Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod DAV » sob dub 3, 2010 19:13

Tak po dnešní tlamě, jsem se rozhodl si pořídit páteřák, máte nějaké tip?
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: páteřový chránič

Příspěvekod RUMcajs » sob dub 3, 2010 19:29

Predpokladam ze hlavni oblast pouziti budu XC, pripadne sjezdove lyze.
Zvolil bych vesticku bez rukavu (peterak lepe drzi).

O tom co je na trhu k mani si muzes udela predstavu z nasledujiciho odkazu:
http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=221
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: páteřový chránič

Příspěvekod uplne jinej martin » sob dub 3, 2010 20:21

RUMcajs píše:Predpokladam ze hlavni oblast pouziti budu XC, pripadne sjezdove lyze.


No, asi ne, vzhledem že je to v sekci Cykloturistika...
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: páteřový chránič

Příspěvekod DAV » sob dub 3, 2010 20:28

Nedělám nic extrémního, potřebuji něco lehkého, skladného co bych mohl brát třeba i na skálu.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: páteřový chránič

Příspěvekod F.i.l.a.s » ned dub 4, 2010 17:17

Páteřák musí být pevnej, minimálně z tvrzenýho plastů nebo ještě s nějakou výztuhou (mám Dainese s hliníkovou mřížkou). K čemu by ti byl lehkej páteřák. To nemá smysl si myslím. Buď žádnej nebo pevnej, ale něco mezi :(( .
F.i.l.a.s
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: sob lis 7, 2009 22:15

Re: páteřový chránič

Příspěvekod RUMcajs » ned dub 4, 2010 18:27

Filas:
I lehke pateraky maji svoje vyuziti.
Nezabrani sice nehorsim zlomeninam a pri padech na ostre kameny o velikosti detskych hlavicek, ale napr. sterkove kameny o velikosti pesticky poberou.

DAV:
Nevim zda to chces na silnicni kolo, ci na DH na Jestedu (take zadny extrem), takze predpokladam XC.
Jestli jsi opravdu rozhodnuty ze budes paterak na vozit a hledas neco lehkeho, pohodlneho a tak jdi do nejake sitovane vesty s plastovo-penovym chranicem.
Jedna se sice o kompromis, ale lepsi je ho mit na zadech nez 2kg DH chranice ve skrini.

PS: Batoh s Camelbackem uvnitr poslouzi podobne jako lehka vesta....
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Pár dotazů na páteřák.

Příspěvekod tuso » ned led 22, 2012 21:44

Dnes jsem zažil dost nepříjemnou událost v Karlově pod Pradědem. Jedna lyžařka tam brutálně sestřelila instruktora stojícího nedaleko vleku. Nabrala ho lyžemi kolmo do zad- s kamarádem, který taky jezdí na RLP jsem tam o něj pečovali skoro 40 minut, než dojela sanitka z Bruntálu. A vzhledem k tomu, že teď nějakou dobu budu muset na sjezdovky, než budou děcka dost staré na skialpy, tak jsem se rozhodl, že si pořídím páteřák. A dětem samo taky.
Je lepší popruhový nebo vesta? A jak to je s nošením batohu na páteřáku? Jde to vůbec? Protože když už ho budu mít, tak bych ho vzal třeba i na lyžování lesem a strmé žleby. Ale to musím mít i batoh.
Zatím jsem si vyhlídnul 2:
Scott BAck Protector X-active
a Dainese Waistcoat Air
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Pár dotazů na páteřák.

Příspěvekod Víťa » ned led 22, 2012 22:24

Mám hodně podobnýho toho Scotta a spokojenost. Sedí dobře, není moc tlustej a neomezuje v pohybu. Ovšem kombinaci páteřák plus batoh najednou si nedovedu moc představit. Hlavně batoh by na tom páteřáku neseděl. Pro tyhle případy mám batohopáteřák od Salewy viz. http://www.affekt.cz/salewa-batohy-stan ... 26080.html akorát že černej. Má na zádech takovou vyjímatelnou desku s pěnou.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Pár dotazů na páteřák.

Příspěvekod terkad » ned led 22, 2012 22:33

Měsíc jezdím s vestičkou Scott vest protector soft cr a zatím dobré. Občas mě štve, že je v tom vedro (když každé tři metry zvedám děcko), jindy je to pozitivum, protože na lanovce pořádně fučí.
Vesty většinou lépe sedí, ale jen za předpokladu, že střih ti vyhovuje, tj. ani velká ani malá. Měla jsem na zádech ještě Woox páteřák a taky to bylo v pohodě. Kdybys chtěl, můžu si ho teď na pár dní vzít na svah a řeknu ti víc. Kluci ho tu ale nosí hodně a jsou spokojení. Kdybys ho chtěl nakonec kupovat, ozvi se :wink:
Batoh jsem na tvrdým páteřáku nikdy neměla, ale na tom soft scottu v pohodě, tam se to netluče a dokonce je to příjemné.
Jo a k těm úrazům...poslední dva dny si tu na Ramzové pánové z horské pěkně užívají... :roll:
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod Indigo » ned led 22, 2012 23:03

Nejvyšší certifikát, nebo řekněme ochranu splňuje KNOX. Výborný je model Aegis. Velikost podle výšky. Velmi čato používaný u motorkářů. V podstatě pro ně je to vyvíjeno.
http://www.knox.cz/
A kvalitní jsou i vyšší modely Dainese.

Pěnové desky a levné páteřáky jsou k ničemu, jasně lepší než vůbec nic, ale při větším nárazu záda nezachrání. Kvalitní pátěřák dokáže pohltit dostatečné množství energie a je vyroben tak, aby jsi například při pádu na hranu obrubníku přežila. Je to samozřejmě do úrčité energie. Některé normu nesplňují vůbec (pěnové desky, levné modely), protom splňují normu EN 1621-2 úroveň 1 a potom je EN 1621-2 úroveň 2

Nezávisle testovaný a certifikovaný podle normy EN 1621-2 úroveň 2, což je nejvyšší dosažené hodnocení zádových chráničů. (dle současných norem Evropské Unie, takže nositel si může být kvalitou skutečně jist).


Levné modely také nejsou testovány při nízkých teplotách a schopnost pohltit rázy se se snižující teplotou snižují.
Knox testuje myslím do -20 stupňů a vlastnosti jsou při tom zachovány.
Indigo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát bře 20, 2009 12:18

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod tuso » ned led 22, 2012 23:18

Indigo píše:
Pěnové desky a levné páteřáky jsou k ničemu, jasně lepší než vůbec nic, ale při větším nárazu záda nezachrání. Kvalitní pátěřák dokáže pohltit dostatečné množství energie a je vyroben tak, aby jsi například při pádu na hranu obrubníku přežila. Je to samozřejmě do úrčité energie. Některé normu nesplňují vůbec (pěnové desky, levné modely), protom splňují normu EN 1621-2 úroveň 1 a potom je EN 1621-2 úroveň 2

Nezávisle testovaný a certifikovaný podle normy EN 1621-2 úroveň 2, což je nejvyšší dosažené hodnocení zádových chráničů. (dle současných norem Evropské Unie, takže nositel si může být kvalitou skutečně jist).


Jenže já potřebuji něco, na co se dá naložit bágl. Takové ty klasické krunýře jsou mi naprd.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod conny » ned led 22, 2012 23:54

otazka zni: potrebujes nutne paterak, kdyz mas batoh pripevneny treba bederakem?

neni to zas samospasny - co jsem cetla nejake clanky, tak pateraky a i helmy jsou hezke, ale skutecne tezky uraz bude tezky s nima i bez nich. smrtaku nezabrani uz vubec. nejvetsi efekt se projevi u lehkych urazu, kterym dokaze predejit.

takze podle mne: kdyz uz paterak, tak nejlepsi mozny - aby to melo alespon nejaky efekt. kdyz tam budes delat kompromisy, tak bude skoro jedno jestli ho mas nebo ne. stejne budes jezdit s detma a budes muset docela dlouho koukat a predvidat i za ne. co je podle mne rozhodne lepsi prevence nez sebelepsi zajisteni ochrannyma pomuckama.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod tuso » pon led 23, 2012 7:27

conny píše:otazka zni: potrebujes nutne paterak, kdyz mas batoh pripevneny treba bederakem?

neni to zas samospasny - co jsem cetla nejake clanky, tak pateraky a i helmy jsou hezke, ale skutecne tezky uraz bude tezky s nima i bez nich. smrtaku nezabrani uz vubec. nejvetsi efekt se projevi u lehkych urazu, kterym dokaze predejit.

takze podle mne: kdyz uz paterak, tak nejlepsi mozny - aby to melo alespon nejaky efekt. kdyz tam budes delat kompromisy, tak bude skoro jedno jestli ho mas nebo ne. stejne budes jezdit s detma a budes muset docela dlouho koukat a predvidat i za ne. co je podle mne rozhodne lepsi prevence nez sebelepsi zajisteni ochrannyma pomuckama.


Ty jo, conny. Nič v zlom,ale normálne som sa pozrel 2x, či si to fakt napísala ty. :shock:

Vo voľných terénoch máš veľmi často batoh nezapnutý, aby voľne odpadol, keby ťa strhla lavína.

Nič nie je samospásne. Od skutočného smrťáku ťa samozrejme nezachrání, ale to neurobí ani ABS, Airbagy, automobilové pásy, lavínový pípák a predsa ich používame. Prečo asi? Prilby a ostatné pomocky sa nosia preto, aby sa neumieralo zbytočne. Alebo si myslíš, že nemožeš ochrnúť po "ľahkom" páde na zjazdovke? Navyše ochranná pomocka vždy zvýši šancu na menšie postihnutie.

Ja nerobím kompromisy. Ten mäkký chránič stojí 2x toľko ako bežný, pretože je urobený z nových materiálov, ktoré majú iné vlastnosti. Na nete som v poradni našiel dobrú hlášku: páteřák za 1500 ťa ochráni rovnako ako ten za 5000, ale v tom druhom sa budeš cítiť pohodlnejšie. /samozrejme za predpokladu splnenia noriem, nie niečo z výpredaju z Tesca/. A predvídať? To nemožeš myslieť vážne. Včera som videl názornú ukážku ako sa dá predvídať. Nevieš dňa ani hodiny, kedy ťa nejaký debil zostrelí-autom, motorkou, lyžami. To je úplne jedno čím.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod Indigo » pon led 23, 2012 9:25

Já jezdím jak na motorce, tak na prkně s pátěřákem Knox Aegis a na snowboardu ještě s pevně připnutým batohem a po chvíli ani nevím, že nějaký páteřák mám. Sedí opravdu dobře.
Indigo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát bře 20, 2009 12:18

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod Lhotse » pon led 23, 2012 9:47

Sportu zdar,

řešil jsem taky problém páteřák a na něj batoh batoh. Zkusil jsem firmu Forcefield a spokojenost taková, že jsem je začal prodávat. Jde o "línou pěnu" v testech to dopadlo výborně, tlumí to super a natvaruje se to přesně na záda (zejména jak se zahřeje tak fakt dobře sedí) Sám mám i vestu Dainese a zkoušel jsem i jiné, ale co se komfortu týká tak Forcefield vede.

Chránič Forcefield Back Prot.

Petr*
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod tuso » pon led 23, 2012 10:24

Dík za rady. Dnes jdu zkusit nějaké Scotty. Uvidíme.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod juhele » sob lis 24, 2012 18:30

čauky lidi,
chtěl bych se zeptat, co byste doporučili pro mamku na lyže - jezdí rekreačně carving (a to docela svižně). Dá se vybrat nějaký rozumný páteřák do 2 000 Kč? Zrovna jsem koukal na ty zn. Scott a vypadaj dobře,

Je mi jasné, že si ho musí dojít vyzkoušet, ale potřebujeme si udělat aspoň předběžný výběr. Chápu to dobře, že je lepší vzít pokud možno vestový jako třeba Scott Vest Protector než popruhový jako zde zmíněný Scott Back Protector X-Active?

Nebo pro běžné ježdění stačí i ten levnější?

dík

EDIT: teď jsme narazili na tenhle vestový Alpina Jacket Soft Protector Lady white/prosecco M 173-178cm a vypadá fakt dobře řešený - co vy na to?
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Páteřák - páteřový chránič (lyže, kolo v jednom vlákně)

Příspěvekod strider » ned lis 25, 2012 9:38

Podle mého nejlepší back protector, pokud neberu v potaz firmu POC

Měl jsem koupený nejvyšší model od Scottu a vrátil jsem to... tento atomic nebo jiné firmy dělají stejný mě přijde úplně jinde, při nárazu ztvrdne a rozsah ochrany zad je největší
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno


Zpět na Cykloturistika