Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 9, 2024 13:10

Jo, neska to zase klaplo (pičasí ale ráno "strašilo", komplet šedivo, místama mrky až na zem), byl výlet, akurváth se mi nohy nechtěly vůbec točit a nebyla v nich síla. Nicméně celá vymyšlená trasa objeta (ale nic sem nepřidával, jakože myšlenka i byla), ve sjezdech se mi to aji líbilo (ve výjezdech ne). Nohy bolí jak po maratonu. Chjo no. Po nočním dešti bylo fšude vody fest, i bahno šlo na bajka, umyto (já i bajk).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28680
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte čer 11, 2024 8:36

Nová koloběžka už má první zářezy. Málem jsem se rozsekal, když mi přímo do kola vletěl pták, bylo to jak prudce zmáčknout brzdu. Koloběžce se nic nestalo, ale ptáčka to protáhlo mezi kolem a odpružením, hezky ho to pocuchalo.
Ani ne kilometr nato mi vlítne do cesty zajíc, naštěstí se nikam nenamotal, bylo to jen hup-hup (což se vzhledem k rozměrům kol a zajíce divím) :mrgreen:
Co dalšího mě dnes čeká, porazim prase? :D
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 11, 2024 9:15

Já jsem o víkendu jel lesní trasu a najednou před sebou vidím na cestě stovky a stovky malých žabiček jak migrují. Tak jsem prudce stiskl brzdu, dal kolo na rameno a po špičkách poskakoval mezi žabičkama, abych je nepošlapal. Myslel jsem, že to bude jen krátký úsek, ale nakonec jsem takhle s kolem na rameni poskakoval snad 1-2 kilometry. Cítil jsem jistou marnost, protože mě v protisměru míjelo několik běžců, kterym to bylo úplně jedno a běželi skrz žáby dál. Říkám jim, že pozor, na zemi jsou malé žáby, ale nereagovali. O to vice mě srali, že z jejich směru bylo na začatku upozornění na žáby na cestě v tomto období a výzva k opatrnosti. Aby si nohy polámali za tu bezohlednost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte čer 11, 2024 12:06

Co těch jsem rozjezdil..... Někde se jim bohužel nedá vyhnout... V přírodě nic nepřijde nazmar, rozjetý budou sežrány stejně, jako drtivá většina těch žab, co rozjetý nebudou. Tak to je, stojí na tom celej řetězec.
Ale toho zajíce mi bylo líto, vzal jsem ho jen přes tělo 2x, tudíž zastavit a dodělat, jinak by se trápil hodiny či dny, než by chcípl nebo ho sežrala liška..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 11, 2024 18:30

Etheric píše:Co těch jsem rozjezdil..... Někde se jim bohužel nedá vyhnout....

Otázka je, jestli se jim opravdu nedá vyhnout nebo je to lenost/bezohlednost se omezit, otočit a jet jinou trasou.

Etheric píše:V přírodě nic nepřijde nazmar, rozjetý budou sežrány stejně, jako drtivá většina těch žab, co rozjetý nebudou. Tak to je, stojí na tom celej řetězec.

Zajímavé, že teda na silnicích a cestách vidím slisované seschlé žáby, které nic nesnědlo.
Jasně, že se jich líhne tolik, protože jich většina velmi brzy skončí jako potrava jiným zvířatům. Ale když se jich někde vylíhne (příklad) šest tisíc, dva tisíce jich rozšlapou bezohlední lidi a tři tisíce sežerou jiná zvířata, tak je to rozdíl, než když se jich vylíhne šest tisíc a tři tisíce jich sežerou jiná zvířata. Tohle je prostě problém, kvůli kterému někde ty žáby chybí nebo je ta populace zdecimovaná.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte čer 11, 2024 19:22

Dromedaro píše:Otázka je, jestli se jim opravdu nedá vyhnout nebo je to lenost/bezohlednost se omezit, otočit a jet jinou trasou

Jsou všude. Aspoň tady. To bys nemohl nikam.
Pěšky jich rozcapu víc, než kolik rozjedou ty dvě kolečka..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pát čer 14, 2024 17:15

Koloběžka už je v servise, jen čekat, než budou gumy..
Su prý rekordman, tolik km na jedny gumy. Jsem říkal, že 80% mimo asfalt, tak to tolik nežere... Až to "zpevnění" cesty sutí bylo osudný, kachličky jak žiletky..... Kterýho vola tohle napadlo, vždyť to musí píchnout vole i traktor #-o
Ještě jsem mohl na ty gumy jezdit. Ale co už, to stejný, jak bezduše u kola. Sjetý pláště jsou náchylnější.
Natočil jsem 8k na jedno obutí, co víc bych měl chtít? 10... :D ale i tak... Myslím, že největší zásluhu na výdrži má fakt, že jsem jezdil převážně mimo asfalt. Ikdyž to často byla cesta, že mi toho stroje bylo až líto, takže ve finále nevim.... Tak či tak, první servis po 8k km v ceně do 3k Kč, to je pořád hodně v pohodě. A to bez nutnosti kupovat další vybavení a doplňky jak u kola :)
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 15, 2024 9:00

Etheric píše:Až to "zpevnění" cesty sutí bylo osudný, kachličky jak žiletky..... Kterýho vola tohle napadlo, vždyť to musí píchnout vole i traktor #-o

To bylo první, na čem jsem píchl se svým novým kolem. Jel jsem u nás rychle po polňačce a za zatáčkou byl asi pětimetrový úsek od kraje ke kraji, který byl vysypaný sutí s rozbitými kachličkami, střešními taškami a i klasickými skleněnými střepy... Nestačil jsem zareagovat a vjel do toho. Taky nechápu, že někoho vůbec napadne tímhle vysypávat cesty. Vždyť je to ostré jak žiletky ty střepy. Přitom ta cesta je vedená jako cyklostezka. Ale asi na to byly stížnosti, protože to pak v půlce sezony vyhrabali a vysypali jen štěrkem nebo kamením.

Jinak mě dost štve, že mě sekuriťáci začali s kolem "vyhazovat" ze supermarketů. Respektive, zatím za mnou přišel starší sekuriťák jen v Lidlu, že musím s tím kolem pryč z prodejny. Ale pití, které jsem si tam šel koupit, jsem stihl vzít do ruky a zaplatit mě to nechal. Jsem se ho ptal, protože vypadal normálně, co jim na těch kolech vadí, že s nimi nemohu do prodejny. Nejezdím na něm, vedu jej vedle sebe, špinavé od blata to také nemám(se zabláceným kolem bych tam nešel), že bych jim tam dělal bordel, nikoho s tím neohrožuju, nepřekážím, tak mi nějak uniká v čem je problém. Když tam mohou s kočárkama, koloběžkama, velké nákupní košíky atd. On mi u samobslužné pokladny pak říkal, že mu volali od kamer, že mě má vyhodit a že on musí poslouchat. Že jemu by to taky nevadilo, ale je to prý o lidech. V penny a albertu za mnou sekuriťáci přišli během placení a řekli mi, že si to kolo mám nechat příště před prodejnou. Už mě vyhodili i z obchodů, kde kam jsem minulý rok chodil běžně s kolem. Minulý rok se mi to stalo výjimečně, tak dvakrát třikrát za sezonu, ale teď je to pravidlem při každém pokusu nakoupit s kolem v supermarketu napříč okresy.

Mně to štve kvůli tomu, že dělám s kolem výjezdy vlakem, kde pak jedu celodenní trasu a vlakem zase zpět. A abych nemusel vozit celou cestu vodu a jídlo na celý den, tak nakupuju po cestě. Což teď asi tahat budu muset a což teda znamená mít pořád doma něco nachystaného na jídlo a pití vhodné pro výlety na kole plus zbytečná váha navíc na kole. Nechce se mi tahat těžký masivní řetěz kvůli tomu a stejně já bych takhle kolo před supermarketem nebo obchodem nenechal bez dohledu. To jsem se zasmál, když mi sekuriťák v Albertu na Cejlu řekl, že mám kolo příště nechat před obchodem. Jsem mu řekl, že bych musel být blázen, nechat kolo venku před prodejnou (pro neznalé Brněnských poměrů - je tam hodně černo i ve dne). Nejde jen o kolo, ale i o to, že na tom mám spoustu doplňků (brašny, světla, láhve, tachometr atd) a to vše bych musel odmontovávat a pak zase přidělávat). Fakt nechápu o co jim jde. Jiná věc by byla, kdybych se s kolem snažil vecpat do nějaké malé prodejny na vesnici, ale supermarket, kde je místa dost, nechápu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob čer 15, 2024 12:09

Žejo, kočárek nevadí a kolo jo. Kočár zabírá víc místa. Taky jsem ještě neslyšel, že by třeba do kola (bez brašen) někdo ukryl lup... Mě s koloběžkou taky z krámů vyhazujou. Nevadí to akorát Vietnamcovi, kterej je mimochodem též v lokalitě, kde kolo bez dozoru za sekundu zmizne.. Vozím už všude zámek, zas tolik to neváží. Nic moc zámek, ale v kombinaci s elektronickým zámkem stačí..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 15, 2024 20:36

Taky nějak nechápu o co jim jde. Co bych do kola asi tak schoval? Brašny můžou chtít ukázat stejně jako batoh. A spíš schovám zboží do kočárku než do brašny na rámu.

Říkal jsem si, že bych kvůli tomu koupil toto BORDO Lite.
Pořád to vyjde lépe než vozit tři litry vody a jídlo. Na pár minut, než koupím vodu a svačinu někde u vietnamce na dědině, když tudy projíždím.

Díval jsem se na ten pealock a ten by nebyl špatný v kombinaci s tím Abus zámkem. Řešil by mi brašny a další příslušenství, protože předpokládám, že by to začalo zvonit, kdyby je někdo chtěl sundat. Předpokládám, že to tedy má klasický hlasitý zvukový alarm, z popisu mi to nebylo jasné. Ale je to tedy pěkně drahý. Čtyři tisíce... :shock:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned čer 16, 2024 6:15

Zámky typu Bordo důrazně nedoporučuju. Chceš vidět, jak je za několik vteřin dole pomocí obyčejnýho nástroje co se vejde do kapsy a maj ho v každém železářství / hobby? Pokud to někdo bude rajblovat, hezky ti poničí karbonovej rám, tenhle zámek je na to ideální.
Vozim obyč řetězovej Abus, na ten musíš mít ty velký pákový kleště. Ale ikdybys měl, neodjedeš, dokud ten krám neodemču mým telefonem. Každej vidí na displeji ikonu zámku, což je fajn
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 17, 2024 8:30

No, tak ukaž, jak je za pár vteřin dole. Podle tvých vyjádření ke každému zámku to vypadá tak, že na ulici každý druhý člověk umí otevřít trezor České národní banky pomocí sychrnajsky.

Na ten zámek bordo lite jsem viděl video, jak jde pomocí kleští překonat ty nýty ve spojích. Stejně tak jsem viděl i video na ten pealock, kde se výrobce chlubil, jak ten náramek nejde přestřihnout ani velkými kleštěmi. Jen v tom svém PR videu pro jistotu zapomněl ty nůžky pořádně a opakovaně zmáčknout a taky tam za to schytal pěknou bídu v komentářích. Plus, malou ruční flexou na akumulátor by to řízl hned a než majitel doběhne, tak na zemi najde jen náramek.

Já sháním zámek pro krátký nákup svačiny někde u vietnamce na dědině nebo když se budu koupat a kolo bude na břehu, tak mi jde o to, aby tam bylo něco, co člověk nepřestřihne nůžkami. Teď mám doma jen ten tenký lehký řetězový abus a to je blbý, to se cvakne kleštěmi. To mám jen, když třeba chci koupit něco v trafice, kde je prosklená výloha a vidím ven. Tak to opřu o výlohu nebo vedle výlohy, abych na to viděl a někdo na to nemohl jen tak nasednout a hned jet.

Jaký máš na mysli ten masivní řetěz od Abusu? Protože ten váží taky snad kilo možná i více co jsem se díval. A já to vezu vlastní silou, ty to nemusíš řešit, protože to veze koloběžka. Kdybych měl elektrokolo, tak váhu řetězu taky neřeším. Protože já ještě často vozím kilo a půl foťák, powerbanku, vodu atd a nasčítá se to. Zase mi přijde blbý zabít karbonovou váhu kola tím, že tam budu vozit dvě kila zámek.

Na bikeforu jsem našel tip, že někdo si dává maličký visací zámek na brzdový kotouč, že to cvakne do té dirky, když si jde nakoupit do večerky nebo má kolo opodál a sedí na zahrádce v hospodě. Jako jo, vidět to asi moc není, tak si toho případný zloděj nevšimne a když na to skočí, tak daleko nedojede, ale podle mě je to vítezství pana Pyrhy, protože si myslím, že to může poškodit brzdu a kotouč, když někdo šlápne do pedálu. Ale asi je to furt lepší, než když zmizí celé kolo ... :lol:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon čer 17, 2024 9:10

Dromedaro píše:každý druhý člověk umí otevřít trezor České národní banky pomocí sychrnajsky

To ne, ale více než každej druhej zloděj má v batohu věci, se kterejma překoná cyklozámek. Nemusí umět otevírat trezory, stačí cyklozámky..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod apuka » pon čer 17, 2024 14:07

Dromedaro píše:Jinak mě dost štve, že mě sekuriťáci začali s kolem "vyhazovat" ze supermarketů.
To asi nemyslis vazne, ze se tomu divis, ze jo? ](*,) ](*,) ](*,) A jeste to obalene brasnami, jak pises....
Kdyby tam pustili kolo, tezko by se vysvetlovalo, proc nepustit elektrokolo, skutr (ten zabira min mista nez moderni kola), potom se muze jit dal k motocyklum - a proc ne i mala auta, takovy stary maluch by se vesel (vjel?) do nekterych supermarketu mezi regaly...

Uvedomujes si, ze s tim kolem branis se pohybovat ostatnym rozhodne vice nez velkym vozikem? Nevim teda, mozna u Vas mate v "supermarketech" (mimochodem, Lidl neni supermarket) vsude petimetrove ulicky mezi polickama nebo dvoumetrove mezi pokladnama - u nas to teda tak neni.

Mimochodem, poznas nejakou krajinu v okoli, kde by toto tolerovali?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod irem » pon čer 17, 2024 14:20

:shock:

Sirka ulicek je jedna vec, dalsi vec je, ze kolo obvykle (na rozdil od voziku, kocarku, ..) samo nestoji uprostred ulicky, takze majitel kola s nim musi stat tesne u regalu, ze ktereho neco bere a blokuje tak pristup k regalu okolo sebe pro vsechny ostatni. Navic bez ohledu na zneprijemneni pohybu ostatnim naupujicim - vetsina obchodu, ktere znam, nema dost siroke ulicky, zejmena pake ne 'otocky' mezi ulickami na to, aby tam s kolem s brasnami slo bezpecne projet a nikde nic neshodit.
Kdyz tak o tom premyslim, tak obvykle maji i v ulickach ruzne umistene sloupce akcniho zbozi tak sikovne, ze projet okolo bez uhony s nakupnim vozikem vyzaduje pokrocile ridicske schopnosti. Propletat se v tom s kolem povazuji za bezohledne.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 302
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » pon čer 17, 2024 14:20

Taky to nechapu. V zivote by mne nenapadlo tahat kolo do obchodu a taky jsem to nikdy nevidet. V nakupnim centrum mame myslim ceduli zakaz kol rovnou u vchodu, pricemz mimo obchody je tam mista mnohem vic.

Kosiky a kocarky jsou vyrazne kratsi, nez kolo, ale hlavne pri odlozeni samy stoji a nikam nespadnou. Kolo je dlouhe, trci z nej riditka a je pomerne snadne s nim neco shodit. Nehlede na obtezovani ostatnich zakazniku.

Chapu, ze se o kolo bojis, ale to si holt musis poresit sam, ostatni za to nemuzou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49792
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod irem » pon čer 17, 2024 15:30

Nedalo mi to a namatkou jsem se podivala na provozni rad prodejen Penny a Albert, ktery je evidentne napsany podle stejneho mustru a pravi se v nem nasledujci (prekvapilo by me, kdyby jine obchody mely zasadne jine provozni rady a vstup s dopravnim prostredkem):
"Zákazníkům se zakazuje .... Vstupovat do prodejny s dopravními prostředky (koloběžka, kolo apod.) s výjimkou pomůcek hendikepovaných osob a osob s dětskými kočárky, dále je zakázáno běhat, jezdit na kolečkových bruslích, skateboardech, hoverboardech (gyroboardech, kolonožkách, onewheelech) nebo jiných zařízeních obdobného charakteru bez předchozího schválení vedením společnosti (kontakt: info@penny.cz). Dále je zakázána jízda osob na/v nákupních vozících s výjimkou řádného využití dětské sedačky, je-li součástí nákupního vozíku.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 302
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon čer 17, 2024 15:39

Na bajku yezdim, ale tahat bajk s sebou na nákupy do prodejny by mě teda nenapadlo. NIKDY. To je neohleduplnost/kravina na entou.

Btw, před prodejnou bych ho ale taky nenechal, NATO ho mám moc ráth. Dyž bajk, tak NE nákupy. Dyž nákupy, tak bez bajku (ten doma zamčený v garáži).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28680
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 17, 2024 17:03

apuka píše: A jeste to obalene brasnami, jak pises....

Jaké obalené brašnami? Psal jsem, že mám na kole brašny. Jednu větší mám zavěšenou v rámu, takže nikam netrčí a další menší mám v předu na řídítkách, takže taky nikam netrčí. Nemám na kole expediční brašny, které trčí do boku.

apuka píše:Uvedomujes si, ze s tim kolem branis se pohybovat ostatnym rozhodne vice nez velkym vozikem?

Neuvědomuju, protože nikomu s kolem nebráním v pohybu. Nevím, jestli jste pochopili, že si tam chodím koupit svačinu a pití, když jsem celý den/půl den na kole. Nechodím tam na nákup na týden. To znamená, že jdu k pečivu, na řídítka si dám sáček, do něj dva tři rohlíky, pak zajdu k regálům s chlazeným zbožím, tam dám do sáčku s pečivem balený tvrdý sýr, cestou k pokladnám vezmu pití a pak buď u regálu se sladkostmi nebo u pokladny přihodím tatrnaku nebo nějakou sladkou tyčinku. Kolo vedu vedle sebe, do nikoho s ním nevrážím na rozdíl od lidí s vozíkem, kteří do mě naráží docela často a blokují mě v pohybu rovněž, protože jim trčí různě do uliček atd, takže mezi nimi kličkuju. Kolikrát lidem posunuji vozíky, protože je nechají stát u regálu se zbožím a jdou k jinému regálu. Nebo když nakupují, tak čekám, až si vyberou, protože vozík před nimi blokuje zboží, které chci vzít. Kolo taky nikde neopírám.

apuka píše:Nevim teda, mozna u Vas mate v "supermarketech" (mimochodem, Lidl neni supermarket) vsude petimetrove ulicky mezi polickama nebo dvoumetrove mezi pokladnama

Lidl je má menší ty uličky, ale jde tam projít s kolem i když jsou tam zákazníci. Kaufland a Albert u nás mají naopak uličky široké. Chodím k samoobslužným pokladnám, kolo opět před sebou, takže na šířku je jako pokladna, takže nikomu nezavazím a přes rám obsluhuju pokladnu. Ale ani u klasické pokladny nemám problém se tam vejít s kolem a přes rám platit a vzít si zboží.

apuka píše:Mimochodem, poznas nejakou krajinu v okoli, kde by toto tolerovali?

Jak jsem psal, ještě minulý rok jsem měl za sezonu pár "problémů" (spočítal bych na prstech jedné ruky), kdy mě sekuriťáci upozorňovali, že mám kolo nechat příště venku, ale jinak jsem takto nakupoval docela často. Letos asi přitvrdili napříč supermarkety, protože už mě takto zastavili skoro vždy. Naposledy minulý týden, když jsem jel trasu z Břeclavi do Hodonína. Tak mě zastavili v B i H. O d té doby už teda s kolem nechodím do prodejen a musím se zařídit jinak.

mike píše:V zivote by mne nenapadlo tahat kolo do obchodu a taky jsem to nikdy nevidet.

Mě k tomu inspirovalo, že jsem takto viděl nakupovat jiné cyklisty. Je to vidět zřídka, ale občas jsem viděl i jiné cyklisty s kolem mezi regály. Plus ještě o tom byla debata na bike-foru, kde se samozřejmě zhádali do virtuálni krve zastánci a odpůrci kol v supermarketech. Tam také byla část cyklistů pro a druhá proti.

Nevím, kde jste vzali tu bezohlednost. S tím kolem tam zavazím méně a pohybuji ohleduplněji než běžní lidé s nákupními vozíky. Ale to je jedno, no. Přitvrdili (je to jejich obchod a jejich pravidla, to chápu), tak už s kolem nakupovat svačinu chodit nebudu a zařídím se jinak.
Nejpravděpodobněji, že koupím nějaký zámek a budu nakupovat v těch malých dědinách u Vietnamců. Přeci jen je tam daleko menší pravděpodobnost, že se tam zrovna vyskytne někdo, kdo bude mít v kapse sadu na otevření Abusu (viz Etheric) a než si koupím svačinu, tak mi kolo ukradne. Nebo jde ještě nakupovat, ale draze, na benzinkách. Tam to mají prosklené, že to člověk opře někde u vchodu, že na to vidí po celou dobu nákupu. A asi není moc pravděpodobné, že by někdo kdo přijel autem a odjel na mém kole :D nebo si jej začal rvát do kufru.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod mike » úte čer 18, 2024 3:07

Dromedaro píše:Mě k tomu inspirovalo, že jsem takto viděl nakupovat jiné cyklisty.

Efekt rozbiteho okna se tomu rika. Jedina obrana je dusledne likvidovat takove veci hned v zarodku, jinak se inspiruji ostatni. Coz tedy zrejme prave delaji.

Dromedaro píše:Nevím, kde jste vzali tu bezohlednost.

Hmm. Jak vysvetlit neco, co je ocividne?

Dromedaro píše:Přitvrdili (je to jejich obchod a jejich pravidla, to chápu)

Ta pravidla byla IMO vzdycky. Mozna to driv tolerovali, jelikoz takovych pripadu bylo malo. Mozna jich v posledni dobe pribylo, a tak prestali. Ze by kvuli rozmachu kolobezek? Nebo elektrokol? Nevim, jak pisu, nikdy jsem to nevidel a ani by mne nenapadlo, ze by to nekdo delal. Holt je Praha prece jen asi trochu civilizovanejsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49792
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte čer 18, 2024 5:08

mike píše:Hmm. Jak vysvetlit neco, co je ocividne?

Dromedaro píše:Nevím, jestli jste pochopili, že si tam chodím koupit svačinu a pití, když jsem celý den/půl den na kole. Nechodím tam na nákup na týden. To znamená, že jdu k pečivu, na řídítka si dám sáček, do něj dva tři rohlíky, pak zajdu k regálům s chlazeným zbožím, tam dám do sáčku s pečivem balený tvrdý sýr, cestou k pokladnám vezmu pití a pak buď u regálu se sladkostmi nebo u pokladny přihodím tatrnaku nebo nějakou sladkou tyčinku. Kolo vedu vedle sebe, do nikoho s ním nevrážím na rozdíl od lidí s vozíkem, kteří do mě naráží docela často a blokují mě v pohybu rovněž, protože jim trčí různě do uliček atd, takže mezi nimi kličkuju. Kolikrát lidem posunuji vozíky, protože je nechají stát u regálu se zbožím a jdou k jinému regálu. Nebo když nakupují, tak čekám, až si vyberou, protože vozík před nimi blokuje zboží, které chci vzít. Kolo taky nikde neopírám.


Btw, u nás v Kauflandu jsou tak široký uličky, že bych si za menšího provozu mohl dát po obchodě s Dromedarem závod. A kdo myslíš, že ty uličky umí zcela zablokovat? Správně, matky s kočárky a klebetný babky s košíky :twisted:

@Dromedaro: jo, na vesnici máš menší pravděpodobnost, že to někdo ukradne. Až na výjimky, třeba Nedvědice. Je tam ubytovna, kde žijí lidé z okraje společnosti (platí jim to sociálka).

Jinak já ten zámek táhnu - je v batohu, kde visí, jako kdybys stál a měl batoh na zádech. To 2kg mrchu fakt nechceš. Takže jen obyčejnej, na rychlou zastávku to stačí. Smažku to odradí. Když budeš mít smůlu a půjde kolem profík, nepomůže ti ani řetěz 2kg a elektronický zámek k tomu. Uřízne v blesku diamantem a hodí do dodávky, která funguje jako Faradayova klec. Tam prohlédne zda nemá GPS, tu případně zlikviduje,... Jsi bez šance. Ale to bys musel mít fakt štěstí...
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod apuka » úte čer 18, 2024 8:31

Dromedaro píše:euvědomuju, protože nikomu s kolem nebráním v pohybu. ... To znamená, že jdu k pečivu, na řídítka si dám sáček, do něj dva tři rohlíky, pak zajdu k regálům s chlazeným zbožím, tam dám do sáčku s pečivem balený tvrdý sýr, cestou k pokladnám vezmu pití a pak buď u regálu se sladkostmi nebo u pokladny přihodím tatrnaku nebo nějakou sladkou tyčinku. Kolo vedu vedle sebe, do nikoho s ním nevrážím na rozdíl od lidí s vozíkem, kteří do mě naráží docela často a blokují mě v pohybu rovněž, protože jim trčí různě do uliček atd, takže mezi nimi kličkuju. Kolikrát lidem posunuji vozíky, protože je nechají stát u regálu se zbožím a jdou k jinému regálu. Nebo když nakupují, tak čekám, až si vyberou, protože vozík před nimi blokuje zboží, které chci vzít. Kolo taky nikde neopírám.
Ja Ti nevim...

Tady se na jedne strane "stezujes" na lidi s vozikama (ano, nekteri jsou bezohledni) - a potom popisujes, jak si beres veci. Myslis si, ze kdyz tam stojis Ty s kolem, tak zavazis nekomu min nez kdyz to same bude delat nekdo s vozikem (co popisujes za Tvoje problemy)?

Zacni trochu myslet - jaky prostor zabiras Ty kdyz tlacis svoje kolo a jaky zabira bezny clovek tlacici velky vozik? Ja dam ruku do ohne za to, ze budes vyyrazne delsi i sirsi, s kolem se dokazes pohybovat min predvidatelne a hur jej ovladas. Jo, kolo si nikde neopiras - ale taky se Tvoje kolo neda jen tak odtlacit, kdyz nekomu zavazi.

Kdyz jdes platit na samoobsluzne pokladny, kolik pokladen kolem blokujes? Kdyz se koukam na to, jak jsou ty pokladny u nas v Lidlech, Kauflandech, Albertech, Tescach, tak si dovoluji tvrdit, ze rozhodne vice nez jednu - nebo blokujes prujezd lidi s vozikama mezi nimi.

Dalsi veci je, ze to Tvoje kolo je v obchode vuci ostatnym nebezpecnejsi nez vozik. Kdyz prochazis vedle nekoho, kdo si neco nabira z pultu a obrati se, udale pul kroku a vrazi do Tveho kola, napriklad riditek, kdyz se jde postavit, jak nabiral neco ze spodni policky, vrazi hlavou do riditek, tak mu hrozi horsi veci nez kdyz je tam vozik, ktery ale taky periferne lib zahledne nez riditka kola, ktere je od nej (periferne videno) pul metru.

Popravde receno, jednou jsem narazil na nekoho, kdo byl nekde nakupovat s kolem - a bylo to teda hrozne. Nejenom ze kazdemu zavazel, on nektere lidi primo ohrozoval, protoze si spoustu veci kolem sebe nevsiml, vrazel tim do lidi (jo, nekdy mozna lidi vrazeli do nej, protoze kolo tam necekali a barevne se - na rozdil od voziku - ponekud ztracelo pred zbozim v polickach. Mozna Ty bys taky potreboval zazit takoveho nakupujiciho, abys nektere - pro jine ocividne, jak psal mike - veci zacal vnimat z toho druheho pohledu.

BTW, ani obycejne male kolobezky, detska odrazedla nebo detska mala kola do obchodu nepatri - a nekolikrat jsem uz zazil, ze ostraha jednoduse vyvedla rodinku z hypermarketu, protoze tam jejich decka byla na kolobezkach nebo dite se tam prohanelo na odrazedle. Jeste casteji se stalo, ze pokud stala pri vstupu, dovnitr je nepustila.

Ad "obrasnovani": i tak ale mas opticky vice zabrany prostor a to muze vyvolavat ve vnimani ostatnych "zvetseni", resp. spise citi, jako by je ohrozovalo neco vetsiho nez to ve skutecnosti jde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 18, 2024 9:11

apuka píše:Tady se na jedne strane "stezujes" na lidi s vozikama (ano, nekteri jsou bezohledni) - a potom popisujes, jak si beres veci. Myslis si, ze kdyz tam stojis Ty s kolem, tak zavazis nekomu min nez kdyz to same bude delat nekdo s vozikem (co popisujes za Tvoje problemy)?

Já si na ně nestěžuju. Já jsem reagoval na to, že jste psali, že s kolem zavazím víc než s vozíky, bráním lidem v přístupu k regálu a obtěžuju je. Tak jsem napsal, že s vozíky je to stejné, co jste sváděli, že se stává jen s kolem a proto do obchodu nepatří. Já nemám problém si ty vozíky odsunout, když mi zavazí a majitel je bůhvíkde. Stejně tak kličkuju i mezi vozíky a nemám problém říci lidem " s dovolením" aby mi uhnuli, protože zejména důchodci dělají to, že vozíky nechají uprostřed uličky nebo jsou naproti sobě dva důchodci s vozíky před sebou, že přehradí celou uličku a vykládají si a dokud je člověk nepožádá o uvolnění cesty, tak je ani netrkne, že zavazí. To samé platí u samoobslužných pokladen. Plno lidí ty vozíky má daleko od těch pokladen, někteří i skoro za sebou, že trčí do prostoru a když člověk chce jít k nějaké vzdálenější, tak si musí rozrážet cestu těmi vozíky nebo kličkovat, aby se tam dostal. Tolik k tomu, jak je kolo obtěžující, překážející a že s vozíky se toto neděje.

U těch samoobslužných pokladen to záleží, jak to kde mají udělané. V Kauflandu, Lidlu mi kolo zabíralo na šířku tak akorát moji pokladnu. Ale byl jsem v Albertu, kde už zavedli také samoobslužné pokladny a tam by mi to přesahovalo do jiné pokladny, protože to měli dost úsporně provedené, aby pokladny nezabíraly místa, ale to jsem tam zrovna s kolem nebyl. Pak do každého Lidlu bych s kolem také nešel, protože on není moc standardizovaný a záleží, kde je obchod umístěný. V některých pobočkách je prostoru dost a jinde je tam v uličkách málo místa i pro člověka s košíkem do ruky. Naopak Alber a Kaufland mývají tolik místa, že bychom tam ty závody s Ethericem klidně mohli realizovat nebo i ten tvůj mini cooper auto by tam projelo.

apuka píše:BTW, ani obycejne male kolobezky, detska odrazedla nebo detska mala kola do obchodu nepatri - a nekolikrat jsem uz zazil, ze ostraha jednoduse vyvedla rodinku z hypermarketu, protoze tam jejich decka byla na kolobezkach nebo dite se tam prohanelo na odrazedle.

Já se ale nebavím o situaci, kdy na koloběžce nebo kole v obchodě někdo jezdí, ale o tom, kdy jej vede vedle sebe. U koloběžek už vůbec nechápu, čemu to vadí. Mám na mysli ty normální a ne koloběžkomotorky. Zrovna v tom Lidlu v Hodoníně (byl to zrovna ten prostorný Lidl s vlastní budovou) mi ten sekuriťák říkal, když mě vyváděl, že s koloběžkama tam lidi normálně chodí a ty tam dohled u kamer s nimi nechá nakupovat, ale že kola té obsluze u kamer vadí.

A za dobu co takhle nakupuji, jsem nezažil nějaké negativní reakce ze strany ostatních nakupujících, za jejichž blaho a práva zde argumentujete. Vybavuje si mi akorát dvojice důchodců v Albertu, která si na mě se zamračeným výrazem z dálky ukazovala a evidentně byla pohoršena, že mám v prodejně kolo. Ale to byl takový typ důchodců, kteří by se stejně pohoršovali i kdyby tam viděli dva kluky držící se za ruku nebo příliš spoře oděnou ženu. Občas jsem teda ještě zaregistroval neutrální udivené/překvapené pohledy od jiných nakupujících, ale to bylo takové ty pohledy, když člověk vidí něco, co příliš často nevidí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod oodoow » čtv čer 20, 2024 9:35

@dromedaro: Je to o lidech. Mi teď přítelkyně říkala, že tady chodí do Lidlu s kolem v pohodě a nikdo se nad tím ani nepozastavil a že s tím zavazí míň než lidi s kočárkama nebo vozíkama.
Sám bych kolo nikde bez dozoru nenechal, takže jiná možnost jak nakoupit není.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3137
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » čtv čer 20, 2024 12:53

V životě by mě nenapadlo jít s kolem až do krámu (mezi regály).
S kolem často nenakupuju, ale když už, tak přivážu před krámem nebo na kraji krámu za prvníma dveřma, je-li místo.
Podle lokace krámu buď lankovým (tlustý), nebo PeaLockem (piští když se s kolem hne) nebo obojí.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4964
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » pát čer 21, 2024 19:07

Z článku jsem četl jen úvod, protože nejsem předplatitel, ale tak pročetl jsem si alespoň komentáře:

KOMENTÁŘ: Jsou cyklisté arogantní hlupáci? Nenávist se člověku vrátí, paní senátorko

Já osobně se na silnicích s nějakou agresí setkávám ojediněle. Zažil jsem jednou i ten ostřikovač do xichtu. To bylo na silnici v centru Brna. Jel jsem normálně u kraje, nikomu jsem nezavazel. Předjížděl mě pak chlápek s pražskou spz a šplichl mi do xichtu ten ostřikovač. Měl jsem naštěstí brýle, tak mě to neoslepilo, ale docela jsem se lekl, protože jsem to nečekal. Doufal jsem, že na další křižovatce bude červená, tak jsem šlápl do pedálu, že ho tam kdyžtak vytáhnu z auta. Červená tam byla, ale než jsem stihl dojet, padla mu zelená a rychle zmizel. Tohle je fakt na přes držku, protože jednak se cyklista lekne a může se vysekat, když nemá brýle tak nic nevidí a musí zastavit a jednak ti nemá má kdo stříkat nějakou chemii do očí.

Pak jsem zažil párkrát, že na mě něco pokřikovali z okének.
Podle mě, jestli někdo psychicky nezvládá cyklisty na silnici, tak ať odevzdá řidičák. Protože kolo je normální účastník silničního provozu.

Co se týče jízdy u okraje, tak jsem došel ke stejnému závěr jako někteří diskutující. Že přílišná ohleduplnost se nevyplácí. Jezdil jsem dříve hodně u kraje, abych nepřekážel, ale to způsobovalo to, že auta se vedle mě cpala úplně na těsno, když v protisměru jelo auto. Kolikrát opravdu natěsno. Stačí pak aby cyklista trochu vyjel ze své dráhy a skončí pod autem. Nebo když řidič zjistí až když se nacpe vedle cyklisty, že i tak se nevyhne autu v protisměru, tak jediný úhybný manévr je ten, že se nacpe ještě víc ke kraji za cenu, že mě úplně vytlačí někam do rigolu. Takže teď jezdím s větším odstupem od kraje, aby se tam řidič nemohl nacpat, když je v protisměru auto.

Ten zákon, že má být odstup od cyklisty 3m, vítám. Ono nejde ani tak o ty tři metry, někde kolikrát místo není, to je jasný, ale já to beru tak, že je to info pro řidiče, že má předjíždět s odstupem. Protože i tak se mi stává, že někteří řidiči projedou dost natěsno okolo. Stačí pak, abych trochu vyjel ze své stopy nebo zavrávoral a takový řidič mě smete, protože nechápe, že se má předjíždět právě kvůli tomuto s odstupem.

Jinak třeba, když jedu do nějakých serpentin do kopce nebo v dlouhém úseku, kde mě něco většího jen těžko předjede, tak třeba autobusům nebo tatrám/kamionům uhnu ze silnice, že sjedu na štěrk nebo na trávu, aby mohli projet a netáhli se za mnou kilometr dva. Když jedu někde, kde není kam sjet, tak i zastavím a nechám je projet.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 26, 2024 15:26

Vybírám brašny na zadní nosič. Podmínku mám, aby byly sami o sobě spolehlivě nepromokavé (bez pláštěnky), lehké, držely spolehlivě na nosiči, snadno se sundávaly a nasazovaly a byly odolné. Četl jsem dobré recenze na Ortlieb. Díval jsem se a prodávají balení dvou brašen 2x20L za 3000Kč s objemem celkem 40L, což tak nějak chci a mají nižší váhu oproti značkové konkurenci - BACK-ROLLER CITY

Jenže jak už název napovídá, jestli nejsou spíše do města, i když výrobce je v popisu uvádí i jako brašny na dálkovou cykloturistiku. Mně jde o to, jak moc ty brašny budou odolné, vzhledem k materiálu, když s nimi třeba zavadím o skálu, strom atd. Na mě to působí podle fotek, že třeba o tu skálu bych to snadno prořízl, ale nevím, v rukách jsem to neměl. Co si o tom myslíte? Máte s nimi někdo zkušenost?

Díval jsem se na restrap velká brašna a ta mi na toto přijde tím vnějším materiálem vhodnější. I se mi ty brašny celkově líbí svým designem. Navíc už jednu malou brašnu na řídítka od Restrap mám od Etherica a ta je super, moje nejoblíbenější. Kvalitně zpracovaná, dobře se používá, pěkný design atd. Ale zase jedna brašna stojí tři tisíce, takže za dvě bych dal šest tisíc a musím řešit i peníze. No ale pokud bych ty Ortlieb měl zlikvidovat tím, že se s nimi někde omylem otřu o skálu, tak by to nemělo smysl kupovat, protože to se dříve nebo později stát může.

S brašnami Topeak jsem skončil a zařazuji si je mezi šmejdy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » stř čer 26, 2024 20:09

Buď si koupíš to co chceš, nebo budeš řešit peníze a koupíš si to, co tak úplně nechceš...
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8378
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 26, 2024 21:05

U toho restrapu nemohu nikde najít fotky nebo video, jak to vypadá uvnitř nebo alespoň popis. Jestli jsou tam nějaké kapsy nebo sítky, atd. Ani na jejich oficiálních stránkách to neukazují ani ve videu. Nepochopitelné... ](*,)

A já nechci koupit levnější variantu, abych ušetřil, ale řeším, jestli ta levnější varianta už nesplňuje to, co od toho chci. Navíc je lehčí. A možná to zbytečně zase hrotím. Jsem nad tím přemýšlel a nějakou úzkou skalnatou cestou, kde to bylo na těsno, jsem kolo vedl snad jen jednou. Co jsem dohledal o tom materiálu u toho Ortlibe, tak by to mělo být v pohodě. Měla by to být cordura potažená čímsi, že to vypadá jak igelit z venku. Napsal jsem ještě do eshopu, zda by neměli fotku toho vnitřku u restrapu. Ale teda ten Restrap 22litrů co jsem viděl ve videu mi přijde nějaký obří, že buď by mi stačila jedna velká nebo dvě malé po 13 litrech, abych to neměl jen na jedné straně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4640
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod lojzmen » stř čer 26, 2024 22:01

Ortlieb - slabinou pro použití v terénu jsou na držácích jejich spoje, jsou tam vruty do plastových výztuh uvnitř. Je třeba pravidelně kontrolovat, zda se šrouby nepovolují. Ztratíš vrut a rozpadnou se.
Prostě nedrtit to.

Tyhle brašny se běžně používají na turistiku, to jsem viděl vícekrát, ale nejsou do každého terénu.
Nosič asi nebude pasovat každý, to si musíš oměřit, nebo koupit originál.
Matroš je podobný, jako třeba nafukovací čluny, docela pevný, tam není problém.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1148
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika