gravelu jezdím jen štěrk, občas mírný terén a zbytek asfalt. 2.5baru je na úzkým plášti (35mm) tak akorát.

S horákem můžeš jít daleko níž, ale 2.5bar bych bral jako dobrý začátek experimentace. Nepíšeš šířku pláštů ani váhu, ale ideál tam bude ještě o dost níž.

Dej 2.5 a jezdi. Pak dej třeba 2.4 a jezdi zas. Uvidíš jak ti to připadne (ale furt jsi na horní hraně MTB tlaků).
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv úno 9, 2023 22:55

dávám 30 psíků do 2,20 i 2,35''
na techničtější traily o něco uberu, dušáky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 10, 2023 5:54

Tomas píše:Nepíšeš šířku pláštů ani váhu, ale ideál tam bude ještě o dost níž.

Mám pláště 29x2.1. Váhu doma nemám, ale když jsem se naposled vážil, tak jsem byl pár kilo přes metrák a myslím, že se to od té doby moc nezlepšilo. Spíš naopak ... :((

Tomas píše:Dej 2.5 a jezdi. Pak dej třeba 2.4 a jezdi zas. Uvidíš jak ti to připadne (ale furt jsi na horní hraně MTB tlaků).


Na těch mých pláštích je napsáno rozmezí 2-4bar.

Etheric píše:Zas tolik to snad neváží, ne?

Ne, já to nepsal kvůli váze, ale praktičnosti při používání.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » pát úno 10, 2023 6:54

Tomas píše:Na gravelu jezdím jen štěrk, občas mírný terén a zbytek asfalt. 2.5baru je na úzkým plášti (35mm) tak akorát.

S horákem můžeš jít daleko níž, ale 2.5bar bych bral jako dobrý začátek experimentace. Nepíšeš šířku pláštů ani váhu, ale ideál tam bude ještě o dost níž.

Souhlas. Jezdím na gravelu 44 pláště a s dušemi mi to mezi 2-2,5 vychází nejlépe. Mám carbon rám i vidlici a stejně daleko víc toho pobere ideální pneu než rám. Ale i přesto, že mám 45 pláště tak se s tím na sněhu bojím a na HT s plášti 2,25 si přijdu daleko jistější.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát úno 10, 2023 8:50

Nepřesvědčítě mě, ten jeden výlet na 1,5bar mě tak znechutil, že už nikdy s tlakem experimentovat nebudu, zůstanu už "nafurt" u těch svých 3 barů (29x 2,1", 75 kilo, kabroň rám, SID vidle vepředu).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 10, 2023 9:16

Mně přijde, že už se to musí z těžka valit s tak nízkým tlakem 1,5. No uvidím. Začnu na těch 2.5bar.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pát úno 10, 2023 9:56

Zdéňa píše:Mám carbon rám i vidlici a stejně daleko víc toho pobere ideální pneu než rám.

S blbě nahuštěnýma pneu je vcelku jedno na čem jezdíš, lze tak udělat kostitřas z čehokoliv.

Dromedaro píše:Mám pláště 29x2.1. Váhu doma nemám, ale když jsem se naposled vážil, tak jsem byl pár kilo přes metrák a myslím, že se to od té doby moc nezlepšilo. Spíš naopak ... :((

To pak bude někde kolem těch 2,5 baru tak něják akorát si myslím. Možná trochu víc nebo míň, nevím, ale určitě ne 3 bary.

pavproch píše:Nepřesvědčítě mě, ten jeden výlet na 1,5bar mě tak znechutil, že už nikdy s tlakem experimentovat nebudu, zůstanu už "nafurt" u těch svých 3 barů (29x 2,1", 75 kilo, kabroň rám, SID vidle vepředu).

Tak jsi zkusil extrémně podhuštěný pneu a extrémně přehuštěný pneu. Vybral jsi si to druhý. OK. =D>
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát úno 10, 2023 10:42

Tlaky okolo 2-2,5 bar sem už zkoušel taky = NE. (Nesnesu když mám při nájezdu na každý šutr pocit, že ten plášť prorazím, jak je měkký).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 10, 2023 10:54

To spíš jsem občas měl pocit, že prorazím plášť, u svých 4barů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 10, 2023 21:34

Tak jsem dnes upustil tlak na těch 2.5baru a mám z toho dobrý pocit.
Je to o něčem jiném.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob úno 11, 2023 5:31

A co teprv na bezduši, to je ještě o něčem jiným :) Nebo už máš?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob úno 11, 2023 6:47

Ještě ne. Nakonec jsem to odložil na tuto sezonu, že dojezdím pláště přes zimu.
Je to cítit ten rozdíl? V čem?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob úno 11, 2023 7:26

