Hmotnost vybavení na trek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 24, 2023 5:46

a protoze jendomu cloveku nefunguji a druhymu prekazeji, tak se tu o tom povede debata jak v 1. tride na 3 strany...

ja osobne rozdil fakt poznam, jak na rovine tak do kopce, mnohem pozdeji ke zacne bolet koleno, i v nejakym kruvejsim terenu mi pomahaji zlepsovat stabilitu. do hodne kamenityho se mi ale neosvedcili, tam je otazny zda pomoc se stabilitou vyrovna nesikovnost toho je umistovat + se snaz smekaji

problem jsou asfaltovy a jinak zpevneny nepruzny povrchy, kdy pouizvani holi je dost neprijemny kvuli zvuku, kterej vydavaji + zpetmy razy do rukou. takze tam, kde bych je ocejila nejvic, protoze me z toho nejvic boli koleno, tam se pouzivaji nejhur. sice to jde s gumovyma joncema ale to se tak rychle nici/ztraci, ze by to clovek kupoval furt dokola... takze na techle zpevnenych je pouzivam minimalne, ale hodilo by se mi to nejvic...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod Bruca » pát bře 24, 2023 6:43

Mawenzi - já používám tyhle a vydrží mi docela dlouho i na asfaltu
https://www.rockpoint.cz/chranic-hrotu- ... -protector

leda se mi zda, ze jsem je kupoval nejak levneji :-))

EDIT: tyhle tu kovovou vyztuz právě mají.
Zkoušel jsem i nějaké obyčejné bez ni, ale to bylo tak na 5 výletů a hotovo
Naposledy upravil Bruca dne pát bře 24, 2023 9:29, celkově upraveno 1
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod apuka » pát bře 24, 2023 9:10

@Mawenzi: Zkus se podivat po gumovych krytkach, mozna urcenych na Nordic Walking. Kazdopadne jsem uz doma mel takove, ktere mely v te gume zevnitr jeste kovovou vyztuz nejak zabudovanou mezi gumu, aby je zevnitr nepropichla hul a zvenci hodne pevnou a odolnou gumu, neco jako tvrdy Vibram. Mozna pomohou i ty "zahnute" na NW.
Rozhodne ale plati, ze neni gumova chranic jako gumovy chranic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod apuka » pát bře 24, 2023 9:27

mike píše:to je argument jak noha. Slysel jsi nekdy o marketingu?
Myslis si, ze tyto turiste z "praveku turistiky" maji hole jako ucinek marketingu?
Obrázek

Od nepameti lide, kteri se vybrali pesky na delsi trat, na delsi putovani, at uz z jakehokoliv duvodu z vetsi casti sebou meli delsi hul. Stejne tak horolezci - kdo sel na ledovec, mel hoodne dlouhy cepin, ktery bezne pouzival jak hul pri chuzi i daleko od ledovcu; kdo sel mimo ledovec a vedel, ze ani na skalach nebude potrebovat cepin (ano, i tam se pouzival), ten mel delsi hul. Ta okovana hul u Alpskych mistnich vudcich je pozustatkem toho.

Ale to je asi samy marketing, ze jo?

Proste skutecnost je takova, ze hulky mnohdy pomahaji a i setri vydanou energii. Uz i ta jedna dlouha hul, ty soucasne hole ve dvojici jeste vice. A tam, kde je to naopak nebo kde nic nesetri, se pouzivat nemusi. No a samozrejme taky plati, ze k jejich optimalnimu pouziti si clovek musi trochu prizpusobit svoji chuzi jako i zapojeni jinych casti tela (ruce) a svalu.

BTW, Ty jako takovy priznivce cisel mas urcite podlozene vyzkumem a cisly svoje tvrzeni, ze pouziti hulek vede k vetsimu vydeji energie. Kdyz (volne) cituji Tvoje slova - dokazuje ten, kdo neco tvrdi. Tak sem s dukazem! :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod ntz » pát bře 24, 2023 9:51

me hole pomahaji kdyz jdu do kopce (a nebo z kopce) s tezkym baglem .. bez baglu (a nebo s lehkym batuzkem na sobotni/nedelno vylet) si hole neberu .. a navic jsem s nima rychlejsi .. takze kdyz se rano nekde pred svitanim s funenim a klenim hrnu do kopce se svejma 10ti kilo vecma na foceni (bez holi - 10kg neni tezkej bagl), zpocenej a v nervu, ze jsem si to blbe zpocital a dostanu se na vrchol o 5 minut pozde, tak si vetsinou nadavam, ze sem si je vzit mel ... kdyz jdu na vylet s ditetem v baglu, tak jen dite vazi 12kg, ten diteci bagl vazi asi 3.5 a v tom nejake dalsi veci jako svacina atd, tak hole beru vzdy ..

@apuko, diky za obrazek .. diky nemu presne vidim co mi schazi a co jsem podcenil - knirek a kloboucek !!!!

@mawe - leki ma tyhle dva

https://www.hanibal.cz/leki-trekking-si ... ad_z13834/ - drazsi a vytunenej, podle me musi vydrzet
https://www.hanibal.cz/leki-trekking-si ... ad_z13834/ - normalni levnejsi

ja sam nemohu slouzit svoji zkusenosti, neb hole na asfaltu a na rovine nepouzivam, koupil jsem ale mame nove hole asi pred 3ma lety k vanocum a ona je pouziva hodne (je ji asi 75) a ty nastavce ma furt ty prvni a tedka nedavno jsem kontroloval, v jake jsou forme .. ty leki maj vevnitr samozrejme ten kovovej krouzek do kteryho se opre spicka ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2035
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod irem » pát bře 24, 2023 10:02

@ntz a sako, nezapomen na sako! At maji ty fotovylety uroven :-D

Otazka je, jestli tyhle hole byly soucasti vystroje nebo spis vyzbroje :-k
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod booze » pát bře 24, 2023 11:19

Boticek se dela nekolik druhu a kazda guma zabira jinak. Delaji se i boticky na zimu. Jiny prumer maji na severskou chuzi a jiny na turistiku.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod Dromedaro » pát bře 24, 2023 15:56

apuka píše:No a neni rozumnejsi mit sebou ty hulky (nebo kdyz Ti staci jedna, tak jenom jedu) na batohu a pouzit v pripade potreby? Je to nasobne lepsi nez nalezeny klacek - vim, dlouha leta jsem klacky pouzival taky.


No, ale zase když je nevyužiju většinu času a mít váhu navíc? Ten klacek můžu zase někde odložit a netahat se s ním.
Třeba výhoda toho klacku na Slovensku byla (nebo i jinde, kde žijí medvědi), že já jej používal místo toho zvonečku. Mně vadí, jak ten medvědí zvonek zvoní furt, že mě to deptalo. Tak jsem měl ten klacek a v hustějším terénu jsem s ním schválně více bušil o zem nebo bouchl o kámen, kmen stromu či do křoví, abych dělal hluk a byl slyšet. Tohle by hůlku zlikvidovalo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod mike » pát bře 24, 2023 16:48

irem píše:Otazka je, jestli tyhle hole byly soucasti vystroje nebo spis vyzbroje :-k

Samozrejme, necim vlky a medvedy zahanet museli ;-) Vlci se k nam vraci, a tak se mozna okovane hole vrati do mody.

apuka píše:Proste skutecnost je takova, ze hulky mnohdy pomahaji a i setri vydanou energii.

Vysvetli to prodejcum nordic walking holi, kteri tvrdi opak :twisted:

apuka píše:Ty jako takovy priznivce cisel mas urcite podlozene vyzkumem a cisly svoje tvrzeni, ze pouziti hulek vede k vetsimu vydeji energie.

Cisla mas v tomhle prispevku: viewtopic.php?p=576526#p576526. Prece by vyrobci a prodejci nordic walking holi nelhali :twisted:

Mimochodem, na zacatku jsem napsal: O tom, jestli jsou hulky prospesne nebo ne byla uz pred lety diskuse v prislusnem vlakne, kterou nehodlam opakovat. A stale na tom trvam. Cimz koncim, tva Mana ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod apuka » pát bře 24, 2023 17:13

mike píše:Samozrejme, necim vlky a medvedy zahanet museli
:-k Na obrazku jsou turiste z Cech z prelomu 19 a 2é. stoleti. Kde tak asi mohli narazit na medveda a vlka krome zverincu? (Bude to trochu delsi, ale mike si o to rika...)
Vyhubení vlků v Čechách

...Početnost populace začala výrazně klesat na začátku 18. století přičemž k největšímu poklesu došlo v druhé polovině tohoto století.

Posledním útočištěm vlka v Čechách se stala Šumava. Za datum zastřelení posledního zdejšího vlka je považován 2. prosinec 1874. Osamělí jedinci se tu objevovali i po tomto datu, ale životaschopná populace se tu již nikdy nevytvořila.

Populace na Moravě a ve Slezsku se udržela o nějaký ten rok déle - útočištěm se staly především Beskydy. Posledního vlka zde zastřelil 5. března 1914 František Jež u Bukovce.... /apuka: tady jen dodam, ze jednak tam uz delsi dobu vlvi prischazeli z Polska a Slovenska a jednak to nebyla zrovna oblast "ceskych" turistu z pocatku jejich cinnosti/

Náhodný výskyt v pozdějších letech

Pozdější výskyty vlků na území naší republiky byly náhodné a jednalo se většinou o osamělé jedince přicházející z okolních zemí.... Většinou byli zastřeleni poměrně brzy poté, co byla jejich přítomnost zaregistrována. Největší počet vlků se u nás v tomto období vyskytoval během světových válek, po válce byli však znovu vyhubeni.

Na Šumavě se vlci objevili v roce 1976....

O přítomnosti vlků v Beskydech nejsou žádné věrohodné informace až do r. 1994, kdy se k nám vlci začali vracet.

/rozsireni medvedu v Cechach/
V Čechách se medvědi nejdéle vyskytovali na Šumavě. Jako poslední šumavský medvěd bývá uváděn zástřel medvědice v okolí osady Jelení vrchy (dnes Jelení), ke kterému došlo 4. 11. 1856. O výskytu šumavských medvědů existují zmínky i v dalších desetiletích, ale tyto údaje nejsou nezpochybnitelně doloženy. Jinde v Čechách byli medvědi vyhubeni mnohem dříve, většinou už v průběhu 17. a 18. století. Naopak na Moravě, kam měli možnost přicházet ze Slovenska, se medvědi udrželi déle. Poslední tam padl až koncem 19. století, konkrétně roku 1887 na Travném u Morávky, zástřel z roku 1893 na panství Hukvaldy, není dokladován. Do Beskyd se medvědi vrátili teprve když v 70. letech 20. století expandovala slovenská populace, ojedinělé potulky však byly nepravidelně zaznamenány již dříve.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod apuka » pát bře 24, 2023 17:16

mike píše:Cisla mas v tomhle prispevku...
Takze klasika - vezmes nejake vycucane cisla, ktere se navic tykaji nordic walkingu, kde je specificke zpusob rychle chuze, kterou dosahujes prave hulkama a nema to nic spolecneho s beznou chuzi turisty.

To jsi nezklamal, jako zvycejne, na sebe neaplikujes to, co vyzadujes od ostatnych.

Ale OK, nema smysl dal rozebirat toto tema, bo bychom se od Tebe dockali jeste absurdnejsich veci. :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod mike » pát bře 24, 2023 20:03

apuka píše:Bude to trochu delsi, ale mike si o to rika...

:roll: koukam, ze ti unika i vyznam smajliku.

apuka píše:vezmes nejake vycucane cisla, ktere se navic tykaji nordic walkingu

Propaganda za propagandu :twisted: Vy tady opakujete tu od prodejcu turistickych hulek, tak proc proti ni nepouzit tuhle? Ony se totiz navzajem vylucuji :P

apuka píše: nema smysl dal rozebirat toto tema

Vsak to jsem psal od zacatku. Uz to tu bylo podrobne probrano driv a ja nemam cas ani chut to cele opakovat. Slo mi jen o to, ze hulky nejsou univerzalni lek pro vsechny. Studii na tema vydej energie s hulkami a bez si muzes najit spoustu a vysledky jsou mirne receno nejednoznacne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod booze » pát bře 24, 2023 22:01

Vas dva bych dal nekam na opusteny ostrov, kde je furt minusova teplota a jen s jednim spacakem. Tam by jste si mohli vykladat a nazi se zahrivat navzajem. OF teambuldogfight, nebo jak se to jmenuje. :-({|= Asi bych mel udelat nejake cislo uctu a vybrat na letenky. #mikevsapukavsnorthisland *

Hulky jsou dobre i spatne. Poskytuji oporu, ale pri delsim pouzivani rozhazuji cinnost stredniho ucha a clovek pak bez nich spatne chodi a drzi balanc.

Kdyz zvysuji rychlost na rovine, tak to muze vest k zapojeni vice svalu a zvyseni spotreby energie, to by mela byt severska chuze.

Zvyseni rychlosti do kopce, kdy si pomahas a pritahujes se hulkama. Telo je nahle dopredu a hlava funguje jako kyvadlo. Hulky uberou noham 10 az 20%.

Tady je dulezita technika, jinak jak bylo popsano vyse, te to vycerpa mnohem vic, nez chuze bez hulek. Z vlastni zkusenosti vim, ze me tak jednou vyskolil v Alpach jeden deda. Bylo to jako z bajky Zelva a zajic. #-o
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod mike » pát bře 24, 2023 22:15

Pche, apuka se se mnou boji i na Milesovku [-( Myslis, ze by pri sve telesne konstituci mel nejakou sanci? Coz mi nevim proc pripomnelo, ze jsem posledne ztratil nuz a mel bych si koupit novy :twisted:

No vidis, sepsal jsi to docela dobre. A ted si uvedomme, ze na zacatku cele diskuse bylo doporuceni hulek v podstate zacatecnikovi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod booze » pát bře 24, 2023 22:35

Dlouho nepsal, ze se mu tre bricho o stehna. 8-[
Cele toto vlakno je tady nekolikrat popsane, vcetne toho ze jste si roztrhali obcanky. :axe:
Takze bych se vratil k tematu Hmotnost vybaveni na trek, kdy s nulovou informaci co, kam, kdy, kdo, jak, vime, ze hulky ano i ne. arm2
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod mike » pát bře 24, 2023 22:37

:smt023 kdyz uz teda to vlakno vzniklo, tak by se aspon mohlo venovat svemu tematu a ne necemu davno probranemu jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod ntz » sob bře 25, 2023 0:45

Hulky se daj doporucit i zacatecnikovi .. urcite pomuzou s balancem ve spatnem terenu .. Nordic walking tady nikdo (krome @mika) neresi .. specialne pro zacatecnika, kterej neni zvyklej chodit s baglem, bych ty hulky klidne doporucil ..

je dulezity mit k hulkam zdravej vztah .. pouzivat hulky porad je (asi) blbost (ale proti gustu zadnej disputat) .. Vzit si ssebou hulky do tezkyho terenu nekde do divociny s baglem je vic nez rozumne ..

nechapu, co se tady resi .. @mike chodi vsude v Alaskach a tady se resi ze je nekdo unavenej z pouzivani hulek .. dyk je to uplne bizardni ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2035
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 25, 2023 3:10

bruca + ntz + apuka
diky kluci, brucuv odkaz mam ulozen az se vratim do brna a jinak tehla informace mi asi utekla, ze existuji dva druhy...

booze
zajimavy s tim strednim uchem, me teda zatim po 10 letech pouzivani holi rovnovaha funguje, ale tam se asi mysli nejaky az skoro kazdodeni treba u senioru s horsi pohyblivosti bez berlicek?

(a uz k tomu taky nic rikam.nebudu at tento flame umre)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod booze » sob bře 25, 2023 8:45

Mawenzi píše:zajimavy s tim strednim uchem, me teda zatim po 10 letech pouzivani holi rovnovaha funguje, ale tam se asi mysli nejaky az skoro kazdodeni treba u senioru s horsi pohyblivosti bez berlicek?

u me to je citelne, kdyz cely den slapu do kopce s hulkama a pak je odlozim. Jsou na to i studie.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod milarepa » sob bře 25, 2023 10:32

hůlky se především musí umět správně používat, často vidím, že lidé absolutně netuší, jak s nimi zacházet, pak logicky jsou jen přítěží............

osobně je používám když mám na trase velké převýšení, pak jsou skvělým pomocníkem při výstupu do kopce, výrazně uleví kolenům, ale musí se používat správně
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod vonkreuz » stř črc 19, 2023 21:20

apuka píše:
mike píše:to je argument jak noha. Slysel jsi nekdy o marketingu?
Myslis si, ze tyto turiste z "praveku turistiky" maji hole jako ucinek marketingu?
Obrázek

Od nepameti lide, kteri se vybrali pesky na delsi trat, na delsi putovani, at uz z jakehokoliv duvodu z vetsi casti sebou meli delsi hul. Stejne tak horolezci - kdo sel na ledovec, mel hoodne dlouhy cepin, ktery bezne pouzival jak hul pri chuzi i daleko od ledovcu; kdo sel mimo ledovec a vedel, ze ani na skalach nebude potrebovat cepin (ano, i tam se pouzival), ten mel delsi hul. Ta okovana hul u Alpskych mistnich vudcich je pozustatkem toho.

Ale to je asi samy marketing, ze jo?
Hodím vám do toho vidle a zažehnu flame. :twisted:
Ty čeští turisté jsou masozřejmě obětí marketingu. Okopírovali totiž dlouhé hole od horských vůdců z Alp, protože už tenkrát příklady táhly.
Prapra horší vůdcové měli dlouhé hole proto, že jimi sondovali ledovec před sebou, když si nebyli jistí, jestli před nimi není schovaná ledovcová trhlina.
A protože tehdejší batohy/vaky neměly sofostikovaný nosný systém na připevnění takto dlouhých holí, museli hole nosit v rukách. A když už je měli v rukách, tak se o ně masozřejmě opírali při chůzi. Spodní část byla kovovà kvůli zvýšení životnosti.
Obecně hůl byla spíše na obranu, hlavně před drzými toulavými psy. Držení zbraně (meč, kord) bylo vyhrazeno vyšší vrstvě, takže hůl sloužila i jako taková zbraň.
Podpora a podpěra při chůzi byla sekundární nebo terciární...
Toť můj názor. *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod Olchor » čtv črc 20, 2023 11:53

Na Gomeře jsem viděl místního pasáčka koz jak s takovou holí valí z prudkého kopce s teráskami. Vždycky ji zapíchl pod terasu a napůl skočil, napůl se svezl po tyči. Za chvilku byl dole v údolí. Tak jsem to zkusil taky a funguje to dobře, dokonce i do kopce. Tyč musí být lehká, dost tlustá a hladká. Dobrej je bambus. Proti klasickým holím to má výhodu v délce a dynamické změny úchopu. A taky dobře platí na psy.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod apuka » čtv črc 20, 2023 12:53

Ja si prave myslim, ze to ani neni vymysl vudcu, ale ze to byla nutna vybava pro puvodni pastyre-"valachy". Pomahalo jim to ve vzdolavani obtiznych mist, proti divokym zviratum a taky k nasmerovani "svych" zvirat na spravna mista (i ted jsem videl v Oberstdorfu, ze vecer, kdyz vedli kravy na nocoviste ve meste, kravy se snazili udrzet na chodniku (a po ukonceni chodnik ocistili od lejna!), tak vsichni, co tomu pomahali, meli v rukou delsi hul, kterym obcas neposlusnou kravu "poklepali na ramena" ze strany silnice a krava hned vedela, ze je spatne. Jen meli ty hole pomerne tenke, ty by cloveka nejspise neudrzela.

Vudci si nejspise vzali inspiraci od pastyru a nasli i nove, dalsi zpusovy uplatneni. (Konec-koncu i pastyri v madarske puste meli uz od pradavna podobnou dlouhou hul od zeme az po bradu, jen oni to meli s ohnutym koncem "do ruky".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod Olchor » čtv črc 20, 2023 14:18

V Gruzii jsme potkali pastevce na koni, měl tenkou dlouhou hůl s zahnutým koncem. Ptali jsme se na co to má, říkal, že když chce chytit ovci, tím koncem jí podrazí nohy a je to.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Hmotnost vybavení na trek

Příspěvekod apuka » čtv črc 20, 2023 14:59

:smt023 To muze byt ono! V Madarsku sice pouzivali na nahaneni psy, ale pes ovci jen prizene, chytit si jej musis sam. A ze to teda holyma rukama fakt neni vzdy jednoduche (navic rohy madarskych racka ovci vzbuzuji docela respekt :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Treking