Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte úno 21, 2023 16:07

@Dromedaro ref mytí bajka: jaro/podzim což je ježdění převážně ve sračkách = myju (celý bajk, nejen převody) po každém výletě, v létě (sucho) circa po třech výletech (takže ano, v létě semtam jezdím s mírným černým bovdelem na převodech ale ničemu to nevadí = nečistím).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 18:30

Tak jestli to nebude tím, že já tyhle části neoplachuji. Jezdím na myčku, kde opláchnu wapkou jen kola a středový rám. Tak se mi tam pak postupně usadí ty nečistoty. Já teda použiju na mazání řetězu Ethericův dodatek. Ty ten řetěz bereš komplet hadrou i z vrchu, kam jsi nakapal to mazání? Jsem si říkal, že bych otřel i to mazání z toho, kde má být. Jo a ty už jsi si pořídil pračku? Tuším, že jsi psal, že ji nemáš, že to děláš benzínem, ale možná to psal PP.
Vyzkouším teda tu vodu s jarem, díky za tip. Pak kdyžtak ten cyklostar, kdybych nebyl spokojený.

Mám radost, že cítím zlepšení při jízdě do kopce. Dneska i včera mám pocit, že už jsem nemusel dělat tolik zastávek a i prudší kopce vyjedu s méně přestávkami a zadýcháním. Začal jsem totiž jezdit i více do kopců, respektive je vyhledávat, protože ta fyzička do kopců, to je špatný, to jsem spokojený nebyl. Tak mám radost, že se to lepší.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte úno 21, 2023 18:37

Po mytí bajk nijak neotírám (ani řetěz ani nic jiného), nechám v garáži volně uschnout do druhého dne, pak namažu (jen) řetěz (dávám toho dryLube hodně, že až stéká/kape), ale neotírám přebytky. Litrovku DryLube sem spotřeboval za jednu sezonu a kousek.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte úno 21, 2023 19:02

Kura, sem neska šel z prce dom rozepnutý, těplo bylo, tak mě napadlo, že bych už na víkend vyndal bajka z trenažéru a (prvně letos) vyrazil na výlet. Nevyrazím, zas budu točit nohama na místě - v sobotu i v neděli už má zase sněžit. Škoda, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 19:09

V Brně už je ve vzduchu jaro. Dneska jsem si tak připadal a užíval si to. Už se těším až budu moci vyjet jen tak na kole někam k vodě a nemuset se strojit, jak do skafandru.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod lojzmen » úte úno 21, 2023 19:45

Dromedaro - neboj, že ti tech. benzín rozežere myčku. Já myju benzínem jednou za dva měsíce v sezóně a mám myčku roky. A mám tu nejlevnější.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte úno 21, 2023 20:29

Dromedaro píše:kde opláchnu wapkou jen kola a středový rám. Tak se mi tam pak postupně usadí ty nečistoty.

Ty ten řetěz bereš komplet hadrou i z vrchu, kam jsi nakapal to mazání? Jsem si říkal, že bych otřel i to mazání z toho, kde má být. Jo a ty už jsi si pořídil pračku? Tuším, že jsi psal, že ji nemáš, že to děláš benzínem

Chudák kolo. Natlačíš za rok bordel tam a v takovým množství, co by se tam normálně dostalo po pěti + letech....

Namažu kapku na každý článek, nechám chvíli a hadrem obalim - tj utřu ze všech stran. Pak opatrně protočím, velmi opatrně, a nechám vyzrát mazivo ideálně 2 dny /samozřejmě mažu čistý, suchý řetěz/. Pak otřu zbytečky, troška maziva se dostane na pastorek, ale jen zvrchu, to je otřený hned.

Pračku mám několik let, ještě ze starého kola a leju do ní co je potřeba - benzin, líh, nitroředidlo, kombinace, perchlorethylen.... Ale většinou stačí ta voda s jarem - jen musí být opravdu horká!
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 21, 2023 20:36

Etheric píše:Chudák kolo. Natlačíš za rok bordel tam a v takovým množství, co by se tam normálně dostalo po pěti + letech...

Povídačky... musí se u toho přemýšlet a pak to jde.
Normálně tam taky wapkují drahý kola.

Nic jiného mi nezbývá. Nemám kde opláchnout na zahradě nebo dvoře. A když jedu a mám kolo obalené blatem, tak si nechci zasrat celý byt a chodbu od vchodu až nahoru.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 5:55

Dromedaro píše:Povídačky... musí se u toho přemýšlet a pak to jde.

No... Měl jsem doma kolo kolegyně, sezónu jeté a nepřál bych ti vidět, jak vypadaly /zněly/ ty ložiska a pohyblivý části. Každé otočení zpívalo meleme meleme kávu,... .. To jsem si dal, celý to rozebrat, vyčistit, něco vyměnit... Kdyby tam nebyla nálepka "2022", řekl bych, že to dirtovala pět let.. Brala to v bikeparku wapkou, ale... Vyhnout se zmíněným místům a pečlivě to bez újmy opláchnout, je chirurgická práce. A když to v bikeparku umyješ a na mokrým jedeš prašnou cestou domů, vzniká ti brusná pasta, dostává se hluboko, je to mazlavý, lepivý, hodně blbě se to čistí.

Mám hadicu na dvoře, tlak jako z kohoutku, i memsi6, ale stejně nejčastěji meju konví - naberu dešťovku a krásně pohodlně opláchnu tak, abych bordel dostal z kola pryč, ne do komponentů dovnitř.... Nebo venku mimo domov u pítka - naberu vodu do petky a postupuju stejně, jako s konví.
To kolo, holý, bez výbavy, mě stálo 55k, nejdražší věc, co jsem si kdy koupil, tak chcu, aby šlapalo jak Rolexky, čili navštěvuji servisdoma s.r.o. :)

Btw, že něco dělají všichni /většina/, ještě neznamená, že to je OK
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 22, 2023 8:06

Jo, nejideálnější to není, to jo. Kdybych měl možnost, raději volím hadici. Ale na té myčce mají wapku, kdy to na ten velký tlak musíš zmáčknout, jinak z toho stříká voda na menší tlak a ten není tak velký. Tím přejedu ten rám a snažím se nezasáhnout střed. Dřív jsem jej před wapkováním oblepoval izolepou elektrikářskou, ale už se mi s tím nechce drbat. Po mytí dojedu asi 300m po asfaltu domů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 8:12

Neříkej, že tam nikde nenajdeš petku, do který tu vodu z wapky dostaneš :)
Ale pokud to umí i dostatečně nízkej tlak..
Tady je výhoda bydlení v RD se zahradou - opláchneš hadicí a necháš venku uschnout
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 22, 2023 8:19

Etheric píše:Neříkej, že tam nikde nenajdeš petku, do který tu vodu z wapky dostaneš :)

To je na čas, není čas se tam drbat s trefováním do petek, aby se to neprodražilo. Program 4 za 10Kč na 40 vteřin.
Ten menší tlak jako zase také není malý, ale je menší než to vodní dělo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 9:40

Uf, těmto zařízením se vyhnu obloukem...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř úno 22, 2023 9:47

Dromedaro píše:Program 4 za 10Kč na 40 vteřin.

Já myju hadicí s tryskou (každé mytí trvá ca 10-15minut - za 40 sekund bych neumyl nic, wapku doma mám ale na bajka bych ji asi nepoužil = taky si myslím, že ten vysoký tlak vody může natlačit bordel do ložisek atd.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 22, 2023 10:25

Stíhám to za dvacet korun. Doma už jen dočistím šmouhy hadrou vodou z kýblu v chodbě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » stř úno 22, 2023 12:39

a proč nevemeš kýbl s košťátkem před/za barák? Opřu někde na trávě, košťátkem omeju hrubej bordel a na chdobě s hadrem doladim.
Mam na to vyčleněný starý ruční košťátko, pět minut před barákem, jen teplá voda. Doma na chodbě s hadrem s kapkou saponu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » stř úno 22, 2023 13:18

Já kolo meju až po zimě. V těchhle sračkách je to nesmyslná činnost, jedna vyjížďka a můžeš to dělat znova. Waste of time.

Až zima odejde, vezmu kýbl s košťátkem a půjdu za barák, jako vždy.

Jinak dnes luxusní gravel, venku kolem 13C, bezvětří a polojasno. Takový náznak jara. Taky byly letní tretry a krátky rukavice, i čepici a nákrčník jsem nechal doma. :supz:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 13:32

Lipon píše:a proč nevemeš kýbl s košťátkem před/za barák?

:smt023 Jako na zahradě. Já s ním pak taky jdu do bytu, parkuju v ložnici :D

Ad to čištění: nejsu fanoušek nablýskaných strojů, čistím pravidelně jen to pohyblivý, zbytek jednou za dlouhou dobu. Životnosti kola ani jízdním vlastnostem to neubírá :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 22, 2023 14:06

Protože, když s tím kolem přijedu, musel bych jej vynést nahoru do třetího patra ( nevozím masivní zámek s sebou na obyč vyjížďkách ), doma napustit kýbl, vzít smeták, odnést to dolů, pak se vrátit zpět pro to kolo, odnést ho dolů, umýt kolo, odnést kolo nahoru a pak se vrátit pro kýbl a další věci a zpět nahoru.

Kolo bez zámku dole nechávat nebudu, pač bydlím v lokalitě, kde je černo i ve dne. A ani dole za vchodovými dveřmi jej nechci nechávat ani pár minut bez dozoru než napustím kýbl. V baráku už se lidem ztratil i nákup, když jej nechali chvíli za dveřmi.

Já to tou wapkou zase nějak často nečistím. Jen když je to fakt obalené blatem.
Naposledy upravil Dromedaro dne stř úno 22, 2023 14:07, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » stř úno 22, 2023 14:07

Kýbl s kartáčem (jako první mytí od nejhrubšího bordela, baga, písku) IMHO neeeee, poškrábe se lak. Proto myju hadicou, abych napřed (proudem vody, bezdotykovově), abych spláchnul všechny ty abrazivní bordely, až potom NATO vezmu houbu a kýbl s vodou a na závěr zase proud vody z hadice.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 22, 2023 14:08

pavproch píše:Kýbl s kartáčem (jako první mytí od nejhrubšího bordela, baga, písku) IMHO neeeee, poškrábe se lak.


Jo, to je další důvod, který jsem zapomněl zmínit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 22, 2023 21:46

Děláte před sezónou nějaký servis celého kola, i když je vše OK? U mě to bude rok za chvíli, co jsem na tom nechal dělat malý servis v cykloservisu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř úno 22, 2023 22:56

Servis se snad dělá průběžně, jak je co potřeba, ne? Kolo musí být v cajku neustále.
Ačkoliv servisy vydělávají právě na tom, že lidi na to celej rok prdí a žijí v přesvědčení, že servis stačí jednou do roka..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 23, 2023 8:15

Tak jasný, že základní věci se dělají průběžně. Myslel jsem třeba výměnu minerálního oleje v brzdách, kontrola ložisek atd. Aby se nestalo něco vážnějšího v sezonně a nemusel mít kolo v servise delší dobu.

Jinak, kolik tak najezdíte za rok, abych měl nějakou představu a měl s čím porovnat?

Včera jsem málem flákl do ženské ve fábii. Vyjela náhle z řady zaparkovaných aut u kraje silnice, kde byla zaparkovaná a asi se ani nerozhlédla. Dobrzdil jsem to kousek před ní. Pro jistotu hned šlápla na plyn a rychle ujela.
Měl bych si už pořídit tu helmu. Otec byl teď na pohřbu bývalého kolegy z práce. Srazilo ho auto na kole a neměl helmu. Ležel několik týdnů v nemocnici na JIP a pak umřel.
Nedávno jsem jel lesem, ale bylo blatisko velký, tak jsem vyjel na silnici a pak jel po rychlostní jakési silnici do města, která byla z prudkého kopce a měl jsem hrůzu v očích. Auto jedno za druhým okolo mě lítala skoro stovkou... to jsem jel naposled tama.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv úno 23, 2023 9:36

Nemám cyklokompjutr, takže odhad - já měl loni 77 výletů @ 3 hodiny = ca 3000 km, z toho 90% mimo silnice (mám taky strach za aut). Servis dělám průběžně, čili před sezonou nic zvláštního. Olej v brzdách si myslím vydrží mnoho let bez výměny (max semtam nějaké to odvzdušnění).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » čtv úno 23, 2023 10:22

Servis dělám průběžně, jednou za rok až dva dám komplet nový bovdeny a lanka. Ložiska a ostatní "nespotřební" věci se neřeší, dokud se neozvou. Toť vše.

Za rok natočím kolem 6 tis. km.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv úno 23, 2023 13:07

dám to sem - kupkolo.cz má teď za dobrou cenu řetězy, XT 138 článků 12sp. za 850 (lepší cena než 116 čl.)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 23, 2023 14:45

Jsem si to přivolal. Přední brzda mi začala dělat občas, že když ji zmáčknu i třeba jen lehce, tak ona dál brzdí sama, jako by ji dál stlačovala neviditelná ruka. Poprvé mi to udělalo včera jednou, ale myslel jsem, že to byla jen nějaká haluz. Dneska mi to udělala tak pětkrát. Je to na prd, to musím spravit. To je tak na o, abych hodil salto přes řídítka, jak už se mi dnes málem stalo. Když zastavím, tak ono to pak přestane. Ale člověk nikdy neví, kdy to udělá. Jo a ve městě v křižovatce se mi to taky stalo a je to docela naprd mezi autama. Čím to může být? Zavzdušnění?

S těma km jsem za necelý minulý rok na 1500km. Letos to snad bude více, protože zatím jezdím i více.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod ZbynekN » čtv úno 23, 2023 15:24

Dromedaro píše:
Jinak, kolik tak najezdíte za rok, abych měl nějakou představu a měl s čím porovnat?

Letos zatim 1300
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv úno 23, 2023 16:30

Neska sem dost yezdil (autem), venku "zuřilo a zuří" jaro (+10, skoro slunko, bezvětřo) a všude spousty kyklistů aji motorkáře sem už viděl = začal sem uvažovat o tom přeci jen vytáhnout už fčíl na víkend bajka z trenažéru, fčíl sem si ale přečetl předpopičasí a ne, nechám ho tam (v sobotu bude scát, v neděli sněžit). Škoda no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika