Kolo pro prcka

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » čtv črc 15, 2010 17:30

Jelikož máme neteřinku přesně v tom ideálním věku, kdy by bylo záhodno pořídit jí kolo, prosím o rady. V tomhle jsem naprostý neználek.
Prodavač v kamenném krámu /specializovaný obchod na značku Author/ mě tvrdil, že kolo 12´´ je pro 1,5-2 leté dítě, a kolo 16´´ je pro cca 2-3 let výše.
V e-shopu Barstportu je to jinak, 12tky jsou pro věk 2-4 let a 16tky pro 4-6. Tož babo raď. :-k
Malá nyní bude mít dva roky a plánujeme jí to jako dárek. Postavou je ale vyšší, má kolem 100cm, tedy spíše odpovídá tříletému dítěti, ovšem motoriku tak vyvinutou nemá.
Kdopak z dětných OFáků mi sem písne své postřehy, případně doporučí konkrétní model?
Zatím se nám do užšího výběru dostaly kola Scott
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod ZbynekN » čtv črc 15, 2010 18:43

Jestli se nepletu, tak jiri69 pro dvouletou dceru kupoval jen odrážedlo :-k
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » čtv črc 15, 2010 18:47

Něco podobného mi zrovna písnul Tesil přes sz, prosím ho, aby své postřehy raději dal sem, určitě to pomůže i ostatním.
Tak jo, když odrážedlo, tak se mi líbí tohle , bohužel je momentálně nedostupné
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod ZbynekN » čtv črc 15, 2010 18:52

Azub Fík je taková klasika *
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » čtv črc 15, 2010 18:54

zrovna na něj koukám
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod ZbynekN » čtv črc 15, 2010 18:57

Ta Terezka je stejná jako odrážedlo davídek, to kupoval kamarád, co prodává kola i pro synovce a prodává je na krámě, takže myslím, že to je určitě dobrá volba
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » čtv črc 15, 2010 19:01

Davídek i Terezka jsou momentálně nedostupné. Oba mají brzdu,kdežto Fík ne. Sice je to zdůvodněno tím, že tak malé děti, pro které je určen, ji neumějí používat, ale i tak :-k raději bych něco s brzdou
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod ZbynekN » čtv črc 15, 2010 19:02

Kdysi byl ve Velu nebo Cykloturistice test odrážedel. Kdybych tak věděl kde ](*,)
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » čtv črc 15, 2010 19:03

K otázce brzd: jak mi napsal Tesil přes sz, volil by odrážedlo bez nich. Prý je to jen přední a pro tak malé dítě může být nebezpečná.
Takže se začínáme klonit k Fíkovi :bike:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod tesil » čtv črc 15, 2010 19:15

šíp píše:K otázce brzd: jak mi napsal Tesil přes sz, volil by odrážedlo bez nich.

budu muset opustit svouji sz ulitu a zkopírovat svoje moudra sem, aby nedošlo k omylům a dezinformacím :mrgreen:

našemu mladýmu jsme kolo kupovali v květnu, to měl 2,5 roku. po několika ozkoušeních v obchodech jsme mu nakonec nepořídili vopravdický kolo, ale toto odrážedlo. z jednoduchýho důvodu - malý děcko kolo ještě neušlape. dneska na tom drandí jak pominutej, spokojenost velká. když jsme někde u známých, kteří mají po starších děckách malý kolo, hrozně to chce zkusit, ale moc toho neušlape, jenom po absolutní rovině a tu moc často nepotkáš ;-) takže pokud bude mít neteř dva roky a není namakaná jak sáblíková, tak bych řekl, že má na šlapací kolo ještě rok čas.

ještě k tomu výběru: jestli budete trvat na koupi šlapacího kola, je nutný, aby si to malá vyzkoušela. dost záleží na geometrii toho kterýho kola, leckdy o pár centimetrů jiná poloha šlapátek oproti sedátku udělá divy a pak bych možná i věřil, že si 2,5letý dítě zajezdí. my jsme takovej model nesehnali, ale to neznamená, že vy nebudete mít štěstí. takže hlavně radím, nekupovat nablind přes internet.

druhá věc je, že bych se bál předních brzd na tak malým kole. ale to soudím jenom tak z obrázku, třeba je to bezpečný... ;-)

ad brzdy u odrážedla (tam je totiž jen brzda zadního kola) - náš mladej se s tím teprve učí, ale pomalu si zvyká. je fakt, že třeba z kopce má strach, tak mu to pomáhá, na druhou stranu děcko z toho nemá rozum a zabere naplno, z čehož bych měl strach u předního kola.... ale obecně bych zase koupil odrážedlo s brzdama
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » čtv črc 15, 2010 19:19

