Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » sob srp 27, 2022 11:52

Dnes byl vcelku dobrý gravel, jen tak lehce. Dvě předpovědi říkaly, že nic, přesto jsem tomu moc nevěřil a taky za městem začalo mrholi a zataženo na všechny strany.

Po příjezdu jsem dal pivo u nás ve dvoře v hospodě, což je asi tak 150m od vchodu do baráku. Dopil jsem, vylezl z hospody a vlezl na bajk, spadly první lehké kapky a začalo to zesilovat, během 5ti vteřin z toho už byly provazy.

Dospurtoval jsem domu (celý to mohlo trvat tak 30 vteřin i s odemčením) a stejně jsem napůl prochcanej. Včíl už je zas po dešti. Ale nevadí, i tak dobré. :D
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob srp 27, 2022 11:55

Mno. Bajk byl, ale... už ráno dyž sem stával taxe mi nechtělo ani dýchat, natož stávat, na bajka sem sem musel přinutit a nutit celou dobu na něm, nebyla to radost. Ale co už. Z těch dvou tras sem vybral tu náročnější, dyž si odmyslím tu nechuť, tak křasný výlet po hřebenech. A dokonce mě (letos poprvé, a to máme konec srpence) na výletě poscalo, ale jen trochu, naštěstí.

Fčíl už je venku komplet šedivo, vypadá to, že to spadne, předpopičasí na zítra ráno je taková nijaká ("místy přeháňky a bóřky"), uvidíme až ráno.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » sob srp 27, 2022 12:32

Taky se mi občas nechce (únava/počasí/jiné věci), ale ve finále když vyrazím tak toho nikdy nelituju. Po hoďce jízdy se vyplaví všechny ty fajn hormony a člověku je skvěle, já to tak mám.

Statisticky je daleko lepší jít něco dělat než být doma v depce (případně jiném, obdobném stavu, kdy se nechce ani dýchat).

Zrovna jsem si dneska uvědomil, že slunce už zas moc nebude a brzy zase začně podzimní řehole, kdy se člověku moc nebude chtít celkově.

Zítra bych chtěl zkusit nějákou lehčí silnici, tak uvidíme (předpověď je tady obdobná).

Včíl mi spíš v hlavě leží kam vyrazit s děckem na trek od pondělí do středy na posledních pár dní prázdnin, pár nápadů je, ale musím o tom ještě popřemýšlet.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 27, 2022 16:13

Naštvali mě dneska v Decathlonu. Šel jsem vrátit ty flašky a natrefil jsem na nějakou aktivní pracovnici s výrazem diktátora, která prý, že si ty láhve otestují, jestli protékají, takže to vzali do reklamace s čekačkou až 30dní a že mi to buď vymění nebo vrátí peníze. Přitom tam většinou postupovali jak v Alze a věci za pár stovek vraceli peníze bez řečí. Problém je v tom, že ono to neprotékalo úplně vždy nebo jen třeba jen málo, že batoh navlhl až za chvíli nebo se udělala louže pod kolem po kapkách. Takže to tam někdo naplní vodou obrátí, řekne neteče a vrátí mi to. Mezitím už jsem objednal z Alzy ty Elite, tak teď nevím, jestli to mám zrušit a počkat... zase mít doma šest flašek na kolo za litr, když mi to neyreklamují...

Jinak jsem se chtěl zeptat, jak čistíte kazetu na kole? Jsem včera aplikoval to nové mazivo, tak jsem před tím odstraňoval to staré z řetězu, kazety, přehazky, převodníku a bylo to plné bordela. Jsem na tom strávil dvě hodiny... a hlavně kvůli piplačce s kazetou a těmi ozubenými kolečky na přehazce. Já si pořídil ty kartáče ale moc nevím na co jednotlivé části jsou, tak to dělám, jak mě napadne. Ty zuby jsem někde vyčetl, že jsou na kazety na vyšťourání bordela, což z části šlo, ale stejně tam taky něco zůstalo. Hadrou se mezi to nedostanu a ten kartáč tam taky úplně nedosáhne mezi větší kotouče. V kaufu jsem viděl Carlson odmašťovač, ale šplichat tím odmašťovačem pod tlakem ve spreji na kazetu nevím, jestli je dobrý nápad, aby to nezateklo někam, kam nemá. Ale zase nevím, jak to z těch ploch tu špínu dostat. Hadrou otřu jen část.
Pokud by mi někdo napsal, na co se jednotlivé části těch kartáčů používají, budu rád.

20220827_133832.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob srp 27, 2022 16:20

Tomáš nebo kdo tu spal, že brzdové kotouče by se měly měnit když tloušťka klesna pod 1,5mm (nový má milimetry 2), já to na bajku kontroluju jen pohledem, ne šuplerou a... mám šuré woko, co se mi na pohled zdálo ešče dobré, tak šuplera ukázala 1,35 až 1,6 mm. Vyměněny oba dva. Kuju za podnět.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob srp 27, 2022 16:26

... a hned sem i zase dokoupil 2 kotouče do zásoby. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob srp 27, 2022 18:47

Dromedaro píše:jak čistíte kazetu na kole?

Natrhám pruhy hadry, namočim v něčem, co zrovna je /technickej či lakovej benzín, ředidlo, líh do vařiče,.../ a tím pruhem se dostanu úplně všude, dokonce jsem si vychytal pohyb, že se při otírání kazeta sama otáčí :)
A takhle tím pruhem jedu pastorek po pastorku... Když to děláš pravidelně a pereš řetěz, není to tak hrozná práce, jen to otřeš, nemusíš nic drhnout.
Taky mě čeká čištění kazety, hazky a převodníku. Budu měnit řetěz, tak když to bude dole.. Řetěz už jsem vybalil, odmočil tu vazelínu, nechal vyschnout, rozložil na noviny a článek po článku namazal. Zbytek se vsákl do novin, hezky to za několik dní oschlo, tak ještě dám jeden výlet se starým řetězem, ještě má kousek životnosti a je úplně čistej. Takže se hezky projedu s klidným srdcem, že ten řetěz od blata nebudu muset prát :)
Naposledy upravil Etheric dne sob srp 27, 2022 19:16, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 27, 2022 19:15

Já viděl, že se na to prodávají nějaké knoty. Levné zrovna nebyly vzhledem k počtu kusů, ale vyzkouším to s těma pruhama z textilu, jen nevím, kde je vezmu. Staré oblečení jsem odnesl do sběru oblečení pro potřebné. Já to zkoušel špejlí obalenou ubrouskem, který byl namočený v technickém lihu :D . To čistím pravidelně, naposled před třemi týdny,ale ten starý olej na řetěz tak špinil a lepil se bordel, že to bylo zase jak kdybych to nedělal nikdy. Ty zuby na tom kartáči jsou dobré, že tím z té kazety dostaneš hrubý bordel, když je ho hodně, ale pak na ty jemné zbytky už to nefunguje. No vypadá, že s tím novým mazivem, co doporučil pavproch, už to řešit nebudu. Zatím spokojenost, ale měl jsem jej dnes teprve první den. Připadá mi, že to i lehčeji šlape.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob srp 27, 2022 19:20

Hrubý bordel v kazetě? Ta moje je teda dutá, všechno propadá. Jen nejmenší pastorky nejsou dutý, ale tam je krásnej přístup.
S tím bordelem v kazetě jsem měl problém na tom debilním 3x8, ta kazeta byla jinak řešená, tam se bordel držel. Ta 1x12 je na tohle fakt mnohem lepší
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 27, 2022 20:35

Nevím, co myslíš tím dutý a že ti to propadá skrz. Hrubý bordel myslím to, že už se tam mezi těmi pastorky smíchá tolik maziva s prachem, že jsou z toho hrudky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod lojzmen » sob srp 27, 2022 21:03

Jsem viděl Sram kazetu asi 52z za 10K.
Jednotlivá kola byla vzájemně spojena můstky už kousek pod zuby a k náboji/cvrku šly jen na kraji opěrky. Takže to nebyly kola s distancemi nasazená na ozubeném válci náboje/cvrku, ale jakoby drátěný koš s řadami zubů po obvodě.
Krásné technické dílo, chtěl bych vidět, jakým postupem se to vyrábí.
Dovedeš si představit, kolik by vážila klasická kazeta s 52 zuby?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 28, 2022 8:20

Aha, už si to dovedu představit a ještě jsem o tom neslyšel ani to neviděl. Zní to zajímavě, může to být dobré a hlavně teda praktické, kvůli čištění.

Etheric: Nechceš sem dát fotku, jak to vypadá?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned srp 28, 2022 8:31

Dromedaro píše:mezi těmi pastorky smíchá tolik maziva s prachem, že jsou z toho hrudky.

To je ale tvá chyba.
Zlatých 1x12, už bysem "klasiku" nechtěl ani kdyby mi za to platili. Nejen kvůli snadnější údržbě.
Ta kazeta vypadá takhle
IMG_20220828_092514.jpg

Špinavá trochu je, tomu se nedá zabránit, každopádně rozdíl oproti 3x9 je šílenej co se týče toho, jak /rychle/ se to špiní
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » ned srp 28, 2022 8:53

https://r2-bike.com/SHIMANO-Deore-XT-Cassette-12-speed-CS-M8100-10-51-teeth
Tady máš obrázek vnitřní části kazety. Je tam unašeč, na kterém jsou nanýtované pastorky.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 28, 2022 10:20

Etheric píše:To je ale tvá chyba.

A na to jsi přišel jak, ty chytrej?
Psal jsem, že jsem to čistil 3 týdny zpět a vypadalo to jako nové. A po každé jízdě to čistit nebudu.
A takhle to mám také tu kazetu. Úplně stejné, jak na té tvé fotce. Jsem myslel, že jde o něco jiného. Jen u těch malých koleček je to tak těsně, že se to tam už drží.

Lipon: Děkuji za odkaz.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 28, 2022 10:30

Tam oproti tomu z odkazu od Lipona, tam už rozdíly vidím. Já mám tuto:
Shimano SLX ... 11sp. kazeta
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned srp 28, 2022 11:15

Evidentně jsi něco udělal špatně, když tam máš tolik bordelu :) Stačí namazat, nenechat mazivo vyzrát a hned vyrazit. Nebo namazat nějak blbě, nevim,..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned srp 28, 2022 11:48

Furt mi záhadně měkne zadní kolo. Nafouknul jsem, jezdil, kolo x dní stálo, bylo tvrdý, ale co jsem ho ráno přeparkoval o kousek dál /prostě s ním hnul/ a nechal stát, do večera změklo. Není to poprvé a je mi fakt záhadou, co to způsobuje. Dokud s ním v bytě nehnu, neuchází nic. Ale dělá to jen zadní. Čím to může být? :((
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned srp 28, 2022 11:57

Budu se opakovat: Dry Lube je vodou spláchnutelný a dělá jen málo černého bordela na všem, čili mytí bajku hadicou = řetěz, 12-ti kolo, převodník i přehazovačka jako nové, čisté málem hygienicky = není potřeba žádné čištění benzínem, pruhem hadry mezi pastorky atd. - to už bych nikdy dělat nechtěl a doufám nebudu. DryLube rullezzz!
(Podmínkou pro minimum černého lepivého bordela ale je před prvním použitím nový řetěz - z výroby namazaný "lepivou" vazelínou - umýt dočista v benzínu.)

Fčerejší trochu poscání (ani sem nebyl mokrý) bylo jen takovým malým varováním.... neska ráno v pět zascalo, dyž sem v sedum stával, bylo ještě mokro, ale (skoro) sfítilo = byl bajk. Neska se tělu chtělo, užil sem si křasných 2,5 hod v masinu Radhoště nahoru dolů, no a jaxem přijížděl dom, tak na Hňupisku to na mě spadlo v kýblech = první letošní pořádná koupelna - bylsem během pár sekund durch, i z SPD sem po výletě vylíval vodu v kýblech. Hezky! (A na GTX pláštěnku, co s sebou vozím sem si zpoměl až doma, no - no tak aspoň sem ji nenamočil a nemusím sušit, stačí že suším rukavice, SPD a přiblbu).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 28, 2022 12:55

Etheric píše:Evidentně jsi něco udělal špatně, když tam máš tolik bordelu :) Stačí namazat, nenechat mazivo vyzrát a hned vyrazit.

Jsem tu psal, že tak špinilo to dřívější mazivo... Mazal jsem po kapičkách opatrně každý článek a stejne to bylo k ničemu.
A ten dry lube se naopak doporučuje nechat 3-4 hod stát po namazání a až pak vyjet.
Po včerejší jízdě s tím Dry lube řetěz vypadá stále jak nový. Ale zase bylo po dešti, takže prach nebyl. Uvidím, jak to bude dál. Ale každopádně zatím nečerní.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned srp 28, 2022 19:23

Uvidíš, jak dry lube bude či nebude mazat.

Už jste někdo sundávali pásku z bezduš ráfku a dávali novou? Mám dojem, že tohle bude pravděpodobně příčinou mé netěsnosti, je to co jsem koukal lajdácky nalepený a na dírkách zůstaly otřepy. Nj, co bysem chtěl od základních ráfků...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon srp 29, 2022 11:39

Předpopičasí na zítra ráno (jasno a relativně chladno) mi podsouvá do hlavy plán (na :bike:). Doufám, že to klapne, fčíl teda musím fpraci zarvat šponu abych mohl. Trasu už vymyšlenou mám.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte srp 30, 2022 11:21

Jo, výlet se neska mimořádně líbil, vše klaplo (chladno, ale ne moc, slunko, bezvětřo, bajk fungoval, nohy se ochotně točily) = trasu sem zvolil (a dodržel) v max variantě = celé dopoledne. Křasa - dlouhá stoupání, tlačení, trailové úseky po hřebenu, líbilo se fest.

Zítra ráno má být zase bajkovatelno, zkusím dát repete (ale míň náročnou trasu)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 30, 2022 11:45

Jak dlouhé trasy jezdíš? A ty někdy tlačíš to kolo? Ve mně nějak z dětství utkvělo, že když někdo tlačil kolo do kopce, že je to hanba :) To vždycky na toho kdo tlačil byly řeči, že "To bych se hanbou propadl, kdybych tlačil kolo " To je ostuda, to by mi hrdost nedovolila, ty voe, ty nevyjedeš kopec atd " Tak já se teď nějak snažím furt vyšlapat úplně vše, i když u toho funím, že se lidi přede mnou otáčí, když tam nějací jdou :)

Já s tou bezduší rozhodl počkat na posezonní výprodeje, že třeba budou slevy a díval jsem se na bike shopech, že už začínají někdy i pěkné slevy na pláště. Ty, co mám ještě dojezdím, to je zatím dobrý.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte srp 30, 2022 11:56

Nemám cyclocomp, takže odhadem - běžný výlet je 2,5 až 3 hodiny = odhadem 35 až 40 km. Jo, nestydím se zato, že občas mě protikopec shodí ze sedla a pak kousek tlačím (většinou to ale už je opravdu "příliš" do kopce nebo šíleně rozbitá (ne)cesta = sem tam sám, takže se mi nemá kdo posmívat. :mrgreen:
Např neska to za celý velký okruh (odhadem 50 km) byly dva úseky - jeden asi 250m a druhý 50m, co sem tlačil (příliš kamenitý uzounký chodník fest do kopce = to, co už ani na 26/50 nedávám).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 30, 2022 12:00

Já taky někdy tlačím. Jak píšeš, je to kombinace prudkého kopce s kořeny a kameny. Jo a je výhoda, že tam není, kdo by se posmíval :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte srp 30, 2022 13:42

Po x létech (v zimě jezdím zimní SPD tretry resp v Zimě nejezdim vůbec) semi pomalu začínají loučit letní SPD tretry Shimano, taxem se letmo podíval, co lze koupit a .... mám specifické požadavky: SPD normálního vzhledu, šněrování normálníma tkaničkama (sucháč resp jiné "rychlo" zipsy a stahování točítkem nesnesu), velikost EUR 42,5 a nějaká nenápadná barva = nenašel sem nic. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte srp 30, 2022 18:09

Tak už sem jedny našel - Scott. Vypadá to ale , že dělají jen celá čísla (ne půlčísla). budu si to muset rozmyslet, zítra to rozštípnu.
scott.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř srp 31, 2022 5:53

Co je na tý botě cyklo? Takhle na obrázku to vypadá jak normální lehká outdoor bota
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8090
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod zonn » stř srp 31, 2022 6:03

Tohle maji cyklo boty.Obrázek
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika