Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod ohladu2 » čtv pro 11, 2014 1:56

Ahoj!
Přemýšlíme, že příští rok začneme s přítelkyní nahánět cyklistické kilometry a lehce se sžijeme se sedlem. Mám pár otázeček, času pro pořízení je zatím poměrně dost a vše je ve formě příprav ale vyrážet by se mělo začít cca od jarních prázdnin. Poté na nějaký čas domů a ostrý start bude s přítelkyní od začátku letních prázdnin, možná až do zimy. Já budu vyrážet už někdy v daném mezi období.
Zkoušel jsem procházet toto fórum, ale bohužel jsem se zrovna né ve všem dostal k jasným závěrům. Mám tedy pár skromných názorů a úvah. Věřím, že v obecném měřítku by podobné téma mohlo pomoci i vícero jedincům.

Jdeme na to:
1. Pro začátek jsem vlastníkem kola Viper 60 od firmy Kellys. Nikdy jsem neměl potřebu na kole nic opravovat a tak v tomto měřítku mé zkušenosti sahají maximálně k nasazení spadlého řetězu. Je lepší si zkusit před cestou kolo "rozebrat" a vyzkoušet si co a jak se dělá, nebo na to raději nesahat? Taktéž co se týče nářadí, má cenu s sebou vozit nějaké kousky, které zrovna neovládám s tím, že mě v pr*seru osvítí například někdo svatý a já rázem vyřeším všechny problémy světa? Nikdy jsem nelepil duši ani jsem jí nevyndával.. minimálně to vyndání - nadání předpokládám vyzkoušet.
2. Brašny, vozíky, obytné přívěsy. Poslední dvě zmíněné položky jsem si ze seznamu rovnou vyškrtl z důvodu, že jsou další věci co se mohou pokazit. K dalšímu i z toho důvodu, že jsou místa, kde jsem měl problémy s naloženýma brašnama protáhnout sebe a kolo.. natož vozík. Prošel jsem tu vlákno ohledně brašen ale nejsem z toho moc moudřejší. Snad jen jsem tedy pochopil, že jsou lepší brašny s háky na boku místo "tří brašen", které se k nosiči přidělají za pomoci suchých zipů (taková brašna se mi bohužel rozpadla po třetím použíti). Přemýšlím nad výrobcem Ortilieb, je to sice ranec ale dle recenzí ty tašky vydrží více než já a pár hezkých let by měli sloužit. Stan, karimatku je lepší dát na vrch nosiče nebo je lepší přikoupit ještě ten horní "spacákový" pytel a do toho to vše cpát. Je lepší mít brašny rozložené i k přednímu kolu a nebo je to skrze konstrukce dnešních kol už víceméně jedno a mohu celý náklad vézt vzadu (předpokládám, že se dříve "rozpadne" zadní kolo).
3. Ted lehce úsměvná otázka, při spaní ve stanu v lese kolo přidělám klasicky ke stromu, ale v případě plání? Kola svázat k sobě a v případě jednoho kola propojit zámek nějak se stanem?
4. Jaké máte zkušenosti s cykloobchody a servisy v zemích směrem na Asii? Je tam třeba šlapka nedostatkovým zbožím a proto si vézt jednu náhradní s sebou a nebo i tam jde o "běžný sortiment".. pokud tedy nějaký podobný obchod potkám. Šlapka jako pedál.. i když.
5. Co se oblečení a věcí vezených týče, předpokládám, že jde o naprosto stejnou věc jako při pěší turistice s tím, že objemově se zabalím stejně na 3 týdny jako na 3 měsíce.. nebo na kole taháte o bundu více, protože to je přece jen snadnější?
6. Přemýšlím nad "solárním" panelem skrze dobíjení kamery, notebooku (deník, ukládání fotek/videí,..), telefonu. Máte nějaké zkušenosti? Pár cyklocestovatelů, kteří je vozí s sebou jsem na internetu již viděl.
7. Pokud očekávám, že někde pojedu silnicí a v některých zemích se silnice poměrně rychlo ztrácí. Je lepší s sebou vézt pláště s hladkým povrchem na silnici a nebo vše odjezdit na "horákách"?