Zrovna na to koukám, ty odrážedla jsou všechna osazena jen zadními brzdami. Super. Škoda jen, že můj favorit je nedostupný.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod pavproch » čtv črc 15, 2010 19:32

IMHO je bicyklve 2-3letech prznění děcek.... sem oba prdy posadil na bajka (16" s postranníma kolcama) až v ve 4-5letech.... do tý doby drandili na trojkolým odrážedle
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod pripluv » pát črc 16, 2010 6:50

Nečetl jsem to ale bacha:
u odrazedla se divej, jak to ma vysoko sedlo, máme jedno a mladej (ve trech letech!) nedosáhne na zem. to je pak odrážedlo víte jak.
Nebo koupit malý kolo a odmontovat slapky. se vyplati. ale v pripade dvou seriovych deti (s vasim odstupem) se vyplati i to odrazedlo...
v brunce u humpolce delaji moc hezky a cenove dostupny. jen samozrejme nevim nazev...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod pripluv » pát črc 16, 2010 6:52

tesil píše:...ale obecně bych zase koupil odrážedlo s brzdama

da.
ono na nekterych model tu brzdu sice zmacknou jen mladi kulturisti nehlede na delku prstu. zase hanim to nase, to je proste na guvno. zase je ale dobry, ze brzda nezabere tak, aby mladej sel na zem. pomalu a nenasilne to zastavi.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » pát črc 16, 2010 7:19

Dík všem za rady, objednáno tohle
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod Volovec » pát črc 16, 2010 8:28

Vypada to ze jsem si vlakna vsiml pozde, ale treba se bude nekomu hodit:
nejdriv jsme holce cca v jejich dvou letech poridili 12tku kolo Superior - zdalo se nam z nabizenych kol na trhu z tech lehcich, i s postrannimi kolecky. Vzhledem k tomu ze ji to slapani a zataceni moc neslo, poridili jsme pak odrazedlo znacky Velamos za cca jeden tisic penez. Spokojenost velika, nejradeji jezdi na tom. Ma to brzdu vzadu a myslim ze je to ideal.
Ted v jejich 4 a 1/2 letech jsme na cyklobazaru poridili nejakou 16tku Demu - taky za tisicovku.
Zatim na ni jela asi jen dvakrat (dovezena domu minuly vikend).
Zrovna vcera vecer jsme montoval TrailGator, dneska v podvecer snad vyzkousime. Po montai v noci jsme zkousel jen bez ditete.
Bohuzel jsme v pripade starsi dcerky zavahali a nemela trikolku, u mladsi tuto chybu uz musime napravit.

Co nam ale nejde v pripade detskych kol do hlavy - proc vazej takovyhle maly kola (na ktery si sedne mac 30tikilovy dite) skoro stejne jako kola pro dospely.
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod ivan. » pát črc 16, 2010 8:53

Vahy detskych kol jsou brutalni, to je fakt. To neuslapani ktere tu kdosi zminil s tim dost souvisi. Dceri jsem ve trech letech koupil kolo s oddelavacima koleckama a jezdila na nem. (moc teda ne, je to slecinka). Po roce jsem oddelal kolecka a celkem to slo, jen jsem se dost nabehal. Mezitim povyrostl syn a tomu jsem koupil odrazedlo. Jen co se na nem dcera parkrat projela, dostala pod kontrolu rovnovahu a na kole jezdi skvele. Takze pokud mohu doporucit, urcite odrazedlo a predni brzdy se vubec nebojte. Dcera zna jen dve polohy: nezmacknuto/zmacknuto na doraz a zatim zadny problem (neni problem brzdu dostelovat). Ted na kole uz ji jde i davkovani brzdne sily. Jeste potrenovat rozjezdy a sesedani.....
ivan.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: ned lis 8, 2009 20:19

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod jonza » pát črc 16, 2010 14:14

šíp píše:Dík všem za rady, objednáno tohle


docela me zarazi na tomto kole, ze se daji riditka otocit kolmo, vim, ze se tyto pady stavaji i dospelym, pro dite to muze byt i nebezpecne. Vyzkouseno na sobe.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod šíp » pát črc 16, 2010 14:24

To lze i na tomhle , takže malá už pár karambolů měla
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod Beny » pát črc 16, 2010 15:47

Koupili jsme synovi (2,5 roku) Davídka. Odrážedlo je lehučké, robustní, brzda vzadu.
Mladej po několika svezení jezdí jako drak. Soused má holky dvojčata a pořídili podle našeho vzoru Terezky.
Holkám jsou 3 roky a jezdí jako draci!!!
Beny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř led 16, 2008 16:41
Bydliště: Brno

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod pripluv » pát črc 16, 2010 17:52

jonza píše:docela me zarazi na tomto kole, ze se daji riditka otocit kolmo, vim, ze se tyto pady stavaji i dospelym, pro dite to muze byt i nebezpecne.

aspon bude vedet, co ho ceka po krutem dospeni :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod wawrik » úte kvě 2, 2017 20:34

Oživím vlákno pár postrehmi, aby sa niekto mohol vyhnúť slepým uličkám, ktoré som absolvoval :D

- Šarkan začal bicyklovať na 12-palcovom bicykli ako skoro trojročný. Najprv dve hodiny s kolečkami, aby si zvykol na nový pohyb (pedálovanie), potom polhodinové pobehovanie po garáži s moju rukou vrazenou pod sedadlom. Potom už dokázal jazdiť sám, s primeraným počtom pádov.
- Je - podľa mňa - celkom jedno, čo je to za bicykel, aj tak je len na pár mesiacov, kým decko získa istotu. Na hmotnosti ani geometrii veľmi nezáleží, zato na farbe rozhodne áno :D
- Brzdiť páčkou sa naučí dieťa rýchlejšie a lepšie ako torpédom.

PRECHOD NA 16-PALCOVÝ BICYKEL
- tak od 3,5-4 rokov, podľa výšky dieťaťa a veľkosti bicykla.
- nekupovať bicykle od bicyklových značiek! Všetky do jedného (teda aspoň v predajniach v BA) sú pre decká nevhodné. Ťažké, ťažkopádne, s mizernou geometriou a brzdami.
- Existujú špecializované značky detských bicyklov - Woom, Islabikes, Kubikes, Early Rider, Frog bikes. Nie sú najlacnejšie, ale sú podstatne lepšie prispôsobené deťom. Toto vedieť, vyhol by som sa úplne zbytočnej kúpe detského Specializedu. Detské značky sa bez väčších problémov dajú kúpiť aj v CZ/SK.

BRZDY
Zásadný rozdiel je u nich ten, že sú ľahké, majú oveľa lepšiu geometriu aj šírku v pedáloch, a najmä BRZDIA! Sú vybavené dvoma páčkovými brzdami, prispôsobenými detskej ruke. Dieťa s nimi naozaj dokáže účinne zastaviť na pár decimetroch. Meral som to. Torpédo je len na oštaru, a to som prvý bicykel kupoval s tým, že musí mať torpédo ](*,) Po prvé dieťa ťažko rozoznáva pedálovanie dopredu od pedálovania dozadu, po druhé ide zadné koleso takmer okamžite do šmyku, nedá sa pribrzďovať. A najmä, dieťa si pri rozbiehaní nemôže pedál nastaviť tak, aby hneď zabral. Bývame v kopci, a šušník niekedy strávil celú cestu nahor len odrážaním nohami a snahou vôbec sa rozbehnúť. Občas som sa aj čudoval, že ten bicykel nemrdne niekam do jarku a nejde peši...

Niektoré bicykle (napríklad Frog) majú farebne odlíšenú páčku zadnej brzdy. Vraj je to pre dieťa bezpečnejšie, malého som však naučil brzdiť oboma, lebo v kopci je zadná brzda menej účinná. V každom prípade sa pomocou farebne odlíšených bŕzd dá dieťa naučiť brzdiť bezpečnejšie, príkazu „zabrzdi zelenou páčkou“ porozumie skôr, ako „zabrzdi zadnou/pravou brzdou“.

HMOTNOSŤ
U bicyklov nad 9 kg sa ani nezastavujte, ak to nemá byť bicykel len na otĺkanie po dvore. Dobré detské bajky vážia pod 7 kg.

Náš šušník v štyroch rokoch presedlal na 8,1-kilový Specialized Hotrock. Nebrzdilo to, do pedálov s torpédovou brzdou nastupoval len s obtiažami, kvôli dlhej geometrii, vysokým riadidlám a vzpriamenému posedu to divne zatáčalo, často sa v zatáčke podkĺzavalo predné koleso. V teréne ho vytriaslo zo sedadla aj z pedálov. V stúpaniach veľmi nevládal, na Žiarsku chatu som ho musel ťahať, a dolu sa kvôli neúčinným brzdám bál spúšťať. Neprešiel na ňom viac ako 15-16 km za deň. Po dvoch dňoch mi bolo jasné, že som šetril na zlom mieste a kúpe lepšieho bajku sa nevyhnem.

Po pár jazdách na Islabiku a Woome (ten mal zopár praktických vychytávok, napríklad obmedzenie natočenia kolesa) mi tie bicykle prišli príliš dlhé a málo hravé, tak sme skončili pri 5,9-kilovom Early Riderovi Belter 16. Výrobca ponúkal nový bicykel s dvoma takmer neviditeľnými škrabancami na zadnej stavbe so 100-librovou zľavou, tak som sa ulakomil.

Zmena bola zjavná už pri prvom nasadnutí. Veľmi ľahko ovládateľný bicykel, predne koleso nepodkĺzalo, účinne brzdiť malý dokázal okamžite, nasadnúť v kopci tiež. Hneď v prvý deň prešiel v lesíku popri hrádzi 15 km. Po dvoch týždňoch cez predĺžený víkend prešiel sám - bez detských parťákov, ktorí by ho ťahali - 75 km (35+18+22). A stále nemá dosť, furt ma volá nikam bicyklovať... Tých 18 km bolo len preto, že sme skysli na bikrosovej trati (na ktorej mimochodom ani raz nespadol!) a nevedel som ho odtiaľ dostať. Tak dobre ten ľahučký bicykel ovláda.

Do kopca, do ktorého predtým nevedel ani odštartovať, už chodí takmer sám. Ani tiahle nájazdy na mosty či prudšie výšľapy na násypy ho nezastavia, poradí si s nimi bez zaváhania.

Early Rider je trochu menší, vedieť všetky tieto veci, čo popisujem, o niečo skôr, nafasuje ho už v 3,5 roku. Mohol sa zabávať o 7 mesiacov dlhšie. Oproti ostatným detským a ľahkým značkám má okrem geometrie výhodu v remeňovom pohone namiesto reťazového. Netreba to mazať a nezasiera to auto či ruky pri prenášaní alebo ukladaní. A nehrká to na hrboľoch. Ale to nie je tak podstatné, ktorákoľvek z tých spomenutých značiek detských bicyklov urobí plus-mínus rovnako dobrú službu. Bežné bicyklové značky nie.

Koniec vysielania. Sorry za dĺžku.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod Miras » stř kvě 3, 2017 7:05

K warikovu příspěvku bych si dovolil jednu reklamní vsuvku, doufám, že snad tolerovanou, vysvětlím:
Jak wawrik píše, najít v klasických krámech slušný 16" kolo je nemožný, všude samý těžký mrchy s torpédem. Když už člověk zjistí co hledá, tak různě po diskuzích pár tipů na konkrétní kola dohledá, pro mě byl ale super objev tohohle e-shopu, protože tam mají komplet nabídku za rozumný ceny a navíc hlavně spoustu informací, který jinde člověk nenajde hezky přehledně na jednom místě. Pro nás byla hodně užitečná informace o minimální výšce rozkroku, protože mladej přecházel z 12" odrážedla rovnou na 16" kolo a s výškou je zatím na hraně. Pak se hodila taky informace o možnosti instalace blatníků, protože vymetat louže kluk vyloženě zbožňuje :-) Takže jsme nakonec šli do Froga 48 a taky max spokojenost...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kolo pro prcka

Příspěvekod wawrik » stř kvě 3, 2017 7:50

Á, pravda, na užitočné linky som zabudol. Mne veľmi pomohla táto anglická stránka. Nie so všetkým, čo tam píšu, by som teraz bez výhrad súhlasil, ale na zorientovanie je tiež skvelá. Kopec porovnávacích fotografií, komentáre, detaily.

Plus zmysluplne napísaný slovenský blog nejakého aktívneho otecka, má tam aj pár značiek navyše.

A ešte jedna vychytávka, na ktorú som zabudol: Woom ponúka 16-palcový bajk s automatickou prevodovkou. Myslím, že to za ten relatívne malý prírastok hmotnosti stojí. Nie preto, aby decko chodilo rýchlejšie - rýchlosti cez 20 km/h sú IMHO pre nesústredené štvorročné decko nebezpečné, ale preto, že bude lepšie zvládať pomalé kopčeky. Za tých pár týždňov mi častokrát napadlo, že ľahší prevod by malému pomohol. Prehadzovačku by asi ešte ovládať nevedel, ale automat to urobí zaňho.

Keby som niekde ten náboj zohnal a dal sa namontovať k tomu remeňovému pastorku, myslím, že to urobím. Dosť by to mladému uľahčilo každodenné cesty do škôlky do kopca.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Zpět na Cykloturistika