Nástrahy cyklopruhu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod daweking » úte úno 14, 2017 14:54

Ahoj cyklisti.

Rád bych vás upozornil na možné nebezpečí, trochu si zanadával a postěžoval a poprosil o vaše názory.

Nevíte někdo, jak je to s předjížděním zprava, pokud jedu v cyklopruhu?
Konkrétně mám na mysli, když předjíždím (jako cyklista v cyklopruhu) pomaleji jedoucí nebo stojící vozidla v klasickém jízdním pruhu.

Pokusím se to vysvětlit na přiložené fotce.
Na křižovatce, kterou vidíte, se ráno často tvoří kolony. Jelikož někteří řidiči jsou idioti, tak se cpou do křižovatky i když dál je zase kolona aut, aniž by si byli jisti, že dokážou projet celou křižovatku na zelenou. Tím blokují cyklopruh, nebo do něj nečekaně vjíždějí. Dělají to jak ti co přijíždí zprava, tak ti ve směru cyklopruhu, který vidíte na fotce.
Ti chytřejší z těchto debilů, jedoucí ve směru jako vede cyklopruh, nechtějí uvíznout v křižovatce a zavazet, až tam budou v podstatě trčet na červenou.
Takže klasicky si najedou obloukem zprava, a pak srovnají auto. Tím velmi často nečekaně vjedou do cyklopruhu nebo ho přetnou, aniž by se vůbec podívali do zrcátka, jestli neohrozí nějakého cyklistu.

Já veřím, že v kolonu v cyklopruhu předjet můžu, i když se zrovna ocitám v křižovatce v onom cyklopruhu.
Auto rozhodně nesmí vjet do cyklopruhu, pokud k tomu nemá pádný důvod (překážka v jejich jízdním pruhu).

Jen by mě zajímal váš názor, ideálně odborný a něčím podložený. Samozřejmě tam jezdím pomaleji a opatrně, protože nechci skončit v nemocnici nebo mrtvej.
Ale z principu bych rád občas někoho minimálně seřval. Možná se jednou fakt na**** a urazím i zrcátko. Tohle chování mi přijde bezohledný a nebezpečný. V létě tama možná bude jezdit moje přítelkyně, která nemá v provozu moc zkušeností.

Teď v zimě tama jezdím autem (směrem jak vede cyklopruh). Řidiči se tam cpou zprava, aniž by měli šanci projet křižovatku na zelenou a tím blokojí dopravu v mém směru. No, alespoň sedím v autě v bezpečí. Každopádně nervy mám i tak. Nemá cenu čekat, předjedu je zleva a pak se nadrzo nacpu do pravého pruhu před někoho z těch hňupů, co předtím zablokovali křižovatku. A ty ksichty co házejí, jak kdybych jim ublížil...

btw: Všimněte si ještě té značky hozené do cyklopruhu (možná je potřeba si obrázek zobrazit v původní velikosti). Při cestě ke křižovatce byly tento rok minimálně dvě dočasné stojící značky umístěny doprostřed cyklopruhu. Ještě, že většinou spěchám a nemám čas ty značky házet do potoka vedle silnice.

2wc4ikx.png
Naposledy upravil mike dne úte úno 14, 2017 18:45, celkově upraveno 1
Důvod: prilis siroky obrazek zmenen na prilohu
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod vonkreuz » úte úno 14, 2017 17:04

Pakliže se silnice nachází v intravilánu (na území města, uvnitř za značkou "název města"), předjíždět vozidla zprava mužeš.
Pozor však na to, abys nevjížděl do křižovatky na červenou ve snaze zaujmout lepší startovací pozici. Tedy abys nekázal vodu, ale přitom sám pil víno.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod glock69 » úte úno 14, 2017 17:37

Agresivní cyklista? Proč jsou jich plné chodníky (cyklopruh je o 2 metry dále, 10 let již měli hodně davno...), proč na přechodu na pro chodce mi auto zastaví, ale před cyklistou musím uskočit, proč cyklisti jezdí po přechodech pro chodce? Všechno je o lidech a jejich úctě k jiným lidem.
glock69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon srp 10, 2015 5:49

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod daweking » úte úno 14, 2017 17:56

Úplně nechápu tvou poznámku a mrzí mě, že máš s cyklisty špatné zkušenosti.
Ale máš pravdu o lidech. Jsou i slušní řidiči, zpravidla ti rozumní, nebo zároveň ti, co aspoň jednou v životě jeli na kole jinde než po polňačce. Já agresivní budu jen v případě, když mě někdo bude ohrožovat na zdraví.

Teda trochu off-topic:
Co se týče přechodů pro chodce, jsem toho názoru, že pokud cyklista nesleze z kola, jedná na svoje riziko. Pokud ho sejme auto, nemůže si stěžovat a měl by uhradit škodu na autě.
Naopak vadí mi chodci, kteří nemají vůbec ochotu vžít se do mé situace. Příklad: šlapu do kopce, nikde žádná auta, jen chodec blížící se k přechodu. Zrovna ve chvíli, kdy se blížím k přechodu se chodec rozhodne, že teď musí přejít a já bych mu musím dát přednost. Přitom by mě mohl pustit, abych nemusel v kopci zastavit a zase to rozšlapávat...ale to nééé, prostě mi tam skočí. Tak na takový kašlu, nezastavím a objedu ho na přechodu. V autě je mi to jedno, klidně zastavím a zase se rozjedu.

@vonkreuz: diky
Naposledy upravil mike dne úte úno 14, 2017 18:48, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod glock69 » úte úno 14, 2017 18:35

Asi píšu řečí jiného kmene. Cyklisti na chodníku, když o 2 metry vedle je cyklopruh (samozřejmě město zúžilo vozovku), mě štvou. Zvlášť když člověk před nimi musí uskakovat. Nebo jako chodec bych měl asi užívat cyklopruh, tam moc cyklistů nejezdí. A nejsem zaujatý proti všem cyklistům, rád jezdím na kole. Ale také chodím pěšky a jezdím autem..
glock69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon srp 10, 2015 5:49

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Quido » stř úno 15, 2017 11:20

tak jako jsou neukáznění řidiči, neukáznění chodci, jsou i neukáznění cyklisti - bohužel, každé této skupině dělají ti neukáznění ostudu a zadělávají na problém, jenže tak to už chodí...
V naší kotlině je problém ten, že ukázněnost, ohleduplnost a slušnost není příliš vyžadována a současně je jaksi považována za nemoderní a za necnost - dnes má navrch ten, kdo se chová hrubě a porušuje co nejvíce pravidel - máme totiž vzory v našich politických špičkách

:rolleyes:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Kuba Turek » stř úno 15, 2017 16:15

Do cyklopruhu samozřejmě auto nesmí vjet. Výjimkou je, když je to cyklopruh jako v Praze - protože přes něj vjíždějí auta na parkovací místa (myslím tím pořadí chodník - parkovací místa - cyklopruh - ulice - tramvaj).

FOTO Takhle:
Obrázek

VIDEO Reálně vypadá jízda po cyklopruzích v Praze takhle. Musíš být poněkud neohrožený: http://www.horydoly.cz/kolobezky/video- ... prave.html

REKVIEM Ale pak se Ti taky může stát, že tě zajede auto: http://www.horydoly.cz/cykliste/chlapce ... pruhu.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod bugmenot » pát úno 17, 2017 20:55

daweking píše:Nevíte někdo, jak je to s předjížděním zprava, pokud jedu v cyklopruhu?
Konkrétně mám na mysli, když předjíždím (jako cyklista v cyklopruhu) pomaleji jedoucí nebo stojící vozidla v klasickém jízdním pruhu.


I bez cyklopruhu. Ale opatrně.
(4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti. To neplatí, odbočuje-li vozidlo vpravo a dává-li znamení o změně směru jízdy.



Ještě související:
§ 14
(1) Je-li vyznačen jízdní pruh dopravní značkou "Vyhrazený jízdní pruh" (dále jen "vyhrazený jízdní pruh") pro určitý druh vozidel, platí pro řidiče ostatních vozidel obdobně § 13 odst. 2, a je-li vyhrazený jízdní pruh vyznačen na tramvajovém pásu, též § 21 odst. 7. Jízdní pruh nelze vyhradit pro motocykly.
(2) Přejíždí-li řidič vozidla, pro které je vyhrazen jízdní pruh, z vyhrazeného jízdního pruhu do přilehlého jízdního pruhu, řidič vozidla jedoucí v tomto pruhu mu to musí umožnit snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla. Řidič vozidla ve vyhrazeném jízdním pruhu je povinen dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče ostatních vozidel.
(3) Jede-li vozidlo, pro které je vyhrazen jízdní pruh, ve vyhrazeném jízdním pruhu nebo tramvaj jinou rychlostí než ostatní vozidla jedoucí stejným směrem, nejde o vzájemné předjíždění.
(4) Je-li provoz ve vyhrazeném jízdním pruhu vyznačeném na tramvajovém pásu řízen světelnými signály pro tramvaje, řídí se řidič vozidla jedoucí v tomto jízdním pruhu těmito světelnými signály.
(5) Je-li vyznačen jízdní pruh vodorovnými dopravními značkami jako jízdní pruh pro cyklisty, použijí se pro cyklisty a řidiče jiných vozidel odstavce 1 až 3 obdobně. Na jízdní pruh pro cyklisty smí řidič jiného vozidla vjet v podélném směru rovněž tehdy, není-li přilehlý jízdní pruh pro toto vozidlo dostatečně široký. Při vjíždění na jízdní pruh pro cyklisty nesmí řidič ohrozit cyklistu jedoucího v tomto pruhu.


§ 13
(2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj.
bugmenot
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 7, 2010 23:14

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod DAV » ned úno 19, 2017 10:06

Jako ortodoxní cyklista nechápu tohle, jedu po cyklostezce na chodníku musím dát přednost vozidlu za mnou odbočujícímu doprava, jedu po silnici 20 cm vedle cyklostezky a nedávám přednosti autu za mnou odbočujícímu doprava. Hlava mi to nebere, řidič mne moc dobře vidí a jelikož se mi to stává dosti často, naučil jsem se na cyklostezku srát, nastavit své tělo a jet po silnici, je to bezpečnější.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Quido » pon úno 20, 2017 9:39

Kuba Turek píše:Do cyklopruhu samozřejmě auto nesmí vjet.


Z praxe mohu říct, že 80% řidičů cyklopruh vůbec nerespektuje a zbylých 20% ani pořádně neví, co smí a nesmí... :roll:
Takže na cyklopruhu si dávám možná ještě většího majzla, než jinde !

DAV píše:Jako ortodoxní cyklista nechápu tohle, jedu po cyklostezce na chodníku musím dát přednost vozidlu za mnou odbočujícímu doprava, jedu po silnici 20 cm vedle cyklostezky a nedávám přednosti autu za mnou odbočujícímu doprava. Hlava mi to nebere, řidič mne moc dobře vidí a jelikož se mi to stává dosti často, naučil jsem se na cyklostezku srát, nastavit své tělo a jet po silnici, je to bezpečnější.

souhlasím, ale bohužel - naše předpisy o silničním provozu jsou hodně nedotažené, a ty části týkající se cyklistiky jsou úplně zprzněné... co naděláme - asi počkáme, až úředníci začnou myslet :((
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod glock69 » pon úno 20, 2017 19:47

Chodím na školení řidičů a od řidičů náklaďáků si tam dost často vyslechnu, jak moc je rychle jedoucí cyklista vidět a jak se na "fleku" zastavuje 50 tun. Zkuste si ortodoxní cyklisti slušně promluvit i s druhou stranou, ne vše je černobílé...
glock69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon srp 10, 2015 5:49

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Quido » pon úno 20, 2017 21:51

to je mi pekna vymluva, pokud jsou mista, kde ma cyklista prednost, tak ji ma, at si ten ridic nakladaku uvedomi, jak dopadne ridic v 50ti tunovem kolosu, kdyz narazi do cyklisty a jak dopadne cyklista, kdyz narazi do nakladaku
Naposledy upravil Quido dne pon úno 20, 2017 21:54, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Quido » pon úno 20, 2017 21:53

a tohle je znacka, kterou u nas respektuji snad jen skauti... :roll:
Přílohy
IMG_0027.JPG
IMG_0027.JPG (24.77 KiB) Zobrazeno 18949 krát
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod glock69 » pon úno 20, 2017 22:14

Tu značku, je to divné, respektuji. V létě jsem dupl na brzdy a zůstal stát, protože cyklista, který ji využíval dostal nějaký kmit a celá jinak jednosměrka mu nestačila. Pravda, skoro nic se nestalo, jen pak vletěl do dvou holek, co stály na druhé straně vozovky, než je tento nesmysl. Já naštěstí zůstal stát asi o 15 metrů před tím ožralou. Nesmysl proto, že v jiných jednosměrkach ve městě tato značka není, což některým cyklistům nevadí, jsme přece město cyklistů a oni můžou...
Řidiči nenadávají na to, že mají dat přednost cyklistovi, ale na to, že někteří cyklisti jezdí rychle a jsou hodně špatně vidět, když se vyřítí. Ale chápu, ze to cyklisty nezajímá, oni mají všude přednost. To mi připomíná tu ptákovinu s absolutní předností chodců na přechodech.
Ale sorry, nechci se hádat, jen pohled cyklisty, který je i chodec a řidič.
glock69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon srp 10, 2015 5:49

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod lojzmen » pon úno 20, 2017 22:50

Quido píše:Z praxe mohu říct, že 80% řidičů cyklopruh vůbec nerespektuje a zbylých 20% ani pořádně neví, co smí a nesmí...


Z praxe mohu říct, že velká část řidičů jezdí podle zvykového práva a co neodkoukají u jiných, to nedělají.
Protože zákon 361 viděli naposledy kdy?

Někteří jezdí ještě podle vyhlášky 100 :-)

Mimochodem, ta značka na fotce:
Vyznačuje prostor a směr jízdy cyklistů a řidiče motorových vozidel upozorňuje, že se nacházejí na pozemní komunikaci se zvýšeným provozem cyklistů.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Hafi » pon úno 20, 2017 23:07

DAV píše:Jako ortodoxní cyklista nechápu tohle, jedu po cyklostezce na chodníku musím dát přednost vozidlu za mnou odbočujícímu doprava, jedu po silnici 20 cm vedle cyklostezky a nedávám přednosti autu za mnou odbočujícímu doprava. Hlava mi to nebere, řidič mne moc dobře vidí a jelikož se mi to stává dosti často, naučil jsem se na cyklostezku srát, nastavit své tělo a jet po silnici, je to bezpečnější.

to jako opravdu, když jedeš po cyklostezce podél silnice, tak auto, který zahne doprava a přejede ji (protože jede do objektu za cyklostezkou) má přednost? Zrovna nedávno jsem tady v Podolí podobnou situaci viděl, pizda hodila blinkr a sjela ze silnice přes cyklostezku a cyklista (v tomto konkrétním případě jel v protisměru) měl co dělat, aby to ubrzdil a neletěl přes auto...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Quido » úte úno 21, 2017 8:50

@ glock69:
jak jsem psal výše, je skupina řidičů, co dělá ostudu řidičům, a je skupina cyklistů, co dělá ostudu cyklistům... s tím asi moc nenaděláme.
Cyklisti u nás zdaleka nemají všude přednost, spíše opačně, a já jako řidič, tak nějak z logiky věci beru ohled na to, že jsou cyklisti mnohem zranitelnější, než já v autě, i když je taky občas proklínám...
Ale zajeď si do Německa, či Rakouska a uvidíš teprve, jak je tam cyklista respektován - a to nejen řidiči, ale i chodci... v Němcku, když chodec vkročí na vyznačenou cyklostezku nebo cyklopruh, má na pokutu zaděláno

@lojzmen:
Přesně

bohužel

ano
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod DAV » úte úno 21, 2017 16:03

Hafi@ ano je to tak, mohu dodat fota kdy je na chodníku doslova les značek, konec cyklostezky, začátek cyklostezky. Je to naprosto všude, kde jaký výjezd od baráku, cest z polí.

Jinak upozorňuji ortodoxní motoristy, že cyklista se musí sakra ohlédnout aby viděl vpravo blikající blinkr za zády mu jedoucího auta. A pokud se sakra ohlédne tak se velice snadno stane, že klidně metrem vybočí.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Hafi » úte úno 21, 2017 17:05

@DAV: znacky jsou jasny. Mluvim o situaci, kdy tam ty znacky nejsou, tj. tam ta cyklostezka pravne je. Ja jsem si tak pod vousy řekl, ze ta ridicka je pica, kdyz to tam pred prijizdejiciho cyklistu takto zapichne, z tveho puvodniho vyjadreni mi prislo, ze byla v zasade v pravu.

Jinak vzdycky nadavam na paka na kole, co nerespektujou znacky "cyklisto, slez z kola", predevsim treba v tunelu pod Vysehradem. Je to do zatacky, videt je tam kulovy a kdyz tam clovek vkroci a neceka to, tak ho protijedouci cyklista dost nepotesi.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod glock69 » úte úno 21, 2017 18:00

Prostě je to o lidech, jejich úctě k jiným lidem a zákonům...
glock69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon srp 10, 2015 5:49

Re: Nástrahy cyklopruhu

Příspěvekod Quido » úte úno 21, 2017 18:16

glock69 píše:Prostě je to o lidech, jejich úctě k jiným lidem a zákonům...


presne tak, ale vetsi peklo jsou ty nase nedomyslene predpisy (vcetne tech znacek) :roll:

ale pomalu se to snad zlepsi a i u nas vetsina pochopi, ze cyklista je pravoplatny ucastnik silnicniho provozu a ne nejaky vetrelec;
podrobnosti napr. zde http://tn.nova.cz/clanek/pro-cyklisty-p ... jinak.html
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...


Zpět na Cykloturistika