Přechod 50 km - trénink

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Přechod 50 km - trénink

Příspěvekod Hipera » stř úno 28, 2024 12:21

Ahoj vespolek

Mám v hlavě takový sen ujít na začátku července cca 50/km za jeden zátah jen s vybavením na cestu (žádný spacák a podobně (musím dojít). Převýšení na trase je +600/-400, většinou po zpevněných cestách, pole-louky-města-lesy.
S mým chozením je to ale dost na štíru, jednou až dvakrát ročně vyrážíme na české hory kde tři dny chodíme 15-25km/den. Během roku se snažím sportovat, ale na vytrvalosti si moc nepotrpím. Mé sedavé zaměstnání mě v tom taky moc nepodporuje.
Počítám s tím, že vyjdu brzo ráno, večer dojdu (třeba 12hodin na trase?) a další den si budu maximálně máčet nohy v řece :D
Možná se mýlím a ujít 50km je vlastně v pohodě, nemám vůbec představu.
Chtěla bych požádat o vaše zkušenosti s vašimi začátky a jak se na takový trek nejlépe připravit?

Díky za vaše názory
H.
Hipera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 28, 2024 12:09

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod ntz » stř úno 28, 2024 12:40

Zadnej treningovej smysl to nema - leda jestli si potrebujes neco dokazat ... Navic pokud na to nejsi zvykla, tak hrozi cela skala ruznych nebezpeci, ktera te mohou potkat (zraneni, demotivace, atd ..) a ktera jsou vzhledem ke zbytnosti takoveho pochodu dost zbytecna ... Pokud chces pro sebe neco delat, tak chod pravidelne a dylku si stanovuj podle sve vydrze a pocitu .. pokud se chces zlepsovat a aby to melo nejakej treningovej efekt tak samozrejme musis vystoupit z komfortni zony a dat si trochu do tela .. klic je ale pravidelnost, ne takovejhle 50km pokus ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod irem » stř úno 28, 2024 12:50

Na chozeni se nejlepe trenuje - chozenim 8-[ . Pravidelnym a s postupnym zvysovanim vzdalenosti a cetnosti. Je to dulezite nejen kvuli vyhnuti se zraneni z pretizeni, ale take kvuli vyzkouseni vybaveni, se kterym po delsi cas muzes v pohode fungovat (boty, obleceni, batoh) a treba i jidla, ktere Ti doda energii nebo naopak nemusi udelat dobre (v horku, v subjektivne vyssi zatezi atd.)

Jestli je 50km s timhle prevysenim a terenem v pohode nebo ne je velmi individualni.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod oodoow » stř úno 28, 2024 12:53

@Hipera: Ujdeš to úplně v pohodě. Protože to opravdu je v pohodě.
Padesát km s podstatě nijakým převýšením za celý den musí ujít každý s nějakou rozumnou fyzičkou. Když dáš 3x po sobě 25km v horách, tak nebudeš mít s padesátkou po rovince žádný problém. Hlavně si pořeš chodidla, něčím namazat, pak počasí ať zbytečně nezmokneš no a nějaký padnoucí boty a oblečení ať tě něco zbytečně nedře a neotravuje. :)

Nejlíp se připravíš pravidelným chozením nebo popobíháním. Zkus nějaký turistický pochod.

Třeba Praha - Prčice má 75km (jsou tam ale i kratší trasy), každý rok to chodí spousta lidí a většinou z toho mají pěkný zážitek.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Hipera » stř úno 28, 2024 12:57

Ten samotný pochod beru jako nějaký krátkodobý cíl, který bych chtěla zvládnout a směřovat k němu. Primárně jsem se chtěla začít nějak smysluplně hýbat (redukovat možná pár kilo) a dělat něco pro sebe. Navíc půjdu sama a i v tom to pro mě bude nové. Celý život jsem dělala kolektivní sport na vysoké úrovni a po konci kariéry mi nějaký plán chybí. Proto potřebuju nějaký cíl a motivaci, čímž jsem si nastavila tohle, protože moje představa je ta, že samo se to neudělá.

Snad jsem svůj pohled popsala tak, že vyzní, jak ho mám na srdci.
Hipera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 28, 2024 12:09

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » stř úno 28, 2024 14:22

Hipera píše:ak se na takový trek nejlépe připravit?

Jak píšou výše, chodit. 50km není moc, to zvládnu i se zdravotním omezením. Chodil jsem i víc za den, stihl jsem i pauzy na jídlo (včetně vaření).. Ale samozřejmě napoprvé 50 tahem nedáš. Nebo jo, ale pak budeš několik dní chcípat na nohy.
Pořiď si pohodlný běžecký boty a začni chodit a postupně přidávat. Ujít 50km, to sis vytyčila snadnej cíl, to půjde lehko ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » stř úno 28, 2024 16:52

Hipera píše:jednou až dvakrát ročně vyrážíme na české hory kde tři dny chodíme 15-25km/den.

S jakym prevyseni a jak se po tom citis?

Hipera píše:Primárně jsem se chtěla začít nějak smysluplně hýbat (redukovat možná pár kilo) a dělat něco pro sebe.

Na tohle je nejlepsi zacit chodit pravidelne spis min a postupne pridavat. Na zacatek staci klidne nejakych 4 - 5 km ob den. Sviznou chuzi bez zateze, klidne nekde za mestem, ale pokud mozno non-stop. Po nejakem case pujde kondice nahoru a vaha dolu. Sam jsem takhle behem prvniho roku shodil 8 kilo a to jsem mel jen mirnou nadvahu a chodil jsem bezne v nedeli ke 40 km po kopcich. Cimz chci rict, ze pravidelny pohyb po malych davkach muze byt dulezitejsi, nez mene caste vetsi davky (po 5 letech chodim minimalne 11 km kazdy den a na zdravi i kondici je to znat).

Hipera píše:Celý život jsem dělala kolektivní sport na vysoké úrovni a po konci kariéry mi nějaký plán chybí. Proto potřebuju nějaký cíl a motivaci, čímž jsem si nastavila tohle, protože moje představa je ta, že samo se to neudělá.

Motivace to neni spatna, ale mozna to chces moc rychle. Zvlast jestli uz jsi v duchodovem veku, ale mozna jsem to spatne pochopil (nebo jsi myslela konec sportovni kariery?). Pozdeji zkusim najit sve zaznamy, jak dlouho mi trvalo se na 50 km dostat, pul roku to nebylo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » stř úno 28, 2024 17:06

oodoow píše:Padesát km s podstatě nijakým převýšením za celý den musí ujít každý s nějakou rozumnou fyzičkou.

Kazdy terminator, ale ne clovek. Vylez nekdy ze sve bubliny a rozhledni se ;-) Vetsina lidi nema terminatorske svaly a nevazi 60 kilo i s posteli. Uz 30 km je pro mnohe nedosazitelne a 50 zcela mimo realitu. Ani sportovni lidi nemusi mit vytrvalost, to je dar, ktery jsi dostal, ale spousta lidi ho nema.

oodoow píše:Třeba Praha - Prčice má 75km (jsou tam ale i kratší trasy), každý rok to chodí spousta lidí a většinou z toho mají pěkný zážitek.

Moje holicka mi jednou vykladala, jak sla nekdy v mladi 42 km variantu, coz byla jeji nejdelsi trasa v zivote. Pak dojela domu a 14 hodin v kuse spala. Jeji mama si pry myslela, ze je mrtva :)

Etheric píše:50km není moc, to zvládnu i se zdravotním omezením.

A se 60 kily i s posteli ;-) Mas to v sobe, fajn, ale zdaleka ne kazdy ma.

Etheric píše:Ale samozřejmě napoprvé 50 tahem nedáš. Nebo jo, ale pak budeš několik dní chcípat na nohy.

Nebo taky mesic a nebo si zpusobi zraneni, po kterem uz moc chodit nebude. Chce to postupne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 28, 2024 17:18

Tak za terminátora se nepovažuji, ale už dříve jsem si říkal, že těch 50km bych ušel, ale byl bych teda vyřízený. S batohem jsem párkrát šel nejvíce km na jeden zátah asi nějak 45km, co si vybavuju. Jinak se držím + - 30 km.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod apuka » stř úno 28, 2024 17:47

Mike uz to napsal - je treba zacit kratsimi, ale pravidelnymi vychazkami. Ja bych jen nebral za nutnost rychlou chuzi. No to, na co to chces, staci i obycejna, zadne lemrave tahani se 2-3 km/h, ale Tvoje bezna chuze. Zacit rozumne, napr. 4-5 km. Potom, az budes mit cas, si muzes pridavat, napr. co tyden neco - ale jen rozumne, do tech cca 10 km max. Pokud zustanes na 5-ti, taky se nic nedeje. Casem, az si na to telo zvykne, zvysis se Ti i rychlost - ne skokove a moc, ale zjistis, ze mas kratsi casy.
K tomu si muzes pridat pres vikend delsi a trochu i narocnejsi turu - taky nemusi byt vzdy tech 25 km nebo vice. Jde o to, abys pres tyden trenoval mene intenzivne (no, asi to neni spravne slovo), ale pravidelne a potom "jednou za cas" (tj. pres vikend) si dala vice do tela. Bylo by dobre ale alespon nekdy (napr. jednou za mesic) zkusit si dat i delsi trasu, rekneme 30-35 km.

Podle mne tim bys do zacatku leta dostanes do slusne formy a jednorazove tech 50 km v pohode das. Az se k te akci dostanes, bych doporucil nespechat, proste jit v klidu, poslouchat telo. A kdyz citis potrebu, tak si dat pauzu. Hlavne nezapomen na "spravne" jidlo a dostatek piti. Pokud si nedas konkretni cil "50 km za max 12 hod", tak nemas opravdu kam spechat. Kdyz to nebude za 12, bude za 14...

Taky uz TI doporucili se zamerit na nalezeni spravneho obuti a obleceni (na dane podminky, tj. pokud bude horko, tak do horka). Hlavne obuv (bacha, k nemu patri minimalne stejne dulezita soucast - ponozky!) je nesmirne dulezity. Klidne muzes mit jinou "treninkovou" obuv a jinou "zavodni" - boty, ktere jsou naprosto skvele na 5-10 km se Ti mohou stat nesnesitelne napr. po 30-40-ti km. A naopak, mohou se zdat ne uplne pohodnlne prvnich par km, ale po jiste dobe s uzasem zjistis, ze je noha jako v bavlnce. Ale ty "zavodni" si otestuj na tech vikendovkach, hlavne delsich, ne ze si vezmes na 50 km po vybaleni z krabice.
V tom Ti urcite vice poradi zdejsi dlouhochodci a bezci. Kazdopadne, vzhledem k tomu, ze pises o prevazne zpevnenych cestach, polich-lesech-loukach, mas volbu mezi bezeckymi a nizkymi turistickymi (kazdopadne, tam bych zustal u kategorie A), podle svych preferenci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod oodoow » stř úno 28, 2024 17:48

mike píše:Kazdy terminator, ale ne clovek. Vylez nekdy ze sve bubliny a rozhledni se ;-) Vetsina lidi nema terminatorske svaly a nevazi 60 kilo i s posteli. Uz 30 km je pro mnohe nedosazitelne a 50 zcela mimo realitu. Ani sportovni lidi nemusi mit vytrvalost, to je dar, ktery jsi dostal, ale spousta lidi ho nema.
¨¨
Psal jsem s rozumnou fyzičkou, že ji spousta lidí nemá je jiná věc. Mimo realitu to může být pro lidi co nikdy nevytáhli paty ale ne pro lidi co chodí 25km po horách. Jinak já vážím 75kg bez postele a čehokoli jiného.

mike píše:Moje holicka mi jednou vykladala, jak sla nekdy v mladi 42 km variantu, coz byla jeji nejdelsi trasa v zivote. Pak dojela domu a 14 hodin v kuse spala. Jeji mama si pry myslela, ze je mrtva :)
Může být, asi se hecla. :-) Anebo spala 14 hodin v kuse po tom alkoholu, co cestou vypila? :-) Na PP bývá taky často nechutně horko, takže mohla mít úpal nebo tak něco.

mike píše:Nebo taky mesic a nebo si zpusobi zraneni, po kterem uz moc chodit nebude.
To je apukoscénář. Anebo jsi už o nějakém takovém případu slyšel, že si někdo chůzí způsobil zranění po kterém už moc nemohl chodit? :((

Dromedaro píše:Tak za terminátora se nepovažuji, ale už dříve jsem si říkal, že těch 50km bych ušel, ale byl bych teda vyřízený. S batohem jsem párkrát šel nejvíce km na jeden zátah asi nějak 45km, co si vybavuju. Jinak se držím + - 30 km.

Jestli jsi ušel 45km s batohem, tak nalehko bys dal 50 úplně v pohodě.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 28, 2024 18:03

oodoow píše:Psal jsem s rozumnou fyzičkou, že ji spousta lidí nemá je jiná věc.

Co jsme chodili s partou, která byla složená z truhlářů, tesařů, cnc soustružníků, svářeči, což nebyli žádní sportovci, jen přes sezonu chodili na čundry a jednou za rok do hor a nijak netrénovali, tak ti neměli problém na horách s krosnou chodit třeba 40km a klidně by dali i těch 50km, ale to už protestovali lidi jako já třeba.

oodoow píše:Jestli jsi ušel 45km s batohem, tak nalehko bys dal 50 úplně v pohodě.

No jo, ale už je to taky nějaký ten rok. Když třeba teď jdu jen se svačinou a vodou v batohu na jednodenní výlet a stane se, že musím jít 40km, tak mám dost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 28, 2024 18:05

taky muzou dost pomoct trekovy hole, pokud nemas, zauvazuj nad pujcenim/porizenim.

odkud jsi?

jinak jak se psano vyse, zacit chodit, postupne zvysovat km a kdyz budes chodit treba 20, 25 s lehkym batuzkem v pohode a budes odpocata, pridas obcas 5km navic, obcas 10kg batoh... idealne pak i vyrazet so i ne.

a treningove se nemuis prehoupnout pred 30-35 km.

hlavne pred tou 50 si dat treba tyden oraz, odpocivat, taky je dobry se nezapomenout po vylete protahovat.

kdyz ujdes 2x po sobe v pohode 30km s lehkym batuzkem nebo 25 s tekzym, tak 50 je sice skoro 2x tolik, ale 30 das s prstem v nose, dalsich 10 jeste pujdou v pohode a zbylejch 10 uz dojdes.

hlavne dobry boty a ponozky, pripadne i dostatek naplasti.

ja uz tak 2 roky nesla vic nez cca 30, uplne si me inspirovala :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » stř úno 28, 2024 18:18

Mawenzi píše:ja uz tak 2 roky nesla vic nez cca 30

Naposledy se mnou, ne? :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 28, 2024 18:32

no spolu sme sli kdy vic nez 30?

loni sem parkrat byla kolem 30, 35 sem sla snad jen 1x a letos zatim se me jeste ani nepovedlo dat 20 :D sice nedavno sem mela trasu 21km, ale uz me tak svedili desne nohy, ze sem to zkratila a stacilo mi 18, aspon sem byla ve 14h v brne :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » stř úno 28, 2024 19:09

Naposledy když jsme spali na Dědkovský hoře, ale to už bude tři roky.. Ne, vlastně ještě potom, jednodenní Doubravka a okolí, to bylo též lehce přes 30. Jinak jsme se spolu přes 30 dostali často, už na první společný akci, kdy to bylo 35km za odpoledne, s plnými batohy včetně spaní a hromady vody, páč tam nikde nebyla..
Naposledy upravil Etheric dne stř úno 28, 2024 20:07, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 28, 2024 20:06

etheric
nojo, ale treba 32 neni moc pres 30:D loni sem urcite 40 nesla ani 1x.

me sice bavi chodit samotnou, ale tak 20 km. 25+ mi vyhovuje s nekym, obcas pokecat pomaha, ze to lip utika:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » stř úno 28, 2024 20:11

Tak můžeme 40, 50, jestli chceš. Není problém :D
Akorát spaní fakt na zádech nepotáhnu (ani už spacák atd nemám) a vymyslet jednodenní trasu takto dlouhou, abysme se oba dostali rozumně domů, to půjde těžko. Jedině s ubytováním někde, případně levnější varianta je že ti můžu jeden pokoj na noc bezplatně poskytnout a naplánujem výlet po okolí, tady vůbec není problém vymyslet klidně 75km trasu :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » stř úno 28, 2024 21:25

oodoow píše:Psal jsem s rozumnou fyzičkou, že ji spousta lidí nemá je jiná věc.

Pokud je spousta 99 %, pak jo :twisted: Lidi, co potkavas na zavodech, fakt nejsou reprezentativni vzorek, ale okraj Gaussovy krivky.

oodoow píše:Mimo realitu to může být pro lidi co nikdy nevytáhli paty ale ne pro lidi co chodí 25km po horách.

Psala jednou až dvakrát ročně vyrážíme na české hory kde tři dny chodíme 15-25km/den tj. tech 25 km je vyjimecne parkrat do roka. Mival jsem to kdysi podobne, pricemz ty hory byly Alpy a Tatry, ne ceske kopecky, byval to tyden az deset dni a 50 km bych tenkrat skoro urcite nedal. Ono totiz jde hlavne o cas, po ktery je clovek schopen jit. 6 hodin neni problem, 8 uz docela je, 9 vetsi, 10 uz je sakra dost a vic uz clovek nezvykly na dlouhe trasy nemusi dat. Na 50 km je potreba pocitat aspon tech 12. Vsechno myslim bez pauz, ty jsou navic.

oodoow píše:Anebo jsi už o nějakém takovém případu slyšel, že si někdo chůzí způsobil zranění po kterém už moc nemohl chodit?

Zazil jsem to sam. Plantarni fascitida ti velmi zneprijemni chozeni na dlouhe mesice. Pricemz mne to neodradilo, na to uz jsem mel nachozeno dost, ale chodeckeho zacatecnika muze snadno. Prvni jsem si vyrobil prave tak, ze jsem sel nad svuj tehdejsi limit. A pak dva mesice kulhal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » stř úno 28, 2024 21:41

apuka píše:Mike uz to napsal - je treba zacit kratsimi, ale pravidelnymi vychazkami. Ja bych jen nebral za nutnost rychlou chuzi.

Doporucuje se svizna chuze, pri ktere se clovek aspon trochu zadycha. Za mne tak 6+ km/h. ale je to individualni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod mike » čtv úno 29, 2024 3:44

Jeste tohle. Jelikoz si vedu dlouhodobe zaznamy, muzu poslouzit i daty:
Hipera píše:Chtěla bych požádat o vaše zkušenosti s vašimi začátky

Turistice jsem se zacal venovat az pred tricitkou. Jezdili jsme 2x rocne do hor, Tatry a Alpy, dohromady tak 14 dni chozeni. Zpocatku jsem byl po kazde vetsi ture vyrizeny a druhy den musel jit malou, postupne se to lepsilo a pred 35 jsem byl schopen nastoupat prumerne 1600 m za den, ovsem z 10 dnu takoveho chozeni jsem se mesic vzpamatovaval.

Jelikoz se mi hory libily a vadilo mi, ze tam chcipam, rozhodl jsem se s tim neco delat. Dal jsem si cil nachodit aspon 1000 km rocne (coz od te doby dodrzuju). Zacal jsem tedy chodit (skoro) kazdou nedeli na vylet. Zpocatku jen okolo 15 km, pres 30 jsem se dostal po 5 mesicich a pak znovu po 10. Druhy rok uz bylo tech tricitek 12, ale furt nejvic 35. Na 40 jsem se dostal az treti rok, 26 mesicu od zacatku. Na 50 km ke konci roku 35 mesicu od zacatku. Trasy pres 30 km uz byly bezne. Jelikoz mym cilem byl trenink na hory, chodil jsem to po kopeckach typu Ceske Stredohori a v pohorkach. Vzdalenost nebyla primarnim cilem, kdybych se o ni snazil, tak se na 50 dostanu driv, ale prvni rok urcite ne, 40 bych asi koncem roku dal.

Po 45 jsem zacal zjistovat, ze nedelni vylety 35 - 40 km uz na udrzeni kondice nestaci, sla pomalu dolu a vaha nahoru, tak kilo rocne. Pred 50 jsem dostal napad, ze budu chodit denne, co to udela. Zacinal jsem na necele hodine, 4 - 6 km 5 dni v tydnu a v nedeli standardni vylet do 40 km. Zpocatku to bolelo, nez si telo zacalo zvykat a pak zacala jit kondice opet nahoru a vaha dolu. Behem prvniho roku asi 8 kilo aniz bych cokoliv menil na stravovani. Druhy rok to pokracovalo, ale pak mne kousnul klos a nakazil bartonellama, coz mne na nekolik let vyradilo z bezneho zivota. Chodil jsem sice dal, ale nedelnich vyletu bylo minimalne a hory vubec, to neslo. Denni chozeni mne ovsem udrzelo v pouzitelne kondici. Vaha se postupne vysplhala zpatky na puvodni hodnoty, to podle mne byl priznak bartonellove infekce. Zbavil jsem se toho az s covidem, ktery se mnou ovsem taky pekne zamaval, ale postupne jsem se dal dohromady, vratil se k nedelnim vyletum a nakonec i do Alp. Vaha postupne klesala, nakonec 12 kilo dolu opet bez zmeny jidelnich zvyku, naopak jim vic. V 55 jsem byl schopen ujit v kuse 76 km s 3 km prevysenim. V pohorkach :) Vloni jsem celkove nachodil pres 4600 km, pravidelna denni trasa je 11 km plus nedele 35 - 40 s prevysenim okolo 1500 m. Plus Alpy, tech letos bude doufam aspon mesic.

Kdyz to tak zpetne vidim, tak pravidelne nedelni vylety mely na kondici docela podstatny vliv, ale vypada to, ze vetsi maji pravidelne kazdodenni vychazky. Se kteryma jsem zacal podstatne pozdeji, kdybych to delal od zacatku, tak byl nejspis vyvoj vyrazne rychlejsi. Proto s nima doporucuju zacit a pridat obcasnou delsi celodenni trasu. Zasadni je podle mne ta pravidelnost, telo si zvykne na pohyb.

Poznamka na zaver: mozna to bude bolet. Mne to bolelo, zpocatku hodne, obcas jsem nemohl spat, jak mne nohy bolely. A dodnes boli, standardni nedelni vylet citim 2 - 3 dny. Nemam terminatorske svaly a vytrvalost mam spis v hlave, nez v tele. Kazdy musi pracovat s tim, co od prirody dostal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » čtv úno 29, 2024 7:10

Takže souhrnně jednohlasně: chodit. A poslouchat přitom své tělo. A víš co by bylo vůbec nejlepší... Zaplatit si trenéra, nejsou tak drazí, půjde to rychleji a vyhneš se chybám z neznalosti a následkům z nich vyplývajících
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Etheric » čtv úno 29, 2024 7:19

Dromedaro píše:Co jsme chodili s partou, která byla složená z truhlářů, tesařů, cnc soustružníků, svářeči,..

Taky jsem takhle kolikrát byl. Zedník, číšník, kuchař, montážní dělník, řidič kamionu a programátor. Mimo zaměstnání se nikdo z nich žádný pohybový činnosti nevěnoval a na výletě delším než 5km od auta (včetně cesty zpět) nikdo z nich v životě nebyl. Zkus hádat, kdo vandr zvládal a kdo ne :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod milarepa » čtv úno 29, 2024 8:14

Etheric píše:Takže souhrnně jednohlasně: chodit. A poslouchat přitom své tělo. A víš co by bylo vůbec nejlepší... Zaplatit si trenéra, nejsou tak drazí, půjde to rychleji a vyhneš se chybám z neznalosti a následkům z nich vyplývajících


trošku soudnosti, hobík, který chce zvládnout 50 km procházku lehkým terénem k tomu fakt nepotřebuje trenéra, bohatě stačí, když si na netu najde nějaké základní rady jak se při tréninku nezrakvit, na což platí základní poučka - zátěž zvyšovat postupně, ne skokově a pořídit si nějaké slušné boty. Trenéra by mělo smysl angažovat, kdyby to borka chtěla dát za nějaký rozumný cílový čas, třeba pod 4 hodiny.
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Hipera » čtv úno 29, 2024 10:16

mike píše:S jakym prevyseni a jak se po tom citis?

Pocházím z Beskyd - takže Lysá a okolí, loni to byly Knížecí pláně na Šumavě a Zlaté hory. Max co jsem zatím v posledních třeba 3 letech (a před 15kg) šla byla Sněžka což bylo na 20km 1000m

mike píše:Motivace to neni spatna, ale mozna to chces moc rychle. Zvlast jestli uz jsi v duchodovem veku, ale mozna jsem to spatne pochopil (nebo jsi myslela konec sportovni kariery?). Pozdeji zkusim najit sve zaznamy, jak dlouho mi trvalo se na 50 km dostat, pul roku to nebylo


Bude mi 30, a nějaká sportovní svalová paměť tam určitě ještě je.

apuka píše:Klidne muzes mit jinou "treninkovou" obuv a jinou "zavodni" - boty, ktere jsou naprosto skvele na 5-10 km se Ti mohou stat nesnesitelne napr. po 30-40-ti km. A naopak, mohou se zdat ne uplne pohodnlne prvnich par km, ale po jiste dobe s uzasem zjistis, ze je noha jako v bavlnce.


Zatím jsem začala chodit v Lone Peak ALTRA a jsou mi strašně pohodlné (zatím jsem v nich šla na jeden zátah asi 8km), ale děkuji za tip se vzdáleností. Nad tím se rozhodně musím zkusit zamyslet.

Mawenzi píše:taky muzou dost pomoct trekovy hole, pokud nemas, zauvazuj nad pujcenim/porizenim. odkud jsi?


Ty už mám od loňských Zlatých hor a beru je jako jednu z nejlepších investic, protože mi vyřešily problém s natékáním prstů na rukou.
Momentálně Praha, ale doufám, že brzo zase Beskydy, kde jsem vyrostla.

Etheric píše:Zaplatit si trenéra, nejsou tak drazí, půjde to rychleji a vyhneš se chybám z neznalosti a následkům z nich vyplývajících


Chci z toho mít radost, ne to hrotit přes trenéra. Toho mám v gymu :D Tady spíš hledám ujištění, že můj cíl není přemrštěný. Z čehož mi zatím vyplývá, že když začnu hlavně pravidelně chodit, že to půjde :)
Hipera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 28, 2024 12:09

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 29, 2024 10:33

Etheric píše:Taky jsem takhle kolikrát byl. Zedník, číšník, kuchař, montážní dělník, řidič kamionu a programátor. Mimo zaměstnání se nikdo z nich žádný pohybový činnosti nevěnoval a na výletě delším než 5km od auta (včetně cesty zpět) nikdo z nich v životě nebyl. Zkus hádat, kdo vandr zvládal a kdo ne :)

Já tím jen chtěl říct, že nemusí být člověk terminátor nebo trénovaný sportovec, aby tu trasu zvládl.

Jinak brát si trenéra na to, aby člověk ušel 50km mi taky přijde overkill. :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod apuka » čtv úno 29, 2024 10:37

Jeste jedna vec, co je treba pripravovat (a cvicit) - hlava :-).

Pokud mas jeste "svalovou pamet" ze sportovani, chodila jsi obcas 25 km v Beskydech - za predpokladu, ze jsi to nenachodila nekde v podhuri nebo jen ve stranich po lesnich cestach cca sledujicich vrstevnici -, tak se samotnou chuzi problem mit asi nebudes. Pokud zacnes pravidelne chodit, i nohy si zvyknou na zatez. Zustava to posledni (a nekdy nejdulezitejsi) - psychika. Proste musis si hlavu pripravit, ze budes slapat tech 50 km, ze to neni nic spatneho, ze to v pohode das. Protoze i kdyz telo by v pohode zvladlo dal, casto hlava zacne z nejakeho neznameho duvodu panikarit a zasobovat te negativnimi myslenkami, ktere Te maji pritlacit ke vzdani a ukonceni.
Na toto je lepsi se pripravit, abys nepropadla jeste vetsi panice, kdyz se to stane - a abys vlastni vuli dokazala jit dal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 29, 2024 10:46

hipera
z prahy ma s snadno dostupny dobry treningovy trasy, kdyz budes OK na malym prevyseni, budes pridavat i prevyseni - treba to stredohori.

kombijovat zvysovaji delky/prevyseni/zateze, nespechat. nekdy kdyz clovek uz ma dost staci hodinka posedet, dobre se nasvacit a hned to zase jde.

jo a dobry si taky natirat nohy a i oplachovat a prepzubat ponozky. u 20km mozna nw ale u 35 dokaze dobte v pulce cesty pekne osvezit nozky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Hipera » čtv úno 29, 2024 10:49

apuka píše:Jeste jedna vec, co je treba pripravovat (a cvicit) - hlava :-).

Z toho mám popravně největší respekt. Posledních asi 20km trasy povede mimo signál bez možnosti záchrany a prostě musím dojít. A nikdy jsem nešla tůru sama. Při běhání mi pomáhaly audioknížky, tak možná touhle berličkou si chci pomáhat.
Hipera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 28, 2024 12:09

Re: Přechod 50km - trénink

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 29, 2024 11:02

trenujes na konkretni akci?

jo, hidba, audioknuhy muzou pomahat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Další

Zpět na Treking