Tour du mont Blanc

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Sirkka » čtv črc 18, 2013 22:06

Ahoj, na TMB jsme byli na začátku sezony, 22.6.-5.7. (je v tom i cesta na místo a po absolvování TMB jsme pokračovali dál do italských hor).

Počasí nám dalo občas pěkně zabrat. První den pražilo, až jsme se spálili a druhý den byla sněhová vánice. Letos byla dlouhá zima, což je vidět i na TMB. Bylo tam ještě dost sněhu. Co jsme se bavili s jedním Čechem (jezdí tam už mnoho let ve stejnou dobu), tak tolik sněhu na TMB nikdy nezažil. Obvykle bývá sníh až tak kolem 3 000 m, ale letos byl sníh i ve 2 tis., včetně jižních svahů. Cca od 2500 m byl sníh v podstatě všude, níže byla sněhová pole. Sníh byl kromě jednoho zmrzlého místa měkký a mokrý. Sice se v tom dost blbě chodí, ale kdyby člověk někde uklouzl, tak by se ještě zachytil a nesjel dolů. Počasí jsme přes mobil sledovali na netu, předpověď se den ze dne hodně měnila a podle toho jsme plánovali co a kudy dál. Ze začátku nám i pršelo, byla mlha, ale když jsme odjížděli, tak už bylo pár dní teplo. Níže bylo vedro, ve městě i 31 °C ve stínu, na horách tak kolem 20 °C. Rozhodně nezapomeňte opalovací krém a mazat a mazat.

Nevím, v jaké době pojedete, ale my používaly často návleky. Ať už proti sněhu, tak proti blátu. Sníh dost tál, takže všude byly potůčky, říčky, mokro, bláto. Často bývá potok/říčka skrytý pod sněhem a nebo se říčka (z tajícího sněhu) musí přejít po sněhu. Tam se musí dávat pozor na proboření. Není to moc dobrý pocit, propadnout se jednou nohou a dole hučí rozbouřená voda... Říčky se brodit nedají, proud je moc silný a vody tam bylo dost.
Na hodně místech byly i sesuvy půdy. Něco sebrala lavina a někde se podmáčená půda sesunula sama. Pokud byly zasypané cesty, tak už to bylo odklizené a jednou jsme potkali odklízecí bagřík.

Značení cest - v podstatě bez problémů. Na rozcestích jsou ukazatele s časem (už si nepamatuju, která země se docela časově trefovala). Někde jsou jen šipky, zelená cedulka TMB nebo oranžová značka panáčka s batohem.

K pitné vodě - brali jsme v kempech nebo po cestě. V městečkách a vesnicích jsou udělaná taková velká "koryta" na vodu, z kohoutku tam pořád teče voda, takže o pitnou vodu nouze nebyla.

Pokračování příště :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod JuK » sob črc 20, 2013 19:08

Díky moc za praktické informace.
Mohla bys prosím ještě napsat, jak to bylo s ubytováním? Zda jste spali ve stanu či v chatách, a zda je nezbytné mít ubytování rezervované dopředu? A jak moc bylo na TMB lidí?
JuK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř kvě 8, 2013 16:08

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod fps » ned črc 21, 2013 9:27

JuK píše:A jak moc bylo na TMB lidí?

počítej že o prázdninách davy, mimo to bude o dost lepší
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Sirkka » ned črc 21, 2013 22:40

@JuK: napíšu, jen nemám teď moc času. A deníček z cesty sebou taky pořád netahám :wink:
My byli na začátku sezony, takže první týden tam moc lidí nebylo (ono taky nebylo zrovna moc pěkné počasí), ale ten další už bylo lidí dost. Hlavně hodně cestovek - jeden průvodce a pak různorodá skupinka (Japonci, Francouzi, Američani, Angličani, Italové, Němci,...) turistů na jednodenních výletech.
Spali jsme v kempech a na divoko ve stanu. Chatu jsme využili jen jednou, protože tam byl sníh a šutry... Někdy cesta vyšla tak akorát do kempu a někdy k chatě. Na možnost postavení stanu u chaty se stačí zeptat chataře. Buď se dá postavit stan kousek u chaty nebo mají plac na stany o kus dál (někdy i s wc,...). A na jedné chatě nám chatař řekl, ať si stan postavíme kde chceme, že je mu to jedno. Jeho pozemek to není, on má na starosti jen chatu. A jestli přijde kontrola, tak je to náš problém :-)
Co se týče ubytka na chatách, tak nevím, jak je to tam s rezervacema. Některé chaty jsou docela malé. A co si tak vzpomínám, tak u některých chat by ani nebyl prostor na stan.
Jinak v kempech je obvykle i teplá (pozor, někdy mají docela vařící vodu) voda. Sprchy, wc, místo na praní (plus pračka, sušička) a místo na mytí nádobí. Převážně v Itálii se za teplou sprchu platí - musí se koupit žeton. Blbý je, že i kdyby člověk chtěl jen studenou vodu, tak má smůlu, z kohoutku sprchy neteče. Buď zaplatit za žeton (a mít teplou vodu ve sprše) nebo nic. V ostatních zemích mají teplou vodu v kempu v ceně ubytka.
V některých kempech je i přístřešek se stoly a lavicemi, takže se dá kulturně najíst :-)
Naposledy upravil Sirkka dne pát črc 26, 2013 23:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Sirkka » čtv črc 25, 2013 15:40

start Courmayer - za městem kemp Aiguille Noire (4,80 €/os, 4,80 €/velký stan - mimosezonní ceny) (ITA).
Za Courmayerem jsou v údolí Val Veny tři kempy. V době našeho startu byl jeden ještě zavřený. My došli do druhého, neb nad ním byla trasa TMB :-) U toho prvního staví bus z Courmayeru.
1. Refuge Elisabetta Soldini (chata 20 €/os, tady nebylo téměř žádné místo na stan, jen na střeše salaše) (ITA)
2. kemp Les Chapieux (13,90 €/4 os/2 stany) (FRA)
3. kemp v Les Contamines - Montjoie (7,20 €/1 os/0,5 stanu). Výše před Les Contamines je ještě možnost kempovat na loučce u Ref. de la Balme (zdarma) a v kempu u Chalet refuge de Nant Borrant. (FRA)
4. Nalehko po okolí Les Contamines. (FRA)
5. Les Houches - kemp Bellevue na louce (5,30 €/1 os/0,5 stanu). (FRA)
6. Challet de la Flégére - stan se dá rozdělat u vodní nádrže (nejspíš voda na sněžná děla), zdarma, po dohodě s chatařem. Pozor, není zde pitná voda. Ale lze ji v petkách koupit v chatě. U chaty byla malá nádrž s nepitnou vodou. (FRA)
7. obrovský kemp ve městě Argertiére - Les Frasserands – kemp Tré-le-champ (25,40 €/4os/2 stany) (FRA)
8. kemp Col de la Forclaz (44 franků/4 os/2 stany) (CHE)
9. kemp ve městečku Champex (60 franků/4 os/2 stany) (CHE)
10. obrovský kemp na kraji městečka La Fouly (38,40 franků/4 os/2 stany) (CHE)
11. špatné počasí, zůstali jsme na místě (CHE)
12. na divoko u řeky, kousek od Chalet val Ferret (před chatou se dá nabrat pitná voda) (ITA)
13. Courmayer - kemp Aiguille Noire (6,20 €/os, 4,60 €/malý stan, 0,50 €/sprcha = sezona) (ITA)

Obvykle se platí za osobu + taxa městu/vesnici (pár centů). Většinou si účtují i stan.
Na většině míst mají polední siestu 12.00-15.30/16 h. To na recepcích nikdo nebývá. Někdy je možné jít do kempu, postavit stan a pak se jít nahlásit a zaplatit. Když jsme dorazili během siesty (jen 2x tuším), potkali jsme nějakého pracovníka z kempu, který nám ukázal místo pro stany a zaplatit jsme šli až když skončila siesta.
Co se týče jazyka, jako všude jinde je dobré znát pár slov italsky/francouzsky, abyste dokázali říct počet osob, stanů, nocí,... Anglicky tam moc lidí neumí (myslím tím pracovníky kempů...) a když už jo, tak jen základy. Ale nikdy s domluvou problém nebyl. Místní jsou milí a hodní. Žádné kyselé ksichty jako v ČR :)
Naposledy upravil Sirkka dne pát črc 26, 2013 23:32, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Sirkka » pát črc 26, 2013 23:28

Snad to takhle bude stačit :-) Některé ty ceny jsou rozpočítané. Platili jsme vždycky hromadně a pak to rozpočítávali.
V Courmayeru (Aiguille Noire) měli sezonu rozdělenou nějak podivně. Ten poslední den jsme chtěli zakempit v prvním kempu, ale tam byl keltský festival (dobré zpestření dovči :D) a měli plno a v kempu Aiguille Noire nás ubytovali jen díky tomu, že jsme zrovna došli TMB (přece jen to tam má ještě nějaký význam :-) a ráno jsme museli brzy zmizet. Pustili nás totiž na rezervované místo. Jinak bylo narváno (kvůli festivalu).
V La Fouly mají v TMB taxy. Jaký je rozdíl mezi taxami netuším, ceník jsem neviděla.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod JuK » sob črc 27, 2013 18:47

Moc děkuji za detailně propracovanou a praktickou odpověď, kterou určitě ocenili i další zájemci o absolvování TMB! =D>
JuK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř kvě 8, 2013 16:08

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Skipp » úte črc 22, 2014 5:28

Nevíte jestli se dá v Chamonix, nebo Les Houches zdarma zaparkovat auto? Popřípadě neznáte nějaké placené parkoviště za rozumnou cenu?
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod grco » úte črc 22, 2014 6:59

V Les Houches u lanovky, zadarmo. Je to 100m od kempu a zacina odtial aj TMB.

Tu.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Tour du Mont Blanc

Příspěvekod Geovevera » čtv črc 9, 2015 22:46

Zdravím všechny,

sháním informace o tomhle treku. Potřebovala bych hlavně nějaké aktuální info o ubytování. Je problém si někde zalézt se stanem nebo trasu hlídají a dávají pokuty? Musí se dopředu rezervovat ubytování v chatách a ubytovnách a na kolik to cca příjde. Chceme spaní kombinovat dle počasí, tak aby měl člověk přehled.
Předpokládám, že v Chamonix asi seženu plynové kartuše Campingaz bez problémů, nemá někdo tušení za kolik?

Díky moc za info!
Geovevera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv črc 9, 2015 22:19

Re: Tour du Mont Blanc

Příspěvekod mitau » pát črc 10, 2015 0:53

Viz vlákno: Tour du Mont Blanc. Než se na něco zeptáš, je slušné se podívat, zda jsi opravdu první koho to zajímá a případné upřesňující dotazy směřovat do příslušného vlákna. Prosím mody o sloučení.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod pavproch » pát črc 10, 2015 6:22

@mitau: tvé přání je mi rozkazem... :mrgreen:

@geoveverka: bubububu, ešče raz a bude ti přistřižen :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod maty » čtv srp 1, 2019 11:01

Puvodne jsem chtel letet letadlem do Zenevy, ale situace se zmenila. Takze bych rad overil nekolik let starou zde zminenou informaci o parkovani v Les Houches. Je mozne stale zdarma parkovat zde https://mapy.cz/s/3wTKK 8-10 dni ?
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Pavelsni » úte črc 21, 2020 19:11

Ahoj,
předem se omlouvám, jestli už to tu někde bylo, ale zajímalo by mě pár věcí ohledně TDBM.
1) aktuální ceny kempů, potravin a místní dopravy (spím většinou nadivoko, tady bych nepohrdl kempem, ale chaty spíš ne, jídlo bych kupoval v obchodech, na chatách sem tam večeře, nějaké to pivo). Rozpočet je vždycky individuální, ale je to tu třeba dražší než v Dolomitech?
2) Zkrácení treku na 4-5 dní je asi možné s využitím autobusu, co jezdí tunelem, příp. lanovkou?
3) nejschůdnější přesun z ČR hromadnou dopravou - zřejmě přes Ženevu busem či vlakem, což? Nebo se vyplatí letět do Milána a busem? Ženeva je letecky dost drahá.
4) Je mi jasný, že koncem srpna tu bude narváno, ale je to tak, že je každý metr na treku plný lidí, nebo se to dokáže rozptýlit?
Předem díky za odpovědi.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod mike » úte črc 21, 2020 19:37

Pavelsni píše:Nebo se vyplatí letět do Milána a busem?

Zalezi na tom, co myslis slovem vyplati ;-) Financne, casove, pohodlim? Litam do Milana, kdyz jedu do Grand Paradisa pres Aostu, tady by to melo fungovat taky. Praha -> Milano Malpensa -> Novara (bus) -> Aosta (vlak). Z Milana sice jezdi bus primo do Aosty, ale nejdriv se musis nejak dostat do Milana, coz je z letiste asi tak hodina, byvaji tam zacpy. busy jsou narvane, nikdy vic. Zato do Novary jede skoro prazdny bus, taky hodinu a jsi o pekny kus bliz. Plus tech busu do Aosty neni moc a taky byvaji narvane.

Pavelsni píše:Je mi jasný, že koncem srpna tu bude narváno

Je ti jasny, ze letos je vsechno jinak a nikdo poradne nevi jak?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod maty » stř črc 22, 2020 9:55

Pavelsni píše:koncem srpna tu bude narváno


Jaký máš přesný termín ? Jdeš sám ?

Šel jsem část minulý rok, ale druhý den napadlo cca 30cm sněhu s následnou špatnou předpovědí, musel jsem to ukončit.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Pavelsni » stř črc 22, 2020 10:47

mike píše:Zalezi na tom, co myslis slovem vyplati ;-) Financne, casove, pohodlim?

Myslel jsem hlavně finančně a pohodlím (to je asi každýho přání). Tvojí variantu ještě prostuduju, ale bojím se, že s báglem neseženu moc levnou letenku. Jinak jsem našel Flixbus z Prahy do Ženevy asi za 1300,- (jedna cesta), ale to bude nekonečný. Ještě na to musím kouknout.

Letošní situaci plně chápu a může se stát, že tam moc lidí nebude. Když vidím, jak české hory praskají ve švech, tak bych odhadoval, že tolik Čechů tam nebude.

maty píše:Jaký máš přesný termín ? Jdeš sám ?

Mám volno od 20.8. odpo asi do 1.9., tak v tomhle termínu. Zatím jsem sám, ale klidně uvítám zkušenýho parťáka/parťačku:-) Ale je to jeden z nápadů, ještě mám v záloze jiné destinace (Skotsko, Karnské Alpy).
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod mike » stř črc 22, 2020 17:57

Pavelsni píše:Jinak jsem našel Flixbus z Prahy do Ženevy asi za 1300,- (jedna cesta), ale to bude nekonečný. Ještě na to musím kouknout.

Pres Milano to levnejsi nebude, jen ten bus + vlak te vyjde asi na 20 Euro a nejlevnejsi letenku jsem mel tusim za 2700 zpatecni, ale uz je to dlouho. Zkus se jeste kouknout na Bergamo, tam lita(l?) Wizz. Nevyhoda je, ze je to dobytcak a z Bergama je to do Milana asi hodina vlakem. Zas to ale neni daleko z letiste na nadrazi. Takhle jsem letel myslim jednou a opakovat to nechci, kdyz to nebude nutne, ono i casove vychazi Malpensa mnohem lip (rano v 7 z Prahy a zpatky v 19 - 21 z Malpensy, coz je oboji idealni).

Nevim, kolik ti je, ale Flixbusem do Zenevy bych jel naposled tak v 25 a dneska ani kdyby mi platili desetinasobek te ceny ;-) Protoze i kdybych tu cestu prezil, tak bych byl dalsi den nebo dny vyrizeny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod mike » ned črc 26, 2020 0:58

Dneska jsem si na tebe vzpomnel. Udelal jsem chybu a pro jednou jel busem. Flixbus do Loun. Lehce nerudny ridic, pul hodiny trvalo jen nez jsme vyjeli z Prahy, pak obcas poskakovani v kolonach a cekani v uzavirkach a v cili jsme byli o ctvrt hodiny zpozdeni, coz na hodine neni tak malo. Hlavne mne ale priserne bolela zada z tech sedacek, to jsem snad jeste nezazil. Jet timhle do Zenevy, tak mne odnesou na nositkach. A jo, byl to ten dalkovy bus. Jedna slecna prohlasila, ze nikdy vic a ja jsem s ni souhlasil.

Pomijim spolucestujici, zase jsem si uvedomil, proc radeji jezdim vlakem. Muzu si koupit jednicku a vyhnout se nekterym jedincum (slepice kvokajici celou dobu do telefonu, parecek, co si furt dela selfie, dementi, co si na telefonu nahlas prehravaji videa...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Pavelsni » úte črc 28, 2020 15:27

Díky za tipy, ale nakonec jsem se rozhodl počkat s Mont Blancem na jindy (možná příští rok, až budu mít cestování vlakem po Evropě zadarmo :wink: )
Takhle od stolu jsem si řikal, že bych ten bus risknul, ale když si to představim, jdu od toho (kdyby mi ale platili desetinásobek ceny jízdenky, asi bych se kousnul :D a to mi 25 není už dlouho). Jinak pro fajnšmejkry do Bernu jezdí ještě nějakej Tišnov BUS asi za 1800 Kč, v zimě až do Ženevy.
Letos to vidím nejspíš na Karnské Alpy, to budu ještě otravovat v jiném vlákně... až to budu mít trochu sesumírovaný.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod mike » úte črc 28, 2020 17:07

Kde davaji cestovani vlakem po Evrope zadarmo? ;-)

Karnske Alpy jsou fajn, ale je to hrebenovka a chce stabilni pocasi. Ted bych tam treba nesel (bourky).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Pavelsni » sob srp 1, 2020 7:09

Např. u Správy železnic 8)

Do Karnských Alp snad koncem srpna, napíšu do příslušného vlákna.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Tour du mont Blanc

Příspěvekod Bruca » sob srp 12, 2023 10:36

Juchu, zítra taky vyrážíme. Sice z domu a na TMB až v pondělí, ale už se to blíží.

Pomalu balíme a první dilema začíná... Kolik vzít pro 2 benzínu do vařiče?
Počítám s 8-9 dny na cestě, 2 lidé, ráno káva, čaj, nějaká kaše, přes den možná kafe taky a večer něco stylu nudle s něčím a čaj.
Mám tu techničák v 2 origo plastových lahvích po 0,7 litru... Bude to stačit nebo bude stačit míň?
Já vím, je to otázka stylu "uvezu to?", ale třeba má někdo zkušenost se spotřebou..
Díky :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Předchozí

Zpět na Treking