Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » stř úno 2, 2022 21:22

mike píše:Schvalne jsem se kouknul na Ceskosaske Svycarsko, protoze to je hodne clenite a mam tam mistni velmi podrobne mapy 1:10000 (nijak drahe), kde je nakreslena kazda skala i stezka.


dobre, beru zpet, mapa ceskosaskeho svycarska v meritku 1:10000 (tzn metr na metr by mela 10x10km) je tezkej kalibr .. mam ji taky, blahove jsem ji nepovazoval za standardni turistickou mapu, spis za neco typu "planek" .. opentopo mapy nemuzou skutecne konkurovat necemu takovemu (stejne jako napr. gugl mapy nemuzou ani nahodou konkurovat mapy.cz)

Dromedaro píše:To mi přijde zvláštní. Když jsou celodenní deště nebo takové ty podzimní dny, kdy je velké vlhko a lehce prší, tak mi kolikrát přišlo, že bez toho ponča bych na tom byl líp. Jak se při chůzi potím, tak to pončo mám z vnitřní strany úplně mokré, jak kdyby pršelo zevnitř a oblečení na sobě mám úplně provlhlé, takže je to z louže pod okap...


na tohle se da rict jedine - asi se nejak spatne oblikas a nebo pripadne blbe managujes sve vrstvy .. ze se lide v plastenkach a v ponchu poti je naprosto implicitni .. neni potreba to pripominat .. nicmene hlavni ucel poncha proti desti je, aby zabranilo zmoknouti (haha :D) - ackoliv se to zda na prvni pohled vice nez zjevne, vypada to, ze je potreba to takto explicitne zduraznit

---

ad. ty mapy) ja to s tema mapama rekl trosku spatne .. ono to neni takhle zjednodusene a mezi pocatkem workflow, ktere zacina nekde nejakym planem a myslenkou v hlave a konci finalnim GPX souborem co pres USB kablik loadnete do GPS navigace, je spousta mezikroku .. Nepouzivam chytrej telefon, mam misto toho vetsinou fyzickou mapu (koupenou nebo vytistenou) + GPS navigaci pro kontrolu + buzolu pro zabavu .. Ona ve skutecnosti ta navigace neslouzi k tomu, aby jste na displayi (ma myslim 160x240 rozliseni displaye) studovali mapu nebo teren, ta navigace slouzi k tomu, aby vam rekla, kde presne jste a jakym smerem a jak daleko to je k realnym mistum nekde kolem vas, ktera chcete navstivit a nebo pres ktera chcete projit .. Kdyz planuju cestu, tak tu trasu davam dohromady ze spousty zdroju a je jedno, jestli pro nedostatek lepsich moznosti pouzivam OpenTopoMap a nebo ne .. Napriklad pri vyletu do skotska jsem planoval podle tehle mapy, pozdeji jsem si zaplatil ty OSmaps a trasu kontroloval i tam .. Nicmene to kresleni te trasy a veskerou dalsi praci a planovani ve "vetsim meritku" jsem delal a delam na gpx.studio .. Opentopo mapu mam i nakonec v garminu

S tim souvisi dalsi vec, zapomel jsem to rict a zapomel jsem to dat na predchozi fotku s mapama - tady je updatla fotka jeste s jednou veci, ktera v ramci meho workflow naprosto nutne patri do vybavy .. Mozna si ji v honbe za gramama nevezmu, spis ale jo .. Pouzivam fyzickou navigaci mnoho let a mapy jsou muj konicek ... asi nemam tolik zkusenosti jako vy s nejakym ultra-tezkym terenem nekde v alpach, nikdy jsem ale realne v podstate nepotreboval na mape studovat nejake detaily typu skal a sutru, vzdy jsem spis aktivne hledal cestu az v terenu bylo-li treba za pomoci navigace, papirove mapy, buzoly (je mnohem presnejsi na azimut) a pripadne te pridane veci na obrazku nahore (casto uz ale dnes pouzivam zoom na fotaku)

@sobb, @apuka - jak ten komunikator funguje presne nevim :D, muj partak honza ale rikal - doslova - ze je "hustej", ze se da i propojit nejak s mobilem a umi to textovat pres satelit (pokud tomu dobre rozumim) SMS i do beznejch siti mobilnich operatoru v mistech, kde neni normalni mobilni signal ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 22:28

ntz píše:dobre, beru zpet, mapa ceskosaskeho svycarska v meritku 1:10000 (tzn metr na metr by mela 10x10km) je tezkej kalibr .. mam ji taky, blahove jsem ji nepovazoval za standardni turistickou mapu, spis za neco typu "planek" ..

Jo, je to specialni pripad, ale zrovna tam nic jineho nefunguje, kdyz chces mimo bezne turisticke trasy. Ovsem dobre alpske mapy 1:25000 k ni maji bliz, bez k tem open mapam.

ntz píše:Ona ve skutecnosti ta navigace neslouzi k tomu, aby jste na displayi (ma myslim 160x240 rozliseni displaye) studovali mapu nebo teren, ta navigace slouzi k tomu, aby vam rekla, kde presne jste a jakym smerem a jak daleko to je k realnym mistum nekde kolem vas, ktera chcete navstivit a nebo pres ktera chcete projit ..

Presne tak. Jenze v obtiznem terenu je ti i tohle k nicemu, kdyz mas spatnou mapu. Viz ma vyse zminena prihoda z Dolomit. Sli jsme po stare neudrzovane stezce, znacky stare aspon 20 let, skoro nebyly videt. Najednou skoncila v prudkem svahu, zrejme ji vzal sesuv pudy. Potrebovali jsme zjistit, kterym smerem pokracuje a teren byl tak obtizny, ze behat kolem a hledat se moc nedalo. Mapa v mobilu nam sice ukazala, kde jsme, ale bylo to k nicemu, jelikoz v te open mape bylo tak malo podrobnosti a vyhlazeny tvar terenu, ze se nepodarila sesynchronizovat s lepsi papirovou mapou a realne jsme nevedeli, kde jsme. Takze nakonec na to hledani doslo, stezku jsme nasli, ale dovedla nas k jinemu bivaku, nez jsme meli v planu :D Dodnes nevim, jak je to tam spravne, se tam budu muset jeste jednou podivat ;-)

ntz píše:jak ten komunikator funguje presne nevim :D, muj partak honza ale rikal - doslova - ze je "hustej", ze se da i propojit nejak s mobilem a umi to textovat pres satelit (pokud tomu dobre rozumim) SMS i do beznejch siti mobilnich operatoru v mistech, kde neni normalni mobilni signal ..

Jo, tyhle veci funguji pres satelit a umi poslat informace o poloze i kdyz nemas signal. Zeptej se ho, co je to presne zac a hod link :) Zkusenosti by se hodily, cimz te nenavadim, abys to vyuzil i realne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » stř úno 2, 2022 22:45

Nějaký Garminí komunikátor má, a velmi si jej pochvaluje náš švédský kamarád - sólista, který navíc s oblibou chodí do opuštěných končin a na dlouhý treky.
Zrovna loni šel, už tuším potřetí, dálkovou trasu Green Ribbon/Gröna Bandet. Což je vejlet dlouhej víc jak 1300 km, z části vede divočinou nebo mimo civilizaci. Na tom komunikátoru je užitečný, že může sdílet svou trasu, takže ti, kterým dá link, přesně ví, kde je. Může taky posílat krátké zprávy, a zprávy mohou být posílány jemu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 22:50

Co presne? Zpravy o poloze umel posilat uz ten uplne prvni, ale myslim, ze prijimat ne. Uz jsem po tom dlouho nekoukal, urcite byl mezitim nejaky vyvoj. Mozna bych si ho mel poridit, nez se opet vydam do Alp 8-[

(ten link mi napoprve shodil FF #-o)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » stř úno 2, 2022 22:56

Myslíš model? Nevím, ukazoval nám to, ale blíž jsem nezkoumala, můžu se ho případně optat.
Jo, umí i přijímat, posílali jsme mu nějaké podpůrné vzkazy :) Může to být velmi praktické pro předpovědi počasí.
Taky si ho pořídil, až poté, co měl nehodu. Bylo to prý jen hodně krve, ale dostal se z toho sám. Asi mu tehdy ani nic jinýho nezbývalo.