Předpokládám, že pár otázek mě ještě napadne. Chtěl bych být na cestu alespon trochu připraven. Momentálně jsem ve fázi, kdy se snažím utnout všechny věci kam mi "zbytečně" letí finance a směrovat je tímto směrem, na druhou stranu potřebuji i něco málo ušetřit na cestu, takže do dalšího vybavení nechci nacpat např. patnáct klacků. Uvítal i tipy a triky co si budete myslet, že by se mi hodily.
Snad to není moc chaotické, předem díky za váš čas při čtení a případné odpovědi.
Mně rozkoší jest neproniklý les,
a v slastném nadšení se tovaryší
má duše s osamělým břehem kdes,
kde z hloubi moře hudbu věčna slyší!
Mám lásku k lidem, k přírodě však vyšší,
~ George Gordon Byron
ohladu2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon pro 1, 2014 11:51
Bydliště: Brno

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod Chmeld4 » čtv pro 11, 2014 9:54

1) Tak nasadit a zalepit duši by měla být samozřejmost. Dokázat si seštělovat přehazovačku/přesmykač a vyměnit řetěz se hodí. Vyměnit kazetu, šlapky a vědět jak se složí hlavové složení není taky na škodu. Myslím že žádný zákrok z těch co jsem vyjmenoval není nic světoborného. Návodů a videí je na síti dost :) Člověk aspoň zjistí na co je na cyklonářadí tolik imbusů :D
2) Tohle je poměrně individuální výběr jestli brašny, vozík nebo kombinaci. Myslím že většina lidí co jezdí dlouhé cesty upřednostňuje vozík. Možná by ti k tomu víc napsala uživatelka fóra Sobb.
3) Vždy sem vázal jenom kola. Co se týká místních výletů.
4) To už plánuješ nějakou expedici, když si ještě ani nezkusil nandat duši ?
5) Předpokládám že nikdo se nechce tahat s váhou navíc ať je na kole nebo pěšky, takže dobrý výběr oblečení bude také na místě.
6) nepoužívám, nemám
7) ...zdržím se odpovědi
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod jedik » čtv pro 11, 2014 10:31

Čoveče, ty máš tedy rozšafný styl psaní :mrgreen:

Takže mé odpovědi z hlediska delších cest:

1, Musíš umět opravit to, co se nejvíc kazí. Výměna duše je tedy naprostý základ, protože ta ti na delší cestě rupne zcela určitě, bez toho ani nikam nejeď. Pak seřízení přesmyku, přehazovačky a brzd by mělo taky patřit víceméně k základům. To chce však množství trpělivosti, páč to člověk většinou víc dodrbe než spraví. Umět vyměnit lanka a bovdeny je sice ještě lehčí, ale to na cestách moc nepředpokládám. Ostatní věci umět nemusíš, neznám moc lidí, co sebou tahají stahováky na kazety, náhradní ložiska apod. nicméně aspoň se mrknout, jak to funguje, neuškodí (je milion videí na YouTube). Doporučuju si nechat těsně před jízdou vyservisovat kolo.

2, Ber brašny, je s nimi méně starostí. Akorát si zjisti, jestli je máš na kole kam přichytit (jestli tam máš montovací závity). Ortlieb je dobrá investice. Počet brašen je závislý od toho, co všechno budeš tahat, to ti tady nikdo neřekne :)

3, Já tohle nikdy neřešil a nechávám ho prostě ležet i v civilizaci, ale mám oproti tobě dosti plečku kolo, které by nikdo krást ani nechtěl :D Ale pokud už chceš, tak bych prostě zamkl spolu rám s kolem. Nepředpokládám, že se bude chtít zloději běžet po pláních s kolem na zádech.

4, Tak tahle otázka je tak obecná, že na ni snad ani neexistuje dobrá odpověď ;) To je jako by ses zeptal, jestli jsou v zemích směrem na Asii autoservisy a jestli opraví Oktávku.

5, Jdi na to selským rozumem. Odhadni minimální a maximální teplotu toho, kam jedeš a podle vkusu a zkušeností si vezmi, co máš už vyzkoušené jako fungující. Počítej s tím, že na delších cestách si budeš muset věci prát a sušit.

6, Ničím tím neuškodíš.

7, Myslím, že sis odpověděl sám. Btw. dělají se i hybridní pláště s hladkým středem a drapáky na bocích, ale moc dobré zkušenosti s nimi nemám (na silnici o moc rychleji nejedou a v terénu kloužou). Bral bych lehce terénní.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod Miras » čtv pro 11, 2014 11:07

Ad 1) Přihodil bych centrklíč a zvážil bych nýtovačku na řetěz, případně aspoň řetěz náhradní. Nýtovačka pokryje víc možných potíží.

Ad 2) Spíš bych počítal s rozložením zátěže i na předek. Jednak si myslím, že na nějakou delší výpravu na zadek ani všechno nenaložíš, jednak by zadní kolo dostávalo oproti přednímu zbytečně moc zabrat. A kolo jen s naloženým zadkem se děsně blbě vodí, když je potřeba :)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod ohladu2 » čtv pro 11, 2014 11:26

Chmeld4 píše:4) To už plánuješ nějakou expedici, když si ještě ani nezkusil nandat duši ?

Jsou lidi co vyráží na cesty a neumí postavit stan, zjištuji informace dopředu abych +- věděl na co se připravit a když se na to tak podíváš, mám několik týdnů abych se tyto věci naučil. Když jsem vyrážel na svojí první větší tůru, neuměl jsem pořádně ani stopovat, bál jsem se kamionů a nakonec jsem projel několik zemí EU. "Svět patří těm, co se neposero*."

A jelikož bych se dál v citacích asi ztratil:
Ad. přidělání brašen. Mám už přimontovaný zadní nosič, jen jsem tehdy koupil na prd brašny a proto už uvažuji o nějakých lepších, které mě "přežijí".
Ad. servis. S tím se naprosto počítá, byla to první myšlenka, která mě napadla k tomu "co udělat než vyjedu". Zároven když to všechno budu zkoušet a nebo to mít moc valný výsledek, někdo to po mě opravit musí, ne? :D V prodějně kde jsem kolo kupoval byl prima prodavač co tam servisoval i kola, zkusím se ho na pár věcí ohledně oprav zeptat až to tam povezu a uvidíme. Třeba se podělí i své know how.
Ad. učení mučení. Očistím kolo od zimního ježdění a na bytě si ho začnu teda zkoušet ladit ať vidím jak na tom jsem. Naštěstí nejsem zase takové dřevo na ruce, jen mi to šlo vždy lépe s dlátem než s olejem (proto raději auto bude doma).
Ad. počet brašen. Takže bude lepší i když toho povezu méně tak rozhodit do vícero brašen s tím, že víc místa se někdy prostě hodí podle podmínek? Abych neměl např. narvané zadní brašny na tolik, že se tam nevleze kupovaný sáček fazolí po druhém dnu na cestách.
Ad. rozšafný. Tohle slovo jsem slyšel prvně v životě a pokud google nelže a je to jen v pozitivním tak dík, já byl vždy divný. :axe:

Btw. off top > http://nazory.euro.e15.cz/reportaze/bezcilne-plynouci-drifteri-parazite-anebo-inspirativni-bytosti-1137442
Mně rozkoší jest neproniklý les,
a v slastném nadšení se tovaryší
má duše s osamělým břehem kdes,
kde z hloubi moře hudbu věčna slyší!
Mám lásku k lidem, k přírodě však vyšší,
~ George Gordon Byron
ohladu2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon pro 1, 2014 11:51
Bydliště: Brno

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod malejjarda » čtv pro 11, 2014 12:05

1) Základní servis by jsi se měl naučit. Zalepit duši, vyměnit plášť, zanýtovat řetěz, docentroval kolo, sundat kazetu... K tomu samozřejmě základní nářadí. Návody, jak na to najdeš na netu. Např. ivelo - domácí servis.
2) Pokud toho povezeš víc, tak určitě i přední brašny, kvůli lepšímu rozložení hmotnosti. Vozík taky není od věci, to záleží na preferencích, co komu vyhovuje. Zkus si ho půjčit a vyzkoušet.
Orlieb jsou dobré brašny, doporučuji. Třeba Sport Arsenal začal šít brašny v Číně a kvalita šla hodně dolů, dost lidí na ně začalo nadávat.
3) Můžeš kolo přivázat ke stanu. :lol:
4) Dobré ve vést náhradní plášť s sebou, nejlépe samozřejmě skládací (kevlar. patky). Hlavně náhradní duše a dostatek záplat na lepení. Dost věcí se dá koupit na místě, jen je někdy třeba trocha impovizace.
5) Je pravda, že na kole se vezou věci líp, než když je musíš nést na zádach, ale zbytečně moc bych toho netahal. Do kopce je to znát, stejně tak při manipulaci s naloženým kolem (např. nošení do schodů).
6) Nemám to vyzkoušené, ale co měli různí známí solarní panely, tak prý výkon ubohý. Na noťas určitě ne. Jediná jistota je dynamo v přední nábě. Kvalitní ale stojí několik tisíc. Ale i tak bych zvažoval vzít power banku o dobíjet za zásuvky např. v kempu.
7) Pláště nejlépe nějaké "expediční". Např. osvědčené Schwalbe Marathon XR.
Hrubý drapák bych nebral. Levné nejedou a jsou těžké. Závodní jsou zase málo odolné a rychle se sjedou.
Počítej s tím, že kvatitní vybavení je docela drahé, a když budeš kupovat všechno najednou docela se prohneš. :lol:
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod dudy » čtv pro 11, 2014 18:45

ohladu2 píše:...."Svět patří těm, co se neposero*.".....

Jo!
A hrdinů sou plný hřbitovy!
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod dudy » čtv pro 11, 2014 19:28

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod ohladu2 » čtv pro 11, 2014 19:32

Dudy lehce jsem se ztratil, první dva odkazy jsou na mé příspěvky. Třetí pročtu.

Edit: Pročteno, tedy nevím co jsi tím chtěl říci. Ukázat na to, že podobných volnomyšlenkářů je vícero a plno z nich se zde ptá na to, co s sebou na "útěk do divočiny" vzít? Ačkoliv jsem v +- stejné věkové kategorii jako daní jedinci, něco málo jsem už projezdil a potkal. V hlavě mám snad utříděno spoustu věcí (asi bych pracovně jinak nedělal to co dělám), ale bohužel s cykloturistikou za hranice nemám tolik zkušeností. Proto jsem sepsal pár "skromných" dotazů. Omlouvám se ti, že žiji život jak chci já a jen sem tam potřebuji poradit.. no a teď jsi jdi opět mlátit hlavou do zdi.
Btw. I díky oněm hrdinům, kterých jsou plné hřbitovy jsi zde ty, já, my všichni. Možná by to chtělo v tomto ohledu trochu úcty. Nebylo by toho tolik objeveno, vynalezeno a všichni bychom se mohli spálit na stejných chybách jako oni. Víceméně spoustě takovým vděčíme za možnost žít naše životy tak jak chceme a tak jak je aktuálně žijeme.
Omlouvám se za flame war ostatním účastníkům a čtenářům fóra.
Mně rozkoší jest neproniklý les,
a v slastném nadšení se tovaryší
má duše s osamělým břehem kdes,
kde z hloubi moře hudbu věčna slyší!
Mám lásku k lidem, k přírodě však vyšší,
~ George Gordon Byron
ohladu2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon pro 1, 2014 11:51
Bydliště: Brno

Re: Na silnici i mimo ní, na těžko a na dlouho.

Příspěvekod kareha » pát pro 12, 2014 9:38

2. Pokud bradny, jedine Ortlieb. Jednoduche nasazovani a sundavani, a nepromoknou.
My mame dve velke, ty vozim ja vzadu, dvemensi, ty jsou u pritele vpredu, velky spacakovy pytel na stan a dalsi veci je na mem nosici a spacaky se vezou ve voziku pod psem. K tomu mame jazdy malou brasnu na riditkach a jeste male pd sedlo na dusi a nejnutnejsi naradi. Jezdivame cca desetidenni cesty v lete po CR.
Na cestu Cr - Gibraltar mel pritel pidavne kolo a na nem dve velke ortlieb brasny - vidno tu. Byl maximalne spokojen, mnohem snazsi manipulace nez kdyz je vse nalozene na kolu a pridana vaha nebyla az tak velka.
3. Kola vazeme k sobe, osvedcilo se nam davat na ne na noc plachtu, aby nemokla a zbytecne nerezla
5. Balime se pokud mozno skrome. Trochu nam to obvykle narusuje nekolik kg granuli pro psa :).
kareha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv srp 14, 2008 13:30


Zpět na Cykloturistika