Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř říj 19, 2022 10:42

Co se pamatuju, tak excentr šel štelovat na mechanických (lankových) brzdách XT nebo XTR, nebo co to sem měl na předchozím bajku.

Neska zase parádní výlet v masivu Radhoště, částečně sem si dal fčerejší trasu v protisměru, líbilo se i dyž neska to už nebylo pocitově letní - šedivo, chladněji než fčera (ale ne kosa), pofukovalo. A protože si dělám záznamy (ref servisní in(g)tervaly bajka) tak v těch záznamech vidím, že to letos byl už 70-tý výlet. Hezky!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř říj 19, 2022 12:55

Já záznamy nedělám, servisní intervaly beru "až to bude potřeba". Měřím řetěz, když má dost, vyměním. Sleduju převodník a kazetu, až to bude ojetý, vyměním. Sleduju brzdy, šrouby, střed, kola, zkrátka jestli všechno je v pořádku.
Jaký jsou jednotlivý kilometry pro servis? Stejně to bude hrubě orientační, ne?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř říj 19, 2022 13:03

Já to beru podle počtu absolvovaných výletů (každý výlet = 2,5 až 4 hodiny) bez ohledu nato, jestli v bagu nebo suchu: 15 výletů = řetěz, 30 výletů = převodník. Desky v brzdách a zadní plášť podle potřeby (plášť kontroluju wokem při každém mytí bajka a brzdové desky až už je brzdová páka opravdu hodně měkká a promáčknu ji skoro až k řídítkám).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » stř říj 19, 2022 13:25

Řetězy si dávám do Garminu jako "gear" a napočítává se na ně nájezd, když se blíží 1500 tak vezmu měrku a případně vyměním. Ale u mě je těch 1500 tak něják konstantních.

Desky mám na gravelu dlouho, odhadem tak 15000km, brzdí. Převodníky GRX 30/46 ještě víc, fungujou bez problémů.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv říj 20, 2022 17:28

Ešče fčera slibovali na sobotu scanec, fčíl možná by mohlo jít v sobotu ráno i protočit nohy:
Předpověď na sobotu (00-24):
Polojasno až oblačno, postupně zataženo, místy přeháňky, večer na většině území déšť. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, nejvyšší denní 12 až 16 °C.

... kéžby, neska sem dostal nápad kam ... :bike:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát říj 21, 2022 14:17

Šance na točení noham zítra ráno klesá... chjo no.
Počasí v noci (22-07):
Oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť. Zpočátku lokálně přechodně i polojasno, ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 7 až 4 °C.
Počasí přes den (07-24):
Převážně zataženo, postupně déšť.Nejvyšší odpolední teploty 10 až 13 °C.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pát říj 21, 2022 18:55

Dneska přesný opak středy. Ráno docela sucho, odpo dost mokro. Bordel až na helmě.
Nohy už teda za soumraku nechtěly za boha zabírat.
O víkendu odpočinek domácími pracemi.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4877
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » sob říj 22, 2022 11:15

Já ráno chtěl a předpověď vypadala, že by to možná i šlo, ale nakonec skoro do 11ti od rána chcalo a všude jsou mraky vody, takže též opdočívám domácími pracemi.

Ale zítra to vypadá nadějně a bez deště, odpol. snad i 18/19C.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob říj 22, 2022 14:11

Tak neska ráno byla nakonec vycházka v gorateksu a... 3x začalo a zase přestalo, pořádně se rozechcalo až dyž sem byl už zase doma = byla to správná volba, na bajku by to byl oprc. Uvidíme, jak zítra ráno.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob říj 22, 2022 17:24

No nic no, naděje umírá poslední... do fčíl tam scalo a zítra ráno má být na oblouze "blujno"...
Počasí přes den (07-24):
Zpočátku převážně zataženo, mlhavo a ojediněle mrholení. Nejvyšší odpolední teploty 15 až 18 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 12 °C

..tipuju to zas spíš na vycházku než na točení nohama...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned říj 23, 2022 11:24

Dneska mi začal na kole přeskakovat nejtěžší převod. Mám to vpředu na velkém kotouči a vzadu na nejmenším a když více zaberu, tak mi to vzadu pravidelně s pauzami poskočí i se zvukem, jak kdybych přehazoval. Zatím to dělá jen u tohoto převodu. Tak jsem zvědav, co se zase kde pokazilo. Tak ho teď ani nepoužívám tu jedenáctku. Je to takový blbý, když člověk šlápne a ono to poskočí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned říj 23, 2022 11:31

Já mám (ze svého bajku) zkušenost, že nejmenší pastorek vzadu nepoužívám tak často jak ty větší (= nenajedu na něm tolik km), aby se "vytahal" (opotřebil), takže v tom IMHO problém nebude - podle mě zkus poštelovat dolní šroub rozsahu (doraz) pohybu přehazovačky resp. jsi někde do něčeho drbnul přehazovačkou, proto to fčíl "skáče".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned říj 23, 2022 11:36

Já právě ty nejmenší dva pastorky používám nejčastěji. Tak mě napadlo, že je opotřebený. Ale jak se tak na to dívám, tak mi připadá, že je hazka trochu vychýlená, tak to může být tím. Doma se na to podívám. Teď se v tom drbat raději nebudu, protože jsem to ještě nedělal, tak abych to nedodrbal úplně a dojel domů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned říj 23, 2022 11:47

Aha, tak to potom může být i to opotřebení (=vytahání) malého pastorku. Nevím, jaké 10/11/12 kolečko tam máš, je otázka, jestli budeš muset koupit celé 10/11/12 kolo, nebo se Ti podaří sehnat jen samostatné malé pastorky.
Jestli je opravdu šaltr (přehazovačka) krapet našikmo (= při pohledu zezadu ramínko přehazovačky nejde kolmo k ose řetězu = rovnoběžně s rovinou pastorků) tak to může být tím - to lze řešit "znásilněním" (přihnutím) koncovky, do které je přehazovačka namontovaná.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned říj 23, 2022 11:55

Fčíl o víkendu sem netočil nohama, při pohledu na výhled pičasí na nadcházející týden (středa a čtvrtek = jasno, polojasno) si začínám pohrávat s myšlenkou na :bike:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned říj 23, 2022 12:03

Mám na čtvrtek taky plán na velkej výlet, nejspíš poslední tuto sezónu. Má být až 18st a jen slabej vítr, tak doufám, že to vyjde
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » ned říj 23, 2022 16:14

Dromedaro : prohlídni taky řetěz článek po článku, jestli není nějaký naprasklý a vyhnutý, na malém pastorku pak víc skáče
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4877
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned říj 23, 2022 18:54

Díky za tipy. Teď teprve jedu domů, tak to nechám na zítra. Zkontroloval jsem to podle pavp tu přehazku a tak v linii s řetězem je, tak by vyhlá být neměla.

Kazetu mám Shimano a žiju v domnění, že u Shimana jdou ty malá kolečka vyměnit, aniž bych musel měnit celou kazetu. I proto jsem chtěl Shimano díly a ne Sram, u toho to prý nejde.

Ale zase, že bych to tak opotřeboval jen jedno kolečko. Používám nejvíce ty nejmenší čtyři. Přemýšlím teď nad tím, nad čím se podivoval jeden servisák v servise. Jsem tam přijel s kolem a měl jsem tam zařazeno malé kolečko vpředu a nejmenší vzadu a ten servisák prý, že takhle se neřadí. Ptám se, co je na tom divnýho. A on prý, že malý vpředu a vzadu nejde dohromady, že takhle se to nepoužívá. Že se řadí vpředu malý a vzadu velký nebo vpředu velký na velký vzadu. Jsem mu řekl, že takhle mi to vyhovovalo ten převod, když jsem k němu jel . Chvíli mi to vrtalo hlavou, ale pak jsem nad tím mávl rukou, protože mi to přišlo divný.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon říj 24, 2022 4:20

Servisák má pravdu, i já jsem ti tu psal, že např 3 převody vepředu a 8 vzadu nerovná se 24 rychlostí, páč radit do kříže ne-e. Ve finále zjistíš, že s použitelnými převody na tom nejsi o nic líp, než kdybys měl 1x 12..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » pon říj 24, 2022 10:39

přesně tak, křížení řetězu hodně namáhá a opotřebovává jak řetěz, tak pastorky
měrku na řetěz máš?
esli ne, tak pořiď, stojí to pár peněz, anebo esli máš šupleru, dá se měřit i šuplerou (strýček napoví)

mrkni na pastorky, jestli nemají vymačkaný zuby
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4877
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon říj 24, 2022 10:55

@eth: jo, to je vlastně další plus 1x12, že nemůžeš zařadit "špatně". :twisted:
Jinaks ouhla - převody "křížem" by se neměly používat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 24, 2022 11:41

Aha, tak nevím proč mi to neřekl tenhle důvod. Jen mluvil, že se to nedělá.
Tak jsem zase o něco chytřejší a budu se tím řídit. To dává smysl. Měrku na řetěz mám, to bylo první, co jsem koupil.

Ale teda s Ethericem ohledně 1x12 a 2x11 moc nesouhlasím. Je tam jemnější to odstupňování mezi jednotlivými převody u 2x11. Když jsem jel na 1x12 v terénu, tak když se mi šlapalo těžko a když jsem přehodil na jednodušší, tak už to byl zase moc lehký převod. Chyběly mi ty mezistupně. Kolikrát když takhle jdu ve městě, tak vidím hodně cyklistů, kteří mají 1x12 a připadá mi, že nohama točí jak křečci, ale skoro stojí na místě. Mi to přijde zvláštní, když to vidím.

A ohledně toho křížení, tak u 1x12 to je také. Tam ten řetěz také obsluhuje celý rozsah a kříží se stejně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon říj 24, 2022 11:52

Dromedaro píše:Tam ten řetěz také obsluhuje celý rozsah a kříží se stejně.

Vyber si rovnej a širokej úsek a koukej jak jde řetěz při jízdě. Ale bacha, ať nehodíš držku :D
Jsem takto srovnával starý kolo 3x8 a nový 1x12, křížení byl problém jen u starýho
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 25, 2022 9:39

Tak podle měření je řetěz v pořádku. Nemůže to být náhodou tím, že řetěz má vést tímto žlábkem v přehazce?

20221025_103344.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte říj 25, 2022 10:47

Jo, to se mi při DIY servisu taky už jednou stalo, že sem řetěz při výměně provlíknul skrz přehazovačku mimo to vodítko a odjezdil s tím (kupodivu to nevydávalo žadné divné zvuky ani jinak nedělalo problémy) celou životnost toho řetězu (15 výletů). Ted the mechanic.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 25, 2022 11:28

Díky...
Když jsem si toho všiml, tak jsem si nebyl jistý, jak přesně to tam bylo, než jsem se v tom začal vrtat a na YT i jinde jsem nedohledal nějaký podrobný záběr, abych to zjistil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte říj 25, 2022 13:47

Tak co, vyjde to zítra ráno? Pičasí má být bajovatelné (kosa, slunko), prce udělaná, esli zdraví dovolí tak bude :bike:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28061
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte říj 25, 2022 14:08

Ve čtvrtek bude líp. A teplo ještě vydrží, tak to zatím půjde
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 25, 2022 16:16

Co jsem četl, tak má být teplo do půli listopadu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte říj 25, 2022 17:06

Na kolo mi vyhovuje alespoň +13, takových dnů už moc nebude, pak bude nucená zimní odstávka.
Dnešní počasí bylo taky ok
IMG_20221018_173848.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika