Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Volný cyklopokec

Příspěvekod zonn » sob čer 3, 2023 12:53

pavproch píše: zbytek (kliky, pedály, řídítka, sedlovka) přendám ze stávajícího bajku.


A nebylo by lepší postavit komplet nový kolo a stávající prodat, nebo nechat jako zimáka (garážové šlapání)? Už ti toho moc dokoupit stejně nezbývá ;-)
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob čer 3, 2023 13:23

Uvažoval sem i nad tím, ale asi ne.

Cable grommety Cannondale objednány (kupodivu sem je sehnal v SK, nemusel sem do Říše, UK nebo US)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob čer 3, 2023 14:37

pavproch píše:nejvíc se děsím lisování BB30 do středu (nástroj/lis mám) - nejsou tam drážky pro vnitřní segrovky (= nevymezuje to hloubku, do které ty ložiska zalisovat)

Moje Shimano press fit vypadá, že tam tenhle problém nebude. Ale nevim, ještě jsem do toho nelez.

Btw, proč sis nekoupil vidlici Lefty? Když už gramy...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 3, 2023 14:50

Něco mi na kole lupe a nemůžu přijít na to, co to je. Je to takový zvláštní zvuk LUP LUP LUP. Navíc je to dost nepravidelné. Někdy to dělá a jindy ne. Jediné, čeho jsem si všiml, že to nedělá, když nešlapu. Ale když šlapu, tak to taky neďělá vždy. Někdy to dělá víckrát během jízdy, jindy párkrát. Ani nedokážu za jízdy určit odkud přesně to vychází. Dneska to taky dělalo a už mi to LUPalo na nervy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob čer 3, 2023 15:01

Lefty je mi KRAJNĚ nesympatická (vzhledem i technickou funkcí - ohyb a krut).
Zapouzdřené středy jsou mi taky KRAJNĚ nesympatisch, budu lisovat holá ložiska (42/30/7 mm) - mám tam ale nejasnosti - už sem vznesl dotaz na bike-forum jak a co.
@Dr: vítej v klubu lupajících (taky nejsem ani zaboha schopen určit, odkud to lupání jde - jestli hlava nebo střed)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 3, 2023 15:36

Taky ti to dělá?
Já mám podezření na tu hlavu, protože jsem si všiml, že to často dělá do kopce, kdy se těch řidítek držím v potu tváře atd. Prostě na ně vyvíjím nějakou sílu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob čer 3, 2023 17:14

Jo, mně to (tam někde něco) taky praská dyž "bejčím" proti kopci, ve sjezdech je klid.
@zonn: Tvá poznámka mě přeci jen posunula směrem ke stavbě (opravdu) SKORO celého bajku "nově". Kuju (za to, žes mi poradil utratit ešče víc peněz). :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » sob čer 3, 2023 17:32

@Dromedaro: mně lupalo po přehození kazety na nový kolo. Taky nepravidelně, ne na všech pastorcích. Znělo to jak ze středu, ale viník byl rychlospojka řetězu, respektive drobná nepřesnost v seřízení přehazovačky. Na funkci to vliv nemělo, ale dělalo to právě tohle lupání. Seřídil jsem ju a už to nedělá.

@pp: s tou Lefty chápu, ale to, cos k tomu rámu vybral, není přeci jen něco podstatně lepšího a lehčího, když už?
Jinak ten Cannondale Scalpel jsem zkoušel. Nejmenší velikost jsem měl tak, že mi vrchní rám mačkal kule, když jsem stál na zemi. Na mě moc vysoký
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » sob čer 3, 2023 17:36

pavproch píše:Narážím ale na nedokonalosti/nejasnosti, no..

Ty woe, další překvápko .... Střed (že má Kanondejl atypickou šířku 83mm vím) BB30 = ložiska 42/30/7 = čuli díra ve středu pro lisování ložisek by měla být dia 42 mm (a já objednal ložiska 42 mm, protože mj. i stávající FSi má díru 42 a v ní přímo nalisovaná ložiska) - fčíl sem to na tom Scalpelu měřil a ta díra má milimetrů 46 = pro zapouzdřený BB30. Mně drbne. Chjo no, zítra to musím vyřešit.

@eth: na stávajícícm bajku mám SIDa, líbí semi jak funguje a proto ho chci zas.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Volný cyklopokec

Příspěvekod zonn » sob čer 3, 2023 17:47

pavproch píše:@zonn: Tvá poznámka mě přeci jen posunula směrem ke stavbě (opravdu) SKORO celého bajku "nově". Kuju (za to, žes mi poradil utratit ešče víc peněz). :twisted:

Rado se stalo :-D
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Quido » sob čer 3, 2023 21:58

Dromedaro píše:Něco mi na kole lupe a nemůžu přijít na to, co to je. Je to takový zvláštní zvuk LUP LUP LUP. Navíc je to dost nepravidelné. Někdy to dělá a jindy ne. Jediné, čeho jsem si všiml, že to nedělá, když nešlapu. Ale když šlapu, tak to taky neďělá vždy. Někdy to dělá víckrát během jízdy, jindy párkrát. Ani nedokážu za jízdy určit odkud přesně to vychází. Dneska to taky dělalo a už mi to LUPalo na nervy.

Hm, podle popisu, tohle dělá nejčastěji sedlovka, či sedlo, někdy i střed... tyhle věci se ozývají v celém rámu a nelze určit, odkud jdou...
Lupe to, i když šlapeš ve stoje? Pokud ne, je to sedlovka - zkus zkontrolovat utažení sedlovky, někdy stačí posunout i milimetr níže, či pořádné dotažení upevnění sedla, případně malinko jiný sklon sedla... ačkoliv se to nezdá, v 90 % lupání je to tohle
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned čer 4, 2023 4:23

pavproch píše:ta díra má milimetrů 46 = pro zapouzdřený BB30.

On je ten střed ve dvou verzích, zapouzdřený i nezapouzdřený? Proč že nechceš ten zapouzdřený?

Jinak sis na sebe upletl slušnej bič. Nebylo by jednodušší koupit nový kolo a vyměnit jen několik málo věcí, u nichž ta výměna bude jednoduchá?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 4, 2023 6:02

Quido píše:...Tyhle věci se ozývají v celém rámu a nelze určit, odkud jdou...Lupe to, i když šlapeš ve stoje? Pokud ne, je to sedlovka -

Ano, jak píšeš, ono to má takový dutý zvuk a zní to, jako by to šlo z rámu. Jestli to dělá i když šlapu ve stoje, nevím, to jsem nezkoušel. Už přesně nevím, kdy to začalo, ale v nastavení sedlovky jsem se hrabal. I v té kazetě. Vyzkouším poštelovat znovu tu sedlovku a pak kdyžtak tu přehazku. Oběma díky moc za tipy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 12:06

Neska pičasí i zdraví vyšlo = byl výlet - křasný, dlouhý: Červenec, Martiňák, pod ČMlyn, Pustevny, Skaličena a dolů/domů. Líbilo se velmi.

(Naštěstí až při návratu) Pár set metrů od baráku "prd" rána a začalo semi vrtět sedlo pod prtelí = prdnul jeden ze dvou šroubů v sedlovce a odletěl, spolu s ním ale i "kámen" co jím ten šroub určuje polohu v zámku sedlovky - já to netušil/nevěděl/nehledal = nemám. Provizorně opraveno, du shánět kámen (nebo dva) do sedlovky Ritchey. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 12:17

Etheric píše:On je ten střed ve dvou verzích, zapouzdřený i nezapouzdřený? Proč že nechceš ten zapouzdřený?
Jinak sis na sebe upletl slušnej bič. Nebylo by jednodušší koupit nový kolo a vyměnit jen několik málo věcí, u nichž ta výměna bude jednoduchá?

Střed BB30 se prodává jako 2 samostatná ložiska (dia 30/42/š 7mm) a k nim krytky a ségrovky = ten patří do díry v rámu 42 mm (a ten sem objednal/chtěl), druhá verze je "zapouzdřený" (většinou ze dvou částí) vkládá se do díry 46mm = ten tam budu muset mít. IMHO nevýhoda je že to zapouzdření je plast = vymačká se = nutná výměna.

Ne, mně to skládání baví a hlavně mám NATO čas (nespěchám = bavím se tím). Stávající bajk sem takle (koupit celé kolo a postupně předělat) stavěl, ale na něm sem chtěl ode dne koupě yezdit, tak proto.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 13:19

Úspěch - na stránkách Ritchey sem našel obrázek ukazující ten ztracený kámen.
Otázka - poslal sem dotaz na Vokolek Import (vozí Ritchey do CZ), zdali by (za peníze) sehnali dva ty kameny - sem zvjedaff, esli (a kdy) bude nějaká odpověď.

sedlovka.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned čer 4, 2023 14:00

pavproch píše:... druhá verze je "zapouzdřený" (většinou ze dvou částí) vkládá se do díry 46mm = ten tam budu muset mít. IMHO nevýhoda je že to zapouzdření je plast = vymačká se = nutná výměna

Díky za vysvětlení. Teď jsem si nasadil brouka do hlavy. Snad objednám ten střed co mám v kole /Shimano press fit/ abych viděl, jak to vypadá a z čeho to je, jak je to řešený.... Obrázky na netu jsou, ale ty mi moc nepoví. Jestli tam taky budu mít plast, nevim. Doufám, že tohle se jen vylisuje a nalisuje, že se s tím při výměně nic jinýho nedělá
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 14:43

Dotaz na ty co to už dělali (pokud tu je někdo takový): Zítra bych měl mít tubeless pásku (Mavic) do ráfků (taky Mavic), budu lepit. Otázka: nechat to po nalepení nějakou dobu "uschnout" (den/dva/tři) nebo je možno hned montovat pláště + ventilky, nalít mlíko a kola nafouknout?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned čer 4, 2023 14:50

