Diskove brzdy ano ci ne???

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Diskove brzdy ano ci ne???

Příspěvekod erifri » čtv črc 10, 2008 9:46

Zdravim a prosim o radu. Nevim zdali pri koupi MTB kola za cca 25000,- ma pozadovat diskove brzdy ci klasicke V brzdy a penize radeji investovat do osazeni a vidlice. PUvodne jsem chtel klasickeho lehkeho horaka s V brzdama osazeni XT a dobrou vidlici Rock shock. Ted me zase trochu lakaji disky tak nevim . Poradte diky
erifri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv črc 10, 2008 9:43

Příspěvekod poiko » čtv črc 10, 2008 9:49

mohl bys trochu nastínit kolik cca vážíš a jak často a co jezdíš na tom kole? záleží, co má být na tom kole za kotoučovky (model, výrobce...)
Zážitek nemusí být hezký, hlavně když je intenzivní
Uživatelský avatar
poiko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 751
Registrován: ned dub 2, 2006 19:20

Příspěvekod erifri » čtv črc 10, 2008 10:37

Vazim tak 82kg a 178cm. Jezdim vice mene od jara do podzimu spis silnice ale obcas lesni horske cesty. No jak jsem psal bez disku bych to videl na deore xt, pokud disky tak spis na lx
erifri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv črc 10, 2008 9:43

Příspěvekod sx02 » čtv črc 10, 2008 10:43

Kolem tyhle cenovy kategorie se to lame, stejne bych radsi volol lepsi vidli. (napriklad kdybych si mel vybrat mezi Dart+disky nebo obyc+Tora tak volilm druhou variantu).
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod oupi » čtv črc 10, 2008 10:43

Ještě bych to trošku doplnil. Napiš za jakého počasí jezdíš. Pokud nejezdíš sjezd nebo freeride, což by s kolem za 25.000 šlo jen velmi obtížně nebo pokud nejezdíš v bahně a za deště - rozuměj, venku prší a Ty jedeš ven, včera hodně pršelo a Ty pojedeš dát 70km. Nemyslím tím, že jedeš za sluníčka a začne Ti pršet. Jinak já osobně bych ze začátku spíš než kotouče pořídil radši kvalitní vidli. XT je podle mě zbytečně vysoká sada, pokud s kolem nechceš natočit ročně víc jak 10.000km (to číslo ber pouze orientačně). Pořadí by mělo být následující. Rám, vidle, osazení, kotouče. Co za kola by to mělo být? Třeba by se nám pak lépe radilo. Jo, a nezapomeň napsat na co se ptal poiko.
oupi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned črc 6, 2008 18:47
Bydliště: Kladno

Příspěvekod oupi » čtv črc 10, 2008 10:44

erifri píše:Vazim tak 82kg a 178cm. Jezdim vice mene od jara do podzimu spis silnice ale obcas lesni horske cesty. No jak jsem psal bez disku bych to videl na deore xt, pokud disky tak spis na lx

Kašli na disky, lepší rám, lepší vidle, když zbyde tak osazení.
oupi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned črc 6, 2008 18:47
Bydliště: Kladno

Příspěvekod erifri » čtv črc 10, 2008 10:52

Dik. Uvazoval jsem o maxbiku nebo pells. Jelikoz ted ramy nebyly bylo mi nabidnuto postavit kola na ramu sintesi. Jest emi prosimte porad rozdil mezi rovnyma riditkama a vlastovkama je jen o pocitu nebo to ma nejakej zasadnejsi vliv ?
erifri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv črc 10, 2008 9:43

Příspěvekod oupi » čtv črc 10, 2008 10:54

Rozdíl tam je, ale musíš si to vyzkoušet.
oupi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned črc 6, 2008 18:47
Bydliště: Kladno

Příspěvekod poiko » čtv črc 10, 2008 11:59

aa, koukam, že zadal stejnej dotaz i na bike-forum. nech si poradit i tam, ale už ted mi je jasný, že napíšou, že ano :mrgreen:
Zážitek nemusí být hezký, hlavně když je intenzivní
Uživatelský avatar
poiko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 751
Registrován: ned dub 2, 2006 19:20

Příspěvekod pavproch » čtv črc 10, 2008 12:02

erifri píše:Vazim tak 82kg a 178cm. Jezdim vice mene od jara do podzimu spis silnice ale obcas lesni horske cesty.


Rozumím správně, že chceš bajka ? A není to na to občas zbytečnost? Kup trekový kolo.

Ale pokud bajk, tak do terénu a potom jedině disky!
- nemusíš furt centrovat ráfky (já už necentrovaĺ asi 3 roky) - pokud guma projde rámem, tak je to OK
- líp to brzdí ve sračkách (je to míň citlivý na vodu - menší úbytek brzdného účinku za mokra)
- míň se to opotřebovává (mám 178cm/70kg) a za 6 let provozu (ročně 2až3kkm v terénu, asfalt nula nula nic) mám druhý disky a třetí špalky (hayes mag) a ráfky samozřejmě původní
- výměnu špalků zvládne i ňouma (seřizovat - na rozdíl od V-brake - netřeba)
- disky sice víc namáhaj špajchny, ale mě za 6 let prdnul enem jeden (dřív na Véčkách to bylo s parskáním drátů podobný)

Jediný mínus (teda pokud zvolíš diskový hydrauliky) je, že výměnu/doplnění brzdovky doma jen tak nezvládneš (sou potřeba spešl udělátka).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod pavproch » čtv črc 10, 2008 12:03

PS: vlaštofky nebrat!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod erifri » čtv črc 10, 2008 12:33

Dik. Vzdy jsem mel horaka takze do nej pujdu znova . Trekovy nebo krosovy kolo nechci. Dnes uz sice tech terenu nejezdim tolik co driv (neni cas) ale stejne chci kolo ktery neco vydrzi i kdyz na nej narvu brasny a vyrazim do lesa. Jak je to s odolnosti disku kdyz budu prevazet bika bez predniho kola ? Varovali me prave ze musim dat bacha na ohnuti disku, umasteni nebo aby se nezmackla paka kdyz neni nasazeny kolo. Je pravda ze rafky budou v pohode kdyz nebudou vcka. Jak je to y yivotnosti a udrybou kotoucovek ?
erifri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv črc 10, 2008 9:43

Příspěvekod pavproch » čtv črc 10, 2008 12:46

Bajka vozím nerozebranýho (na střeše auta v nosiči), takže na tuhle otázku nemám odpověď.

Životnost: určo větší než ráfkový Véčka

Údržba: téměř žádná, za 6 let jednou výměna kapaliny, jednou výměna kotoučů a 2x desek. Seřizování polohy třmenů enem raz - po výměně kotoučů.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod macikp » čtv črc 10, 2008 13:10

Už několik let pracuju v cykloservisu a s levnějšíma kotoučeme (což by byl asi tvůj případ) celkem bojujeme. U kotoučových brzd je to vždycky loterie můžeš trefit levný model a budou fungovat dobře, nebo naopak dražší model a budou stát za prd. U kotoučovek to není jenom o tom koupit dobrou brzdu, ale chce to i pořádný tuhý rám (hlavně zadní stavbu, dobrou vidlici, pravidelný servis, se kterým si sám neporádíš a je dost drahý. Můj názor je, že kotouče jsou supr pokud fungujou. Jakmile přestanou pracovat jak mají tak to stojí hromadu pěněz (servis, díly, desky). Jenom pro příklad už jsem zažil dva lidi, kteří kvůli kotoučím měnili rám, protože jak začali brzdi zadní brzdou tak celý rám začal rezonovat a klepat se. Jestliu nedáš do kola,tak 40 a víc tisíc, tak na kotouče radši nemysli.
macikp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon bře 10, 2008 20:30

Příspěvekod Semo » čtv črc 10, 2008 13:18

Jazdis v bahne alebo snehu? Ak nie, tak rozdiel medzi XT-veckami a kotucmi nejak extra neuzijes. Rozdiel vo vidliciach uzijes vzdy.

Cross je naprd, oproti horskemu s hladkymi plastami neprinasa nic lepsie, a ten horsky sa da prezut aj na ine ako hladke. Rafiky na biku za 25 netreba centrovat nijak casto. Navyse, na bike-fore si mozes pozriet kolko ludi riesi problemy so zvukovymi prejavmi kotucovych brzd v porovnani s tym, kolko ludi riesi, ze im v-cka malo brzdia (skoro nikto).

Isteze existuju ludia a styly jazdenia, kde je bez debaty lepsi kotuc, ale normalne pohodove jazdenie za dobreho pocasia po CR takymto stylom nie je.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Příspěvekod Rodriguez » čtv črc 10, 2008 13:40

osobně mám ještě předchůdce brzd V,nedávno jsem řešil zda vyměnit za V nebo kotouče a bylo mi doporučeno lidmi kteří mají kotouče že to je defakto zbytečné,učinnost je téměř stejná a udržba u V skoro nulová (občas seřídit),pokud máš kvalitní ráfky tak i to centrování nebude tak časté,jinak na kole mám LX a funguje to bez problémů už dobrých 13 let,ročně jezdím na horském tak 2-3000km a moc ho nešetřím protože mám natrénováno ze silničky,za celou tu dobu mám druhé možná třetí špalky,takže náklady nulanula nic.
Rodriguez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: úte srp 7, 2007 14:15

Příspěvekod air » čtv črc 10, 2008 13:50

na tvou vahu by te za dobrych podminek (sucho, bez blata) uplne v klidu V-brzdy ubrzdily... ucinnosti zacinaji ztracet pri vaze okolo 95kg a pripadne pri agresivnejsim stylu jizdy, takze zalezi jestli jezdis klidnym stylem nebo stylem bezhlaveho jezdce se ritis terenem :twisted:
pokud chces jezdit od jara do podzimu, tzn. i v blate, v mokru, tak jsou urcite lepsi kotoucovky, ALE strasne moc zalezi JAKE.
Urcite ber hydraulicke (z mechanickych jen Avid BB7), z tech hydraulickych pokud by na kole byly Avid Juicy 5 ci 7, tak to jsou asi nejlepsi brzdy v pomeru cena/vykon a drzi se i na vykonove spici.
Ze Shiman ber minimalne Deore M525, pripadne ty LX a vyssi. Ale ty LX jsou porad udajne o fous horsi nez Juicy 5 od Avidu, avsak na tvou vahu vykonnostne uplne v pohode.
Idealni by bylo, kdyby ti upletli kola s naboji co maji priruby na kotouce. To se totiz pak ty kotouce daji v klidu namontovat pozdeji (je to investice cca 4000 Kc za Avid Juicy 5, coz je asi nejlepsi volba). Ale musel bys mi taky razeni packove zvlast a brzdove paky zvlast (u Dual controlu bys musel menit cely system, coz se nevyplati).
Jinak pokud nenajezdis nejakych 8000 rocne, tak ti LX sada urcite bude stacit, vykonnostne je uplne v klidu.
Co se tyce vidlice, tak urcite nebrat nejake zakladni (jako je ta Dart), toho bys pak litoval. Vidlici bych bral spise vyssi rady asi i za tu cenu ze bych mel jezdit s V-brzdama. Ma z komponentu nejvetsi vliv na to jak si jizdu na bajku uzijes.
Uživatelský avatar
air
účastník
účastník
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon kvě 19, 2008 9:49
Bydliště: Klimkovice (pobliz Ostravy)

Příspěvekod jonza » pát črc 11, 2008 10:39

No ja nevim, ale mam najezdenych spoustu km na Vckach a kdyz si pujcim tatkovo kolo s Diskama tak lepe brzdi! hlavne pri dlouhych sjezdech a na mokru. Pokud se ti libi a stoji ti to za to piskani tak do nich jdi, rozdil tady urcite je.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » pát črc 11, 2008 12:08

Tak já nevím. Mám 108kg, V- brzdy a když za sucha zabrzdím, tak jdu do smyku- kola se prostě skoro zastaví. Kde chodíte na to, že nad 95kg ty brzdy nestačí?
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6608
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Aldo » pát črc 11, 2008 12:22

Disky nebo V je dilema. Já přešel se starých kantilévrů nebo jak se to píše na disky a jsem happy boys. Ze začátku, než se to trochu usadilo to haprovalo, ale teď je to OK. Neměnil bych. Kór když dám bajky někde na vsetínsku, kde je písek místo bahna , tak jsem spokojený. Kámoš odbrousí špalek jen to hvizdne a jednou dokonce zrušil i ráfek. No a o zimě se ani nebudu rozepisovat, to je kapitola sama pro sebe.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod Astrozzy » pát črc 11, 2008 12:49

cenu ma do 25000 a neajzdi uz les ako kedisy , teda bude skor resp. viacej cesta. Z toho dostavam ze s blatom vodou a podobnym sajraktom pride do kontaktu minimalne a teda nevidim dovod kupovat kotuce. dalsia vec je ze naozaj sa o tie kotuce treba starat hlavne o hydry. kamos kupoval mechaniky len pre lahsiu udrzbu. AK sa kotuc nepodari cele to stoji za ho...prikladov na MTB forach je kopec.
Mam V-cka udrzba minimalna obcas sa to dostavi, netraba ziaden servis. Usetrene prachy za kotuce by som dal radsej na lepsiu vybavu.
Aj ked nepopieram ze ak by som mal na kvalitny kotuc tak by som siel do kotuca. Ale za 25 litrof ? :shock:
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Příspěvekod Aldo » pát črc 11, 2008 13:19

.... no je fakt, že mám horší vidlu, kterou budu posléze až ji zničím a to bude si myslím příští rok, :roll: kupovat novou. Takže se to fakt prodraží. ( krapet )
Jo a véčka jsou určitě lehčí.
Když jsem sháněl kolo, tak jsem v jednom šopu narazil na hydraulické véčka. To byla vychytávka, ale prodavač říkal že na p..u.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod pavproch » pát črc 11, 2008 13:28

Aldo píše:.... no je fakt, že mám horší vidlu, kterou budu posléze až ji zničím a to bude si myslím příští rok, :roll: kupovat novou. Takže se to fakt prodraží. ( krapet )
Jo a véčka jsou určitě lehčí.
Když jsem sháněl kolo, tak jsem v jednom šopu narazil na hydraulické véčka. To byla vychytávka, ale prodavač říkal že na p..u.


s tím přišla Magura už někdy kolem roku 1995.......
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod oupi » pát črc 11, 2008 17:09

Aldo píše:.... no je fakt, že mám horší vidlu, kterou budu posléze až ji zničím a to bude si myslím příští rok, :roll: kupovat novou. Takže se to fakt prodraží. ( krapet )
Jo a véčka jsou určitě lehčí.
Když jsem sháněl kolo, tak jsem v jednom šopu narazil na hydraulické véčka. To byla vychytávka, ale prodavač říkal že na p..u.


Na p**u hydrauliky rozhodně nejsou, vozil jsem je před cca 6-8 lety a v té době to byla dobrá volba za slušnou cenu.
oupi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned črc 6, 2008 18:47
Bydliště: Kladno

Příspěvekod oupi » pát črc 11, 2008 17:13

Astrozzy píše:cenu ma do 25000 a neajzdi uz les ako kedisy , teda bude skor resp. viacej cesta. Z toho dostavam ze s blatom vodou a podobnym sajraktom pride do kontaktu minimalne a teda nevidim dovod kupovat kotuce. dalsia vec je ze naozaj sa o tie kotuce treba starat hlavne o hydry. kamos kupoval mechaniky len pre lahsiu udrzbu. AK sa kotuc nepodari cele to stoji za ho...prikladov na MTB forach je kopec.
Mam V-cka udrzba minimalna obcas sa to dostavi, netraba ziaden servis. Usetrene prachy za kotuce by som dal radsej na lepsiu vybavu.
Aj ked nepopieram ze ak by som mal na kvalitny kotuc tak by som siel do kotuca. Ale za 25 litrof ? :shock:


Ohydry se starám tak, že každý rok měním preventivně kapalinu, jednou za tři roky hadice a desky, když je sjedu. :-) Takže náročnější údržba je podle mě nesmysl. Nehledě na cenu kvalitních špalků a kvalitních desek a frekvence výměny. Co je to kvalitní kotouč? LX? XT? XTR? Gustavy?
oupi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned črc 6, 2008 18:47
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Jan » pát črc 11, 2008 19:04

V dnešnej dobe na MTB už iba disky. Ja si myslím, že všetci tí, čo odporúčajú V-čka, ich odporúčajú, lebo ešte nejazdili na diskoch :-) a keď si budú kupovať nový bicykel, kúpia si s diskami.
Jedna vec je, že sú prakticky bezúdržbové a netreba tam nič nastavovať (a to mám iba Avid Juicy 3) a druhá vec je, že na zabrzdenie Ti treba minimálnu a stále rovnakú silu, zatiaľčo na V-čkach musíš páčku mačkať ako besný... Odkedy mám disky, tak sa mi nestalo, že by mi pri dlhých a/alebo zjazdoch ťažkých zjazdoch odchádzali presty a zápastie... Vyberanie kolesa je jednoduchšie (defekt a pod.) a ďalšie výhody...
Choď do diskov, lebo si to budeš vyčitať.
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 748
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod pavproch » pát črc 11, 2008 19:50

oupi píše:Ohydry se starám tak, že každý rok měním preventivně kapalinu, jednou za tři roky hadice a desky, když je sjedu. :-) Takže náročnější údržba je podle mě nesmysl. Nehledě na cenu kvalitních špalků a kvalitních desek a frekvence výměny. Co je to kvalitní kotouč? LX? XT? XTR? Gustavy?


Hayes forever!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Příspěvekod Lipon » pát črc 11, 2008 20:15

edit: sorry, duplicita ...
Naposledy upravil Lipon dne pát črc 11, 2008 20:26, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4945
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Lipon » pát črc 11, 2008 20:18

kvalitni hydry sou uz Deorka; zkusenost jak moje tak i kamarada mechanika z AtomBiku; lepsi "obycejny" Deorka nez kdejaky Tektra a podobny exoty; na Hayesy HFX9 sem moc dobrych referenci neslysel (funkcni sou, ale s vyhradama), z party co jezdime na bajkach, uz je nema nikdo, vsichni vymenili za Deorka/LXa/XTčka

meni se akorat desky; vaznejsi zasah to potrebuje akorat kdyz mas hooodne brutalni karambol kde treba utrhnes hadici o sutry, rozbijes vyrovnavaci nadrzku na apod.
i pres nekolik nedobrovolnych letu pres kokpit pri narocnych sjezdech na jehlici i kameni jsou brzdy v poho, akorat sem vodrel tu vyrovnavaci nadrzku o kameni ...

i po nekolikalemetrovym sjezdu v Dolomitech brzdy nevadnou, jen trochu ztvrdnou, jak se roztahuje horky olej a naplni tu nadrzku; s Vckama bys to podle myho stejnym tempem dolu nedal, troufam si tvrdit, ze bys jich kus upalil o rafek ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4945
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Diskove brzdy ano ci ne???

Příspěvekod Lipon » pát črc 11, 2008 20:25

erifri píše:Zdravim a prosim o radu. Nevim zdali pri koupi MTB kola za cca 25000,- ma pozadovat diskove brzdy ci klasicke V brzdy a penize radeji investovat do osazeni a vidlice. PUvodne jsem chtel klasickeho lehkeho horaka s V brzdama osazeni XT a dobrou vidlici Rock shock.
Ted me zase trochu lakaji disky tak nevim . Poradte diky


jo jeste jedna vec - jestli si kolo este nekoupil, mrkni na tenhle stroj - co chces za tu cenu vic? to kolo nema vyznamnejsi slabinu

anebo co tohle celopero - kdyz si pridas 2 litry, tak mas skvely kolo slevneny z 36 na 27!!
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4945
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Další

Zpět na Cykloturistika