Kterej link, Green Ribbon? Proč na to klikáš? Počítám, že švédské dálkové trasy jsou zcela mimo oblast Tvýho zájmu :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 23:02

Jo, model. Jestli to umi prijimat normalni SMS tak jo, velmi prakticke, o tom bych vazne uvazoval. Kdyz clovek nema spojeni a nechodi tam lidi, tak se z toho holt musi dostat sam, taky jsem si to lehce vyzkousel ;-) Proto neni od veci nejake spojeni mit.

Jo. Dalas link, tak jsem na nej kliknul [-( Ale on za to nemuze, to ten nestabilni FF, pada furt #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » stř úno 2, 2022 23:06

Se ho příležitostně zeptám, kdybych zapomněla, tak se připomeň. Jestli umí přijímat SMS to nevím, my mu psali přímo z linku na sledování trasy, který nám dal.

:lol: to klikáš na každej link, co sem nějakej manták dá? :wink: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 23:10

Aha, to by mozna davalo vic smysl. Nejaky web, ktery to posle pres satelit. SMS by asi taky slo preposlat, ale to by pro kazdeho museli vygenerovat separatni cislo, tohle je lepsi.

Na kazdy ne, chces se snad zaradit mezi mantaky? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » čtv úno 3, 2022 0:20

mike píše:Zeptej se ho, co je to presne zac a hod link :)


link ;)

edit: urcite ma tohle, trochu jsem to procital, tohle je v ramci toho inreach a pise se tu, ze muzes posilat sms normalne ze smartphonu (plus mas offline mapy ve smartphonu) i kdyz nejsi na signalu .. vypada to fakt dobre, ted jen logicka otazka, kolik stoji ta subscription bez ktery ti to je na kocku
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » čtv úno 3, 2022 0:49

Koukám, že některý z těch inReach má i ten náš kamarád, jen nevím kterej.

mike: A pokud si dobře pamatuju, tak jej má i šipka. Vždyť jste tady už o tom debatili, tuším v hledacím vláknu, když se nevrátíme domů :wink:
Úplně levný to není, zvlášť když přístroj člověk použije jen několikrát za rok a rozprostřeně ve více měsících. Šipka psala o ročním paušálu plus o aktivaci na jednotlivé měsíce. Nebo o celoroční aktivaci, ale to se už vyplatí asi jen občas.

mike píše:chces se snad zaradit mezi mantaky? :twisted:
to ani nemusím chtít :twisted: Ale fakt by mě zajímalo, proč sis ten link rozklikl :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » čtv úno 3, 2022 1:00

Jsem to vlákno našla, tu jsou linky na šipčiny příspěvky k tématu:
viewtopic.php?p=535267#p535267 (v tomto příspěvku je také odkaz na šipčiny stránky s informacemi)
viewtopic.php?p=535423#p535423 - tady finanční rozbor, aktuální ceny si každý může už najít sám
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » čtv úno 3, 2022 1:18

ntz píše:vypada to fakt dobre, ted jen logicka otazka, kolik stoji ta subscription bez ktery ti to je na kocku

Diky. Ceny subscription mas primo v odkazu nad cenou, tady. Uplne levne to neni, jestli to spravne pocitam, tak te to vyjde minimalne na $50 na rok.

sobb píše:Vždyť jste tady už o tom debatili, tuším v hledacím vláknu, když se nevrátíme domů

Njn, ma pamet... mel jsem pocit, ze ma SPOT.

sobb píše:Šipka psala o ročním paušálu plus o aktivaci na jednotlivé měsíce.

Tady to vypada, ze aktivaci platis jen jednou rocne, $35 a pak si to kdykoliv muzes aktivovat na 30 dni za minimalne $15. Ale je mozne, ze je tam nekde chytak.

Jinak to vypada docela dobre, odrazuje mne, ze je to Garmin.

sobb píše:Ale fakt by mě zajímalo, proč sis ten link rozklikl

Co je na tom divneho? Das link, tak kliknu, to se s linkama dela :twisted: Vis, na kolik linku za den kliknu? Proste ze zvedavosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » čtv úno 3, 2022 1:22

10 textovek za 20 ojro + model ala pojisteni (na SOS to pouzije minimum lidi) je slusna pakarna ... fujtajbl, to nechci .. ahoj mamo, tak pisu ze skotska, mam jeste jednu textovku .. co dela nas kluk ? uz ma 10 kilo ? Necekal jsem, ze to bude levne, ze to ale bude takovehle letadlo, to by me fakt nenapadlo .. v podstate si platis jednu SMS za 2 eura .. ++ by me jeste zajimalo co jsou ty dalsi zpoplatneny veci ala zjisteni polohy
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » čtv úno 3, 2022 1:31

Tohle si prece neporizujes kvuli textovkam, ale hlavne kvuli SOS a tam jsi rad, kdyz to nevyuzijes. 10 mas v cene a kazdou dalsi za $0.50. Udaje o poloze to posila za $0.1 nebo zadarmo, kdyz si zaplatis recreation plan. SMS pres tohle posilas jen kdyz nemas mobilni signal. Satelitni komunikace je holt draha (zatim).

Ja se nad tim do leta zamyslim. Uz jsem zazil sestup se zlomenym kotnikem, 3 km mi trvaly 9 hodin. Nahore signal nebyl a mit to zlomene hur, tak uz tu mozna nepisu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 3, 2022 6:07

etheric
rozdil mezi napsanim mailu a sms na tve strane je pouze v pouziti jine aplikace.

me uprostred noci rozhodne na vypnutym pc zadna notifikace nevyskoci, ve smartphonu nemam ani sim, protoze smartphone je pro me hloupy zobrazovadlo map na vandry.

a prijde mi to ale neduh tehle doby. kazdej o me vi, ze mam hloupou nokii na volani a sms a skoro kazdej mi v urgent vecech pise maily nebo na fcb. to si fakt prectu...

si predstavuju jak treba ntz v urgent pripade zlomeny nohy posila email... a ten jeste spadne treba do spamu... uplne bych to chtela zazit, nemoct volat...

mike
co je to mantak?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » čtv úno 3, 2022 9:00

@Mawe: Rozdíl je i ten, že email umí posílat a sdílet nejen odkazy a mapy, což je často velmi podstatný. S tím si tlačítkovej mobil neporadí.

Ntz v urgent zlomenině nohy použije komunikátor nebo použijou ten jeden hloupej mobil, kterej jako skupina nesou /když by byli takto domluveni/.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 3, 2022 10:06

etheric
nejak nechapu k cemu ve zprave poslane na posledni chvili "nejedu na vylet" potrebujes obrazky a odkazy, pokud pointa je ta, ze clovek chce zjistit driv nez po 3hodinach ve vlaku, ze na srazu nikdo neceka?

nerikam domlouvani atd, ale to delas s predstihem a pulden nebo den neprectena informace neni problem. pokud v noci zjistim, ze rano nemuzu jet (treba problem v praci, zdravotni stav atd) tak na to opravdu neslouzi email pokud je to informace dulezita pro toho na druhy strane, ale prave telefon - idealne sms ci telefonat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » čtv úno 3, 2022 10:32

Mawenzi píše:v tomhle sou dneska vyhodny predplacenky, kdy si po priletu koupis v prvni trafice
Etheric píše:Koupit místní sim, tak jsem to dělal
S predplacenkou/mistnim SIM je jeden maly problem - v EU a mnoha dalsich "civilizovanych" zemich si sice predplacenku nekde mozna muzes koupit v trafice, ale bude Ti fungovat jen na nouzove volani (k cemuz ji nepotrebujes) a ostatni veci jako volani/SMS/data az po registraci na jmeno (s obcankou/pasem)! Nekde to musi byt udelane osobne (mozna i v nejakem obchode s kopii obcanky/pasu), nekde muzes i pres vzdalene overovani - coz funguje tak, ze pres web se pripojis nekam, kde sedi clovek, co s Tebou komunikuje, Ty musis mit zaplou svoji kameru, aby bylo videt na Tebe a potom dlouho ukazovat svoji obcanku/pas pred kamerou, aby si na druhe strane poridili citelnou kopii... A cela session se nahrava. Mam obavy, ze mnozi (nejenom) na OF toto jen tak neprekousnou.

Proste anonymni SIM karta je v EU a dalsich zapadnich zemich skoro vyhradne jen ceska specialita (kterou taky EU jen tezkou prekousava, bo nejake bezpecnostni pravidla...).
sobb píše:A proč si myslíš, že lidi tyhle komunikátory nosí?
Vzdyt prave proto jsem psal, ze to je vice-mene jen na nouzove oznameni problemu. Pokud ale mas mobil a signal, tak se Ti ozvou zachranari a mohou Ti hodne pomoci i pred prijezdem. Mohou Te nekam vzdalene navigovat, pokud muzes (nebo pokud muzete zraneneho nest), mohou davat instrukce, jak nejlepe laicky resit problem zraneneho nebo i resistutaci, mohou upresnovat polohu kdyz Vas zachranari nemohou najit, atd. Proste jen, ze v miste mobilniho signalu satelitni komunikator (tj. ne telefon) plne ulohu mobilu nenahradi ani pri SOS akcich a ze muze zvysit sance na preziti.
Nic vic, nic min.
Etheric píše:3 osoby ve skupině, sos komunikátor a 3 mobily. Zbytečný..
Myslis i na to, ze kvuli necemu se skupina muze rozdelit? Napriklad kvuli pripadne zachrane nekoho, nebo uplne obycejne nekomu prestane fungovat noha nebo ma jiny problem a proto se od nich nekde oddeli.
Ze mohou nekde jit ruznou rychlosti a proto na sebe vubec nemusi videt.

Proste ten mobil mit kazdy je opravdu rozumne, pokud by to byl tlacitkovy, tak nejakych 70-80g za to urcite stoji.

Ale to je jenom muj nazor.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » čtv úno 3, 2022 10:43

@apuka: přijdeš např do trafiky, dáš průkaz totožnosti, řekneš jakýho operátora a co chceš, na kolik chceš nabít do dvou minut máš simku. No problem.

Když je skupina, má být jako skupina. Tomu má odpovídat i složení skupiny. Ale to nic nemá co dělat s telefonem. Když je někdo jelito a bere s sebou jelita, dopadne to blbě. Když je někdo připraven, zkušenej a zbytek skupiny obdobně, nepotřebují /nejen/ telefon na osobu
Naposledy upravil Etheric dne čtv úno 3, 2022 11:06, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 3, 2022 10:45

ntz: Tak díky za tvoji ironickou reakci, ale úplně jsi nepochopil, o čem jsem psal. Navíc si v těch příspěvcích protiřečíš.

Po celodenním nošení poncha je úplně jedno, jestli je člověk promočený od deště nebo od zapařeného ponča. Pod igelitem je celkem jedno, jak se vrstvíš. A když člověk přespává pod širákem někde, kde ani nemůže dělat větší oheň, nemá kde usušit a ve vlhkých chladných podzimních dnech ti to přes noc neuschne, tak je to problém.
Výhodou membránovek je to, že to člověk může usušit na sobě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4379
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 3, 2022 10:51

apuka
tak to je docela masakr a pro me novinka. jeste ze cr nepatri mezi civilizovany zeme a muzu mit predplacenku tak ze si ji proste koupim v trafice:D ale dobry vedet a priapadne se na to poprat

dromedaro
pro me membranovka a plastenka neni rozdil, obleceni navlhne pod obojim a pak je mi akorat desna zima jak je to studeny a musim po zastaveni hned prevlict... teda pokud je fakt velkej celodenni hnus dest. membranovka mi pak lip funguje prave spis na jemnejsi destik s prestavkama kdy je i sance na trochu odvod vlhkosti vwn
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » čtv úno 3, 2022 10:55

ntz píše:Napriklad pri vyletu do skotska jsem planoval podle tehle mapy, pozdeji jsem si zaplatil ty OSmaps a trasu kontroloval i tam /...atd.../
Jo, to je jasne, ze se to tak ma - a taky ze navigace prioritne neslouzi na orientaci v miste. Ale zrovna i Garminacka navigace s mapou Ti obcas muze pomahat nejenom se smerem a mistem - kdyz jsme jej pouzivali, parkrat poslouzila i na to, aby se vyloucily nektere smery kvuli prekazkam pri "aktivnim hledani cesty primo v terenu". Bo, hlavne ve volnem terenu clovek mini (planuje, jakkoliv peclive), ale priroda a zivot meni. Viz mikuv pripad. No a tehdy se Ti hodi mit co nejlepsi mapu - na ten teren a misto, kde se nachazis. My jsme na rakouske Alpy meli AV mapy.

Znovu zopakuji - pravdepodobne ve Skotsku Ti Tvoje pouzivane mapy budou naprosto stacit. Fakt nepoznam tamejsi teren, takze nechci soudit. Sice vim, ze jsou tam i pekne skalnate tereny, kde se hodne leze, ale predpokladam, ze Vase trasa nepovede zrovne tezkym horolezeckym terenem. Proto ty mapy mohou byt vice nez dostatecne. Taky netusim, jake papirove na to misto existuji.

V Alpach to neni jen otazka nejakych tezkych terenu, klidne se to muze tykat i bezne pouzivanych zancenych stezek - napr. to misto, ktere jsem daval jako priklad jednotlivych map. Podle OpenTopoMap bych mohl cekat, ze to bude pomerne jednoducha "zvlnena" cesta, jen mistami pekne do kopce. Ze to ale bude ve skalnatem a sutovem terenu a mohu ocekavat slozitejsi useky, z nej nevycitam. Z ostatnych map ano, i kdyz ani ty nejsou podrobne jako mapa CS Svycarska. Skutecnosti je, ze tem "Himmelsleiter" (jo, nazev cesticky se z OpenTopoMap dozvim) jsou opravdu skalnate schody do nebe a odbocka na Hoher Nebelkogel je ke konci docela prelezacka pres skalne platne a mensi skaly. Take "sesup" dolu z Hochstubaihutte neni v uplne jednoduchem "kopeckovem" terenu, i kdyz to neni zadny tezky VHT teren, da se to po stezce sejit v pohode. Ale je to sut a s tim je treba pocitat.

Zase aby to tak neprislo - i na tech nejlepsich mapach se obcas vyskytnou spatne zanesene casti. Ze nejake cesticky chybi je OK, ale ze jsou zavedene nekde, kde nikde nebyly ani nemohly byt, dokonce "vedou" v mistech, kde je to ve skutecnosti o zivot (napriklad pres skalne prahy, kde bez jisteni neprelezes), to uz je nekdy pruser. A to nemyslim na useky, ktere "se ztratily" sesuvem, ale takove, ktere nekdo jednoduse zavedl spatne.

Jeste k te "pridane veci k vybave" - to neni spatna vec. Nejenom na orientaci a hledani cesty. Mozna by sis dlouho vycital, kdybyste na neco zajimaveho narazili, nejspis zvirata a Ty bys to nemohl lepe prohlednout i z dalky, kdyz to zblizka nejde. Napriklad nejakou mistni Lochnessku :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 3, 2022 11:13

Mawenzi píše: membranovka mi pak lip funguje prave spis na jemnejsi destik s prestavkama kdy je i sance na trochu odvod vlhkosti vwn


Ano, to jsem měl na mysli. Navlhne pod obojím, ale pod tou membránovkou je alespoň nějaká možnost to na sobě usušit.

Proto jsem se ptal i na tu péřovku, které jsou náchylné na vlhko, že to má pod pončem údajně pěkně chráněné před deštěm a vlhkem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4379
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » čtv úno 3, 2022 11:20

Etheric píše:Když je skupina, má být jako skupina. Tomu má odpovídat i složení skupiny. Ale to nic nemá co dělat s telefonem. Když je někdo jelito a bere s sebou jelita, dopadne to blbě. Když je někdo připraven, zkušenej a zbytek skupiny obdobně, nepotřebují /nejen/ telefon na osobu
Nezda se Ti, ze to beres ponekud extremisticky?

To jako kdyz se nekdo zrani, maji tam dalsi dva u nej zustat? Nebo jeden ma zajit pro pomoc - bez telefonu beze vseho?

Nevim, jak casto ses pohyboval ve skupine. Ja jsem s rodinou (tj. tri lidi) chodil do hor (mysleno Alpy, at nejsem v CR) uplne bez mobilu, potom s jednym mobilem a ted vsichni mame mobil. Takze trochu mohu (nas!) srovnavat. Bylo celkem bezne, ze nekde jsem ja zustal se vsema ruksakmi a zbyli dva sli na nejaky kopec - bo bylo jasne, ze s velkymi ruksakmi to nemame sanci dat, navic bylo otazne, jestli to moje noha da. Stejne tak se stavalo, ze ja uz jsem musel jit kratsi trasou, bo problemy (vetsinou kolena). Mohu rict, ze s tim jednym mobilem bylo rozdeleni nejhorsi, protoze nikdo nic nevedel. Kdyz mobil nebyl vubec, neresilo se, to je jasne. Ale takto - mobil si vezme skupina, ktera pujde na (ocekavatelne) horsi cast. Ale ja jsem zase mel problemy, takze bych klidne mohl nekde zustat a nemohl dal. Lidi tam moc nechodi, takze taky pomerne silny argument.

No a ze se v skupine nekomu muze neco prihodit, ze je jasne, ze nemuze dal absolvovat zbytek treku, ale ne takove neco, ze by musel do nemocnice, atd., s tim musis pocitat vzdy. Ntz se ozve zraneni, jinemu odejde koleno/kotnik/..., cokoliv. V tom pripade jsou dve moznosti - cela skupina skonci prechod a sejdou se nekde ubytovat dole, resp. pokracovat kratsi a jednodussi cestou pomaleji do civilizace a tam preckaji do odletu. Nebo ten jeden sejde, mozna mu dalsi dva pomohou se dostat dolu, tam to zvladne, tak pujde dal sam a ti dva se vrati dokoncit trek. Tento pripad uz je na min. dva telefony a satelit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » čtv úno 3, 2022 11:33

apuka píše: Proste jen, ze v miste mobilniho signalu satelitni komunikator (tj. ne telefon) plne ulohu mobilu nenahradi ani pri SOS akcich
Řekla bych, že nikdo příčetný nepoužije komunikátor místo mobilu v případě, že má použitelný signál, funkční baterii, a je schopen po mobilu komunikovat :wink:
A jak jsme už psala, tam, kam se chystají kluci, bude pokrytí signálem velmi slabé. Takže nějaké telefonování, kdyby se z nějakého důvodu rozdělili a někdo se zpozdil, bude asi nereálné.

mike píše:Das link, tak kliknu, to se s linkama dela :twisted: Vis, na kolik linku za den kliknu? Proste ze zvedavosti.
Aha, tak to já klikám jen na to, co mě zajímá.

Mawenzi píše:mike
co je to mantak?
to raděj ani nechtěj vědět :wink: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » čtv úno 3, 2022 13:39

sobb píše:tam, kam se chystají kluci, bude pokrytí signálem velmi slabé. Takže nějaké telefonování, kdyby se z nějakého důvodu rozdělili a někdo se zpozdil, bude asi nereálné.

Tudíž hloupý mobil nechat doma.

apuka píše:Nezda se Ti, ze to beres ponekud extremisticky?

Nezdá. Buď skupina funguje jako skupina, nebo to prostě není skupina, nýbrž jednotlivci, kteří jdou společný výlet. To je rozdíl.
Bez telefonu a beze všeho pro pomoc? Však je ve skupině jeden telefon, kterej si vezme záchrana, a ti, co čekají /v místě, kde nejspíš nebude signál/, maj ten komunikátor.
Prostě buď jako skupina tak jako skupina, nebo jako jednotlivci. Ne že být jako skupina, jen když se to hodí. Asi mám o fungování ve skupině zcela jiný představy, než ty
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » čtv úno 3, 2022 19:35

Etheric píše:Asi mám o fungování ve skupině zcela jiný představy, než ty

A nez vetsina lidi :twisted: Rekl bych, ze je zbytecne to resit, berou si kazdy svuj mobil a maji k tomu sve dobre duvody. Ktere ty nejspis nepochopis, ale jedou tam oni. Navic nejde o nijak zasadni vahovou polozku, se setrenim je lepsi zacit tam, kde se to projevi nejvic. Tady na fotovybaveni, 5 kilo je porad masakr, zvlast kdyz dneska i profici foti na mobil ;-)

Mawenzi píše:pokud v noci zjistim, ze rano nemuzu jet (treba problem v praci, zdravotni stav atd) tak na to opravdu neslouzi email pokud je to informace dulezita pro toho na druhy strane, ale prave telefon - idealne sms ci telefonat.

Asi tak. SMS je nejnizsi forma komunikace, co potrebuje nejmin prostredku a tady jasna volba. Kdyz se zrovna neda volat. Nechapu, co na tom nekdo nechape ;-) Ja bych napsal kratkou SMS a pripadne i trochu podrobnejsi mail, ten klidne pozdeji. V horach pouzivame zasadne SMS, protoze je to jedine, co funguje i pri slabem signalu, ktery nestaci na volani.

Mawenzi píše:co je to mantak?

nešikovný a zpravidla i pomalu chápající člověk, ale to je snad nareci z vasi oblasti, ne? ;-)

sobb píše:Aha, tak to já klikám jen na to, co mě zajímá.

Mam rychlou linku i ruce a nepracuju na neohrabanem laptopu, takze Ctrl+click udelam rychleji, nez se stacim zamyslet ;-) Za den kliknu na stovky linku, pricemz na spoustu jen rychle kouknu a zas to zavru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 3, 2022 19:45

mike
no presne a hlavne sms se posle/prijme i kdyz se nekde na chvili ocitnes na signalu a nemusis se o to ani nijak moc starat a hlidat.

Mantáci je skomolený názov otázku Nemca na trhu : Was man da? Zvyčajne synovia už vedeli po slovensky a tak s fotrami chodili po trhoch a prekladali. Z toho si predávajúci, slovenskí remeselníci či roľníci odvodili - manták. Dnes sa používa aj pre Maďarov, nehovoriacich po slovensky, dokonca aj na Slovákov, neovládajúcich pravopis...¨)
Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/penas-med ... nazory_jzl


brno mi nepripada jako misto, kde se to bezne pouziva :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » čtv úno 3, 2022 19:56

Mawenzi píše:Dnes sa používa aj pre Maďarov, nehovoriacich po slovensky, dokonca aj na Slovákov, neovládajúcich pravopis...

Koho mi to jen pripomina... :D

Nevim, Brnu se snazim spis vyhybat, ale znam to od sobb, ktera odtud pochazi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 3, 2022 19:59

mike píše:Tady na fotovybaveni, 5 kilo je porad masakr, zvlast kdyz dneska i profici foti na mobil ;-)


Masakr to je, ale zrovna u krajinářské fotografie jsem ještě neviděl profíka, který by fotil na mobil. S touto váhou fototechniky se už asi snaží o propracovanější fotografie krajiny/přírody, na které mobil nestačí. Pak bych tu váhu chápal.
Naposledy upravil Dromedaro dne čtv úno 3, 2022 20:04, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4379
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Treking