Dvouvrstve ponožky

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod mareneca » pon lis 28, 2022 16:32

Ahoj,
chtěl bych se zeptat Vás zkušenějších, jaké používáte ponožky na lehký trek v nenáročném terénu. Případně jestli máte zkušenost s dvouvrstvými ponožkami. Např. tyto:

https://blogovna.sportovna.cz/uz-zadne-puchyre-uyn-predstavuje-dvouvrstve-ponozky-2in/

Dost trpím na puchýře a tak se to snažím řešit po všech stránkách. Kvalitní boty jsou jasná věc. Nyní se chystám vyzkoušet různé náplasti a tejpy, jako prevence vzniku puchýřů. Jsou tady k tomu na fóru zajímavé diskuze.

Napadlo mě ale zkombinovat ještě náplast s nějakou kvalitní ponožkou. A při brouzdání na netu jsem narazil i na dvouvrstvé ponožky. Přemýšlel jsem o tom, že bych si do bot zkusil vzít dvoje ponožky. Ale pokud existují nějaké dvouvrstvé, možná by to bylo pohodlnější.

Díky moc za vaše zkušenosti.
mareneca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 28, 2022 16:24

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Etheric » pon lis 28, 2022 17:11

mareneca píše:Dost trpím na puchýře a tak se to snažím řešit po všech stránkách

Nebudou ty puchýře spíš nevhodnou obuví? Pohory? Kanady? Klasický kožený boty? Větší velikost bot, že v tom litá noha?
Pokud máš puchýře při lehkém treku v nenáročném terénu, na 99% to je vina bot. Nevhodných pro tebe, ať už typem či velikostí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Tomas » pon lis 28, 2022 17:51

Asi tak, pochybuju že ponožka něco vyřeší.

Nějáký puchýře můžou občas ze začátku být u nových bot, ale pokud se objevujou i poté, je to jednoznačně problém bot - nesedí jak mají.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Etheric » pon lis 28, 2022 18:03

Tomas píše:pokud se objevujou i poté, je to jednoznačně problém bot - nesedí jak mají.

Existuje ještě jedna možnost - problém na straně uživatele bot. Pokud je má blbě utažený nebo mu provlhnou či se tam dostanou kamínky, bordel, on to neřeší a jde a jde... Pak může mít sebelepší boty, ale nohy budou samej puchýř
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Tomas » pon lis 28, 2022 18:13

Jo, to je pravda. I tací se najdou.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 28, 2022 18:48

mareneca
tak je vyzkousej a hod recenzi.

jinak vlhky ponozky to delat muzou, pokud mas treba celouzavreny kozeny (gtx) boty a ponozky co drzej vlhkost?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Etheric » pon lis 28, 2022 18:52

Teď mě napadla jedna věc - merino! A to jsem koupil top fusekle za nehezkou cenu. Merino mi dráždí kůži, obzvláště když trochu navlhne. Po 20 km mně hoří chodidla a mám puchýře. S těmi stejnými botami a "obyč" českými ponožkami Voxx /stovku za pár/ tyto problémy nemám.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 28, 2022 18:54

me to delaji "hruby" merino ponozky, ze po 20km mam rozpichanou kuzi od ponozky a chodidlo v jednom ohni, ale tenky ne (takze ty silnejsi vzdy nosim na tenkou), ale puchyre mi nedelaji.

spis se mi ale udela puchyr z jedne tenke ponozky, kdyz su zvykla na tenkou a stredni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Hafi » pon lis 28, 2022 19:01

mám už léta od Devoldu dvouvrstvé merino trekové ponožky a jsou dlouhodobě nejoblíbenější. Tj. je beru jako první.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Etheric » pon lis 28, 2022 19:07

@Mawe: to stejný mi dělají v nízkých, měkkých trekovkách. Tj chyba ponožek.

@Hafi: ale zřejmě máš perfektně sedící boty, nebo ne?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2022 21:30

Hmm, puvodne jsem to chtel nekam sloucit, ale budiz...

Ohledne puchyru tu mame vlakno: viewtopic.php?f=6&t=8640

Dvoje ponozky nekteri z nas nosi celorocne a nemuzeme si to vynachvalit. Prispevku na tohle tema je tu dost, zkus pohledat. Na ponozkach ovsem dost zalezi. Dovnitr pouzivame umelinu, ktera dobre odvadi pot od kuze (treba Coolmax) a vne ponozky s (vyssim) obsahem vlny, jelikoz ta umi vlhkost zevnitr vytahnout a pak ji odvest z boty ven a odparit (musi koncit nad botou). Navic je tahke kombinace mekci, coz samo o sobe proti puchyrum pomaha. Boty se ovsem musi zkouset s obema ponozkama, jinak je neobujes.

Smutna pravda ovsem je, ze nohy nachylne k puchyrum si proste musi zvyknout. Muze to trvat nekolik let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod Vexo » pon lis 28, 2022 22:38

Proc polartec udelal powerwool kde merino je vespod-aby vytahlo vlhkost a syntetika ji odparila? Nedalo by se to i otocit s ponozkami?
Prevence puchyru je namazat vecer nebo rano nohy vazelinou, jeden cas me to pomohlo, ted uz neni treba.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Dvouvrstve ponožky

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2022 22:52

To je podobny dotaz, jako pro Polartec dela ruzne verze PowerDry, ktere se chovaji uplne jinak ;-) Nektere uplne nelogicky a v rozporu s puvodnim resenim, kde je hladka vrstva vytahujici pot od tela uvnitr a clenita pod odparujici vne. HP Code 1.0 je pravy opak, clenita vevnitr a hladka vne. Taky nefunguje, nosim ho obracene :D

Proste Polartec obcas dela veci, ktere nedavaji smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Treking