Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod hlp3 » čtv říj 11, 2012 12:02

Zdravím.

Nějakou dobu cestuji po různých místech ČR a chtěl bych alespoň jednou vyrazit na pravou pouť.

Uvědomil jsem si ale, že vlastně ani nevím, jaký je rozdíl mezi cestováním a poutí.

Chtěl bych tedy zjistit, jak vypadala ona kritéria, která rozlišovala pouť od cestování a zde je k zamyšlení můj předběžný závěr.

Cestování : Člověk cestuje hlavně proto, aby zažil nové zážitky a nebo poznal nové lidi. Málo kdy cestuje sám, samoty se podvědomě bojí, bojí se svých myšlenek a svého nitra. Pokud jde přeci jenom sám, pustí si alespoň muziku a nebo jinak svou mysl rozptyluje. Při té příležitosti pořizuje fotografie, video, GPS záznam a po návratu o tom s velkou libostí hovoří a tím si "krmí" své vlastní ego.

Pouť : Člověk putuje hlavně z "vyššího" tj. duchovního záměru. Člověk jde výhradně sám, zaobírá se svou myslí, tím jaký je, co tu dělá a jaký je smysl toho všeho. Nefotografuje, nepořizuje video a ani GPS záznam a ani jinak se nerozptyluje okolním světem. Po návratu o své pouti s nikým nehovoří, jelikož vše, co se na pouti událo, bylo jen a pouze pro něj.


Chtěl bych se tedy zeptat, zda tu je nějaký opravdový poutník, který by doplnil a nebo opravil tato předběžná kritéria?

Je mi jasné, že opravdový poutník do této diskuze přímo zřejmě neodpoví a proto prosím alespoň o zaslání soukromé zprávy.

Děkuji.

P.S. : V žádném případě nechci vzbudit dojem, že cestování (a nebo pouť) je lepší než to druhé. Je to tak, že to jsou jen dvě strany téže mince a jedna bez druhé existovat nemohou... Je pravdou, že v dnešní době je strana mince, kde je pouť již dosti zašpiněná a člověk většinou začne na té straně více čitelné a to cestováním... Pokud člověk cestuje sám a v tichosti, za čas pochopí, že cestování může mít o druhý rozměr a může se stát poutí...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Indy » čtv říj 11, 2012 12:20

mas to promyslene, ale zapisky, fotky a jiny zaznamy ktery si behem poute poridis a jsou predevsim pro Tebe bych nezatracoval.

a pokud se rozhodnes o nektere podelit, ani to urcite neni spatne, protoze o vlastnich zkusenostech z takovychto akci se poutnici sirili.

a co cil cesty ci poute? take by mel hrat roli, i kdyby jen pro Tebe.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod wawrik » čtv říj 11, 2012 12:58

Myslím, že to je delenie platné len pre teba. Čisto z etymologického hľadiska je - aspoň v slovenčine - púť/putovanie s cestovaním synonymum, dnes už skôr knižný výraz (preto mu môžeš priradiť náboženský, duchovný alebo akýkoľvek iný rozmer), zajtra archaizmus.

Iní ľudia (napríklad ja) nerobia veľký rozdiel medzi cestovaním osamote a s parťákom. Každý spôsob ponúka odlišné zážitky a žiada si inú prípravu, to áno, ale iný názov pre to nemám.

A svoje cestovanie fotím hlavne preto, aby som si to (miesta, zážitky a pocity) pamätal - aj keď idem sám. Žiadny iný dôvod pre to nemám, inak mi foťák a všetko okolo toho lezie pekne na nervy. Nemá to nič spoločné s tým, či si vetrám hlavu alebo zbieram zážitky.

Ale znova - tak to vnímam ja a ktokoľvek iný to môže vnímať a aj vníma inak.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Aranwe » čtv říj 11, 2012 13:07

Já bych to osobně jako synonymum neviděl. Co se týče záznamu - ať už tužkou či něčím modernějším - člověk se může sebepoznávat například když maluje či fotí (a obojí je tvůrčí proces, jen prostředek je jiný) - tudíž bych tohle jako kritérium neviděl.
Dle mě je nejdůležitějším kritériem cíl cesty - cílem pouti je podle mě vnitřní poznání, cílem cestování je vnější poznání.
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Skimpy » čtv říj 11, 2012 13:10

Aranwe píše:Dle mě je nejdůležitějším kritériem cíl cesty - cílem pouti je podle mě vnitřní poznání, cílem cestování je vnější poznání.


Souhlasím, ale každá cesta byť je to obyčejný zájezd ti dá taky vnitřní poznání i když nebude tak intenzivní jako když budeš cestovat sám po vlastní ose.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Aranwe » čtv říj 11, 2012 13:22

urcite ... a stejne tak pout ti da i vnejsi poznani ;) ... ale cil a vysledek je neco jinyho ;)
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Indy » čtv říj 11, 2012 13:29

muzete se na to taky podivat zenove, a oboji poznani mit pri trose stesti na stejny akci, ktera by jindy byla treba jen obycejna cesta do prace.

rozdil mezi duchovnim a rekneme poznavacim cilem je ten, ze duchovni zcela jiste neni konecny a zarucene dosazitelny, coz ten poznavaci byt muze, a v okamziku cesty panuje presvedceni ze nejspis i bude dosazen.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Vachon » čtv říj 11, 2012 15:23

Na etymologické úrovni bych vycházel z odvození od cestovat×putovat. Takže při putování (pouť) může být cílem (duchovním, poznávacím, to už je podle mě jedno) i samotná cesta, při cestování se prostě někam za nějakým účelem chci dostat (a tam pak třeba i poznávat nebo navštívit klášter).

Koneckonců existuje obchodní cestující, služební cesta apod., obchodního poutníka nebo služební pouť si představit nedokážu (leda snad u profesionálního mnicha či misionáře).

Ale to je jen můj názor.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod wawrik » čtv říj 11, 2012 15:41

Síce to trochu odbáča od témy, ale len pre poriadok:

púť -e ž.
1. kniž. putovanie, cestovanie, cesta: púť loďou, púť svetom; vydať sa na púť; pren. životná púť život
2. náb. putovanie na pútnické miesto
l skončiť svoju púť zomrieť;

Ale možno je to odlišnosťou českého a slovenského jazyka. Pre mňa je púť/putovanie ekvivalentom cesty/cestovania.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Vachon » čtv říj 11, 2012 15:50

To by musel rozsoudit někdo, kdo je dokonale bilingvní, v češtině určitý významový posun vnímám, čímž ale neříkám, že v určitých situacích nejde použít oba termíny.

Navíc se v češtině (asi na rozdíl od slovenštiny) pouť/poutník obecně chápe jako archaičtější, což by mně osobně v používání nebránilo (třeba tam kde bych chtěl vyjádřit právě onen významový posun), mnoha lidem možná ano.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod amigo » čtv říj 11, 2012 18:31

co blbnete? pouť je taková ta vesnická zábava jako kolotoče, autíčka, střelnice, večer pouťová zábava a ráno nablito v alejích. no a cestování je to samý, akorát pro lidi z města. takže shoda s wawrikem, pouť je ekvivalentem cestování :mrgreen: :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Rembrandt » čtv říj 11, 2012 19:10

Třeba ve středověku, byla tzv poutní místa, nebo trasy světců, kteří také z nějakého důvodu někam putovali a dodnes se některé evropské stále chodí, tuším jedna vede někam do Španělska (musel bych najít), četl jsem zážitky některých lidí a většinou je to spojované s uvědomováním si sebe sama, cesta je totiž daná, takže o ní nemusíš přemýšlet (ve smyslu vytvářet si vlastní trasu) a máš čas tedy přemýšlet o sobě a na konci cesty by jsi měl být trochu jiný člověk. Ještě podotknu, že asi nejznámější duchovní pouť máš v islámu, že každý muslim musí aspoň jednou vykonat pouť do Mekky.

Pak ještě bylo ve středověku povinné putování, kdy tovaryš po vyučení ještě musel nějakou dobu vandrovat po světě a něco se ještě někde naučit. Obvykle jako důkaz byly poutnické odznáčky z toho města. Dokonce se uzavíraly sázky, jestli se ten dotyčný vůbec vrátí.
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod pavproch » čtv říj 11, 2012 19:17

a pak ještě taky keruak "cesta je cíl"... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28267
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Rembrandt » čtv říj 11, 2012 19:18

poutě nejenom evropou

Dokonce je tam i článek, jak se zrodila pouť a putování :t:t
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod johny82 » čtv říj 11, 2012 22:51

@hlp3: Pridávam sa k tým, ktorí rozlišujú medzi putovaním a cestovaním. Samozrejme, na úrovni lingvistiky sa môžme handrkovať o tom, čo ktorý jazykovedec k tomu-onomu slovu vymyslel, ale každému trochu znalému človeku je jasné, že na praktickej úrovni sa medzi týmito pojmami robí rozdiel (aspoň v mojom okolí je taká prax 8-[ ). Napr. u nás na Slovensku najznámejšou púťou, je tá do Levoče, kde chodí tuším okolo pol milióna ľudí. Osobne som videl stovky pútnikov prichádzať z desiatky kilometrov vzdialených obcí.
Ako tu už písal Rembrandt, asi najznámejšie kresťanské pútnické miesto (z hľadiska počtu vykonávaných peších pútí v súčasnosti, nie z hľadiska návštevnosti - v tom vyhráva Rím) je Santiago de Compostela v Španielsku. Viem o tom, že existuje asi 30-dňový variant púte do tohto mesta, ktorý je poriadne náročný. Cieľom tamojšej púte (a teda súhlasím s tými, podľa ktorých by púť mala mať nejaký "hmatateľný" cieľ) je tuším nejaký chrám. Ale už z toho, že je to dlhá púť sa dá usúdiť, že nejde len o to dôjsť niekam, ale aj na tej ceste k niečomu dospieť.
V mojom ponímaní je púť čímsi na čo sa človek vyberá napr. vtedy, ak sa potrebuje v živote posunúť kamsi ďalej - ak napr. nie je spokojný so sebou, s tým ako žije, ako sa správa, ak hľadá zmysel života, alebo odpovede na mnohé náročné životné otázky,... K púti, ako to aj autor príspevku implicitne naznačuje, patrí stíšenie, zahĺbenie sa do seba a skúmanie vlastného vnútra, ale to neznamená, že taký človek musí putovať sám uzavretý pred svetom. Myslím si, že aj s putovným parťákom sa dá v cielenej diskusii prísť na koreň tým spomínaným otázkam. Tiež som presvedčený o tom, že ak hľadám odpovede, mnohé môžem nájsť takpovediac "na ceste". Teda určite by som sa nevyhýbal stretnutiu s ľuďmi alebo spoznávaniu krás prírody. Či od cudzích ľudí, či od prírody, máme sa čo naučiť, spoznávať, obdivovať... A práve to môže pútnika pozdvihnúť k tomu "vyššiemu".
"Po návratu o své pouti s nikým nehovoří, jelikož vše, co se na pouti událo, bylo jen a pouze pro něj." - To si nemyslím. Samozrejme, že osobné a príliš intímne veci by som si nechal pre seba, alebo pre osobu, s ktorou by som tieto veci prirodzene zdieľal, ale na druhej strane ak by som dospel k nejakej "stareckej múdrosti" škoda by bolo nechať si ju pre seba. :)
Ja osobne som zatiaľ absolvoval len jednu krátku púť, bolo to s partiou kamarátov a nespĺňalo to moje predstavy, pretože vo väčšej partii sa proste môže stať, že niektorí chápu púť len ako výlet s kopu zábavy :D. No aj napriek tomu na to rád spomínam, pretože to malo niečo do seba. Toto leto som si zasa myslel, že spojím turistiku s putovaním a že sa mi podarí vyriešiť istý problém, ale okrem toho, že som trochu vyvetral hlavu, to nemalo ten onen efekt. Asi to bolo aj tým, že som nemal žiaden cieľ s nejakým duchovným významom, jediným cieľom bolo prejsť z bodu A do bodu B a pritom si vychutnať krásy prírody.
Trochu (viac) som sa rozpísal ale to len preto, že som chcel aby to bolo zrozumiteľné... :oops: O:)
johny82
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř čer 13, 2012 10:16

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Rembrandt » čtv říj 11, 2012 23:18

možná bych ještě zmínil knížku Poutník - mágův deník od Paula Coelha
Já sám ji ještě nečetl-teprve se na ní chystám, ale znám jiná díla tohoto autora a jeho knihy vždy donutí člověka přemýšlet. :smt023 :taboracek:
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Vachon » pát říj 12, 2012 8:07

Rembrandt píše:Dokonce se uzavíraly sázky, jestli se ten dotyčný vůbec vrátí.

Pak jsem poutník :)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » pát říj 12, 2012 10:23

Vachon píše:To by musel rozsoudit někdo, kdo je dokonale bilingvní, v češtině určitý významový posun vnímám, čímž ale neříkám, že v určitých situacích nejde použít oba termíny.
Navíc se v češtině (asi na rozdíl od slovenštiny) pouť/poutník obecně chápe jako archaičtější, což by mně osobně v používání nebránilo (třeba tam kde bych chtěl vyjádřit právě onen významový posun), mnoha lidem možná ano.
Ja jsem "trilingvni"... 8)
(Nejen) ve slovenstine se "oficialni" vyznam slov hodne meni a bohuzel vetsinou smerem ke "splosteni" a zjednoduseni vyznamu. Navic prakticky neexistuje poradny vykladovy slovnik slovenskeho jazyka - viz vyse citovany usek u slova "púť", tam se puvodni smysl tohoto slova totalne vytratil.
Jako slusny jednoduchy popis, co je "púť" jsem nasel toto (http://put.wz.cz/): "Púť je náboženský akt duchovného a kajúceho charakteru a preto ju musí charakterizovať duch modlitby,obety a lásky." Jenom - podle mne - je toto uz suzeny smysl, vytvoreny cirkvi. Ja bych to charakterizoval jako "je to akt-cesta za ucelem prohloubeni vnitrniho poznavani, resp. spojeni s vnitrnim duchovnym svetem poutnika (pro nekoho je to Buh, pro jineho jsoucno, pro dalsiho vnitrni Ja, ...). Poutnika v prubehu poute charakterizuje vnitrni pokora a koncentrace a snaha o minimalizovani vlivu vnejsiho materialniho sveta.
Taky to neni uplne presne, to se napsat asi ani neda, kazdy to citi po svem.
Rozhodne pout neni cesta za nejakym "materialnim" cilem, napr. katedralou v Santiagu - ano tam se chce poutnik dostat, ale ne kvuli katedrale, dokonce ani ne kvuli ostatnkum svateho, ale za tim "duchovnim prozitkem", ktery je s tim mistem a ostatky spojeny. Kazdy mame svoje osobni poute, i kdyz si to neuvedomujeme - a muze to byt i obcasne vylezeni na nejaky vrchol a uziti si te (sice casto nevnimane a neuznane, ale prece duchovni) "atmosfery" a prozitku.
Cestovani je za konretnim(i) materialnim(i) cilem(-ly) bez vnitrni duchovni vazby.
Coz samo o sebe nevylucuje, ze cestovani nemuze prinest duchovni zazitky, nebo naopak pout nemuze prinest "cestovatelske" materialni zazitky - ale priorita je nekde jinde.
Tot muj nazor.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod barbarra » pát říj 12, 2012 19:02

Ahoj, pout jak píšete má ten duchovní rozměr o tom už tu bylo napsáno kde co. A víceméně to asi odpovídá. Je tu ale ještě jeden význam poutě. V křesťanství se obvykle pouť obětuje za něco či někoho. Nemusí to tak byt ale je to jedna z možností. Nezálež na tom, jestli jdeš na pouť sám nebo ve skupině, jestli fotíš, zapisuješ zážitky atd. Jde o vnitřní postoj o to zaměření duchovno ne na SEBE. Jde o hledání Boha (nebo něčeho co nás přesahuje) v sobě , přírodě, lidech.
Pesimiste jsou na zabiti, ale optimisté ti uz jsou davno mrtvi...:)
barbarra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: pát říj 5, 2007 21:11
Bydliště: jizne od Brna

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Ricci70 » sob říj 13, 2012 8:32

Vůbec nechápu, proč si tady někdo hraje na myslitele a zkouší rozebírat pojmy z lingvistického hlediska, je to trapné a zbytečné (po třech letech studia PhD v oboru filosofie to mám právo konstatovat).

Samozřejmě na to kápl Vachoň - je to o vnitřním zážitku. Problémem dnešního, často "movitého" cestování je, že má mnoho podob - od horolezectví, trekingu, běžné rodinné dovolené až ke snobům, kteří za týden dovolené utratí 250 tis., přičemž také cestují, jen jaksi ne moc po svých, ne moc ekologicky apod. Cestování má tedy různé podoby a každý má právo zvolit si svůj druh a styl.

Pouť je naopak ryze náboženský úkon. Ve své nejčistší podobě je se jedná o očištění a meditaci. Poutníci putují na posvátná místa, ideální jsou kopce, na kterých se poutník zlikviduje, páč poté zažívá to, co my všichni na tomto fóru, pocity uspokojení, únavy, vnitřní vyrovnanosti, zbavení se (alespoň na chvíli) všech těch hloupých problémů, které jsou tam DOLE! Samozřejmě někdy také hnus, že ještě musím dolů (kolenaaaa)... To zažívá poutník + ještě něco navíc, což je niterný duchovní prožitek, spojení s Bohem, spojení s božstvy nebo kosmickým univerzem (zvláště na Východě).

Na vnějších projevech cestování i putování vůbec nezáleží - jestli fotím, jestli filmuji apod. To je úplně jedno. Vždy záleží na stavu nitra jedince... V podstatě se jedná o to, že - paradoxně - žádné náboženství na světě se neobejde bez člověka, proto i nevěřící může být poutníkem, pokud se rozhodne sestoupit do svého nitra a poznat sám sebe! Je v tom spojitost, bez nás, bez našeho JÁ to prostě nejde ... ani v křesťanském ani např.v buddhistickém pojetí ... Nezapomínejme, že nejmoudřejší muž řeckého, antického světa, Sókrates, vešel do věštírny v Delfách, a když se ve svých otázkách snažil spolehnout na bohy, na vnější moc, tak jej Pythie vykázala před věštírnu, aby si tam přečetl nápis, který tam byl vytesán, a který symbolizuje tu správnou cestu: "Poznej sám sebe".
Nahoře/na hoře nemyslím, páč nechám vše za sebou dole. To je pro mne pravý smysl, na kopci jen být...
Ricci70
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 28, 2012 14:21
Bydliště: Lužické hory and Earth.

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod wawrik » ned říj 14, 2012 12:35

Ricci70 píše:Vůbec nechápu, proč si tady někdo hraje na myslitele a zkouší rozebírat pojmy z lingvistického hlediska, je to trapné a zbytečné (po třech letech studia PhD v oboru filosofie to mám právo konstatovat).

Vzhľadom k tomu, že sme na diskusnom fóre, zvykneme veci rozoberať z kdejakého hľadiska. Najmä, keď je - tak ako v tomto prípade - jazykové hľadisko rovnako v poriadku ako filozofické. Okrem iných.

Naopak, trápna a zbytočná príde zasa mne snaha o zvyšovanie autority uvádzaním dosahovaného vzdelania :?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Vachon » ned říj 14, 2012 13:35

Abych téma maličko odlehčil: Pro reportéry iDnes, kteří si zřejmě ani nedovedou rezervovat jízdenku přes internet, se i cesta na Sněžku stává drsnou expedicí (čímž neříkám, že to pro kohokoliv jiného nemůže být hezká pouť).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod brhel » ned říj 14, 2012 19:59

Pro mě osobně pouť znamená, že cílem je "duchovní místo" a na něm "duchovní aktivita" a můžeš jít jen 5 km, ze Rtyně do Malých Svatoňovic.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod Rembrandt » ned říj 14, 2012 21:35

Možná to nakonec bude tak, jak chceš aby to bylo. Dejme tomu, že půjdeš tu svatojakubskou cestu do Španělska.

Když to budeš brát jako zajímavý výlet, nebo způsob, jak si dokázat, že urazíš tu vzdálenost a sáhneš si na dno sil, tak se ti toho dostane. A bude to cestování :t:t

Když o tom budeš přemýšlet, že jsi součástí něčeho velkého, že se můžeš připojit k něčemu co už zkusily tisíce lidí, že to není jen pro tvůj fyzický, ale i psychický rozvoj, že se přiblížíš Bohu/svému vyššímu já/vesmíru (nehodící si škrtněte), tak se ti toho dostane a bude to pouť. :prayer:

Takže si myslím, že nezáleží na tom, s kým vším o tom budeš mluvit a kolik si pořídíš záznamových materiálů, ale jak to celé cítíš vnitřně ty sám. :yawinkle:
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod deckardph » ned říj 14, 2012 21:54

Jsou to jen slova, který jen hodně mizerně popisujou co to doopravdy je ...
Slova jsou jen chabej popis reality kterou prožíváme, může snad slovo cestování popsat všechny ty krajiny,vůňe,obrazy,tváře,chuťe, pocity, myšlenky ...?
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod mike » pon říj 15, 2012 19:26

Vachon píše:Abych téma maličko odlehčil: Pro reportéry iDnes, kteří si zřejmě ani nedovedou rezervovat jízdenku přes internet, se i cesta na Sněžku stává drsnou expedicí (čímž neříkám, že to pro kohokoliv jiného nemůže být hezká pouť).

Jj, taky jsem se dobre bavil ;-) Akorat to spis patri do vlakna Vtipy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod johny82 » sob říj 27, 2012 13:47

Našiel som celkom zaujímavý článok na blogu o dojmoch z púte. Má čo povedať aj k otázkam, ktoré sa tu riešili.
johny82
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř čer 13, 2012 10:16

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » úte říj 30, 2012 12:37

mike píše:
Vachon píše:Abych téma maličko odlehčil: Pro reportéry iDnes,... se i cesta na Sněžku stává drsnou expedicí[/url]....

Jj, taky jsem se dobre bavil ;-) Akorat to spis patri do vlakna Vtipy :twisted:

Ja jsem byl v Krkonosich ctyri dny a pro mne to byla vetsinou taky "drsna expedice". Moje nohy na tech "stezkach" trpely vic jak v Alpach kolem 3000 za dva tydny... A podrazka mych granitu se schodila taky vic jak tam.
Je tam hezky, ale ty vydlazdene cesty... :evil: - zlate Beskydske lesni stezky... Tatranska magistrala je proti tomu chuze v bavlnce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod mike » úte říj 30, 2012 17:25

Tomu se mi nechce verit... Po nicem horsim, nez je Tatranska magistrala, jsem snad jeste nesel. Zlate Alpy proti tomu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký je rozdíl mezi poutí a cestováním?

Příspěvekod apuka » čtv lis 1, 2012 11:01

Kdyz se Ti nechce verit, never...ale pokud bys chtel, tak vez ze tak pulka cest za ctyri dny byla podobna (jsou to fotky z ruznych dnu, ruznych useku) a to jsem kazdy den sli min. 20km tury:... oooo :
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Prijemne "putovani" 8)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Treking