Dle Muc-Off můžeš hned lejt mlíko a fučet. Mně to tak i drželo, aj 40km+ jsem ujel, ale přes noc se to úplně vyfouklo. Ale to nejspíš bylo kolem, než páskou, těžko říct.
Jak moc máš prohlej ten žlab ráfku? Čím mělčí, tím líp se ti to bude lepit. Přeju pevný nervy, to na to budeš potřebovat.. Btw, jsou ty karbonový ráfky hookless nebo ne?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 15:13

Nevím, co je hookless ráfek.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 15:22

Tak už vím:
j61c2d328f3af3-img-5206.jpg
j61c2d328f3af3-img-5206.jpg (34.22 KiB) Zobrazeno 543 krát


Jsou.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 15:35

Já se z toho zjevím..... právě sem našel na webu dva návody, jak montovat (zapouzdřený) střed do karbonového rámu: jeden píše Loctite, druhý píše Never Loctite. Taxi vyber. Chjo no, to sou ale starosti.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » ned čer 4, 2023 16:23

A taky ti bude plášť nejspíš padat, když ho vypustíš. A když uděláš defekt v terénu, jistě ti spadne. Proto jsem nechtěl hookless.
Pokud je ten žlab jak na tom obrázku, pak přeju hodně štěstí s lepením pásky, to bude očistec
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » ned čer 4, 2023 16:34

Ne, ten žlábek je krásně / hladce lehce konvexní, žádné "hrby".
Doufám, že NoTubes budou fungovat i na novém bajku tak jak mi fungují na stávajícím (3 roky výletů = ani jeden defekt ani jednou sem na výletě nemusel dofoukávat).... :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon čer 5, 2023 9:06

Sem tu spal, že ten nový bajk stavím (mj.) proto, abych zaměstnal (hlavně) mysl (přemýšlením nad stavbou = nepřemýšlením nad těma svýma zdravotníma trápeníma) a jo.... neska v noci (nad ránem) sem zase nemoh spát, taxem přemýšlel.... nad stavbou bajku a (možná) sem vymyslel, jak (pomocí čeho) provlíct bowdeny (řazení a zadní brzda) vnitřkem rámu. A taky sem domyslel, co mi ešče chybí ke stavbě (= co mi nedodali s rámem) - nosič zadní brzdy, už objednáno. Bylo to složitější najít ten správný, protože (narozdíl od FSi) na stránkách Cannondejla není "exploded view" toho Scalpela HT, kde by byly rozepsané jednotlivé díly co jsou na rámu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon čer 5, 2023 10:54

Taky nemůžu tyhle některý věci dohledat, oficiální kontakt na výrobce nejde najít, odkazují na prodejce. Tak holt těmi dotazy na konkrétní věci otravuji prodejce. Jinou možnost bohužel nemám, návod k tomu je obecnej, mohli dát aspoň konkrétní specifikaci, pár listů A5 přiložených k návodu by je nezabilo...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon čer 5, 2023 11:48

Tak jo, za chvíli sidu na poštu pro (mimo jiné i) tu pásku, odpo, pokud budu použitelný, budu lepit (a vůbec dělat) kola.

Mám dilema s UST ventilkem - už sem to tu spal a doporučoval víckrát, že používám UST ventilky Mavic s čtvercovo/válcovou (= ne kulatou) hlavou, že líp těsní (mám je připravené). Fčíl sem ale k těm ráfkům dostal originál supr-extra ventilky Mavic s kulatou hlavou, vypadají velmi dobře (technicky i provedením), tak váhám esli je nepoužít.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » pon čer 5, 2023 12:45

Pokud je ráfek jak popisuješ, kulatý bude vpoho. Taky jsem tam dal kulatý, dokonce pasovalo líp. Ty bys měl mít stejnej profil ráfku jako já. To "tvoje" těsnění jsem tam nedal - díra v ráfku byla užší, než spodek těsnění, kterej byl širší, než tělo ventilku, nepasovalo to tam. Ale ten kulatej sedl dokonale
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon čer 5, 2023 13:05

pavproch píše:Cannon Scalpel HT + SRAM XO/XX1 52z

Collateral damage. Dofčíl sem používal (nejlevnější) 12s řetězy SRAM NX Eagle a měnil je často. Na novém bajku budu muset používat (nejdražší) řetěz XX1 flat-top T-type hollowpin (prý ale taky nejvíc vydrží). Takže asitak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » pon čer 5, 2023 13:35

A další námět na uvažování: k rámu Scalpela sem dostal tenhle "chain guard".
chain.jpg

Na stávajícím bajku nic takového nemám a NIKDY mi řetěz nespadnul - má to smysl ten chain guard tam vůbec dávat?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28309
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika