Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv led 12, 2023 13:29

Včera sem namontoval blatníky. Zadní nevydržel dnešní sjezd letenských schodů, jedno rameno se uvolnilo ze zadní stavby, naštěstí jenom brnkalo o špice a nevlítlo tam úplně. Guma, která obepínala zadní stavbu a na které byl přidělaný držák blatníku, zmizela neznámo kam. Prošel jsem ty schody 2x a nic. A ještě k tomu v práci přestala ve sprše po 2 minutách téct teplá voda. A teď ještě začalo pršet. To je den cifix ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » čtv led 12, 2023 13:35

Já je letos nenamontoval, ale vždy my dobře sloužily německý SKS, máme jich doma hromadu. Konkrétně u zadních jen uchycení za sedlovku.

Montáž jsou tak tři vteřiny.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv led 12, 2023 14:57

na starym pevňáku jsem taky SKSka měl
ale na pohyblivou zadní stavbu a teleskopickou sedlovku to úplně nepasuje
ta montáž na zadní stavbu je sympatická v tom, že je blatník nízko na kolem, takže bordel nelítá všude a kopíruje to přitom trajektorii zadního kola - je to poznat, nebyl jsem zdaleka tak zadělanej blátem, jak jindy
zkusim to dneska přidělat se zbylým kusem těsnící gumy, víc přitáhnout a v So vyzkoušim
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » čtv led 12, 2023 17:12

Tomas píše:Mě ty tisíce km na gravelu nestály loni prakticky nic

Ono je několik možností.
Můžeš koupit kolo, naházet na něj věci, co už máš a jezdit, měnit jen řetězy a pláště, časem kazetu,...
Nebo můžeš koupit kolo a musíš k němu dokoupit všechno nový, páč to starý stojí za vyliž a samozřejmě koupíš něco dražšího, protože na nový karbonový kolo nedáš obyčejný těžký brašny, ale budeš hledat něco lepšího.. Holt jsem musel kupovat všechno, ale zas je v tý utracený sumě započteno i nějaký to nářadí, stojan atd, čili věci, který nejsou až na výjimky /oleje, tmel/ spotřební a navíc mi ušetří peníze - servis je hodně drahej, tudíž ono se mi to v čase vrátí, jen bylo blbý, že jsem musel kupovat vpodstatě všechno během jednoho roku. Zas náklady v dalších letech by měly být minimální, respektive internetová cena řetězů, plášťů, kazety, převodníku, maximálně ještě brzdových destiček.

A to mám jediný štěstí, že neřeším cyklohadry, jezdím v tom, v čem chodím nebo běhám a vyhovuje mi to tak. By mě trefilo, kdybych měl ještě kupovat spešl cyklo hadry, boty,...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát led 13, 2023 16:39

Kdysik, dyž sem začal yezdit na bajku, taxem si pořídil cyklodres kr. rukávec a posloužil dobře. Fčíl ale už asi 10 let yezdím (v létě = těplo) v necyklo (outdoor) triku (myslím, že je to LoweAlpine) a sem za to ráth - nemá kapsy jako cyklodres, nemá zips jako cyklodres, není barevné jako cyklodres. Cyklo-špurtky sou ale nutnost, bez nich (polstrovaná cyklo-vložka) to nejde. Na cyklistiku v chladnu ale používám cyklo- hadry (zatěplený dřes dl. rukávec + vzadu prodloužená cyklo-bunda - zepředu neprofuk, zezadu větrání) + dlouhé zimní cyklo-leginy s vložkou.

Což mi připomělo, že se už vlastně (zvráceně) zase těším, až zítra (i v neděli) budu točit nohama na místě.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » pát led 13, 2023 19:30

Já používám nějaké levnější Triban dresy z Decathlonu. Obyčejné, jednobarevné. Na jednodenní vyjížďky v pohodě, na delší bych si spíš vzal merino nějaké trekové trika.
K čemu jsem se ale nedostal - kalhoty s cyklovložkou. Nosíte? Zatím to zvládám s trekovými kalhoty / lehkými kraťasy.
Bunda - RAB borealis.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pát led 13, 2023 19:48

Já posledních tak 20 let jezdím jen s vložkou. Dresů mam doma taky dost a dost z toho mám i z Decathlonu. On spoustu věcí ma paradoxne líp udělaných/vymyšlených než podstatně dražší značky.

Na delší bikepackingy beru cyklokraťasy, ale na dres kašlu a normálně beru outdoor věci.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob led 14, 2023 7:48

Ohledně tý bezdušový pásky - prý by se měla taky měnit, nevydrží věčně. Jaká je cca její životnost? Nebo to je jako s komponenty, kdy ty stejný jednomu odejdou za 3k km a jinému ještě fungují po 15k?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » sob led 14, 2023 12:15

O bezduších vím prd, ale předpokládal bych že to nějáký ten rok asi vydrží. Pásku máš i na dušovým setupu, ale tam je víceméně věčná - tam nemusí nic těsnit, jde jen o to aby duše nelezla do těch děr pro niple. Tam největší faktor bude asi jak to časem bude tvrdnout a pracovat s tím mlíkem uvnitř (ale na druhou stranu to může zas zatěsnit to mlíko). Fakt nevím, ale asi to budou řádově roky.

Jinak dnes jsem měl v hlavě (respektive včera) silnici, ráno jsem šel odvolit (byl jsem v sobotu první v našem okrsku!), nakoupil žrádlo a seznal že je dost mokro i větrno a tak jsem vytáhl gravel a schoval se s ním do lesa. Zpočátku bylo zataženo, ale pak se udělalo víceméně azuro a i vítr dost polevil - teplota kolem 5C, hezká vyjížďka. Baga bylo jen trochu. Včíl je venku fakt hezky.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob led 14, 2023 12:39

Nijak sem to nikde/nikdy neštudoval ale myslím si (doufám), že životnost pásky bude (mnoho) roků (čti nechce se mi s výměnou babrat). Přední bezduš kolo Mavic yezdim už začátku sezony 2020 a (prozatím) dobrý (zadní sem už jednou od 2020 měnil, páč sem strhnul šrouby zalepené loctitem na brzdovém kotouči = ten loctite tam už nikdy nedám).
Já neska zase točil nohama na místě.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob led 14, 2023 13:03

Tak asi jo:
If installed properly, rim tape often lasts for the wheel’s lifetime. But the rim tape will need to be replaced if it’s causing problems.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned led 15, 2023 5:51

Takže jako s většinou komponentů - životnost do: než to začne nějak haprovat...
Několik lidí mi říkalo, že když na kole vezu do 60kg včetně výbavy a jídla na celej den, že pokud budu ty pohyblivý části udržovat v čistotě a včas měnit řetěz, prý by mi měly všechny komponenty vydržet opravdu dlouho. Že to je něco jinýho, než když do toho dupe stokilovej chlap. Třeba u bot ta nízká tělesná hmotnost výrazně prodlužuje životnost, tak proč by nemohla i u kola. Zní to logicky, pod tou vahou není na to kolo takovej nápor, i ta síla vložená do šlapání je daleko menší, než vynaloží 100kg chlap pro stejnou rychlost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » ned led 15, 2023 8:25

Včera slabé dvě hoďky, výjezd na jednu brdskou osmistovku. 6s stupňů a celkem polojasno. Furt je celkem dost bahna, ale na šťerkových cestách se už dá.
Musím zkusit nějaké cyklo kalhoty, alespoň na zkoušku něco z Decathlonu až pojedu kolem.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned led 15, 2023 12:33

Tady u nás bylo/je neska nebajkovatelno - povichroň a chvílema do toho chčije (vodorovně) = zase sem točil nohama na místě.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon led 16, 2023 15:05

Věci na bezduši dorazily. Nejvíc jsem byl zvědav na ty "předražený" ventilky. Jsou to dva kusy hliníku, který vypadají, že je vymýšlel někdo, kdo při tom používal mozek a následně je vyrobil někdo s citem pro detail. To zpracování nemá mezi ventilky obdoby, když to srovnám s těmi, co mám teď, je to jako srovnávat bundu od Husky s tou od Arcteryx. Nádhera. V balení tři druhy těsnění, takže to sedne do každého ráfku a přidali k tomu i jednu náhradní čepičku. Verdikt tedy zní: nejsou předražený, cena odpovídá kvalitě.
Páska vypadá taky hezky, je taková flexibilní, takže s tím půjde dobře pracovat.

Viděl jsem videa, jak lepí bezduš pásky. Někde doporučují 3, 4, ale i 5 vrstev - můžete mi někdo vysvětlit proč? Nechápu to, jedna vrstva musí těsnit jako 5, páč těsní jen ta první, co je přímo nalepená přes díry... Na co tam borci dávají 3 vrstvy pásky? Pro dobrej pocit?
Btw, tyhle ventilky se dělají i v délce 80cm - co to může být za mega ráfky?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ZbynekN » pon led 16, 2023 15:42

Etheric píše:Btw, tyhle ventilky se dělají i v délce 80mm - co to může být za mega ráfky?


Neco takoveho to bude
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pon led 16, 2023 16:11

Včíl jsem dotočil, dnes byl zas luxus bezvětří/azuro kolem 7C, příjemná vyjížďka. Ještě bych chtěl zítra, ale ta předpověd na středu vypadá dost nekompromisně.

Vypadá to že zas chvíli bude bílej bordel.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon led 16, 2023 16:13

How many layers of rim tape do I need?
If you'll be inflating your tires to 45psi or less, one layer of yellow tape in the bed of your rim is all you need for most rims. For road tubeless and similar tires that require more than 45psi of pressure, a double wrap of tape is required.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon led 16, 2023 16:15

@ZbynekN: hm, tohle kolo jsem viděl mockrát, ale všechno na závodech, běžně v provozu jen jednou za ty vysoký desetitisíce kilometrů po cyklostezkách /ať už jsem byl na kole či pěšky/.

Ještě mě napadá jedno.
Ventilky taky něco váží, nemělo by se to kolo nějak dovyvážit, jako u aut? U cyklistiky mimo vrcholovou úroveň je to ale asi fuk, co..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon led 16, 2023 16:24

Kolo bajku se otáčí mnohem pomaleji než kolo na autě, tak asi proto se nevyvažují. Toť ale jen můj odhad, nepátral sem.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pon led 16, 2023 18:01

Spíš ta pneumatika nic neváží a je úzká - není moc co vyvažovat. To nevím co by se muselo stát aby jsi tam někde vytvořil takový rozdíl aby se to mělo něják vyvažovat desítkama gramů.

Špatně sjetá nevyvážená pneumatika ti na autě udělá daleko větší bordel, protože úměrně s rychlostí (otáčkama) je ten efekt daleko výraznější. Navíc kolo u auta je menší což znamená větší otáčky při stejné rychlosti - více znatelný efekt když není vyvážená.

U auta je to ale snadné, stačí jen třeba špatná geometrie a pneu se nepravidelně sjede, takže jako celek je ta pneumatika nesymetrická (hází) a musí se vyvážit.

Na kole nikdo nic nevyvažuje, stačí mít dobře nasazený plášť a vycentrovaný ráfek.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon led 16, 2023 18:37

O desítkách gramů řeč nebyla. Spíš jednotky gramů vzhledem k velikosti. Ale zjevně to není potřeba
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod lojzmen » pon led 16, 2023 23:52

Etheric píše:Viděl jsem videa, jak lepí bezduš pásky. Někde doporučují 3, 4, ale i 5 vrstev - můžete mi někdo vysvětlit proč? Nechápu to, jedna vrstva musí těsnit jako 5, páč těsní jen ta první, co je přímo nalepená přes díry... Na co tam borci dávají 3 vrstvy pásky? Pro dobrej pocit?


PP poslal vysvětlení bez vysvětlení. Ale určitě ti to došlo. Na pásku působí tlak stejný jak na vnitřek pneu a někdy se dává 8 bar, to už je síla.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 17, 2023 6:35

To mi bude stačit jedna vrstva, já jezdim XC. Silničku nikdy vlastnit nebudu, ani kdyby nějakým zázrakem byla taková, která bude kompatibilní s mými tělesnými rozměry
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 17, 2023 11:57

Tak i dnes ráno fajn gravel. Sice azuro hned po osmý, ale studeno teda fest. Garmin hlásil 1C, ale s větrem to bylo těžce do mínusu. Přijel jsem vcelku zmrzlý po hoďce a půl.

No a teď je otázkou jak bude do konce týdne bajkovatelno, předpověď vypadá dost nepříznivě a i tady zítra naprší/nasněží a teploty nízké. Jsem smířený s tím že to moc nepůjde.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát led 20, 2023 14:34

Tady u nás je bílo, mrzne a má ešče i přisypat fest = není/nebude bajkovatelno + mám bajka vmontovaného v trenažéru, čuli zítra i v neděli budu točit indoorově nohama na místě. A zvráceně se už NATO svým způsobem i těším (i dyž to zase bude dlouhé a bude bolet prtel).

EDIT: Ale ešče mnohem víc (přímo hodně) sa těším na "the real thing" - už to není zase tak daleko, dyž pičasí dovolí, tak začátek březence.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob led 21, 2023 13:06

Bylo to dlouhé a prtel bolela, ale odtočeno. A zítra zas. Sem v garáži neprozřetelně nechal otevřené wokno a .... po třech hodinách (ingtenzivního pohybu na místě) na bajku v letních SPD sem měl bílé prstíky, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob led 21, 2023 13:30

Taky měníš řetěz co dva výlety?
Btw, jak to máš s tím řetězem? Měříš, nebo klidně vyhodíš i řetěz, co je ještě v pohodě?
Tohle je mi záhadou, kolo za šílený peníze a řetězy + převodník odchází tak rychle. Čím to? To jsou všechny Sram takto brutální spotřebák?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob led 21, 2023 13:41

Řetěz (záměrně) používám ty nejobyčejnější SRAM Eagle (12s) NX a při výletech v přírodě (voda, bahno, prach, písek) měním co 15 výletů (= přibližně 500km), a to preventivně (měrka ukazuju třetí zoubek). Placku vepředu (26z, hliník) měním s každou druhou výměnou řetězu, protože hliník je měkký a zuby se omačkají a pak začne v záběru "cvakat". Takové časté (preventivní) výměny ale mají ten efekt, že třeba na zadním 12-kole se vůbec "nevytahují" zuby, i po třech letech (= odhadem 20 řetězů a 10 placek) jezdím stále původní 12-kolo. A jo, řetěz, který sundám z bajku bez milosti de do popelnice.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob led 21, 2023 14:14

Na první řetěz jsem dal 900km, než byl potřeba vyměnit /dle měrky by ještě chvíli vydržel/. Pak už jsem měřit ujetou vzdálenost přestal. Též ten nejvíc obyč, akorát Shimano.
Dost mě děsí představa měnit převodník s každou druhou výměnou řetězu.. Mám taky hliník, ale Shimano 32z. S třetím řetězem nepozoruju nějaký opotřebení. Čím to, že ho máš tak sežvejkanej? Může za to menší velikost?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika