tipy a triky pro outdoristy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

tipy a triky pro outdoristy

Příspěvekod teoretic » ned srp 7, 2005 18:06

napadl me novy vlakno:) - piste sem vase rady, zkusenosti, ktery vam ulehci nebo zprijemni "trekovani" a to jak zakladni, asi vetsine lidi znamy, rady tak i nejaky vychytavky - ty jsou samozrejme extra vitany:)

1) Fleecku nacpat do fusaku od spacaku - vznikne super polstar

2) Na veci, ktery clovek v noci muze potrebovat, nalepit reflektujici stitky.

3) Pri chladnu nespat ve spacaku nabaleny, cloveku je pak jeste vetsi zima.

4) Potrebuje-li clovek v noci na zachod, at to udela hned, telo jinak totiz potrebuje vydat vice energie na to, aby udrzelo obsah mechyre pri telesny teplote.

5) Krabicka od Tic-Tacu je dobra ochrana na kartacek na zuby.

6) Kousek alobalu se muze hodit na plno veci, treba na provizorni hrnec, kdyz s nim clovek obali vhodny kamen..

7) Pri chladnu hodit bundu pres nohy ve spacaku, kalhoty nacpat do nohou - zmensi se tak prostor potrebny k ohrevu...

8.) Podlozka pod mys ci kus stary karimatky nic nevazi a nezabere - mue se vyuzit jako treba sedatko nebo podlozka pod varic + ochrana pred ostrejma vecma v batohu. Navic jej lze omotat okolo SIGG flasky a pusobi tak izolacne

9) Pro otrle - jako alternativa ke zdarku je pytel na mrtvoly - v nejakych statech se da volne koupit... :)

10) Aby clovek nestratil flasku z kapsy batohu, privazat ji k batohu delsim provazkem, aby clovek mohl bez problemu pit

11) Celovku mit v noci na krku - je hned po ruce, kdyz ji clovek nahle potrebuje

12) Pouzivat pytlikovej system - v batohu vice pytliku - na rano, na noc atd - obsah batohu tak zustava i po par dnech prehledny..

13) Dosicky od filmu jsou vhodny treba na koreni atd. Dale je dobry, dat do na vlkost nachylnejsich koreni (sul atd.) par ryzovych zrnek

14) Na horskych chatach jsou dobry spunty do usi

15) V lese atd. otocit ksiltovku ksiltem dozadu - vetev v oku nebo minimalne naraz celem do vetve nejsou dvakrat prijemny zalezitost

16) Pro mensi opravy je dobra dentalni nit - nic nevazi, nezabere a je hodne pevna

17) kura brizy hori i vlka

18.) SIGG flasky a pod. se dobre cistej horkou vodou s praskem do peciva

19) Sirky (i zapalky ;) ) rychleji uschnou ve vlasech

20) pro survivalisty - destova voda neobsahuje zadny elektrolyty, cili pokud neni sul, tak do ni prodat trosku pisku nebo popela

21) a neco o nozich :) - dobre lze brousit noze o spodni cast neglazurovanyho porcelanovyho hrnku nebo talire a pote popr. obtahnout o dziny

to by zatim stacilo:)
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod uplne jinej martin » ned srp 7, 2005 19:16

ad 17) březová kůra mokrá nehoří, taky jsem si to myslel, píšou to ve šech příručkách pro skauty/zálesáky/turisty/... ale zkoušel jsem to a neni to pravda.

22) jak je znamo PuEr je univerzální lék, ale z hliníkovýho ešusu chutná hnusně

23) impregnace sirek: nastříkat impregnací ve spreji (ta silikonová americká s oranžovym víčkem, ale možná by fungovaly i jiný)

24) ve spacáku je mi líp na nohy když si dám ponožky "na půl žerdi" (to co je normálně kolem kotníku - kolem šlapek)

25) stan z vnitřníma prutama se dá postavit i bez vnitřní ložnice tak, že se naměří tětivy prutů a pruty se napnou pomocí stejně dlouhých provázků s malinkou smyčkou na konci

26) třísky se dobře vytahujou injekční jehlou, je ostrá a má plochej hrot, tříska se napíchne kolmo k její podélné ose a ven de skvěle

p.s. ještě mi nikdo nedokázal vysvětlit, na co jsou dobrý sigg a spol. flašky, kromě toho, že je v nich tma a jdou pověsit za víčko na karabinu (a stojej 100násobně tolik, než petflaška i s obsahem)
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod teoretic » ned srp 7, 2005 21:21

@martin: je rozdil jestli vlhka nebo mokra:) - ta hori, to jsem zkousel...
jinak SIGG ma tu vyhodu, ze zaprvy i kdyz zasmradne atd, tak to z toho dostanes narozdil od PETky a muzes ji v pripade nouze pouzit na prevareni vody...navic ji neproriznes treba o ostrou skalu nebo tak...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » pon srp 8, 2005 6:09

teoretic píše:@martin: je rozdil jestli vlhka nebo mokra:) - ta hori, to jsem zkousel...
jinak SIGG ma tu vyhodu, ze zaprvy i kdyz zasmradne atd, tak to z toho dostanes narozdil od PETky a muzes ji v pripade nouze pouzit na prevareni vody...navic ji neproriznes treba o ostrou skalu nebo tak...

t.


Jo, ale když jsem tam nabral v Tatrách vodu z pramene Kyslá, tak mi tu speciální vrstvu proti pachům a bůhví čemu ještě ta voda sežrala. :| .

Jinak, kůra březová mokrá hoří-nehoří. Ona nad tou sirkou prvně vyschne a pak to jde.

27) voda z ledovce je v podstatě destilka. Nejen, že nedodá minerály, ale naopak ty, co jsou už v těle stahuje. Krom ztráty těch důležitejch minerálů se dá předpokládat sračka jak řemen, což nějako vysoko není moc happy.

2osum) impregnace sirek - hlavičku omáchat ve vosku

29) ponožky nejlíp uschnou ve spacáku. Na noháh dřív, ale zase je od nich zima. Nesušit na těle, je to o ledviny!

30) pytel na mrtvoly je poměrně velký a těžký.

Víte někdo jakej je rozdíl mezi sirkou a zápalkou :wink: ?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod teoretic » pon srp 8, 2005 8:14

Přípluv píše:...
Víte někdo jakej je rozdíl mezi sirkou a zápalkou :wink: ?


jo, ja...sirka je to, cemu se zne rika nekde kovbojske zapalky , ty, ktery maj na sobe opravdu jeste siru (nebo driv alespon meli), kazdopadne je ale skrtnes temer ovsechno, na zapalky potrebujes skrtatko...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » pon srp 8, 2005 8:24

teoretic píše:
Přípluv píše:...
Víte někdo jakej je rozdíl mezi sirkou a zápalkou :wink: ?


jo, ja...sirka je to, cemu se zne rika nekde kovbojske zapalky , ty, ktery maj na sobe opravdu jeste siru (nebo driv alespon meli), kazdopadne je ale skrtnes temer ovsechno, na zapalky potrebujes skrtatko...

t.


jo, jo, tak to je :smt023
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Lipon » pon srp 8, 2005 8:32

v chladnym pocysi do spacaku na noc nacpat jak kalhoty, tak aspon spodni triko, co clovek nosi pres den - jednak vytapi o neco mensi prostor, jednak se rano muze relativne normalne oblict a nema pocit ze leze do mrazaku ...

dost bes je ale rano vlezt do zmrzlych bot; slysel jsem , ze je nekdo strka v igel. pytliku taky do spacaku, matenekdo s tim zkusenosti?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

tipy a triky

Příspěvekod skalis » pon srp 8, 2005 9:03

zdravicko,
(1) to je standardni reseni. ostatne futral na spacak s sebou vozim jen kvuli tomu, spacak mam v batohu volne (do futralu ho davam, jen kdyz je nouze o misto)
(5) ja pouzivam takovej usitej latkovej pytlik, vejde se do neho i pasta
(7) nebo spacak do batohu (v zime)
(9) neni ten pytel nahodou igelitovej???
(11) ja si davam celovku (a mobil) do boty. k tomu se vaze jedna prihoda: pred lety sme spali s dalsima lidma v zime v iglu. jeden znamej si dal do boty svoje novy brejle. rano vstavame a ten s brejlema se pta, kde ma svoje boty (kvuli brylim). na to se mu ozve odpoved od dalsiho: ja sem v nich byl v noci na zachode... :(( brejle samozrejme neprezily
(12) pytlikovej system mne osobne nevyhovuje, radsi se v baglu prehrabuju a hledam
(17) brezova kura opravdu vlhka hori!!! paradoxne jako topne drevo neni briza nic moc (takze jen kura na podpal)

jinak takovy vsemozny fligny ma clovek uz zautomatizovany, takze se na ne blbe vzpomina :ú
Uživatelský avatar
skalis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte kvě 17, 2005 20:59
Bydliště: Lanskroun

Příspěvekod teoretic » pon srp 8, 2005 9:20

@skalis: to byl prinosnej prispevek do tohodle threadu:):)jasny,ze plno vecich je jasnejch,ale treba ne uplne kazdymu...

31) Mokry boty vycpat novinama a nechat na suchem teplym nebo aspon dobrej vetranym miste, nikdy nevystavovat velkymu teplnu (kamna, ohen) - nebezpeci popraskani kuze, svu, podrazky atd.

32) Tkanicky je dobry namazat silikonem nebo asopn voskem - v zime tak snadno nezmrznou

33) Nuz lze obtahnout/mirne nabrousit i o parez (lepsi cervsty)

34) Pri chladnu (i ve spacaku) mit cepici, 70 procent telesnyho tepla ztraci clovek pres hlavu

t.
Naposledy upravil teoretic dne pon srp 8, 2005 10:02, celkově upraveno 1
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » pon srp 8, 2005 9:47

ad31) je-li po ruce zrní, do mokrejch bot zrní. Je to v pohodě...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod uplne jinej martin » pon srp 8, 2005 10:08

35) na konci tkanicek u lezecek udelat jednoduchy uzliky.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod pripluv » pon srp 8, 2005 12:30

36) na hrot cepínu je dobrej kus zahradní hadice. Ale jenom na transport. Doma sundat! Protože se tam drží určitá vlhkost a koroduje to...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Simi » pon srp 8, 2005 13:47

Přípluv píše:27) voda z ledovce je v podstatě destilka. Nejen, že nedodá minerály, ale naopak ty, co jsou už v těle stahuje. Krom ztráty těch důležitejch minerálů se dá předpokládat sračka jak řemen, což nějako vysoko není moc happy.


Destilka to sice v podstate je, ale ze by nejak zpusobovala mineralni rozvrat neni pravda. Staci, kdyz si prectes, co o tom vyzkoumali na Spolku horske mediciny - http://www.horska-medicina.cz/ (nekde to tam najdes). Zjistovali od lidi, co casto jsou nebo byvali dlouho na expedicich a pili porad jenom ledovcovou vodu, jestli meli nejaky problemy atd. Vysledek byl ten, ze bohate staci latky obsazene v bezne(horske ;-) )strave a pripadne je fajn trochu navic doplnit vitaminy.

Moje osobni zkusenost je takova, ze jsem nikdy problemy s ledovcovou vodou nezaznamenal a ani z ni sracku nemel. Stejne tak z ni nemel problemy nikdo ze znamych. Jeji hlavni problem je, ze casto skripe mezi zuby. :-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod Simi » pon srp 8, 2005 13:55

teoretic píše:34) Pri chladnu (i ve spacaku) mit cepici, 70 procent telesnyho tepla ztraci clovek pres hlavu

t.


To je naprosta pravda a spousta lidi si to vubec neuvedomuje. Tri nejztratovejsi mista jsou hlava, pak nohy(mineno priblizne od kotniku dolu) a ruce od zapesti k prstum. Takze pripadne prihodit jeste rukavice(treba i bez prstu).

A jeste z jineho soudku - kdyz spis v mrazu venku(se stanem i bez), hod si lahev s vodou do spacaku. Sice bude lahev trochu studit, ale voda nezmrzne.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod homerr » pon srp 8, 2005 14:16

já jsem teda taky nikdy z ledovcový vody problémy neměl, je sice pravda, že nemá žádný živiny, ale já to řeším tím, že do ní něco nasypu, nějaký vitamíny, hořčík... i pak lépe chutná...
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod pripluv » úte srp 9, 2005 5:48

homerr píše:já jsem teda taky nikdy z ledovcový vody problémy neměl, je sice pravda, že nemá žádný živiny, ale já to řeším tím, že do ní něco nasypu, nějaký vitamíny, hořčík... i pak lépe chutná...


No právě, nasypat vitamíny. A je to.
Jinak problém se stahováním živin mi kdysi vysvětlovali chemici co dělají na Dukovanech a mají na starosti vodu (takže žádní blbci), proto nemám důvod tomu nevěřit. Faktem zůstává, že vodu z ledovce piju taky a střeva dobrý, nicméně jsem viděl srát hromadu lidí a řekl bych, že podíl tam bude. Asi to je individuálnější záležitost.

Nicméně jsem si vzpoměl ještě na slova jednoho co mi popisoval, že ve vodě z ledovce jsou jemný částečky jako minizrnka písku a tak, co se v podstatě samy neodfiltrujou, protože to valí přímo. Člově při pití nic nepozná, ale pak z toho může bejt dost dobrej zánět močáku. Zatím jsem teda o nikom neslyšel (on se tím taky asi ani nikdo nechlubí :wink: ), ale docela by mě to zajímalo. Logiku to totiž má...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » úte srp 9, 2005 9:26

37) kdyz traverzujete lavinovej svah, vžycky to zasype toho, kdo má u sebe jedinou lopatu :smt018 ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod ondrey » úte srp 9, 2005 10:52

k suseni bot pouzival jeden kamos pecky z tresni. Nejdriv je teda vyvaril, a ususil, aby nebyly slizky. Pak je hodil do kotliku, trochu nahral nad ohnem (ne moc) a hodil do bot. Oni ty mrchy vydrzi dost dlouho teply:-) No akorat tahat sebou pytel pecek neni moc prakticky:-))
ondrey
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv pro 30, 2004 8:38

Příspěvekod šíp » úte srp 9, 2005 14:37

taky uvedu jeden tip který se nám osvědčil. V roce 2002 při výstupu na Rysy chcalo tak strašně a vytrvale, že nám pasy promokly a proměnily se na těžko identifikovatelnou hmotu. Na celnici jsme pak měli problémy opustit slovensko a od té doby pasy nosíme v pevném uzavíratelném sáčku.

a jeden tip pro fotografy v outdooru. Fotit NIkkonem D70 v dešti není to pravé ořechové, proto jsme si na naše "adrenalinové" výlety pořidili levný malý Nikon Coolpix 2100 a k němu podvodní pouzdro. Ideální na focení v dešti. Lze dokonce i fotit pod vodou do hloubky 5M. Nejlevnější pouzdra se dají sehnat na http://www.alfa-foto.cz/aquapac.htm (my ho máme za 599Kč včetně poštovného, vyzkoušeli jsme už na několika akcích)
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lipon » úte srp 9, 2005 16:13

šíp píše:taky uvedu jeden tip který se nám osvědčil. V roce 2002 při výstupu na Rysy chcalo tak strašně a vytrvale, že nám pasy promokly a proměnily se na těžko identifikovatelnou hmotu. Na celnici jsme pak měli problémy opustit slovensko a od té doby pasy nosíme v pevném uzavíratelném sáčku.

a jeden tip pro fotografy v outdooru. Fotit NIkkonem D70 v dešti není to pravé ořechové, proto jsme si na naše "adrenalinové" výlety pořidili levný malý Nikon Coolpix 2100 a k němu podvodní pouzdro. Ideální na focení v dešti. Lze dokonce i fotit pod vodou do hloubky 5M. Nejlevnější pouzdra se dají sehnat na http://www.alfa-foto.cz/aquapac.htm (my ho máme za 599Kč včetně poštovného, vyzkoušeli jsme už na několika akcích)


já jen doplním - pokud se nechcete vzdát výhody zrcadlovky (hlavně vým. objektivy, plná kontrola na ostřením a expozicí atd.) je tu podstatně levnější řešení - sáček na odpadky normální velikosti do domácího koše příp. velký sáček na potraviny - průhledný - , navéci na objektiv, proříznout díru na objektiv, přehodit přes tělo aparátu, gumičkou stáhnout okolo přední příruby objektivu, zbytek sáčku buď nechat volně viset přes tělo dolů nebo též zagumičkovat

zrcedlovky jsou na trochu toho deště stavěné, fotil jsem na Malé Fatře loni na podzim v lese v dešti asi 3/4 hodiny bez jakékoliv ochrany (techniky :-) ) a bez ztráty kytičky arm1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod šíp » úte srp 9, 2005 16:21

Lipon píše:
šíp píše:taky uvedu jeden tip který se nám osvědčil. V roce 2002 při výstupu na Rysy chcalo tak strašně a vytrvale, že nám pasy promokly a proměnily se na těžko identifikovatelnou hmotu. Na celnici jsme pak měli problémy opustit slovensko a od té doby pasy nosíme v pevném uzavíratelném sáčku.

a jeden tip pro fotografy v outdooru. Fotit NIkkonem D70 v dešti není to pravé ořechové, proto jsme si na naše "adrenalinové" výlety pořidili levný malý Nikon Coolpix 2100 a k němu podvodní pouzdro. Ideální na focení v dešti. Lze dokonce i fotit pod vodou do hloubky 5M. Nejlevnější pouzdra se dají sehnat na http://www.alfa-foto.cz/aquapac.htm (my ho máme za 599Kč včetně poštovného, vyzkoušeli jsme už na několika akcích)


já jen doplním - pokud se nechcete vzdát výhody zrcadlovky (hlavně vým. objektivy, plná kontrola na ostřením a expozicí atd.) je tu podstatně levnější řešení - sáček na odpadky normální velikosti do domácího koše příp. velký sáček na potraviny - průhledný - , navéci na objektiv, proříznout díru na objektiv, přehodit přes tělo aparátu, gumičkou stáhnout okolo přední příruby objektivu, zbytek sáčku buď nechat volně viset přes tělo dolů nebo též zagumičkovat

zrcedlovky jsou na trochu toho deště stavěné, fotil jsem na Malé Fatře loni na podzim v lese v dešti asi 3/4 hodiny bez jakékoliv ochrany (techniky :-) ) a bez ztráty kytičky arm1


na tom webu co jsem psala se dá koupit nepromokavý futrál i i na zrcadlovku. a taky jsme loni fotili v dešti v Roháčích a přežila to. kdežto COOLPIX v zimě v ÚDolí Bílého potoka v dešti se sněhěm nepřežil, naštěstí byl v záruce, tak jsme ho dali k reklamaci a kupodivu nám ji uznali. Navíc já zdrcadlovkou nefotím ráda,jednak to neumím, jednak dlouhé časy neudržím v ruce.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lipon » úte srp 9, 2005 17:52

šíp píše:
Lipon píše:
šíp píše:taky uvedu jeden tip který se nám osvědčil. V roce 2002 při výstupu na Rysy chcalo tak strašně a vytrvale, že nám pasy promokly a proměnily se na těžko identifikovatelnou hmotu. Na celnici jsme pak měli problémy opustit slovensko a od té doby pasy nosíme v pevném uzavíratelném sáčku.

a jeden tip pro fotografy v outdooru. Fotit NIkkonem D70 v dešti není to pravé ořechové, proto jsme si na naše "adrenalinové" výlety pořidili levný malý Nikon Coolpix 2100 a k němu podvodní pouzdro. Ideální na focení v dešti. Lze dokonce i fotit pod vodou do hloubky 5M. Nejlevnější pouzdra se dají sehnat na http://www.alfa-foto.cz/aquapac.htm (my ho máme za 599Kč včetně poštovného, vyzkoušeli jsme už na několika akcích)


já jen doplním - pokud se nechcete vzdát výhody zrcadlovky (hlavně vým. objektivy, plná kontrola na ostřením a expozicí atd.) je tu podstatně levnější řešení - sáček na odpadky normální velikosti do domácího koše příp. velký sáček na potraviny - průhledný - , navéci na objektiv, proříznout díru na objektiv, přehodit přes tělo aparátu, gumičkou stáhnout okolo přední příruby objektivu, zbytek sáčku buď nechat volně viset přes tělo dolů nebo též zagumičkovat

zrcedlovky jsou na trochu toho deště stavěné, fotil jsem na Malé Fatře loni na podzim v lese v dešti asi 3/4 hodiny bez jakékoliv ochrany (techniky :-) ) a bez ztráty kytičky arm1


na tom webu co jsem psala se dá koupit nepromokavý futrál i i na zrcadlovku. a taky jsme loni fotili v dešti v Roháčích a přežila to. kdežto COOLPIX v zimě v ÚDolí Bílého potoka v dešti se sněhěm nepřežil, naštěstí byl v záruce, tak jsme ho dali k reklamaci a kupodivu nám ji uznali. Navíc já zdrcadlovkou nefotím ráda,jednak to neumím, jednak dlouhé časy neudržím v ruce.


koukal jsem na ty jejich obaly, jako ochrana pred vlhkem a mokrem je to dost sikovne, ale fotit se s tim neda - aspon s tim na zrcadlovku ne. Nedovedu si predstavit, jak budu ovladat cokoliv krome spouste (ostreni, u zoom objektivu zoomovani, v krytu neni ani moc mista pro vysouvani objektivu). Ale pokud to clovek kupuje s vedomim techto omezeni, sluzbu urcite udela. Taky jsem jednu dobu koukal po nejakem poradnem vodotesnem (podvodnim) pouzdru, ale cena me jaksi vyvedla z omylu - pres 20.000,-Kc.

Podle meho naopak se zrcadlovkou jdou snaz udrzet dlouhe casy, panc je 1) tezsi nez kompakt - tres rukou se tak snadno neprenese na vetsi vahu tela s objektivem
2) telo je oprene o celo-tvar coz je opet da roztrast hure nez kompakt v predpazenych rukach 0,5 m pred sebou, tot muj subjektivni nazor
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod šíp » úte srp 9, 2005 17:57

no právě že zdrcadlovka je těžší takže se mě hůř drží a ruce mi vibrují :smt119
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lipon » úte srp 9, 2005 18:30

šíp píše:no právě že zdrcadlovka je těžší takže se mě hůř drží a ruce mi vibrují :smt119


hmm hmm, to jsou mi věci :shock: :roll:
mě se zas nepovedlo nikdy pořádně udělat ostrý záběr s půjčenou tikitální krabičkou od mýdla na delší čas (delší než 1/oh.vzdál.)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod šíp » úte srp 9, 2005 18:36

Lipon píše:
šíp píše:no právě že zdrcadlovka je těžší takže se mě hůř drží a ruce mi vibrují :smt119


hmm hmm, to jsou mi věci :shock: :roll:
mě se zas nepovedlo nikdy pořádně udělat ostrý záběr s půjčenou tikitální krabičkou od mýdla na delší čas (delší než 1/oh.vzdál.)


jsem slabá žena :finga: :fuj: A Coolpix je krabička tak akorát mě do ručky :mnam: BTW ale auto zas mám radši větší a silnější arm4
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lipon » úte srp 9, 2005 18:50

šíp píše:
Lipon píše:
šíp píše:no právě že zdrcadlovka je těžší takže se mě hůř drží a ruce mi vibrují :smt119


hmm hmm, to jsou mi věci :shock: :roll:
mě se zas nepovedlo nikdy pořádně udělat ostrý záběr s půjčenou tikitální krabičkou od mýdla na delší čas (delší než 1/oh.vzdál.)


jsem slabá žena :finga: :fuj: A Coolpix je krabička tak akorát mě do ručky :mnam: BTW ale auto zas mám radši větší a silnější arm4


ale samozřejmě že máš pravdu, vždyť se tu nikdo nehádá :mrgreen: :smt023
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod šíp » úte srp 9, 2005 18:51

Lipon píše:ale samozřejmě že máš pravdu, vždyť se tu nikdo nehádá :mrgreen: :smt023


já to nebrala jako hádku.,kde jsi na to přišel? [-o< Brala jsem to jako pokec, s někým, kdo fotí
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lipon » úte srp 9, 2005 18:55

šíp píše:já to nebrala jako hádku.,kde jsi na to přišel? [-o< Brala jsem to jako pokec, s někým, kdo fotí


já taky ne :-)
kdo s tim teda přišel plantážníci, přiznejte se !!!

mě to jen připomělo občasné x-hodinové diskuse s drahou polovičkou :)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod šíp » úte srp 9, 2005 18:58

no my s manželem takhle nedebatíme. on má svůj foťák, já mám svůj foťák, dokonce máme každý svuj stativ (on velký, těžký, já maly,lehký). fotky stejne upravuju a dávám na web já, on teďka jenom brblá že poslední fotky na webu jsou z velikonoc :smt024 :toimonster:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod moyko » stř srp 10, 2005 0:15

Přípluv píše:37) kdyz traverzujete lavinovej svah, vžycky to zasype toho, kdo má u sebe jedinou lopatu :smt018 ...


Tohle téma nezní Murphyho zákony schválnosti, ale Tipy & Triky :smt044
Od začátku naplno a postupně přidávat!!
moyko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát čer 17, 2005 0:04
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Treking