Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pon led 10, 2022 13:08

Cyklookénko je tady stále k dispozici. Byl jsem ve čtvrtek, pátek i dnes, sice se vracím dost zablácený, ale dá se. Dnes krásných 1°C a dobrá vyjížďka.

Celý tenhle týden vypadá vcelku slibně, čtvrtek a pátek dokonce 5-6°C se sluncem.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon led 10, 2022 13:46

Tady u nás je taky okolo nuly, poprašek a pod ním strašně kluzko = na bajku byto bylo na rozbití si huby a bajka. Prdím nato, sice sem na podzim spal, že plánuju bajkovat i přes zimu, ale fčíl to spíš vidím až na "předjaří". :bike:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod AlexBeck » pon led 10, 2022 14:28

Zapni vyhřívané vložky a přezuj na hřebíky ne? Ja na bajka v zimě taky kašlu. Ono není problém "kamkoliv" vyjet, ale jak se dostat v celku aj dolu :mrgreen:
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pon led 10, 2022 16:45

Já nikdy v životě nejezdil na ničem širším než je 700Cx35, bezhlavě se do lesa přes kořeny a kamení do kopce nevrhám a vyhovuje mi to.

Tak je mi to vcelku fuk i teď, zmrazky a bahno jsou, ale dá se. Ten gravel je v podstatě jen trochu příjemnější cyklokros.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon led 10, 2022 16:55

Já už se upínám k myšlence, jak si na jaro koupím nový kolo. Pokud bude z čeho vybírat, ale snad jo.
Nevíte někdo, kde je největší kamenný krám s koly na Vysočině?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » pon led 10, 2022 17:09

Já se obávám, že to nebude tak jednoduchý. Kamenný krámy teď maj kulový, stejně tak eshopy. Není prakticky nic.

Představa, že si zajdeš do krámu a vyzkoušíš pár kol a velikostí co by ti mohla vyhovovat je teď dost nereálná. Všichni mají jen zbytky mimo standardní velikosti a to ještě buďto levnej shit nebo kola od 100k vejš.

Už se ale objevuje možnost si něco předobjednat a budeš to mít třeba v červnu. Ten výpadek výroby a enormní poptávka s cyklotrhem zamávaly brutálním způsobem.

Doporučím koukat na cyklobazar.cz a vyfiltrovat tvůj region. Spousta lidí teď kola prodává protože zjistili, že to pro ně není a najeli na tom pár metrů.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon led 10, 2022 17:36

Třeba Cannondale maj být v prodejně kam jsem psal naskladněny koncem března. Předpokládám, že toho naskladní více než jen tuto značku.
U nás je v prodejnách kol plno, do 50k koupíš v pohodě, ale žádný gravel, krom Authoru s pro mě vysokým rámem a berany. Samý horský kola a elektrokola, občas nějaká treking mrcha těžká. Ale u nás nejlepší a z těch lepších jediná značka co koupíš je Scott. Jinak Leaderfox, CTM atp.
Tak snad na jaře něco naskladní, už to mohlo opadnout...
Dřív jak březen duben stejně nebudu peníze na kolo mít.. Přinejhorším bych koupil až příští rok, ale snad seženu už letos. Už nebude o kola tak enormní zájem a výroba by na tom měla být lépe snad už teď. Nevím, ale myslím, že to nejhorší už je pryč
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod zonn » pon led 10, 2022 23:10

@Etheric: Velosport Valenta v Pelhřimově.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 4:35

@zonn: díky, nemáš srovnání, o kolik je větší než Velo Team Havlíčkův Brod? Rozdíl v cestě do těchto dvou měst mám 2h ve prospěch HB.
Ještě býval velkej krám ve Velkém Meziříčí, ale tam jsem dlouhá léta nebyl, funguje ještě? Pokud ano, jak dobře?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod malejjarda » úte led 11, 2022 9:18

Etheric píše:Třeba Cannondale maj být v prodejně kam jsem psal naskladněny koncem března. Předpokládám, že toho naskladní více než jen tuto značku.


Na to bych nespoléhal. Celosvětově je problém nedostatek komponentů, hlavně Shimano má obrovský skluz v dodávkách. Takže největší značky dostanou díky velkým odběrům přednostně - Trek, Specialized, Giant... Ale i tak to nestačí. Zkus se podívat v eshopech ze hranicema, tam se třeba ještě něco najde.
Pokud chceš koupit kolo v kamenném obchodě, sedl bych na vlak a dojel do Brna. A v klidu si prošel místní obchody. Je jich dost. Příp. Decathlon. Pokud ti nevadí nápis na rámu a pro někoho horší vzhled, mají jejich kola dobrý poměr cena/výkon.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 9:49

Říkali, že naskladní. Pokud ne, pošlu jim email typu laskavě držte pysky a neslibujte že to bude jistě, když to nevíte..

Kolo po netu nikdy. Jak mám vědět, že mi sedí? Tohle je potřeba vyzkoušet. Tak jako batoh, co na obrázku i dle rozměrů vypadá že bude sedět ale v reálu pravej opak. Kolo se vrací podstatně hůře a dráže, než ten batoh. Chci si to kolo koupit v kamenný prodejně, ale nehodlám jezdit do blázince typu Brno, Praha... Třeba ten, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Jihlava, to ještě jde, ale s těmi velkými městy mám dost problém, jaksi nezvládám pobyt a pohyb v takovým prostředí..

Decathlon vadí výška rámu u kategorie kol co chcu. Nižší není, bohužel. Obutej jsem změřil výšku od země ke kulím, 76cm. Tudíž potřebuju kolo s rámem nízkým 70cm, ale i méně by nevadilo, záleží na geometrii
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod malejjarda » úte led 11, 2022 10:41

A to jako myslíš, že z těch pád metrů, co tě nechají (možná) projet před obchodem, poznáš jak ti bude kolo sedět? Na to by bylo nejlepší půjčit si testovačku na víkend. Bohužel tuhle možnost nabízí jen pár největších značek ve velkých městech a jen u dražších modelů kol.
+ tuhle možnost má u některých modelů i Decathlon.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 10:53

Ono stačí už na kolo sednout a hned vidím, jak je mi velikostně. Na těch pár metrech projetí taky poznám, jestli vyhovuje nebo ne.
Vím, jakej typ rámu mi sedí a jakej ne, podle toho budu vybírat, když ho najdu ve své velikosti, s největší pravděpodobností bude sedět.
Rozhodně lepší tato možnost zkoušení, než naslepo objednat z netu, sestavit, rozmontovat a draze poslat zpět.

Decathlon je mi prd platný, když nemají nic v mé velikosti. Nabídka ve velkých městech je mi taky na nic, ledaže bych našel někoho, kdo se mnou půjde jako doprovod, někoho, kdo se o mě postará, když mi vlivem okolního prostředí nebude dobře. Pak su schopen projít celý Brno. Najde se nějakej dobrovolník? Pokud je tu student psychologie či podobně, můžu zařídit, aby se mu ten doprovod počítal do praxe :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod zonn » úte led 11, 2022 11:09

@etheric: srovnani nemam, bohuzel. Koukni na stranky Valenty, kola skladem maji oznacena, at nejezdis zbytecne.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 11:58

Kouknu, zatím čas, peníze budou až březen či duben
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte led 11, 2022 13:04

@eth: Já bych se zase až tak nebál nákupu "naslepo" na webu (samozřejmě u osvědčeného prodejce) - můj stávající bajk sem taky takle koupil, aniž bych měl šanci si něj šáhnout/podívat se/projet. Velikost sem trefil podle tabulek velikostí, výbava byla ze specifikací taky jasná, takže sem neváhal a objednával (to byla ale v době, kdy ještě všeho bylo dost). A jako bonus sem dostl o dost "lepší" než pultovou cenu, no.

Přeju úspěšnou ruku při výběru.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 13:08

Jasný, ale já mám přeci jen netypickou velikost, oblečení, výbavy, čehokoliv, takže si to chci zkusit. Vracet kolo by byl hroznej vojeb.
Můj problém je, že většina pánských rámů mi je velká, tzn vysoká, nasedat je jako přelejzat závoru. Ta velikost se dá vyčíst, ale co když to bude jako s oblečením, že tabulkově sedí a v reálu vůbec.. Představa, že mi kurýr doveze kolo, já ho smontuju, zjistím, že nesedí, rozmontuju a draze pošlu zpět se mi dost příčí. Takhle vyzkouším tři kola a pár tisíc vyletí oknem za nic. Nemluvě o tom, že mi eshop pak může říct, že jsem na tom něco poškodil.... Objednat kolo přes net má pro mě tolik negativ, že prostě ne. Leda bych ho měl předtím někde naživo vyzkoušený, to by byla jiná
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 11, 2022 13:39

Tak ono je vcelku běžný že ti nesedí ani to co by ti podle výrobce sedět mělo.

Já mám třeba na svém gravelu extrémně krátky (70mm) představec místo originálního 90mm, protože jsem se na kole cítil natažený (a to jsem svojí výškou uprostřed toho velikostního rozpětí pro koho má ten rám být), těch faktorů je tam daleko víc než jen velikost rámu.

O tom, že je lepší si to ozkoušet na místě není třeba debatovat. Každý slušný prodejce ti navíc i při koupi dokáže třeba ten představec vyměnit / nechat vyzkoušet jiný.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 13:51

Přesně tak. Radši za 500 někam pojedu a zkusím ikdybych měl jet s prázdnou dom, než kolo z netu montovat, demontovat a poslat zpět.
Velikostní tabulky nezahrnují spoustu individuálních věcí..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte led 11, 2022 14:14

Ahoj,
také teď plánuji nákup nového horského kola. Rozpočet mám cca jako Etheric a dívám se po kolech Kellys, která mývají z těch sériových nejlepší poměr cena/výbava.

Jen si nejsem jistý s tím, že se u horských kol již téměř nedělají dvojplacky, ale pouze jednoplacka. Já bych to své kolo měl jak na silnice, tak do terénu (polní cesty a lesní cesty, občas nějaký sjezd) plus nějaké cyklovandry, takže nosič s bagáží. Dočetl jsem se dost protichůdné názory, jak je to s dostatečným rozsahem převodů u jednoplacek. Buď málo převodů do rychla nebo málo lehkých převodů do kopce plus při jízdě po silnicích rychlé opotřebení kazety. Já se dívám po kolech, které mají počet převodů 1x12 s kazetou 10-51T, u kterých je údajně už dostatečný rozsah převodů. Tak by mě zajímalo, jaké zkušenosti máte vy?

Mně se na těch jednoplackách líbí ta jednoduchost, ale zase si neumím udělat představu, jak to bude někde v reálném provozu. Při zkoušení před obchodem nebo v obchodě toho člověk moc nezjistí.

Etheric: Kolo přes ČP pošleš za 350Kč, tak těch několik tisíc za vrácení tří kol je přestřelený. Ale jo, je to už otravnější a pracnější než zanést na poštu obyčejný balík. Také toho nejsem moc příznivec, kupovat kolo přes eshop.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte led 11, 2022 14:25

Jezdím MTB (ale skoro zcela výhradně v terénu, asfalt naprosté minimum = často v blátě aj. marastu) 1x12 (26z vepředu, vzadu 10-50) a rozsah převodů je pro moje použití dostatečný (protože terén, jde mi hlavně o převody do lehka, z kopce většinou šůsuju bez šlapání, protože těch 26/10 = ušlapu max 30kmph, rychleji už ne) a opotřebení Alu převodníku (zdůrazňuju, jen 26z!) je enormní, měním ho s každým druhým řetězem = 30 výletů (většinou á 2-3 hodiny) a je po něm.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 14:42

Dromedaro píše:Kolo přes ČP pošleš za 350Kč

Plus tágo za 2sta, v rukách to přes celý město těžko ponesu...

Co je to 26/10? Převody? Počet zubů? Byl bych moc rád, kdyby mi někdo vysvětlil, jak se ty převody počítají, jak podle počtu zubů poznám lehký a těžký, o tomhle vim kulový
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte led 11, 2022 14:45

Ano, počet zubů 26z = převodník vepředu, 10z nejmenší pastorek vzadu takže 26/10 = 2,6 je ten "nejtěžší" převod (na sjezdy) co na bajku mám, naopak proti kopci často jezdím 26/50 = 0,52 ten nejlehčí, co mám.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 11, 2022 14:47

Etheric píše:Co je to 26/10? Převody? Počet zubů? Byl bych moc rád, kdyby mi někdo vysvětlil, jak se ty převody počítají, jak podle počtu zubů poznám lehký a těžký, o tomhle vim kulový

Počet zubů vpředu vs počet zubů vzadu.

26 / 10 = 2.6, tzn. pokud otočíš klikama kolem dokola vepředu, zadní kolo se otočí 2.6 krát
26 / 50 = 0.5, pavprochovo nejlehčí převod, vepředu otočíš klikama kolem dokola a zadní kolo se otočí jen o polovinu
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte led 11, 2022 15:20

Pavproch: Ok, díky. Ta jednoplacka u těch mých modelů má 34z.

Tak jestli do terénu ten rozsah stačí, tak snad to bude v pohodě. Na silnici to má prý ten efekt, že to člověk na rovince moc nerozjede plus že se opotřebovává rychle zadní nejtěžší převody na kazetě. Proto je lepší volit Shimano sadu než Sram, u které ty nejtěžší převody nejdou měnit samostatně.

Asi nezbývá nic jiného, než to vyzkoušet a uvidí se.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 15:25

26 / 10 = 2.6
26 / 50 = 0.5..... to se počítá podle jakýho vzorce? Nechápu, jak si spočítám, když budu mít vepředu plácnu 30 a vzadu 12... To uvádím jen příklad, dost by mi pomohl vzorec nebo způsob jak to zjistit, například stránka, kam napíšu přední a zadní zuby a vyplivne mi to kolikrát se kolo otočí vzadu, když jednou otočím klikama. Dík
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte led 11, 2022 15:51

Normálně to vydělíš a výsledek je ten počet otočení.

26/50= 0.5 je 26:50 = 0.5

Tvůj příklad:

30/12=2.5 je 30:12=2.5
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 11, 2022 16:07

Aha, zaokrouhleno, proto mi to nesedělo, beru všechno doslovně :)
Dík za vysvětlení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte led 11, 2022 16:21

Dromedaro píše:Pavproch: Ok, díky. Ta jednoplacka u těch mých modelů má 34z.


Kdesyk sem kdysik četl (ale nevím, esli je to pravda), že 30z a více vepředu je z hlediska opotřebení už relativně fpoho, těch 34z je Alu nebo ocel (ta se bude opotřebovávat výrazně méně)?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte led 11, 2022 16:46

To tam uvedeno není. Pouze značka kliky Samox (34T). Když to dám do vyhledavače, tak se toho moc nedozvím. Ale zadní kazeta je ocelové Shimano, tak přední kolečko snad bude také z oceli.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika