víkendy s báglem

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

víkendy s báglem

Příspěvekod emartas » čtv čer 7, 2007 7:27

Chystám se začít s přítelkyní o víkendech chodit někam s báglem a rád bych vás tady požádal o rady. Jelikož jsme z Beskyd, ale oba jsme teď v Praze, dost nás to tady ubíjí - žádné hory kolem a už to leze na mozek.
V pátek po práci se chci sbalit a někam vyrazit. Nemám zatím auto, takže vlakem nebo podobně.
1) kde přespáváte? V kempech, nebo jen tak volně?
2) Když jste v kempu, necháváte věci v batohu, když někam jdete?
Uvítám i vaše jiná doporučení a nápady.
díky
emartas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv čer 7, 2007 6:59

Re: víkendy s báglem

Příspěvekod tuso » čtv čer 7, 2007 7:34

emartas píše:Chystám se začít s přítelkyní o víkendech chodit někam s báglem a rád bych vás tady požádal o rady. Jelikož jsme z Beskyd, ale oba jsme teď v Praze, dost nás to tady ubíjí - žádné hory kolem a už to leze na mozek.
V pátek po práci se chci sbalit a někam vyrazit. Nemám zatím auto, takže vlakem nebo podobně.
1) kde přespáváte? V kempech, nebo jen tak volně?
2) Když jste v kempu, necháváte věci v batohu, když někam jdete?
Uvítám i vaše jiná doporučení a nápady.
díky


V ČR a SR většinou na chatách nebo v kempech. Ale když nevyjde klidně i nadivoko- záleží od hor a situace. V zahraničí jak kdy. Každé spaní nadivoko ti přinese zážitek a úsporu peněz. :mrgreen:

Chápu to správně, že se ptáš, jestli nechat věci v kempu bez dozoru? Když jo, tak odpověď zní: Ano. Já jsem duše čistá, nezkažená a důvěřivá. :twisted:

Ale záleží od okolností.

A jiné rady: podle mě není co radit. Pobalte se, vyrazte a užijte si to. Chce to nějaký základní vybavení- karimatky, spacáky, stan, bágle, boty, vařič, ešus, čelovku, nůž. V podstatě je to asi všechno.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod emartas » čtv čer 7, 2007 7:39

Samozřejmě jsem myslel věci v kempu bez dozoru ve "stanu":)
Nikdy se nikomu nic neztratilo?
Já jsem taky důvěřivec, ale ...
emartas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv čer 7, 2007 6:59

Příspěvekod tuso » čtv čer 7, 2007 7:42

emartas píše:Samozřejmě jsem myslel věci v kempu bez dozoru ve "stanu":)
Nikdy se nikomu nic neztratilo?
Já jsem taky důvěřivec, ale ...


Jasně, že asi ztratilo. Na to se nedá odpovědět. Všude se krade. A od té doby, co padla žel.opona a nás začali pouštět za hranice, se krade i tam, kde se dřív nekradlo. :mrgreen:
Ale vážně, prostě je to vždycky risk. Ale když někam přijedeš na víkend, tak nebudeš asi v sobotu ráno balit stan a večer ho zase stavět na tom samém místě.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » čtv čer 7, 2007 7:56

Spín většinou na divoko. Taky to mý brouzdání po lesích jinak řešit nejde. na horách na vyhrazených místech, případně v chatě. Občas zalezu do keře i v nějakým národním parku - musím ale podotknout, že po mém odchodu není absolutně poznat, že tam někdo spal.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tesil » čtv čer 7, 2007 8:24

nápodobně, musím ale podotknout, že po mém odchodu není absolutně poznat, že tam někdo sral :mrgreen:
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod tesil » čtv čer 7, 2007 8:58

2 emartas: na nouzový přespání na jednu noc ti možná bude stačit i nějaká bouda
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod emartas » čtv čer 7, 2007 9:39

Už vás někdo takhle při nocování nadivoko "nachytal"? Co se může stát?
Kde člověk najde nějaké to vyhrazené místo na spaní na horách?
Sorry za ty otázky, ale doma jsem bydlel příma u lesa a neměl jsem jaksi potřebu v lese nocovat, vždycky jsem se vrátitl v klidu domů nebo maximálně na nějakou chatu.
Ale teď mi ten les a klid fakt chybí!
emartas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv čer 7, 2007 6:59

Příspěvekod Nik » čtv čer 7, 2007 10:20

emartas píše:Už vás někdo takhle při nocování nadivoko "nachytal"? Co se může stát?
Kde člověk najde nějaké to vyhrazené místo na spaní na horách?

Tak na tohle by mě taky zajímaly odpovědi, chystám se dost toulat po českých horách a nemám zkušenosti kde najít vyhrazený místo, vždy jsem podnikal jen jednodenní výlety.
Nik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 20, 2007 11:58

Příspěvekod pripluv » čtv čer 7, 2007 10:26

Obecně vzato, snad všechny hory jsou nějaký parky se zakázaným spaním. Jest třeba sejít z hřebene, za setmění se schovat kdesi do kosodřeviny, ráno s úsvitem vyrážet. Ale ani to není záruka, že tě někdo nevychmátne.
V lese ti nikdo nic neřekne, mockrát nás už budili místní či dokonce majitelé lesa. Ti maximálně poukážou na oheň, at jim to nezpopelníme.

Čechoslováci se toulali vždy a každá k tomu má alespoň trochu pozitivismu. Takže les (nejde-li zase o nějakej super park) neřeším.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod norman_64 » čtv čer 7, 2007 10:37

Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod R.B. » čtv čer 7, 2007 15:09

"Čundry" se spaním přímo v lese nebo horách mají největší kouzlo. Když se člověk chová normálně, nerozdělává oheň (my maximálně ve vařiči na pevný líh), tak má klid. Jednou jedinkrát jme měli problém - dělali jsme víkendovou akci Malé Karpaty a protože se blížil déšť, zalezli jsme do úplně luxusního nového čistého prostorného krmelce. Jenže kolem jedenácté večer nás vyhodil jeden lesák, museli jsme si ustlat pod širákem a zmokli jsme.
Pokud je přítelkyně celkem otrlá, tak se dá přespání řešit tímto způsobem. Nouzově se v případě deště přespává na zastávkách (pak si člověk od známých vyslechne, že je to jak homeless :-)), v turist. přístřešcích apod.
Pokud jsem spával někde v kempu a ráno se někam vyráželo, tak samozřejmě cenné věci sebou. Zbytek jako je karimatka, spacák, oblečení na spaní a takové větší věci jako je ešus nechávám ve stanu. Rozházím to trochu, aby každého odradilo brát nesbalený spacák apod. Zatím se mi nic neztratilo a to jsem takhle fungoval i v cizích zemích. Náhoda je samozřejmě blbec,ale zatím jsem měl štěstí.
Podle mapy jsme přesně na támhletom kopci...
R.B.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 158
Registrován: ned pro 31, 2006 11:18

Spaní v chráněných územích

Příspěvekod Tomáš F. » ned srp 5, 2007 20:29

No, každý snad někdy z různých důvodů přespal i tam, kde neměl :-)

Osobně se tomu snažím vyhýbat (takže chaty, bivaky, místa určená k přenocování na horském přechodu). V ČR a SR v chráněnkách většinou nespím. Obvykle to ani není nutné.

A v jiných zemích to je jak kde, ale obvykle v horách platí, že i v Národních parcích se smí spát minimálně nad hranicí vegetace. Někde jsou ještě vyjímky týkající se vzdáleností od nejbližší chaty či ofiko tábořiště. Např. se nesmí spát ve vzdálenosti hodinu od... Ale nebere se to až tak striktně. Záleží na okolnostech.

A pro toulání po ČR platí, že sice vlastně nesmí nikde nic, ale bez rozdělaného ohně nikdo nemůže až tak moc vyskakovat. Vyjímkou jsou rezervace a Národní parky. Mimo ně na vandrech spávám opravdu všelikdes, a v poslední době i s dítky. Poněkud schizofrenní situace nastává uvnitř CHKO, ale mimo rezervaci či I. zónu CHKO. Opět platí, že bez ohně nikdo nemůže mnoho namítat, ale občas ochranáři namítají, a berou si na pomoc lesní zákon, jednou mě svinským krokem hnali s odvoláním na zákon báňský (z bývalého lomu). V principu měli pravdu.

Pokud si nejste jisti v kategoriích chráněných území, doporučuju metodiku na stránkách HO SAKAL, nebo tenhle můj článeček na Lezci (ten je ovšem psán s ohledem na horolezeckou činnost v CHÚ): http://www.lezec.cz/clanek.php?key=713
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod packy » ned srp 5, 2007 23:01

My se to snazime resit v kempech a ofiko taboristich. Preci jenom se nechci s nikym dohadovat, ze se tam spat spi nebo nesmi. Nemam na to naturu a NP a CHKO jsou od toho, aby se ta priroda chranila ne? :) Ale pokud padne kosa na kamen, tak taky prespime nekde nadivoko ... ma to sve kouzlo, ale stejne jsem porad trochu "nervni", aby me nikdo nenachytal :roll:
Jinak o veci strach nemame a ve stanu nechavam vsechno co na vylet nepotrebuji - ma to i svou vyhodu, na vejslapy nerad chodim na tezko - vic si pak uziju prirodu kolem, muzu vylezt tam na tu skalu, jit se podivat tam a tam. Kdyz tahnu batoh, tak jsem rad, ze do toho kopce vysupim :)
Klepu na zuby, zatim nam nikdo nic neukradnul - jak u nas, tak v Zapadni i Vychodni Evrope :)
Geomatika for ever ...
Uživatelský avatar
packy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte kvě 9, 2006 22:22
Bydliště: Krušné hory

Re: víkendy s báglem

Příspěvekod Tomík » sob říj 20, 2007 17:06

emartas píše:Chystám se začít s přítelkyní o víkendech chodit někam s báglem a rád bych vás tady požádal o rady. Jelikož jsme z Beskyd, ale oba jsme teď v Praze, dost nás to tady ubíjí - žádné hory kolem a už to leze na mozek.
V pátek po práci se chci sbalit a někam vyrazit. Nemám zatím auto, takže vlakem nebo podobně.
1) kde přespáváte? V kempech, nebo jen tak volně?
2) Když jste v kempu, necháváte věci v batohu, když někam jdete?
Uvítám i vaše jiná doporučení a nápady.
díky


Nějak si nejsem jist, zda jsme (všichni) zcela pochopili otázku. Opovědi se vztahují ke spaní a to ještě zejména v různých kategoriích ZCHÚ...

Z Prahy prostě v pátek vyrazíš vlakem. S báglem s potřebami na víkend. Se stanem netřeba se tahat... Do hodiny, hodiny a půl vlakem se vždy dostaneš někam, kde je pěkně, spacák roztáhneš na místě, kam dojdeš, ideálně trochu ukrytý před zraky lidí, a trochu před nepřízní počasí.
- Pěkný směr je třeba na Sázavu. Chráněných území málo, a když tak maloplošných a těm se vyhneš. Vystoupíš z vlaku v Čerčanech (můžeš popojet ještě třeba dvě, tři stanice podle vody motoráčkem)... Hodíš bágl na záda, a jdeš. Najdeš místo na spaní, přespíš, ráno uvaříš snídani, sbalíš a jdeš.
- Anebo na Brdy. Prostě vyndříček do brdských hvozdů. Místo chráněnek se zas musíš vyhnout vojenským prostorům. S dobrou mapou to není problém. A když budeš mít štěstí, narazíš na kotlíkáře, kteří ti ukážou své "kempy" (kde je střecha nad spacím placem, a slušně udržované - a většinou hajným tolerované ohniště) a místa kde nabrat vodu. Co chtít víc :-)
- Pokud Ti nevadí trochu víc lidí, spaní v kempu, případně ukrývání se před ochranáři, pak můžeš vyrazit směr Český kras. Je to hezká, členitá krajina. Jen má potíž, je spádovou rekreační oblastí pro několik sídelních aglomerací. Tudíž tam ochranáři hlídají víc než jinde (prostě jim nic jiného nezbývá, lidí tam je moc), a nenajdeš tak klid a soukromí - leda bys to tam opravdu dobře znal.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod si9 » ned říj 21, 2007 15:55

Co se tyče nechávání věcí ve stanu, tak to samozřejmě chce nějakou ostražitost, ale není třeba to přehánět. Samozřejmě, že taky záleží na situaci. Když uvidíš, že se kolem pohybujou nějaký "divný" lidi, tak si dát pozor. Ale v podstatě pokud nenecháš ve stanu cenosti, doklady, foťáky a jiný věci, který se rádi nechaj ukrást tak bych neměl moc strach. Nedávno jsme byli na Suškách a ráno jsme naházeli věci do stanu stan zapnuli (nikdo na tbořisti nebyl) a večer jsme se vrátili a všechno bylo tak jak jsme to tam nechali... ( a už tam byli další dvě grupy lidí...)
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod pavproch » ned říj 21, 2007 16:00

No vidíš, a mě zrovna na tábořišti pod Suškama vykradli stan ..... dočista dočista.... páč byl zamklej, tak nožem skrz stěnu..... :cry:

Bylo to ale ešče před sametem.... :((
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28329
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod si9 » ned říj 21, 2007 16:10

Jakože vykradli spacáky, oblečení a tak? Mně osobně by se v ukradeným spacáku spalo ještě hůř, než v mým současným, ve kterým je krutá zima, páč by prostě nebyl můj a nebyl by zaprděnej mnou... Jo a před sametem jsem ještě ani nechodil, takže nemůžu posoudit :mrgreen:
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dena » ned říj 21, 2007 16:12

před nebo po neřeším- stejně je to zhovadilost ..
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod pavproch » ned říj 21, 2007 16:20

Spacáky (samodělky), karimámy(z eNDéeR), vařič (lihovej koskovej), ešus (klasickej) a žrádlo v ..... no prostě pryč..... :cry:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28329
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod PokHanss » úte pro 11, 2007 11:05

Tak to tak vypadá, že by bylo nejlepší nikde nespat a pořád jít ... :(
Napadá mne ještě tak spát v mysliveckých posedech?
Pok Hanss
PokHanss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon pro 10, 2007 11:49
Bydliště: Slaný

Příspěvekod sobb » úte pro 11, 2007 11:19

PokHanss píše:.. Napadá mne ještě tak spát v mysliveckých posedech?

Tak tam si občas v zimě v závětří uvaříme ... ale do většiny posedů v ČR se na spaní prostě nevejdem ... :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod zbuddy » úte pro 11, 2007 11:21

Na posedu ale relativně dost fouká, ne? Dle mne je lepší krmelec, nahoře v seně pro nealergiky. Ve Švýcarsku, když jsem jel kolem Rýna na bruslích, tak tam byly normálně šipky do lesa na spaní na krmelci :D
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod sobb » úte pro 11, 2007 11:26

zbuddy píše:Na posedu ale relativně dost fouká, ne? Dle mne je lepší krmelec, nahoře v seně pro nealergiky. Ve Švýcarsku, když jsem jel kolem Rýna na bruslích, tak tam byly normálně šipky do lesa na spaní na krmelci :D

On není posed jako posed, závisí na tom, jak si to myslivci upraví. Viděla jsem u nás i docela luxusní stavbičky. Akorát většinou malé. Zato v Rakousku jsme už spali v opravdových "domcích na muřích nožkách" ... kamínka, postel, zateplení ... dokonalé ...
Krmelce jsou dobré, ale bývají u nás často pod zámkem ... :(
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod conny » úte pro 11, 2007 11:49

krmelce su dobre, ale co na to tie srnky ubohe?

mna vzdy rodicia ucili, ze tam vobec nechodi, lebo citia ludi a potom sa tam boja ist nazrat.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod lamaTor » úte pro 11, 2007 11:55

conny píše:krmelce su dobre, ale co na to tie srnky ubohe?

mna vzdy rodicia ucili, ze tam vobec nechodi, lebo citia ludi a potom sa tam boja ist nazrat.


A to si pamatuje a rozezná myslivce od ostatních lidí??? :((
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Petras » úte pro 11, 2007 19:18

lamaTor píše:
conny píše:krmelce su dobre, ale co na to tie srnky ubohe?

mna vzdy rodicia ucili, ze tam vobec nechodi, lebo citia ludi a potom sa tam boja ist nazrat.


A to si pamatuje a rozezná myslivce od ostatních lidí??? :((


No jasně, jsou cítit zvířecí krví :axe:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod viňa » úte pro 11, 2007 20:03

my jsme si oblíbili Brdy konkrétně VVP (vojenský výcvikový prostor) spát se tam dá jedině v seníkách.
michal
Uživatelský avatar
viňa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 898
Registrován: ned říj 28, 2007 20:44
Bydliště: Rudná

Příspěvekod Petras » úte pro 11, 2007 20:17

viňa píše:my jsme si oblíbili Brdy konkrétně VVP (vojenský výcvikový prostor) spát se tam dá jedině v seníkách.

Nebo v arm4 :mrgreen:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Blaf » úte pro 11, 2007 20:26

viňa píše:my jsme si oblíbili Brdy konkrétně VVP (vojenský výcvikový prostor) spát se tam dá jedině v seníkách.


neni tam civilum vstup zakazan? :((
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Treking