Přechod 50 km - trénink

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod apuka » čtv úno 29, 2024 11:12

Mawenzi píše:dobry si taky natirat nohy a i oplachovat a prepzubat ponozky. u 20km mozna nw ale u 35 dokaze dobte v pulce cesty pekne osvezit nozky
Ja jsem si nohy pred/na/po ture v zivote nenatiral nicim, pokud nepocitam vyjimecne natreni sedrene kuze na pate kalciovym kremem, ale to je uz lecba :-). Zato jsem davneji velice rad namacel nohy ve studenem potoku nebo plesu. Vyzout si boty a ponozky, vyhrnout si kalhoty a udelat alepon par kroku nebo jen tak stat tam par vterin ve vode alespon po kotniky. Potom ven, utrit si to a nechat uschnout. Toto dokaze udelat z unavenyma nohama doslova zazraky. Vlastne nejenom s nohama, ale s celym clovekem. Takze to taky doporucuji.

To mazani - pokud mas dobre boty (jak jsem predtim psal, i na tu vzdalenost dobre, ty Altry by snad mohly byt OK), v nich dobre ponozky, slapeje zvykle na chozeni, tak bys problemy mit nemela. Jen si davej pozor na pripadne zvlhnuti ponozek (od potu ale i od vlhkosti po ceste), pod nima muze zvlhnout i kuze a tato kombinace rychle vede k puchyrum, otlakum i sedreninam. Jakmile zacnes citit, ze nekde zacne kuze palit, i jen trochu, tak ano, tehdy je treba okamzite osetrovat. Bud mazat (ale pokud je vlhka kuze i ponozka, to nemusi pomoci) nebo naplast. Pri naznaku puchyre doporucuji pouzit Compeed naplast. Po zkusenosti ze zimnich Tater, kdy jsem prvni den mel spatne zavazane boty a kvuli tomu se mi udelal velky puchyr na pate, ktery se jeste sedrel az do masa radim podobne naznaky nezanedbavat ale resit hned. Ja jsem byl liny se vyzouvat a napravit ponozky a zvazat boty poradne - tak jsem dalsi dny mohl chodit uz jen dost omezene, kratsi tury. A to jeste musim pochvalit Compeed, s nim to bylo choditelne, s beznymi naplastmi i natretim jsem dosel jen 2km (akurat k lekarne ve Starem Smokovci, kde ten Compeed nastesti meli :-). Po vymene naplasti za Compeed byla uleva okamzita a rel. bez problemu jsem vyslapal na SLiezsky dom a zpet par km jsem delal stopu v hlubsim cerstvem snehu.

Ale Compeed TI pomuze pouze s otlaky. Na paleni slapeje ne - tomu by ale mel zabranit prave ten trenink (a dobra obuv a ponozky).
Hipera píše:Při běhání mi pomáhaly audioknížky, tak možná touhle berličkou si chci pomáhat.
Jsi zena, muzes si to dovolit. Kdybych ja mel poslouchat pri chuzi audioknihu, tak bych se asi rychle prizabil - nebio bych vubec netusil, o cem ta kniha byla. Ja jsem zvykly poslouchat pozorne - a my chlapi neumime delat dve veci paralelne, takze uz bych nebyl schopny sledovat teren pod nohama :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Hipera » čtv úno 29, 2024 11:17

Mawenzi píše:trenujes na konkretni akci?


Nene, dovolená na chatě, kam všichni pojedou autama, já půjdu po svých jinudy. Věci mi vemou, takže si potáhnu jen proviant na cestu.
Hipera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 28, 2024 12:09

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod milarepa » čtv úno 29, 2024 12:17

říkáš, že jsi z Beskyd, a to jsi v době svého sportovního rozvoje nikdy nešla (neběžela) Beskydskou U-rampu, tzn. Smrk-Lysá z Ostravice? To je klasické tréninkové kolečko, všichni to tady drtíme :P
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 29, 2024 12:41

hipera
psychice taky pomaha, ze v cili budes mit svoje zazemi, a ne ze dolezes nekam, kde musis 2h cekat na spoj a eni tam ani obchod nebo kryta zastavka kdyz leje a pak jet 4h dom:D

to se casto na 35 ta motivace zazracne ztraci, kdyz des kolem zastavky, kde to ma za 10 minut jet:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod ntz » čtv úno 29, 2024 16:52

@mike - husty .. inspirativni pribeh ... to jsem nevedel, ze jsi takovej "dedek" .. to abych te pomalu zacal fakt brat vazne :twisted: (ja mlade telatko ctyri-a-ctyricatnik - coz mi teprve bude v cervnu)

@Hipera - ja mam jinej pribeh .. ja celej zivot sportoval a udrzoval jsem se docela ve slusne forme do nejakejch mejch 35ti ... pak jsem zacal vse soustredit na praci a to prineslo za nejakejch 7-8 let ztlosutnuti z 92 -> na 112 .. chozeni "zbuhdarma" jsem celozivotne nesnasel a povazoval ho za ztratu casu a naprosto pitomou zabavu, pak jsem zacal o kovidu vic fotit a svuj pohled na chozeni jsem prehodnotil ... Jsa sice pan pasik, nemam nejake zasadni problemy ze bych byl znicenej a nebo ze bych to nejak fyzicky nedaval (dobre, do kopce se zadycham, na kopci se zastavim, vydycham a muzu pokracovat dal) .. ujdu s batohem co potrebuju, akorat me u toho strasne bolej nohy (ta cast nohou v botach) a asi nejsem nejrychlejsi ... takze chce to fakt chodit, ono se to poda ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod oodoow » čtv úno 29, 2024 20:26

mike píše:Pokud je spousta 99 %, pak jo :twisted: Lidi, co potkavas na zavodech, fakt nejsou reprezentativni vzorek, ale okraj Gaussovy krivky.

Nejde o lidi na závodech, prostě se k tomu může propracovat opravdu skoro každý a nebude mu to ani dlouho trvat.
99% jsi tak trochu střelil až přestřelil ne.

mike píše:Mival jsem to kdysi podobne, pricemz ty hory byly Alpy a Tatry, ne ceske kopecky, byval to tyden az deset dni a 50 km bych tenkrat skoro urcite nedal. Ono totiz jde hlavne o cas, po ktery je clovek schopen jit. 6 hodin neni problem, 8 uz docela je, 9 vetsi, 10 uz je sakra dost a vic uz clovek nezvykly na dlouhe trasy nemusi dat. Na 50 km je potreba pocitat aspon tech 12. Vsechno myslim bez pauz, ty jsou navic.

25km v alpách může trvat jako padesát po rovince u nás, takže časem to až tak rozdílné nebude.

Jinak teda bez pauz bych rozhodně nepočítal na 50km 12 hodin, to bych musel celou dobu asi kulhat. :wink:

mike píše:Zazil jsem to sam. Plantarni fascitida ti velmi zneprijemni chozeni na dlouhe mesice. Pricemz mne to neodradilo, na to uz jsem mel nachozeno dost, ale chodeckeho zacatecnika muze snadno. Prvni jsem si vyrobil prave tak, ze jsem sel nad svuj tehdejsi limit. A pak dva mesice kulhal.

Nezpůsobil sis to spíš tím jak jsi chodil v pro tebe nevhodné obuvi jak tu pořád vykládáš? Jsi v tom pokračoval i když ten problém eixstoval, takže jsi to buď nepoznal anebo ignoroval a pak z toho vznikl větší problém. To mi přijde spíš jako příčina než jednorázová větší zátěž z delší procházky.
Však jsi přepnul do pohorek a začalo se to spravovat, ne?

apuka píše:Vyzout si boty a ponozky, vyhrnout si kalhoty a udelat alepon par kroku nebo jen tak stat tam par vterin ve vode alespon po kotniky. Potom ven, utrit si to a nechat uschnout. Toto dokaze udelat z unavenyma nohama doslova zazraky.

Jo, tohle dělám docela často na delších trasách, zvlášť když je horký den. Pomůže to až neskutečně, chodidla si tím skvěle odpočinou a můžou pak znovu vyrazit.

@hipera: Já začal až po třicítce, do té doby jsem nesportoval skoro vůbec, takže za mě to je ideální věk začít s turistikou. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 29, 2024 21:17

Mawenzi píše:hipera
psychice taky pomaha, ze v cili budes mit svoje zazemi, a ne ze dolezes nekam, kde musis 2h cekat na spoj a eni tam ani obchod nebo kryta zastavka kdyz leje a pak jet 4h dom:D


Přesně tak. Já už kvůli tomu jezdím na jednodenní výlety jen tam, odkud jezdí vlaky/busy aspoň jednou za dvě hodiny a s max jedním přestupem. Už mě přestalo bavit furt někde čekat, třikrát přesedat a přijet někdy v noci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » čtv úno 29, 2024 21:29

oodoow píše:Nejde o lidi na závodech, prostě se k tomu může propracovat opravdu skoro každý a nebude mu to ani dlouho trvat.
99% jsi tak trochu střelil až přestřelil ne.

Rozhodne ne vic, nez ty se "skoro kazdy" ;-) Fakt ne. Jsem si dost jisty, ze lidi, kteri aspon jednou v zivote usli najednou 50 km, nebude vic, nez to 1 %.

oodoow píše:25km v alpách může trvat jako padesát po rovince u nás, takže časem to až tak rozdílné nebude.

Muze, ale mne obvykle netrva. Zalezi odkud a kudy jdes, kdyz z udoli, tak ti kilometry nabehnou na nastupu/sestupu k prvni chate, kde byvaji dobre stezky, casto turisticke dalnice.

oodoow píše:Jinak teda bez pauz bych rozhodně nepočítal na 50km 12 hodin, to bych musel celou dobu asi kulhat.

Ty ano, ale pocitat pri tehle delce pro bezneho chodce 4 km/h mi prijde konzervativne realisticke. U mne se to na techto delkach pohybuje od 4.2 do 5 (podle terenu, podminek a prevyseni).

oodoow píše:Nezpůsobil sis to spíš tím jak jsi chodil v pro tebe nevhodné obuvi jak tu pořád vykládáš? Jsi v tom pokračoval i když ten problém eixstoval, takže jsi to buď nepoznal anebo ignoroval a pak z toho vznikl větší problém. To mi přijde spíš jako příčina než jednorázová větší zátěž z delší procházky.
Však jsi přepnul do pohorek a začalo se to spravovat, ne?

Jo, uz se to spravilo, ale nepsal jsem o tomhle. To bylo opravdu z bezeckych bot. Poprve se mi to stalo pred 13 lety a v pohorkach. Nikdy predtim ani potom se to v nich nestalo, proste jsem sel moc pres svuj tehdejsi limit (69 km s 2 km prevysenim). Dosel jsem to, ale na silu, na posledni 2 km na nadrazi si pamatuju dodnes, dlazba fakt bolela. No a o tom jsem psal, ze to clovek sice dojde, ale muze si ublizit.

oodoow píše:Já začal až po třicítce, do té doby jsem nesportoval skoro vůbec, takže za mě to je ideální věk začít s turistikou. :)

No vidis, tady je krasne videt ten rozdil treba proti mne. Dostal jsi darem terminatorske svaly, coz znamena skvelou vytrvalost a regeneraci. Jenze to je docela vyjimecne, fakt to tak vetsina lidi nema. Syty hladovemu neveri :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » pát bře 1, 2024 2:43

Hipera píše:Max co jsem zatím v posledních třeba 3 letech (a před 15kg) šla byla Sněžka což bylo na 20km 1000m

A jak ses po tom citila? Fyzicky.

Hipera píše:Bude mi 30, a nějaká sportovní svalová paměť tam určitě ještě je.

Jaky sport jsi delala? Jde mi o to, jestli v tom byla vytrvalost nebo vybusnost nebo sila. Hlavni problem pri tehle akci je udrzet telo dostatecne dlouho v pohybu.

Hipera píše:Z čehož mi zatím vyplývá, že když začnu hlavně pravidelně chodit, že to půjde :)

Urcite pujde, ale otazka, jak rychle. Jak to mas s nesplnenymi cili? Povzbudi te k vetsi snaze nebo naopak odradi?

apuka píše:Proste musis si hlavu pripravit, ze budes slapat tech 50 km, ze to neni nic spatneho, ze to v pohode das. Protoze i kdyz telo by v pohode zvladlo dal, casto hlava zacne z nejakeho neznameho duvodu panikarit a zasobovat te negativnimi myslenkami, ktere Te maji pritlacit ke vzdani a ukonceni.
Na toto je lepsi se pripravit, abys nepropadla jeste vetsi panice, kdyz se to stane - a abys vlastni vuli dokazala jit dal.

Ted budu ja za toho syteho ;-) Vubec netusim, o cem pises, jelikoz jsem to nikdy ani naznakem nezazil 8-[

Hipera píše:A nikdy jsem nešla tůru sama. Při běhání mi pomáhaly audioknížky, tak možná touhle berličkou si chci pomáhat.

Prijde mi, ze by bylo lepsi se naucit byt sama se sebou bez berlicek. Na to by mohly byt idealni ty kratsi prochazky. Protoze co udelas, kdyz ti na tech poslednich 20 km dojdou baterky a berlicka prestane fungovat? (opet bych mohl byt za syteho, protoze jsem s tim problem nikdy nemel, ale ja jsem se jako hnusny individualista uz narodil ;-)).

ntz píše:to jsem nevedel, ze jsi takovej "dedek" .. to abych te pomalu zacal fakt brat vazne

To bys mel, mladiku [-X :twisted: Muzes si z toho vzit, ze jeste nejsi bez sance. Kdybys zacal pravidelne chodit treba jen tu hodinu denne, tak budes mit za par let pod cent a doktori ti prestanou nutit prasky na tlak a cholesterol ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 1, 2024 7:11

oodoow
zapominas u toho predpokladu, ze muze kazdej... hlavne musi chtit. V mym okoli je, bohuzel, dost lidi, kteri tvrdi, ze maj hubeny nohy a tak se mnou nemuzou chodit na vylety, ze by to neusly... jenze to u nich funguje tak, ze dame 25km, citime se 14 dni zbyty, tak radsi dalsi 2 mesice bereme odvahu a pak deme radsi jen 20, citime se zbyti tak vyckavame, tak radsi min az se koleckem dostaneme k 12 km i dealniho vylety s tim, ze oni ale FAKT NEMUZOU chodit vic :D jasne, protoze mit tlusty nohy je nejakej lepsi predpoklad, nez je mit hubeny :D ja pred 15 lety taky usla 25km 1x a rok a lecila sem se z toho tyden, ale kdyz sem prestala jezdit na kole, prestalo me tak silene bolet koleno a mohla sem to zlepsovat. Trochu me mrzi, ze casto zdravi lidi maji vic kecu kolem a ukazujou za priklad me, s kolenem v prdeli a zatezovym astmatem:D, ze ME se to rika, kdyz JA to v pohode ujdu :D

to vis, 12h na 50km je tady presne pro me :D (bez pauz), on

mike
muziku nemas na hned, ale prave na propady. Muze pomahat, ale musi se taky pouzivat spravne. Jenze to muze mit kazdej clovek trochu jinak. Muze te naboostit, nebo pomoct preklenout fakt dlouhej nudnej usek, kde ti prestane uplne utikat cas a ten usek se zda nekonecnej.

me se to nekdy stava, ze se me ubec nechce. Vim, ze bych mohla, ale nechce se mi. a paradoxne to tolik nezavisi na delce trasy, jako mnoha dalsich aspektech, kterym uplne nerozumim, ale najednou jakoby mi uplne prestalo davat smysl jit :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod ntz » pát bře 1, 2024 8:16

mike píše:To bys mel, mladiku [-X :twisted: Muzes si z toho vzit, ze jeste nejsi bez sance. Kdybys zacal pravidelne chodit treba jen tu hodinu denne, tak budes mit za par let pod cent a doktori ti prestanou nutit prasky na tlak a cholesterol


diky :) ... ano jiste

ps. zadny prasky nemam/neberu/nemel jsem/nebral jsem/nenuti mi (zatim)/nenutili mi ...
pps. nejvic me vaha stve kvuli tenisu ... neumim prohravat a ted me porazi borci, ktere jsem driv drtil ja
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod irem » pát bře 1, 2024 8:22

@mawenzi On oodoow psal neco o rozumne fyzicce. Myslim, ze s pristupem svych znamych, ktery popisujes, se k rozumne fyzicce nepropracuji :-D

@hipera Pokud mas v planu na trase stravit 12 nebo i vic hodin a poslednich 20 km neni ani signal ani zadna 'civilizace' (kde v CR v relativne rovinatem terenu takove misto je? :shock: ) tak si vzhledem k tomu cervenci a) vezmi dost vody (od posledni moznosti doplneni zasob; zjisti si, kde na trase to jde) b) i kdyz se Ti bude zdat horko, pribal neco teplejsiho (dlouhy rukav) na prevleceni, vecer se ochladi a budes unavena

Behem trenovani na svuj pochod si vyzkousej, po jakem jidle se Ti dobre jde a pocitej s tim, ze v tech poslednich hodinach na 20 km bez moznosti zachrany bys s sebou mela mit sbaleno dost veci, ktere Ti dodaji energi nebo i zazenou hlad, pokud zjistis, ze ho mivas.

Pokud zacnes pravidelne chodit a budes postupne zvysovat vzdalenost a budes chodit sama, tak si na to zvyknes a treba zjistis, ze zvukove berlicky nepotrebujes. Muzes to alespon zkusit. Tim berlicky nezatracuju, pokud to je neco, co Ti pomuze treba i vyrazit ven chodit, proc ne, ale alespon to bez toho zkus. Jak pise mike, berlicka muze prestat fungovat. Je dobre mit jistotu, ze Ty muzes fungovat i bez ni.

Zkusilas v posledni dobe jit na turu nebo vychazku? Jak dlouhou a jak narocne to pro Tebe bylo? Pises, ze chodis do "gymu" To je nova aktivita nebo se tomu venujes dlouhodobe? Jinymi slovy zacinas se po nekolikalete pauze hybat v podstate od nuly nebo prubezne alespon neco delas?
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod ketrin » pát bře 1, 2024 8:51

Většina rad už tady padla, jen snad ještě - není od věci vzít si s sebou energetický gel - rychlá pomoc, když ti najednou dojdou síly, stalo se mi párkrát že jsem necítila fyzickou únavu, ale najednou jsem byla bezdůvodně rozhozená, vzteklá nebo lítostivá nebo se mi chtělo brečet - a byl to jen pokles cukru, což gel okamžitě řeší. Na náročnější akce ho vždycky nosím, i když použiju jen zřídka.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod oodoow » pát bře 1, 2024 9:13

ketrin píše:stalo se mi párkrát že jsem necítila fyzickou únavu, ale najednou jsem byla bezdůvodně rozhozená, vzteklá nebo lítostivá nebo se mi chtělo brečet - a byl to jen pokles cukru, což gel okamžitě řeší.

Tyjo, přesně tohle se děje přítelkyni. Najednou je všecko na hovno, cesta špatná, je to daleko, parťák (já) ji štve a tak podobně. Reakce je pak, že se jí chce brečet.
Ale už se naučila, že opravdu stačí, že si doplní cukry a najednou je zase všecko ok.
Už se i naučila tomu celkem předcházet, že v momentě kdy přijdou myšlenky jako: "jak je to ještě daleko" nebo "už se mi nechce a štve mě to", tak musí zastavit a dát datle, rozinky, gel nebo čokoládu, prostě cukry.
Přitom je to jiný stav než že člověk má intenzivní pohyb u kterého pálí cukry a ty mu dojdou. Tady to vypadá, že spíš dojdou nějaké cukry co ovlivňují psychiku než pohybový aparát.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod ketrin » pát bře 1, 2024 9:25

oodoow píše: Tady to vypadá, že spíš dojdou nějaké cukry co ovlivňují psychiku než pohybový aparát.
asi to tak nějak bude. Když už o tom člověk ví, tak pohoda. Zastavím, vymlasknu gel a jdu dál, manžel si ani ničeho nevšimne. 8) 4
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » pát bře 1, 2024 9:34

Já měl taky při delší cestě občas emoční zkraty, kdy byly litry slz, ale s cukry mě to fakt nikdy nenapadlo spojit. Vyzkouším. Jinak na tohle používám diazepam, mě osobně ani nijak citelně fyzicky netlumí, takže v pohodě...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod irem » pát bře 1, 2024 9:47

ketrin píše:
oodoow píše: Tady to vypadá, že spíš dojdou nějaké cukry co ovlivňují psychiku než pohybový aparát.
asi to tak nějak bude.


Jo, on je rozdil mezi (vy)cerpanim svaloveho glykogenu pri namaze svalu (pohybu) a nedostatkem cukru v krvi. To druhe se casto projevuje mj. podrazdenosti, litostivosti, uzkosti, celkovou slabosti a 'spravit' to jde celkem rychle.

S energetickymi gely bych byla trochu opatrna, stoji za to vyzkouset, co zaludek snese. Ja muzu maloktery. Navic pani nebo slecna chce v zasade dost pomalu jit - tady by mozna spis nez gel mohl jako prvni pomoc fungovat hroznovy cukr a zajist to trochou jidla - jak zminuje oodoow, treba datle a rozinky jsou na tohle dobre, na zaludek setrnejsi nez gel a jeste trochu zasyti.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod ketrin » pát bře 1, 2024 9:53

Souhlasím, opatrnost je určitě na místě. Ony ty gely jsou chuťově tak hnusný, že se to ani nedá použít jinak než jako KPZ.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod irem » pát bře 1, 2024 10:01

Mne treba nektere gely co dela Monk (nejaci slovaci, myslim) docela chutnaji, navic je udrzim v zaludku, na rozdil od vetsiny ostatnich. Ale beru je opravdu jako posledni zachranu a radeji se spolehnu na jidlo. Navic tedy v okamziku, kdy by doslo na gely, mivam spis strasnou chut na cokoliv slaneho a rozhodne ne na sladkosti.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » pát bře 1, 2024 10:26

Většina gelů je samá chemie. Z barviv si nevím proč vybírají ty nejvíc škodlivý atd......
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod apuka » pát bře 1, 2024 11:23

Misto gelu v tomto pripade je opravdu asi lepsi si vzit hroznovy cukr nebo "prirodny skoro-gel" - nejky zahusteny ovocny "protlak". Vyrabi to jako "zdravou svacinku" bez pridaneho cukru pro decka, stoji to par korun (levnejsi nez gel), je to jen husta smes ovoce - napr. banan, jabko, hruska,... Jo, datle jsou taky fajn, ale ne kazdy to ma rad, navic napr. mne nedelaji moc dobre na zaludek. Stacil by i obycejny banan (nebo hrusky) - jenze ten bude v ruksaku po rekneme 40-ti km uz stejne v podobnem stavu jako v tom protlaku :-D. A horko s nim taky udela sve.
Jeste by se na rychle doplneni energie, ale s tim, ze nevyprsi hned mohou byt dobre ruzne oriskove tycinky v medu.

Co bych jeste k tomu jako prvni pomoc doporucil je horcik - nejlepsi v rychlestrebatelne forme, napr. par sacku Magne B6 Forte Active - ale zdejsi sportovci urcite poradi vice moznosti, ja mam zkusenosti jenom s timto. Pomuze to na svaly - ale trochu i s psychikou, snizi stres.
Mawenzi píše:ja pred 15 lety taky usla 25km 1x a rok a lecila sem se z toho tyden, ale kdyz sem prestala jezdit na kole, prestalo me tak silene bolet koleno a mohla sem to zlepsovat. Trochu me mrzi, ze casto zdravi lidi maji vic kecu kolem a ukazujou za priklad me, s kolenem v prdeli a zatezovym astmatem:D, ze ME se to rika, kdyz JA to v pohode ujdu
Zajimave, mas s kole(ne)m stejnou zkusenost jako moje manzelka. Ta prestala pred cca 20-ti lety jezdit na kole, protoze kazda jizda vedla k bolestem kolena. Bez kola se problemy ztratily. Tak zacala chodit vice do hor. (A pres covid si koupila nove kolo a uz zase muze obcas na nem jezdit bez potizi.)

Jinak ja Tvoje rozhorceni uplne chapu, mam podobne zkusenosti. Napisu svoji vlastni "pribeh" jako inspiraci pro hiperu, ze kdyz se chce, tak to jde.

Ja jsem clovek s naprostou mizernou fyzickou a kondici (i za mlada jsem mel velky problem ubehnout 3 km nebo 12-minutovy beh), hodne malo osvaleny, v prubehu zivota vyzkousivsi vsech moznych problemu s kolenem, kyclemi, zadama i jinymi casti tela (prakticky nikdy nic neresene s lekarem, pripadne "nic tam nemate"; zato se m i krasne stridaji bolesti u kolena zperadu , zezadu, z boku, zvrchu, zespod, venku, vevnitr a jedine spojeni mezi nima je, ze obcas se na to koleno skoro nemohu postavit a hlavne ne se na nej spolehnout; napodobne ruzne problemy se svaly (zanety, skryte infekce, ...). Kolikrat jsem mel problem sejit dolu z kopce - a kdyz jsem dosel, tak jsem byl z toho na nekolik dnu totalne vyrazeny z provozu. Atd. atd.
Navic posledni roky kvuli operacim a jinym problemum se mi tezko kondice nabira napr. rychlou chuzi nebo cvicenim - proste to nemohu delat, omezuji me ty problemy.

Ale v prubehu casu jsem se naucil, ktera bolest se jak da "osidit" zmenou chuze, nejakou jinou fintou (ale nikdy ne nejakou tabletkou proti bolesti). Sice casto po case se kvuli tomu vyvinula jina bolest, takze zase jine osizeni, a tak dokola. Naucil jsem se techniky, jak setrit koleno, jak se trochu starat o svaly - a hlavne naucil chodit "energeticky usporne". Protoze vim, ze mam malo energie, malou kondicku, tak se snazim kazdy svuj krok "optimalizovat". Nedelam zbytecne obchazky, vybiram snazsi cestu, kde nejaka jde, snazim se nedelat prilis velke kroky a velke stupy (kdyz to jde), rychlost chuze udrzuji na, da se rict, vlastnim optimu - proste posloucham telo a snazim se jit v souladu s nim. No a zapojim do toho i svoji vuli.
Takze se na svuj cil dostanu nakonec s vyrazne mensim usilim, zatezi a hlavne vydejem energie nez vetsina ostatnych lidi kolem mne. Proto obcas kamaradum nebo kolegum, co se stezuji na narocnost hned rikam neco ve smyslu - a tos musel tak spechat do toho kopce? Vidis, ja jsem sel celou dobu svym tempem bez zastaveni, jsem tady drive nez Ty, Ty jsi mokry jak slepice v bazenu, udychany jak chrt po zavode. Ty jsi vyslapal na kazdy hrbol a potom z nej seskakoval, jinde zase jsi stale bezduvodne prechazel z jedne strany cesty na druhou o vrstevnici. Ja jsem se snazil zvolit trasu s co nejmensim zbytecnym prevysenim, delal jsem serpentiny, ale vzdy primerene do kopce, snazil jsi se zrychlovat do kopce, zastavoval jsi se casto v kopci, nacez jsi se musel znovu a znovu rozejit a to do kopce, coz spotrebuje nejvice energie.. Atd.

Jo - ja nikdy nebudu zamereny na vykony, nebudu mit nejkratsi casy a nejdelsi tury, atd. Ale (samozrejme, pri planovani s ohledem na svoje telo) dostanu se tam, kam chci - a taky i zpet :-). Jen je to trochu problem, kdyz clovek neni sam - ja se automaticky snazim prizpusobovat tomu, s kym jdu a tim vystupuji ze sve komfortni zony a nedokazu tak dobre fungovat, jsem znicenejsi. Napr. kdyz jsem s manzelkou chodil po Tatrach, byl jsem nesmirne rad, ze jsem dokazal vyslapat z Hrebienka na Zbojnickou chatu a byl sjem docela znicenej. Kdyz jsem byl pet dnu ve VT sam (a byl na tom stejne bidne se zdravim jako kdyz jsem tam byl s manzelkou), tak jsem vyslapal na Slavkovak, Koprovsky stit, Vychodnou Vysokou, presel jsem z Lyse Polany pres Prielom do Stareho Smokovce, ze Strbskeho plesa na Sliezsky dom pres Ostrvu, jen jeden den jsem mel mensi vylet - okruh pres Bystrou lavku, bo melo byt horsi pocasi, co ale nenastalo a jsem docela litoval, ze jsem se nevybral na Krivan. Byt tam s nekym, neco z toho dam, ale pet dnu za sebou ani nahodou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod milarepa » pát bře 1, 2024 12:10

Etheric píše:Většina gelů je samá chemie. Z barviv si nevím proč vybírají ty nejvíc škodlivý atd......


zkus být konkrétní a napiš seznam té většiny, vynechej obskurní no name značky

já jsem po odzkoušení více značek zakotvil u doplňků potravy od Penca a Edgara, a maximální spokojenest
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod apuka » pát bře 1, 2024 14:27

@milarepa, oodoow, a pod.: Vy mate vetsi zkusenosti a myslim, ze i hipere se muze hodit.

Co byste doporucil za "zivotabudic" po ukonceni vykonu? Ted konkretne myslim pro moji manzelku (ale jak pisu, muze se to jednorazove hodit i hypere) pro pripad, ze na skialpech toho da hodne, v prubehu tury vse OK, energie OK, ale kdyz ukonci turu, prijde k autu, da si dole lyze, sedne si, napije se, da si (rekneme, ze jaku snahu na doplneni energie) nejakou Linu nebo Horalku - ale najednou jakoby z ni vyprchala veskera energie. Az je ji z toho spatne. Nevime, cim to doplnit - bezne energicke tycinky, co si obcas dava v prubehu tury a tehdy ji pomahaji jsou neucinne. Horcik si taky dava a v tomto pripade taky nepomuze. Stejne tak nepomuze i jen hroznovy cukr. Normalne se najist a napit nepomuze
Proto pisu "vyprostovak" PO vykonu, aby se vubec dostala domu.

Vim, ze s podobnym problemem zdaleka neni sama - ze v prubehu vykonu vse OK, i kdyby se vykon prodlouzil, bude vse OK, ale jakmile je vykonu konec, jakoby telo vypne prisun energie, jakoby chtelo doplnit jenom vnitrne pro ty nejdulezitejsi organy a uz nezbyde pro "to ostatni". Par podobnych lidi znam, napr. bezcu, ale i na horach se obcas s nekym takto setkavam.

Edit:
jeste jeden pozadavek na to je (vzhledem ke skialpu) - musi to vydrzet mraz (bude to cekat v aute) nebo rozdelane v tekutine cely den (horke nebo alespon teple v termosce).
Naposledy upravil apuka dne pát bře 1, 2024 15:02, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » pát bře 1, 2024 14:45

@milarepa: ha. Zkusil jsem hledat Penco a koukám, že už nemá ty hnusný barviva. Dřív tam ale byly. Vlastně ve všem bylo něco fuj, ale koukám, dost se to zlepšilo, i ty horší :smt023
Vidíš, úplně jsem na to zanevřel, kontrolovat v průběhu let změny v tomto segmentu. Hodně let zpět, po vyzkoušení a přečtení složení jsem si řekl, že tohle už vole nikdy :D ... Ale dík za tip, to současný Penco by mohl pajšl snést. Zkusím to.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod milarepa » pát bře 1, 2024 15:25

po těžkém tréninku nebo po závodě si dávám Restart Drink od Penca

https://www.penco.cz/regeneracni-napoje/restart-drink-lemon

kupuju to v dr.max
https://www.drmax.cz/penco-restart-drink-700g-pomeranc

je důležité to udělat do 20 minut po výkonu, kdy je otevřené regenerační okno - tzn. tělo v očekávání pokračování zátěže je nastaveno na speciální mód fungování, a dodáním potřebných látek v tomto speciálním čase se intenzívně nastartují regenerační procesy. Mám vyzkoušeno, že když tohle neudělám, tak jsem druhý den více unavenější.

Ale dělám to jen po těžkých trénincích, zaměřených na intenzitu, kdy tělo jelo na doraz.
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod apuka » pát bře 1, 2024 15:57

Myslím, že u manželky "na doraz" docela odpovida - po skialp ture celkem tak 1800-2000 vyskovych metru v trvani 7-8 hod, casto v pomerne tezkem snehu, s plnym llavinovym batohem 35-40l na zadech, predtim min. 3 hod rizeni v aute a po na ni ceka to same zpet (ono tom rizenim telo taky prijde o dost energie).

@milarepa: Diky!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 1, 2024 17:08

apuka
chondropatie pately je jeden z mala kolenovych neduhu, kdy jizda na kole neni prospesna, ale naopak primo podporuje zhorsovani stavu.

akorat dostat spravnou diagnozu v 16 by asi dost ulehcilo, no ale ve 26 lepsi, nez nic:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » sob bře 2, 2024 4:31

oodoow píše:Tyjo, přesně tohle se děje přítelkyni.

Sis jeste nevsiml, ze se to zenskym bezne deje? ;-) Divim se, ze to tva terminatorka nemela vychytane. Me teminatorce se to nedeje, ale je v tom spis vyjimka, mozna proto, ze zavcas vi, kdy si ma neco k jidlu vzit. Ta, se kterou jsem kdysi zacal jezdit do hor, casem prisla na to, ze musi aspon jednou za dve hodiny neco maleho snist, aby tomu predesla. I dalsi to tak mela. Dobre jsou na to raw tycinky, maji obvykle datlovy zaklad, ovsem jako prevence, na akutni problem spis hroznovy cukr nebo aspon cokolada.

To je jedna (z mnoha ;-)) vyhod chlapu. Ne ze by tenhle stav nekdy nenastal, ale nema takove projevy. U mne je to pomala ztrata energie, jdu dal, ale zacnu si pripadat, ze mi to neslape a ze lezu jak chrobak. Pak si vzpomenu, ze si nevzpominam, kdy jsem naposled jedl, snim tycinku a najednou to zas jde. Teda, stalo se mi to poradne jen nekolikrat v zivote, vzdycky na horach natezko, kde mam (krome snidane a vecere) 3 raw tycinky na den 8-[ Rozdil pred a po tycince byl skoro neuveritelny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 2, 2024 7:31

tohle jsem vubec nemela na lowcarbu, ale po navratu k normalni strave se mi vratily i mnohem vyraznejsi vykyvy v psychice.

Vozim si s sebou bud smes orisku a proslazovanyho ovoce, nebo fit mysli tycinky, zrovna datle nesnasim a raw tycinky by me chutnali tak leda, kdyby tam datli bylo do 10% :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » sob bře 2, 2024 8:10

Ty raw tyčky bývají příšerně sladký, taky to nemusím.
Když si plánuju nějakou celodenní trasu, řekněme těch 50km, nasnídám se doma a s sebou si vezmu jídlo podle cesty. Svačinu (ovoce, nebo oříšky, případně plátek celozrnnýho pečiva s lučinou atd atd), oběd beru normální oběd, často i s vařením (set na vaření váží jako prázdná dóza na oběd), na svačinu odpoledne prdim a večeře je buď doma, nebo pokud se vracím později než v 6 večer, beru večeři s sebou, takovou, co moc nezdržuje, typicky nechám v lahvi nějaký 4dcl vody, nasypu dovnitř proteiny, rozhrkám a večeře je na světě.

Nebo jsem zkoušel když jsem šel něco extrémnějšího, jíst celej den NRG-5. Jsou v tom kompaktním balení všechny potřebný živiny na jeden den, bral jsem si k tomu jen do malý plastový dózy trochu másla a marmelády, nic mi nechybělo, cítil jsem se fajn.
S sebou v batohu jen to NRG + máslo + marmeládu, Steripen UL, uřízlou petku ve který "filtruju" a piju, 0,5l lahev na vodu než dojdu k dalšímu zdroji (někdy zůstane prázdná), lékárničku, mikinu, nepromok bundu, telefon, pláštěnku na batoh. Tohle když dám do batohu, je to jako bych na zádech neměl nic, což je úplně boží pocit. Holt dle typu terénu atd, ale i nálady... někdy takto, jindy si beru i na 50km na den vaření
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking