Off-road cyklotouring/Bikepacking

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod Quido » úte črc 21, 2015 11:43

(sice jsem neměl nic na zádech, ale měl jsem brašny na nosičích vzadu i v předu na vidlici a i na řídítkách jednu menší na foťák, doklady a věci běžné potřeby) - byl to děs, kolo mělo těžiště vysoko a bylo hodně nestabilní, každá nerovnost to rozhodila a bolely mne více ruce než nohy... a ani opřít se pořádně nedalo, bágly měly pořád tendenci přední kolo otáčet do boku; dnes bych už volil kompromis, zadní brašny a bágl na zádech - vpředu maximálně mapu :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod grco » úte črc 21, 2015 11:47

No mne sa tiez moc tie predne brasny nepacia, takze preto ani ten "nedostatok", ze na odpruzenu vidlicu nejde dat nosic nepovazujem za az taky nedostatok :) Ale cital som, ze ked mas zas kopu veci vzadu a nic vpredu, tak to moze dvihat predne kolo, pretoze mas zas teziste moc vzadu... Takze nevim, asi zas zalezi ci mas 15kg alebo 30kg na tom kolese :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod Quido » úte črc 21, 2015 12:37

no jasně, jenže když jedeš dlouhé treky s nákladem, předpokládá se, že to jsou převážně rovinky, nebo mírné stoupání či klesání, takže tam to zdvíhání moc nehrozí, pokud jezdíš "normálně" - to se projeví až při prudším stoupání...
jinak je taky důležité umístění těžkých věcí, aby byly co nejvíce k ose jak zadního kola a pokud možno pod osou, a co nejvíce ke středu bajku - možnosti jsou omezené, ale tak nějak to platí... a v báglu na zádech spíše lehké, byť objemné věci
:mentor:
je toho plný net a tady na OF taky - podle toho, co sděluješ, ta nepředpokládám žádné šílené bágly...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod grco » úte črc 21, 2015 12:55

To urcite nie, ziadne expedicie do krajin 3. sveta neplanujem :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod grco » úte črc 21, 2015 13:01

Tak som objavil teraz Kona Sutra LTD. Celkom sa mi paci :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod sandy » úte črc 21, 2015 13:31

Muzu te ujistit ze labilni to opravdu neni. Hlavni funkce vidlice je zajistit pritlak kola k zemi. Pohodli je vedlejsi com lip vidle a Tim padem i kolo kopiruje teren tim lip se ovlada pobodli dozenou plaste, gripy a riditka. Take ji nemusis foukat porad. Nafouknes na hodnotu a pak jen kontrolujes. Pokud je dobra tak na ni nemusis par mesicu sahnout jen cistit a mazat. A to musis kazdou odpruzenou. Idealni turisticke kolo se podle me neda pouzit na nic jineho nez touring, popripadne na cestu na nakup.
Valhala čeká.... :twisted:
Uživatelský avatar
sandy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 159
Registrován: čtv zář 22, 2011 0:21
Bydliště: Jihlava

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod Quido » úte črc 21, 2015 13:40

vidím, že jsi rozpolcen...
:)

já bych na tvém místě a podle toho, co popisuješ o svých záměrech, šel přecejen do toho CrossTrailu, zdá se univerzálnější... ale je to jen můj názor :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod booze » úte črc 21, 2015 13:45

grco píše:Tak som objavil teraz Kona Sutra LTD. Celkom sa mi paci :)


To jsem ti chtel doporucit PECKA sam jsem nad nim spekuloval :) Jeste mrkni na kola Thorn jsou to primo britaci a kolo Trek 520 ma ho kolega.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod Morty » úte črc 21, 2015 14:04

EDIT: dost z toho co píšu tady padlo, než jsem to napsal, ale mazat už to teda nebudu :-D

Přední brašny budou mít u odpružené vidlice vliv na odskok. Každopádně bych s brašnama na předním kole nikdy nechtěl vjet do terénu, kde je potřeba odpružená vidlice :-D. Už se zadníma brašnama je kolo hodně blbě ovladatelný.

Pokud to má být ale jediné kolo, tak asi MTB (29" podle Tvojí výšky) s odpruženou vidlicí. S pevnou karbonovou/AL a tlustýma pláštěma by to asi taky šlo, ale moc mi to nedává smysl, pokud to bude fakt jediné kolo na všechno.

Při použití zamykací vidlice a hladších plášťů to povalí pěkně i po silnici.

Výhoda vzduchové vidlice tkví kromě váhy v tom, že ji nafoukáš podle toho, zda třeba vezeš batoh nebo přidáš na řidítka nějakou brašnu. Zpravidla se taky pozná od pružiny tak, že prostě funguje ;-).

Pokud chceš jezdit natěžko v terénu, tak bych zvážil cestu, kterou se vydali kluci z Trail-busters - brašna na řidítkách, v rámu, na sedlovce a menší batoh na zádech (žádá si ale UL vybavení). Tenhle systém tak moc neovlivní ovladatelnost kola. Ale je to teda dost drahý ty brašny a asi se do toho nedá sbalit na měsíc se vším všudy.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod booze » úte črc 21, 2015 14:14

Morty píše:Přední brašny budou mít u odpružené vidlice vliv na odskok. Každopádně bych s brašnama na předním kole nikdy nechtěl vjet do terénu, kde je potřeba odpružená vidlice

Proc? Je to spis o pruzeni na gumach. :-k Predni brasny se montuji pod pisty.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod sandy » úte črc 21, 2015 14:37

To je I muj nazor. Pokud jedine kolo tak 29 as zamykatelnou vidli. Pneu se daji poresit podle typu cest. Nedavno jsem videl na 29ce krasne hladke balony s bilyma bokama na silnici super. Brasny jsou sice pod pistama ale kdyz predek zvednes tak co udela? Vahou brasen padnou vnejsi nohy dolu. Proto nebude odskok fungovat jak ma a bude to castecne utrpeni
Valhala čeká.... :twisted:
Uživatelský avatar
sandy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 159
Registrován: čtv zář 22, 2011 0:21
Bydliště: Jihlava

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod grco » úte črc 21, 2015 15:15

Ano, som rozpolcen a hodne. :)

Ide o to, ze doteraz som mal normalny hardtail MTB, ale uprimne, aj tak som na nom 90% siel po asfalte, 9% po spevnenych polnackach, kde sice nie je asfalt ale aj tak je to viac menej rovny a pevny podklad, a mozno to 1% som siel po nejakom fakt terene, kde som vyuzil MTB. :)

Ked vidim videa v akom terene jazdia typci na tych MTB, tak si hovorim, ze to ja nikdy robit nebudem, a asi to kolo je pre mna zbytocne, ak je urcene na nieco take. Mam taky pocit, ze je dnes dost ludi (vcetne mna) ovplyvnenych marketingom, a vsetci jazdia na MTB so sirokymi plastami po vyasfaltovanych cyklostezkach...

Na druhu stranu si neviem predstavit jak sa jazdi na bajku typu Kona Sutra, pretoze som nikdy nic podobne neskusal.

Asi by bolo najlepsie si taky bajk pozicat a vyskusat, ci mi to na to, co chcem jazdit, bude stacit. Takisto som este nikdy nejazdil na bajku s rohami, takze to je pre mna tiez velka neznama. :)

PS: Napriklad v tomto review je na fotkach presne teren, ktory je asi maximum, do akeho sa planujem dostat, a jazdi tam na tom Specialized AWOL s pevnou vidlici...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod grco » úte črc 21, 2015 15:32

@booze ta kona vypada dost dobre a paci sa mi, ze ta ltd ma prehadzovacku len vzadu, premyslal som prave nad single-speed, ale to bolo este predtym jak som zacal uvazovat nad touringom, ist totiz s jednym prevodom na nalozenom bajku do kopca asi nebude uplne idealne :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod Morty » úte črc 21, 2015 21:33

ta kona je naprosto nádhernej bike. Jen si nejsem na 100% jistej, že je to ideální jediné a "první" kolo.

Podle mě jsou kola typu cyklokros s jednoplackou vepředu něco, k čemu si člověk většinou teprve časem dojde. Myslím to tak, že už člověk ví, jaký potřebuje převody, aby to nahoru ušlapal a dolů se jen nevez, co obnáší a přináší spodní úchop na beranech atd...

Ten terén jako z recenze já jezdním na MTB a přijde mi to košer i na cyklokrosku. Oni taky ti borci na CX jezdí kolikrát větší pekla než bikeři na MTB závodech.

U té Kony ti nejspíš bude chybět u jednodenních výletů další placka vepředu a odpružená vidlice.

Sám bych něco jako je ta Kona chtěl - ale jako doplněk k MTB na cesty natěžko a výlety s větším podílem šotoliny/asfaltu.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Touring a odpruzena vid0lica

Příspěvekod booze » úte črc 21, 2015 21:53

ty KONY maji v Praze.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod grco » stř črc 22, 2015 6:54

No inak, uz som asi mozno urcite rozhodnuty, ze nechcem odpruzenu vidlicu. :) Skusim proste tu pevnu ocelovu. :)

No, ale nasiel som dva bajky, ktore sa mi moc pacia, ale v tom blbom Dubline ich nezozeniem. :(

Bombtrack Beyond
Obrázek

Salsa Fargo
Obrázek

Alebo este Kona Big Rove ST, ten by sa zohnat dal, ale zas nema barany...
Obrázek
Naposledy upravil grco dne stř črc 22, 2015 7:29, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Touring a odpruzena vidlica

Příspěvekod grco » stř črc 22, 2015 7:03

@Morty: Jednoplacka mi nevadi, dole kopcom sa kludne povezu a prinajhorsom si to mozem vymenit, je to "malickost". Pre mna je dolezity momentalne asi hlavne ram, aby sa nan dali dat proste nosice, blatniky, a malo to moznost dat tam aspon 2" kolesa, ale 2.2-2.3" by bolo este lepsie. :) A musi to mat kotucove brzdy... A preferujem momentalne barany, chcem to aspon skusit, aj ked mozno budem potom nadavat :)

Tu som nasiel zoznam takych "off-road touring" kol http://cyclingabout.com/complete-list-offroad-expedition-adventure-touring-bikes/

Problem je len v tom, ze ked vyradim extremne drahe a tie co sa nedaju zohnat v Dubline, tak mi toho moc aj tak nezostane. Len ten Specialized AWOL a Kona Big Rove a barany ma vlastne len ten spesl. :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Příspěvekod zonn » stř črc 22, 2015 8:07

Jaka je vyhoda beranu na tomto typu kola?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod grco » stř črc 22, 2015 8:17

@zonn: len podla toho co som cital: viac moznosti uchytu pri dlhsej ceste :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod grco » stř črc 22, 2015 8:22

Takze som sa trosku informoval a zistil som, ze si nemusim kupovat ten bajk priamo v Irsku, staci ked to bude v EU, takze to mi otvara vela novych moznosti, pretoze samozrejme v Nemecku maju aj Salsa aj Bombtrack. :) To su momentalne moji jednoznacny favoriti. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod booze » stř črc 22, 2015 8:37

jeste si zvyknout na prehazovani brzdou
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod grco » stř črc 22, 2015 8:40

@booze: tak to na to je tam ta divna blbost na brzde!!! diky :D

Este dalsia moznost riditek je toto, ale o tom zatial neviem co si mysliet :)

Obrázek
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod booze » stř črc 22, 2015 8:53

brzdovou packou hybes do stran a prehazujes nahoru. tim tlacitkem prehazujes dolu.

podobne riditka ma babicka na kole znacky Ukrajina. jsou totalne na hov... :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod zonn » stř črc 22, 2015 10:07

Kdyz jsme jako kluci jezdili s beranama, stejne jsme se dole nedrzeli, jen pri spurtu:-) Jak myslis, ale pri dlouhe ceste te akorat budou vic bolet zada, kdyz se budes vic hrbit.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod grco » stř črc 22, 2015 10:41

@zonn: jak som pisal, sam som to neskusal, takze neviem ci je to lepsie alebo horsie, ale na druhu stranu, 90% touring kol je s baranmi, takze by som tipoval, ze to ti ludia maju odskusane, ze je to dobre...

a pochybujem, ze to tam davaju kvoli spurtu :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re:

Příspěvekod Quido » čtv črc 23, 2015 7:06

zonn píše:Kdyz jsme jako kluci jezdili s beranama, stejne jsme se dole nedrzeli, jen pri spurtu:-) Jak myslis, ale pri dlouhe ceste te akorat budou vic bolet zada, kdyz se budes vic hrbit.


Přesně tak, ale nebolí až tak záda, jako spíše za krkem.... berany jsou opět trochu v "módě", ale doopravdy jsou kvůli odporu vzduchu, aby byl jezdec co nejvíce "sbalený" do vajíčka, čili pro závody nebo fitka... je to podobné, jako by si rekreační lyžař pořídil zahnuté sjezdařské hůlky (i když i to jsem na svahu viděl, jen ten dotyčný borec za celý den nebyl ani jednou sbalený do sjezdového postoje, aby je využil - opět jen móda) ...
podle mne, dobře zvolené vlaštovky jsou pro touting vhodnější...
...ono není touring jako touring, někdo to absolvuje s batůžkem na zádech, někdo ověšený brašnama a někdo jen s kreditkou v kapse dresu :wink:
sám musíš vědět co budeš podnikat

PS: a z těch 3 posledních, cos uvedl, bych já osobně šel do Kona Big Rove ST
(trochu ti závidím to rozhodování a to těšení, to miluju - tys mi teď trochu takříkajíc vytrhl trn z paty u bajku, potřeboval jsem vyměnit svého stařičkého authora, neb jsem dříve nepředložené zvolil moc malou velikost, ale u treka (ne touringu) mám pořád dilema a není rozhodnuto, takže trochu něco podobného taky prožívám, ale nejsem časově omezen)

:bike:
Naposledy upravil Quido dne čtv črc 23, 2015 7:23, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod wawrik » čtv črc 23, 2015 7:22

grco píše:a pochybujem, ze to tam davaju kvoli spurtu :)
Barany sú skvelá vec, keď potrebuješ znížiť aerodynamický odpor - napríklad ísť dlhšiu dobu proti vetru. S trekovými/MTB riadidlami ťa to po pár minútach prestane baviť, aj keď máš na konci rohy. Pri baranoch máš niekoľko rôznych možností úchopu, aj keď si zbalený do vajíčka.

Jeden starší pán, čo ho občas stretávam, to vyriešil tým časovkárskym adaptérom na obyčajných rovných trekových riadidlách.

Keď som ešte kedysi dochádzal do práce na favorite po dlhej trase (okolo 15 km), prehodil som si barany na rovné, lebo mi v meste vadili. Ale po týždni putovali barany naspäť a zrazu som ich mal rád, asi som pochopil výhody aj nevýhody. S rovnými to bolo fakt o nervy.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod Quido » čtv črc 23, 2015 7:25

s tím úchopem máš pravdu, ale zase nějak příliš moc možnosti není - a asi to bude taky hodně o zvyku, co myslíš... :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod grco » čtv črc 23, 2015 7:31

Ked si pozriete tie bajky, tak oni maju tie riditka dost vysoko, takze aj ked su tam barany, tak ta poloha toho jazdca, nie je jak na nejakej silnicke, clovek nie je ohnuty tak, ze ma hlavu nizsie jak zadok :)

Rovne riditka bez rohov su nepouzitelne, pretoze nemozes mat ruky v neutralnej polohe, ale vkuse vytocene. Toto napriklad u baranov, ked to drzis za drzaky brzd, mas vyriesene. Mas ruky otocene prirodzene, nie vodorovne, a polohu mas tiez "normalnu", nie vajicko. :)

A momentalne som v takom rozpolozeni, ze si to proste chcem skusit, takze ma nepresvedcite. :)

A samozrejme nie su barany ako barany.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Off-road cyklotouring/Bikepacking

Příspěvekod wawrik » čtv črc 23, 2015 7:34

grco píše:A momentalne som v takom rozpolozeni, ze si to proste chcem skusit, takze ma nepresvedcite. :)
Veď píšem, že to je na cestu skvelá vec :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika