Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » stř srp 31, 2022 6:08

Kufry a vyztužená podrážka.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř srp 31, 2022 6:38

Furt se nechytám, co jsou to kufry? Podrážka je vyztužená cca jako pracovní boty? Proč? Aby to bylo tužší /jinak se chovalo při šlapání/ nebo aby nebyly cítit piny, nebo jiný důvod?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » stř srp 31, 2022 6:52

Kufry jsou zarážky, co se zacvaknou do pedálů, Shimano má SPD, Crankbrothers nebo Time mají svoje.

Podrážka je vyztužená, aby to rozložilo tlak pedálu / sílu jezdce, kufr má přece jenom malou plochu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 31, 2022 8:48

Já o nějaké cyklistické obuvi také uvažuji. Jsem jezdil v normální obuvi s měkkou podrážkou, která už byla ošoupaná. Pak jsem si vzal nízké trekové boty s pevnou podrážkou a neošlapaným vzorkem a ten rozdíl je obrovský. Noha hezky drží na šlapátkách, ale hlavně výkon je úplně jinde díky lepšímu záběru do šlapátek. Ale zase nechcu něco, jako jsou ty zacvakávací. Bych si s tím rozbil hubu. Nedávno jsem viděl chlapa, jak se s tím převrátil na bok v zatáčce a třepal se tam jak brouček, než se z toho vycvakl. Bych dopadl stejně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř srp 31, 2022 9:00

Taky bych klidně vyzkoušel cyklo boty, ovšem z mnoha důvodů taky pouze ty bez zacvaknutí. Nejen kvůli mému bezpečí. Chápu, že výkon tam může být jinde, ale co naplat, když je to v mém případě o zdraví a hlavně s nohama to mám jako s rukama - mít je delší čas ve stejný pozici nejde..
Držení boty na pedálech řešit nemusím, pedály mám hodně dobrý s pinama, drží jak sviňa. Spíš mi jde o tu tuhost boty, že by se s tím teoreticky mohlo jet lépe. Teoreticky proto, že komfort užívání toho či onoho je tady silně individuální. Na kolo běžně používám trekovky, do kterejch už teče, tak je takhle dopotřebuju. Btw pokud je pod 20 Celsiů, jezdím v membránových botech, přes normální bez membrány už moc táhne..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » stř srp 31, 2022 9:46

na platformy (pedály bez nacvakávacího mechanismu, většinou s piny) jsou trochu jiné boty, s vyšší podrážkou, aby se piny měly do čeho zapíchnout, hodně oblíbené a rozšířené jsou boty FiveTen
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř srp 31, 2022 10:06

Díky, podívám. Ono právě ty trekovky, ač sešlapaný, maj furt ještě dost tlustou a ještě i relativně tuhou gumu, piny do ní jdou hezky, nejsou na chodidlech cítit a bota zespodu nevypadá, že by jí ty piny nějak vadily.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř srp 31, 2022 10:41

Když sem před mnoha lety uvažoval o SPD, taky jsem se toho bál (a bylo to pak následně potvrzeno hned při první jízdě, kdy sem nevycvaknul a lehnul), ale .... když/až si na ně člověk zvykne (trvá to, ne že ne), tak přínos SPD pro točení nohama je úžasný a vůbec nevadí (právě naopak, je to dobře), že člověk má nohu vůči pedálu vždy ve stejné pozici. Já už bych jiná pedály než SPD na bajku nechtěl mít.

Neska ráno teda bylo repete (místo prce sem točil nohama), pěkný výlet, ale nohy netočily tak ochotně jako včera + nesfítilo slunko = bylo chladněji - myslím, že brzo už nastane doba na dřes dlouhý rukáv, potom i kaťata a zimní boty+ bunda + rukavice. Škoda, no, je to fajn yezdit jen tak třičku a křaťasech a bez mrznoucích rukou.

:bike:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 31, 2022 10:58

Pavproch: Jo, slyšel jsem od jedné holky, která jezdí na celopéru a má tam boty na zacvákávání, že když si na to člověk zvykne, tak je to v pohodě, ale trvá to a že už by také bez toho nejezdila. Ale ona je do toho bikování zapálená stejně jako ty.

Já na tom kole také jezdím se starýma měkkýma trekovkama, ve kterých se už moc chodit nedá. Jel jsem pak na nich párkrát v těch kožených membránových asolách a bylo to o něčem jiném. Problém ale je, že mi to u těch kožených dělá to, že mě začnou po nějaké době bolet klouby u malíčku na nohách. Já je mám totiž trochu vybočené v kořeni malíčku. A taky mi ortopedka říkala, že bych neměl nosit kožené boty, které v těch místech mají šev, aby mi tam nevznikaly otlaky a nebolelo mě to. Pak dodala, že ve svém věku už bych mohl vědět, jaké mám nosit boty. Jsem jí na to řekl, že ona už by ve svém věku také mohla sedět na lepší pozici a ne ve staré oprýskané zažloutlé ordinaci v pochybné čtvrti... no nerozešli jsme se v dobrém a od té doby už chodím jinam.

Na těch Asolech v těch místech šev není, přesto mě to při šlapání v těch místech tak po 20km začne pekelně bolet a mám to tam úplně rudé, takže v nich nejezdím. Když v nich ale chodím, tak mi to nedělá. Ty cyklistické boty tedy asi potřebuji měkčí, jestli se teda takové dělají. Co jsem zatím koukal, tak jsou právě spíše tuhé, což chápu, protože i u těch Asolo cítím, že ta tuhost má při šlapání význam.

A teda doufám, že se v těch cyklistických botách dá normálně i chodit. Já to mám většinou s něčím spojené to ježdění, Že někam jedu na kole místo autobusem, třeba na návštěvu nebo na výlet k rybníku a tam ještě různě chodím, tak aby nebylo nutné brát si dvoje boty. Aby to nebylo třeba jak s lyžákama, ale to asi ne.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř srp 31, 2022 11:13

Právě proto vybírám "celkem normální" botky SPD, abych v nich mohl "celkem normálně" tlačit bajka proti kopci (a ne jako kyklisti v kyklotretrách "pajdat").
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř srp 31, 2022 13:14

pavproch píše:Tak už sem jedny našel - Scott. Vypadá to ale , že dělají jen celá čísla (ne půlčísla). budu si to muset rozmyslet, zítra to rozštípnu.

Taxem to rozštípnul - objednáno, doufám, že je nebudu muset vracet (že se nebudou líbit nebo pasovat). A hned se doma musím podívat, ale myslím, že jedny (rezervní) SPD kufry ještě mám, jinak je budu muset ještě doobjednat, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 31, 2022 14:59

Jsem si taky všiml, že právě mnozí cyklisti v tom pajdají, když nesedí na kole. To bych nechtěl.
Stejně jako s těmi plášti počkám i s těmi botami na "konec sezony" a tyhle potřeby nakoupím až ve slevách.
Konec sezony do uvozovek, protože plánuji jezdit i v zimě. Zimy už nejsou zimy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř srp 31, 2022 15:19

Já ty SPD objednáál s 20% slevou (kupodivu měli ještě "nejběžnější" velikost 43) tady v CZ (= dybych to náhodou vracel), na SportFits byly ještě asi o 3 stovky levnější (ale není to CZ sexhop = vracení by bylo složitější a zřejmě i dražší poštovné)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 31, 2022 15:43

Já jsem viděl u některých cyklistů něco, co by se mi možná taky líbilo. Že mají na šlapátkách takové plastové mřížkované návleky (nevím, jak se tomu říká) a do toho se strčí špička bot. Z toho bych snad nohu ještě zvládl vystrčit, kdybych potřeboval. Už se mi párkrát stalo, že jsem jel v horším terénu rychle a zabalancoval jsem, že jsem musel rychle roztáhnout nohy, abych to nějak vyrovnal, abych sebou neškrábl. To by se mi v s nohama uchycenýma v šlapátkách asi nepodařilo a dodřel bych se o zem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř srp 31, 2022 15:50

Po dvou (prc) dnech, kdy sem točil nohama zítra točit nohama nebudu, pátek rest day ale už fčíl mi v hlavě zraje plán na sobotu = už fčíl sa těším:
Předpověď na sobotu (00-24):
Jasno až polojasno. Později přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C, v údolích lokálně až 5 °C, nejvyšší denní 20 až 24 °C.

Poránu bude kosa, bude teda už ten dřes a možná i kalhoty, trasu (ne zrovna málo náročnou) sem právě domysléél. Doufám, že to něco - změna přepopičasí, stařecké (ne)zdraví apod. nezhatí.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » stř srp 31, 2022 15:53

vyzkoušej a pak zhodnoť
některé závodní tretry jsou fakt tvrdé, že se v tom dá chodit jen nouzově (říkal kolega žiletkář, gravelista a bajker), třeba spešlovské tretry, ač mají tvrdou podrážku, se dají použít normálně i na trasy nahorutlačíšdolůneseš, např. borůvková hřebenovka Rychleb po hranici
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř srp 31, 2022 17:30

Proto hledám "normální SPD botky" - jo, písnu sem pocity a průjmy (hned po prvním výletu v nich).
Napadla mě jedna výhoda, že sem musel vzít 43 a ne 42,5 jaxem původně chtěl (pokud teda skotti nemají nějak "posunuté" číslování) - fčíl (podzim, po ránu chladno) mi nebude taková kosa na prstíky, bo si do nich (zřejmě) budu moct dovolit hrubé fusekle.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod lojzmen » stř srp 31, 2022 21:32

Dromedaro píše:... Že mají na šlapátkách takové plastové mřížkované návleky (nevím, jak se tomu říká) a do toho se strčí špička bot. ...


Dřív byly klipsny, nášlapy jsou vyšší level.
Dej si vyhledat "Klipsny na kolo". Potřebuješ taky řemínek, ideálně klipsnový, se speciální sponou.
A pedál by měl umožnit provlečení řemínku.
Já s tím jezdím furt. Samozřejmě, taky se musíš naučit z toho vystupovat a poslepu do toho zasunout.
Oproti volným pedálům a pinům můžeš alespoň částečně i zvedat pedál, tahat nahoru, šlapat do kruhu, což někdy je výrazná pomoc.
A chodidlo se může vrtět do stran, záleží, jak je řemínek utažený.

IMG_20220413_155539a.jpg
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1080
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 31, 2022 21:42

Jo, tohle jsem měl na mysli. Díky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » stř srp 31, 2022 21:45

To uz jsme meli za mych mladych let, kdyz jsme zakopavali preslicky na hnede uhli :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod lojzmen » stř srp 31, 2022 22:11

Jo. To byly kovové, z plechu. Borci měli nějaké tretry bez špuntů a kožený řemínek utahovali na fest a před zastavením ho povolovali :-), legrační pády do stran.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1080
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod irem » čtv zář 1, 2022 6:49

lojzmen píše:Dej si vyhledat "Klipsny na kolo". Potřebuješ taky řemínek, ideálně klipsnový, se speciální sponou.
A pedál by měl umožnit provlečení řemínku.


Existuji i bez reminku. Sice nejsou idealni, ale na vyzkouseni a zvyknuti si (nebo pro nas nemehla, co nestihame pred zastavenim povolovat reminky) to neni spatne.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » čtv zář 1, 2022 6:56

Už jsem se díval, že existují i bez řemínku. Ty s řemínkem vyjdou na nějakých cca 150Kč, to je dobrá cena. Ale... to si musím ty řemínky před zastavením povolit?!

Pak ještě k těm nášlapům nebo jak se tomu říká, prostě jak si do toho člověk ty boty zacvakne. Jsem se díval na ty pedály a to už si pak člověk s normálníma botama asi nezajezdí, že?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv zář 1, 2022 7:05

Tak vono vozkoušet se má v životě všecko , že jo.
Ale chceš si procházet i překonaný větve vývoje? S nášlapama si lehne na začátku každej, jednou dvakrát, pak už se to naučíš vycvakávat. Pokud budeš mít SPD, tak si je zkraje povol, u Crankbrothers nic štelovat nemusíš, prostě cvakneš tam, cvakneš ven. Na CB jde nastavit i úhel, kolik se noha může v pedálu pohybovat, polohou kufru.
Za mě klipsny sou historická součást, která byla klasicky nahrazená nečim lepším.

Btw. po letošních Rychlebských stezkách jsem trochu nalomenej, jestli místo nášlapů dát platformy. Tam je potřeba občas se opřít nohou a ta vteřina na vycvaknutí je někdy rozhodující o blízkym kontaktu se žulou. A žula vodírá lejtka a lokty fest.

Když máš tvrdší normální boty, tak do trafiky dojedeš, na delší trasu to pohodlný moc neni. V pantoflích budeš trochu jak fakír.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » čtv zář 1, 2022 9:21

Já jsem si od toho sliboval, že tam nebude problém ty nohy vyndat, což jsem se asi teda mýlil.
Už se v tom ztrácím co je co... pantofle, piny, kufry, nášlapy
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv zář 1, 2022 12:14

A já ti tam přidám ještě další možnost - pedály, které jsou z jedné strany nášlapy (SPD) a z druhé platformy:
Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv zář 1, 2022 12:25

a já ti ji rozmluvím :-)
je to univerzálnější, než nášlapy, ale ve chvíli, kdy rychle potřebuješ nacvaknout, tak hledáš, jestli máš natočenou zrovna tu správnou půlku
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv zář 1, 2022 13:01

Taky bych to nechtěl, ale dával sem to sem jako další možnost.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » čtv zář 1, 2022 13:40

Já mám na silnici tohle, abych nemusel mít doma dvacatery tretry s různým systémem na každý kolo a v pohodě si na to zvykneš. Občas si to musí špičkou drobet pootočit aby jsi se zacvakl, ale je to stejné jako u jiných silničních.

Do terénu jednoznačně oboustrané SPD. Na ty slepé/historické cesty ala klipsny bych se vyprdl. Buď chceš jezdit zacvaklý, tak SPD nebo ne a v tom případě si tam nech normální šlapky/platformy.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » čtv zář 1, 2022 19:47

Na chvíli jsem zajásal, že něco takového univerzálního existuje, ale je fakt, že praktické to asi moc nebude.
Ne, že bych potřeboval nějak rychle naskakovat na kolo, závody nejezdím, ale přeci jen to hledání správné strany podle bot asi nebude nejpohodlnější.
Nevím no, ještě to musím promyslet. Jako věřím tomu, že na výkon to bude dobrý to přicvaknutí, ale jde o tu bezpečnost. Taky by asi bylo lepší si to nejdříve vyzkoušet než utratit x tisíc za něco, co nevím, jestli mi bude vyhovovat. Pak mě napadlo, že třeba ty spd bych mohl mít na delší cyklovýlety, kdy fakt budu jezdit jen na kole a na takové popojíždění spojené i s něčím jiným přehodit na normální šlapátka. Ale jestli to zase není zbytečně komplikované...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4213
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika