Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod zonn » stř srp 5, 2009 21:34

Prosím znalé o radu- absolvoval jsem s mladým (9let) minulý týden bez problémů Velký Rozsutec. Teď mám v merku Rysy, Ostrý Roháč a pod. Je to velký rozdíl v obtížnosti? Na MF jsme v pohodě šli časově podle značení, jen nevím, jestli to výš už nebude o moc větší sousto.........díky za rady......... :-k
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2009 23:23

Mozna bys mel napsat, kudy jste na ten Rozsutec sli. Jinak se da tezko porovnavat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod rezna » čtv srp 6, 2009 7:51

mike píše:Mozna bys mel napsat, kudy jste na ten Rozsutec sli. Jinak se da tezko porovnavat.


pocitam ze po znacce ;) - a z Medziholie i z Medzirozsutce to vyjde na stejno

co se tyce Rysu tak trasa neni narocna co se terenu tyce, ale delkou vystupu - znacka udava 5:15
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Robur » čtv srp 6, 2009 7:59

Na Rysy je to stejný choďák jako na Rozsutec, akorát je to fyzicky náročnější, neboť delší a vyšší (kdyby se vám to zdálo málo, můžete cestou na popradském plese přibrat nějakou vynášku).
na Ostrý Roháč, co si tak mlhavě vzpomínám, je už to technicky trochu těžší, nějaké řetízky, větší expozice a tak (ale přesně nevím, už to je nějakých 25 let :(( )
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod terkad » čtv srp 6, 2009 8:24

Robur píše:...(ale přesně nevím, už to je nějakých 25 let :(( )

Za tu dobu se to už stihlo převrásnit, ne? :mrgreen:
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Robur » čtv srp 6, 2009 8:30

:fuj:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod terkad » čtv srp 6, 2009 8:38

Ale Roburku, notak :wink:
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Ryba » čtv srp 6, 2009 10:10

Ostrý Roháč, co si tak mlhavě vzpomínám, je už to technicky trochu těžší, nějaké řetízky, větší expozice

Expozice je tam příšerná, doporučuji přiclonit o 2 díry, jinak vyjdou všechny fotky příliš světlé... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Robur » čtv srp 6, 2009 10:15

@Ryba: koukám, že máš taky dneska svůj den, nejdřív to magnezium a teď totok. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Tomáš T. » čtv srp 6, 2009 11:01

zonn píše:Prosím znalé o radu- absolvoval jsem s mladým (9let) minulý týden bez problémů Velký Rozsutec. Teď mám v merku Rysy, Ostrý Roháč a pod. Je to velký rozdíl v obtížnosti? Na MF jsme v pohodě šli časově podle značení, jen nevím, jestli to výš už nebude o moc větší sousto.........díky za rady......... :-k

Je to tak nastejno. Ten Ostrý Roháč je o trochu těžší.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » čtv srp 6, 2009 18:54

rezna píše:pocitam ze po znacce ;) - a z Medziholie i z Medzirozsutce to vyjde na stejno

Z Mezdiholie jsou retezy, opacne ne. Aspon myslim, ja tam byl vzdycky v zime. Cestou na Rysech jsou taky, proto jsem se ptal. Jasne, ze pro vetsinu z nas je to jedno, ale 9 letemu diteti byt nemusi.

rezna píše:co se tyce Rysu tak trasa neni narocna co se terenu tyce, ale delkou vystupu - znacka udava 5:15

Nejakych 1000 vyskovych metru od Popradskeho plesa. Cas na bezneho pomaleho turistu (da se i za 2), pro dite by mohl byt akorat. Az k chate vydlazdena dalnice/schodiste s retezy nad Zabimi (?) plesy. Do sedla Vaha porad v pohode, vrchol podle uvazeni, ale zadne zaludnosti.

V dobrem pocasi hrozi akutni nebezpeci uslapani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod zonn » čtv srp 6, 2009 19:26

Šli jsme klasicky po značce - ze Štefanové přes Horné diery, sedlo Medzirozsutce nahoru, dolů do sedla Medziholie. Díky za rady, vypadá to, že by to mohl zvládnout, teď ještě vybrat termín, aby bylo hezky a nebylo moc lidí :lol:
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » čtv srp 6, 2009 19:35

Jo, tak to byste meli zvladnout.
zonn píše:teď ještě vybrat termín, aby bylo hezky a nebylo moc lidí :lol:

30. unora :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod zonn » čtv srp 6, 2009 19:44

Jo, jasny :lol: Vim, ze tam bude vždycky hafo lidí, jen jsem se chtěl ujistit, že nezůstaneme viset někde ke konci cesty. Ono i na MF šla spousta lidí. Jaký rozdíl byl o dva dny později, když jsme šli v NT z Vyšné Boce přes Rovnů Hoľu do Malužiné a potkali jsem 2 turisty za celý den. Jo a ještě 3 lesní dělníky :lol:
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Chasi » pát srp 7, 2009 7:50

mike píše:Jo, tak to byste meli zvladnout.
zonn píše:teď ještě vybrat termín, aby bylo hezky a nebylo moc lidí :lol:

30. unora :twisted:


V únoru tam může trošku více foukat :-).
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Skimpy » pát srp 7, 2009 10:06

Na Rysy jsme chtěli jít v loni koncem srpna, ale když jsme viděli ty davy co vystupovaly z elektriky u Popradského Plesa tak jsme si to rozmysleli.
Kolega mi doporučil místo Rysů, Koprovský štít, prý je tam klid a hezké výhledy a trasa je to skoro stejná jako na Rysy. Jinak jsou ty cesty v Tatrách hodně přeplněny turisty, potom to možná zkusit po prázdninách.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod holgerus » pát srp 7, 2009 10:20

Tak s dítětem bych na Ostrý Roháč rozhodně nelez. Zvláště chyty u jednoho řetízku nejsou pro dítě (kratší končetiny). Tam opravdu neee. [-X Nechci podceňovat a je to můj osobní názor. Tož tak. JInak Rysy ano, je to pěkná tůra, jen pozor na zvětralý úsek pod vrcholem.
holgerus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 436
Registrován: pon zář 8, 2008 10:06
Bydliště: Praha a Plzeň

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Tomáš T. » pát srp 7, 2009 14:18

holgerus píše:Tak s dítětem bych na Ostrý Roháč rozhodně nelez. Zvláště chyty u jednoho řetízku nejsou pro dítě (kratší končetiny). Tam opravdu neee. [-X Nechci podceňovat a je to můj osobní názor. Tož tak. JInak Rysy ano, je to pěkná tůra, jen pozor na zvětralý úsek pod vrcholem.

Na Ostrém Roháči jsem byl letos se svým klukem. Je fakt, že nemá devět, ale dvanáct.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » pát srp 7, 2009 19:38

Skimpy píše:Na Rysy jsme chtěli jít v loni koncem srpna, ale když jsme viděli ty davy co vystupovaly z elektriky u Popradského Plesa tak jsme si to rozmysleli.

Tam jsou davy vzdycky. Vetsina jich skonci na chate u plesa. Ono je ale lepsi jit ze Strbskeho nez po te asfaltce.

Skimpy píše:Kolega mi doporučil místo Rysů, Koprovský štít, prý je tam klid a hezké výhledy a trasa je to skoro stejná jako na Rysy.

To bych taky doporucil. Trasa je spis tezsi, neni dlazdena a nahore mohou byt snehova pole. Ale porad to nic neni. Lidi je tam o dost min a vetsina skonci u Mengusovskych ples.

Skimpy píše:Jinak jsou ty cesty v Tatrách hodně přeplněny turisty, potom to možná zkusit po prázdninách.

Chce to jit mene dostupne a obtiznejsi trasy. Treba Jahnaci stit, muj favorit. Sam tam nebudes, ale uslapani nehrozi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Gisir » pát srp 7, 2009 22:17

Před pár lety jsme šli Roháče a loni Rozsutce. Z mého pohledu /staršího člověka/, je Ostrý Roháč o dost náročnější - malý dítě bych tam nevzal. I mladí co se mnou šli byli před přelezením Hrebienku lehce zamklí :mrgreen:
Potom jsme přejeli na chvíli do V. Tater a dali si lehkou mastňáckou výpravu:
Štrbské Pleso - Chata pod Soliskom lanovkou, potom po žluté přez Bystré sedlo /pár řetízků a trocha sněhu/ a vodopád Skok zpátky. Až k vodopádu jsme potkali tak 4 turisty, pod vodopádem ovšem začlo peklo. No to je ale už kousek dolů a dá se to vydržet. Tahle trasa by mohla být pro mladýho v pohodě.
Gisir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: ned úno 25, 2007 17:04

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Petras » sob srp 8, 2009 9:29

Gisir píše:...a dali si lehkou mastňáckou výpravu...
Štrbské Pleso - Chata pod Soliskom lanovkou, potom po žluté přez Bystré sedlo...

...tak to jsi pojmenoval opravdu dobře,protože normálně se to má chodit opačným směrem... [-X :?
Díky podobným ignorantům jsem se tam předloni pěkně zasekal. :x
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod tuso » sob srp 8, 2009 9:43

Rysy mají výhodu v tom, že když se ti dítě kousne, tak dáte padla na chatě, odpočinete a frčíte dolů. Řetězy se absolvují, takže zážitek mít bude.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Gisir » ned srp 9, 2009 18:17

Petras píše:
Gisir píše:...a dali si lehkou mastňáckou výpravu...
Štrbské Pleso - Chata pod Soliskom lanovkou, potom po žluté přez Bystré sedlo...

...tak to jsi pojmenoval opravdu dobře,protože normálně se to má chodit opačným směrem... [-X :?
Díky podobným ignorantům jsem se tam předloni pěkně zasekal. :x


Tak s tím odsuzováním bych byl drobet opatrnější, zakázaný to není - navíc, pokud se pro trasu rozhodneš víceméně náhodou až na místě, tak o tom doporučení ani nebudeš vědět.
Gisir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: ned úno 25, 2007 17:04

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Petras » pon srp 10, 2009 6:37

Gisir píše:a/...zakázaný to není...
b/...pokud se pro trasu rozhodneš víceméně náhodou až na místě, tak o tom doporučení ani nebudeš vědět...

a/ výborně,super přístup =D> #-o
b/ mastňácký rozhodování ,to ti rozhodně schvaluju ](*,)
:vom:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » úte srp 11, 2009 0:09

Hele, neprehanis to trosku? Vzdyt ma pravdu, zakazany to neni a nebezpecny taky ne. Je tam jen par metru retezu a da se i bez nich. Kdyz se v uzkem miste udela naval, tak si holt par minut pockas a lidi se prostridaji. Stejne jako kdyby se tam nekdo zasekl, protoze se boji. Sel jsem to pred lety obema smery a naprosto zadny problem. Ani naval na lavce, ale nebylo moc pekne. Nejak si nevzpominam, ze by tam nekde byly cedule o doporucenem smeru, ale to se mohlo zmenit. Ani na mape nic takoveho nebylo.

Neco jineho je Priecne sedlo, kde je regulerni jednosmerka, sestup v protismeru opravdu nebezpecny a za Zbojandou velke cedule.

Byl jsem v Tatrach naposled pred 6 lety a tezko tam v nejblizsim stoleti pojedu, ale stejne. Kde a jak to ma clovek zjistit?

Co se tyce planovani, opravdu nevim, co je masnackeho na tom se rozhodnout na miste. Treba podle pocasi a aktualnich podminek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Petras » úte srp 11, 2009 17:32

Nepřeháním ,ty jsi tam u toho záseku nebyl,jinak by jsi tvrdil opak. [-X
Navíc pokud jsi tam byl před 6ti lety tak jsi šel ještě starou cestou,takže máš trošku nepřesnou představu o současném stavu (proto ta jednosměrka,je na aktuální mapě,i na cedulce při nástupu od Štrbského)
O přístupu k přípravě na tůru se tady s váma nebudu dohadovat,pro mě je váš přístup nezopovědný a tudíž nepřijatelný. :(
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » úte srp 11, 2009 20:06

Petras píše:Navíc pokud jsi tam byl před 6ti lety tak jsi šel ještě starou cestou,takže máš trošku nepřesnou představu o současném stavu (proto ta jednosměrka,je na aktuální mapě,i na cedulce při nástupu od Štrbského)

Zmena trasy z Bystreho sedla na lavku je starsi, nez tech 6 let. Poprve jsme tam sli snad pred 10 lety a uz se slo pres lavku. Nebo se zmenilo jeste neco?

Petras píše:O přístupu k přípravě na tůru se tady s váma nebudu dohadovat,pro mě je váš přístup nezopovědný a tudíž nepřijatelný. :(

Zmena trasy se da zodpovedne ohlasit mobilem ;-) Sorry, na znacenych cestach v Tatrach a v sezone mi to vazne prijde smesne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Tomík » stř srp 12, 2009 11:15

holgerus píše:Tak s dítětem bych na Ostrý Roháč rozhodně nelez. Zvláště chyty u jednoho řetízku nejsou pro dítě (kratší končetiny). Tam opravdu neee. [-X Nechci podceňovat a je to můj osobní názor. Tož tak. JInak Rysy ano, je to pěkná tůra, jen pozor na zvětralý úsek pod vrcholem.

Už tomu bude hezkých pár let, kdy jsme s desetiletým dítkem přešel skoro celou hřebenovku Západních Tater všetně Ostrého Roháče. Faktem je, že na dítko byli dva dospělí a několik úseků jsme zcela standardně jistili (resp. dítko jsme jistili). Tenkrát to ještě šlo, nebýval tam na těch řetězech takový nával. Bez špagátu by mi to přišlo takový... hm.. zbytečný. Dítě by se mohlo začít zcela zbytečně obávat výšek, hor a tak. Dítkám je třeba zajišťovat prima zážitky :-)
Na Rysy to zkuste, jak někdo výše poznamenává, u Váhy si můžete dát čajík a otočit zpět do doliny.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Tomík » stř srp 12, 2009 11:34

Túra přes Bystré sedlo je mezi turisticky značenými jedna z nejhezčích v Tatrách. Takže je jen logické, že bývá v sezóně přeplněná. A taky proto tam stvořili onu "jednosměrku".
Potíž jednosměrek je v tom, že je pořád dost lidí jde naopak. Nemá smysl se kvůli tomu rozčilovat, hádat či si to brát osobně. Jde o doporučení, které má ulehčit túru. Většina lidí to respektuje (což je dobře, protože cesta rychleji "odsejpá"), ale na druhé straně chápu, že spousta lidí to jde naopak, protože se o podobném doporučení ani nedozví. Já třeba používám starší mapy (přeci nebudu kupovat nové, když vrstevnice se nemění, a když vyhoří chata tak se o tom dozvím), tam nic podobného není. Ceduli snadno přejdeš. Taky se nemusíš na značku napojovat v místech kde cedule jsou, nebo už jsi tak daleko, že vracet se je hloupé.

Hele, taky mi vadí, že na cestách se musím vyhýbat spoustě lidu, vybírat si rozumnou cestu mimo řetězy (protože pod těmi se dělají fronty) a co mi vadívalo nejvíc, byla vždycky spíš neschopnost spousty lidí se nějak normálně na pěšině vyhnout, pustit dopředu rychlejší, usnadnit cestu těm s těžkými batohy nebo nosičskou krosnou. To bývalo samozřejmé. Takže je pravdou, že do letních Tater prostě radši nejezdím abych se tomu všemu vyhnul (je to těžký, nástupovky ani nemůžou jít jinudy než turistické cesty, pročež radši Tatry s turisty oželím - byť jezdívám do Tater bez turistů, takže když je sníh).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mvaldo » čtv srp 13, 2009 7:31

aku mapu pouzivate v Tatrach?
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Další

Zpět na Treking