Volný cyklopokec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 18, 2022 10:28

"Fitness" kolo to je zas nějáká nová kategorie. Zpřevodování má čistě silniční, posed hodně napřímenej, pláště do města, těžko říct na co to vlastně má být.

Tohle zpřevodování poznáš v prvním delším kopci, nebo někdě kde musíš šlapat frekvenčně, ten převod je moc těžký.

Vybral jsi si divnou kategorii kola ve špatný době, nebudeš to mít jednoduchý.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 10:37

Nj, krosový těžký kolo nechci, čistou silničku taky ne, ani gravel s berany /přijde mi, že je maj snad všechny/.
Napřímenej posed chci, jelikož ten v náklonu mi není pohodlný.
Co si mám tak teda vybrat :?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 18, 2022 10:43

Nějákej top level cross jako tohle, ale je to předražený.

Nebo prostě flat bar gravel bike. Jenže je to tak okrajový/specifický trh, že tady u nás si to nikde nevyzkoušíš/neseženeš.

Z těch značek tady v ČR tak maximálně Giant nebo Specialized, zbytek je marnej.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 10:52

Jinak řečeno, abych byl spokojený, budu muset víc zaplatit. Ten Avion za 56k by šel. Tolik budu mít v dubnu.
Tak holt dám za kolo do 70k, přece si nebudu kupovat něco, s čím nebudu spokojen.
Giant nebo Spešl mě napadly, do 70k by se třeba dalo něco sehnat. Ale Giant nebude pro mě - v nejmenší velikosti má ten flat bar gravel výšku rámu přes 70cm a já potřebuju maximálně 60
Otázkou je možnost vyzkoušení v kamenným obchodě. Páč je to jako s batohy. Parametry sedí, vše vyhovuje, ale dáš to na záda a hrůza. Prostě kolo online objednávat nebudu, narozdíl od toho batohu je s vrácením moc složitostí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 18, 2022 11:14

Bohužel je to tak, kola jsou teď za tragický ceny.

Ten Author za ty prachy je asi OK, kažopádně je to osazený tak, že nad tím někdo přemýšlel (a to zpřevodování je tam dobrý), GRX/Tiagra - mám to stejný na svým.

Ten Giant/Spešl jsou značky co tady mají oficiální zastoupení, kdyby jsi tam něco našel, určitě by se s nima dalo něco domluvit / vyzkoušet, ale s tím Authorem budeš mít asi větší šanci.

Jen tak pro zajímavost, kolik měříš a kolik máš výšku rozkroku že chceš takovýhle rozměry ?
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 11:21

Author je hned přes ulici. Ale ten Avion v rámu 16" není a 18" mi bude moc. Otázkou je, zda se dá ta 16" nějak objednat. Ale jak říkám, peníze budou až v dubnu.

172cm a výška od země po kule /obutý/ je 75. Čili rám s výškou 70 je dost na hraně, nasedá a sesedá se blbě. Těch 160cm výška rámu je úplně ok. 165 by ještě šlo. Víc už ne.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 18, 2022 11:41

Hmm, máš koule proklatě nízko.

Malá má 165cm, po "kule" má 80cm (měřeno knížkovou metodou). Rám má 16.5" (pánský) a je jí to akorát, tohle, nasedá a sesedá v pohodě.

Tobě konfekční kolo sedět podle mě nebude, máš 7cm navíc a rozkrok níž. Mě osobně se zdá 16" na 172cm málo (kdyby malá vyrostla o těch 7cm, vím, že by jí ta 16.5" byla už malá), 18" by mi na tebe papírově sedělo víc. Já mám 183cm a 20" rám.

Ideálně vyzkoušet 16" i 18" a mít na paměti, že se dá ještě délkou představce přiblížit/oddálit řidítka, což podle mě asi budeš muset.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 12:14

Malá má škvíru, jí tam nic dolů nevisí :)
16" vs 18" je rozdíl v tom, zda sedím pohodlně, nebo su našponován. Aktuální mtb mám rám 16" a je to akorát. Chci kolo se vzpřímeným sedem, nebo nic. Pozici v náklonu moje tělo nesnese.
Velikostní tabulky jsou pouze orientační, často velmi hrubě. To, co by mělo sedět často nesedí a naopak. Aspoň mně se tak děje.
Tudíž prostě vyzkoušet.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte led 18, 2022 12:26

Taky sem kdysik jednoho Kanona se "slope" designem rámu (20") měl a nebylo to špatné = dostatek prostoru pro tělo nad horní rámovou trubkou, fčíl mám "ne-slope" s krátkým krkem a o číslo menším, 19" rámem čili taky horní rámová trubka poměrně dole, ale prostoru pro tělo nad ní je míň. Už taky ale na kole nejezdím takové "extrémy" co sem dřív jezdíval - dyž je to z kopce/drncá to, tak radši slezu a vedu bajka než riskovat, že si rozbiju hubu (a bajka). To se ale týká/týkalo jízdy v (těžším) terénu, čili gravel/fitness bajku se to týkat nebude.

Ref "těžký" převod (na jízdu proti kopci) - taky jsem zastáncem "lehkých" převodů, raději (rychleji) točím nohama s prteli na sedle, než to "dřít" proti kopci na těžší převod "ze sedla" - proto mám na bajku 26z převodník vepředu a vzadu 50z největší pastorek.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 18, 2022 13:03

Etheric píše:16" vs 18" je rozdíl v tom, zda sedím pohodlně, nebo su našponován. Aktuální mtb mám rám 16" a je to akorát. Chci kolo se vzpřímeným sedem, nebo nic. Pozici v náklonu moje tělo nesnese.

To jak sedíš je definováno proporcemi a geometrií toho rámu. Na to abys seděl tak, jak je to zamýšlený, musíš mít správnou velikost. Různý lidi o různých výškách by měli na stejným modelu kola o správný velikosti sedět stejně.

Nejvzpřímenější posed budeš vždycky mít na trekovým/crossovým kole. Všechno ostatní už je míň vzpřímený (kromě snad kol do města).

pavproch píše:Ref "těžký" převod (na jízdu proti kopci) - taky jsem zastáncem "lehkých" převodů, raději (rychleji) točím nohama s prteli na sedle, než to "dřít" proti kopci na těžší převod "ze sedla" - proto mám na bajku 26z převodník vepředu a vzadu 50z největší pastorek.

Já měl na gravelu 34/34 když jsem ho koupil a když jsem měl za den nastoupáno třeba 1km výškově, už jsem to nedával, nebylo kam odřadit. Teď mám 30/36 a to mi ke štěstí stačí.

Tady kolem města pár nejlehčích převodů moc nevyužiju, ale když se pak někam jede a kolo se naloží tak jsem za to vždycky rád. 46/11 taky stačí někam k 45-50km/h někde z kopce a víc nepotřebuju.

Na MTB je to jasný, v technickým terénu nemůžeš jet moc silově a ze sedla, to si musíš "vyšplhat" pěkně v sedle. Nicméně tyhle kombinace 34/32 na těch "fitness" kolech nechápu, to lidi co nejezdili silnici nemají šanci do táhlýho kopce ušlapat.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » úte led 18, 2022 13:10

Etheric píše:Nj, krosový těžký kolo nechci, čistou silničku taky ne, ani gravel s berany /přijde mi, že je maj snad všechny/.
Napřímenej posed chci, jelikož ten v náklonu mi není pohodlný.
Co si mám tak teda vybrat :?

Gravel je snad s definice jen s berany ne? Jak je to bez nich, tak bych řekl, že je to trekový/krosový kolo.

Kdybys netrval na to, to osobně vidět, tak bych řekl Canyon Pathlite. Mají jich dost skladem.
A jak bylo řečeno výše na malé obchody bych se letos vůbec nespoléhal :-k
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » úte led 18, 2022 13:16

Zdéňa píše:Kdybys netrval na to, to osobně vidět, tak bych řekl Canyon Pathlite. Mají jich dost skladem.

Taky bych šel tou cestou, možná i nějáký Cube by se asi našel.

Sice to bude voser to posílat zpátky, když to nesdne, ale řekl bych že se to dá. Navíc se tam dá vždycky nacvakat výška člověka i rozkrok a ono mu to vyplivne velikost.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 13:32

Canyon Pathlite - vůbec neznám. Nevidím nikde, jaká je váha kola.
Tohle je pro mě zajíc v pytli. Nemám standartní rozměry, tudíž nechci riskovat, že se mi stane to, co u batohu, že 12 perfektních /dle tabulek/ modelů budu vracet...

Cube neznám vůbec.
Prostě vzhledem ke svým rozměrům musím zkusit. Bohužel. Nemám nervy ani čas doma kolo smontovat, vyzkoušet, rozmontovat a vrátit. Fakt ne.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » úte led 18, 2022 13:44

Obávám se, že tohle bude dost dílo náhody, jestli něco seženeš. Jednak je to okrajový segment, asi okrajová velikost a letošní (ne)nabídka. Zvlášť jestli chceš kupovat v dubnu, kdy může být dost kol už prodaných.
Tím nechci odrazovat to ne. Jen sám jsem od léta vybíral nové kolo a až teď ho objednal. A ano, bez vyzkoušení s dodací dobou únor/březen. Když mi nebude, tak budu holt jezdit na HT co mám do teď. Ale jednak jsem tam zadával velikost a rozkrok a jednak pročetl dost diskuzí na téma Canyon a velikost. Tak snad [-o<

Edit: Pathlite třeba zde. Mají různé modely, dle výbavy a ceny.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 13:52

Vím. Okrajový segment, okrajová velikost a nejhorší možná doba....
Jinak to kolo chcu bez odpružených vidlí - váha, údržba.
Zdéňa píše:Gravel je snad s definice jen s berany ne? Jak je to bez nich, tak bych řekl, že je to trekový/krosový kolo.

Trekový se prý zas liší tím, že počítá s ověšením nákladem, tudíž váha navíc atd.. Gravel může být i s rovnými řidítky, ačkoliv jich je málo. Rozdíl je v tom, že je lehčí, nepočítá se tam s ověšením. Tak mi to aspoň bylo řečeno v cyklo prodejně, ne jedný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » úte led 18, 2022 13:58

Aha. Díky to jsem netušil. A přes berany nejede vlak? Dají se sehnat i širší s větší flare (jestli to dobře pojmenovávám, myslím,které jsou víc do stran).

Já beru nakonec gravela s berany. Taky jsem chtěl jednodušší kolo bez odpružení a zároveň spíš na zpevněné cesty. Rád bych časem zkusil nějaký delší bikepacking, na to mi to přijde ideál. Na popojíždění tady po lese třeba v tomhle počasí si nechám starší HT. Ale berany budu mít taky prvně, tak uvidím..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 14:08

Berany dělají můj nenáviděný náklon díky úchopu. Rád sedím pohodlně, nikoliv šponován, obzvláště hodiny v kuse.. Standardní úchop s berany je zas moooc blízko rukama u sebe /což by ty širší řešily/, ale ty brzdy.... Muset se našponovat a přehmatávat pokaždé? Díky, ani zadarmo.
Tak abys neměl stejnej problém jako já.
Btw okrajová velikost je někdy výhoda, třeba u oblečení mám často úspěch, že v tom, co na trhu zbylo, bývají hlavně extra malý nebo extra velký věci, ale spíše to první :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » úte led 18, 2022 14:17

Já tak 90% času držím HT za ty "rohy" co tam mám. Drží se mi to tak mnohem lépe a bez nich si kolo nedokážu představit. Takže počítám, že s berany nebudu mít problém. Maximálně je vyměním za širší.
Jasně, vše má svý výhody a nevýhody. Nicméně s koly je teď problém a letošní rok bude asi ještě o dost horší jak loňský. Ne jen v celých kolech, ale i v náhradních dílech.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » úte led 18, 2022 14:46

Zdéňa píše: letošní rok bude asi ještě o dost horší jak loňský. Ne jen v celých kolech, ale i v náhradních dílech.

Už loni během bajko-sezony sem tohle tak nějak očekával, taxem si vytvořil (snad) dostatečnou zásobu spotřebních a náhradních dílů i pro nadcházející sezonu 2022 (řetězy, 12 kolo, 26z převodníky, šaltr). Sem zvjedaff, co mi bude chybět/rozbiju a nebudu schopen sehnat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 15:29

Nj, jak jsem očekával, takže strategie buď se haluzí něco objeví, nebo koupím až další rok. Nebo až ten další :twisted:
Zatím mám aspoň obyčejný základní mtb merida big nine, těžkou mrchu s tourney/acera, přičemž brzdy hydraulika vyšší řady a ten zbytek taky není /krom klik a šlapek/ až tak úplně marnej... ale dá se na tom jezdit, jen je to podstatně větší makačka, než by byla na tom gravelu... Tady u nás je opravdu dost možností dlouhých cyklo výletů na jeden den, proto to chcu kupovat.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Volný cyklopokec

Příspěvekod Lipon » úte led 18, 2022 15:49

PP - počítej, že se ti podělá to, co nemáš :-)))
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Zdéňa » úte led 18, 2022 17:34

Etheric píše:Tady u nás je opravdu dost možností dlouhých cyklo výletů na jeden den, proto to chcu kupovat.

Já jsem na kraji Brd, který jsou na gravel úplně ideální. HT je tu trošku overkill. Hlavně já si nelibuji v nějakých sjezdech a náročných terénech, spíš dlouhé štěrkové štreky.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod malejjarda » úte led 18, 2022 18:14

Ono záleží, kolik chceš pohodlí. Jestli nevadí pevná vidlice, která netlumí rázy nebo raději odpruženou. Kolo s pevnou je samozžejmě lehčí (rozdíl asi 1 až 1,5kg).
Pokud fitnes, tak se mi líbí Speeder od Meridy.
https://www.merida-bikes.com/cs-cz/bike ... ubcategory
Dělá se i ve velikosti XXS.
Hlavně model 500 je vybavením lepší než nahoře odkazovaný Canon a je levnější.
Ale počítej s tím, že průchodnost plášťů je jen 37mm, ale to na rozbitý asfalt a hladší šotolinky stačí.
Dostupnost těžko říct, ale prodejců Meridy budeš mít určitě v okolí několik.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » úte led 18, 2022 18:41

Na tu meridu jsem se díval už dávno, ale výška rámu 719mm ve vel XXS. Nižší potřebuju..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » čtv led 20, 2022 10:38

Tak cyklosezóna volně pokračuje, ale tenhle týden to bylo vcelku o držku. V úterý poprašek, teploty kolem nuly a namrzlo - málem jsem sebou ve městě třísknul, jinak v lese a na štěrku jako vždy fajn.

No a dnes ráno na chvíli vylezlo slunce, tak jsem vytáhl bajk a sotva jsem se dostal za město začal padat bordel a zjistil jsem že na asfaltu mimo město je sníh a namrzlo, tak jsem jel jak podělanej a ještě přijel domu voházenej jak cyklokrosař.

Nicméně už to vypadá, že se tahle zima odjezdí celá. Za leden jsem byl letos osmkrát, za minulej leden ani jednou, protože bylo podstatně hůř než letos.

Obrázek
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » čtv led 20, 2022 10:42

U nás včera jeden vypatlanec na fatbiku jel po zamrzlým rybníku. Ted led není zrovna tlustej..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » čtv led 20, 2022 11:08

Debil no. Tlustej led teď být nemůže.

Takhle se utopil jeden můj známej před víc jak deseti lety, tady. Přejížděl led, kolo se našlo pod splavem. Já se to dozvěděl až po letech a to tím místem jezdím každý den.

Ještě existuje i dobová zpráva z idnesu. Bylo mu něco přes 20, dobrej kluk.

Tohle celkově dělat není moc dobrej nápad.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Etheric » čtv led 20, 2022 12:11

Otužilci maj vysekáno a chodí se tam koupat. To by byla moje smrt :D
Nicméně tomu ledu bych teď vůbec nevěřil. Navíc tady je secsafra hloubka už kousek od břehu
IMG_20211229_142511.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod Tomas » čtv led 20, 2022 12:18

Tam bych od pohledu nešel ani pěšky natož na kole.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Volný cyklopokec

Příspěvekod pavproch » čtv led 20, 2022 12:27

Tomas píše: Nicméně už to vypadá, že se tahle zima odjezdí celá. Za leden jsem byl letos osmkrát

Závist, u nás bylo jen jeden den bajkovatelno (a tosem to zadupal já), jinak furt kluzko/sračky. Těším se na :bike: , nežene.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Cykloturistika