Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte lis 21, 2023 12:45

pavproch píše:Taxem našel ešče 2 převodníky 26z kdesyk v Říši

Mám = takže jich mám v zásobě 8 (a devátý je aktuáně na Scalpelovi) = až do 2027 yezdim.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 13:50

Koupil jsem teda dvě ty brzdy SLX BR M7120, 4 pístové s chlazením. Ten přední kotouč 180mm dám ze předku na zadní kolo, ať se to dojezdí, když už to mám a až pak tam dám nový. Je to nějaká ta nejnižší řada SR-MT30 za tři stovky. Na ten předek jsem koupil už lepší řadu Shimano SLX SM-RT70 203mm za 700Kč. Má to mít nějaké i lepší chlazení, tenčí a lehčí a jdou na to použít i kovové destičky kdyžtak. Ty původní jsou jen na polymer, co jsem se dočetl. Jestli se to mění minimálně po 10tisících, tak to nějakou tu sezonu vydrží, tak to zase není něco, v čem by se topily peníze. Ty staré kotouče SR -MT30, co tam mám, mi připadají docela tlusté. Na té zadní mám něco jako spálené čmouhy. O čem to svědčí? O špatném brždění nebo seřízení?

Zatím jsem si kolo nachystal, ať můžu zítra hned namontovat a vyjet. Doufám, že se zase něco neposere...

Dalším krokem do budoucna bude lepší vidlice, od které bych chtěl nižší váhu a živější chod. Vzhledem k cenám budu koukat po bazarech a vezmu bazarovou, ale aby byla v dobrém stavu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte lis 21, 2023 14:18

Nemám patent na rozum (a nechci Ti kazit radost z upgrade) ale kombinace 4-pístů a kotoučů 203/180 je na XC IMHO "overkill". Ať se ale práce podaří a jsi spokojen.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 14:32

Proč? Co je tam špatně, nerozumím tomu. Tsunami to taky tak má, co tu psal. A taky teda nevím, proč mi to píšeš až teď, už jsem to zmiňoval dříve. Zpražit radost se ti podařilo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte lis 21, 2023 14:35

Já to tu už psal víckrát, naposledy v reakci na Tvoje uvažování, se starý geront z kpce bojí, brzdí fest a že pro moje XC mi bohatě stačí 4pístek vepředu/2pístek vzadu a kotouče 160mm (vzadu mi stačilo kdysi i 140)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 14:41

No tohle jsem zaznamenal, že se bojíš z kopce a tak jezdíš pomalu. Zase jsem bral v potaz, že vážím víc, budu občas vozit bagáž a já chci z kopce jezdit rychle a pak rychle zabrzdit, když bude třeba. Takže jsi tím svým příspěvkem o overkillu myslel, že je to zbytečně silná kombinace nebo nevhodná?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte lis 21, 2023 14:42

Imho je to setup pro downhill.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 15:39

tsunami píše:Má osvědčená kombinace brzd do terénu:- shimano slx a xt čtyřpístky (slx mám na hardtailu, xt na enduru, brzdí stejně, liší se v barvě jinak jsou v podstatě stejné brzdy)
- metalické desky s chladičem
- kotouče ice-tech s chladičem, vepředu 200, vzadu 180


tsunami píše:Když si stavím horské kolo, tak dopředu 200 a dozadu 180 a je mi jedno jestli to je full/ht nebo na turistiku nebo traily. Ono jde o to kolik vážíš a jak rychle jezdíš a také co pro tebe znamené "XC ježdění" - pro mě XC ježdění může znamenat něco co ty chodíš pěšky ;-)


pavproch píše:Souhlasím, geront sa zkopce rychle nebo moc prudce nebo moc drncá bojí = často vede bajka, tak proto mi stačí i 160mm.


Jinak promiň, projel jsem to vlákno zpět a :
pavproch píše:Mám vepředu 4-pístek XTR 9120/160 kotouč NoName a vzadu 2-pístek XTR 9100/160 kotouč NoName: Dvoupístek má ostřejší nástup brzdného účinku, ale čtyřpístek při silném zmáčknutí brzd. páky brzdí líp/víc, dvoupístek má menší (plochu) brzdových desek = rychleji se sjíždějí (cca 2-3 výměny vzadu = 1 výměna vepředu). Podle mě (a NATO moje ježdění) je to dobrá kombinace, přední brzda má být účinnější (mám pocit že sem kdesik kdysik četl že přední brzda má brzdit o 30% víc než zadní).


Ty máš ale taky nejvyšší řadu brzd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod tsunami » úte lis 21, 2023 16:21

pavprocha mám zařazeného ve škatulce "gramař", takže tam je jedno jak vysoká řada brzd to je, ale hlavně aby vážila co nejmíň ;-)

@pavproch: setup pro downhill => nebojím se jezdit z kopce vyšší rychlostí než je chůze, protože mě to ubrzdí i hodně dlouhých při sjezdech v Alpách po cyklotrasách (silnice, šotolina, veřejné značené cyklotrasy) ať jedu jak chci naložený. Stejná sada brzd mě spolehlivě zabrzdí i na trailech.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte lis 21, 2023 16:30

Ano, hmotnost (celého kola) byla jedním z cílů stavby Scalpela (je to 9,1kg = sem naprosto spokojen), ale už sem to tu spal - hledal jsem lehké komponenty bez kompromisu na životnosti, čili nebyl to ten "správný" gramařský přístup. Brzdy se mi ale povedly až na třetí pokus: obě páky a přední třmen XTR 9100 (2-pístek) se projevily jako málo brzdící (pro mě), proto páky XT 8110 (ServoWave, což ty XTR 9100 neměly) a přední XTR 9120 (4pístek) = nárust hmostnosti o 100 grms (oproti 9100), ale to mi nevadí, hlavně že to fčíl brzdí tak jak si představuju. Já bych... bike:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 22, 2023 19:19

Tak jsem se daleko nedostal....
Ty brzdy nesmontuju dohromady jen pomocí toho, co je v krabici? Jsem si myslel, že když to je set, tak tam bude vše potřebné, čím to má být pospojované. V krabici návod žádný, dohledal jsem na netu originál manuál pro montáž a tam píší o olivce, kterou podle tvaru v setu nemám. Mám olivku stejného tvaru ve staré hadičce z předešlé brzdy, jde to použít? Zkoušel jsem ji vyndat (raději jsem se moc silově nesnažil abych zase něco nepokazil = nešla mi vytáhnout). Nebo je ta olivka už v té hadičce (viz poslední foto) a jen to má jiný tvar? Plus v tom návodu píší, že se má hadička upevnit do TL-BH61. Nevěděl jsem co to je, zadal jsem do googlu, zjistil jsem, že to taky nemám a pravděpodobně to vypadá, že to k instalaci potřebuju. Mně z toho jeb.. ](*,) Jo a ty brzdy už mají být podle prodejce naplněné shimano olejem, tak jsem raději žádná těsnění z brzdy ještě nesundával = už se snažím praktikovat: Jestli nevíš, co děláš, raději nedělej nic a zeptej se. :lol:

Přidávám foto, co jsem našel v krabici za díly, tak jestli mi můžete poradit, jestli teda musím dokoupit nebo to jde udělat s tím, co mám vzhledem k tomu, že manuál je označený jako všeobecný? Na youtube jsem nic nenašel o instalaci těchto brzd.

1.jpg

2.jpg

3.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod tsunami » stř lis 22, 2023 19:54

Jestli to je celá naplněná sada, tak tam bude olivka už vsazená v páce - kdybys odšrouboval ten šroub ve kteérm je žlutá ucpávka, tak bys narazil na olivu. V hadici je evidentně místo trnu ucpávka. Tak narazit trn a hadici jen natlačit dovnitř na doraz do páky a utáhnout šroub. Ten držák hadice TL-BH61 není úplně nutný. Jen ti tím Shimano chce naznačit, že bys neměl hadici brát třeba kleštěma ;-) Většinou mi stačí vzít hadici pořádně do ruky…
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 22, 2023 20:05

Děkuju moc. To mě právě taky napadlo, jestli ta olivka už není třeba v té páce, ale jak jsem psal, raději jsem nic neoddělával a nezkoumal, vzhledem k tomu, že to má být naplněné a nejdříve se zeptal.
Jen mi teda teď není jasné, že tu olivku z té předešlé brzdy mám fest zaraženou v hadičce a není v páce. Když je teď v té páce, tak když tam nasadím tu hadici, tak se to zarazí do té hadice a zůstane to v ní? Jen abych věděl, jak to funguje.

tsunami píše:Ten držák hadice TL-BH61 není úplně nutný. Jen ti tím Shimano chce naznačit, že bys neměl hadici brát třeba kleštěma ;-)

Díky za info. Už jsem myslel, že zase zítra budu muset běhat po servisech a shánět. Jo a i když to tak nevypadá, tak sevřít tu hadičku do kleští by nenapadlo ani mě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod tsunami » stř lis 22, 2023 20:44

Nová olivka jde na hadici nasunout poměrně volně. Jak se dotáhne šroub na páce, tak se olivka zmáčkne a tím utěsní hadičku.

Kdybys měnil jen páku a stará hadice zůstávala, tak máš velkou šanci že stará oliva na té hadici bude fungovat i dál (ale stejně je lepší si pro jistotu mít doma novou olivku a trn, kdyby nefungovala ať můžeš hadici o 2cm zkrátit, nasadit nový trn a jezdit).
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 22, 2023 20:53

Díky za vysvětlení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » čtv lis 23, 2023 4:51

To zvládneš, snad. Já to dělal kámošovi, kterej je naprosto technickej antitalent. Umí maximálně povolit a dotáhnout šroub, ale nic víc, ani třmen si nevycentruje. Zas ale umí jiný věci, nemůžeme umět všichni všechno..
Čekal jsem, že dát nový brzdy bude složitý, ale nebylo to o moc víc složitější, než je odvzdušnit. Nic na tom neni, akorát to musí být přesná práce, žádný milimetr sem, milimetr tam... Nejsložitější na tom všem bylo všechno správně vybrat a objednat, řekl bych :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 23, 2023 10:07

tsunami píše: V hadici je evidentně místo trnu ucpávka. Tak narazit trn a hadici jen natlačit dovnitř na doraz do páky a utáhnout šroub.

Znamená to, že ten trn je to na té první fotografii úplně vpravo a mám to vrazit do té ucpávky nebo tu ucpávku před tím vytáhnout?

Není mi to teď úplně jasné když to srovnávám s všeobecným manuálem, kde je to označené jako spojovací vložka a nic jiného jako trn tam nemám.
Hydraulické kotoučové brzdy
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod tsunami » čtv lis 23, 2023 11:33

Ano, trn je to malé kovové vpravo. Ucpávku dej pryč, místo ní zalisuj trn.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv lis 23, 2023 16:35

Tady se neska teda pracovalo, hezky! tsunami už všechno důležité naspal - podařilo se nakonec ty brzdy namontovat = jezdíš/brzdíš?

2 týdny sem už netočil nohama (napřed furt scanec a potom ta servaná kůže na dlani, já bych ... točil nohama... "bike: ) a mám neska ale zkažený den, od soboty má tady u nás nejmíň týden sněžit = bude to klouzat, takže venku jezdit nebudu. Začínám se připravovat na indoor kyklistiku, snad ji v dohledné době ta dlaň dovolí.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 23, 2023 18:16

A nemá se to vrazit do té ucpávky? Protože, když se na ní podíváš, tak uprostřed je otvor, který je průhledný, měkký a poddajný a má průměr akorát na ten trn. Já jen, že mi ta ucpávka v rukách nešla vytáhnout vůbec a ani ve svěráku to z toho nemůžu dostat, to se ani nehne. Jsem zaběhl do servisu kousek od baráku a naštěstí tam měl servisák jeden ten TL-BH61 navíc a tak mi jeden prodal za dvacku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod tsunami » čtv lis 23, 2023 21:44

Tohle netuším, musel bych to mít v ruce abych se rozhodl správně. Na mém kole to je už snad 10 let co jsem naposledy použil hotovou sadu a tohle si nepamatuji. Posledních několik sad brzd jsem vždy zkracoval, tak jsem ucpávku neřešil. Tak jak to prodávají je zbytečně dlouhé. Sice mívám rád delší hadice u řidítek aby se to dobře porovnalo se zavazadly, ale zas tak dlouhé jako je prodávají je nemusím.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod tsunami » čtv lis 23, 2023 21:46

@pavproch také jsem už dva týdny nejezdil - minulý týden jsem byl nemocný a tento týden to rozcházím, každý den vypadnu ven na hodinu až dvě na procházku abych si zvykal na teploty a příští týden pozvolna začnu na kole. Klouzání je v pohodě (v terénu), je to pak aspoň zábavnější. Podobně jako když jsem jezdil na enduro motorce - také to bylo lepší na blátě a sněhu :-) Jen to mytí je trošku opruz.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 24, 2023 3:56

tsunami píše:Tohle netuším, musel bych to mít v ruce abych se rozhodl správně. .

Tak to asi vezmu s sebou a zeptám se v tom servisu. To je na ho*no taková práce. Ale hlavně, ku*va, by u toho měl být snad český návod nebo postup a ne že jsou tam papíry s čínskýma znakama nebo co to je :evil: . PP ty by jsi nevěděl?

EDIT: Zkusím zavolat do kupkola, jestli se tam někomu bude chtít zvedat telefon a zeptat se tam. Stejně se chci zeptat na to, že mi včera přišlo oznámení od Balíkovny,že mám u nich uložený další balík od Kupkola, ale nic dalšího jsem neobjednával a podle čísla je to jiný balík.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát lis 24, 2023 12:31

Ta žlutá vložka se musí vyndat z hadice a místo ní tam vrazit (jde to ztuha, dělám to ve svěráku, do kterého -čelisti 10cm -upnu vodorovně hadici kousek od konce (ten musí být volný) a natluču to tam malinkým kladívkem) ten kovový bazmekt (trn).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 24, 2023 12:41

Nevím, jakou žlutou vložku máš na mysli. Ta v té hadici žlutá není, ale asi myslíš tu vložku, kterou myslím i já, tedy na poslední fotce. Byl jsem se ptát cestou v servisu, ale servisák prý přijde až odpoledne a prodavač (starší chlap) nejdříve říkal, že to musím vytáhnout tu vložku, pak ho ale taky znejistilo, že to nejde (zkoušel to) a tak taky začal špekulovat, jestli tam kvůli tomu vytažení není ta středová gelová dirka. Pak ho napadlo, že bych ten kousek hadice mohl ustřihnout i s tou vložkou. Ale říkal, že neví, jak to má být, že servisák by věděl. Já to z toho nemohu za boha dostat ani kleštěma. Mám to v té žluté svorce na hadičky a ve svěráku, konec hadičky, kde je vložka, sevřený nemám. Do kupkola se nemohu dovolat. Poslechnu si robota a když mě má přepojit, tak mi sdělí, že všichni operátoři hovoří a ukončí mi hovor. Nemají to tak, že bych čekal ve frontě a pak mě přepojí až na mě přijde řada, ale prostě mi to pokaždé ukončí, že je plno a mám zavolat později nebo napsat mail... Tak jim jdu psát, ale nic si od toho neslibuju. Ze tří mailů, co jsem jim zatím kdy posílal, odpověděli jen na jeden.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát lis 24, 2023 12:46

Sem to naspal blbě - žlutá vložka (ne z hadice ale z brzdové páky) se musí vytáhnout. Ta poslední fotka (asi) zobrazuje hadici už s natlučeným trnem, ale nejsem si jistý.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 24, 2023 12:49

O tom v té hadičce mi tsunami i prodavač v servisu tvrdí, že je ucpávka. Ale i prodavači přišlo divný, že by tam ucpávka byla takhle vražená, že to nejde vyndat. To, že to žluté v páce se musí vytáhnout, to mi je jasné.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát lis 24, 2023 12:59

Já jsem letos taky kupoval "hotové" (napuštěné) brzdy (XTR) a nikdy tam trn nasazený v hadici nebyl. Takže nevím, co to je, divné je že to má zalepenou dírku. Já být na Tvém místě to uříznul flexou, začistíl řez a vrazíl tam tím postupem (svěrák) OEM trn Shimano.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 24, 2023 13:10

Nemám flexu, leda zajet k rodičům o víkendu a tam si to flexou odříznout. Nožem nebo odštípnout kleštěmi je to nevhodné? Už jsem se bál, že by stačilo prostě a jednoduše sundat starou brzdu a nasadit novou...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pát lis 24, 2023 13:57

Kleštěma (štípačkama) NE - zničíš to! Jsou NATO speciální kleště (nemám, proto to řežu flexou). Ta hadička má plastový obal okolo ocelového jádra, nožem to neuřízněš.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika