Dialkove pochody - 100km

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Reccol » čtv kvě 24, 2018 21:40

Třeba tady, odstavec "Magnesium intake" - to pro příklad, našel bys toho určitě víc. A tohle se týká běžné populace, sportovci mají tu potřebu logicky vyšší.

To tvoje byl laktát - rozhodně o dost lepší, než oxid, ale horší, než ty další typy. Opravdu je v tom rozdíl.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » čtv kvě 24, 2018 21:49

Diky, prectu si to pozdeji.

Oxid se pouziva v antacidech a myslim, ze prave proto, ze se nevstrebava, jen neutralizuje zaludecni stavy. Jako zdroj horciku tedy blbost. U mne slo ale o priznaky predavkovani a to uz po 500 mg denne... pravda, nebyl jsem uplne v poradku, ale jak jsem psal, doktorka tvrdila, ze to nebylo nic neobvykleho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod remy77 » čtv kvě 24, 2018 22:54

mike píše:Myslel jsem, ze glykogen se spali vzdycky pri dele trvajici aktivite.


Ako sa to vezme.
Zjednodusene:
Sval = cervene, biele a zmiesane vlakna.

Cervene vlakna - mensie, pomale, vykonnostne slabe, vydrzia dlho pracovat. Energia sa v nich vyraba primarne tuk+kyslik, obnova glykogenu za cca. 12 h, od ich mnozstva zalezi aj velkost podpory bielych vlaken.

Biele vlakna - velke, vysoko vykonne, energia cukor bez kyslika, vyroba je asi 15-krat menej hospodarna, ale je hned k dispozicii, obnova glykogenu 3 dni a viac.

Zmiesane vlakna vyrabaju energiu oboma sposobmi. Rokmi sa podla potreby treningom menia na cervene alebo biele.

Pri mensom vykone, tj. nizsej tepovej frekvencii (dolnej hranici aerobneho pasma) sa "zapajaju viac" cervene vlakna, cim sa vykon dviha, tj. stupa tepova frekvencia (cez hornu hranicu az do anaerobneho pasma) zapajaju sa biele vlakna.
Zasoba cukru pri hornej hranici aerobneho pasma vydrzi cca. 90 min, zasoba v bielych vlaknach sa v anaerobnom pasme minie za cca 6-8 min (u vrcholovych sportovcov aj 30min.)

Preto ak si slapal "na krv", tak si sa "odpalil" a ani do konca dna si nebol schopny dobit...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » pát kvě 25, 2018 0:26

Zajimave, mozna bych si to mel nastudovat podrobneji. Zvlastni, ze tohle provozuju nekolikrat rocne a poradne jsem se odpalil zatim jen asi dvakrat. Jinak se tam nahore sice pul hodiny valim, ale pak zas jdu celkem bez problemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » pát kvě 25, 2018 6:18

Presne ako píše remy77. Preto pre 100 km je vhodný tréning na rozvoj pomalých vlákien pri nižších tepoch a aj ich využívanie počas takého pochodu/behu, aby sa ušetrilo, čo najviac energie a mohla sa priebežne dopĺňať.

Ja pri tréningu na 100 km vychádzam primárne z tohto:

V skratke tu: http://roberthusanik.blogspot.sk/2014/0 ... malte.html

Podrobne tu: https://www.martinus.sk/?uItem=247373

Čiastočne aj tu: https://www.martinus.sk/?uItem=155515
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod remy77 » pát kvě 25, 2018 9:58

mike píše:Zajimave, mozna bych si to mel nastudovat podrobneji.


Uz som tu kdesi postoval knihu "Kontrolovany trening". Sice sa nepredava ale tu ju najdes https://uloz.to/!AGv188KYt/divald-kontr ... rening-pdf
Staci si prebehnut stred knihy, je tam dobre rozobrata teoria treningov v jednotlivych tepovych pasmach a ich prinos pre sportovca, ako aj vplyv na organizmus.
Zaujimave je hlavne to, ako autor priklada velky vyznam treningom v dolnom aerobnom pasme, ktore vsak vela sportovcov podcenuje, lebo je nudne (po treningu ziadne endorfiny) a ake su nasledky, ak sa tento trening vynechava.
A ak chces, najdes tam aj casti v nadmorskou vyskou.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 25, 2018 10:36

ono po nejakym "treningu" muzez mit endorfiny? jako slysela sem, ze lidi treba chodej DT kvuli endorfinum, i lidi co sli prvne... nevim, neznam endorfiny po vylete/cviceni, spis ze mam rada prirodu tak do ni chodim ale fakt muzes mit nejaky endorfiny? kdyz ses ve vyssi tepovce?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » pát kvě 25, 2018 10:51

Mawnzi, hovorí sa tomu "running high". Zažívajú to hlavne hobby bežci, ktorí netrénujú pomaly v najnižšom aeróbnom pásme. Niektorí vraj behajú hlavne kvôli tomu, tým príjemným pocitom.

Remy, áno toto pásmo je silno podceňované a pritom najdôležitejšie. Lebo ak nemáš vybudovanú aeróbnu vytrvalosť, tak sa ťažko buduje to ostatné.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 25, 2018 10:54

aha, takze s chozenim su v klidu :D vim ze kamoska o tom pri behani mluvi.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » pát kvě 25, 2018 16:23

@Remy: diky! Tenkrat jsem to nezaznamenal nebo mne to nezajimalo, ted se na to urcite kouknu :)

@Mawenzi: jasne, ze muzes mit endorfiny. Treba u tech rychlych vyslapu, co jsem psal, ze mi to nekdy stava (ne vzdycky). V horach pri delsich vyslapech taky, nekdy to dost pomaha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » ned kvě 27, 2018 0:58


Tohle je opravdu namet k zamysleni, diky za to. V podstate to vysvetluje, proc maji moje denni vychazky, co jsem pred casem zacal provozovat, vyrazne vetsi vliv na kondici a vahu, nez jsem cekal. A taky proc pres zimu, kdyz chodim na sneznicich, nehubnu, prestoze vydavam podstatne vic energie, nez jindy. To jsem tak nejak tusil, pohybuju se na horni hranici aerobniho pasma nebo nad ni a jedu na sacharidy. Myslel jsem si ale, ze sice nezhubnu, ale vylepsim kondici a z toho clanku plyne, ze by to mohlo byt i naopak :-k

Napadl mne takovy experiment. Ted jsem schopen chodit denne okolo 10 km, aniz by mne to nejak unavovalo. Nalehko, rychlou chuzi v aerobnim pasmu. Co kdybych to na tyden zvednul na 23 km denne? Z Prahy do Kralup na vlak, podel Vltavy je to skoro po rovine. Dal bych to za 3 - 4 hodiny a daval bych bacha, aby tep nesel pres 120 - 130. 160 km za tyden a co to udela s vahou a kondici. Je to dobry napad nebo blbost?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » ned kvě 27, 2018 10:24

Môžeš vyskúšať, aj keď mi to príde trochu veľa. Ja som napr bezecke tréningy nerobil bežne dlhšie ako 2 hod, iba cez víkend dlhšie. Ale toto je chôdza, tak môže byt. Dôležité je neprekračovať aerobnu hranicu. Nebrať to tak, že typový priemer je v hranici. Ak by si obmedzil ešte sacharidy resp. zmenil ich skladbu (listová zelenina), tak cca za 15-20 dni by zmena mala byt poznať.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » ned kvě 27, 2018 10:33

Ja napr cez zimu november-február behám iba pomaly, podľa toho článku, od februára zaraďujem 2-3 krát do týždňa anaerobny tréning + ak sú cez víkend rýchle preteky napr. mtb xcm. Ostatne dni aj v tomto obdobi pomaly beh.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » ned kvě 27, 2018 22:47

lukasj píše:Dôležité je neprekračovať aerobnu hranicu. Nebrať to tak, že typový priemer je v hranici.

Jasne. Proto mne zarazilo, ze jsi na zacatku psal, ze mas hranici 165. To je prece moc, ne? Zvlast vzhledem k veku.

Zatim experiment odlozim. Je moc horko a navic jeste citim minuly vikend, kdy jsem si posunul hranice :) Dneska mi to fakt neslapalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » pon kvě 28, 2018 8:23

Tých 165 som myslel ako hranicu, kde začínam cítiť, že to prepaľujem a príliš dlho tak nevydržím. Pomalé bežecké tréningy robím do 142, ultra behám do 150-155 kedy je to optimálne vzhľadom na spotrebu energie a rýchlosť, cyklo tréningy a cyklo preteky, čo to dá, takže cca do 180.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 14:59

Maximalni tepovku sis nejak meril nebo je to jen z vypoctu?

Si vzpominam, jak jsme si ji merili asi pred 30 lety na plavani. Trener nas nechal zaplavat par rychlych bazenu a pak pocitat tep na cas. Vychazelo to pres 200 a to jeste nebylo maximum, protoze v prvni chvili to proste pocitat neslo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » pon kvě 28, 2018 15:18

Max mám iba to, čo som dosiahol. Ale v podstate to nepotrebujem. Používam prakticky tri zóny podľa výpočtu, ako je v tom článku = 180 - vek:

1. na zahriatie - do 131, používam vždy na začiatku aktivity 6-12 min podľa dĺžky aktivity
2. aerobnu - 132-142, behám v nej štandardne na rozvoj vytrvalosti
3. anaerobnu - 142 a viac, dosahujem pri intervaloch do kopca

Orientačne si potom sledujem tepy napr. počas pretekov podľa druhu, ako som spomínal.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 28, 2018 17:34

prisel.mi speed8 a proteinovy tycky. predstartovni horecka stoupa. Dneska dornovka a masaz,vyslo.mi to skvele, koleno uz tyden boli jak cert a pritom placatych 27km kolem oslavky... mam obavy, ze nedam ani 50 :D su ztracenej pripad, a pudu se zahrabat

Si asi budu muset koupit hodinky s merenim tepu nebo co, jen moc nevim jak je ve vypoctu mysleno nebo berete leky, jako nejaky konkretni nebo proste kdyz musim zrat denne leky?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 18:32

Doufam, ze se o tobe nedocteme v novinach ;-)

Leky? Zadne neberu a predpokladam, ze Lukas taky ne. Mereni v podstate nepotrebujes, jak jsem psal vys, spravne jdes kdyz muzes pri chuzi normalne mluvit a na hranici aerobniho pasma jsi, kdyz muzes mluvit, ale uz nemuzes zpivat. To by ti zatim melo v pohode stacit, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 28, 2018 18:44

ale zajimalo by me, jak to s tema lekama teda pocitat.

takze kdyz du do kopce a dusim se, mela bych zpomalit na takovy tempo, abych mhla v klidu mluvit a tim teda udelam.pro svoji fyzicku vic, nez kdyz se snazim to dat co nejrychleji su schopna... myslim, ze pak klesnu z lamich 300 vyskovych metru na nejakych 200 za hodinu... coz je asi tak tempo duchodce po infarktu?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 18:47

Furt netusim, jakyma lekama a co chces pocitat.

V podstate tak. Mozna pujdes pomalu, ale cemu to vadi? Kdyz to bude fungovat, tak casem pujdes zas tech 300 a ani se nezadychas :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 28, 2018 19:35

v tom.clanku je u vzorce s vypoctem napsany ze pokud beres pravidelne leky, odecti 10 jeste. No tak me zajima,jestli nekd nevi, jaky treba, jetsli to je obecne jakykoli nebo tak.

Ale samozrejme ten.primer s mluvenim asi je dostatecnej.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » pon kvě 28, 2018 19:47

Ten odpočet 10 je v podstate pre ľudí, ktorí úplne začínajú alebo sú v rekonvalescencii, alebo dlhodobo berú lieky, ktoré môžu mat vplyv na ich výkonnosť a pod. Ja si napr. ani nepridavam, každý rok skôr uberiem. Aj tak nikdy nejdes presne ale drzis sa niekde v strede toho intervalu.

Ale aj keby si na začiatok išla na spodnej hranici, resp. odrátaš tých 10, tak sa nič nedeje. Pri bežnej chôdzi mimo prudkých stúpaní budeš aj tak pod. Inak veľmi dobrý je na začiatok aj bicykel po asfalte po rovine, kde môžeš ísť na tých tepoch podstatne zábavnejšie.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 28, 2018 20:35

na rovinky sme tu jizne od brna machri :D navic pes ma.oficialne potvrzeno ze v sezone muze leda chrapat na gauci, takze bych lehce kolo oprasit mohla. i par minut tydne by mozna mohlo byt zajimavych, nebo zkusit kolobku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod booze » pon kvě 28, 2018 21:12

No a nezatizi ti prasky proti bolesti jatra a ty pak nebudou schopne fungovat pri zatezi? Ja bych si dal na to pozor. Jatra jsou hodne dulezity organ pri zatezi obzvlast.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod lukasj » pon kvě 28, 2018 21:27

Potom je však otázka, či je dobrý nápad ísť 100 km, keď už tréning môže byt rizikový a ten zďaleka nie je tak náročný ako samotných 100 km.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod booze » pon kvě 28, 2018 21:34

Myslis tim koleno nebo jatra?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 29, 2018 6:24

Booze - zatim sem si nikdy pri pouziti aulinu nevsimla, ze by mi to vadilo. Pouxivam ho v pripade nouze, kdyz to fakt nejde uz a vim, ze potrebuju treba aspon k vlaku.

Fakt ho nepouzivam bezne, loni treba ani jednou, nekdy i 3x za rok.

opakuji - neplanuji ujit 100km, to zdravotne nedam, ale jde o to zkusit si ten nocni start, zkusit atmosferu, hecnout se.

- predpokladam, ze aulin mast by lokalne pripadne mohla ucinkovat bez zateze jater
- pokud budu potrebovat aulin tablety napr. na 30 km, je jasny, ze 45 bude max. strop, pokud treba na 45. tak myslim, ze se dojezdnost bude i snizovat uz i celkovou unavou a po aulinu treba 50. Nevim, jak rikam, nikdy sem 50 nesla, takze nevim.

- cil neni dojit do cile, nebo se zrakvit.

- stejne pro me rada/moznost jak do nej dojit ani neexistuje. Budu rada, kdyz neusnu na 10.km 3hodiny po mym vecernicku :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod booze » úte kvě 29, 2018 7:27

Tak to pak jo. Jsem mel pocit, ze resis jak se nafetovat a ujit 100km.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dialkove pochody - 100km

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 29, 2018 7:57

to ne, slo mi o to jak resit unavu spaci nad ranem krz nocni start tim ze navic vstavam v 5 rano do prace, tak je to taky jiny startovat v 8 vecer pro nekoho kdo chodi spat ve 2 v noci a bezne chodi do prace treba na 10h.

Fyzicky koleno s tim si po 20letech boleni umim poradit, s nocnim startem nikoli, protoze nemam zkusenosti byt 24h a dele vzhuru. Dyt ja usinam i na silvestra jeste pred ohnostrojem pravidelne :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Treking