Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod Skimpy » sob črc 9, 2011 18:51

Mám dotaz, už se mi po několikáte stalo, že se mi v místě ventilku porušila duše. Mám klasické horské kolo s autoventilkem. Jel jsem a z ničeho nic slyším jak mi syčí zadní kolo, po demontáží zjištěno porušení duše v místě ventilku tam kde končí náběh ventilku a začíná duše. Není to poprvé co se mi tohle stalo. Přítelkyně taky horské kolo, ale galuskový ventilek a stalo se jí to jednou taky. Duše kupuju různé to co mi dají v obchodě (kenda, rubena). Vždy se jednalo o zadní kolo - takže bych tipoval prokluzování duše při záběru.

Můžete mi poradit v čem je problém? Přehustil jsem? Nedohustil jsem? Mám moc velký záběr, že se duše protáčí a nebo je problém v kvalitě duše?
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod DAV » sob črc 9, 2011 18:59

No také jsem to řešil a patrně byla na vině vložka, řekl bych, že od doby co mám místo klasické poddušové vložky nalepenou kobercovku je vše OK. Kobercovku jsem nalepil ve třech vrsvách a v místě ventilku jenom nožem prořízl do kříže a protlačil ventilek.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod RUMcajs » sob črc 9, 2011 21:33

Rikam tomu "ustrihnuti".
Dochazi k tomu tak ze se plast posouva po rafku a tahne s sebou i dusi.

Urcite jsi si vsimnul ze se ventilek posouva a je trosku sikmo.
Az budes nasazovat plast tak ventilek nechej v opacnem uhlu.

PS: Tohle je duvod proc vozim nahradni duse, nikoli jen lepeni.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod DAV » sob črc 9, 2011 22:34

A právě proto, jsem tu plastovou vložku zrušil, ona se ta vložka nepošenuje jenom ve směru jízdy, ale dokáže sklouznout i kolmo. Odhalí se tak i montážní díra pro niple a ta cvakne plášť, potom se člověk jenom divý, že píchne duši z vnitřní strany.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod funo » ned črc 10, 2011 19:29

Je to tak: na vině může být buď špatně nasazená vložka na ráfku, nebo nešikovně nasazená duše - což znamená, že je třeba dát bacha na vložení ventilku úplně přesně na střed otvoru v ráfku. Ideální je samozřejmě kombinace správně nasazené vložky + duše + pojistná matice na ventilku. Jinak dle mého názoru není možné, aby se vložka na ráfku posouvala, jelikož já ji tam rvu pomocí montpák a když zapadne na místo, tak s ní nehne vůbec nic. Jen musí být zvolen vhodný rozměr (rozuměj šířka vložky) vzhledem k ráfku a musí lícovat díra na díru... Je hodné vložku čas od času měnit, právě z důvodu"protlačení" niplů skrz ni...
funo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř kvě 9, 2007 10:43
Bydliště: Teplicko

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod Cvrk » ned črc 10, 2011 20:21

zapilovat otvor v ráfku dokulata a přelepit nebo tam vrazit takový plastový bazmek, vypadá to jako oko, která se dávají do plachet a celt.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod Skimpy » pon črc 11, 2011 9:58

Jednak se to stalo na mém kole kde mám autoventilek, který nemá matku pro dotažení k ráfku a taky na galuskovém ventilku kde ta matka je. Duše není propíchnutá, ale v místě kde je ventilek nalepen k duši se prostě spoj protrhne. Vždy na zadním kole to by odpovídalo, že duše v kole při záběru prokluzuje a místo u ventilku je namáháno. Zkusím vyměnit vnitřní gumovou vložku co je mezi duší a ráfkem. Ventilek vždycky kontroluju jestli je kolmo na tečnu ráfku v místě ventilku :-).
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod funo » pon črc 11, 2011 10:50

Ještě k té vložce do ráfku - tu levnou gumovou tam vůbec nemá cenu dávat. Doporučuji takovou žlutou plastovou (o které jsem psal, že ji na místo cpu montpákami). Myslím, že ji dělá Hutchinson. Je sice trochu dražší, ale kvalitní a drží.
Naposledy upravil funo dne pon črc 11, 2011 11:41, celkově upraveno 1
funo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř kvě 9, 2007 10:43
Bydliště: Teplicko

Re: Poškozená duše v místě ventilku, PROČ??

Příspěvekod jonza » pon črc 11, 2011 10:58

jeste zkontroluj jestli plast neklouze po rafku pred nafouknutim, nekdy se sejde vetsi plast a mensi rafek (v ramci toleranci) a pak se to muze stat. Reseni muze byt i prohozeni predniho a zadniho plaste.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno


Zpět na Cykloturistika