Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kolik km jste v zivote nejvic usli nebo ubehli za den?

pres 20 km
2
8%
pres 30 km
4
15%
pres 40 km
4
15%
pres 50 km
1
4%
pres 60 km
4
15%
pres 70 km
4
15%
pres 80 km
0
Žádná hlasování
pres 90 km
0
Žádná hlasování
pres 100 km
7
27%
 
Celkem hlasů : 26

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod oodoow » pát bře 8, 2024 8:18

milarepa píše:jako ta vzdálenost v podstatě nic nevypovídá, je to pouze jeden faktor, bo zásadní proměnné - jako převýšení a druh terénu by do toho hodily vidle.

To by hodily, ale obecně jsem myslel vzdálenost s minimálním převýšením po pěkných cestičkách. V těžkém terénu s převýšením se vzdálenost dost upozaďuje.
Včera jsme šli kousek Lýkijské stezky a 3kmh bylo max, co se v tom terénu dalo. Chvílemi to byl spíš parkour než trail. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 8, 2024 8:45

rekneme, ze mike predpokladal nejaky standartni teren, a ne sutovy pole, vichrici a tak.

Nicmene tvoji fyzicku a odolnost fakt obdivuju. kdy si s tim vubec zacal a bylo to nahodou, nebo jsi to chtel zkusit a trenoval si na neco cilene?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod oodoow » pát bře 8, 2024 9:11

@mawe: Někdy po třicítce, takže to už bude 13 let. Do té doby jsem hrál šachy. :) Míval jsem dost alergie na pyl a ven moc nechodil. Pak jsem narazil na info, že syrová strava by to mohla spravit. Tak jsem byl pár měsíců na raw food a alergie odešly, ale měl jsem z toho děsně moc energie a šlo to vybít jedině běháním. Začal jsem běhat a nakonec zaběhl i maraton (běžel jsem teda tak prvních 35km a zbytek došel.. :)).
No a pak jsem objevil dálkové pochody. Zkusil jsem nějaký padesátky a zjistil jsem, že je tam úplně opačný přístup.
Ono totiž když na maratonu chodíš, tak jsi za lůzra, co to přepálil. Když ale na dálkovém pochodu naopak sem tam popoběhneš, tak jsi za borce. :D
Takže se moje aktivity přesunuly k dálkovým pochodům. Ono taky ta příroda a samota mi seděla mnohem více než přeplněný rozehřátý velkoměsto v davu upocených běžců.
Ale to už bylo dávno, teď lidi běhaj i celý stovky skoro nonstop. :t:t

Když jsem pak začal chodit na stovky, tak jsem opustil tu syrovou stravu, bo to bylo dost nepraktické.
Chuť chodit a běhat v přírodě mi ale naštěstí zůstala.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 8, 2024 9:21

oodoow
drsny s tou syrovou stravou. Ja mela na low carb asi 2x vic energie nez na bezne strave :D ale blby bylo, ze sem zacala dost pribirat a nakonec to proste nebylo udrzitelny, ackoli dneska asi vim, ze za to low carb primo nemohl, ale paradoxne vim, ze bez tech sacharidu to nedokazu ujist :D prijde mi zajimavy paradox, ze s 50% prijmem, nez bych mela mit, sem byla mnohem vic preplnena tou energii nez ted :D ted strava vyrazne ovlivnuje moji chut a "silu" chodit :D


milarepa
a jak ses k tomu co ted behas a delas dostal ty?


me mnohem vic vyhovuje treba chodit mesic, nez narazove o sobote treba 50, pro me asi neni vubec dulezita ta vzdalenost, ale spis ta moznost byt venku. Ted vam vsem jen desne zavidim :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod oodoow » pát bře 8, 2024 9:38

@mawe: Jo, on je to paradox, ale vysvětlení bude asi v tom, že tělo spotřebuje spousty energie na zpracování toho běžného jídla. Aspoň u mě to tak je, když se najím, tak můj pomalý metabolismus to začne nějak zpracovávat a trvá mi docela dlouho než se z toho nějak proberu a chce se mi něco dělat.
Jinak s low carb je problém v tom jak tu kdysi psal grco: "všechno co mi chutná jsou carbs" :D

Přítelkyně to má naopak, spaluje děsně rychle a veškerý carbs prostě spálí a za chvíli má zas hlad. Když si dá ale nějaké proteiny tak ji to uspokojí na delší dobu.
Ono je to dost individuální co komu sedne, ale obecně si myslím, že je mnohem důležitější co nejíš než co jíš.

Měsíc v kuse chodit, to už mi přijde, že tělo prostě najede do toho režimu a zvykne si na každodenní pohyb. Další dny jsou potom lehčí než první dny.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod booze » pát bře 8, 2024 9:50

Je to booozi a hlavně hlava přejde úplně do jiného režimu a pak jseš tak nějak spojený hlava tělo dohromady a je ti všechno jedno
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod booze » pát bře 8, 2024 9:50

Což mi vlastně připomíná teď vlákno body Mind hiking4
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 8, 2024 10:24

booze
to je jako tady na foru? at vim kde to mam hledat :D

oodoow
ja mam bez bilkovin desnej hlad :D takze vandry sou pro me regulerne problem, protoze strava na vandry je nakonec hlavne tucna a ja potrebuju asi vic bilkovin a sacharidu, nez tech tuku.

u me to je ted tak, ze kdyz se najim, tak mi energie nabehne, ale hodne mi kolisa v ramci dne, hlavne na vylete kde mam vydej proste fakt musim casto jist, v praci ne. A jakmile se najim, energie mi raketove vyleti.

kdyz sem v lete sla s jednou ucitelkou kousek stezky ceskem, tak mi rekla, ze su prvni dospelej clovek, kteryho poznala, kterej je jak dite... kdyz mi dochazi energie, dam si svacinku a ta me hned dobije :D (protoze kdyz sem mela pocit, ze uz to nejde nebo jde hur, dala sem si svacinku a pak bylo tezky mi stacit a furt me musi nekdo po svacine krotit :D zatimco vetsine lidi v mym okoli se proste po svacince ta energie nezvedne, nebo jen malo.

ja mam mnohem radsi i dvouidenni vandry s min km nez delsi jednodenni akce, prijde mi od mala, ze su spis vytrvalec, pomala, ale houzevnata.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod booze » pát bře 8, 2024 10:40

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod milarepa » pát bře 8, 2024 13:01

Mawe - jako slepý k houslím :-)

v mládí jsme hrál fotbal na lokální úrovni, ale nechal jsem toho, bo jsem byl na lokální poměry asi dost rychlý a ti burani v obraně mě furt řezali

pak hlavně rodina a práce, a abych se úplně nerozpadnul, tak jsem si chodil rekreačně běhat, bavilo mě to, žádné ambice jsem neměl........ale časem jsem nabyl dojmu, že všichni kolem běhají hodně pomalu, a dostal jsem skvělý nápad si to vyzkoušet na nějakém závodě, tož jsem si vybral jeden lokální vyhlášený půlmaraton a ve stresu, ať nejsem poslední jsem to dost napálil, ke konci už jsem mlel nohama, ale překvapilo mě, že jsem nakonec skončil někde první třetině pole, tak mě to namotivovalo se tomu trochu více věnovat a zkusil jsem si pak rychle první maraton, tam jsem udělal všechny začátečnické chyby, které se na maratonu dají udělat, a doběhl někde nad 3:40, ale byl to hodně hrůzostrašný zážitek.........mezitím jsem hodně běhal v terénu, seznámil jsem se borcema, co už měli něco odběháno, a nimi jsem poprvé vyběhl na Lysou, mělo to styl, bo když jsem tam s nimi vyklopýtal, tak jsem se totálně zdevastovaný opřel o jednu dřevěnou sochu, že se vydýchám a celou ji poblil, čímž jsem se asi už oficiálně stal horským běžcem, ten příběh pak dlouho koloval :-) pak jsem šel i na první závod v kopcích, a protože jsem vůbec nevěděl jak se takové závody běhají, tak jsem se zavěsil za takového šlachovitého staršího týpka v nějakém klubovém dresu, s tím, že on ví, a já jen budu kopírovat jeho běh ......takže zavěšený na jeho patách jsme to spolu rubali, mi se běželo dobře:-), týpek mě tahal, evidentně jsem ho sral, tak se mě furt snažil střepat, ale vždycky jsem na jeho změny tempa reagoval, bo jsem si myslel, že tak se to má běhat :-), někde na 20 km si týpek zhnuseně sedl na pařez, a řekl, že už to celé mrdá.......tak jsem to musel sám nějak doběhnout a dobré to bylo :-). Pak jsem šel na další maraton do Rajce, tam jsem to napálil a dobře se mi běželo, jenomže jsem vůbec nevěděl jak se běhají maratony, takže když mi bylo dobře, tak jsem zrychlil, když mi došlo, tak jsem zpomalil, a v tomhle psychu jsem všechny kolem předběhl až jsem doběhl takovou hodně hustou babu, a s tou jsme se tahali až skoro dokonce, kde jsem zkapal a ona mi utekla, dal jsem to něco pod 3:14, což asi byl už slušný výkon, bo ta borka si mě pak totálně zdevastovaného našla, vzala mě na pivo a zeptala se mě, co jsem to za šílence, který si na Mistrovství Slovenska zkouší běhat tempa........když jsem ji řekl, že o tempech vůbec nic nevím, a že běhám jen na pocit, jak jsem zvyklý z hor, tak s ní málem šlehlo.....tak mi vysvětlila jak se má správně běhat, a začali jsme trochu spolupracovat i na osobní úrovni :-), byla to v té době slovenská reprezentanka S.S., a i díky ní to pak začalo mít nějaký smysluplnější rozměr, a příběh pak dále pokračoval a rozvíjel se.........
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 8, 2024 14:40

milarepa

docela sem se v nekterych pasazich nasmala, tak kdyz si vezmu, ze si asi ani netusil jak se to ma behat, zvladl si nasekat vsechny chyby zaraz a tak a i tak si dobehl slusne, tak to verim, ze cloveka namotivuje, ze asi nasel to svoje, co ho bavi :)

diky :)

(jedu si pro berle:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod mike » sob bře 9, 2024 2:57

oodoow píše:To by bylo zajíamvé, kdyby tam neměli napsané, že to našli jenom u 55% horolezců. To je dost málo vzhledem k tomu, že ty tu z toho genu obviňuješ každého, kdo chodí delší túry a dobře regeneruje.

Jednak to neni malo, ale hodne, a jednak ctes jako apuka. V citaci bylo: Zjistilo se, že 55 % z nich má oba geny, každý od jednoho z rodičů, 40 % má jen jeden gen. Takze dohromady 95 %, pricemz 55 % ma vyhodu vetsi.

oodoow píše:Jinak to dědění teda nevím, moji rodiče určitě tolik jako já nechodí, tak nevím od koho bych to měl zdědit.

A ujdou 50 km? ;-) Chapes, ze geny se kombinuji? Takze tvi rodice treba muzou mit kazdy jeden a ty dva od obou.

Navic nutne nemusi jit o tenhle konkretni gen, ale o nejakou kombinaci genu, ktera ti poskytuje vyhodu proti ostatnim. Treba jsou to tyhle, treba neco jineho, nejspis jich bude vic. O genech a jejich dusledcich toho zatim moc nevime, spis nejake nesouvisle stripky. Jestli chces udelat neco uzitecneho, tak se otestuj, jestli mas tyhle.

oodoow píše:Kdybys to nepochopil tak ještě jednou polopaticky: Tvrzení, že se k tomu může skoro každý propracovat není vyvráceno tím, že spousta lidí nemá zájem chodit delší trasy a tak to ani nezkusila.

Ocividne nesmyslne tvrzeni neni treba vyvracet :P

oodoow píše:To, že existují snad asi není překvapení. Každý má vlohy na něco. Jenže pointa byla v tom, že 50km za den je tak nicotný výkon, že k tomu žádný super extra geny nepotřebuješ.

To neni pointa, ale tve nicim nepodlozene tvrzeni. Muzes si udelat anketu mezi beznyma lidma, najmi si na to nekoho, kdo dokaze zajistit statisticky pouzitelny vzorek (nevybavuju si ted spravny termin). Doporucuju nasledujici otazku a moznosti:

Dokazali byste za den ujit 50 km?
- ano
- ne
- zblaznil ses?

Pricemz tipuju, ze posledni odpoved s velkou prevahou vyhraje :twisted:

BTW, psal jsem snad, ze na 50 km potrebujes super extra geny? Nepsal. Jelikoz to ujdu i ja. Terminatory jsem zaradil do skupiny pres 100 km. Nechces si zmenit nick na apuka2? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod mike » sob bře 9, 2024 3:11

ChatGPT si taky nemysli, ze by to zvladnul skoro kazdy :twisted:

Hrubý odhad by mohl naznačovat, že menší procento populace by bylo schopno pravidelně ujít 50 km za den bez přípravy, možná méně než 5 % lidí. To by se však mohlo výrazně zvýšit s tréninkem a přípravou.