Je to znát, ono už jen to, že ti zevnitř zmizí těžká duše je znát, těch 90 ml tmelu neváží zas tolik no a taky ušetříš na opravný sadě, nemusíš vozit duši a montpáky, jen takovou malou věc, notubes dart tool či jak se to jmenuje /za předpokladu, že máš mlíko s tím kompatibilní/. Ono těch možností je více, jsou různý bezdušový systémy, já si vybral tento. Takže ušetřím na hmotnosti kol i na hmotnosti výbavy, dalo to dokupy okolo půl kila, to už je znát.
Při jízdě mi ta bezduše přijde taková živější, nevim to vysvětlit jinak, než že se mi na tom líp jede. V terénu samozřejmě, na asfaltu rozdíl nijak znát není. A je super, že když mám v plášti trn šípku, což zjistím až na pevným povrchu podle zvuku, tak ho prostě vytáhnu, zahodím mimo cestu a jedu dál :bike:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob úno 11, 2023 12:27

Dromedaro píše:Je to cítit ten rozdíl? V čem?

Já si teda pamatuju, že při první jízdě po přechodu z duší na bezduše (měl sem ráfky i pláště tubeless-ready, čili jen sem vyndal duši, dal tubeless ventilek a nalil mlíko, keflar pláště zůstaly) sem byl překvapen, že ty kola vydávají při jízdě jiný zvuk (víc šustí). V jízdních vlastnostech (3bar s duší i tubeless) sem teda žádnou změnu nezaznamenal - záběr i brždění stejné.

EDIT: Jo, neska už 25-té točení nohama na místě, je mito už dlouhé, já scu jaro a bajking venku.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 12, 2023 8:34

Včera jsem zkusil tlak 2,7bar. Fakt je to cítit i ten menší rozdíl. Vracím zpět na 2,5bar.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » ned úno 12, 2023 12:52

No jasně že to je znát, pokud nebudeš píchat o ráfek přes obrubníky při 2,5 bar, tak bych se toho držel. Kolem 2,5 jezdím i já na gravelu jak jsem psal, vážím sice asi tak o čtvrt metráku miň než ty, ale to je právě ta výhoda širokýho a objemnýho pláště, že tam s tlakem můžeš jít dolu (to já už moc nemůžu).

Ten objem a rozměr pláště to v klidu poberou a máš ohromný komfort navíc, který ti nedá odpružená vidlice ani materiál rámu. Já třeba nemám nikde nic odpruženýho a je to vlastně asi jediný faktor který můžu ovlivnit co se týče komfortu jízdy. Jezdil jsem třeba 2.75 baru a teď jsem kolem 2.5 a je to podstatně komfortnější bez jakýchkoliv negativ.

Jinak dnes byla po dlouhý době silnice, hoďka a půl. Sice jsem se chystal na gravel, dofoukl ráno, oblíkl se a pak si říkám proč vlastně nejdu na silnici, protože podmínky jsou fajn. Tak jsem dofoukl silnici a vyrazil.

Místy jen vlhký asfalt jinak sucho a bezvětří, provoz minimální, zataženo ale teplo 4-5C. Pecka. :supz:

A dnes bylo i dojezdové pivo, bo jsem nebyl vymrzlý a byla chuť. :D
Přílohy
IMG_20230212_113348749_HDR.jpg
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned úno 12, 2023 12:59

Tady u nás je ešče furt (hodně) bílo + v noci do toho zascalo = skluzafka. Točil sem zase nohama indoor.
Přitom mě napadla jedna (malá) výhoda indoor bajkingu - 26 "výletů" a na brzdy sem celou dobu nešáhnul = ušetřim za brz.desky a kotouče. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » ned úno 12, 2023 18:10

U nás dneska osm stupňů! Vyrazil jsem na gravel, ale vlastně jel jen po asfaltu, jinak jsou všude zbytky umrzleho sněhu a bahno. Hoďka a půl a fakt to bylo už jarní. V druhé půlce týdne má být podobně tak vyjedu zas 8)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 12, 2023 20:08

Zdéňa píše: a fakt to bylo už jarní.


U nás bylo cca 10 a měl jsem při dnešní vyjížďce taky pocit, že ve vzduchu je Jaro. Letí to... :shock:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát úno 17, 2023 16:21

Ta rada na menší nahuštění kol byla fakt dobrá. Mám pocit, že mě to ježdění teď i více baví.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 10:24

Máte někdo zkušenost s tímto odmašťovačem z Decathlonu?

Nějak mi nedává logiku, aby olej odmašťoval... Plus tam pár příspěvků píše, že to smrdí, nečistí.

EDIT: Do teď jsem používal tento FORCE. Nějak špatný mi nepřišel, ale ani nějak extra dobrý. Nevím. Při větším znečištění je potřeba to projet víckrát. S jinými nemám zkušenost. Tohle jsem, teď vypotřeboval, tak chci zkusit něco jiného a u dekáče mě zaujala cena.

Jinak, myslíte, že by šlo do pračky řetězu použít vodu s jedlou sodou? Ta přeci taky odmašťuje a čistí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte úno 21, 2023 10:36

Zbytečnosti, horká voda a jar stačí. Když je to fakt hnusný a nechceš sundavat řetěz, dáš do pračky technickej benzín
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 10:45

Jo a ten technický benzín mi tu plastovou pračku rozleptá...
Píší to i v manuálu na tu pračku, že se to tam nesmí dávat plus několik recenzí třeba na Alze, kde se lidi vztekají, že jim to rozleptalo pračku a že tam žádné upozornění nebylo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte úno 21, 2023 11:41

Za všechny ty roky, co používám DryLube sem převody nemusel čistit ani jednou - každé mytí (hadica, studená vody, tryska) = absolutně čisté převody.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 13:10

Když už jsi to načal... ten DryLube jsem přechválil... mám stejně zamazaný řetěz a kazety, že je musím čistit. Ne tolik a ne tak často,ale mám... a jako bonus mi ten řetěz ještě zrezne, když ho neotřu od vody... paráda...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte úno 21, 2023 14:33

To je divné, já když namažu řetěz tím DryLube (= pořádně) a vyjedu na výlet, tak po výletě se něco málo černého "bordela" na řetězu/převodech objeví, ale jakmile bajka umeju hadicí, je vše čisté, opravdu čisté. A řetěz (Sram NX Eagle = nejlevnější Sram 12s) mi teda nikdy nerezne, ani když jezdím v mokrých sračkách.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » úte úno 21, 2023 14:48

na čištění používám Cyklostar, takovej koncentrovanej jar, ale tekutej, ne medovej a meje za studena
na řetěz ideální (za mě)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 15:02

PP: A ty stříkáš i ten řetěz a kazetu po každém výletě hadicí?

Já to kapu na ty kolečka po kapce na řetězu a jak to mám vše tak protočím na prázdno a otřu na bocích hadrou. Tak to radil ve videu TH, že se má mazat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte úno 21, 2023 15:31

Ano, cyklostar je fajn, ale přijde mi to jen o fous lepší, než horká voda s jarem. Používám jako mazivo na řetěz nějakej hustej olej, co po vyzrátí /oproti tomu obyč z cyklo krámu/ chytá bordel násobně méně a tak méně špiní ty ozubený kola. To už musí bejt... Po každý jízdě řetěz otřu /extra důležité/ a když už je na voko už znatelněji volepanej bordelem, proženu to několika desítkama toček v pračce s horkou vodou a kapkou jaru a následně ten řetěz vyfoukám pistolí kompresoru /podložen hadrou, ať to nelítá všude/. Jednoduchý, není to potřeba dělat tak často, nemusím utrácet za spešl chemii a vyfoukanej řetěz rychleji schne.
Při tomto procesu očistím rovnou kazetu, převodník a ty ozubený kola na hazce - proužky starých hader, trocha techničáku a "než bys vykouřil cigáro" se to blejská jak psí kulky.
Tohle všechno, včetně mazání, potřebuju tak jednou za 150 - 350km, záleží na tom kudy se jede, jaký je počasí... Nejsu z těch, kteří se vyžívají v opečovávání svého kola do posledního smítka prachu, jako by to bylo Bugatti. Ale proti tomuto nic nemám, naopak, záliba je to pěkná. Jen já tedy zastávám názor, že kolo má sloužit mně a ne já jemu, tím myslím, že musím provádět to nutný jako zmíněný čištění pohonu, před každou jízdou otřít vidli a máznout silikonovým olejem... Ale to stačí, co do funkční stránky. Zbytek úkonů už je jen, nevim jak to říct, "pro potěšení z krásnýho nablýskanýho stroje"?

Dromedaro píše:Já to kapu na ty kolečka po kapce na řetězu a jak to mám vše tak protočím na prázdno a otřu na bocích hadrou.

S menším dodatkem - nejdřív namažeš kus řetězu /kapka do článku, dáš si tam kdes skončil např sirku a takhle namažeš tu část, která je mimo ozubený kola. Otřeš ju a až pak protočíš. Jinak si zbytečně kydáš olej tam, kde nemá být, pak máš kazetu, hazku, převodník a od toho i řetěz samej bordel, co se tam nalepal
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte úno 21, 2023 15:37

Z jiného soudku - vidlice Rock Shox Recon. Ja tam uvnitř nějaký mazání, který je třeba doplňovat či podobně? Pokud ano, jak poznám, že je to potřeba?

Všiml jsem si taky, že se tam dá nastavit odskod /jak rychle se vrací/, tím nemyslím rozebrat vidli a zmenšit či zvětšit vzduchový komory, ale dole na spod je cosi, co vypadá, že se to dá otočit nebo s tím nějak hýbat a to o tom odskoku je tam uvedeno. Jenže s tim nejde hnout. Nevíte někdo, jak se s tím pracuje? Nemusí ta vidlice být pro toto nastavení plně vypuštěná? Nebo se musí lézt dovnitř? Rád bych vyzkoušel, jak reaguje v různých nastaveních, když už tam ta možnost je. Na toto jsem však nepřišel jak se dělá, ani nenašel rozumný návod, manuál výrobce taky nic....
Víte mi někdo pomoct?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika