Dogtrekking

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod apuka » pát bře 1, 2024 14:49

@Etheric: Ja myslim na psy, kteri nejsou dennodenne trenovane na dlouhodobou rel. vysokou zatez. Tj. ze s nima denne bezne chodis na hodinove, dvouhodinove prochazky a jednou za cas (ani ne kazdotydenne) najednou s nima jdes na 30-40km dogtrekking na cely den. Proste jednou za cas jim "doprejes" mnohonasobne vetsi zatez nez beznou.
Jo, ten pes to takto vydrzi bez jidla, jako normalne (teda pocitam, ze dostava jist jednou denne vecer), ale energie z toho jidla mu ubyva - a pri vysoke zatezi od jisteho casu ubyva rychle. Proto je rozumnejsi tomu psovi dat neco i pres den. Samozrejme nepocitam s plno denni porci.

My jsme se psem nejezdili na dogtrekking, jen na hory na cely den. Chodili jsme s nim minimalne rano a vecer tak na 20-30 minut do vedlejsiho parku - ale to byl spise velice intenzivni trenink, pes celou dobu (krome vykonani svych potreb) behal plnou rychlosti pro mic a zpet - a jednou denne na 1-2 hod prochazku, ale tam taky se zarazenim "vysokorychlostniho" behani, v lete plavani v rece. No a doma, kdyz uz jsme byly zpet z prace taky moc nezahalel, hodne jsme se protahovali, hral se synem a se mnou floorbal :-D. Proste byl v neustalem pohybu - a taky se zamestnavanim hlavy plus pozornosti, takze se unavoval nejenom fyzicky ale i psychicky. A pres vikendy ty celodenni vylety po horach.

Ale kdyz jsme s nim byly na deset dnu v Arlbergu v Alpach, kazdy den tech 8-10 hod slapani a splhani, spolu s novymi "informacemi" a prostredim udelalo sve. Cestou tam celou 10+hodinovou jizdu neustale koukal z auta a spal jenom na zastavkach na jidlo a tankovani. Cestou zpet naskocil na misto do auta na zadni sedadlo, lehl - a spal az do prijezdu domu, ani se napit nechtel. Tam se najedl, napil, zalehl a zase spal. Jen tak mimochodem, v Alpach vecer vzdy dostaval prakticky dvojitou porci nez normalne (a to dostaval i tak jedenapulnasobek predepsaneho podle vahy), neco jsme mu dali i pres den a jeste trocha dostal i z naseho jidla. (Rozhodne ale nepribral.)

No a ted si predstav, ze to byl dobre vytrenovany a zvykly pes. Kdybys vzal na dlouhy DT nevytrenovaneho a mene zvykleho pejska, tak toho by ten DT docela znicil bez te pridane energie davkou zradla navic v prubehu dna.
Etheric píše:Když jsem chodil s bullterierkou, nesla si žrádlo na prodlouženej víkend a nijak jí to nevadilo.
Bulterier ale neni "normalni" (ve vyznamu "bezny, obycejny") pes, to jsou kosti obalene hromadou svalu :-D. Proste ony snaseji tu tezkou praci i tu vahu na sobe navic uplne jinal nez ti bezni psy. Skus to same udelat se stejne velkou (lepsi by bylo stejne tezkou) borderkou...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 1, 2024 21:27

ketrin píše:15 kg ani náhodou, to je moc. Myslím že se říká max.25% váhy psa. Hmotnosti teda.

Tak on má 50 kg, takže by to bylo nějakých cca 12,5kg. Ale to jsem si dělal legraci, že bych mu naložil svoji výbavu.

Etheric píše:Nechápu tak trochu... Když ráno vyjdeš (se psem) a večer se vrátíš, tak ten pes na ten výlet potřebuje nula gramů jídla přesně. S vodou je to ale jak říkáš, s tím souhlasím.

Já když jdu se psem na celý den, tak mu ráno dám hodinu nebo dvě před tím než vyrazíme najíst a pak až večer jak se vrátím. Během dne akorát nějaký pamlsek. Vodu ano, to mu nesu a tu mu dávám napít ze skládací misky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod ketrin » pát bře 1, 2024 23:17

Dromedaro píše:Tak on má 50 kg, takže by to bylo nějakých cca 12,5kg. Ale to jsem si dělal legraci, že bych mu naložil svoji výbavu.

Jasně, chápu.
Dohledala jsem údaje z naší GR20, pes tehdy nesl 1/5 své tělesné hmotnosti, my s manželem každý zhruba třetinu. Ovšem my si to vybrali dobrovolně, pes ne. Navíc jak píše Apuka, batoh mění těžiště a ve vzdušných úsecích to tudíž pro psa není moc komfortní, mockrát jsem mu ho musela sundávat, aby bezpečně překonal nějaké to lezení.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Etheric » sob bře 2, 2024 7:08

Dromedaro píše:Já když jdu se psem na celý den, tak mu ráno dám hodinu nebo dvě před tím než vyrazíme najíst a pak až večer jak se vrátím. Během dne akorát nějaký pamlsek. Vodu ano, to mu nesu a tu mu dávám napít ze skládací misky.

Tak jsem to dělal taky. Měl jsem v kapse nějaký malý, lehký pamlsky, čistě pro psychiku psa. Dožeru já, zvednu se, v tu chvíli se zvedne pes (ví, že teď je na řadě on), dostane pamlsek a jdeme dál.

apuka píše:Skus to same udelat se stejne velkou (lepsi by bylo stejne tezkou) borderkou...

To máš pravdu, to by moc dobře nešlo, ten pes je úplně jinak stavěnej. Borderka unese podstatně méně.

Moc rád bych si pořídil znovu psa, ale to je jako dítě, péčí i finančně (větší plemeno) .. To chce, aby byli na toho psa 2..
Klidně znovu bullteriéra, nemusel se často mýt (vesměs jen když zakousl kočku nebo podobnou havěť), nebyl plnej byt chlupů, péče o srst nenáročná, na tom bílým jsou vidět klíšťata dřív, než se zakousnou a takovej pes se dá vycvičit na všechno. Jsou i bullteriéři s certifikací pro canisterapii. Naučíš ho hledat cokoliv podle smradu, můžeš s ním provozovat libovolnou disciplínu.. Ale takovýmu psovi se fakt musíš věnovat jak děcku.. Všechno ho naučit / odnaučit, to by zase bylo... Můj se nechtěl naučit lehni, dlouho ne... Mohl jsem s ním dělat, co jsem chtěl.. Ze začátku zkoušela ledacos, potvora, třeba s jídlem - chtěla mi vzít jednou řízek, tak jsem ju ve vzduchu přetočil, prsknul s ní zádama na trávu, za kůži na krku oběma rukama pevně držel, přičemž jsem měl ten řízek v hubě a žral ho stejně jako pes, taky jsem si to v hubě pohazoval.. Pustil jsem ju až jsem to dožral, odběhla několik metrů, začala klanět hlavu a už byl klid. Od tý doby kdyby ten řízek ležel na zemi, sama si ho nevezme, dokud neřeknu, že může...
A další... S tím psem je hrozný práce. Jasně, jsou méně náročná plemena, ale s nima se zas tak nevyřádím, není to prostě taková zábava.. A temperamentní borderka, ADHD pes, není na zvládnutí o nic lehčí, než bull..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 5, 2024 9:49

ketrin píše: Navíc jak píše Apuka, batoh mění těžiště a ve vzdušných úsecích to tudíž pro psa není moc komfortní, mockrát jsem mu ho musela sundávat, aby bezpečně překonal nějaké to lezení.

Jo, tohle mi třeba nedošlo. Labradoři jsou ještě třeba takoví klidní psi, ale třeba s našim by mi vadilo, že bych ho musel pořád hlídat, mít na vodítku (chodím s tím pětimetrovým, co se používá na stopování). Na treky by se dalo pořídit třeba i desetimetrové. Já bych ho někde v cizině, ale i třeba jinde v republice nepouštěl, protože kdyby mi zdrhl třeba za srnou nebo zajícem někde kde to nezná, tak je to v prde.. V noci bych musel někde bokem přivazovat, aby mi nerozdrápal věci, to by se mu samozřejmě nelíbilo, že by byl neklidný, furt by se tím vodítkem někde omotával. Další věc je, že zrovna černý německý ovčák by byl chudák někde na horách v létě, kde ani není pořádně stín. Tam s tím horkem mám kolikrát problémy já, natož chlupatý černý pes, to by snad ani nedal. Takže bych musel přizpůsobovat, kam a v které roční období pojedu...

Etheric píše:Moc rád bych si pořídil znovu psa, ale to je jako dítě, péčí i finančně (větší plemeno) .. To chce, aby byli na toho psa 2...

Já bych taky chtěl svého psa, ale mě baví němečtí ovčáci. Máme je od mala, tak jsem na ně zvyklý. Kromě výše co jsem psal, tak tam je blbý, když člověk nemá svůj barák se zahradou. Jednak si nedovedu představit německého ovčáka v bytě a jednak je pes velký problém při hledání nájmu, kdybych se musel stěhovat. Pronajímatele psy nechtějí. A jinak ano, starost o psa, je jak starost o dítě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Dogtrekking

Příspěvekod apuka » úte bře 5, 2024 13:03

Dromedaro píše: Jednak si nedovedu představit německého ovčáka v bytě a jednak je pes velký problém při hledání nájmu, kdybych se musel stěhovat. Pronajímatele psy nechtějí.
S prvni casti souhlas, i kdyz to nemusi byt problem, pokud budes s nim mit dostatecny pohyb. To druhe (oficialne) problem neni - pronajimatel Ti nesmi zakazat mit psa. Docela se to resilo v mediich v nedavne dobe (resp. se tema objevila znova) - pronajimateli prakticky neni nic do toho, co vsechno si doma delas, pokud to nezasahuje do samotneho bytu, resp. neohrozuje prava sousedu
Dromedaro píše:Další věc je, že zrovna černý německý ovčák by byl chudák někde na horách v létě, kde ani není pořádně stín. Tam s tím horkem mám kolikrát problémy já, natož chlupatý černý pes, to by snad ani nedal.
To mas blbe predstavy. Ten pes ma velice dobrou izolaci - a ta funguje i v lete proti horko.
Mel jsem cerneho psa z chlupami delsimi nez ma nemecky ovcak a vubec jsme ho - co se tyce slunce a horka - nesetrili. Chodil s nama vsude, kde se se psem dalo. Problem s tim nemel, jen muselo byt dost vody, ze ktere by se napil. A kdyz slo, tak jsme ho poslali do vody si trochu poplavat, tj. se namocit. Kdyz ale na to voda nebyla, byl happy i bez toho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dogtrekking

Příspěvekod pavproch » úte bře 5, 2024 14:46

Fčera při vycházce sem zažil to, co ešče nikdy ne: proti mě pejskař s pejskařkou a hyenou na vodítku - asi 3x na mě hafnul a pejskař se mi zato OMLUVIL. To se mi ešče nestalo.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Dogtrekking

Příspěvekod apuka » úte bře 5, 2024 15:54

@PP: Jo, posledni dobou podobne chovani (pejskaru) vidim stale casteji. Nebo ze kdyz jde s pejskem v lese, kde lidi moc nechodi a uvidi, zee nekdo jde, tak psa da na kratke voditko, nekdy i nahubek a pujde s nim uplne na kraj, nekdy dokonce si necha psa vedle sebe sednout a pocka, az projdu.

Na druhé strane stale neni na horach nouze o ne moc socializovane psy a jeste mene socializovane panicky. Casto nejdrive vedle mne prejde funici pes na volno, po minute-dvou-tri-peti-... panicek nebo panicka zakecany/-a s partou, stretavam psy vystekujici od strachu bez prestavky na cely les, psy, co je nachaji panicky behat na kilometr daleko do lesa prohanet srny a jinou zver, nejlepe ve snehu pod -10, atd. :twisted: :smt021 V takovych pripadech bych mel tisic chuti postvat nejake medveda, at prozenou panicky taky, at vedi, jaky je to pocit...

Minule pri ceste ze Smrku do Ostravice uz mi nedalo a pochvalil jsem chlapka, ktery tam sel s kamosem a se svym psem, asi portugalskym vodnim psem. Ten byl navolno, ale neskutecne poslouchal a drzel se nohy pana. Setkal jsem se s nima nekolikrat, vzdy v situaci, ze nejaka (vzdy jina) skupinka oddechovala s dvema-trema psy (malych plemen) na volno, kteri okamzite jak zahledli toho "portugalaka" a potom celou dobu, kym byl videt nebo citit stekali jakko splaseni. Mezitim se schovavali za nohy panicky a az byl pes dal, smele vybihali za nim (tak max. do 5 m od nej :-) a hned zpet do bezpeci). Pricemz vystekavali vse, co se pohlo kolem nich, vcetne lidi. Ten "portugalak" se vzdy jen zastavil koukal, potom se pomalu podival hlavou na pana s pohledem, ktery naprosto zretelne rikal "Co mam delat s tema blaznivyma psami? Nevis, proc tak stekaji?". On celou dobu nesteknul ani jednou, k nikomu cizimu se nepriblizil bliz jak na metr (a to jen, kdyz byla stezka uzka).
Tak jsem panovi rikal, ze ma dobre vychovaneho psa - evidentne ho to potesilo a rad promluvil, jak ten pes miluje prochazky po horach a jak nechape ty zurive stekajici jine psy, ze ten jeho nikoho neotravuje, ani lidi ani psy...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dogtrekking

Příspěvekod ketrin » stř bře 6, 2024 19:39

@ dromedaro vůbec si neumím představit mít psa v horách na vodítku nebo dokonce na stopovačce, to je hrozný opruz a často i nebezpečné. Teď nemyslím takový ty trasy jako na Lysou apod., kde chodí davy, o čem asi píše výše apuka, ale vzdušnější skalnaté stezky např.v Alpách. Kde lidi lezou po řetězech, pes to často bere jinudy pro něj bezpečnější/snazší trasou.
Což samozřejmě nejde bez poslušnosti, přivolání, stopky na dálku no a nějaké honění zvěře to vůbec nepadá v úvahu.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Dogtrekking

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 6, 2024 19:59

On takhle poslouchá a není nějak konfliktní, spíše hravej, ale se zvěří mu nevěřím. Stačí mi když vidím, jak vyvádí na vodítku, když vidí srnu nebo zajíce. Otcovi za zvěří neuteče, toho poslechne na slovo a taky jej cvičil on, protože je jeho pán. Ale já to s tou zvěří nehodlám zkoušet.

Ano, to si umím představit, že je to opruz na horách s vodítkem, ale zase někde na horách ve skalách, kde se držíš řetězů, tam moc zvěře asi nebude, která by nečekaně vylétla ze křoví.
Já s ním byl minulý rok jednu trasu, kde byly v jednom úseku skály, kde se dá projít jen určitými cestičkami a musel jsem se s ním vrátit a obejít to údolím. On byl poprvé a tam byly úseky, kde i člověk musel seskočit a musí tam být opatrný a pro psa to bylo ještě horší, protože ten by dopadal z výšky na velké ostré šutry, tak jsem ho tam snášel v náruči na těch ostrých úsecích a pak jsem se s ním stejně raději vrátil, aby si tam nezlámal nohy. Takže do těch úseků, kde jsem ho před tím snášel, tak jsem toho 50kg psa zase vynášel v náruči... Aspoň byla sranda. Ale chvílemi jsem pociťoval určitý neklid ohledně bezpečnosti pro nás oba.

On ten labrador je na takové akce a cestování vhodnější plemeno. Oni jsou takoví jednodušší.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Dogtrekking

Příspěvekod apuka » čtv bře 7, 2024 16:58

ketrin píše:vůbec si neumím představit mít psa v horách na vodítku nebo dokonce na stopovačce, to je hrozný opruz a často i nebezpečné. Teď nemyslím takový ty trasy jako na Lysou apod., kde chodí davy, o čem asi píše výše apuka, ale vzdušnější skalnaté stezky např.v Alpách.
Nekdy je to nutne a nemuzes delat jinak, resp. bys nemela. Zrovna v Alpach mas na mnoha mistech pastviny s ovcemi a hlavne kravami nebo konemi. Tam bys mela mit psa na voditku - jednak je to ted uz vsude predepsane a jednak je to i kvuli bezpecnosti jak psa, tak zvirat a i Tebe. Dobre vim, o cem mluvim... Psal jsem uz nekolikrat na OF, jak stacilo zasteknuti (pravda, byl na voditklu) psa, kdyz jsme se zcistajasna za terenni vlnou najednou octli u stada stovek ovci. Ty se lekli a cele stado utikalo podel uboci nekolik kilometru az na druhou stranu sirokeho udoli. Napodobne, kdyz byl navolno, najednou se potichu vytratil do mlhy do skalnateho terenu, kde jsem se my za mlhy ani neodvazili. Volali jsme, ale objevil se asi za pet minut s usmevem a cely spokojeny. A par metru za nim jeden tyrolsky kun za druhym - coz zase nebylo moc bezpecne pro nas. Husta mlha, skaly, zarostle dlouhe jezeru, kde nebylo videt, kde konci breh a kde je uz pod kytkama voda - a do toho jede na nas stado asi 10-15 koni. Atd.
Ty stada pasouci se zvere mohou byt klidne i nedaleko, resp. tesne kolem mist s retezi - to neni az tak caste, ale rozhodne ne vyjimecne.

Navic je rozhodne dobre (a slusne) dat psa na voditko, kdyz jdes kolem lidi, u kterych evidentne vidis, ze se psa boji...

Na druhe strane mas pravdu, to voditko je nekdy taky docela nebezpecne. My jsme castecne kvuli tomu prisli o psa pod Lysou, ze byly podminky, kdy nemohl byt na voditku - na tom lede by to bylo nebezpecne pro vsechny, kdyby nekdo uklouzl, at uz pes nebo manzelka, ktera tam s nim byla a natazene voditko by mohlo podrazit taky kohokoliv kolem. Tech lidi tam tehdy bylo rekordni mnozstvi, v podstate nebylo metr volneho mista na stezce od Ostravice az po Lysou...

Ale na skalach neni uplne jednoduche ani bez voditka. Protahovat se se psem o kus nalezene spekove kuze, kterou nasel na 10cm skalni rimse nad 500m propasti (a jeste chtel hrabat dalsi zahrabane "dobrutky") bylo vyzivne jak pro mne, tak i pro psa... Stejne tak kdyz tchan na Troch Kopach v Rohacich na retezich jen tak v posledni chvili hmatnul po postroji sve kolii navolno (se kterou jsme tam byli), ktera uklouzla na te sikme uzke rimse a uz zacala padat dolu... Holt, retezy jsou na psy hodne blbe umistnene, nedokazou se jich chytit :-). Ale nemusi nikdo rikat, ze to neni trasa vhodna pro psa - muj napad to tehdy nebyl, ja bych ho tam nikdy nevzal.
Dromedaro píše:zase někde na horách ve skalách, kde se držíš řetězů, tam moc zvěře asi nebude, která by nečekaně vylétla ze křoví
S krovim mas pravdu, ale prave by ses tam mel obavat, ze najednou zpoza skaly vykoukne neby vyskoci zvedavy kamzik nebo kozoroh. Nebo nejlepsi, kdyz si cele stado kozorohu umini, ze uplne nejlepsi trasa pro ne je dva metry od Tebe, kdy Ty se ledva drzis na retezich, stojis pritom horko tezko na par centimetrovem stupu a najednou se 20-30 kozorohu vali (doslova) dolu kolem Tebe :-). Zazili jsme ve Svycarsku nad Saas-Fee pri sestupu z feraty, jen nastesti jsme zrovna meli trochu lepsi podklad pod nohama. Ale videli jsme uz pri vystupu, ze mensi stado presne takovym zpusobem prebehlo pres feratu tesne pred jinou vydesenou dvojici v tezkem useku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Treking