S postupným zvyšováním tréninkového objemu a síly by se počet lidí schopných dosáhnout této vzdálenosti pravděpodobně zvýšil, ale stále by to byla menšina populace, která by měla dostatečnou motivaci, schopnosti a příležitost věnovat se takovému úsilí. Celkově je však obtížné určit přesné procento lidí, kteří by to dokázali, protože toto číslo se bude lišit v závislosti na mnoha faktorech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod mike » sob bře 9, 2024 3:45

milarepa píše:jako ta vzdálenost v podstatě nic nevypovídá, je to pouze jeden faktor, bo zásadní proměnné - jako převýšení a druh terénu by do toho hodily vidle.

Jasne. Proto byla otazka na nejdelsi vzdalenost v zivote. Staci jedna.

Moje asi nejtezsi trasa byla v Alpach, necelych 40 km okruh s 3 km prevysenim z udoli skoro az na Venediger a zas dolu. Pricemz kilometr pres ledovec mi trval hodinu, jelikoz nahore v noci trochu nasnezilo a vitr zafoukal vsechny trhliny do hladka, takze jsem skoro kazdy krok sondoval cepinem. Zabrala mi priblizne stejne jako temer dvojnasobna delka u nas se stejnym prevysenim a vyrizeny jsem byl tenkrat vic, ac o 13 let mladsi.

Jinak diky za popis, jak ses k behani dostal, oodoowovi taky. Je z toho pekne videt, ze to v sobe proste mate, vyjimecne vlohy. A ze je dokazete vyuzit, to taky neni samozrejme.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod lojzmen » sob bře 9, 2024 16:03

mike píše:... Dokazali byste za den ujit 50 km?
- ano
- ne
- zblaznil ses?

Pricemz tipuju, ze posledni odpoved s velkou prevahou vyhraje :twisted:


Potvrzuji.
I kdybych byl zdráv - dal bych poslední odpověď.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod pavproch » sob bře 9, 2024 16:33

Spal sem tu, že neklikám (do mapy.cz) ty svoje vycházky, abych věděl kolik je to km, fčíl sem tam nešní vycházku ze zvjedavosti naklikal = 15,62km (@za necelé tři hodiny) a 860m poz. převýšení. A to je aktuálně asitak moje maximum, ke konci už mi zase začaly odcházet nohy = pajdal sem jak kačena. Geront.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod mike » sob bře 9, 2024 20:51

To neni zas tak spatne na geronta. Mi rodice s osmdesatkou za dverma uz by to asi nedali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod pavproch » ned bře 10, 2024 15:24

Geront děkuje za pochvalu. Povzbudila.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 10, 2024 16:39

me by treba zajimalo, kdyz nebudu ted 4-6 tydnu v lepsim pripade asi skoro chodit (zatim je to 2) za jak dlouho budu pak rada, ze ujdu 15km :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod ntz » ned bře 10, 2024 22:11

anketa je pekne debilni, neni tam pres 10km ... jednou jsem usel 14
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2024 7:36

Ani v tom Skotsku či kdes to byl jsi nedal víc?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2024 10:21

Mawenzi píše:me by treba zajimalo, kdyz nebudu ted 4-6 tydnu v lepsim pripade asi skoro chodit (zatim je to 2) za jak dlouho budu pak rada, ze ujdu 15km :D
Davej si hodne bacha na mozne pretizeni. At nedopadnes jako syn.
Koncem listopadu zlomenina berce, za mesic uz skialpy na horach, chodi na stenu i ven na lezeni, pred tydnem si dali s kolegami behani, nejakych 10+ km po Vidni (bez jakehokoliv bezeckeho treninku za posledni rok). No a v patek pri lyzovani prask v kolene - neco s vazy, na stejne noze jako ta zlomenina. Laicky bych rekl (a nejsem sam), ze nejspise to necekane zatizeni jeste ochablich (bezeckych) svalu a zadna jejich regenerace (nebo alespon protazeni po vykonu) si vybralo svoji dan... No a tresnickou na dortu je, ze jak mu dali v nemocnici na to koleno nejakou pevnou ortezu, hned dalsi den rano sebou prastil pred dverma ubytovani a spadl na to koleno plus si dobre narazil malicek. S tim na vysetreni jeste nebyl...

Proste i za nejakych 14 dnu dokazou svaly hodne ochabnout a stahnout a pokud je potom najednou zatizis, tak je zadelano na pruser.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2024 10:53

mike píše:Jednak to neni malo, ale hodne, a jednak ctes jako apuka.
Neber si jmeno b..., pardon apuky do huby nadarmo :wink:.

Ne, apuka by to tak necetl. Apukova prvni otazka by byla uplne jina - jak vybirali zkoumanou skupinu "vrcholovych horolezcu"? Koho vubec mezi vrcholove horolezci radi, co je urcuje, atd... Protoze i mezi hodne slusnymi horolezci jsou docela velke (dovolil bych si rict i dramaticke) rozdily ohledne sily, vydrze a odolnosti.
Je nekdo, kdo je svetova superspicka v lezeni na bouldru (tj. silove je hodne dobre vybaveny) vrcholovy horolezec, i kdyz nema vydrz (mirne prehnane receno) ani aby vylezl napr. sestkovou cesty na tri lanove delky?
Je nekdo vrcholovy horolezec, kdyz jezdi na nejvyssi vrcholy himalaji, ale leze vyrazne vice rozumem nez silou a te sily nema nic extra, zato vydrze na rozdavani?
Atd., atd.
Myslim si, ze na vysledku se nejvice projevi ten vyber. Pokud zaradis do zkoumaneho vzorku pouze lidi, kteri evidentne maji nejake silne ocekavane vlastnosti, tak Ti ze zkoumani s velkou pravdepodobnosti vyjde vysledek, ze ano, maji uvedene vlastnosti :wink:.

No a potom by se apuka podival na to, jak to s tim horolezeckym genem je. A nasel by napriklad pekny popis (mezi jinymi vecmi) dvou znamych "sportovnich" genu, sprintersko/vytrvalostniho a horolezeckeho (je to hned na zacatku, doporucuji si precist i dalsi cast):
...horolezecky den, neboli gen, ktery urcuje, jak je clovek obecne fyzicky zdatny. Jak je schopen zvladat namahavou praci.
Protoze tento gen ovlivnuje vyrobu proteinu, ktery zajistuje, aby se pri fyzicke aktivite vsechny organy a svaly spravne prokrvovaly a aby v tele nastavalo optimalni prostredi pro zvladani narocnich podminek. Horolezecky se mu rika take proto, ze tahle predispozice se vyuzije zejmena pri horolezeckych vystupech v narocnych kyslikovych podminkach. U vrcholovych sportovcu je potom idealni, pokud maji oba tyto horolezecke geny. Pak samozrejme zalezi na tom, zda jsou zkombinovane se sprinterskymi nebo vytrvalostnimi geny, a podle toho lze urcit, na ktery druh sportu budou dobri a ktery jim bude vyhovovat.

Jinymi slovy, horolezecky gen urcuje vice schopnost optimalniho vyuziti zdroju v organizmu, ale nerika nic o vydrzi - to urcuje jiny gen. Takze vytrvalec muze byt klidne i bez horolezeckeho genu - jen s nim se mu budou lepe zvladat treninky, regenerace, resp. bez ni bude mit nejspise vyrazne horsi vyziti vnitrnich zdroju a bude potrebovat vetsi vnejsi prisun energie, atd.

Ale hlavne ze ani jeden z uvedenych genu nebo jejich kombinace neznamena, ze z nej je nebo neni terminator. K tomu muze dojit is prislusnymi geny pouze treninkem a naopak, i kdyz spravne geny nema, muzes se treninkem k terminatorstvi dopracovat - jen za mnohonasobne vyssi cenu a usili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2024 10:58

mike píše:ChatGPT si taky nemysli, ze by to zvladnul skoro kazdy :twisted:

Hrubý odhad by mohl naznačovat, že menší procento populace by bylo schopno [i]pravidelně ujít 50 km za den bez přípravy, ...[/i]
Co si zase ma clovek myslet o Tvem chapani napsaneho textu...

oodoow (a nejenom on) psal o tom, ze neni zadny extra vykon dat 50 km - samozrejme, mysleno jak byla nastavena anketa, dat napr. jednou za zivot. Na to se Ty vytasis tvrzenim, ze ChatGPT si nemysli, ze by skoro kazdy zvladnul "pravidelne ujit 50 km"... :(( :(( :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2024 11:43

Ja obecne ne moc chapu obcasnou posedlost nekterych lidi pouze a vyhradne ujetou vzdalenosti. Ta samotna fakt o nicem nevypovida, resp. vypovida pouze a jen o hlave, jestli ta to da. Ale uz ne o zadne kondici, vydrze, vykonnosti, a pod.

Priklad: V sobotu jsem poprve poradne vyuzil novy tatransky areal zimni turistiky a vyslapal na Patriu od Strbskeho plesa. Samozrejme v mackach, uz od hranice kosodreviny s malymi vyjimkami stylem "primo nahoru". Snih byl minimalne tri ruznych druhu, ale spolecnym znamenim bylo, ze se v nem blbe slapalo i v mackach. Ledova krusta, na nem ruzne druhy tenci vrstvy, na ktery kdyz se slaplo, tak hroty macek akuratt nedosahly na ledovou krustu a ten utlaceny snih pod mackami sklouzaval dolu. Takze cela cesta byla stylem - jednu nohy zakopnout do snehu spickou, jak to jen jde, aby byla cela predni cast macek v te kruste (moc do hloubky to neslo), druhou nohou taky zakopnout, ale s nohou otocenou o skoro 90 stupnu, proste bokem. Do toho zezadu pekne prazici slunce.

Poslednich cca 200 vyskovych metru jsem slapal stylem udelat (max.) 40 kroku, zastavit se na 2-3 vydechy a nadechy a znovu. Od auta k autu necelych 8,5 km, prevyseni cca 870m, z toho na poslednich cca 1800 metrech prevyseni 700m, svah az do 30+ stupnu, celkovy cas (bez dvou vetsich prestavek) skoro 5 hod.

Mohu rict, ze z tech 8,5 km jsem byl vystaveny nekolikanasobne vic nez kdybych slapal 12 hodin (tj. 50+ km) nekde kolem Ostravy. Problem vubec nebyl ve svalech, kloubech a pod. ale v naprostem vnitrnim vysileni, ktere pri samotnem slapani po rovine nastane pouze pri velkem omezeni odpocinku nebo nedostatecnem prisunu zivin a energie. Co v tomto pripade bylo v poradku. I tak jsem ale vecer doslova odpadaval.

Tim nechci vubec vyzdvihovat svuj vykon, ten za moc nestoji ale jako ukazku toho, ze krome nastaveni hlavy pro drtivou vetsinu zdravych lidi opravdu nebude fyzicky problem tech 50 km dat, fyzicky neni pro ne duvod to nedat. Zato podminky mohou lehce zpusobit, ze nekdo nedokaze dat ani vzdalenostne zanedbatelnou trasu. V mem pripade to byla turisticky (na V. Tatry) pomerne snadna trasa, parametry srovnatelna s nekteryma trasama vystupu na Lysou horu. Problemem byl ten snih a vyzadovany zpusob chuze, to zakopavani.

Jen pro srovnani, hned dalsi den, vcera z Horneho Smokovce pres Stary Smokovec na Teryho chatu a zpet uz bez St. Smokovce, to bylo skoro 20 km a cca 1050 vyskovych metru, Velky a Maly Hang maji sklonem podobne parametry jako svah Patrie (jen je to tak tretina delky) a taky se slapalo primo a zrovna tam taky nebyl snih moc lepsi - ale dole jsem se necitil nijak vycerpany. Byly tam useky skoro rovne, kde si telo trochu odpocinulo od tech narocnejsich casti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod ntz » pon bře 11, 2024 11:48

@apuka - vis ze tady jedes sam se sebou :D ??
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 11, 2024 12:48

apuka
proto to pisu, kdyz se budu snazit byt opatrna tak jestlinse da treba 15km vhodit po mesici nebo po 2... jak se to pozna, kdo urci treningovy plan... achjo zase hroamda starosti bez kterych bych se obesla
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod mike » čtv bře 14, 2024 17:15

Terminator: Český běžec je světovým rekordmanem. Překonal Wima Hofa

Inspirace pro ntz :twisted: „Ještě v roce 2017 jsem měl přes 15 kilogramů nadváhy, holdoval jsem alkoholu a kouřil cigarety. Měl jsem dnu a vyšší hladinu cholesterolu, proto jsem se rozhodl změnit svůj život. Začal jsem pravidelně běhat, jíst vegetariánské pokrmy, skončil jsem s alkoholem. Můžu říct, že běh mi skutečně změnil život. Věřím, že v jakémkoliv věku můžete učinit změnu ke zdravému a šťastnějšímu životu,“ dodal Šálek.

Akorat teda moc nevypada na svuj vek, spis o generaci starsi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 14, 2024 17:33

tak on ten tuk pomaha vyplnovat i oblicej a vrasky... slachovity hubeny sportovci vetsinou vypadaj starsi, nez jsou
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Anketa: maximalni delka jednodenni trasy

Příspěvekod ntz » čtv bře 14, 2024 18:02

me se hubeny lidi nelibej .... vypadaj neduveryhodne ... a hladove ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Treking