Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned črc 11, 2021 11:26

Asi byto patřilo spíš do vlkna o pičasí, ale je to i o bajku.

Fčera slibovali, že ráno jasno, ale už kolem desáté tady u nás první bóřky (aladin, nebo který model používají v předpopičasí na čété1), taxem stal ráno o půlhodinu dříff, snídaně, kafe a čuměl z wokna - jasno. Sotva sem ale vyjel, tak napřed lehký opar, pak to začalo šedivět a celou dobu co sem jel proti kopci, přes kopec a zkopca sem čuměl na oblohu, jak to tmavlo. Domů sem dojel zasucha, ale bylo už komplet šedivo a už i hřmělo. Prostě mi to díky tomu, že to mělo ca hodinu až dvě zpoždění, zase jednou vyšlo. Uffff. Kuju temu nahoře... :prayer: Fčíl tam (v souladi s předpopičasí) už bóří a chčije.

Fajný výlet k soše a zezadu masivem Radhoště z5, na hřebenu/u sochy i přes poměrně časnou hodinu hafo lidu (halt prázdniny). Potkal sem i pár bajkerů a začínám mít pocit "out of date" - proti (prudkému, dlouhému) kopcu asi bez pomoci elektřiny už jezdím (skoro) sám, fšechno co potkávám (přesněji - mně předjíždí :mrgreen: ) jsou elektro-bajky. Když už někoho potkám jak šlape vlastní silou, tak po rovině nebo jen mírný kopec.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » ned črc 11, 2021 11:52

pavproch píše:Potkal sem i pár bajkerů a začínám mít pocit "out of date" - proti (prudkému, dlouhému) kopcu asi bez pomoci elektřiny už jezdím (skoro) sám, fšechno co potkávám (přesněji - mně předjíždí :mrgreen: ) jsou elektro-bajky. Když už někoho potkám jak šlape vlastní silou, tak po rovině nebo jen mírný kopec.

Viz zde - "Cyklistů na běžném kole už je například na Šumavě jen dvacet procent."

Před pár lety bych si ťukal na čelo, kdyby mi tohle někdo řekl. Dnes je to ale už smutná realita.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ratel » ned črc 11, 2021 17:20

Včera jsem emopedistu potkal taky par. Děvčata tak 35/85 v cukrárně - daly mi cukr do kafe, prý hubnou. Pak bandu na ekolobezkach. Pak pár fotru v hospodě na Bílé, co řešili buď stav baterky - jestli dojedou na Kladnatou, nebo zda mají dát pivo nebo kolu s rumem. Na kopcích a v dolinách od Vsetína po Bílý kříž ráno nebyli. Kromě Bílé samozřejmě, ale ta se to dá očekávat.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned črc 11, 2021 17:33

ratel píše: řešili buď stav baterky - jestli dojedou na


Se o to nezajímám, jen ze zvědavosti - kolik km (v terénu) se asitak dá na jednu nabitou baterku ujet než dojde šťáva?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned črc 11, 2021 17:49

Občas když funim do kopce, závidím ecyklistům, kteří mě předjíždějí. Někdy si neodpustím komentář typu "to se ti to jede, když za tebe jiný táhnou"...
Nejde si nevšimnout, že velká část ecyklistů jsou mladí a zdravě vypadající jedinci. Často děti. Proč nejezdí na normálním kole? Jsou líní?
Naposledy upravil Etheric dne ned črc 11, 2021 17:50, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » ned črc 11, 2021 17:50

pp uz je nalomeny :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned črc 11, 2021 17:52

Ee, nalomený ešče ne, jen (technicky) zvědavý.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » ned črc 11, 2021 17:52

Tak to zacina ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Volný cyklopokec

Příspěvekod Kjuba » ned črc 11, 2021 18:57

Naprosto nechápu, proč se neustále řeší otázka, proč někdo jezdí na ebiku. To je nějaká nová móda nebo co? Já teda kolu moc nedám, protože mě to nebaví, tak prosím bikery o nějaké shrnutí problematiky.

Příklad. Mamka jezdí celej život na kole, s bandou cyklistů. U nás, Itálie, Rakousko, Slovinsko. Alpy, roviny, asfalt, šotolina, všechno kromě tvrdého terénu. Je jí letos 70 let. Vše na normálním slušném bajku. Nějaký Scott, nevím jaký. Koupili jsme ji ho s bráchou cca před 8 lety (cenu si nepamatuji). Do té doby jezdila na normální běžné dostupné plečce.

Loni si začala stěžovat, že už těm mladším v Alpách nestačí, a že neví, jestli už se na to nemá vyprdnout. Tak jsme ji s bráchou začali vysvětlovat, jestli nechce ebike. Že jí to pomůže držet krok a neztratí zájem o sport. Moc se jí to nezdálo. Chápu, neznámá věc, řešila, že je to drahý....

Nakonec se nechala přesvědčit, že to zkusí. S kamarádem jsem domluvil "vyzkoušení na týden zdarma". Zase nějaký Scott. Já se v tom vůbec nevyznám, ale brácha tomu rozumí, takže výběr zcela dle něj. Jela s tím na Slovensko.

Tak nadšeného člověka jsem snad ještě neviděl. Z kola byla naprosto unešená. Hned se ptala, jestli se to dá půjčit, až zase někam pojede. Tak jsem jí s bráchou popřál "hezký Vánoce" a bylo to vyřešený.

Fakt nechápu, co je na tom špatného. Když to vemu kolem a kolem, tak to cca "kilo a něco", co jsme za to s bráchou napůl dali, byla jedna z nejlepších investic, co jsem kdy udělal.

A úplně stejně to může mít i dvacetiletej klouček, který buď nepojede nikam, nebo s pomocí elektřiny na to kolo sedne a něco pro sebe udělá.

Tak a teď mi dejte za uši. Kde je chyba v úvaze?
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod paldo » ned črc 11, 2021 19:44

"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ratel » ned črc 11, 2021 20:23

Kjuba píše:A úplně stejně to může mít i dvacetiletej klouček, který buď nepojede nikam, nebo s pomocí elektřiny na to kolo sedne a něco pro sebe udělá.


Chyba v úvaze je srovnávat (asi) zdravého dvacetiletého kloučka, který je líný sednout na kolo bez motoru s někým, kdo má vážný zdravotní nebo věkový hendikep.

Plus ignorovat všechny problémy které masivní nástup emopedů (kola to nejsou) v přírodě i na silnici přináší.

Jestli si chceš přečíst dlouhé a výživné diskuse lidí, kteří jezdí na kole, podívej se třeba sem
https://www.bike-forum.cz/forum/elektro ... listiky-iv
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » ned črc 11, 2021 20:24

Kjuba píše:Kde je chyba v úvaze?

Je moc racionalni a chybi tam psychologie ;-) Oni poctive funi do kopce a podvodnici na elektrokolech je s usmevem predjizdeji :twisted:

Sam jsem na kole sedel naposled v minulem tisicileti a trochu mi vadi, ze kvuli ebikum pribyva cyklistu v chodeckem terenu, pricemz nekteri jsou pekne bezohledni a jini zas nebezpecni tim, ze na tom neumi poradne jezdit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ratel » ned črc 11, 2021 20:43

mike píše: trochu mi vadi, ze kvuli ebikum pribyva cyklistu v chodeckem terenu, pricemz nekteri jsou pekne bezohledni a jini zas nebezpecni tim, ze na tom neumi poradne jezdit.


To nejsou cyklisti. To jsou většinou emopedisti co si koupili emoped bo je to in nebo chtějí naivně shodit sádlo.

Cyklisti se třeba kdysi zdravili, na kopci se pobavili atd. A ten kopec oddělil zrno od plev. Asi jsem ze staré školy....
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod oodoow » ned črc 11, 2021 20:45

Za mě je elektrokolo super vynález. Přesně, jak píše Kjuba, lidi to baví a aspoň trochu se hýbou a jsou venku, když by jinak seděli doma. A je mi celkem jedno, jestli mají handicap nebo je prostě nebaví šlapat, je to každého věc. Vadit to může jenom lidem, co to berou jako zápor, že je v přírodě najednou více lidí, protože ji chtějí mít jenom pro sebe. A prostě protože oni se potí, tak se musí potit všichni. :roll:

ratel píše:Plus ignorovat všechny problémy které masivní nástup emopedů (kola to nejsou) v přírodě i na silnici přináší.

jaké?

Tomas píše:@oodoow: Max je zhruba to co tam vzádu dávají, 700X35 nebo 38C, možná 40 by se tam vešla, ale bylo by to na hraně.

Aha, tož to je dost slabý, spíš cyklokros kategorie, než gravel. Chtěl bych aspoň těch 42mm s rezervou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » ned črc 11, 2021 20:54

@oodoow: prekvapils, cekal bych, ze se postavis spis na stranu poticu :smt023 Zajimalo by mne ovsem, jak by ses tvaril, kdyby nekdo vynaleznul sedmimilove boty a stovka km za den by prestala byt vysadou terminatoru ;-)

oodoow píše:Vadit to může jenom lidem, co to berou jako zápor, že je v přírodě najednou více lidí, protože ji chtějí mít jenom pro sebe.

Jj, presne muj pripad, ja bych vsechny ty lidi zakazal :twisted: Ale zas musim rict, ze covid resp. lockdown byl na tohle mnohem horsi a ted uz je to dobry. Takze dokud mne ebikeri neohrozuji, tak dobry. Na rozdil od motorkaru aspon nejspou slyset na kilometry a (tolik) nesmrdi.

oodoow píše:A prostě protože oni se potí, tak se musí potit všichni.

Jj, podvodnici jedni lini ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ratel » ned črc 11, 2021 20:57

oodoow píše:
ratel píše:Plus ignorovat všechny problémy které masivní nástup emopedů (kola to nejsou) v přírodě i na silnici přináší.

jaké?

Jezdíš na kole? Čteš web nebo noviny? Umíš hledat na webu?

...v Alpách zavírají cesty pro všechna kola, Alpenverrein /DAV nesouhlasí s nabíječkami na chatách, nával emopedů tam kde předtím bylo pár lidí. Bezpečnost na poddimenzovaných cyklostezkách....

a na tom že je v přírodě víc lidí díky emopedům fakt nevidím nic pozitivního, můžeš to nějak popsat - ty pozitiva?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Volný cyklopokec

Příspěvekod Kjuba » ned črc 11, 2021 21:36

ratel píše:a na tom že je v přírodě víc lidí díky emopedům fakt nevidím nic pozitivního, můžeš to nějak popsat - ty pozitiva?


Tomu nějak nerozumím. To jako, že příroda je jenom pro ty, co se poctivě potí? A kdyby teda všichni emopedisti přešli na normální kola, tak by Ti nevadili a problém by přestal existovat?

Já nevím. Fakt jsem v tomhle mimo, ale přijde mi to ujetý.

Že se lidí hýbou pořád méně je asi jasný každému. A jestli je tohle způsob, jak část těch lidí vytáhnout ven, tak proč ne? Věřím, že značná část těch svátečních emopedistů se rekrutuje z těch lidí, kteří buď nebudou dělat nic nebo sednou na emoped a ujedou 50km a budou se cítit jako supermani, protože na normálním kole by to neujeli. Za mě v pořádku.

Problematiku masového rozšíření ebiku neznám, článek si pak přečtu, ale jedno vím určitě. Je mi u chlupatýho zadku potkana, jestli mě na cyklostezce sejme idiot pravověrný cyklista nebo emopedista.

Ohledně oddělení zrna od plev jsem už úplně mimo mísu. Proč bych jako někoho odděloval? Jako ty lepší a horší? Snad nejsme na Tour de France ne? Když jedu na kole, tak proto, že já chci. A pojedu si tak, jak se mi chce a je mi u prdele, jestli někdo jede rychleji nebo pomaleji. Vím, že vždycky bude spousta lepších cyklistů než já, co vyjedou kopec rychleji než já na ebiku. A je mi to srdečně jedno. Myslím, že takhle to má většina normálních lidí.

Pak jsou tu Svoradové, který to mají v hlavě jinak. Mám ve firmě zaměstnance, co si vezme dovolenou, sedne na silniční žiletku a jede na Sicílii. Tam se den dva vyráchá v moři a jede zpátky. Ale to je magor a ne průměrný cyklista.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ratel » pon črc 12, 2021 6:08

Kjuba píše:Ohledně oddělení zrna od plev jsem už úplně mimo mísu. Proč bych jako někoho odděloval? Jako ty lepší a horší?

Pak jsou tu Svoradové, který to mají v hlavě jinak. Mám ve firmě zaměstnance, co si vezme dovolenou, sedne na silniční žiletku a jede na Sicílii. Tam se den dva vyráchá v moři a jede zpátky. Ale to je magor a ne průměrný cyklista.

V před e-mopedové době musel každý na kopec po svých - pěšky nebo na kole. Ti co tam nedojdou mají prostě smůlu. Zní to možná sobecky, ale je to tak. Dneska tam každý může dojet na emopedu, protože podle legislativy to není motorka.
Určitě nic nemám proti seniorům na emopedu, nicméně opět argument o držení kroku ve sportu s mladšími je zběsilý. Tak trochu jako plastická operace. Co je špatného na tom si přiznat že na to kvůli věku nemám a pojedu jezdit do Polabí?
S trochou přehánění je to jako když na ty kopce postaví lanovku. Co bude následovat: e-lyže, e-boty?

A jet na kole na Sicilii je určitě lepší dovolená než all inclusive v Chorvatsku :-).

A ty mladé muže na emopedech akceptuješ? A když ti dítě, které by se mělo naučit makat a překonávat kopce=překážky řekne, že se nechce zpotit na kole a že chce emoped, koupíš mu ho?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon črc 12, 2021 6:46

Kjuba píše:Když jedu na kole, tak proto, že já chci. A pojedu si tak, jak se mi chce

Však jo. Jenže bez ebiku si musíš naplánovat trasu, která je v rámci tvých fyzických možností.
Lidi se v přírodě hezky rozloží, někteří se holt nedostanou tam či onam, protože na to nemají - ale no a co? Já se taky nepodívám do vysokých hor, protože na to nemám, su s tím smířen, tak to holt je. Aspoň tam nebudu překážet těm, kteří na to mají.
Ohledně toho dělení zrna od plev.. Za předpokladu že je člověk věkově i pohybově neomezen, když není schopen tu trasu ujet, ať tam nejezdí a vybere si míň náročnou. A ať trénuje, když nemá zdravotní omezení, díky tréninku se na tu těžší trasu v budoucnu podívá. Musí si to zasloužit. Elektrokolo tě o ten osobní vývoj připraví. A věř, že bys přišel o hodně. Hlavně o radost a dobrý pocit ze sebe sama.

mike píše:jak by ses tvaril, kdyby nekdo vynaleznul sedmimilove boty a stovka km za den by prestala byt vysadou terminatoru

No to by mě asi jeblo. Chodím 50-60 za den mj i kvůli tomu, že se dostanu do míst, kam se většina turistů v rámci jednodenního výletu nedostane.
Taky jsem to musel trénovat, ono nějakej čas trvá, než si tělo zvykne na takový kilometry. A pak by mi přišlo opravdu kurevsky nefér, když by mě při stejný porci kilometrů všude předbíhali lidi s nadváhou.
Tvl opovažte se někdo takovou chujovinu vynaleznout :axe:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pon črc 12, 2021 8:41

možná na pár výjimek se důchodci na e-biku nebudou vypravovat do náročných kopců a už vůbec ne mimo cesty

na stezky se dostanou s e-bikem šampóni, kteří se tam neumí chovat - je mi šumák, jestli mě bude v kopci předjíždět bzučák, ale sere mě, když si takovej blbec na úzké stezce vynucuje uhnutí, protože mu to jede dvojnásobek, nemluvě o tom, že ho v nejbližším sjezdu bude předjíždět já
pokud mě bude do kopce předjíždět někdo na běžným kole, dá se předpokládat, že má něco najeto a s pravděpodobností hraničící s jistotou se bude umět chovat - prostě pojede chvíli za mnou a počká, až bude místo, já mu uhnu a on mě normálně předjede

a další věcí je, že s e-bikem se do náročného terénu dál a výš od civilizace dostane i člověk, který pak nezvládne technické úseky

už sem tu kdysi někde psal - stalo se nám předloni v Livignu, že jsme pod nějakým hřebínkem dojeli dvě holky na e-bikach, který to dolů nedaly (neměly ani základy techniky-neuměly jít za sedlo z kopce dolů natož si předtím snížit sedlovku), snést dolů ani vytlačit zpátky jim to nešlo, kvůli váze + terén
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pon črc 12, 2021 8:42

ratel píše:
Kjuba píše:A úplně stejně to může mít i dvacetiletej klouček, který buď nepojede nikam, nebo s pomocí elektřiny na to kolo sedne a něco pro sebe udělá.

Chyba v úvaze je srovnávat (asi) zdravého dvacetiletého kloučka, který je líný sednout na kolo bez motoru s někým, kdo má vážný zdravotní nebo věkový hendikep.

Plus ignorovat všechny problémy které masivní nástup emopedů (kola to nejsou) v přírodě i na silnici přináší.

Asi tak. V době obézních dětí, které nic nedělají jsou tyhle e-věci jen další pomyslný hřebíček do rakve. Kolo je dřina a bolest, stejně tak vláčení báglu po horách. Obojí je sport se vším všudy.

Etheric píše:Ohledně toho dělení zrna od plev.. Za předpokladu že je člověk věkově i pohybově neomezen, když není schopen tu trasu ujet, ať tam nejezdí a vybere si míň náročnou. A ať trénuje, když nemá zdravotní omezení, díky tréninku se na tu těžší trasu v budoucnu podívá. Musí si to zasloužit. Elektrokolo tě o ten osobní vývoj připraví. A věř, že bys přišel o hodně. Hlavně o radost a dobrý pocit

Taky jsem děcko nebral na začátku pekelný vyjížďky, který vím že by nedalo. Musí se začít pomalu a je to delší proces, ale postupně se zlepší. Tlačit kolo, když už to nejde je OK, zastavit se, když už to nejde je taky OK. S tréninkem to postupně vymizí. Vůle u dětí být v něčem dobří je veliká a mají radost, když se v něčem zlepšují.

Vidět svý děcko, který vlastní silou vydře na nejlehčí převod kopec a má z toho neskutečnou radost je pocit k nezaplacení.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon črc 12, 2021 9:45

Já jen čekám, kdy budou elektroběžky :roll:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ratel » pon črc 12, 2021 10:01

Etheric píše:Já jen čekám, kdy budou elektroběžky :roll:

skialpy už jsou, bežky co nevidet

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... nenw4vfYQL
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod apuka » pon črc 12, 2021 10:17

Kjuba píše:
ratel píše:a na tom že je v přírodě víc lidí díky emopedům fakt nevidím nic pozitivního, můžeš to nějak popsat - ty pozitiva?

Tomu nějak nerozumím. To jako, že příroda je jenom pro ty, co se poctivě potí? A kdyby teda všichni emopedisti přešli na normální kola, tak by Ti nevadili a problém by přestal existovat?

Já nevím. Fakt jsem v tomhle mimo, ale přijde mi to ujetý.
Neco Ti uz napsali.
Ja ted nebudu brat do uvahy neblahy vliv na fyzickou zdatnost, obezitu, atd. Co mi ale vadi je - a taky to uz bylo mirne naznaceno-, ze lidi na e-bicich velice casto nemaji sebemensi potuchy o nejakych at uz psanych ci nepsanych pravidlech chovani. VUci sobe, vuci ostatnim cyklistum, vuci chodcum - a v neposledni rade vuci prirode. Zacalo to uz vetsim rozmachem cyklistiky, kdy mnozi zacali jezdit na horskych kolech, bo na to (spise financne) meli a bylo to hodne IN. Do te doby bylo par volu, kteri si museli vybijet sve ego sjezdem (nebo obcas i vyjezdem) po uzkych pesinkach, kde na kole nema kdo mezi pesakama co delat (ze zakona i podle nejzakladnejsi selske logiky). Jak bylo kol vice, najednou se - ale to uz vyhraden ve sjezdech - se objevilo na stejnych stezkach cim dal vice cyklistu. Bohuzel, na rozdil od predchozich vetsina z nich na to ani technicky a fyzicky nemela. Taky to tak dopadavalo - zraneni, obcas i umrti. Jezdcu i pesaku. (Nejlepsi je (pod Lysou horou zazil jsem to vicekrat), kdyz se frajer chce vytahnout pred svoji holkou a vezme ji na - pro kolo - krkolomnou pesinu plnou skalek, korenu a lidi a spusti se dolu s tim, ze "to je nejlepsi zabava". Lidi uskakuji do boruvci a kriku, frajer si zvysuje sve ego (kym do neceho nenarazi a nerozbije si hlavu) - a holka se na zacatku stezky stale trese jak osika, bo se boji. Nakonec se ale spusti, jenze pomalu, nechce nikomu ublizit - a prave tim, ze nama dostatecnou techniku, neumi v tom jezdit, jede pomalu, je nevypocitatelna je jeste nebezpecnejsi nez ten frajer.)

A ted k tomu pridel ty elektrokola - nekterim otrnulo, ze vyjedou vsude, tak zacnou zkouset i vyjezdy na takovych stezkach. Bez znalosti techniky jizdy, bez znalosti bezpecnosti, atd. E-bike je tezky, mene obratny a dokaze poranit stejne, ne-li jeste vice nez bezny. No a kdyz se nekterim povede ten vyjezd, tak se daji i na cestu dolu - a to je doslova masakr.

Jak rikam, mne nevadi, ze nekdo jede na elektrokole, ze vyjede nekam, kam by normalne nevyjel. Ale cim dal vice e-bikeru setkavam v mistech, kde bezny cykliste se nikdy nevyskytovali (a vyskytovat by se nemeli). A potom se zacnou objevovat clanky (nebo "zazitky" na FB a pod), jak je skvely vyjezd/sjezd na/z XY s fotkama z evidentne pro kola zakazanych stezek.

Jo, ja bych jeste to udelal tak, ze bych na horskych chatach, kam se s oblibou na e-bicich jezdi zrusil vsechny nabijeci stanice. Vlastne stejne jsou tam k nicemu. Kdyz uz nasleduje jen sjezd.

A v neposledni rade si vsimni, ze opravdu velka cast e-bikeru stejne vyjde k nejake chate nebo hospode, tam si da nekolik piv (nebo neco tvrdsiho). A jako lekar bys mel dobre vedet, jak pusobi alkohol na zahrate telo (zvenku i z vnitrku) v horku. A takovy clovek po tech par pivech (nebo jineho) se potom bez bazne spusti dolu, i kdyby jen na bezne silnici, ale hlavne na tech pesich stezkach. Bez znalosti techniky, bez ohledu na bezpecnost...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon črc 12, 2021 11:47

Ty jo, tady se to rozjelo.

Myslím, že to ratel a mike pěkně shrnuli (i za mně):
ratel píše:Chyba v úvaze je srovnávat (asi) zdravého dvacetiletého kloučka, který je líný sednout na kolo bez motoru s někým, kdo má vážný zdravotní nebo věkový hendikep.
mike píše:Je moc racionalni a chybi tam psychologie ;-) Oni poctive funi do kopce a podvodnici na elektrokolech je s usmevem predjizdeji

Líp bych to nenaspal. Dík.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Volný cyklopokec

Příspěvekod Kjuba » pon črc 12, 2021 12:43

No, tak jsem pročetl vaše reakce. Děkuji za ně. Většině z nich určitým způsobem rozumím.

Podle výše popsaného mi to ale přijde, že problém teda není v ebiku jako takovém, ale v lidech, kteří si něco koupí a pak s tím neumí dobře zacházet. Jasně, to tak může být. Ale takhle je to úplně se vším.

Dám teda příklad. Lyžuju. Dlouho a nestydím se říct, že slušně. Převedu to teda na lyžování, neb mi to přijde podobný a pro mě snáze představitelný.

Dřív byly necarvingové lyže. Jezdilo to pomaleji, jiná technika ježdění, možná o fous náročnější než dnes (beru amatérské lyžování, ne závodní). Na černou se vydal jen ten, kdo si na to věřil, že to na těch fošnách dá. Do Alp vyrazil jen ten, kdo prostě lyžoval. Černá byla "cílová meta". Zbytek se plácal na nakloněné rovině někde za barákem.

Dneska všude carving, naučí se to i osel a když se do toho položí, tak jede jak blesk. Vídám to dlouhodobě všude po Evropě. "Nelyžařské národy" houfně okupujou všechny slušný hory. Mají na to peníze, čas a chtějí si to vyzkoušet. Neznají pravidla na sjezdovkách, jezdí jako blázni. Sem tam karambol, sem tam mrtvola.

Potud analogie s ebikem.

A teď. Mám si teda přát, aby ty carvy zakázali? Nebo je prodávali jen tomu, kdo prokáže, že umí jezdit i na klasických lyžích? Nebo teda zakážu lyžování? Nebo pustím na černou jen lidi bez carvu? Mají mě takoví carvolyžaři vadit?

Ne. Vadí mě jenom vemeno, který do mě vletí zezadu, protože se neumí vyhnout nebo zabrzdit. A je mi jedno, jestli jede na carvech nebo to hobluje na plaňkách od plotu. A dlabu na to, jestli je pravděpodobnější, že mě sejme carvista nebo plaňkař, protože o tom to prostě není. Mají teda ti, co neumí tak dobře lyžovat, jako dejme tomu já, sedět doma na prdeli a čumět na Ordinaci?

No a ratelovo a Tomasovo lamentování a hodnocení druhých na téma co si kdo má zasloužit nebo ne je dle mě zcela mimo mísu. Co zajímá mě, jsou moje děti, který ebike nemají a jsou líní a tlustí jen tak, jak je nechám zlenivět a ztloustnout já. Jestli jsou cizí lidi nebo děti líní, tlustí a blbí nebo cílevědomí, aktivní a dobře vychovaní mi tak nějak nepřísluší hodnotit, protože je neznám a jsou mi celkem ukradení. Přesto si dovedu přestavit, že svým dětem třeba ebike půjčím a naplánuju nějaký těžší výlet, který si užijou jen s pomocí elektriky a kam by se normálně nedostaly. Hlavně, že něco dělají.

Prostě tohle je vývoj a všechny tyhle věci, pokud to usnadní lidem se hýbat, akceptuju. Zdravým, hendikepovaným, tlustým, tenkým, blbým, chytrým, vychovaným i nevychovaným.

A nevyhnutelným faktem pak je, že těch lidí je venku prostě víc a musí se tam nějak porovnat.
A pak je to, jako vždycky, vo lidech.

Ale možná jen melu nesmysly z hladu. Možná bude opravdu nejlepší ty lidi raději zakázat, jak psal Mike. A hory, sjezdovky a cyklostezky přenechat jen "pravověrným", kteří si to zaslouží, protože se k tomu propracovali vlastní dřinou.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod oodoow » pon črc 12, 2021 12:54

mike píše:jak by ses tvaril, kdyby nekdo vynaleznul sedmimilove boty a stovka km za den by prestala byt vysadou terminatoru

No pro mě je stovka spíš duchovní záležitost, že se jako přemáháš to nezabalit, je to takovej dlouhej vnitřní souboj, střídají se krize s extází. :D
Soustředíš se několik desítek hodin prostě jenom na jednu věc a to šlapat pořád dál, jsi v přítomnosti a dokonale to vyčistí hlavu.
Takže pokud to někdo půjde v sedmimílových botách nemám s tím problém, ale pokud to tím pádem ujde za pár hodin, nebude z toho mít prostě ten hlavní benefit.
ratel píše:skialpy už jsou, bežky co nevidet

To je spíš nějakej apríl to video, což?

Etheric píše:se dostanu do míst, kam se většina turistů v rámci jednodenního výletu nedostane.

Jako třeba kam? Tohle bych chápal jako výhodu někde v opuštěné krajině ale u nás je všude blízko do civilizace. Jediná výhoda takového dlouhého výletu je v tom, že toho prostě za den víc uvidíš.

@Kjuba: Jj, souhlas. To je jak se skialpama, dřív když kožené boty, vázání s volnou patou a bylo to prostě těžké něco sjet, tak bylo na kopcích pár lidí, bylo to umění.
Pak přišly skelety plastový lyžáky, fritschi a pak dynafit vázání a najednou mohl do kopců každej ňouma a je tam narváno. S ebikama je to úplně stejně, prostě to dovoluje více lidem se dostat do přírody. Stejně tak se ale můžeme bavit o odpružené vidlici. Dřív bylo horské kolo celopevňák a taky tolik lidí do hor na kole nelezlo.
Ale já si myslím, že je to dobře, že lidé chodí více do přírody do hor.
Naposledy upravil oodoow dne pon črc 12, 2021 14:44, celkově upraveno 1
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ratel » pon črc 12, 2021 13:18

Kjuba píše:No, tak jsem pročetl vaše reakce. Děkuji za ně. Většině z nich určitým způsobem rozumím.......
Potud analogie s ebikem.


Asi špatně pochopeno.
ebike <> carving ski - ty lyže mají lepší vlastnosti, ale na kopec tě nedostanou a dolů taky ne. Ano, možná se méně unavíš.
ebike = lanovka na každý kopec, o to tu jde.

Věci co usnadní lidem se hýbat - nezlob se to je jak pojízdné schody do fitcentra. Přece k tomu, aby se normální nehendikepovaný rozumný člověk hýbal ( tedy sport, ne rozvoz pošty třeba), nepotřebuje elektromotor. Když pominu diskutabilní motoristické sporty samozřejmě.

Argumenty ve smyslu ...na ebiku se víc a lépe unavíš a shodíš .. a pak zase ..na ebiku se nezapotíš...to je fakt cílený blábol marketérů výrobců emopedů. Bohužel jim to lidi žerou.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Volný cyklopokec

Příspěvekod Kjuba » pon črc 12, 2021 14:27

ratel píše:ebike = lanovka na každý kopec, o to tu jde.


No tak v tom případě mě lanovka na každý kopec nevadí. Kdo chce jít pěšky, žabákama, po rukách nebo po uších, má možnost. Kdo chce nahoru pohodlně, vyjede lanovkou a projde se třeba po hřebeni a pak sejde nebo klidně i sjede dolů. Aspoň něco.

ratel píše:Věci co usnadní lidem se hýbat - nezlob se to je jak pojízdné schody do fitcentra. Přece k tomu, aby se normální nehendikepovaný rozumný člověk hýbal ( tedy sport, ne rozvoz pošty třeba), nepotřebuje elektromotor.


No a, tak se do fitka projedu po schodech. :-) Jasně, tohle je už trochu nadsázka.

ratel píše:Argumenty ve smyslu ...na ebiku se víc a lépe unavíš a shodíš .. a pak zase ..na ebiku se nezapotíš...to je fakt cílený blábol marketérů výrobců emopedů. Bohužel jim to lidi žerou.


Nic takového jsem netvrdil.

Hele jasně, já to beru. Možná máš pravdu. Ale přijde mi to, že máte tendenci neustále hodnotit a škatulkovat ostatní. Tak trochu podle sebe soudím tebe. Nevidím nějak moc ochotu podívat se na to s odstupem. Ne každý je do sportu, ne každý má v sobě ten motor, co ho žene dál, aby se zlepšoval, nemá tu soutěživost. Většina lidí prostě jen zkouší nový věci a hledá. Na tom dle mě není nic špatného.

Já jsem jen chtěl zjistit, páč kola jsou pro mě terra incognita, z čeho vychází ta, místy až otevřená, nenávist mezi pravověrnými cyklisty a emopedisty. A vono to asi nebude až tak horký.

No nic, asi na to mám prostě jiný názor, možná že špatný.

Stejně děkuju.

P. S. Ještě k tomu, že je všude tolik lidí, jako důsledek rozmachu těhle werků. Mě by se samozřejmě taky víc líbilo, kdybych na těch sjezdovkách, horách a vůbec všude bylo méně lidí. Ideálně jenom já. Ale to ještě neznamená, že když je náš tam tolik, že ti ostatní tam nemají co dělat, protože si to nevydřeli "za svý". Bez uzardění si lyžuju stylem nahoru elektricky a dolů pěkně pohodlně "za svý".:-)
Naposledy upravil Kjuba dne pon črc 12, 2021 14:33, celkově upraveno 1
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon črc 12, 2021 14:31

oodoow píše:u nás je všude blízko do civilizace.

To jo, ale i tak je hodně míst, kam když chceš o víkendu na výlet a nemáš auto, musíš ujít hodně kilometrů. Projdeš několik vesnic, ale nic ztama nejede ani nikde nic nenavazuje, takže můžeš udělat kolečko 12km anebo pokud chceš větší kolečko, musíš dát 40, protože odnikud nic nejede a jinak to obejít nejde. Ale ono stačí, když musíš ujít blbejch 20 nebo 30, i to už je na většinu moc a radši tu trasu zvolí jinak..
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika