Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned kvě 28, 2023 8:40

Jo, ty dražší pláště to je o něčem jiným, výdrž i jízdní vlastnosti. Hezká kombinace. Akorát ti to dost kazí, že máš tenhle UL set na základních bezdušových kolech, taková kombinace vůbec nedává smysl. Buď jezdíš bezduše a máš bezduš kola, nebo jezdíš duše a máš dušový kola.. A čistě dušový plášť by byl též lehčí, ale subtilnější
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » ned kvě 28, 2023 9:50

Tak základem při opravě duše je projet prstama plášť zevnitř, radši dvakrát, abys odchytil případný konec trnu. Někdy je vidět zvenku pláště, někdy ne.

Já jsem upřímně nikdy neřešil váhu duše, vždycky odolnost. Radši jsem kupoval silnější duše, který byly odolnější proti cvaknutí nebo proti menším trnům.
Plášť jsem kupoval kevlar s odolnějšíma bočnicema proti proseknutí, hlavně o šutr, ale nikdy jsem nevybíral pláště primárně s ohledem na váhu.
Gramhoničství jde nějak úplně mimo mě. Největší přínos vidím v materiálu rámu, carbon vs. hlína. Komponenty měním v podstatě jenom, když se něco rozbije nebo opotřebuje.
Vlastně jednou jsem měnil - hydry Avidy za Shimana. Ne kvůli váze, ale funkčnosti a bezúdržbovosti.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned kvě 28, 2023 10:24

Máte někdo tušení, kolik váhy se ušetří na kazetě + převodníku Deore, když to vyměním za to samý, ale za nejvyšší řadu?
Jestli to má význam. Nehodlám to měnit hned, ale až bude potřeba ty díly vyměnit a budu to mít rozebraný.. Když budu měnit lanko, můžu vyměnit i přehazku, jestli to bude mít za ty prachy přínos..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned kvě 28, 2023 11:43

Výlet neska (zase) byl, líbilo se velmi, narozdíl od fčera se mi i chtělo a bavilo měto celou dobu = křasné tři hodiny v masivu Radhoště s výjezdem i na Pustevny a dolů pod ČMlýnem. Hlava na bjku krásně hlavuje (bez vůlí a loupání), akoráth v ní (už zase) jemně (ale slyšitelně) praská = úplně stejně to praskalo, dyž byl bajk nový, řešit to nebudu.

Celý týden má být křasně (bajkovatelno), žeby? Musím sito promyslet.

@eth: kupkolo i koloshop mají (u většiny komponent) uvedené hmotnosti, zkus si to dohledat tam. Já sem taky bajk koupil se SRAMem NX (nejnižší řada) a předělal to na XX1 (tehdy nejvyšší řada). Kolik sem tím ale ušetřil váhy nevím. Obecně - funkčnost nejvyšší řady komponent (u Shimana = XTR) je úplně někde jinde než u těch základních komponent.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod oodoow » ned kvě 28, 2023 11:54

pavproch píše:funkčnost nejvyšší řady komponent (u Shimana = XTR) je úplně někde jinde než u těch základních komponent

Mi zas někdo říkal, že ty vyšší řady XTR a spol oproti Deore míň vydrží a taky se častěji musí seřizovat. Ale je to info z druhé ruky, na starém MTB jsem měl Deore a teď na gravelu už mám silniční sadu.

Jinak zkusil jsem přejít kompletně na vosk. Nový řetěz jsem odmastil a umyl podle návodu a napatlal Squirtem, tak uvidím jak to bude fungovat. Zatím včera první jízda okolo Prahy. Jako jelo to pěkně, je to sice trochu hlasitější, ale zas to vůbec nešpiní a řetěz by měl vydržet násobek toho, co s olejem. Hlavně se tam nechytá všude bordel a tak to nemusím po každé jízdě čistit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned kvě 28, 2023 12:00

Jo, to kdysik (u mně předchozí bajk 26") platilo, že XTR bylo lehčí ale míň vydrželo než XT. Zřejmě to platí stále.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned kvě 28, 2023 13:10

Etheric píše:@pp: tmel Stans, cos dřív odkazoval, já ho koupil taky, menší balení, takže už došel, už nemaj.

pavproch píše:Tak to teda (až mi dojde stávající pixla) ten Stans Race nechcu, já sem zvyklý to tam lít skrz galuskový ventilek. budu muset vyzkoušet (tekuté) mlíko jiné značky.

Sem fčíl cosyk objednával na kupkolo a... překvápko, tam ešče ten "normální" Stans (946ml) mají skladem, taxem (radši = syslení) jednu pikslu přikoupil.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned kvě 28, 2023 14:39

Ohledně těch uvedených hmotností bych byl skeptický, leda bych si to nechal od nich zvážit...
Pokud v tom nebude moc rozdíl, ta nejvyšší řada méně vydrží /drahý díly, častá výměna/ a musí se častěji seřizovat, pak nedává vůbec smysl to měnit, Deore je funkčně úplně v pohodě.

Projel jsem nový kola, 56km, jede to krásně, lehčeji, a ty úseky, kde jezdím dlouho bez šlapání, jsem jel ještě dýl bez šlapání, tj lépe se to točí a jede /žeby těmi lepšími náboji?/. Stabilita v terénu a zatáčkách boží. Z kopce to jede rychleji a ty širší ráfky jsou vážně stabilnější. Za 16k v akci naprostá spokojenost. Nikde nic nerachtá, vše tichý, tak fajn. Hlavně to pořádně těsní, ne jak ty shit kola WTB.
Přemýšlím, co udělám s těmi starými koly. Vyhodit škoda, jezdit je nebudu... Prodávat to taky nemůžu, teda ne jako bezdušový kola... A kdo by si koupil základní bezduš kola na ježdění s duší.... Možná někdo nenáročný, nevim, lidem do hlav nevidim, ale jestli je někdo chcete, stačí napsat SZ. Nechám velmi levně, budu rád, když se pro ně ještě najde využití
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned kvě 28, 2023 16:39

Dyž syslení, tak syslení....

Fčera sem namontoval jedno z dvou zásobních hlavových složení, taxem neska opět přikoupil, ať mám doma zase dvě (co kdyby to přestali prodávat, že = sysel) - tam co minule (v Říši - cannondale-parts.de).
A taky sem přikoupil do zásoby (radši dvě, co kdyby :twisted: ) litrovky Muc Off Dry Lube - sem totiž zistil, že skoro fšude už mají jenom Muc Off Dry Lube BIO (brrrr, dělá semi špatně, dyž ty tři písmena vidím) - na bike24.de inzerovali (podle popisu i obrázku) ten původní (bez BIO) tak doufám, že nebude (nemilé) překvápko, až to přijde.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned kvě 28, 2023 17:10

Taky budu sledovat akce a syslit (rozumně). Až se pak něco vysere, můžu to opravit hned a ty díly v budoucnu stejně levnější nebudou..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Quido » pon kvě 29, 2023 7:15

Lipon píše:Vlastně jednou jsem měnil - hydry Avidy za Shimana. Ne kvůli váze, ale funkčnosti a bezúdržbovosti.


Ano, potvrzuji - tohle jsem udělal po roce trápení s Avidama - v bláhové víře, že Avidy umravním, jsem celou sezonu elaboroval s nastavením skoro po každém treku... radili mi, ať to okamžitě vyměním za Shimana, ale já byl zabejčený... a pak jsem si nadával, že jsem to neudělal hned - ten rozdíl ne naprosto neskutečný...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Quido » pon kvě 29, 2023 7:19

oodoow píše:Mi zas někdo říkal, že ty vyšší řady XTR a spol oproti Deore míň vydrží a taky se častěji musí seřizovat. Ale je to info z druhé ruky, na starém MTB jsem měl Deore a teď na gravelu už mám silniční sadu....


Mně tohle říkal závodník - a jemu věřím - XTR jsou sportovní řady, u kterých se počítá s častou výměnou, soustředí se tam na hmotnost a funkčnost i v zašpiněném stavu, nikoli na životnost... kdežto Deore, SLX a tak jsou spíše pro hobíky... sám prý má ne treninkovém kole Deore, ale závodí s vyššíma řadama, kde mu to hradí sponzor
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pon kvě 29, 2023 8:30

Mám jinou zkušenost.

Mám na kole XTR šaltr (byl tam, nedokupoval ani jsem podle toho nevybíral kolo, prostě byl na jediným kole, který bylo dostupný v mojí velikosti a sedělo mi po prdelí), zatím odjetý něco málo přes 2 sezóny a ani jsem na to nešáh. Žádný štelování, nic. V kombinaci s XT páčkama je to lábuž, kraťoučkej a jasně omezenej chod, dlouhý domáčknutí řadí až o nějaký 3 pastorky nahoru.
Nezávodím, neni to pro mě spotřebák na cestě na bednu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon kvě 29, 2023 8:39

Já mám na bajku (už třetí sezonu) SPD pedály XTR a taky sem na ně ešče nešáhnul (teda kromě čištění od bahna a WD40 na pružinky).

EDIT: A vlastně taky XTR hydro-brzdy a taky vyžadují jen minimální servis (přední brzdu sem fčíl šteloval poprvé za 2 roky, na zadní sem ešče nešáhnul) - samozřejmě nepočítám výměny sjetých brzdových desek - a to je další výhoda XTR oproti těm, co tam byly od novoty - taky Shimano, ale MT500 - výměna brzd. desek je klik, klik, hotovo = nemusí se sundavat kolo (což se u těch MT500 muselo aby se daly vytáhnout staré a nasadit nové desky). Jo a ty XTR brzdí jinak (mají měkčí nástup) než ty MT500 (ty hned při stisknutí páky zabraly, ale čím víc sem mačkal, už se nic víc nedělo, XTR mají lineární průběh - čím víc mačkám páku, tím víc brzdí.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Quido » pon kvě 29, 2023 11:19

Lipon píše:Mám jinou zkušenost.

Mám na kole XTR šaltr (byl tam, nedokupoval ani jsem podle toho nevybíral kolo, prostě byl na jediným kole, který bylo dostupný v mojí velikosti a sedělo mi po prdelí), zatím odjetý něco málo přes 2 sezóny a ani jsem na to nešáh. Žádný štelování, nic. V kombinaci s XT páčkama je to lábuž, kraťoučkej a jasně omezenej chod, dlouhý domáčknutí řadí až o nějaký 3 pastorky nahoru.
Nezávodím, neni to pro mě spotřebák na cestě na bednu.


a včem je ta zkušenost jiná...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pon kvě 29, 2023 11:38

Quido píše:...
XTR jsou sportovní řady, u kterých se počítá s častou výměnou, soustředí se tam na hmotnost a funkčnost i v zašpiněném stavu, nikoli na životnost...


že nic z výše uvedeného nepozoruji

na předchozím kole jsem měl XTčko, 10 let bez potřeby štelovat nebo nedejbože měnit
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon kvě 29, 2023 11:50

Kruciš - hezky! Fčíl u popoludňajšího kafe sem doslat nápad..... bajko-nápad - @eth: kuju za inspiraci (= žijeme jen jednou a peníze tu budou, my tu nebudem a aspoň budu zase pro něco žít a nebudu myslet na ty svoje zdr. poblémy). Několikafázový. Du realizovat první fázi.

EDIT: První fáze objednaná - sem o pořádný obolus chudší, ale to neva.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Quido » pon kvě 29, 2023 11:54

jaxem psal, že mně láká městské a retro kolo, taxem si na inzerci našel starší b-twin ve slušném stavu za 1k, dovez dom a vymazlil ho přes víkend k obrazu svému... jen ešče připnu retro brašničku pod sedlo a zítra to prubnu - pojedu na něm do továrny...!
:mrgreen:

DŘÍVE...
Btwin Elops 300_puvodne.jpg


... A NYNÍ
Btwin Elops 300_final01.jpg


:bike:

ILUSTR_2.jpg
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Quido » pon kvě 29, 2023 11:59

@Lipon:

- jedno nevylučuje druhé
- XT není XTR
- a jak jsme koupil, tak prodávám...
:wink:
já měl zatím jen Deore, a SLX - taky bez problémů. nakdy jsem se až divil, jaké prasárny při přehazování mně to tolerovalo... ale jinak se řádně starám...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon kvě 29, 2023 12:03

Díky za názory. Nebudu teda měnit Deore za nic jinýho, respektive uvidíme jaký budou možnosti, až současný Deore odejde. Převodník a kazeta budou hádám první.

Ale uvažuju že koupim trochu jiný řidítka, možná i představec /záleží na prohnutí řídítek/. A brzdový páčky by se mi líbily takový, na kterých si můžeš nastavit záběr. Papírově. Jak to funguje v praxi netuším, máte či měl jste to někdo?
Pak chcu karbonovou sedlovku a lehčí sedlo, pokud najdu takový, aby bylo pohodlný, to si chcu udělat výlet do Brna, vyzkoušet a ohmatat osobně, taky vzít brašnu a zkusit, jak bude sedět.
No a přes zimu bych vyměnil vidlici. A hotovo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon kvě 29, 2023 12:08

@Quido: u nás ve městě bys s takovým kolem musel furt zastavovat a zvedat přes obrubníky, je to tu celkem bariérový. Mi vyhovuje MTB jako městský kolo. Jedu, neslejzám, můžu to vzít zkratkou...
Ale jinak hezký kolo, třeba na nákupy bych ho využil skvěle. To svoje nechcu nikde nechávat zamčený, je moc lákavý, teď s koly s nápisem DT Swiss ještě víc. Taky bych z něj musel sundavat brašny, držák světla, tohle všechno se krade... By se mi hodilo kolo který máš ty :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod apuka » pon kvě 29, 2023 12:44

Quido píše:dovez dom a vymazlil ho přes víkend k obrazu svému
Ale no, to neni zadne retro retro? Vzdyt to ma i prevody :-). Mozna bych pres vikend, pokud se stavim za brachou na Slovensku (ale to jeste nevim, jestli stihnu) bych mohl v kulni vyhrabat "originalni" brasnicku na naradi pod/na sedlo vcetne retro klicku na kolo :-). Nebo retro 40+ let (no, mozna maji i 50+) stare pneu a duse - jen asi budou mit ponekud vetsi naklonnost na rychle strcuhliveni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pon kvě 29, 2023 13:38

zmínka s XT směřovala na " ... Mi zas někdo říkal, že ty vyšší řady XTR a spol oproti Deore míň vydrží a taky se častěji musí seřizovat. ..."
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 29, 2023 14:16

Quido píše:jaxem psal, že mně láká městské a retro kolo, taxem si na inzerci našel starší b-twin ve slušném stavu za 1k


To je roztomile ohavný kolo. :D Po tvém zásahu už vypadá lépe. To jsi jednal rychle. Za víkend koupit a upravit.

oodoow píše:Jinak zkusil jsem přejít kompletně na vosk.

To mě zaujalo ten vosk. Tak pak budu rád když napíšeš zkušenosti.

Etheric píše: Akorát ti to dost kazí, že máš tenhle UL set na základních bezdušových kolech, taková kombinace vůbec nedává smysl. Buď jezdíš bezduše a máš bezduš kola, nebo jezdíš duše a máš dušový kola.. A čistě dušový plášť by byl též lehčí, ale subtilnější

Tak uvažoval jsem, že je lepší mít plášť uzpůsobený pro bezduše, ve kterém mohu mít i duši než plášť, do kterého dám duši, ale mlíko už ne. Aby případně stačilo jen vytáhnout duši a můžu hned přejít na tmel. I když zrovna u těchto v recenzích nasraně psali lidi, že to nedrží tlak ani hodinu. Letmo jsem se díval a dušová kola nejsou lehčí. Ráfky jsem nestudoval. Tento plášť má taky ochranu proti proražení. Nějak mi nepřipadá, proč by tato kombinace neměla dávat smysl, když to funguje.

U těch bezduší mi taky přišlo na prd, že je tam důležitá kombinace toho ráfku a pláště. To jako, že koupím pláště za cca 3 tisíce a zjistím, že to s mým ráfkem nefunguje, tak budu muset koupit nový ráfek nebo zase nové pláště? A pak mít teda omezený výběr? Taky mi vadilo, že s bezdušemi nevyužiji plnou životnost těch plášťů a v nabídce jsem nezahlédl rozměr se vzorkem, který bych chtěl plus aby to drželo tlak. S bezdušemi bych skoro nic neušetřil na váze.

Lipon píše:Já jsem upřímně nikdy neřešil váhu duše, vždycky odolnost. Radši jsem kupoval silnější duše, který byly odolnější proti cvaknutí nebo proti menším trnům.

Taky jsem si říkal, jestli už nejsem ve vodách UL stupid, ale tak zatím to funguje. Ty duše mají být 2x odolnější než klasické. Jen mi teda za 4dny klesl tlak o 0,30baru. To je dost. V recenzích zákazníci psali, že to tlak drží, tak nevím, jestli není někde chyba nebo je to vlastnost. V obou kolech to kleslo stejně, tak to asi bude vlastnost. Napadlo mě, jestli to nedělá to, že tam u toho ventilku nemám u ráfku těsnění jako u těch předchozích duší. Teoreticky, kdyby se ten vzduch vypouštěl do pláště, tak by se to mělo jednou nasytit a tlak už neklesat. Leda napsat výrobci, jestli je to normální. U těch normálních duší mi tahle hodnota klesla tak za 10-14dní.

Jinak to kolo je rychlejší a živější. I v protivětru jedu na nejtěžší převody. Zrychlení vidím i na časech, které jsem jezdil dříve a nyní za určitou vzdálenost. Ten valivý odpor není velký a jede se mi lehčeji.
Ale teda, jak jsem asi tři týdny nejezdil, tak si zase musím zvykat a jsem celý zhuntovaný po víkendu.

EDIT:
Cyklisty čeká nový boj: chtějí jim zrušit odstup 1,5 metru a všem nakázat přilby
Mně osobně připadá, že ten zákon 1,5m k něčemu je. Všiml jsem si, že většina aut mě objíždí větším obloukem než dříve, kdy mě kolikrát těsně míjela zrcátkem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4358
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod apuka » pon kvě 29, 2023 15:44

Dromedaro píše:Mně osobně připadá, že ten zákon 1,5m k něčemu je. Všiml jsem si, že většina aut mě objíždí větším obloukem než dříve, kdy mě kolikrát těsně míjela zrcátkem.
Je to, podle mne opravdu hodne dvojsecne...

Kdyz je dost mista, tak Te budou objizdet vetsim obloukem - ale to by to delali i bez toho zakona, mozna ne 1,5m ale 1,2 m (teda az na par volu, kterym je to stejne jedno). Kdyz ale misto neni - uzka silnice, tak mnohde neni dost mista, aby Te to auto mohlo predejit s dodrzenim vzdalenosti vubec. Kdyz vezmes sirku riditek, to, ze maloktery cyklista jezdi s pravou stranou riditka na kraji silnice, sirku auta vcetne zrcatek + 1,5m, tak to uz je docela dost a fakt je hodne mist, kde to nelze dat.

Tak to na mnoha mistech, hlavne ve vetsich mestech "vyresily" cyklopruhem, coz je uplne nejvetsi pitomost. Ten muze mit klidne jen 80-90 cm, tim, ze je to samostatny pruh, tak uz se nemusi dodrzovat zadne vzdalenosti, protoze auto cyklistu nepredjizdi ale jde o soubeznou jizdu. Navic, napr. v OV je na mnoha mistech uprostred tramvajovy pas, kolem nej 10 cm vysoky obrubnik a celkove 3,5 m silnice, kde je cyklopruh a normalni pruh. Auto by nemelo jezdit casti v tom cyklopruhu - no..., jezdi tam i autobusy a nakladaky. Jak se maji vejit do 2,5 m sirokeho pruhu, uz nikdo neresi. Takze obcas jede jeden cyklista, za nim ve druhem pruhu autobus/nakladak, za tim kolona 15-ti osobnich aut. Fajn, hlavne, kdyz se jede do kopce. O bezpecnosti takove jizdy pro vsechny asi taky tusis sve...
Nejlepsi na tom vsem je, ze na druhe strane silnice je za chodnikem samostatna cyklostezka, kterou skoro zadny cyklista jednym smerem nepouzije, protoze by musel prejit na prechodu pres silnici a potom jeste na jednom miste asi 30 m objizdku... A ted uz zrusili i povinnost pouziti cyklostezky v podobnych pripadech.

No a potom je tu dalsi vec - nejspise mysleli trochu i na to, ze by se vsichni meli chovat ohleduplne. Ale mnoho cyklistu si mysli, ze se ohleduplnost tyka jen ridicu. Takze jdes po uzke horske silnici do kopce max. dvacitkou za cyklistou, ktery si to toci metr od kraje (mereno od konce riditek), necha ani ne 2 m mista vedle sebe, co autu nestaci ani na tesne predjeti (hlavne kdyz pocita s "kymacenim se" cyklistu). Nejaky kratky usek v pohode, ale kdyz uz takto za nim jedes paty kilometr, kdy obcas jde na stojaka, tj. docela vychyluje a ma rychlost tak 10 km/h, tak to uz je, hodne jemne receno, otravne. Cyklista se taky citi nesvuj, protoze se neciti bezpecne s autem za zadkem - ale nenapadne ho se zastavit na chvili a auto pustit, ani kdyz vi, ze za nim zadne dalsi daleko neni. Protoze by se musel zase rozejit. Ale ani nesejde napr. do 15-20 m dlouheho ostruvku autobusove zastavky "zarezaneho" do kraje vozovky, coz by auto v pohode stacilo k predjeti a ani on by nemusel spomalit.

Takze kdyz das vsechno dokopy, tak prijdes na to, ze prakticky dopad pravidla s obecnou platnosti vsude a jeste bez jakychkoliv povinnosti pro cyklistu casto misto vetsi bezpecnosti jen pridelava nebezpecne situace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 29, 2023 16:08

Když to jde, tak jezdím nalepený na kraji silnice, ale někdy taky jezdím dál od kraje, když je silnice špatná a jsou na krajích výmoly, tak mi to přijde bezpečnější jet dál od kraje, než abych se vyhýbal výmolům a nečekaně tak vjel pod auto někomu, kdo mě zrovna předjíždí a už se uzpůsobil tomu, že jedu v nějaké vzdálenosti od kraje. Pak taky když jsou zaparkovaná auta, tak jezdím dál od nich, kdyby někdo nečekaně otevřel dveře, ať mu do nich nevletím a už se mi to vyplatilo.

Přijde mi dobrý ten radar na kola, který vydává zvuk, když za tebou jede auto a podle vzdálenosti vydává i zvuk, takže člověk ví, jak to auto asi daleko je. Nemusel bych se tak často otáčet za sebe. Zajímalo by mě, jestli to reaguje i na kola. Na cyklostezkách, když se vyhýbám lidem, tak se musím zároveň ohlížet, jestli mě někdo z cyklistů nepředjíždí, abych mu nevjel do dráhy. A zrcátko na horským kole by mi přišlo divný. Ten radar má hodně cyklistů, co tak vidím, ale je to drahý. Zároveň je to i blikačka.

Ale ano, hodně cyklistů taky jezdí neohleduplně, co tak vidím. Nejvíce mě štvou cyklisti jednotlivci, kteří jedou v prostředku silnice, že je nelze skoro předjet nebo zbytečně dělají překážku, než kdyby jeli u kraje a člověk by kolem nich v klidu projel. Zase ale u skupiny cyklistů mi to přijde lepší a pro všechny bezpečnější, když jedou v jedné hromadě a člověk je naráz předjede jako jedno auto, než když je to dlouhá nudle a člověk je předjíždí několik desítek metrů a zasahuje autem i do protisměru.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4358
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod apuka » pon kvě 29, 2023 17:17

Z Tveho a meho popisu tak trochu videt, kdo kde jezdi - ja sice v aute, bo kolo ani nemam, Ty na kole, ale myslim, ze to dulezite je nezavisle na dopravnim prostredku.

Proste, pro Tebe fajn 1,5m - ale nekde, nejspise na sirsich okreskach, pro mne je to nekdy o hubu, spise toho cyklistu prede mnou a o trpelivost moji, kdyz neni kde a jak predjet.

Trochu zvlastni je potom videt, jak v Rakousku ale i Svycarsku nebo Italii je naprosto normalni, ze auta nechaji cyklistu jet, kdyz se neda bezpecne predjet, ale ten cyklista taky na prvnim vhodnem miste bud zastavi nebo jde tak, aby ta kolona aut mohla jet dal. Vsichni jsou spokojeni a hlavne se nikdo neciti ohrozeny.
Dromedaro píše:Nejvíce mě štvou cyklisti jednotlivci, kteří jedou v prostředku silnice, že je nelze skoro předjet nebo zbytečně dělají překážku, než kdyby jeli u kraje a člověk by kolem nich v klidu projel.
Ja jsem jednou vyslapal na Lysou horu a domluvil jsem se se synem, ktery do Ostravice dojel po cyklostezce (mimo silnice), ze ho odtud i s kolem odvezu domu.
Kdyz prijel, koukam, ze ma cele zakrvavene koleno a ruku, tak se ho ptam, co se deje - pry jel na siroke cyklostezce, kde se bezpecne vejdou - i s vetsi rezervou - dva bicykle, proti nemu nejaky chlapek ve strednim veku uprostred cyklostezky, kouka pred sebe. Kdyz se blizil, syn zpomalil, skoro zastavil, zacal zvonit, zakrycel na neho ale nic, chlapek stale uprostred, syn sel uplne na kraj, ze snad alespon na posledni chvili uhne - ale ne, od stale uprostred vrazil do syna, tak oba spadli. Chlapek udivene koukal, co se to deje, nasedl beze slova na kolo a jel dal - zase uprostred cyklostezky ](*,) ](*,) ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod booze » pon kvě 29, 2023 17:26

Může mi někdo prosím poradit nějaké turistické sedlo?

Teď jak moc nemůžu chodit a nudim se, tak jsem začal jezdit na kole, ale po cca 40km mě začne šíleně bolet asi prostata, a to tak, že musím sesednout z kola. Co jsem vyčetl na internetech, tak píšou, že důvodem je shit sedlo, které tlačí na žíly a pak se člověk blbe prokrvuje.
Dá se to vyřešit cca do 1000kc? Jak budu chůze schopný, [-o< tak kolo bude opět nezajímavé.

Co toto? https://allegro.cz/nabidka/sedlo-na-kol ... 3580747761
Nebo https://m.alza.cz/sport/selle-italia-mo ... 752462.htm
Dekuju
Naposledy upravil booze dne pon kvě 29, 2023 17:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Volný cyklopokec

Příspěvekod zonn » pon kvě 29, 2023 17:34

Tohle sedlo nevim, mam Selle SMP extra a na zminene problemy mi to funguje.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod booze » pon kvě 29, 2023 17:37

Ještě jsem tam dopsal odkaz nějaké Selle, ale nevím jestli to je ono.
Můžeš se prosím podívat. Dekuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika