Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Ježo » čtv srp 13, 2009 7:41

standardně VKÚ 1:25000 (8 - Vysoké Tatry)

A potom nějakou ČB schematickou kreslenou s vyznačenými všemi vrcholy.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Petras » čtv srp 13, 2009 7:42

VKÚ Hartmanec 1:25 000 , 3 vydanie
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mvaldo » čtv srp 13, 2009 8:13

tato moze byt? :-k
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Ježo » čtv srp 13, 2009 8:16

@mvaldo: ano, máš pravdu, to je přesně ona, spletl jsem si číslo. Jinak mapa Ti poslouží skoro jakákoliv, jen se v ní umět zorientovat. :-)
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Borek » pát srp 14, 2009 12:42

Na Roháčoch som osobne videl jeptišky obuté v meltónkách (to sú také tie čierne filcové papuče s drukami) a kludne vyšli na Baníkov.
Borek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: stř kvě 9, 2007 17:04
Bydliště: Skalica

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod zbuddy » pát srp 14, 2009 13:10

Borek píše:to sú také tie čierne filcové papuče s drukami
a bez Gore-texu :D
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Petras » pát srp 14, 2009 13:42

Borek píše: ...jeptišky obuté v meltónkách...

...no jo ,ale ty vede nejlepší "horský vůdce"... :wink:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Tomík » pát srp 14, 2009 14:17

mvaldo píše:aku mapu pouzivate v Tatrach?

Většinou žádnou :-)
A když už, pak kartogram Vysoké Tatry (poslední vydání; DJD+Jenki Studio; 2000).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod pavproch » pát srp 14, 2009 19:07

ref mapa VT - jedině pan Hlaváček.... :mrgreen:

a sem tam Harmanec 1ku50k
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Morty » pát pro 8, 2017 11:48

hoj, 2 rychlý dotazy :-).

1) brali byste na Velký rozsutec (Medzirozsutce - V. Rozsutec - Medziholie) pípák, lopatu, sondu? Teď příští víkend (lavinovka 2 - 3) - jen turistika, po červené, žádný skialp, žádné traverzování svahů...

2) chodí se Rozsutec tak jak to znám v létě (striktně po červené), nebo se od Medzirozsutce volí nějaká cesta menšího odporu?

dík :-)
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod apuka » pát pro 8, 2017 11:52

1) klidne muzes, laviny tam obcas padaji
2) prave ze se spise chodi (skoro) striktne po hrebeni a ne po cervene ve svahu! Jinak bys ten pipak mohl potrebovat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod skutrjohny » pát pro 8, 2017 12:43

a ja bych zas tvrdil, ze na Rozsutec a v tomhle obdobi je to zbytecnost. cervena se v 98% drzi mimo lavinova pasma a zmenit by to mohla jen fakt nejaka velka masa snehu a ta momentalne vzhledem k vysce snehove pokryvky ani z daleka nehrozi. ale klidne si to vemte sebou. muzu se mylit a nechci vas mit na svedomi :) preci jen, bude mlha, vybocite.. a hned se to hodi;)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod apuka » pát pro 8, 2017 13:08

Je to na nem, ale uz pred cca mesicem tam bylo na Rozsutci mistami vice nez pul metru snehu, sem-tam vice pekne nafoukaneho - a tehdy se nikdo neopovazil jit ani po hrebeni na Medziruzsutce. I kdyz od Medziholi jsem se setkali snad se stovkou lidi, jak sli dolu, kupodivu stopy tim smerem skocily hodne brzo. Mezitim parkrat prisnezilo, prifouklo. Aktualni situaci ale neznam.
S cervenou znackou je problem ten, ze prakticke je dvoji - jedna verze jde skoro vylucne po hrebeni (to je ta v zime pouzivana, ale hur znacena) a jedna casto traverzem (mimo snehu nejcasteji vyuzivana a vice vychozena). No a tato druha traverzuje par svahu, kde ma clovek docela stahnute kalhoty, kdyz tudyma jde, i kdyz jsou docela dobre podminky. Snih se tam v zlebech docela dobre drzi a po vetru se tam sbira. Proto je treba se drzet nahore, je tam mnohem bezpecneji.
Stejne ale nejvice bude zalezet na konkretnich podminkach. Mozna bych pribalil cepin (macky beru za samozrejme). Nechci rikat, ze pipak a lopata neni treba - ale pokud bych musel vybrat mezi nima a cepinem, tak bez rozmysleni sahnu po cepinu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod skutrjohny » pát pro 8, 2017 13:42

asi tak nejak. hlavne v uvodu z Medziholi by bylo dobre se moc neunest cervenou do traverzu a drzet se hrebenu a pak se naopak te cervene zuby nehty drzet. ale to jsou jen takove postrehy, ktere se daji vycist z map, pripadne detaily ze stranek HZS
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod apuka » pát pro 8, 2017 13:45

Jsem se ted koukal na snehove profily kolem hlavniho hrebene MF (Krivan, Chleb na https://www.lawis.at/profile/index.php) a tam je uz kolem 120cm snehu, pricemz u mereneho mista, ktere je nejpodobnejsi umistnenim Rozsutci a problematickym mistum maji nejspodnejsi vrstvy cca 0 stupnu, coz neni zrovna idealni. Samozrejme, na Rozsutci muze byt skutecny profil jiny, ale situaci bych uplne nepodcenoval. Bohuzel je to vec, ktera se nejlepe rozhoduje primo na miste - na parkovisti urcite nemas sanci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Morty » pát pro 8, 2017 15:15

Cepín a mačky beru na Rozsutec jako samozřejmost.

OK, tak svatou trojici vezmem. (půjčíme v půjčovně, kdybychom měli svoje, tak není o čem se bavit a vezmem to automaticky).

Je fakt, že v případě mlhy nemusíme trefit ideální směr a do nějakýho svahu se dostat...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod slash1111 » pát pro 8, 2017 18:14

Neviem ktory vikend teda myslis tym "Teď příští víkend", ale ak zajtra-pozajtra, tak na hrebeni je asi 20cm snehu a ziadne laviny tam nehrozia ani keby bolo 220cm snehu, jedine co sa moze teraz hodit budu macky, nic ine nepotrebujete.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Kuba Turek » sob pro 9, 2017 2:38

Jo, samotné mačky - sebevražda turistova. Samotný cepín klidně, ale samotné mačky nikdy!
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha


Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod apuka » sob pro 9, 2017 19:45

Teda zrovna na Rozsutci bych toto z ust nikdy nevypustil. Spise naopak, tam za vhodnych okolnosti jit tam s cepinem ale bez macek je opravdu hooodne silne pokuseni o sebevrazdu :evil:. Az uklouznes na skalach (a ze klouzat tam teda budes!) napr. pri vystupu od Medziholi a mas mene snehu, cepin Ti z ruky vyhodi skaly, neubrzdi Te a kdyz uz, tak uzbudesmirne dobity s vyssi rychlosti nez mas sanci ubrzdit...
Osobne si myslim, ze macky jsou vetsi nutnosti, protoze v prvni rade potrebujes zabezpecit, aby neuklouzl a nemusel pouzit cepin. Toto cepin neudela, macky ano. Samozrejme spolus obezretnosti.
Coz stejne nic nemeni na tom, ze by mel byt jak cepin tak i macky...

Mimochodem, v MF podle HZSnapadlo noveho snehu a zitra ma hezky foukat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » sob pro 9, 2017 21:32

Tohle uz tu prece bylo nekolikrat. Treba tady. Kdyz macky, tak i cepin. Cepin bez macek muze byt OK, macky bez cepinu ne.

@apuka: zase prehanis. Na Rozsutci jsem byl v zime nevim kolikrat a s mackama jenom jednou, protoze jsme tam nelezli po znacce. Jinak vzdycky stacily nesmeky. Dovedu si predstavit podminky, kdy to s mackama bude lepsi, ale cerstvy snih to zrovna neni. Samozrejme nic proti tomu si je vzit. A neni od veci nefrajerit a pouzit retezy, ktere tam jsou. Kdyz nejsou pod snehem, samozrejme, ale kdyz jsou, tak jsou i skaly.

Co se lavin tyce, nekde se da najit lavinova mapa MF a z ni je videt, ze znacka je celkem bezpecna, jelikoz vede nad lavinovymi svahy. Kdyby nebyla proslapnuta a netrefila by se, tak to pruser byt muze. Ale to jsem tam taky nikdy nevidel, naopak, bezne tam byva vyslapane koryto. Na MF jsou nebezpecnejsi useky, v podstate libovolny traverz dal po hrebeni, to je v zime o zivot. Je potreba se drzet hrebene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod apuka » ned pro 10, 2017 18:17

Miku, mohl jsi byt na Rozsutci tisickrat, ale asi jsi nikdy nenarazil na "vhodne" podminky.

Jsem tam byl nedavno, sel jsem z Medziholi. Zrovna pres noc nasnezilo par malo cisel, bylo lehce pod nulou, zeme tak do 1200-1300m, mozna i vys byla nepromrzla, takze cestou nahoru nejdrive zespodu na podkladu klouzave mydlo, na tom, asi trochu snehu, tak akurat aby se pod nesmeky stlacil tak, ze hroty tesne nedosahly na podklad, tj. prokluzovaly, navic ta smichanina stareho a noveho snehu delala krasne zmrzle koule pod predni casti bot na nesmecich (holt, chtelo by to nesmeky s vyhazovacem snehu). Jak se vyslo z lesa, podklad uz byl promrzly, takze nebylo mydlo, ale slabsi krusta ledu - a na tom tech par cm noveho snehu, ktery se ale i tam se zmrzle koule delaly.
Kousek pod tim jak zacinaji retezy a jde se nahoru "zlebem" ve skale, jsme netrefili znacku (nebylo ji videt, retezy byly nasnezene bile, skala taky, takze nebyly videt, vyslapano nebylo a na prvni pohled se zdalo jednodussi jit druhou stranou. Podklad je tam vyklouzana skala, jak pisu, na tom asi cm ledu a na tom trochu (asi o 1-2 cm vice nez niz) snehu tak, ze pod botami zmackly snih moc nedrzel na ledu a hroty se ani tady nedostaly na led ae ten snih vice-mene zarovnal ty mirne vycuhujici skalky, takze na pohled skoro rovny, hladky sah. Takze to klouzalo s clovekem nesmeky nenesmeky.
Ze jsme sli blbe, jsem zjistili docela rychle, bohuzel, traverz nepripadal v uvahu, jit zpatky dolu a pote spraven bylo jeste nebezpecnejsi, na miste clovek nemohl stat dele nez nejakou tu sekundu, protoze s nim vsechno dolu. Takze jediny smer zlabem nahoru a modlit se, abys neujel. Mohu rict, ze jsem tam mel prdel dost zatazeny, kym jsem se nedostal ke stezce...
V tomto pripade na tom podklade by Ti cepin fakt nepomohl ani v nejmensim - kdybys uklouzl, nezarazil bys do niceho, ten led by se tim urval, navic bys hrot vrazil do mirne hrbolate skaly bez vyraznejsich vycnelku, kde by se Ti okamzite odrazil. Zapichavat smerem nahoru by taky neslo - nedrzel by. pomohl by, az jsme se dostali az nad zlab, kde bylo trochu zmrzleho nafouknuteho stareho snehu (tam nesvitilo slnko cely den).
Ja jsem mel retizkove nesmeky - mit Spidery, tak to nemam sanci vyjit. Na celou plochu boty by se dalo stoupit tak kazdych 10 kroku, to uz bys byl davno dole pod zlabem. Nastesti tam neni svah primo az dolu, ale par desitek metru bys na to klouzavem podkladu plnem skalnatych hrbolku proletel/proklouzal a ke zraneni by to v pohode stacilo.

A co se tyce jen cepinu a jen macek, stale plati, co jsem napsal: "macky jsou vetsi nutnosti, protoze v prvni rade potrebujes zabezpecit, abys neuklouzl a nemusel pouzit cepin". A to mnohdy nesmeky nedokazou zabezpecit. Navic Kuba ani nic nepsal o nesmecich :((.

Pokud si myslis, ze uvedene podminky jsou naprosta vyjimka, tak ja na ne asi mam na vicero mistech stesti :twisted:. Na druhe strane musim rict, ze asi tyden-dva pred Rozsutcem jsem velebil, ze jsem mel na nohou nesmeky a ne macky. Cestou dolu myslim, z Baraniarok jsem v docela strmem svahu s asi 10 cm mokrym novym snehem nechtic zastavil nohou na zasnezenem trsu travy (to jsem ale nevedel) a jak jsem se otocil, jsem renesl vahu na nohu, ktera byla od pevnejsiho vrsku trsu mirne bokem. Hned mi po trave bota ohla bokem a sjela, nesmeky to neudrzely a ja jsem udelal par kotoulu, nastesti jsem se pri tom otocil tak, ze jsem byl schopny se zastavit. Kdybych mel macky s delsim hrotem, tak se hroty zachyti (dosahly by na podklad) a noha by mi nesjela, jen mnohem vice ohla v kotniku, ja ty kotouly udelal i tak, ale botnik bych mel krasne zlomeny. Tim, ze bota ujela, kdyz se ohla dolu z trsu a nesmeky to neudrzely se mi kotnik jen mirne natahnul, co po dvou dnech preslo.

Jo, kdyby ses ptal, proc jsem nemel na Rozsutci i cepin, tak proto, ze jsem se puvodne vybrali jenom na Ostnicu, kde by to byla za tech okolnosti fakt zbytecnost. Jenze z Medzholi by krasny Rozsutec, nesnezilo/neproselo tam a nebyla ani sodoma-gomora, co predpovidali (Ta zacala na Stohu a dal po hrebeni) ani se nasim smerem neblizila, tak se nedalo odolat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » ned pro 10, 2017 19:20

Vsak pisu, ze za vhodnych podminek se tam macky hodit muzou. Takove podminky muzou byt i na Milesovce, jen je to min pravdepodobne. Takze ano, kdyz ma nekdo pochybnosti, tak urcite neni od veci macky vzit. A k nim cepin.

apuka píše:A co se tyce jen cepinu a jen macek, stale plati, co jsem napsal: "macky jsou vetsi nutnosti, protoze v prvni rade potrebujes zabezpecit, abys neuklouzl a nemusel pouzit cepin"

Kdyz jsou macky nutnost, tak je nutnost i cepin. Ano, s mackama je vetsi sance, ze neuklouznes, ale to riziko je vzdycky a ujet s mackama bez cepinu je o zivot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod apuka » pon pro 11, 2017 8:55

Docela by me zajimalo, jak Morty dopadl na Rozsutci...

Manzelka tam byla vcera, ale sla jen spodni spojkou z Medziroszutcu na Medziholie a na konci toho useku to vypadalo dobre: usek, co je psany na 10 min. sla asi hodinu a ctvrt. Vichrice (jeste ne ta "velka"), prodirani se snehem po stehna, kdyz se zastavila, vydechla a koukla zpatky, tj. za minutku-dve sve stopy uz mela zahlazene. "Tycove" znaceni zavate az po vrch.
Taky rikala, ze je z Medzirozsutcu lakal Maly Rozsutec, ale uz zdola bylo videt, ze podminky tam nahore (hlavne vitr) jsou jeste mnohem horsi nez dole, ze to rozumny napad neni. Taky tam z dalky videla dva lidi, co se tam nejak hodne trapili. Takze na Velkem by to melo byt jeste horsi.
Na Medziholi dosla tesna za dvojici, ktera sesla od Rozsutce, ale primo se nesetkali. Jinak tam nebyla ani duse.

Jeste mala ukazka, jak mohlo byt v tom orkanu. Staci si precist popis zachranne akce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod Morty » pon pro 11, 2017 16:28

Ještě jsem nijak nedopadl, jdeme tuto sobotu/neděli, podle toho kdy bude lepší počasí. Vypadá to, že do víkendu ještě trochu nasněží, tak si nejspíš pořádně máknem... :-k
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 17:41

@apuka: ciste ze zvedavosti -- jaky ma manzelka duvod chodit v takovem pocasi na MF? Predpoved byla, ze by pp z domu nevyhnal.

(prijde ji lepsi zahynout ve vanici nez byt s tebou doma? :twisted:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Velký Rozsutec versus Rysy, Ostrý Roháč - obtížnost

Příspěvekod apuka » úte pro 12, 2017 11:37

Protoze tam chtela. Sla tam zavcasu rano na rel. kratkou turu (4:30) ze Stefanove obejit Rozsutec pres diry, predpoved na silny vitr byl az na 16:00, to uz byla pul hodiny ve Stefanove - i s hodinou casu navic, co ztratila pod Medziholim. Taky se nechystala na zadny hreben - a pod Malym Rozsutcem videla, ze nahore fuci hodne. Problem byl jen na useku jak vysla pod Medziholim z lesa az kym nevesla púod Medziholim zase do lesa.
Zase kdyby byl moc velky problem, mohla se vybrat zpatky nebo jinam. Zase, vitr silny byl, vichrice urcite, ale ten orkan (jeste) ani zdaleka ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Treking