Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv zář 1, 2022 21:55

Tak si kup nějaké obyč jeté za pár stovek na bazaru. Na vyzkoušení.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát zář 2, 2022 4:49

Jo, položí to v zatáčce a s jeho štěstím tak, že si křapne karbonovej rám :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pát zář 2, 2022 6:54

Když se s SPD naučíš jezdit je to ve výsledku nejspíš o level bezpečnější než mít nohy na platformách/šlapkách, ze kterých ti může kdykoliv chodidlo zklouznout.

Já vozím SPD všude už mnoho let a když si koupíš dobrý tretry tak se v tom dá chodit dobře. Já mám všechny tretry celoplast (takže jsou tvrdé jako kámen), ale i tak se v tom chodí obstojně. Pokud koupíš něco co se víc podobá botě bude se ti v tom chodit ještě líp.

Variovat s a bez SPD je podle mě hovadina, protože v moment, kdy si na SPD zvykneš tak už bez nich nebudeš chtít jezdit. Tím, že na nich ale nebudeš jezdit si na ně nezvykneš.

Děcko se na tom naučilo během pár dnů, ale taky to asi 2x položila v nulový rychlosti, bo nevycvakla. Položit se to musí, to čeká každýho. Je to nepsaný zákon SPD.

Tak je to těžký, prostě to do toho chce jít. Stačí vzít nějáký Shimano M-520 (za 800), vozím je už asi 20 let, úplně to stačí.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát zář 2, 2022 7:02

Na horský kolo v mým podání je SPD nesmysl ve všech ohledech, zůstanu u normálních bot a pedálů s piny..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 2, 2022 7:12

Etheric píše:Furt mi záhadně měkne zadní kolo.

Já jsem to začal průběžně sledovat a opakovaně mám během cca 14dní úbytek tlaku z 4baru na cca 3,6.

Jinak jsem si hrál s nastavením toho sedadla a po zkušebních 25Km nebylo po mrtvení a brnění rukou stopy, tak snad to bude dobré. Jen mi z toho Tomasova popisu nastavení není jasné v tom údaji o kolenou, že má být nad osou, když jsou šlapátka na třetí hodině, jestli to platí pro šlapátko, které je vzadu nebo ve předu. Když mám šlapátko vpředu, tak mám koleno kousek za osou blíže k řidítkům, když vzadu, tak ho mám nad tou osou.
Ještě se chci zeptat, jestli je nějakým projevem špatně nastaveného sezení, že mě při jízdě po delší době bolí v kříži nebo to může být i o břišních a zádových svalech atd, jejich pevnosti, jak tu zmiňoval Tomas. Podle mě to asi bude taky o tom nastavení kola. Ale zase cítím, že já tou částí těla při jízdě nějak zabírám.

Tomas píše:Stačí vzít nějáký Shimano M-520 (za 800).

Dík za typ, já to vyzkouším. Důležité jsou pro mě ty boty, aby se v tom dalo chodit a nebolely mě ty klouby u malíčku. Naposledy s těmi koženými trekovými botami jsem myslel, že se budu muset vyzout a tlačit.

Etheric: "Na horský kolo v mým podání je SPD nesmysl ve všech ohledech"
Proč nesmysl a jaké podání máš na mysli?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pát zář 2, 2022 8:05

Dromedaro píše:Etheric: "Na horský kolo v mým podání je SPD nesmysl ve všech ohledech"
Proč nesmysl a jaké podání máš na mysli?

Taky moc nerozumím.

Dcera vozí SPD na krosovým kole po asfaltu a šterku, já je vozím na silnici, na gravelu. Lidi je vozí na horáku. Všude mají svý opodstatnění.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát zář 2, 2022 9:18

By chtělo fotku, kudy tak jezdim, pro vysvětlení. Taky jezdim za nějakým cílem a moje cesty nezahrnují jen a pouze jízdu, často třeba cestou něco sbírám a skákat v křoví nebo lézt po stromech v tretrách asi nic moc.
Taky často prostě na to vycvaknutí není čas, půl sekundy navíc už se rovná pádu. Plus jak jsem zmínil - nohy fixovaný furt ve stejný pozici - showstopper. Ty moje potřebujou volnost, stejně jako ruce
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát zář 2, 2022 12:47

Tak, věci na odvzdušnění, olej a resin destičky jsou doma. Což je hezký, ale nemám to kolo jak uchytit, aby nehrozila újma.. Furt přemýšlím o tom stojanu z Lidlu, že ho snad koupim. Šunt je to, ale chcu od toho jen podržet kolo počas práce, to by zvládnout mohlo... Nechce se mi platit 4k+ za lepší stojan...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 2, 2022 13:09

To bylo řečí, že nebudeš kupovat šunt, který se kymácí a mohlo by se ti na něm rozbít kolo, ale raději dáš 4tisíce... :)
Ještě Decathlon prodává svůj montážní stojan
Je tam možnost uchycení za sedlovou tyč, kterou Lidl stojan myslím nemá. Je cca o dvě stovky dražší než Lidl.
Já bych pro sebe stojan za 4tisíce také nekoupil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát zář 2, 2022 13:50

Jako nemám tyhle věci rád a na "aktivní používání" by mě ani nenapadlo si takovou věc kupovat, ale potřebuju jen doma chvíli podržet kolo.. Pokud to udrží.. Radši spíše Decathlon než Lidl /oboje jde chytit za sedlovku/.
Ta cyklistika leze hodně do peněz, budu potřebovat novou helmu, tak raději ušetřím na stojanu a koupím top přilbu, tu budu mít na palici celou dobu, tam by byly kompromisy hodně znát
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 2, 2022 14:44

Tak ony jsou všechny stojany jen na podržení :)
Já jezdím bez helmy. Nerad ji nosím. Ale, vím: "To neděláš dobře s tou sirkou, Jaromíre"
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát zář 2, 2022 15:43

Já nerad jezdim sanitkou s rozraženou hlavou :)
Plánuju vyzkoušet POC helmu, jsou pekelně drahý ale vypadaj, že by mi mohly sedět a mohlo by to být i relativně komfortní
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ZbynekN » pát zář 2, 2022 16:02

Jezdit bez helmy je bezohledne a nezpdpovedne. Me nejvic sedi helmy značky Giro. Ted mam i force a docela mi prekvapila.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát zář 2, 2022 17:26

Já sem asi 10let jezdil na bajku bez přiblby tež, paxem jednou na výletě v NTatrách lehnul a přistál hlavou 20cm od vzrostlého smrku a... od té doby bez přiblby ani ň. Aktuálně jezdím (a spokojenost, veliká) přiblbu Uvex (koupenou naslepo v lídlu za 13 set).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát zář 2, 2022 17:29

pavproch píše:
Původní předpověď na sobotu (00-24):
Jasno až polojasno. Později přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C, v údolích lokálně až 5 °C, nejvyšší denní 20 až 24 °C.

Poránu bude kosa, bude teda už ten dřes a možná i kalhoty, trasu (ne zrovna málo náročnou) sem právě domysléél. Doufám, že to něco - změna přepopičasí, stařecké (ne)zdraví apod. nezhatí.

Předopopičasí/kosu na ráno přitvrdili:
Počasí dnes večer a v noci (18-07):
Jasno nebo skoro jasno, během noci místy přechodně zvětšená oblačnost. Nejnižší noční teploty 9 až 6 °C, v údolích lokálně kolem 4 °C.

... už sem anchystááál zimní hadry a SPD. I tak se ale těším.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob zář 3, 2022 6:59

Jak počítaj ceny v servisech? Každičkej úkon, každou jednu matku? By mě zajímalo, kolik by stálo odvzdušnit brzdy, dát nový destičky a vycentrovat to.
Za věci na to jsem dal 715Kč včetně dopravy, konkrétně resin destičky, 100ml oleje Shimano, odvzdušňovací vložka "Shimano" vytištěná na 3D tiskárně a bleedkit, ten byl z toho všeho nejdražší, ale nemám nervy na netěsnící sady se závity z plastu, oleje víc všude okolo než v brzdovým systému... Za to ty ušetřený 2 stovky nestojí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ZbynekN » sob zář 3, 2022 7:33

Podobny cenik bude asi u všech servisu.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 3, 2022 7:51

Jenže cykloservis tu zase není od toho, aby ti ušetřil peníze, ale zaplatil náklady a vidělal. Problém je většinou ta kvalita za ty peníze.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob zář 3, 2022 8:07

Právě, kvalita za ty peníze je důvod, proč si to udělám sám. Přehazku mi seštelovali dobře, vše ok, ale ta brzda se jim nepovedla a riskovat znovu to stejný za ty prachy nebudu, to si raději udělám sám, nářadí mi zůstane pro příští použití. Servis by vyšel dráž, než kolik mě stálo vše potřebný. Když vidím ty ceny, mám nápad, že se to komplet naučim a otevřu si servis v garáži, vše za 50% ceny :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 3, 2022 9:19

Pokud se chce někdo cyklistice věnovat více, což asi chceš, tak je asi lepší si za ty peníze co by dal člověk za servisování pořídit si nářadí a naučit se to sám. Mně tak napadlo, že když třeba v nějakém cykloservise hledají servisáka, jakou musí mít kvalifikaci? Jestli požadují třeba nějaký konkrétní typ vyučení jako na automechanika?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob zář 3, 2022 12:03

Hádám, že na cyklo servisáka nemusíš mít žádný výuční list apod. stačí zručnost (nejen rukama, ale i v hledání na fernetu, na TyTrubce se neska dají najít návody na úplně všechny činnosti cykloservisáka).

Neska přenádherný výlet, ráno dyž sem stával tak sice byla kosa (5st) ale otěplovalo se bo svítilo slunko, takže dyž sem vosum vyrážel už to bylo na křaťasy (+ podzimní cyklodřes dl. rukávec). Celý výlet nebylo ani zima ani horko a nebylo třeba vytahovat pws prstové rukavice z kapsy.

Neska to byla zajímavá třasa, která je kombinací více obvyklých třas (ale v nezvyklých směrech a odbočkách) s přenádhernými krajinovými výhledy - jel sem tam, otočka kolem triangulace a stejnou strasou zpět = užil sem si to fest i dyž se neska nohy moc točit ochotně nechtěly. Ale co už. Třasu dávám na seznam "favourites".

Bajk vyčištěný, namazaný, připravený na zítra (musím vymyslet kam). (letos už pátá) Řetázka umytá v benzínu, už schne, zítra po výletě pude na bajka = po zítřejším výletě to bude letos už 60 výletů ... a sezona ešče zdaleka nekončí, hezky!

SPD botky Scott (viz post asi 2 stránky z5) sou OK, 43 je trochu větší, ale aspoň bez problema do nich nazuju hrubé fusekle, šlape se v nich (do pedálů) dobře. Myslím, že nákup se povedl. Akoráth neska nebylo delší/pořádné tlačení bajka proti kopci (v bagu/bordelu), abych je vyzkoušel i v tomhle. Na zítra zkusím něco vymyslet.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 3, 2022 12:30

Tak jestli tam dělají servis podle youtube, tak to mnohé vysvětluje...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob zář 3, 2022 12:39

Já (cykloservisák DIY) náhodou na Ty Trubce našel vždycky to co sem potřeboval (např. myslím, že naposled to byl správný postup odvzdušnění XTR brzd) a to videjo pasovalo/fungovalo od první do poslední sekundy včetně všech titulků a mluvených komentářů (english). Za mně :smt023 - bez TyTrubky by se člověk s tím zbytečně trápil a hledal cimrmanovy slepé uličky.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob zář 3, 2022 12:41

Btw, jak to vy tretraři děláte, když jdete při sjezdu ze sedla? Stojíte na špičkách?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob zář 3, 2022 12:49

Stojím se zacvaknutýma SPD = opěrný bod (bota/pedál) je v SPD = pod nártem, ne na na špičkách, ne na patě. Nejsem sjezdař, ale za mně naprosto vyhovující.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob zář 3, 2022 12:56

Btw, moje SPD botky (co se kdy měl a mám) umožňují montáž SPD kufrů ve dvou pozicicíh, VŽDY používám tu "přední".
spd.jpg

+ samozřejmě tu druhou pozici + vlastně celé montážní drážky vždycky zapatlám silikoněm, aby tudma do botky netekl bordel a voda. Fčera sem to zrovna montoval a patlal na těch scottech.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob zář 3, 2022 13:12

pavproch píše: Bajk vyčištěný, namazaný, připravený na zítra (musím vymyslet kam).

Vymyšleno (kam). A kruciš!
Počasí v noci (22-07):
Oblačno až zataženo, postupně místy přeháňky, ojediněle bouřka. Nejnižší noční teploty 14 až 11 °C. Slabý vítr východních směrů do 4 m/s.
Počasí přes den (07-24):
Zpočátku převážně zataženo a místy déšť, během dne postupně většinou oblačno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší odpolední teploty 20 až 23 °C.

... ty jo, začínám chytat deprézi.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob zář 3, 2022 16:51

pavproch píše:Sram NX Eagle chain (12s) - sem doposud byl zvyklý je kupovat okolo pětistovky za kus a..... bohužel, budu si muset zřejmě zvyknout, že řetázka = 7 set, no....

Bingo! Jaxem neska vytáhnul ze zásob jednu z řetázek (ešče tam sou 2 další) tak mě fčíl napadlo se podívat, esli někde nemají akci na Sram NX Eagle 12s chain a... mají/měli = už sou dva kousky za (slušných) 599,- / kus na cestě ke mně.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 3, 2022 20:18

pavproch píše:Já (cykloservisák DIY) náhodou na Ty Trubce našel vždycky to co sem potřeboval.

Jo, ale od servisáka v profesionálním cykloservisu, kde si za to účtují nemalé částky, bych očekával, že nebude hledat na youtube, jak něco opravit.

Zase na druhou stranu, když jedna tupá ženská z mého okolí, která je vystudovaná jako stavební inženýrka a která chtěla ušetřit, tak si svépomoci stavěla komín na baráku podle návodu na youtube. A pak se strašně divila, že ji na to kominík nechce dát razítko, protože neměla dodrženou výšku nad hřebenem, což zjistila až od toho kominíka, že něco takového musí být, protože na youtube jí to neřekli... nemluvě o tom, že jsem si myslel, že někdo jako stavební inženýr by tohle měl vědět, tak když podle youtube můžou stavět stavební inženýři, tak ten cykloservis už je maličkost. Doufám, že aspoň doktoři neoperují podle youtube.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 3, 2022 20:20

Etheric píše:Btw, jak to vy tretraři děláte, když jdete při sjezdu ze sedla? Stojíte na špičkách?

Už přemýšlíš o SPD? :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika